Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Ευχαριστώ!! Αυτό ακριβώς μ είπε ο παιδίατρος. Καλύτερα όχι βρασμένα. Μόνο αν περάσει πολύς καιρός που έχει ξεκινήσει κ δε θέλει καν να φάει θα πάμε σε αυτό το μοτίβο κρέμας.

Εμενα ο παιδίατρος μ είπε όχι πριν το γάλα. Πρώτα στερεές κ μόνο στην αρχή που δε θα τρώει ποσότητα να προσφέρω γάλα. Μ ειπε όταν φάει μισό μήλο κ μισό αχλάδι δε θ δώσω γάλα. Εσείς έχετε φάει τόσο πολύ?

Για τις βιταμίνες ναι. Μ ειπε πρέπει να μάθει ότι τα φρούτα τρώγονται κρύα κ το φαγητό ζεστό. Βέβαια αν δε τα θελει καθόλου έτσι θα τα πάμε ζεστά. Αλλα για αρχή μ είπε όχι. 

Σ φαίνεται ψηλός? Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί κάπου εκεί ήταν στο ύψος κ η μεγάλη μ αλλά από βάρος πολύ πιο λιγο. 5μηνων εκείνη ήταν 69 κ 6κιλα κ αυτός 70 κ 8κιλα. Κ ακόμα είναι η πιο ψιλή στη τάξη της κ από κιλά κανονική προς αδύνατη. 

Ποιος ατμομαγειρα έχεις είπαμε? Πρέπει να παραγγείλω οπωσδήποτε αλλά έχω μπερδευτεί τελείως ρε γμτ.διαβαζω τα σχόλια στο σκρουτζ κ μπερδεύομαι. Θέλω αυτόν της αβεντ αλλά στο σκρουτζ εχει 2 μοντέλα γκρι κ 2 πράσινα. Αν μπορούσες να μ έλεγες κωδικό θα με διευκολυνες

Εννοείται αφήνεις να κρυώσει απλά το μήλο μόνο του δεν λιώνει!!!.

Εγώ παραγγειλα το πράσινο γιατί το έχω δουλέψει στα παιδάκια που κρατούσα χρόνια κ ξέρω ότι είναι πολύ καλώς !!!Η διαφορά στα 2 πράσινα είναι μόνο η κανάτα νομίζω η μία είναι 800ml κ η άλλη 1000ml.Το άλλο μην το πάρεις έχει βγει ελαττωματικο πολύ αρνητικά σχόλια.Μονο στα λυτω το βρήκα πολύ καλή προσφορά στα 99ευρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Κάναμε. Εξετάσεις αίματος κ πήγαμε κ προληπτικά σε παιδοκαρδιολογο. Όλα καλά ευτυχώς. Ξεμπερδέψαμε κ απ αυτό. Να σου πω ότι απορώ πως παίρνει βάρος αφού δε τρώει. Σήμερα έκανε 5 γεύματα από 160γρ να φανταστείς 

Σ'ευχαριστώ! 

Εμενα οταν αντλουσα αποκλειστικά επινε περίπου 800-900 ml πολλές φορές ομως και 700.Και παντα ηταν στις ανώτερες καμπύλες, ύψους και βάρους. Φαντασου η παιδίατρος ειχε πει πως αν ήταν αλο φόρμουλα θα της εκανε διαιτα, αυτό ποτε δεν το καταλαβα. Ενω σε ολα τα αλλα τη θεωρω εξαιρετική γιατρό. Τελοσπαντων σημασία εχει οτι το μωρό σου μεγαλωνει εξαιρετικά!!

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Roulaa@ said:

Κορίτσια κ εμείς ξεκινάμε αύριο με μήλο!! Ο παιδίατρος είναι κατά των ετοίμων γευμάτων όπως κ εγω. Δε το χρειάζεται κιολας μ είπε. Είναι 8kg κ 70 πόντους. Τη Πέμπτη γίνεται 5μηνων! Ούτε εμένα τρωει πάνω από 800μλ το 24ωρο. Κ απορώ πως τα παίρνει τα κιλά!!! 

Μια ερώτηση προς εσάς που ξεκινήσατε το μήλο. Πως το δώσατε? Του είπα για βρασμένο για να λιώσει καλύτερα κ μ είπε όχι. Αλλά εγώ θα ήθελα να το δοκιμάσω να δω πως θα παει

Μια χαρα ειναι ο μικρουλης σου!! Και οντως ψηλος!!! Εμας φαντασου σημερα που πηγαμε (5 μηνων και 10 ημερων) ειναι 7.300 και 68εκ. και μας ειπε οτι ειναι πολυ καλα στις καμπυλες, οποτε ο δικος σου με 8 κιλα και 70 ποντους ειναι σουπερ! Ειδες που ανησυχουσες κι εσυ; Αφου φαντασου κι εγω απορουσα πως παιρνει βαρος που τρωει τοσο οτι να ναι!! Αν και απο χτες εχει ξεκινησει και χτυπαει κατι 150αρια!

 

Λοιπον κοριτσια σημερα συνειδητοποιησα οτι τελικα δεν ειναι οτι δεν μπορει να καταπιει, αλλα δεν της αρεσουν οι κρεμες! Και μολις σημερα μου ειπε και η μαμα μου οτι ουτε εμενα ουτε του αδερφου μου αρεσανε αλλα δεν θυμαται και πως ξεκινησαμε να τρωμε. Σημερα λοιπον της εφτιαξα μια αλλη κρεμα της humana με μηλο και ρυζαλευρο μηπως ειναο πιο ευγεστη, με το που το βαζα στο στομα ξυνιζε τη μουρη της και κλαουριζε και το φτυνε. Δοκιμασα να τη ξεγελασω δινοντας της ενα αδειο κουταλι να το μασουλησει και μετα της εδωσα ενα αλλο κουταλι με λιγη κρεμα. Το βαζει στο στομα ολο χαρα και με το που αντιλαμβανεται οτι ειχε κρεμα πανω παλι ξυνισε τη μουρη της λες και ειχε φαει κατι χαλασμενο και αρχισε να κλαουριζει παλι! Οποτε ειπαμε και με τη γιατρο να περασουμε στο μηλο, βρασμενο μας ειπε. Ποση ωρα ομως θελει βρασιμο; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, depifish είπε:

Μια χαρα ειναι ο μικρουλης σου!! Και οντως ψηλος!!! Εμας φαντασου σημερα που πηγαμε (5 μηνων και 10 ημερων) ειναι 7.300 και 68εκ. και μας ειπε οτι ειναι πολυ καλα στις καμπυλες, οποτε ο δικος σου με 8 κιλα και 70 ποντους ειναι σουπερ! Ειδες που ανησυχουσες κι εσυ; Αφου φαντασου κι εγω απορουσα πως παιρνει βαρος που τρωει τοσο οτι να ναι!! Αν και απο χτες εχει ξεκινησει και χτυπαει κατι 150αρια!

 

Λοιπον κοριτσια σημερα συνειδητοποιησα οτι τελικα δεν ειναι οτι δεν μπορει να καταπιει, αλλα δεν της αρεσουν οι κρεμες! Και μολις σημερα μου ειπε και η μαμα μου οτι ουτε εμενα ουτε του αδερφου μου αρεσανε αλλα δεν θυμαται και πως ξεκινησαμε να τρωμε. Σημερα λοιπον της εφτιαξα μια αλλη κρεμα της humana με μηλο και ρυζαλευρο μηπως ειναο πιο ευγεστη, με το που το βαζα στο στομα ξυνιζε τη μουρη της και κλαουριζε και το φτυνε. Δοκιμασα να τη ξεγελασω δινοντας της ενα αδειο κουταλι να το μασουλησει και μετα της εδωσα ενα αλλο κουταλι με λιγη κρεμα. Το βαζει στο στομα ολο χαρα και με το που αντιλαμβανεται οτι ειχε κρεμα πανω παλι ξυνισε τη μουρη της λες και ειχε φαει κατι χαλασμενο και αρχισε να κλαουριζει παλι! Οποτε ειπαμε και με τη γιατρο να περασουμε στο μηλο, βρασμενο μας ειπε. Ποση ωρα ομως θελει βρασιμο; 

Ανάλογα αν το κόψεις μικρά κομματάκια δεν θέλει κ πολύ δες να τρυπιεται.Εχεις δοκιμάσει αφού αλεσεις τα φρούτα να το ζεστάνεις λίγο σε Μπεν Μαρί?Υπάρχουν μωρά που τα θέλουν ζεστά για αρχή γιατί έχουν συνηθίσει από το γάλα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, depifish είπε:

Μια χαρα ειναι ο μικρουλης σου!! Και οντως ψηλος!!! Εμας φαντασου σημερα που πηγαμε (5 μηνων και 10 ημερων) ειναι 7.300 και 68εκ. και μας ειπε οτι ειναι πολυ καλα στις καμπυλες, οποτε ο δικος σου με 8 κιλα και 70 ποντους ειναι σουπερ! Ειδες που ανησυχουσες κι εσυ; Αφου φαντασου κι εγω απορουσα πως παιρνει βαρος που τρωει τοσο οτι να ναι!! Αν και απο χτες εχει ξεκινησει και χτυπαει κατι 150αρια!

 

Λοιπον κοριτσια σημερα συνειδητοποιησα οτι τελικα δεν ειναι οτι δεν μπορει να καταπιει, αλλα δεν της αρεσουν οι κρεμες! Και μολις σημερα μου ειπε και η μαμα μου οτι ουτε εμενα ουτε του αδερφου μου αρεσανε αλλα δεν θυμαται και πως ξεκινησαμε να τρωμε. Σημερα λοιπον της εφτιαξα μια αλλη κρεμα της humana με μηλο και ρυζαλευρο μηπως ειναο πιο ευγεστη, με το που το βαζα στο στομα ξυνιζε τη μουρη της και κλαουριζε και το φτυνε. Δοκιμασα να τη ξεγελασω δινοντας της ενα αδειο κουταλι να το μασουλησει και μετα της εδωσα ενα αλλο κουταλι με λιγη κρεμα. Το βαζει στο στομα ολο χαρα και με το που αντιλαμβανεται οτι ειχε κρεμα πανω παλι ξυνισε τη μουρη της λες και ειχε φαει κατι χαλασμενο και αρχισε να κλαουριζει παλι! Οποτε ειπαμε και με τη γιατρο να περασουμε στο μηλο, βρασμενο μας ειπε. Ποση ωρα ομως θελει βρασιμο; 

Κ εμείς σήμερα 1η μέρα μήλο. Το έβρασα Κ το άλεσα. Αλλα αύριο θα το αλεσω με βρασμένο νερό να μάθει Κ έτσι. Εγω έβαζα κουταλιά αυτός έβγαζε... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Εμενα ο παιδίατρος μ είπε όχι πριν το γάλα. Πρώτα στερεές κ μόνο στην αρχή που δε θα τρώει ποσότητα να προσφέρω γάλα. Μ ειπε όταν φάει μισό μήλο κ μισό αχλάδι δε θ δώσω γάλα. Εσείς έχετε φάει τόσο πολύ?

Ναι όλοι έτσι μου έχουν πει και εμένα.. το θέμα είναι ότι μου τρώει πιο πολύ αν της δώσω γάλα πρώτα! Δε το καταλαβαίνω!
Εμείς ακόμα δεν έχουμε φάει τόσο πολύ και πιστεύω θέλει χρόνο..
μου είπε σήμερα ο παιδογαστρεντερολόγος που πήρα να κλείσω ραντεβού το ελάχιστο να τρώει 120gr και το μέγιστο 150gr
μέχρι φάει τόσο, προσφέρω γάλα μετά. Προς το παρόν είναι με τις μέρες τις, τρώει γύρω στα 60gr το maximum και γάλα. Σήμερα έφαγε 60gr και 100ml γάλα.

15 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Ευχαριστώ!! Αυτό ακριβώς μ είπε ο παιδίατρος. Καλύτερα όχι βρασμένα. Μόνο αν περάσει πολύς καιρός που έχει ξεκινήσει κ δε θέλει καν να φάει θα πάμε σε αυτό το μοτίβο κρέμας.

Εμένα τα βρασμένα δε τα προτιμάει, αύριο θα δοκιμάσω άβραστα. 
Ο ατμομάγειρας είναι ο Philips SCF870/20 Βρεφικός Ατμομάγειρας με Μπλέντερ 0.8lt, είναι αυτός που λέει και η @βιολετα3

4 ώρες πρίν, depifish είπε:

Οποτε ειπαμε και με τη γιατρο να περασουμε στο μηλο, βρασμενο μας ειπε. Ποση ωρα ομως θελει βρασιμο; 

Θέλει 5΄στον ατμό. Προσωπικά της έδωσα κομμάτι μήλο σήμερα να το δοκιμάσει και κομμάτι μπανάνα και τα έγλυφε σαν τρελή, αλεσμένα μου έφαγε λίγο! 
Θα δοκιμάσω διάφορους συνδυασμούς. Αλλά σκέφτομαι έντονα blw μετά από το σημερινό.. θα περιμένω όμως να φτάσει 6 μηνών και θα προσπαθώ με αλεσμένα έως τότε.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, βιολετα3 said:

Ανάλογα αν το κόψεις μικρά κομματάκια δεν θέλει κ πολύ δες να τρυπιεται.Εχεις δοκιμάσει αφού αλεσεις τα φρούτα να το ζεστάνεις λίγο σε Μπεν Μαρί?Υπάρχουν μωρά που τα θέλουν ζεστά για αρχή γιατί έχουν συνηθίσει από το γάλα .

Δεν νομιζω να της φταιει αυτο γιατι το γαλα πολλες φορες το.πινει και κρυο γιατι μεχρι να αποφασισει οτι θελει να φαει περνα κανα μισαωρο! Χαχαχαχ

10 minutes ago, itsathina said:

Ναι όλοι έτσι μου έχουν πει και εμένα.. το θέμα είναι ότι μου τρώει πιο πολύ αν της δώσω γάλα πρώτα! Δε το καταλαβαίνω!
Εμείς ακόμα δεν έχουμε φάει τόσο πολύ και πιστεύω θέλει χρόνο..
μου είπε σήμερα ο παιδογαστρεντερολόγος που πήρα να κλείσω ραντεβού το ελάχιστο να τρώει 120gr και το μέγιστο 150gr
μέχρι φάει τόσο, προσφέρω γάλα μετά. Προς το παρόν είναι με τις μέρες τις, τρώει γύρω στα 60gr το maximum και γάλα. Σήμερα έφαγε 60gr και 100ml γάλα.

Εμένα τα βρασμένα δε τα προτιμάει, αύριο θα δοκιμάσω άβραστα. 
Ο ατμομάγειρας είναι ο Philips SCF870/20 Βρεφικός Ατμομάγειρας με Μπλέντερ 0.8lt, είναι αυτός που λέει και η @βιολετα3

Θέλει 5΄στον ατμό. Προσωπικά της έδωσα κομμάτι μήλο σήμερα να το δοκιμάσει και κομμάτι μπανάνα και τα έγλυφε σαν τρελή, αλεσμένα μου έφαγε λίγο! 
Θα δοκιμάσω διάφορους συνδυασμούς. Αλλά σκέφτομαι έντονα blw μετά από το σημερινό.. θα περιμένω όμως να φτάσει 6 μηνών και θα προσπαθώ με αλεσμένα έως τότε.

Μολις τωρα κοιταζα κι εγω για το blw γιατι το σκεφτομαι κι εγω πολυ εντονα! Αλλα ειδα οτι τελικα δεν συνδιαζονται οπως σκεφτομουν. Αν μαθει να τρωει με το κουταλι τα αλεσμενα τοτε δεν μπορει μετα να διαχειριστει τα κομματια και χρειαζεται μια διαδικασια μεταβασης. Γι αυτο ελεγα μηπως τελικα να παρατησω τις κρεμες και να δοκομασω κατευθειαν με κομματια οταν γινει 6 μηνων. 

Να σας ρωτησω βρε κοριτσια κατι, η μικρη μου πολλες φορες κανει κοιλιακους προσπαθωντας να σηκωθει για να κατσει και οταν της δινουμε χερακια τραβιεται και σηκωνεται και καθεται και ειναι και πολυ ενθουσιασμενη οταν γινεται αυτο. Πολλες φορες την εβαζα με μαξιλαρια και καθοταν στο καναπε. Σημερα ομως η παιδιατρος μας ειπε οτι μεχρι να γινει 6 μηνων να μην τη καθιζουμε παρολο που της εδειχνα πως σηκωνεται και της αρεσει. Εσας σας εχει πει κατι ο παιδιατρος; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , depifish είπε:

Αν μαθει να τρωει με το κουταλι τα αλεσμενα τοτε δεν μπορει μετα να διαχειριστει τα κομματια και χρειαζεται μια διαδικασια μεταβασης.

Την έχω κάτσει την βάρκα δηλαδή, γιατί εμένα ξέρει το κουτάλι από πιο μικρή με την D3.
Ρε φίλε, έχω το εξής θέμα εγώ, το παίρνει τα καταπίνει αλλά μετά από 10-15 κουταλιές ή και καμιά φορά 4-5 κουταλιές, ξεκινάει την μίρλα.
Δε θέλω να την πιέσω ποτέ! Αλλά πόσο θα κρατήσει αυτό; Εκεί που έφτιαξαν όλα με το γάλα και τρώει.. τώρα ξανά μανά με τα αλεσμένα.
Εντωμεταξύ, δε ξέρεις πόσο γάλα θα πιεί μετά.. οπότε φτιάξε-πέτα πάλι και κλαίω όταν είναι και αντλημένο η καψερή!!

Αα, επίσης όσες πάρετε/έχετε τον Philips SCF870/20 Βρεφικός Ατμομάγειρας με Μπλέντερ 0.8lt,
αλλά και όσες δεν τον έχετε, υπάρχει εφαρμογή που λέγεται Εasy weaning με φοβερές συνταγές για αλεσμένα ή μη.
& βρήκα και ένα πολύ ωραίο pdf της Philips για τον ατμομάγειρα με επίσης πολύ ωραίες συνταγές, αλλά πιστεύω είναι και στην εφαρμογή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χωρίς να θελω να το παιξω εξυπνη η οτιδήποτε, πιστεύω οτι το blw δεν ειναι μονο με μη αλεσμένα. Ειναι ακριβώς αυτό που λέει ο ορος baby led weaning, σε καθοδηγεί το μωρό. Και πιστεύω οτι σίγουρα το κουταλι και οι ολοκληρες μη αλεσμενες τροφές συνδυάζονται. Προφανώς δεν θα δωσω ολοκληρο μεγάλο κομμάτι ξαφνικά, καθε τροφή ανάλογα με την ηλικία εχει και διαφορετικό τρόπο κοπής για να προσφερουμε στο παιδί. Τουλάχιστον έτσι το εχω στο μυαλό μου και θελω να το δοκιμάσω οταν ξεκινήσουμε. Επίσης προσωπικά θεωρώ το μήλο δύσκολη τροφή για εισαγωγή, φυσικά δεν ειμαι παιδίατρος αλλά  δεν θα το προτιμήσω σίγουρα. Ανυπομονώ να ξεκινήσουμε κι εμείς πάντως!!!

Σε αλλα νεα ο ύπνος μας εστρωσε αρκετά, κοιμάται 8μιση και ξυπνάει 5μιση θηλαζει και 8 και 15 ειναι ξύπνια οποτε και ξεκιναει η μερα μας. Σημερα το τερματισε 7 και δεκα κοιμόταν ήδη.Ειχαμε κανει μεγάλη βόλτα σημερα σχεδόν δυο ωρες και στη σχολή ηταν στο μαρσιπο και έβλεπε συνέχεια τα κορίτσια.Οποτε με το που γυρισαμε την εκανα μπάνιο, θηλασε και αυτό ηταν.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, itsathina said:

Την έχω κάτσει την βάρκα δηλαδή, γιατί εμένα ξέρει το κουτάλι από πιο μικρή με την D3.
Ρε φίλε, έχω το εξής θέμα εγώ, το παίρνει τα καταπίνει αλλά μετά από 10-15 κουταλιές ή και καμιά φορά 4-5 κουταλιές, ξεκινάει την μίρλα.
Δε θέλω να την πιέσω ποτέ! Αλλά πόσο θα κρατήσει αυτό; Εκεί που έφτιαξαν όλα με το γάλα και τρώει.. τώρα ξανά μανά με τα αλεσμένα.
Εντωμεταξύ, δε ξέρεις πόσο γάλα θα πιεί μετά.. οπότε φτιάξε-πέτα πάλι και κλαίω όταν είναι και αντλημένο η καψερή!!

Αα, επίσης όσες πάρετε/έχετε τον Philips SCF870/20 Βρεφικός Ατμομάγειρας με Μπλέντερ 0.8lt,
αλλά και όσες δεν τον έχετε, υπάρχει εφαρμογή που λέγεται Εasy weaning με φοβερές συνταγές για αλεσμένα ή μη.
& βρήκα και ένα πολύ ωραίο pdf της Philips για τον ατμομάγειρα με επίσης πολύ ωραίες συνταγές, αλλά πιστεύω είναι και στην εφαρμογή.

Αχχ οχι μη πετας αντλημενο γαλατακι! Ποναει η ψυχουλα μου!! Η συμβουλος με την οποια μιλαω, μου χε πει οτι το μητρικο κραταει 2 ωρες και μετα μπορεις να το ξαναβαλεις ψυγειο αλλη μια φορα και να δοκιμασεις να το ξαναδωσεις αργοτερα. Εγω παντως το εκανα 1-2 φορες. Ή μηπως να δοκιμαζεις να μην της δινεις το μητρικο οταν της δινεις τη κρεμα; Αχ μονο που το πες ενοιωσα εναν πλακωμα!!! 

22 minutes ago, Milena said:

Κορίτσια χωρίς να θελω να το παιξω εξυπνη η οτιδήποτε, πιστεύω οτι το blw δεν ειναι μονο με μη αλεσμένα. Ειναι ακριβώς αυτό που λέει ο ορος baby led weaning, σε καθοδηγεί το μωρό. Και πιστεύω οτι σίγουρα το κουταλι και οι ολοκληρες μη αλεσμενες τροφές συνδυάζονται. Προφανώς δεν θα δωσω ολοκληρο μεγάλο κομμάτι ξαφνικά, καθε τροφή ανάλογα με την ηλικία εχει και διαφορετικό τρόπο κοπής για να προσφερουμε στο παιδί. Τουλάχιστον έτσι το εχω στο μυαλό μου και θελω να το δοκιμάσω οταν ξεκινήσουμε. Επίσης προσωπικά θεωρώ το μήλο δύσκολη τροφή για εισαγωγή, φυσικά δεν ειμαι παιδίατρος αλλά  δεν θα το προτιμήσω σίγουρα. Ανυπομονώ να ξεκινήσουμε κι εμείς πάντως!!!

Σε αλλα νεα ο ύπνος μας εστρωσε αρκετά, κοιμάται 8μιση και ξυπνάει 5μιση θηλαζει και 8 και 15 ειναι ξύπνια οποτε και ξεκιναει η μερα μας. Σημερα το τερματισε 7 και δεκα κοιμόταν ήδη.Ειχαμε κανει μεγάλη βόλτα σημερα σχεδόν δυο ωρες και στη σχολή ηταν στο μαρσιπο και έβλεπε συνέχεια τα κορίτσια.Οποτε με το που γυρισαμε την εκανα μπάνιο, θηλασε και αυτό ηταν.

Ετσι νομιζα κι εγω, αλλα τελικα δεν ειναι με αλεσμενα καθολου. Εχει και ενα γκρουπ στο φεισμπουκ της ελληνικης ομαδας blw και στους ορους για να μπεις εχει εναν που λεει οτι αν εχει ξεκινησει αλεσμενα να μην μπεις στο γκρουπ και να πας στο γκρουπ που ειναι της μεταβασης. Απο οτι μου εξηγησε μια φιλη που το εχει ξεκινησει με το μικρο της, αν του δινεις το κουταλι να το βαλει μονο του στο στομα (οπως αυτο που εκανα εγω για να τη ξεγελασω υποθετω) τοτε οκ, αλλα αν μαθει να του βαζεις εσυ το κουταλι στο στομα τοτε μπερδευεται. Βρηκα μια ιστοσελιδα που ειναι στα ελληνικα για το blw και εχει αρκετες πληροφοριες στο να κατανοησεις τη φιλοσοφια του και οντως εχει μια λογικη στο να μην μπορουν να συνδιαστουν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 44 λεπτά , depifish είπε:

Αχχ οχι μη πετας αντλημενο γαλατακι! Ποναει η ψυχουλα μου!! Η συμβουλος με την οποια μιλαω, μου χε πει οτι το μητρικο κραταει 2 ωρες και μετα μπορεις να το ξαναβαλεις ψυγειο αλλη μια φορα και να δοκιμασεις να το ξαναδωσεις αργοτερα. Εγω παντως το εκανα 1-2 φορες. Ή μηπως να δοκιμαζεις να μην της δινεις το μητρικο οταν της δινεις τη κρεμα; Αχ μονο που το πες ενοιωσα εναν πλακωμα!!! 

Έτσι λέω, να της φτιάχνω έτοιμο.. Όντως; Δηλαδή αφού το βγάλω από το ψυγείο αντέχει 2 ώρες (ενώ το έχω θερμάνει) και μετά μπορώ να το ξανά βάλω, να το βγάλω πάλι να το θερμάνω και να το δώσω;
Κατάλαβα καλά; Εγώ έως τώρα όσο δεν έτρωγε το πετούσα :/ 
 

πρίν από 49 λεπτά , depifish είπε:

αν του δινεις το κουταλι να το βαλει μονο του στο στομα (οπως αυτο που εκανα εγω για να τη ξεγελασω υποθετω) τοτε οκ, αλλα αν μαθει να του βαζεις εσυ το κουταλι στο στομα τοτε μπερδευεται.

Εμένα μου το παίρνει το κουτάλι και το βάζει στόμα μόνη της.. δε ξέρω τι σημαίνει αυτό, αλλά τρίβει παράλληλα και τα ούλα της.
Γενικά την αφήνω να το κάνει, γιατί πολλές φορές αν δεν την αφήσω κλαίει, θέλει να το πιάνει και να το φέρνει εκείνη.

1 hour ago, Milena είπε:

Επίσης προσωπικά θεωρώ το μήλο δύσκολη τροφή για εισαγωγή, φυσικά δεν ειμαι παιδίατρος αλλά  δεν θα το προτιμήσω σίγουρα.

Εννοείς είτε αλεσμένο, είτε για blw? Γενικά, είναι σκληρό μια ή άλλη αλλά νομίζω με αβοκάντο/μπανάνα ή/και μητρικό, έρχεται σε ωραία υφή!
Tip: Πάρτε μπανανόμηλα (τα κίτρινα), όποτε κάνει η κάθε μια την εισαγωγή στο μήλο. Είναι πολύ πιο νόστιμα από τα απλά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Ναι όλοι έτσι μου έχουν πει και εμένα.. το θέμα είναι ότι μου τρώει πιο πολύ αν της δώσω γάλα πρώτα! Δε το καταλαβαίνω!
Εμείς ακόμα δεν έχουμε φάει τόσο πολύ και πιστεύω θέλει χρόνο..
μου είπε σήμερα ο παιδογαστρεντερολόγος που πήρα να κλείσω ραντεβού το ελάχιστο να τρώει 120gr και το μέγιστο 150gr
μέχρι φάει τόσο, προσφέρω γάλα μετά. Προς το παρόν είναι με τις μέρες τις, τρώει γύρω στα 60gr το maximum και γάλα. Σήμερα έφαγε 60gr και 100ml γάλα.

Εμένα τα βρασμένα δε τα προτιμάει, αύριο θα δοκιμάσω άβραστα. 
Ο ατμομάγειρας είναι ο Philips SCF870/20 Βρεφικός Ατμομάγειρας με Μπλέντερ 0.8lt, είναι αυτός που λέει και η @βιολετα3

Θέλει 5΄στον ατμό. Προσωπικά της έδωσα κομμάτι μήλο σήμερα να το δοκιμάσει και κομμάτι μπανάνα και τα έγλυφε σαν τρελή, αλεσμένα μου έφαγε λίγο! 
Θα δοκιμάσω διάφορους συνδυασμούς. Αλλά σκέφτομαι έντονα blw μετά από το σημερινό.. θα περιμένω όμως να φτάσει 6 μηνών και θα προσπαθώ με αλεσμένα έως τότε.

Είσαι φανταστική!!! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τον ατμομαγειρα. Αυτόν έχεις κ εσύ? Το σκέφτομαι να τον αγοράσω αλλά φοβάμαι μήπως δε χωράει 2 πιατα. Γιατί θέλω να δίνω κ το απόγευμα απ το ίδιο φαγητό. Δε θα δώσω έτοιμες κρέμες. 

Εγω είπα blw να κάνω σίγουρα μετά τον 7ο.να έχει μάθει πρώτα να καταπινει κ μετά. 

Αχ είδες? Χθες δε το ζυγισα το φρούτο πόσο βγήκε. Σήμερα θα το ζυγισω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Roulaa@ είπε:

Είσαι φανταστική!!! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τον ατμομαγειρα. Αυτόν έχεις κ εσύ? Το σκέφτομαι να τον αγοράσω αλλά φοβάμαι μήπως δε χωράει 2 πιατα. Γιατί θέλω να δίνω κ το απόγευμα απ το ίδιο φαγητό. Δε θα δώσω έτοιμες κρέμες. 

Εγω είπα blw να κάνω σίγουρα μετά τον 7ο.να έχει μάθει πρώτα να καταπινει κ μετά. 

Αχ είδες? Χθες δε το ζυγισα το φρούτο πόσο βγήκε. Σήμερα θα το ζυγισω. 

Χωράει άνετα κ παραπάνω ,στο λέω γιατί το δουλευα χρόνια !!!Αλλά είναι πολύ μικρό να τρώει πχ μοσχάρι με λαχανικά για απόγευμα δεν χωνεύεται εύκολα.Μπορεις να δίνει γάλα ή να φτιάξεις μια κρέμα με βρώμη γάλα κ μπανάνα για να γλυκανει λίγο ,μετά θα είναι πιο εύκολα γιατί θα μπει το αυγό , γιαούρτι .

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Είσαι φανταστική!!! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τον ατμομαγειρα. Αυτόν έχεις κ εσύ? Το σκέφτομαι να τον αγοράσω αλλά φοβάμαι μήπως δε χωράει 2 πιατα. Γιατί θέλω να δίνω κ το απόγευμα απ το ίδιο φαγητό. Δε θα δώσω έτοιμες κρέμες. 

Χωράει σίγουρα τρία γεύματα των 150ml, δηλαδή 450ml γεύματα αν δεν θες να κάνεις 800ml που είναι ο κάδος.
Η @βιολετα3 είναι ο έξπερτ της παρέας. Βρώμη πως δίνεις; Τη μουλιάζεις από βραδύς; Θα αγοράσω την βιολογική της hipp, αλλά προτιμώ να της δώσω κανονική.
Επίσης εσύ από ποιον μήνα θα δώσεις βρώμη; Η @depifish νομίζω έδωσε! Πως ήταν; Εγώ ακόμα φοβάμαι να δώσω!!
Σήμερα που δεν έβρασα τα φρούτα το πρωί, το έφαγε καλύτερα.. 
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , itsathina είπε:

Χωράει σίγουρα τρία γεύματα των 150ml, δηλαδή 450ml γεύματα αν δεν θες να κάνεις 800ml που είναι ο κάδος.
Η @βιολετα3 είναι ο έξπερτ της παρέας. Βρώμη πως δίνεις; Τη μουλιάζεις από βραδύς; Θα αγοράσω την βιολογική της hipp, αλλά προτιμώ να της δώσω κανονική.
Επίσης εσύ από ποιον μήνα θα δώσεις βρώμη; Η @depifish νομίζω έδωσε! Πως ήταν; Εγώ ακόμα φοβάμαι να δώσω!!
Σήμερα που δεν έβρασα τα φρούτα το πρωί, το έφαγε καλύτερα.. 
 

Εγώ θα δώσω αφού κλείσει τους 6 νομίζω τότε επιτρέπεται θα ρωτήσω κ την παιδίατρο όταν πάω.Για αρχή αν είναι σε νιφάδες δεν χρειάζεται να αγοράσεις από το φαρμακείο υπάρχει και βιολογική στο σούπερ ,την αλεθεις στο μπλέντερ να γίνει αλεύρι ,ζεσταίνεις γάλα και βάζεις απο την αλεσμένη βρώμη μέχρι να γίνει κρέμα κ προσθέτεις και μπανάνα που την έχεις πατήσει με το πιρούνι να γίνει πολτός ,τώρα αναλογίες δεν θυμάμαι θα το πας σιγά σιγά με το μάτι.Αργοτερα η βρώμη μπορεί να μπει κ όπως είναι κάπου στον 9-10 .Όταν μπει το μέλι στο χρόνο θα είναι ακόμα πιο ωραία .Φτιαχτω μια φορά να φας εσύ με μέλι να δεις πόσο τέλεια είναι κ πολύ υγιεινό κ χορταστικό,η βρώμη δεν χρειάζεται μουλιασμα 

8 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Είσαι φανταστική!!! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τον ατμομαγειρα. Αυτόν έχεις κ εσύ? Το σκέφτομαι να τον αγοράσω αλλά φοβάμαι μήπως δε χωράει 2 πιατα. Γιατί θέλω να δίνω κ το απόγευμα απ το ίδιο φαγητό. Δε θα δώσω έτοιμες κρέμες. 

Εγω είπα blw να κάνω σίγουρα μετά τον 7ο.να έχει μάθει πρώτα να καταπινει κ μετά. 

Αχ είδες? Χθες δε το ζυγισα το φρούτο πόσο βγήκε. Σήμερα θα το ζυγισω. 

Εγω δεν σκέφτομαι καν για blw γιατί πιστεύω ότι ή το κάνεις εξαρχής ή όχι ,μου φαίνεται όλο αυτό πολύ δύσκολο.Παρακολουθω μια κοπέλα στο ισταγκραμ που κάνει η κόρη της κ έχουν κ μια ομάδα που αν θες παρακολουθείς μαθήματα με πληρωμή και μου φαίνεται πολύ δύσκολο.Ειδικα όλο αυτός ο χαμός που γίνεται με το φαγητό να το πετάει όλο κάτω μέχρι να μάθει να τρώει ,πέρα το ότι είναι σπατάλη όλο αυτό δεν ξέρεις αν το παιδί έχει φάει.Εγω ακολούθησω ότι έκανα στα παιδιά μου τόσα χρόνια αλλά και στα παιδιά που κρατούσα ,άλεσμα για αρχή και κάπου στον 10ο σταδιακά εισαγωγή κ σε άλλες υφές .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...