Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Και εμείς έχουμε κλάμα στον ύπνο τώρα τελευταία πολύ έντονο κλάμα και είναι σίγουρα τα ούλα της έχει ένα δόντι που έχει ξεκινήσει και θα μας πάρει κοντά στους 2μηνες να βγει γιατί έχει πάρα πολύ σκληρά ούλα και έτσι μας έδωσε κρέμα βάζουμε για να την ανακουφίζει βέβαια το φαρμακείο ακόμα να την φέρει...χωριο μου χωριουδάκι μου!!!

Αμα αρχισω τα του χωριού θα τελειώσω αύριο!!!!Οσο κι αν το αγαπώ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 hours ago, Penny28 said:

Και εμείς έχουμε κλάμα στον ύπνο τώρα τελευταία πολύ έντονο κλάμα και είναι σίγουρα τα ούλα της έχει ένα δόντι που έχει ξεκινήσει και θα μας πάρει κοντά στους 2μηνες να βγει γιατί έχει πάρα πολύ σκληρά ούλα και έτσι μας έδωσε κρέμα βάζουμε για να την ανακουφίζει βέβαια το φαρμακείο ακόμα να την φέρει...χωριο μου χωριουδάκι μου!!!

Πως ξερετε οτι θα παρει 2 μηνες; Και ποια κρεμουλα σας ειπε; Εμεις που δοκιμασαμε αυτη τη φυτικη με το γαρυφαλο της frezyderm δεν παρατηρησα καποια διαφορα παντως

1 hour ago, itsathina said:

Βρε κορίτσια, μένει καμιά Αθήνα; Ή μόνο εγώ;:P

Εγω ειμαι Χανια! Αρκετα μακρυα δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Εγώ είμαι στο Ηράκλειο Κρήτης. Σας διαβάζω κάθε μέρα αλλά δεν προλαβαίνω να γράφω συχνά. Αρχίσαμε κι εμείς στερεές τροφές προχθές. Καρότο κ πατατουλα.... Θα δούμε πως θα πάει κ αυτό. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, depifish είπε:

Πως ξερετε οτι θα παρει 2 μηνες; Και ποια κρεμουλα σας ειπε; Εμεις που δοκιμασαμε αυτη τη φυτικη με το γαρυφαλο της frezyderm δεν παρατηρησα καποια διαφορα παντως

Εγω ειμαι Χανια! Αρκετα μακρυα δηλαδη...

Μας είπε πως πάνω κάτω θα πάρει 2μηνες επειδή είναι πολύ σκληρά τα ούλα και γενικά θα την ταλαιπωρίσει αρκετά!! Όταν την πάρω θα σου γράψω ποια είναι γιατί την έδωσα κατευθείαν στο φαρμακείο. Εγω που έτυχε να χρησιμοποιήσω αυτή την κρέμα γιατί είχα βάλει σιδεράκια και υπέφερα έκανε αρκετή δουλειά αλλά δεν θέλει μια φορά την μέρα συνήθως πονάνε πριν τον ύπνο γιατί το σώμα χαλαρώνει και έτσι ξεσπά...εμεις έχουμε μεγάλο θέμα για να κοιμηθεί κλαίει της περισσότερες φορές την βλέπεις νυσταζει και όταν πας να την βάζεις για ύπνο γίνετε χαμός!!! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έκανα μια έρευνα σε αμερικάνικα και γενικά ξένα σάιτ και διάβασα ότι 
λόγω του ότι η βασική τροφή έως το έτος είναι το γάλα, πρέπει πρώτα να προσφέρουμε γάλα και μισή με μια ώρα μετά πουρέδες/φαγητό.
Ο παιδίατρος μου (και γνωστών μου οι παιδίατροι), μου έχει πει πρώτα φαγητό και μετά να συμπληρώνω με γάλα.
Εσάς ποιες είναι οι οδηγίες σας; Επίσης και από γνωστές που έχω ρωτήσει, λένε με την εισαγωγή στις στέρεες τροφές, είναι βδομάδα και γεύμα.
Δηλαδή, 1 βδομάδα απογευματινό, 2η βδομάδα πρωινό, 3η βδομάδα μεσημεριανό (συνήθως). Άρα στον 6ο-7ο μήνα έχουμε ήδη τρία γεύματα; Δεν είναι πολλά;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, itsathina είπε:

Κορίτσια, έκανα μια έρευνα σε αμερικάνικα και γενικά ξένα σάιτ και διάβασα ότι 
λόγω του ότι η βασική τροφή έως το έτος είναι το γάλα, πρέπει πρώτα να προσφέρουμε γάλα και μισή με μια ώρα μετά πουρέδες/φαγητό.
Ο παιδίατρος μου (και γνωστών μου οι παιδίατροι), μου έχει πει πρώτα φαγητό και μετά να συμπληρώνω με γάλα.
Εσάς ποιες είναι οι οδηγίες σας; Επίσης και από γνωστές που έχω ρωτήσει, λένε με την εισαγωγή στις στέρεες τροφές, είναι βδομάδα και γεύμα.
Δηλαδή, 1 βδομάδα απογευματινό, 2η βδομάδα πρωινό, 3η βδομάδα μεσημεριανό (συνήθως). Άρα στον 6ο-7ο μήνα έχουμε ήδη τρία γεύματα; Δεν είναι πολλά;

Και εμάς τις ιδέες οδηγίες μας έχει δώσει πρώτα κρέμα και μετά γάλα εμείς είμαστε στον 6ο μήνα την φρούτο κρέμα την τρώμε η πρωί η απόγευμα ανάλογα και τα λαχανικά πάντα το μεσημέρι...νομίζω ότι θα αργήσει να μπει το επόμενο γεύμα... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Penny28 είπε:

Και εμάς τις ιδέες οδηγίες μας έχει δώσει πρώτα κρέμα και μετά γάλα εμείς είμαστε στον 6ο μήνα την φρούτο κρέμα την τρώμε η πρωί η απόγευμα ανάλογα και τα λαχανικά πάντα το μεσημέρι...νομίζω ότι θα αργήσει να μπει το επόμενο γεύμα... 

Άρα εσείς κάνετε 2 γεύματα; Τώρα δοκίμασα να της δώσω πάντως γάλα και μετά από μια ώρα κρέμα (πιο λίγη ποσότητα) και έφαγε πιο ευχάριστα!
Αύριο θα αυξήσω πάλι να δω πόσο θα φάει.. Το δοκίμασα αυτό, γιατί μετά από κάποια φάση στα γεύματα γκρινιάζει και κλαίει και δεν θέλω.
Τώρα δε μου το έκανε.. έφαγε με χαρά αλλά ήταν «χορτασμένη». Πάντως την έφαγε όλη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , itsathina είπε:

Άρα εσείς κάνετε 2 γεύματα; Τώρα δοκίμασα να της δώσω πάντως γάλα και μετά από μια ώρα κρέμα (πιο λίγη ποσότητα) και έφαγε πιο ευχάριστα!
Αύριο θα αυξήσω πάλι να δω πόσο θα φάει.. Το δοκίμασα αυτό, γιατί μετά από κάποια φάση στα γεύματα γκρινιάζει και κλαίει και δεν θέλω.
Τώρα δε μου το έκανε.. έφαγε με χαρά αλλά ήταν «χορτασμένη». Πάντως την έφαγε όλη!

Ναι κάνουμε 2 γεύματα από τότε που μπήκαν τα λαχανικά... Μετα απο γάλα της το έδωσες??πόσο σου έφαγε?το έχω σκεφτεί και εγώ να το κάνω έτσι με τα φρούτα όμως όχι τα λαχανικά επειδή θα πρέπει να καταλάβει πως είναι κυρίως γεύμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 43 λεπτά , Penny28 είπε:

Ναι κάνουμε 2 γεύματα από τότε που μπήκαν τα λαχανικά... Μετα απο γάλα της το έδωσες??πόσο σου έφαγε?το έχω σκεφτεί και εγώ να το κάνω έτσι με τα φρούτα όμως όχι τα λαχανικά επειδή θα πρέπει να καταλάβει πως είναι κυρίως γεύμα. 

Έφαγε 175ml γάλα και μετά από μία ώρα της ετοίμασα γύρω στα 50gr κρέμα και την έφαγε όλη με ευχαρίστηση και ήθελε κι άλλη.
Ενώ χθες ας πούμε της είχα ετοιμάσει γύρω στα 150gr και έφαγε με λίγο γκρίνια 70gr-80gr και πολύ λέω και ήπιε 40gr γάλα. Σήμερα το πρωί έφαγε 4-5 κουταλάκια φρουτόκρεμα επίσης.
Αύριο θα δοκιμάσω να της ετοιμάσω πιο πολύ και θα σου πω.. θα της κάνω 80gr-100gr. Αλλά γενικά, διάβασα πως είναι φυσιολογικό να τρώνε γύρω στα 8 με 12 κουταλάκια φαγητό, γύρω στους 7-8 μήνες. Σκέψου εμάς που είναι μικρότερα.. δε ξέρω γιατί μας λένε να τρώνε πχ 120gr-150gr γεύμα. Εσένα τι ποσότητα σου έχει πει να τρώει ιδανικά;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Κορίτσια, έκανα μια έρευνα σε αμερικάνικα και γενικά ξένα σάιτ και διάβασα ότι 
λόγω του ότι η βασική τροφή έως το έτος είναι το γάλα, πρέπει πρώτα να προσφέρουμε γάλα και μισή με μια ώρα μετά πουρέδες/φαγητό.
Ο παιδίατρος μου (και γνωστών μου οι παιδίατροι), μου έχει πει πρώτα φαγητό και μετά να συμπληρώνω με γάλα.
Εσάς ποιες είναι οι οδηγίες σας; Επίσης και από γνωστές που έχω ρωτήσει, λένε με την εισαγωγή στις στέρεες τροφές, είναι βδομάδα και γεύμα.
Δηλαδή, 1 βδομάδα απογευματινό, 2η βδομάδα πρωινό, 3η βδομάδα μεσημεριανό (συνήθως). Άρα στον 6ο-7ο μήνα έχουμε ήδη τρία γεύματα; Δεν είναι πολλά;

Αυτό ισχύει αν το μωρό θηλάζει αποκλειστικά αν δεν κάνω λάθος ?Κοίτα εγώ εμπειρικά κ μόνο έχοντας μεγαλώσει κ άλλα 3 θεωρω πως το μωρό θα πρέπει να ξέρει πότε είναι ώρα του φαγητού κ ποτέ το γάλα σίγουρα παίρνει καιρό αλλά εγώ θα προσφέρω το φαγητό κ αν δεν θέλει μετά θα θηλάζει ,αλλά σίγουρα θα προσπαθήσω να μάθει το φαγητό.Εγω θα βάλω μόνο  2 γεύματα φρούτο κ φαγητό το 3ο θα είναι γάλα αντί για κρέμα γιατί δεν θα δώσω καθόλου και μόλις προστεθούν κ άλλα φαγητά όπως το αυγό -γιαουρι τότε θα βάλω κ ένα τρίτο σαν απογευματινο.6-7,μηνών πιθανόν να μην έχει συμπληρώσει ολόκληρο γεύμα για να χορτάσει οπότε σίγουρα θα χρειαστεί γάλα μετα

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Κορίτσια, έκανα μια έρευνα σε αμερικάνικα και γενικά ξένα σάιτ και διάβασα ότι 
λόγω του ότι η βασική τροφή έως το έτος είναι το γάλα, πρέπει πρώτα να προσφέρουμε γάλα και μισή με μια ώρα μετά πουρέδες/φαγητό.
Ο παιδίατρος μου (και γνωστών μου οι παιδίατροι), μου έχει πει πρώτα φαγητό και μετά να συμπληρώνω με γάλα.
Εσάς ποιες είναι οι οδηγίες σας; Επίσης και από γνωστές που έχω ρωτήσει, λένε με την εισαγωγή στις στέρεες τροφές, είναι βδομάδα και γεύμα.
Δηλαδή, 1 βδομάδα απογευματινό, 2η βδομάδα πρωινό, 3η βδομάδα μεσημεριανό (συνήθως). Άρα στον 6ο-7ο μήνα έχουμε ήδη τρία γεύματα; Δεν είναι πολλά;

 Το συζητησα με την παιδίατρο και μου  προτεινε να ξεκινήσουμε με πρωινό ιδανικα μετά τον πρώτο ύπνο της γυρω στις 11:30 και μου αφησε ελευθερο το αν θα δώσω φρουτο η λαχανικό αρκεί να κρατάω τον κανόνα της εισαγωγής για τις αλλεργίες. Πρώτα να εχει θηλασει ωστε να μην ειναι πεινασμενη/εκνευρισμένη και οτι στην αρχή να μην περιμενω τίποτα.Οτι περισσότερο θα θέλει να εξερευνησει. Θέλει ομως να περιμένουμε να μπορεί να καθίσει πολυ καλά στο καρεκλακι για να ξεκινήσουμε. Την πηρα σήμερα επειδη σε όλους τους υπνους της ξυπνάει με πολυ κλαμα απο το πρωί. Μου είπε οτι ειναι τα ουλα της το πιθανότερο, είναι να μας δει σε λίγες μέρες οποτε δεν μου εδωσε καποια κρεμα/τζελ αν δω και συνεχίζει χειρότερα να την ξαναπαρω.

Εμείς θα γυρίσουμε Αθήνα ,δυστυχως ειναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για τη δουλειά μας εδω, και ο κορονοιος μας έκανε πολύ μεγάλη ζημιά. Οπότε παλι απο την αρχή ολα!
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, depifish είπε:

Πως ξερετε οτι θα παρει 2 μηνες; Και ποια κρεμουλα σας ειπε; Εμεις που δοκιμασαμε αυτη τη φυτικη με το γαρυφαλο της frezyderm δεν παρατηρησα καποια διαφορα παντως

Εγω ειμαι Χανια! Αρκετα μακρυα δηλαδη...

Την έχουμε κ εμείς αυτήν την κρέμα δεν κάνει τίποτα σήμερα ο μπέμπης τρώει τα πάντα με μανία τα χέρια μας τους ώμους μας τα μανίκια απο τα ρούχα του κ γενικά έχει πολύ γκρίνια ,σήμερα όντως κατάλαβα ότι φταίνε τα δόντια του .

1 hour ago, itsathina είπε:

Έφαγε 175ml γάλα και μετά από μία ώρα της ετοίμασα γύρω στα 50gr κρέμα και την έφαγε όλη με ευχαρίστηση και ήθελε κι άλλη.
Ενώ χθες ας πούμε της είχα ετοιμάσει γύρω στα 150gr και έφαγε με λίγο γκρίνια 70gr-80gr και πολύ λέω και ήπιε 40gr γάλα. Σήμερα το πρωί έφαγε 4-5 κουταλάκια φρουτόκρεμα επίσης.
Αύριο θα δοκιμάσω να της ετοιμάσω πιο πολύ και θα σου πω.. θα της κάνω 80gr-100gr. Αλλά γενικά, διάβασα πως είναι φυσιολογικό να τρώνε γύρω στα 8 με 12 κουταλάκια φαγητό, γύρω στους 7-8 μήνες. Σκέψου εμάς που είναι μικρότερα.. δε ξέρω γιατί μας λένε να τρώνε πχ 120gr-150gr γεύμα. Εσένα τι ποσότητα σου έχει πει να τρώει ιδανικά;

Τόση κρέμα πρέπει να τρώνε αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει από την μια μέρα στην άλλη γιατί άλλο το γάλα και άλλη σύσταση η κρέμα ,το στομάχι δεν έχει μάθει σε στερεά τροφή .

πρίν από 7 λεπτά , Milena είπε:

 Το συζητησα με την παιδίατρο και μου  προτεινε να ξεκινήσουμε με πρωινό ιδανικα μετά τον πρώτο ύπνο της γυρω στις 11:30 και μου αφησε ελευθερο το αν θα δώσω φρουτο η λαχανικό αρκεί να κρατάω τον κανόνα της εισαγωγής για τις αλλεργίες. Πρώτα να εχει θηλασει ωστε να μην ειναι πεινασμενη/εκνευρισμένη και οτι στην αρχή να μην περιμενω τίποτα.Οτι περισσότερο θα θέλει να εξερευνησει. Θέλει ομως να περιμένουμε να μπορεί να καθίσει πολυ καλά στο καρεκλακι για να ξεκινήσουμε. Την πηρα σήμερα επειδη σε όλους τους υπνους της ξυπνάει με πολυ κλαμα απο το πρωί. Μου είπε οτι ειναι τα ουλα της το πιθανότερο, είναι να μας δει σε λίγες μέρες οποτε δεν μου εδωσε καποια κρεμα/τζελ αν δω και συνεχίζει χειρότερα να την ξαναπαρω.

Εμείς θα γυρίσουμε Αθήνα ,δυστυχως ειναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για τη δουλειά μας εδω, και ο κορονοιος μας έκανε πολύ μεγάλη ζημιά. Οπότε παλι απο την αρχή ολα!
 

Σε εμάς δεν έκανε τίποτα η κρέμα για τα ούλα .Αλλά του αρέσει σαν γευση κάθε φορά κλαίει κ θέλει κ άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, itsathina είπε:

Έφαγε 175ml γάλα και μετά από μία ώρα της ετοίμασα γύρω στα 50gr κρέμα και την έφαγε όλη με ευχαρίστηση και ήθελε κι άλλη.
Ενώ χθες ας πούμε της είχα ετοιμάσει γύρω στα 150gr και έφαγε με λίγο γκρίνια 70gr-80gr και πολύ λέω και ήπιε 40gr γάλα. Σήμερα το πρωί έφαγε 4-5 κουταλάκια φρουτόκρεμα επίσης.
Αύριο θα δοκιμάσω να της ετοιμάσω πιο πολύ και θα σου πω.. θα της κάνω 80gr-100gr. Αλλά γενικά, διάβασα πως είναι φυσιολογικό να τρώνε γύρω στα 8 με 12 κουταλάκια φαγητό, γύρω στους 7-8 μήνες. Σκέψου εμάς που είναι μικρότερα.. δε ξέρω γιατί μας λένε να τρώνε πχ 120gr-150gr γεύμα. Εσένα τι ποσότητα σου έχει πει να τρώει ιδανικά;

Εμάς μας έχει πει πως όταν φτάσει στα 150gr θα σταματήσει το γάλα...φρουτο τρώει 30γρ και έπειτα γάλα 120γρ περίπου λαχανικά τρώει 80γρ και 90γρ γάλα. Τρώει πάντα όσο θέλει απλά δεν την ταΐζω ποτέ όταν έχει νεύρα όπως σήμερα για παράδειγμα που ήταν να φάει φρούτο το απόγευμα δεν καθόταν με τίποτα και έτσι δεν έφαγε δεν μπόρεσα να την φτιάξω της έδωσα στο δοκιμαστικό δίχτυ μπάντα να φάει μετά...εγω επίσης ζήτησα από την παιδίατρο να μου πει τι πρέπει να έχω σπίτι σε περίπτωση αλλεργίας επειδή δοκιμάζει συνεχώς νέες τροφές για να είμαι πιο ήσυχη επειδή είμαι σε χωριό... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...