Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Εγω δεν σκέφτομαι καν για blw γιατί πιστεύω ότι ή το κάνεις εξαρχής ή όχι ,μου φαίνεται όλο αυτό πολύ δύσκολο.Παρακολουθω μια κοπέλα στο ισταγκραμ που κάνει η κόρη της κ έχουν κ μια ομάδα που αν θες παρακολουθείς μαθήματα με πληρωμή και μου φαίνεται πολύ δύσκολο.Ειδικα όλο αυτός ο χαμός που γίνεται με το φαγητό να το πετάει όλο κάτω μέχρι να μάθει να τρώει ,πέρα το ότι είναι σπατάλη όλο αυτό δεν ξέρεις αν το παιδί έχει φάει.Εγω ακολούθησω ότι έκανα στα παιδιά μου τόσα χρόνια αλλά και στα παιδιά που κρατούσα ,άλεσμα για αρχή και κάπου στον 10ο σταδιακά εισαγωγή κ σε άλλες υφές .

Μια κοπέλα από την ομάδα είδα είπε, ότι πρώτα δίνει λίγο γάλα στο μωρό μισή ώρα πριν για να έχει υπομονή, μετά blw και μετά πάλι γάλα, μισή ώρα μετά.
Πολλές φορές το μωρό δεν ασχολείται και πολύ αν δεν έχει όρεξη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, itsathina είπε:

Μια κοπέλα από την ομάδα είδα είπε, ότι πρώτα δίνει λίγο γάλα στο μωρό μισή ώρα πριν για να έχει υπομονή, μετά blw και μετά πάλι γάλα, μισή ώρα μετά.
Πολλές φορές το μωρό δεν ασχολείται και πολύ αν δεν έχει όρεξη. 

Η φιλοσοφία του blw στην ουσία είναι να ανακαλύψει μόνο του το φαγητό και όχι τόσο τα κομματια ,και είναι φυσιολογικό να καταλήγουν όλα στο πάτωμα αφού το παιδί δεν ξέρει.Δεν θεωρώ σωστό να πίνει γάλα πριν το φαγητό του γιατι όπως και να το κάνουμε θα είναι χορτατο και δεν θα δείξει το αναμενόμενο ενδιαφέρον ίσως το δει και σαν παιχνίδι.Εφοσον ξέρεις περίπου τι ώρα τρώει το παιδί φροντίζεις να του φτιάξει αμέσως το γεύμα του χωρίς καθυστέρηση ,πολύ λένε ας το καθυστερήσω λίγο να πεινάσει για να φάει και έχει αντίθετα αποτελέσματα.Το να δώσεις μετά γαλα εννοείται γιατί μέχρι να φτάσεις στην ποσότητα που πρέπει θέλει καιρό

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, depifish είπε:

Δεν νομιζω να της φταιει αυτο γιατι το γαλα πολλες φορες το.πινει και κρυο γιατι μεχρι να αποφασισει οτι θελει να φαει περνα κανα μισαωρο! Χαχαχαχ

Μολις τωρα κοιταζα κι εγω για το blw γιατι το σκεφτομαι κι εγω πολυ εντονα! Αλλα ειδα οτι τελικα δεν συνδιαζονται οπως σκεφτομουν. Αν μαθει να τρωει με το κουταλι τα αλεσμενα τοτε δεν μπορει μετα να διαχειριστει τα κομματια και χρειαζεται μια διαδικασια μεταβασης. Γι αυτο ελεγα μηπως τελικα να παρατησω τις κρεμες και να δοκομασω κατευθειαν με κομματια οταν γινει 6 μηνων. 

Να σας ρωτησω βρε κοριτσια κατι, η μικρη μου πολλες φορες κανει κοιλιακους προσπαθωντας να σηκωθει για να κατσει και οταν της δινουμε χερακια τραβιεται και σηκωνεται και καθεται και ειναι και πολυ ενθουσιασμενη οταν γινεται αυτο. Πολλες φορες την εβαζα με μαξιλαρια και καθοταν στο καναπε. Σημερα ομως η παιδιατρος μας ειπε οτι μεχρι να γινει 6 μηνων να μην τη καθιζουμε παρολο που της εδειχνα πως σηκωνεται και της αρεσει. Εσας σας εχει πει κατι ο παιδιατρος; 

Ναι κ εμένα το ίδιο. Στον 6ο στο κάθισμα φαγητού να κάτσει. Κάνει ακριβώς το ίδιο κ εμένα. Κ ειδικά στο ριλαξ κάθεται μόνος του στον ποπό. 

9 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Χωράει άνετα κ παραπάνω ,στο λέω γιατί το δουλευα χρόνια !!!Αλλά είναι πολύ μικρό να τρώει πχ μοσχάρι με λαχανικά για απόγευμα δεν χωνεύεται εύκολα.Μπορεις να δίνει γάλα ή να φτιάξεις μια κρέμα με βρώμη γάλα κ μπανάνα για να γλυκανει λίγο ,μετά θα είναι πιο εύκολα γιατί θα μπει το αυγό , γιαούρτι .

Για τον 6ο είπα να δίνω το μεσημεριανό το απόγευμα. Γιατί ξεκινήσαμε φρούτα μεχρι να τα εισάγω όλα να περάσουμε στα λαχανικά θα περάσει ένας μήνας. Μ ειπε για τη βρώμη που λες αλλά στον 6ο. Μεχρι τον 6ο λέει δε θέλουν απογευματινό. Θέλουν μόνο πρωινό μεσημεριανό 

3 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Χωράει σίγουρα τρία γεύματα των 150ml, δηλαδή 450ml γεύματα αν δεν θες να κάνεις 800ml που είναι ο κάδος.
Η @βιολετα3 είναι ο έξπερτ της παρέας. Βρώμη πως δίνεις; Τη μουλιάζεις από βραδύς; Θα αγοράσω την βιολογική της hipp, αλλά προτιμώ να της δώσω κανονική.
Επίσης εσύ από ποιον μήνα θα δώσεις βρώμη; Η @depifish νομίζω έδωσε! Πως ήταν; Εγώ ακόμα φοβάμαι να δώσω!!
Σήμερα που δεν έβρασα τα φρούτα το πρωί, το έφαγε καλύτερα.. 
 

Για τη βρώμη μ είπε ο παιδίατρος στον 6ο για απογευματινό να τη τριψω στο μουλτι πρώτα. Αλλα μ είπε βρώμη ή βιολογική ή την άλλη απ το σούπερ μάρκετ δε μ είπε για παιδική. Δεν ήξερα κάν βασικά ότι υπάρχει hipp.

Εμενα σήμερα το πρωί νυσταζε που ξεκίνησα να τον ταΐζω κ έκλαιγε. Κ έτσι σταμάτησα του έδωσα γάλα κ κοιμήθηκε. Όταν γυρίσαμε απ τη βόλτα δεν ήταν ώρα του να φάει κ τον ξαναπροσπαθησα κ έφαγε 70γρ ευτυχώς κ μετά ήπιε κ 120γρ γάλα κ κοιμήθηκε. 

Χθες σαν 1η μέρα το έβρασα κ εγω σήμερα όχι. Αυριο θα βάλω κ αχλάδι. 

Εσεις πόσες μέρες κάνετε τις εισαγωγές? Εγώ κάθε 2 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roulaa@ είπε:

Εσεις πόσες μέρες κάνετε τις εισαγωγές? Εγώ κάθε 2 

Κάθε 2 και εγώ! Καλά έφαγε για 2η μέρα.. μακάρι να σου συνεχίσει έτσι! 
Εγώ με βάση τον παιδίατρο εισάγω 3ο γεύμα το Σάββατο 5,5 μηνών! Αλλά θα ρωτήσω και τον γαστρεντερολόγο!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, itsathina said:

Χωράει σίγουρα τρία γεύματα των 150ml, δηλαδή 450ml γεύματα αν δεν θες να κάνεις 800ml που είναι ο κάδος.
Η @βιολετα3 είναι ο έξπερτ της παρέας. Βρώμη πως δίνεις; Τη μουλιάζεις από βραδύς; Θα αγοράσω την βιολογική της hipp, αλλά προτιμώ να της δώσω κανονική.
Επίσης εσύ από ποιον μήνα θα δώσεις βρώμη; Η @depifish νομίζω έδωσε! Πως ήταν; Εγώ ακόμα φοβάμαι να δώσω!!
Σήμερα που δεν έβρασα τα φρούτα το πρωί, το έφαγε καλύτερα.. 
 

Δεν την ενθουσιασε η βρωμη τη μικρη μου. Η αληθεια ειναι οτι γενικα η βρωμη ειναι ανοστη και αγευστη αλλα μπορει στα δικα σας να αρεσει, και σιγουρα πολυ καλυτερη και πιο οφελιμη απο ρυζαλευρα, βανιλιες κτλ Ειχαμε ρωτησει την παιδιατρο να παιρναμε χυμα βρωμη αντι για της hipp αλλα μας ειπε οτι της hipp ειναι αποστειρωμενη και προσεγμενη ενω απο τη χυμα μπορει να παθει κατι που μας ειπε πως λεγεται αλλα ουτε που θυμαμαι... Γιατι φοβασαι ομως να δωσεις; Στο κουτι γραφει παντως απο τον 4ο (ή 5ο) μηνα οτι μπορεις να το δωσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Roulaa@ είπε:

Για τη βρώμη μ είπε ο παιδίατρος στον 6ο για απογευματινό να τη τριψω στο μουλτι πρώτα.

Ναι, θα την τρίψεις στο μούλτι από βραδύς και θα την αφήσεις 6-8ω να μουλιάσει με δυο σταγόνες λεμόνι.
 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το ειχα στο μυαλό μου δεν θα εδινα εγω το κουτάλι, θα εδινα προγεμισμενα κλπ. Αποφασισα να παρακολουθησω ενα online course στη σελιδα Happy Healthy Eaters, μετα απο αρκετο ψαξιμο αυτο μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και ολοκληρωμένο. Από αυτή τη σελίδα κιολας ειχα βρει τι εξοπλισμό φαγητού θελω να χρησιμοποιησω. Θα σας πω εντυπώσεις!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , depifish είπε:

Κοριτσια το ελαττωματικο μοντελο του ατμομαγειρα ειναι αυτο το Scf875/02? Ή το SCF883/01? Ειναι και οι 2 4 σε 1 νομιζω

Και οι δύο κωδικοί που γράφεις μου βγάζουν το ίδιο μοντέλο.
Λοιπόν, ο ελαττωματικός είναι αυτός που είναι όλος γκρι, 4 σε 1 και κάνει 118,90€ στο skroutz.
Αυτός που έχουμε πάρει είναι αυτός με τη λαχανί λεπτομέρεια, είναι 2 σε 1 και κάνει 101€ στο skroutz.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , depifish είπε:

Κοριτσια το ελαττωματικο μοντελο του ατμομαγειρα ειναι αυτο το Scf875/02? Ή το SCF883/01? Ειναι και οι 2 4 σε 1 νομιζω

Το γκρι είναι ο ελαττωματικος ,το πράσινο να πάρεις στα λυτω έχει 99 χωρίς έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Milena είπε:

Happy Healthy Eaters

Καλά έκανες και αγόρασες online course, είναι η καλύτερη σελίδα(: 
Και η ελληνική δηλαδή, από εκεί πρέπει να εμπνέεται! Αναμένουμε εντυπώσεις!

πρίν από 5 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Το γκρι είναι ο ελαττωματικος ,το πράσινο να πάρεις στα λυτω έχει 99 χωρίς έξοδα αποστολής.

Ναι και βιάσου @depifish, γιατί εγώ τον αγόρασα ένα μήνα από prenatal 99€ και τώρα τον έχει 120€.
 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι να σκάσω ,κλαίω ,φοβάμαι απίστευτα ,η μεγάλη μου κόρη 2 σελφ θετικά και τώρα την πάει ο άντρας μου για ραπίντ.Περιμενω κ τηλ από την παιδίατρο.Οσες το περάσατε με τα μωράκια σας ,πείτε μου σας παρακαλώ τι κάνατε.τι πρέπει να προσέξω ,τρέμω στην ιδέα

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, βιολετα3 said:

Κορίτσια είμαι να σκάσω ,κλαίω ,φοβάμαι απίστευτα ,η μεγάλη μου κόρη 2 σελφ θετικά και τώρα την πάει ο άντρας μου για ραπίντ.Περιμενω κ τηλ από την παιδίατρο.Οσες το περάσατε με τα μωράκια σας ,πείτε μου σας παρακαλώ τι κάνατε.τι πρέπει να προσέξω ,τρέμω στην ιδέα

Βιολετιτσα μην αγχωνεσαι! Τα περισσοτερα μωρακια το περνανε πολυ ελαφρια, μπορει να μην το καταλαβει καν! Θα σου πουν και τα κοριτσια που ειχαν εμπειρια, αλλα εχω φιλη που κολλησε και ο μικρος της παρολο που τον θηλαζε δεν κολλησε καθολου! Ουτε ο αντρας της! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , depifish είπε:

Βιολετιτσα μην αγχωνεσαι! Τα περισσοτερα μωρακια το περνανε πολυ ελαφρια, μπορει να μην το καταλαβει καν! Θα σου πουν και τα κοριτσια που ειχαν εμπειρια, αλλα εχω φιλη που κολλησε και ο μικρος της παρολο που τον θηλαζε δεν κολλησε καθολου! Ουτε ο αντρας της! 

Μακάρι δυστυχώς δεν είμαι καθόλου ψύχραιμη σε τέτοιες καταστάσεις ,σκέφτομαι αρνητικά!!!Σε ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια είμαι να σκάσω ,κλαίω ,φοβάμαι απίστευτα ,η μεγάλη μου κόρη 2 σελφ θετικά και τώρα την πάει ο άντρας μου για ραπίντ.Περιμενω κ τηλ από την παιδίατρο.Οσες το περάσατε με τα μωράκια σας ,πείτε μου σας παρακαλώ τι κάνατε.τι πρέπει να προσέξω ,τρέμω στην ιδέα

Βιολέτα μου μην ανησυχείς!!!Η δική μου το περασε μονο με λίγο πυρετό για καποιες ώρες και μετά ειχε δεκατα για μια μερα, τίποτε άλλο, ουτε βηχα ουτε μυξες και γενικά δεν καταλαβαινες οτι ηταν αρρωστουλα, ηταν όπως πάντα και με όρεξη για φαγητό. Ισως θηλαζε λιγο παραπάνω. Ειχαμε κολλήσει και οι τρεις μας με διάφορα ημερών. Και απο αλλα μωρακια που ξερω το περασαν πολυ ελαφριά και η παιδίατρος μας επίσης το ίδιο μας είπε. Ευχομαι να μην το κολλήσεις εσυ η το μπεμπακι σου αλλα και αν το κολλησετε να περάσει γρήγορα και ανώδυνα. Όλα καλά θα πανε και για τη μικρή σου, να μην ανησυχείς κι  εμείς ειμαστε εδω να τα λεμε να ξεσκας !!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...