Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μπορείς να πάρεις ναι,ντεπον και απλό παναντολ δεν υπάρχει θέμα 

      ο 8ο σ ποτέ ξεκινάει; ναι μιλησα με τη μαια γιατί ήταν λίγο περίεργα τα πονάκια με έπιανε κοιλιά μέση ταυτόχρονα για 20 δευτέρα μπυ περνούσε και μετά από κανα 5 λεπτό με έπιανε πάλι 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

1 hour ago, βιολετα3 said:

Εμείς δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα ,τέλος του μηνός!!!από ότι θυμάμαι από τα κορίτσια μου ξεκινάμε με ,πατάτα, καρότο,κολοκύθι είναι τα στάνταρ.Μετα κολοκύθα , γλυκοπατάτα,παντζάρι ,φασολάκια ,αρακά (είχα δώσει κατεψυγμένο).Κρεμμύδι ,πράσο ,ντομάτα ,σέλινο , μαϊντανό ήταν τα τελευταία που είχαμε προσθέσει. Εννοείται κάνουμε εισαγωγή σε κάθε ένα ξεχωριστά

Επισης, προσθετεις ενα ενα τα λαχανικα μαζι, δηλαδη πρωτα πατατα μετα πατατα κ κολοκυθι.μετα πατατα κολοκυθι καροτο μετα πατατα κολοκυθι καροτο αρακα κοκ; στο τελος δηλαδη θα εχουμε 10 λαχανικα σε μια κρεμα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Κορίτσια δε ξέρω αν έχει ξανά συζητηθεί, αλλά πως βιώσατε τα baby blues? Είχατε; Είτε σε αυτήν είτε σε άλλες εγκυμοσύνες, όσες δεν είναι το πρώτο σας;
Διαρκούν έως δύο εβδομάδες. Εμένα κράτησαν, μία με μιάμιση. Θυμάμαι την 1η εβδομάδα έκλαιγα με το παραμικρό. Ενώ δεν είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος άνθρωπος.
Θυμάμαι έκλαιγα που έκλαιγε το μωρό, έκλαιγα που δεν μέτραγα πια το σάκχαρο μου (είχα διαβήτη κύησης και σιχαινόμουν το μέτρημα εντωμεταξύ χαχαχ)
έκλαιγα που μου έστειλαν λουλούδια και κάρτες ο αδερφός μου κι οι φίλοι μου, έκλαιγα και γέλαγα που κλαίω. Ήμουν πολύ ευτυχισμένη, αλλά έκλαιγα. Μου φαινόταν τόσο χαζό.
Είχα και έχω ακραία στήριξη σε όλα από το άντρα μου, αλλάζει, ταΐζει, κοιμίζει το μωρό από την 1η μέρα, μου μαγειρεύει,
ειδικά από τότε που έμεινα έγκυος και ήμουν χάλια με τους εμετούς και τα σκεφτόμουν και έκλαιγα και με αυτά. 

Αθηνά μου ετσι κι εγω...και εχω φοβερή υποστήριξη από τον αντρα μου στα πάντα, αλλα έκλαιγα τοσο πολύ!!!Απο ανακούφιση,  και ειχα ολα τα συναισθήματα να σκανε κινηματογραφικα μεσα μου!!Μου κρατησε λιγο παραπάνω από μήνα και οσο περνούσε ο καιρός ενιωθα πιο σταθερή συναισθηματικα Ειμαι βεβαια αρκετά ευσυγκινητη οχι με όλα , με πρόσωπα και καταστάσεις σημαντικες για μένα. Όμως απο τοτε που γέννησα οτι δω σε σχέση με μωρά και παιδιά (εννοω δυσάρεστο) με κάνει κομμάτια με πιάνει μια φοβερή αγωνία @depifish δεν εισαι μόνη,εδω συμπάσχω!!!.

Οι πεθερές δεν παίζονται ωρες ώρες... αλλά ειδικά με το κλαμα/φαγητό/αγκαλιά μου γυρνάει το μάτι ρε παιδιά!!

Ευχαριστούμε πολύ για το link , θα το δω!!

 

Κορίτσια σας διαβάζω καθε μέρα, και ολο θελω να γράψω και δεν προλαβαίνω. Νομιζω το αλμα μας βρήκε πραγματικά, πρώτη φορά γκρινιάζει η μικρή μου, ποτέ δεν ηταν έτσι. Οχι συνέχεια, αλλά επειδή μεχρι τωρα ηταν παντα εξαιρετικά ηρεμη και γελαστη καταλαβαίνω την διαφορά.Ειναι λιγο αλλοπροσαλη μπορεί να γκρινιάζει να πατήσει λιγο καμια στριγκλιτσα και στο καπάκι μα γελαει και να ξεκαρδιζεται. Και ο υπνος της χαλασε ξυπναει 2-3 φορές και θηλάζει κανένα μισάωρο και κοιμάται ξανά. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blondie 2020 είπε:

Επισης, προσθετεις ενα ενα τα λαχανικα μαζι, δηλαδη πρωτα πατατα μετα πατατα κ κολοκυθι.μετα πατατα κολοκυθι καροτο μετα πατατα κολοκυθι καροτο αρακα κοκ; στο τελος δηλαδη θα εχουμε 10 λαχανικα σε μια κρεμα; 

Ναι ακριβώς αλλά καλό είναι να μην βάζεις πολλά μαζί γιατί δεν θα έχει κ ωραία γεύση τα στάνταρ είναι πατάτα ,καρότο κολοκύθι και βάλε αλλο ένα ,και κάθε φορά το αλλάζεις για να υπάρχει κάποια γεύση

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν ξέρω αυτό το άλμα πότε θα τελειώσει ευελπιστώ σύντομα είμαστε 18βδμ.+3 ημερών κάθε μέρα κ χειρότερα.Εχει 3 μέρες που δεν κοιμάται άμα δεν τον έχω αγκαλιά μεε αποκορύφωμα από χθες το βράδυ που δεν τολμούσα να τον βάλω κάτω έκλαιγε κ σήμερα το πρωί το ίδιο όλη μέρα αυτό ,νιώθω πολύ κουρασμένη γιατί έχω το αυχενικό μου κ δεν βοηθάει το να τον έχω όλη μέρα έτσι .

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Το να φάει 100 gr μου φαίνεται μακρινό φρούτα 1,5 μήνα τώρα τρώμε μονο μια αντε το πολύ δύο κουταλιες όσο για τα λαχανικά εχθές έφαγε 59γρ και 120ml γάλα σήμερα 20γρ και 150ml γάλα αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι λάθος  πραγματικά...δεν με αγχώνει το ότι θα μείνει Νηστική γιατί δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση απλά αγχώνομαι μήπως δεν προσαρμοστεί με της στερεές τροφές και έχουμε μεγάλο πρόβλημα... Νερό κάποιες φορές θέλει κάποιες όχι έχει τύχει να της δώσω και να πιει και 20ml άλλες ούτε να το δει...λαχανικά έχουμε ξεκινήσει εδώ και 4μερες καλά πάμε λέτε?? 

Υπάρχει άνθρωπος που δεν έμαθε να τρώει; ή όπως λέει και η Suzanna στο Youtube, που πήγε στο γάμο του και δεν ήξερε να τρώει; Απλά μην την πιέσεις.
Επίσης δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες... εμένα σήμερα έφαγε σκάρτα 40gr.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, itsathina είπε:

@Milena, @βιολετα3 με έχει ξετινάξει αυτό το άλμα και δε ξέρω και ποιο είναι.. εμένα ο ύπνος της είναι καλός, αλλά γκρινιάζει συνεχώς!

Αχ κ εμένα πολυ γκρίνια ρε γμτ. Ούτε γάλα θέλει απλά να με βλέπει κ εννοείται αγκαλιά. Ενω πριν δεν ήταν της αγκαλιάς. Τι να πω. Βέβαια είναι κ λίγο μπούκωμενος δε ξέρω τι πρωτοφταιει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Αχ κ εμένα πολυ γκρίνια ρε γμτ. Ούτε γάλα θέλει απλά να με βλέπει κ εννοείται αγκαλιά. Ενω πριν δεν ήταν της αγκαλιάς. Τι να πω. Βέβαια είναι κ λίγο μπούκωμενος δε ξέρω τι πρωτοφταιει

Κι εμενα με το γάλα μου κάνει κάτι περίεργα σήμερα, πιάνει το στήθος και του μουρμουραει με γκρινια, ποτέ πίνει και ποτε κλαιει δεν θέλει καθόλου.

@βιολετα3 τα ιδια κι εγω..μολις την αφησω και φυγω απο δίπλα της ξυπνουσε , καθόλου δεν κοιμηθηκε σημερα.Αφου θυμήθηκα που ανησυχουσα αν κοιμάται πολυ πριν καποιες εβδομάδες και γελαγα μονη μου. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω αν το βράδυ ξυπνάει λογω αλματος η το λεγόμενο 4 month sleep regression η μηπως τωρα με τον αποκλειστικό θηλασμό πεινάει και ξυπνάει;

@itsathina εγώ δεν ξερω που είμαστε και τι περνάμε βαση ΠΗΤ τωρα μάλλον ειμαστε στη 17η, βαση ημ γέννησης αυριο βγαίνουμε μπαινουμε στην 20η αρα θα πρέπει να ηρεμήσει, χλωμό το βλέπω!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Milena είπε:

Κι εμενα με το γάλα μου κάνει κάτι περίεργα σήμερα, πιάνει το στήθος και του μουρμουραει με γκρινια, ποτέ πίνει και ποτε κλαιει δεν θέλει καθόλου.

@βιολετα3 τα ιδια κι εγω..μολις την αφησω και φυγω απο δίπλα της ξυπνουσε , καθόλου δεν κοιμηθηκε σημερα.Αφου θυμήθηκα που ανησυχουσα αν κοιμάται πολυ πριν καποιες εβδομάδες και γελαγα μονη μου. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω αν το βράδυ ξυπνάει λογω αλματος η το λεγόμενο 4 month sleep regression η μηπως τωρα με τον αποκλειστικό θηλασμό πεινάει και ξυπνάει;

@itsathina εγώ δεν ξερω που είμαστε και τι περνάμε βαση ΠΗΤ τωρα μάλλον ειμαστε στη 17η, βαση ημ γέννησης αυριο βγαίνουμε μπαινουμε στην 20η αρα θα πρέπει να ηρεμήσει, χλωμό το βλέπω!!!

Αχ δεν ξέρω τι είναι αυτό που αναφέρεις αλλά να φύγει γρήγορα γιατί πραγματικά είναι το 4 ο βράδυ που μου το κάνει κ δεν την παλεύω πονάει όλο μου το σώμα .Δεν νομίζω να το κάνει γιατί πεινάει ,εμένα δεν ξυπνάει τουλάχιστον για αυτό γιατί είδη από τ 9μιση που κοιμήθηκε έχει ξυπνήσει 5 φορές κ δεν ήθελε απλά ήθελε αγκαλιά

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Αχ δεν ξέρω τι είναι αυτό που αναφέρεις αλλά να φύγει γρήγορα γιατί πραγματικά είναι το 4 ο βράδυ που μου το κάνει κ δεν την παλεύω πονάει όλο μου το σώμα .Δεν νομίζω να το κάνει γιατί πεινάει ,εμένα δεν ξυπνάει τουλάχιστον για αυτό γιατί είδη από τ 9μιση που κοιμήθηκε έχει ξυπνήσει 5 φορές κ δεν ήθελε απλά ήθελε αγκαλιά

Παλινδρόμηση υπνου 4ος μηνας, και νομιζω η δική μου το περναει σίγουρα. Αν ψάξεις θα βρεις πολλές πληροφορίες, δεν βαζω λινκ γιατι δεν θα δημοσιευθεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Milena είπε:

4 month sleep regression

Σίγουρα αυτό είναι.. εγώ δεν το έζησα για πολλά βράδια.
Αλλά ήταν νύχτες που κοιμόταν 4 η ώρα, άλλες 11.30, άλλες πάταγε ένα κλάμα στα ξαφνικά και 1-2 που δεν κοιμόταν παρά μόνο πάνω μου.
Έκανα συγκοίμηση, οπότε συνήθως την έβαζα στο στήθος κατευθείαν και ξανακοιμόταν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , itsathina είπε:

Σίγουρα αυτό είναι.. εγώ δεν το έζησα για πολλά βράδια.
Αλλά ήταν νύχτες που κοιμόταν 4 η ώρα, άλλες 11.30, άλλες πάταγε ένα κλάμα στα ξαφνικά και 1-2 που δεν κοιμόταν παρά μόνο πάνω μου.
Έκανα συγκοίμηση, οπότε συνήθως την έβαζα στο στήθος κατευθείαν και ξανακοιμόταν.

Δεν ξέρω αν είναι αυτό γιατί είναι κ τα άλματα μοιάζουν θα έλεγα πολύ!!!Εμείς είμαστε 4ο βράδυ κ έχει κ 2 μέρες που το κάνει κ την ημέρα κοιμάται στην αγκαλιά μου κ μετά από 20 λεπτά μισή ώρα που τον έχω αφήσει ξυπνάει κ κλαιει ,τον παίρνω αγκαλιά κοιμάται αμέσως κ γίνεται αυτό όλη μέρα κ όλη νύχτα πολύ εξαντλητικό !!!Το θέμα είναι επανέρχονται ποτέ?Σήμερα ήμουν έτοιμη να πάρω την παιδίατρο τόσο έχω απελπιστει

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βάλαμε πρωινό στο παιχνίδι.. καλά πήγε!
Της έδωσα αχλάδι στον ατμό και το έπηξα με μισό σκουπ ρυζάλευρο, γιατί είχε βγει νερό.
Δεν περίμενα να φάει πολύ γι΄αυτό έβαλα μόνο αχλαδάκι. Κάπου διάβασα ότι ρυζάλευρο θεωρείται δημητριακό ενώ δεν είναι,
επειδή εμπεριέχει δημητριακά και καλό είναι να το δοκιμάσουν πριν τον 7ο (όπως και όλα τα δημητριακά) για ελαχιστοποίηση αλλεργιών.
Ο γιατρός μου είπε όπως σας έχω πει να δώσω βρώμη στον 8ο, αλλά θέλω να δώσω νωρίτερα γι αυτό το λόγο!

πρίν από 3 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Το θέμα είναι επανέρχονται ποτέ?Σήμερα ήμουν έτοιμη να πάρω την παιδίατρο τόσο έχω απελπιστει

Επανέρχονται, ναι. Έχω φτάσει και εγώ σε αυτό το σημείο.. πίστευα  ότι κάτι δεν πάει καλά, κάπου πονάει. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , itsathina είπε:

Σήμερα βάλαμε πρωινό στο παιχνίδι.. καλά πήγε!
Της έδωσα αχλάδι στον ατμό και το έπηξα με μισό σκουπ ρυζάλευρο, γιατί είχε βγει νερό.
Δεν περίμενα να φάει πολύ γι΄αυτό έβαλα μόνο αχλαδάκι. Κάπου διάβασα ότι ρυζάλευρο θεωρείται δημητριακό ενώ δεν είναι,
επειδή εμπεριέχει δημητριακά και καλό είναι να το δοκιμάσουν πριν τον 7ο (όπως και όλα τα δημητριακά) για ελαχιστοποίηση αλλεργιών.
Ο γιατρός μου είπε όπως σας έχω πει να δώσω βρώμη στον 8ο, αλλά θέλω να δώσω νωρίτερα γι αυτό το λόγο!

Επανέρχονται, ναι. Έχω φτάσει και εγώ σε αυτό το σημείο.. πίστευα  ότι κάτι δεν πάει καλά, κάπου πονάει. 

Αυτό λέω μήπως έχει κάτι κ ανχωνομαι ,αλλά μετά λέω αν είχε δεν θα έτρωγε ,δεν θα ήταν ευδιάθετος γιατί σε γενικές γραμμές άμα έχουμε παρέα ή όταν του κάνω παιχνίδια γελάει ο ύπνος ειναι το θέμα.

Ανυπομονούμε να ξεκινήσουμε κ εμείς ,μας κοιτάζει μες στο στόμα όταν τρώμε και κουνάει κ αυτός το στόμα!!! Ρυζαλευρο δίνουμε κ από τον 4ο μήνα ,και την βρώμη νομίζω από τον 6ο

Link to comment
Share on other sites

@itsathina ,χθες κοιμηθηκε με τη φωλιτσα της στο κρεβάτι μας και ξύπνησε μονο μια φορά.Εγω εχω το λίκνο της διπλα μου, δεν είναι λίκνο συγκοιμησης όμως. Μου φάνηκε πιο ηρεμο το βράδυ της, δεν ξέρω ομως αν ειναι σωστό να το συνεχίσω. Με την έννοια οτι κοιμάται στο δικο της χώρο και μετά κάποια στιγμή θα πήγαινε και στο δωμάτιο της ( για μένα οχι πριν τον 1 χρόνο). Από την άλλη το ένστικτο μου, μου λέει πως είναι μωρό και για να μάθει οτιδήποτε (πχ πως να ξανακοιμαται) θέλει να νιώθει ασφάλεια.Δεν βιάζομαι καθόλου να μάθει μόνη της θα έρθει αυτή η στιγμή.Εσυ τι λες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...