Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Άσε τα χω παίξει σ λέω! Εν τω μεταξύ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν τη χοριακη!Είχα κάνει δύο τεστ αφού είχα μείνει έγκυος,γιατί φοβόμουν ότι έχω αποβάλλει 🤷Ειδικά στο δεύτερο ήμουν και τριών μηνών.Θα κάνω τη Δευτέρα τεστ και αν πάλι βγει αρνητικό,εκεί θα αρχίσω να χάνω όντως τις ελπίδες μου..

      μέχρι τρίτη-τετάρτη  δώσε περιθώριο ! μετά για να μην σου λέω χαζομάρες και γω θα λέγαμε ότι δεν ! βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, έχουμε δει χοριακη να βγουν την τελευταία μέρα θετικη!!  απλώς εγώ δεν ειμαι αυτής της γραμμής γιατί ειμαι ανυπόμονη και προτιμώ να φαω το άκυρο  μ παρά να ελπιζω για τη μια στις τόσες πιθανότητες! το πολύ πολύ να πάρεις μια τεράστια χαρά στη χοριακη σ που δεν την περίμενες 

      • Ευχή 1

Τρίτο παιδί και στάση γονιών


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω στεναχωρηθεί .

Είμαι μαμά 2 αγόριων (2 & 3 ετών) και επιθυμώ πολύ και ένα τρίτο μωράκι. Ο άντρας μου είναι διστακτικός  αλλά θέλει κι εκείνος. Απλά φοβάται με τη κατάσταση (COVID) . Και έτυχε χτες και είχε μια κουβέντα με τους γονείς μου και ανέφερε για τρίτο μωρό κτλ. Ε αυτό ήταν ...άρχισαν να λένε ότι θα καταστραφώ,πως είναι δύνατον να θέλω κι άλλο παιδί δεν θα μπορώ μα κάνω τίποτα στη ζωή μου και ότι θα επιβαρυνθώ πολύ επειδή ήδη κουράζομαι κτλ . Και ένα καρό αλλά πράγματα. Στεναχωρήθηκα πολύ . Και συνέχεια μου το συζητάνε τώρα διαχωρίζοντας και τη θέση τους ότι είναι κουρασμένοι κτλ. Λες και τους είπα κάτι.

δεν ξέρω απλά το πήρα πολύ βαριά και λυπήθηκα με τη στάση τους :( 

ποια είναι η γνώμη σας; 
ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας ζάλισα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Μοmofboys είπε:

Καλημέρα σας. Είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω στεναχωρηθεί .

Είμαι μαμά 2 αγόριων (2 & 3 ετών) και επιθυμώ πολύ και ένα τρίτο μωράκι. Ο άντρας μου είναι διστακτικός  αλλά θέλει κι εκείνος. Απλά φοβάται με τη κατάσταση (COVID) . Και έτυχε χτες και είχε μια κουβέντα με τους γονείς μου και ανέφερε για τρίτο μωρό κτλ. Ε αυτό ήταν ...άρχισαν να λένε ότι θα καταστραφώ,πως είναι δύνατον να θέλω κι άλλο παιδί δεν θα μπορώ μα κάνω τίποτα στη ζωή μου και ότι θα επιβαρυνθώ πολύ επειδή ήδη κουράζομαι κτλ . Και ένα καρό αλλά πράγματα. Στεναχωρήθηκα πολύ . Και συνέχεια μου το συζητάνε τώρα διαχωρίζοντας και τη θέση τους ότι είναι κουρασμένοι κτλ. Λες και τους είπα κάτι.

δεν ξέρω απλά το πήρα πολύ βαριά και λυπήθηκα με τη στάση τους :( 

ποια είναι η γνώμη σας; 
ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας ζάλισα.

Να σου πω κάτι και χωρίς παρεξήγηση 

Ο Θεός σ ευλόγησε και έχεις δύο υπέροχα παιδιά ,είσαι δυνατή και θέλεις να κάνεις και τρίτο και καλά κάνεις.

Δεν θα πρέπει να σε στεναχωρεί η στάση της μητέρας σου και δεν έπρεπε να το συζητησετε καν. Θα κάνετε αυτό που θέλετε και σας εύχομαι να μεγαλώσετε την οικογένεια σας.

Κ αν σου ξαναπεί τπτ η μητέρα σου πες της να μπει στο φόρουμ και να δει και ίσως να καταλάβει τον αγώνα και τον Γολγοθά που ανεβαίνουμε κάποιες γυναίκες για να καταφέρουμε να φέρουμε στο κόσμο ένα παιδί. Τότε ίσως καταλάβει τι ευλογία είναι η μητρότητα.

Προχωρήστε στα θέλω σας και σίγουρα μόνο ευτυχία φέρνουν τα παιδιά και αφού το θέλετε εσείς όλοι οι άλλοι περισσεύουν.

Σου εύχομαι γρήγορα εγκυουλα. 

Συγγνώμη που είμαι λίγο απότομη αλλά μετά από αρκετές εξετάσεις , θεραπείες και προσπάθειες 2 χρόνων σήμερα μου ήρθε κανονικότητα  η περίοδος. Οπότε καταλαβαίνεις.

 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Να σου πω κάτι και χωρίς παρεξήγηση 

Ο Θεός σ ευλόγησε και έχεις δύο υπέροχα παιδιά ,είσαι δυνατή και θέλεις να κάνεις και τρίτο και καλά κάνεις.

Δεν θα πρέπει να σε στεναχωρεί η στάση της μητέρας σου και δεν έπρεπε να το συζητησετε καν. Θα κάνετε αυτό που θέλετε και σας εύχομαι να μεγαλώσετε την οικογένεια σας.

Κ αν σου ξαναπεί τπτ η μητέρα σου πες της να μπει στο φόρουμ και να δει και ίσως να καταλάβει τον αγώνα και τον Γολγοθά που ανεβαίνουμε κάποιες γυναίκες για να καταφέρουμε να φέρουμε στο κόσμο ένα παιδί. Τότε ίσως καταλάβει τι ευλογία είναι η μητρότητα.

Προχωρήστε στα θέλω σας και σίγουρα μόνο ευτυχία φέρνουν τα παιδιά και αφού το θέλετε εσείς όλοι οι άλλοι περισσεύουν.

Σου εύχομαι γρήγορα εγκυουλα. 

Συγγνώμη που είμαι λίγο απότομη αλλά μετά από αρκετές εξετάσεις , θεραπείες και προσπάθειες 2 χρόνων σήμερα μου ήρθε κανονικότητα  η περίοδος. Οπότε καταλαβαίνεις.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση και δεν είσαι απότομη  :)  πφφφ...ως ένα βαθμό το ξέρω το συναίσθημα κοπέλα μου γιατί το πρώτο μου παιδάκι δεν ήρθε καθόλου εύκολα(2 χρόνια προσπαθειασ).

Σου εύχομαι ολόψυχα να έρθει το μωράκι όσο πιο σύντομα γίνεται. Μέσα από τη καρδιά μουκαι όλο αυτό να είναι απλά μια ανάμνηση. 

Εχεις απόλυτο δίκιο εγώ δε το είχα συζητήσει καν ,δυστυχώς ο άντρας μου τους είπε κάτι και άρχισαν να το συζητάνε . 

και ο πατέρας μου και η μητέρα μου είχαν αυτή τη στάση. 
Και να πω τώρα μια κουβέντα πχ ότι κουραστηκα σήμερα θα πέσουν να με φάνε ότι θέλω και τρίτο κτλ . 
Κακως σκέφτομαι αυτά που μου λένε ..απλά γενικά είναι δίπλα μου και με στεναχώρει που το σκέφτονται έτσι! 
Τελοσπαντων , ηθελα να το μοιραστώ με κάποιον για αυτό και εγραψα! 
 Μας εύχομαι αυτό που επιθυμούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μοmofboys said:

Καλημέρα σας. Είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω στεναχωρηθεί .

Είμαι μαμά 2 αγόριων (2 & 3 ετών) και επιθυμώ πολύ και ένα τρίτο μωράκι. Ο άντρας μου είναι διστακτικός  αλλά θέλει κι εκείνος. Απλά φοβάται με τη κατάσταση (COVID) . Και έτυχε χτες και είχε μια κουβέντα με τους γονείς μου και ανέφερε για τρίτο μωρό κτλ. Ε αυτό ήταν ...άρχισαν να λένε ότι θα καταστραφώ,πως είναι δύνατον να θέλω κι άλλο παιδί δεν θα μπορώ μα κάνω τίποτα στη ζωή μου και ότι θα επιβαρυνθώ πολύ επειδή ήδη κουράζομαι κτλ . Και ένα καρό αλλά πράγματα. Στεναχωρήθηκα πολύ . Και συνέχεια μου το συζητάνε τώρα διαχωρίζοντας και τη θέση τους ότι είναι κουρασμένοι κτλ. Λες και τους είπα κάτι.

δεν ξέρω απλά το πήρα πολύ βαριά και λυπήθηκα με τη στάση τους :( 

ποια είναι η γνώμη σας; 
ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας ζάλισα.

Κορίτσι μου οι γονείς σου σε βοηθάνε με τα αλλά 2 παιδιά; Γιατί αν ναι ίσως σκέφτονται ότι δεν αντέχουν να αναλάβουν και τρίτο και έχουν ένα δίκιο. 
Αν όχι όμως δεν έχουν καμία δουλειά να σου λένε τι θα κάνεις. Οκ μπορεί να το λένε για καλό γιατί σε βλέπουν να κουράζεσαι αλλά η απόφαση αυτή είναι καθαρά δίκη σου και του άντρα σου. Στη θέση σου θα τους το ξεκαθάριζα από την αρχή. Με όμορφο τρόπο αλλά ξεκάθαρο. Εσυ αποφασίζεις τι θα κανείς στη ζωή σου μαζί με τον σύντροφο σου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μοmofboys είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση και δεν είσαι απότομη  :)  πφφφ...ως ένα βαθμό το ξέρω το συναίσθημα κοπέλα μου γιατί το πρώτο μου παιδάκι δεν ήρθε καθόλου εύκολα(2 χρόνια προσπαθειασ).

Σου εύχομαι ολόψυχα να έρθει το μωράκι όσο πιο σύντομα γίνεται. Μέσα από τη καρδιά μουκαι όλο αυτό να είναι απλά μια ανάμνηση. 

Εχεις απόλυτο δίκιο εγώ δε το είχα συζητήσει καν ,δυστυχώς ο άντρας μου τους είπε κάτι και άρχισαν να το συζητάνε . 

και ο πατέρας μου και η μητέρα μου είχαν αυτή τη στάση. 
Και να πω τώρα μια κουβέντα πχ ότι κουραστηκα σήμερα θα πέσουν να με φάνε ότι θέλω και τρίτο κτλ . 
Κακως σκέφτομαι αυτά που μου λένε ..απλά γενικά είναι δίπλα μου και με στεναχώρει που το σκέφτονται έτσι! 
Τελοσπαντων , ηθελα να το μοιραστώ με κάποιον για αυτό και εγραψα! 
 Μας εύχομαι αυτό που επιθυμούμε :)

Οι γονείς σου τι σου παρέχουν; Μένετε κοντα;  Φυλάνε τα δυο αγόρια; Βοηθάνε οικονομικά; Τους γκρινιάζεις οτι για τα δυο εισαι κουρασμένη;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chris79 είπε:

Κορίτσι μου οι γονείς σου σε βοηθάνε με τα αλλά 2 παιδιά; Γιατί αν ναι ίσως σκέφτονται ότι δεν αντέχουν να αναλάβουν και τρίτο και έχουν ένα δίκιο. 
Αν όχι όμως δεν έχουν καμία δουλειά να σου λένε τι θα κάνεις. Οκ μπορεί να το λένε για καλό γιατί σε βλέπουν να κουράζεσαι αλλά η απόφαση αυτή είναι καθαρά δίκη σου και του άντρα σου. Στη θέση σου θα τους το ξεκαθάριζα από την αρχή. Με όμορφο τρόπο αλλά ξεκάθαρο. Εσυ αποφασίζεις τι θα κανείς στη ζωή σου μαζί με τον σύντροφο σου. 

Ναι σωστα τα λες. 
Το περισσότερο καιρό είναι εκτός Αθήνων αλά έρχονται ανα διαστηματα να δουν τα παιδιά. Όταν έρθουν ναι θα βοηθήσουν αλλά μη φανταστείς κάτι μόνιμο ή καθημερινό .

Και φυσικά δε τους ζήτησα κάτι σε σχέση με το τρίτο παιδί .

 

Just now, Καντι είπε:

Οι γονείς σου τι σου παρέχουν; Μένετε κοντα;  Φυλάνε τα δυο αγόρια; Βοηθάνε οικονομικά; Τους γκρινιάζεις οτι για τα δυο εισαι κουρασμένη;

Δεν είμαστε κοντά όχι. Δεν υπάρχει οικονομική βοήθεια. Αλλά όταν έρθουν να δουν τα μικρά ναι θα με βοηθήσουν. 
Πριν τη πανδημία θα ερχόντουσαν 2-3 φορές το μήνα μια ή δυο μέρες να βοηθήσουν και να δουν τα παιδιά. Τώρα με τη πανδημία έρχονται πιο σπάνια αλλά κάθονται παραπάνω μέρες. Δεν είναι κάτι μόνιμο . 
Μπορει να τύχει να πω κάτι σαν γκρίνια ναι , άνθρωπος είμαι . 
Μια στο τόσο ναι μπορεί να πω ότι είμαι κουρασμένη κτλ γιατί δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μοmofboys είπε:

Ναι σωστα τα λες. 
Το περισσότερο καιρό είναι εκτός Αθήνων αλά έρχονται ανα διαστηματα να δουν τα παιδιά. Όταν έρθουν ναι θα βοηθήσουν αλλά μη φανταστείς κάτι μόνιμο ή καθημερινό .

Και φυσικά δε τους ζήτησα κάτι σε σχέση με το τρίτο παιδί .

 

Δεν είμαστε κοντά όχι. Δεν υπάρχει οικονομική βοήθεια. Αλλά όταν έρθουν να δουν τα μικρά ναι θα με βοηθήσουν. 
Πριν τη πανδημία θα ερχόντουσαν 2-3 φορές το μήνα μια ή δυο μέρες να βοηθήσουν και να δουν τα παιδιά. Τώρα με τη πανδημία έρχονται πιο σπάνια αλλά κάθονται παραπάνω μέρες. Δεν είναι κάτι μόνιμο . 
Μπορει να τύχει να πω κάτι σαν γκρίνια ναι , άνθρωπος είμαι . 
Μια στο τόσο ναι μπορεί να πω ότι είμαι κουρασμένη κτλ γιατί δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες.

Εφ οσον δεν τους εχεις δεσμεύσει σε κατι και έρχονται οποτε οι ίδιοι το αποφασίζουν χωρις να το ζητάς σίγουρα δεν τους πεφτει λόγος. Και λογικό ειναι να λες οτι εισαι κουρασμένη αυτο εννοειται. Αλλα εχει διαφορα με το μάνα ελα γιατι δεν την παλεύω αλλο.

 Εχω παραδείγματα απο δυο φίλες μου που επισης οι γιαγιάδες ηταν αρνητικές σε ενα ακομα μωρο ,αλλα τα έχουν φτύσει οι γιαγιάδες κι έχουν δίκιο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Καντι είπε:

Εφ οσον δεν τους εχεις δεσμεύσει σε κατι και έρχονται οποτε οι ίδιοι το αποφασίζουν χωρις να το ζητάς σίγουρα δεν τους πεφτει λόγος. Και λογικό ειναι να λες οτι εισαι κουρασμένη αυτο εννοειται. Αλλα εχει διαφορα με το μάνα ελα γιατι δεν την παλεύω αλλο.

 Εχω παραδείγματα απο δυο φίλες μου που επισης οι γιαγιάδες ηταν αρνητικές σε ενα ακομα μωρο ,αλλα τα έχουν φτύσει οι γιαγιάδες κι έχουν δίκιο.

Ναι εντάξει αυτό το καταλαβαίνω απόλυτα .

Γμωριζω κι εγώ οικογένειες που στηρίζονται πολύ στους γονείς ..που καλά κάνουν αν θέλουν κι οι γονείς να βοηθήσουν . Αλλά καταλαβαίνω πάντα τους γονείς, τι κούραση κουβαλάνε . 
Αλλο ένα χέρι βοήθειας και άλλο να αφήνεις εντελώς τα παιδιά . Έχει διαφορά.

Γενικα σαν άνθρωπος ποτέ δεν επιβάρυνα κανέναν και πάντα σκέφτομαι τη θέση του άλλου σε σημείο βλακιας μερικές φορές :grin:

Θα μου περάσει ...:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Μοmofboys said:

Ναι σωστα τα λες. 
Το περισσότερο καιρό είναι εκτός Αθήνων αλά έρχονται ανα διαστηματα να δουν τα παιδιά. Όταν έρθουν ναι θα βοηθήσουν αλλά μη φανταστείς κάτι μόνιμο ή καθημερινό .

Και φυσικά δε τους ζήτησα κάτι σε σχέση με το τρίτο παιδί .

 

Δεν είμαστε κοντά όχι. Δεν υπάρχει οικονομική βοήθεια. Αλλά όταν έρθουν να δουν τα μικρά ναι θα με βοηθήσουν. 
Πριν τη πανδημία θα ερχόντουσαν 2-3 φορές το μήνα μια ή δυο μέρες να βοηθήσουν και να δουν τα παιδιά. Τώρα με τη πανδημία έρχονται πιο σπάνια αλλά κάθονται παραπάνω μέρες. Δεν είναι κάτι μόνιμο . 
Μπορει να τύχει να πω κάτι σαν γκρίνια ναι , άνθρωπος είμαι . 
Μια στο τόσο ναι μπορεί να πω ότι είμαι κουρασμένη κτλ γιατί δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες.

Ε τότε νομίζω ότι δεν πρέπει να αγχώνεσαι ή να στενοχωριέσαι για τη γνώμη τους. Εσύ και ο άντρας σου αποφασίζετε. Αν δε θέλουν ας μη βοηθήσουν. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό το πράγμα τώρα μου το εξηγείτε ρε κορίτσια. 

Έχεις ένα παιδί και πετάγονται όλοι και λένε "ένα ίσον κανένα " 

Κάνεις το δεύτερο παιδάκι " εντάξει τώρα μια χαρά είστε , δεν χρειάζεται και τρίτο" λες και το πρότυπο είναι οικογένεια με δύο παιδιά. Μένει έγκυος η γυναίκα στο τρίτο και ξεκινάει το μπουλινγκ " μα καλά τηλεόραση δεν έχετε σπίτι σας?" Δεν το αντέχω αλήθεια. Μου σπάνε τα νεύρα. 

Ας μου είχαν έρθει καλά τα πράγματα και ας είχα κάνει εγώ τα παιδάκια μου εύκολα από τοτε που παντρεύτηκα χωρίς δυσκολίες και θα έκανα και τρίτο παιδάκι με πολύ χαρά. 

Αν εσύ θέλεις να κανεις τρίτο και συμφωνεί και ο σύζυγος στους υπόλοιπους περισσεύει, είναι πολύ προσωπικές επιλογές αυτές και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν για το αν θα κάνει ένα  ή πέντε παιδιά....

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Egina mama είπε:

Αυτό το πράγμα τώρα μου το εξηγείτε ρε κορίτσια. 

Έχεις ένα παιδί και πετάγονται όλοι και λένε "ένα ίσον κανένα " 

Κάνεις το δεύτερο παιδάκι " εντάξει τώρα μια χαρά είστε , δεν χρειάζεται και τρίτο" λες και το πρότυπο είναι οικογένεια με δύο παιδιά. Μένει έγκυος η γυναίκα στο τρίτο και ξεκινάει το μπουλινγκ " μα καλά τηλεόραση δεν έχετε σπίτι σας?" Δεν το αντέχω αλήθεια. Μου σπάνε τα νεύρα. 

Ας μου είχαν έρθει καλά τα πράγματα και ας είχα κάνει εγώ τα παιδάκια μου εύκολα από τοτε που παντρεύτηκα χωρίς δυσκολίες και θα έκανα και τρίτο παιδάκι με πολύ χαρά. 

Αν εσύ θέλεις να κανεις τρίτο και συμφωνεί και ο σύζυγος στους υπόλοιπους περισσεύει, είναι πολύ προσωπικές επιλογές αυτές και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν για το αν θα κάνει ένα  ή πέντε παιδιά....

Κ εγώ γίνομαι έξαλλη με όσους παρεμβαίνουν στον αριθμό παιδιών κάθε οικογένειας. Είτε 0 είτε 15 είναι δικαίωμα του κάθε ζευγαριού να αποκτήσει όσα θέλει και μπορεί. 

Όταν έκανα το δεύτερο και έγινε λίγων μηνων, η πεθερά μου που μένει και πολλές ώρες μακρυά και δεν τη βλέπουμε σχεδόν ποτε και ούτε ζητάμε βοήθεια κλπ, πάνω σε αναφορά τρίτου παιδιού μου είπε με ύφος ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνω τρίτο-ξεμπερδεψαμε απ' αυτά (!!!). Μετά από λίγο καιρό με μια αφορμή με ρώτησε τι το ήθελα το δεύτερο παιδί (κ η ίδια δύο έχει). Δεν την έχω ξαναδει από τότε. :grin::-P

Πού θέλω να καταλήξω. Αν θέλει ο άλλος να πει μια βλακεία θα την πει. Από κακία; Από βλακεία; Από άγνοια; Από στραβοξυπνημα; Από συμφέρον; Από θέληση να έχει λόγο; Θα την πει ο κόσμος να χαλάσει. 

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τόσο καιρό που είχα ένα όλες οι γνωστές που συναντούσα στο δρόμο μου λέγανε πως και δεν κάνατε άλλο? Που εμένα που είχα αποβολες και υπογονιμότητα με πονούσε πάρα πολύ αυτο..Τώρα δε λένε τίποτα που είμαι έγκυος και φαντάζομαι εάν κάνω τρίτο θα αρχίσουν τα αστειακια περί Κούνελας. Εν τω μεταξύ όλες αυτές που ρωτούσανε το έκαναν καθαρά για κουτσομπολιό , οι πολύ δικοί μου ήταν διακριτικόι.. Και μια μακρινή θεία μου είπε ε τώρα θα πρέπει να κάνεις και δεύτερο..  οταν λες πρέπει θεία? Ειλικρινά είναι τοξικό το να ανακατεύεται ο άγνωστος Χ ψ και ω τοσο πολύ στη ζωή σου, δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η νοοτροπία..

  • Μου αρέσει 2

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Egina mama είπε:

Αυτό το πράγμα τώρα μου το εξηγείτε ρε κορίτσια. 

Έχεις ένα παιδί και πετάγονται όλοι και λένε "ένα ίσον κανένα " 

Κάνεις το δεύτερο παιδάκι " εντάξει τώρα μια χαρά είστε , δεν χρειάζεται και τρίτο" λες και το πρότυπο είναι οικογένεια με δύο παιδιά. Μένει έγκυος η γυναίκα στο τρίτο και ξεκινάει το μπουλινγκ " μα καλά τηλεόραση δεν έχετε σπίτι σας?" Δεν το αντέχω αλήθεια. Μου σπάνε τα νεύρα. 

Ας μου είχαν έρθει καλά τα πράγματα και ας είχα κάνει εγώ τα παιδάκια μου εύκολα από τοτε που παντρεύτηκα χωρίς δυσκολίες και θα έκανα και τρίτο παιδάκι με πολύ χαρά. 

Αν εσύ θέλεις να κανεις τρίτο και συμφωνεί και ο σύζυγος στους υπόλοιπους περισσεύει, είναι πολύ προσωπικές επιλογές αυτές και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν για το αν θα κάνει ένα  ή πέντε παιδιά....

συμφωνω αλλά τους γραφω...εγω να δεις τι ακουω...οι περισσοτεροι δεν μπορουν λιγω ηλικιας να αντιληφθούμε την εξωσωματικη ( κ φυσικά δεν ξερουν τον πέρασα) κ με κατηγορούν κι όλας που επέλεξαν να κανω ένα παιδί.Το καλοκαιρι κ αντρας μιυ ξεχεσε μια ξαδερφη του...Μου λεει εσυ ατάραχη;Λεω εσυ τωρα νομίζεις ότι της εβαλες μυαλο; Μην ασχολεισαι κάν..

Απλά εδω μου εκανε εντύπωση που μιλησαν οι γονεις για δικη τους κουραση. Σε εμάς πχ που δεν εχουμε βοηθεια τους δεν θα ελεγαν κατι τετοιο.Αντε να ελεγαν " χαρα στο κουράγιο σας" . Για αυτό ρωτησα την κοπελα μεχρι που βοηθουν

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...