Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Αυτό ισχύει αν το μωρό θηλάζει αποκλειστικά αν δεν κάνω λάθος ?

Εννοείς το να προσφέρεις το γάλα πριν;

πρίν από 26 λεπτά , βιολετα3 είπε:

θεωρω πως το μωρό θα πρέπει να ξέρει πότε είναι ώρα του φαγητού κ ποτέ το γάλα σίγουρα παίρνει καιρό αλλά εγώ θα προσφέρω το φαγητό κ αν δεν θέλει μετά θα θηλάζει

Έχει λογική και αυτό!

πρίν από 7 λεπτά , Penny28 είπε:

.εγω επίσης ζήτησα από την παιδίατρο να μου πει τι πρέπει να έχω σπίτι σε περίπτωση αλλεργίας επειδή δοκιμάζει συνεχώς νέες τροφές για να είμαι πιο ήσυχη επειδή είμαι σε χωριό... 

Το σκέφτομαι συνέχεια.. θα ρωτήσω και εγώ αν και ξέρω πως δε σου λένε αν δεν έχει εμφανίσει αλλεργία έστω μια φορά.
Ελπίζω να μου πει.. σε εσένα πρέπει να πει, γιατί ο χρόνος είναι πολύτιμος σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, itsathina είπε:

Εννοείς το να προσφέρεις το γάλα πριν;

Έχει λογική και αυτό!

Το σκέφτομαι συνέχεια.. θα ρωτήσω και εγώ αν και ξέρω πως δε σου λένε αν δεν έχει εμφανίσει αλλεργία έστω μια φορά.
Ελπίζω να μου πει.. σε εσένα πρέπει να πει, γιατί ο χρόνος είναι πολύτιμος σε τέτοιες περιπτώσεις.

Έως τον 6ο μήνα μου είπε δεν δίνουν κάτι αν τύχει λέει κάτι πάνε κατευθείαν στον γιατρό μέρα τον 6ο μπορούν να πάρουν κάτι σίγουρα όπως έχουμε το φαρμακείο για εμάς για ώρα ανάγκης πρέπει να έχουμε και για τα μωρά ίσως τρέχει το μυαλό μου επειδή είμαι νοσηλεύτρια αλλά έτσι είμαι και πιο ήσυχη! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, itsathina είπε:

Εννοείς το να προσφέρεις το γάλα πριν;

Έχει λογική και αυτό!

Το σκέφτομαι συνέχεια.. θα ρωτήσω και εγώ αν και ξέρω πως δε σου λένε αν δεν έχει εμφανίσει αλλεργία έστω μια φορά.
Ελπίζω να μου πει.. σε εσένα πρέπει να πει, γιατί ο χρόνος είναι πολύτιμος σε τέτοιες περιπτώσεις.

Όχι στο ότι η βασική τροφή μέχρι το χρόνο  είναι το γάλα νομίζω είναι για τα μωρά που θηλάζουν..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Όχι στο ότι η βασική τροφή μέχρι το χρόνο  είναι το γάλα νομίζω είναι για τα μωρά που θηλάζουν..

Όχι, για όλα ισχύει αυτό!
Απλά τα μη θηλάζοντα, από όσο διάβασα, χρειάζεται να τρώνε περισσότερες φορές στερεές, για να πάρουν όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται..
όχι πολύ, ξεκινάς 3-4 κουταλάκια ίσα ίσα και έως τον 8ο η ποσότητα φτάνει στην μισή κούπα φαγητό ημερησίως(σε όλα τα μωρά). Έτσι λέει στο site της unisef.
Για όσες κάνουμε μεικτή, δεν λένε τίποτα. :/ Τέλος πάντων, οπότε καλά μου τα είπε ο παιδίατρος..
εφόσον το παιδί κάνει μεικτή, μάλλον ακολουθεί διαφορετικό πρόγραμμα σίτισης από τα αποκλειστικά θηλάζοντα. Με πιο πολλά γεύματα!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Όχι, για όλα ισχύει αυτό!
Απλά τα μη θηλάζοντα, από όσο διάβασα, χρειάζεται να τρώνε περισσότερες φορές στερεές, για να πάρουν όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται..
όχι πολύ, ξεκινάς 3-4 κουταλάκια ίσα ίσα και έως τον 8ο η ποσότητα φτάνει στην μισή κούπα φαγητό ημερησίως(σε όλα τα μωρά). Έτσι λέει στο site της unisef.
Για όσες κάνουμε μεικτή, δεν λένε τίποτα. :/ Τέλος πάντων, οπότε καλά μου τα είπε ο παιδίατρος..
εφόσον το παιδί κάνει μεικτή, μάλλον ακολουθεί διαφορετικό πρόγραμμα σίτισης από τα αποκλειστικά θηλάζοντα. Με πιο πολλά γεύματα!

Δεν ξέρω αν είναι σωστό η λάθος ,κ σε ομάδες θηλασμού αυτό λένε !!!Αλλά ρε συ αν το μωρό δεν το μάθεις από μικρό πως ξαφνικά ενός θα του δώσεις φαγητό ,η αδερφή μου πριν 11 χρόνια στον δεύτερο γιο της αυτό έκανε θήλαζε,μέχρι 10 μηνών δεν είχε δοκιμάσει τίποτα από φαγητό και όταν ξεκίνησε εννοείται δεν ήθελε τίποτα γιατί είχε μάθει να θηλάζει μονο ,μέχρι κ ενός δεν είχε δοκιμάσει τίποτα σπαραζε στο κλαμα με το που έβλεπε το καρεκλακι.Και τότε μου τον έφερνε σπίτι να τον ταιζω εγώ γιατί την ίδια την είχε συνδιάσει με το θηλασμό ,μας πήρε αρκετούς μήνες .Θεωρώ παν μέτρο άριστον!!!!Ναι στον θηλασμό εννοείται αλλά και στο φαγητό να μαθαίνει χωρίς εννοειται να το ζορισουμε το παιδί .

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!

Σχετικά με τα γεύματα, πιστεύω ότι αυτή είναι η έννοια εισαγωγή στις στερεές.Εφοσον η βασική τροφή είναι το γάλα, οι στερεες είναι συμπληρωματικές για να δοκιμαζει το παιδί γεύσεις/υφές κοκ και σταδιακά αλλάζουν οι ποσότητες. Τουλάχιστον ετσι έχω καταλάβει εγω απο ότι ειπαμε χθες με την παιδίατρο και απο ολα όσα εχω διαβάσει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το γαλα πριν φαει δεν το ηξερα να σας πω την αληθεια. Εγω περιμενα μηπως ψιλοπεινασει και πριν της δωσω το γαλα της, να της τη δωσω κρεμα μπας και φαει καμια κουταλια αλλα μπα... Χτες 5η προσπαθεια, ψιλοανοιγει το στομα αλλα δεν ξερει τι να το κανει και το φτυνει! Μαλλον δεν ξερει ακομα να καταπιει; τι περιργο πραγμα... Μετα της εδωσα σκετο το κουταλι να το κραταει να το μασουλιζει για να συνηθισει και σημερα πηρα αλλο ενα κουταλακι για να το κραταει και να της δινω με το αλλο. Εμας η παιδιατρος μας ειχε πει να της δινουμε λιγο νερακι μετα τη κρεμα αλλα αμα δεν εχει φαει ουτε μιση κουταλια τι να το κανει το νερακι -λεω εγω τωρα... Γενικα με το θεμα του φαγητου ειμαστε ακομα πολυ πισω, δεν εχει καν σταθερο ωραριο! Τρωει οτι ωρα να ναι, οτι ποσοτητες να ναι. Μια 90, μια 60, μια 120, μια 200! Και μια ανα 2 ωρες, ανα 3, ανα 4... Εχουμε χασει το μπουσουλα... Ουτε ρουτινα ουτε οργανωση ουτε ωραριο. Αυριο εχουμε και το επομενο εμβολιο και ειμαι πολυ περιεργη να δω τι βαρος εχει παρει γιατι ετσι οπως τα υπολογιζω δεν νομιζω να πινει πανω απο 600-700ml τη μερα! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Αυτο με το γαλα πριν φαει δεν το ηξερα να σας πω την αληθεια. Εγω περιμενα μηπως ψιλοπεινασει και πριν της δωσω το γαλα της, να της τη δωσω κρεμα μπας και φαει καμια κουταλια αλλα μπα... Χτες 5η προσπαθεια, ψιλοανοιγει το στομα αλλα δεν ξερει τι να το κανει και το φτυνει! Μαλλον δεν ξερει ακομα να καταπιει; τι περιργο πραγμα... Μετα της εδωσα σκετο το κουταλι να το κραταει να το μασουλιζει για να συνηθισει και σημερα πηρα αλλο ενα κουταλακι για να το κραταει και να της δινω με το αλλο. Εμας η παιδιατρος μας ειχε πει να της δινουμε λιγο νερακι μετα τη κρεμα αλλα αμα δεν εχει φαει ουτε μιση κουταλια τι να το κανει το νερακι -λεω εγω τωρα... Γενικα με το θεμα του φαγητου ειμαστε ακομα πολυ πισω, δεν εχει καν σταθερο ωραριο! Τρωει οτι ωρα να ναι, οτι ποσοτητες να ναι. Μια 90, μια 60, μια 120, μια 200! Και μια ανα 2 ωρες, ανα 3, ανα 4... Εχουμε χασει το μπουσουλα... Ουτε ρουτινα ουτε οργανωση ουτε ωραριο. Αυριο εχουμε και το επομενο εμβολιο και ειμαι πολυ περιεργη να δω τι βαρος εχει παρει γιατι ετσι οπως τα υπολογιζω δεν νομιζω να πινει πανω απο 600-700ml τη μερα! 

Στην αρχή και  εμένα έτσι με τα φρούτα με τα λαχανικά τα πήγαμε καλύτερα...Δοκίμασε να της δώσεις γάλα ίδιες ποσότητες κάθε φορά για παράδειγμα αν σου πιει 200ml σε ένα γεύμα το επόμενο θα είναι πολύ λιγότερο αν σου πιει 150ml και στο επόμενο 150ml  ίσως και αλλάξει λίγο λέω εγώ τώρα δεν ξέρω συζήτησε το με τον γιατρό σου για παράδειγμα εμένα όταν έπινε 150ml έτρωγε μετά από 4ωρες αν έτρωγε 120 έτρωγε στις 3 ώρες αν έπινε λιγότερο στις 2:30 ώρες έτρωγε δεν γινόταν και νωρίτερα να φάει...αλλα κάπως έχουμε μπει σε πρόγραμμα και τρώει ανά 3 ώρες... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ εμείς ξεκινάμε αύριο με μήλο!! Ο παιδίατρος είναι κατά των ετοίμων γευμάτων όπως κ εγω. Δε το χρειάζεται κιολας μ είπε. Είναι 8kg κ 70 πόντους. Τη Πέμπτη γίνεται 5μηνων! Ούτε εμένα τρωει πάνω από 800μλ το 24ωρο. Κ απορώ πως τα παίρνει τα κιλά!!! 

Μια ερώτηση προς εσάς που ξεκινήσατε το μήλο. Πως το δώσατε? Του είπα για βρασμένο για να λιώσει καλύτερα κ μ είπε όχι. Αλλά εγώ θα ήθελα να το δοκιμάσω να δω πως θα παει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Roulaa@ είπε:

Κορίτσια κ εμείς ξεκινάμε αύριο με μήλο!! Ο παιδίατρος είναι κατά των ετοίμων γευμάτων όπως κ εγω. Δε το χρειάζεται κιολας μ είπε. Είναι 8kg κ 70 πόντους. Τη Πέμπτη γίνεται 5μηνων! Ούτε εμένα τρωει πάνω από 800μλ το 24ωρο. Κ απορώ πως τα παίρνει τα κιλά!!! 

Μια ερώτηση προς εσάς που ξεκινήσατε το μήλο. Πως το δώσατε? Του είπα για βρασμένο για να λιώσει καλύτερα κ μ είπε όχι. Αλλά εγώ θα ήθελα να το δοκιμάσω να δω πως θα παει

Καλή αρχή!!!!Τι ψηλό μπεμπακι έχεις, μπράβο σας!!!

Ήθελα να σε ρωτήσω κιόλας, σας ειπε ο παιδίατρος αν πρέπει να κάνετε κάποιες εξετάσεις επειδη περασε κοβιντ το μωρό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Milena είπε:

Καλή αρχή!!!!Τι ψηλό μπεμπακι έχεις, μπράβο σας!!!

Ήθελα να σε ρωτήσω κιόλας, σας ειπε ο παιδίατρος αν πρέπει να κάνετε κάποιες εξετάσεις επειδη περασε κοβιντ το μωρό;

Κάναμε. Εξετάσεις αίματος κ πήγαμε κ προληπτικά σε παιδοκαρδιολογο. Όλα καλά ευτυχώς. Ξεμπερδέψαμε κ απ αυτό. Να σου πω ότι απορώ πως παίρνει βάρος αφού δε τρώει. Σήμερα έκανε 5 γεύματα από 160γρ να φανταστείς 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Κορίτσια κ εμείς ξεκινάμε αύριο με μήλο!! Ο παιδίατρος είναι κατά των ετοίμων γευμάτων όπως κ εγω. Δε το χρειάζεται κιολας μ είπε. Είναι 8kg κ 70 πόντους. Τη Πέμπτη γίνεται 5μηνων! Ούτε εμένα τρωει πάνω από 800μλ το 24ωρο. Κ απορώ πως τα παίρνει τα κιλά!!! 

Μια ερώτηση προς εσάς που ξεκινήσατε το μήλο. Πως το δώσατε? Του είπα για βρασμένο για να λιώσει καλύτερα κ μ είπε όχι. Αλλά εγώ θα ήθελα να το δοκιμάσω να δω πως θα παει

Εγώ το έλιωσα στο μουλτι με ζεστό νερό πάντως δεν έχει καμία μεγάλη διαφορά βρασμένο το λέω γιατί εγώ τα δοκιμάζω όλα πριν το δώσω στη μπέμπα εγώ τα έβρασα ολα της τελευταίες μέρες τα έδινα έτσι αλλά από τότε που βάζω αβοκάντο το σταμάτησα άσε που χάνουν όλες τις βιταμίνες και τις ουσίες βρασμένα!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Μια ερώτηση προς εσάς που ξεκινήσατε το μήλο. Πως το δώσατε? Του είπα για βρασμένο για να λιώσει καλύτερα κ μ είπε όχι. Αλλά εγώ θα ήθελα να το δοκιμάσω να δω πως θα παει

Εγώ το έβαλα 5' στον ατμό και της το έδωσα. Αλλά δε θα το συνεχίσω για πολύ, ίσα ίσα για αρχή για να είναι ήπιο για το στομαχάκι της.

Συμφωνώ κορίτσια @βιολετα3 @Milena
Επιπλέον, αποφάσισα να κάνω μια τελευταία επίσκεψη στον παιδογαστρεντερολόγο, γιατί θέλω χαρτί για την ασφαλιστική ότι ξεμπερδέψαμε με την ΓΟΠ
(επειδή είχαν δει στο βιβλιάριο της ότι έχει κρυφή ΓΟΠ και έχουν βάλει ειδικό όρο για παθήσεις ανωτέρω πεπτικού συστήματος και τυχόν επιπλοκές, με επανεκτίμηση για άρση του όρου)
και επί τη ευκαιρία καλύτερη καθοδήγηση σχετικά με τις ποσότητες και τον τύπο των γευμάτων της, τουλάχιστον τότε με το γάλα με είχε βοηθήσει πολύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Κορίτσια κ εμείς ξεκινάμε αύριο με μήλο!! Ο παιδίατρος είναι κατά των ετοίμων γευμάτων όπως κ εγω. Δε το χρειάζεται κιολας μ είπε. Είναι 8kg κ 70 πόντους. Τη Πέμπτη γίνεται 5μηνων! Ούτε εμένα τρωει πάνω από 800μλ το 24ωρο. Κ απορώ πως τα παίρνει τα κιλά!!! 

Μια ερώτηση προς εσάς που ξεκινήσατε το μήλο. Πως το δώσατε? Του είπα για βρασμένο για να λιώσει καλύτερα κ μ είπε όχι. Αλλά εγώ θα ήθελα να το δοκιμάσω να δω πως θα παει

Για πιο λόγο σου είπε όχι ?Ίσα ίσα που είναι πιο εύπεπτο μιας κ είναι η αρχή μέχρι να το συνηθίσει το στομάχι του .Αν είναι για τ βιταμίνες σιγά μέχρι να μάθει να φάει μια ποσότητα δεν θα χάσει κ κάτι .

Πω πω καλέ είστε πολύ ψιλή !!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Εγώ το έλιωσα στο μουλτι με ζεστό νερό πάντως δεν έχει καμία μεγάλη διαφορά βρασμένο το λέω γιατί εγώ τα δοκιμάζω όλα πριν το δώσω στη μπέμπα εγώ τα έβρασα ολα της τελευταίες μέρες τα έδινα έτσι αλλά από τότε που βάζω αβοκάντο το σταμάτησα άσε που χάνουν όλες τις βιταμίνες και τις ουσίες βρασμένα!!

Ευχαριστώ!! Αυτό ακριβώς μ είπε ο παιδίατρος. Καλύτερα όχι βρασμένα. Μόνο αν περάσει πολύς καιρός που έχει ξεκινήσει κ δε θέλει καν να φάει θα πάμε σε αυτό το μοτίβο κρέμας.

7 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Εγώ το έβαλα 5' στον ατμό και της το έδωσα. Αλλά δε θα το συνεχίσω για πολύ, ίσα ίσα για αρχή για να είναι ήπιο για το στομαχάκι της.

Συμφωνώ κορίτσια @βιολετα3 @Milena
Επιπλέον, αποφάσισα να κάνω μια τελευταία επίσκεψη στον παιδογαστρεντερολόγο, γιατί θέλω χαρτί για την ασφαλιστική ότι ξεμπερδέψαμε με την ΓΟΠ
(επειδή είχαν δει στο βιβλιάριο της ότι έχει κρυφή ΓΟΠ και έχουν βάλει ειδικό όρο για παθήσεις ανωτέρω πεπτικού συστήματος και τυχόν επιπλοκές, με επανεκτίμηση για άρση του όρου)
και επί τη ευκαιρία καλύτερη καθοδήγηση σχετικά με τις ποσότητες και τον τύπο των γευμάτων της, τουλάχιστον τότε με το γάλα με είχε βοηθήσει πολύ.

Εμενα ο παιδίατρος μ είπε όχι πριν το γάλα. Πρώτα στερεές κ μόνο στην αρχή που δε θα τρώει ποσότητα να προσφέρω γάλα. Μ ειπε όταν φάει μισό μήλο κ μισό αχλάδι δε θ δώσω γάλα. Εσείς έχετε φάει τόσο πολύ?

5 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Για πιο λόγο σου είπε όχι ?Ίσα ίσα που είναι πιο εύπεπτο μιας κ είναι η αρχή μέχρι να το συνηθίσει το στομάχι του .Αν είναι για τ βιταμίνες σιγά μέχρι να μάθει να φάει μια ποσότητα δεν θα χάσει κ κάτι .

Πω πω καλέ είστε πολύ ψιλή !!!

Για τις βιταμίνες ναι. Μ ειπε πρέπει να μάθει ότι τα φρούτα τρώγονται κρύα κ το φαγητό ζεστό. Βέβαια αν δε τα θελει καθόλου έτσι θα τα πάμε ζεστά. Αλλα για αρχή μ είπε όχι. 

Σ φαίνεται ψηλός? Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί κάπου εκεί ήταν στο ύψος κ η μεγάλη μ αλλά από βάρος πολύ πιο λιγο. 5μηνων εκείνη ήταν 69 κ 6κιλα κ αυτός 70 κ 8κιλα. Κ ακόμα είναι η πιο ψιλή στη τάξη της κ από κιλά κανονική προς αδύνατη. 

7 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Εγώ το έβαλα 5' στον ατμό και της το έδωσα. Αλλά δε θα το συνεχίσω για πολύ, ίσα ίσα για αρχή για να είναι ήπιο για το στομαχάκι της.

Συμφωνώ κορίτσια @βιολετα3 @Milena
Επιπλέον, αποφάσισα να κάνω μια τελευταία επίσκεψη στον παιδογαστρεντερολόγο, γιατί θέλω χαρτί για την ασφαλιστική ότι ξεμπερδέψαμε με την ΓΟΠ
(επειδή είχαν δει στο βιβλιάριο της ότι έχει κρυφή ΓΟΠ και έχουν βάλει ειδικό όρο για παθήσεις ανωτέρω πεπτικού συστήματος και τυχόν επιπλοκές, με επανεκτίμηση για άρση του όρου)
και επί τη ευκαιρία καλύτερη καθοδήγηση σχετικά με τις ποσότητες και τον τύπο των γευμάτων της, τουλάχιστον τότε με το γάλα με είχε βοηθήσει πολύ.

Ποιος ατμομαγειρα έχεις είπαμε? Πρέπει να παραγγείλω οπωσδήποτε αλλά έχω μπερδευτεί τελείως ρε γμτ.διαβαζω τα σχόλια στο σκρουτζ κ μπερδεύομαι. Θέλω αυτόν της αβεντ αλλά στο σκρουτζ εχει 2 μοντέλα γκρι κ 2 πράσινα. Αν μπορούσες να μ έλεγες κωδικό θα με διευκολυνες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...