Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

      Δε θυμαμαι αν αναφέρει το άρθρο τι έλαβαν υπόψη τους στις ποιοτητες. Μη ξεχναμε οτι τα ποσοστα δεν ειναι ποτε κατι σταθερο γιατι ο καθε κυκλος εξωσωματικης ειναι διαφορετικος. Αρα τα ποσοστα τα λαμβανουμε υποψη με 5% πιο πανω ή πιο κατω. Σας παραθετω το αρθρο οποια κοπελα θελει να δει πιο πολλα. Λεει για τον προεμφυτευτικο ελεγχο:

      P-253 Clinical efficacy of PGT-A according to maternal age and embryo quality in blastocyst stage

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Angelinaki είπε:

Λογικό είναι να θέλεις να το βλέπεις νωρίτερα από τον μήνα! Όλες μας έχουμε τις ανασφάλειες μας, εσυ ακόμα περισσότερο! Γι αυτό κι εγώ πάω σε δυο ανά δυο εβδομάδες για να μην υπάρχει πολύ μεγάλο κενό ανάμεσα! Δεν αντέχω το άγχος!

 

καλως ήρθες! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι και ένα γερό μωράκι!!

 

Μπραβο!!! Άντε! Πάμε φουλ για αυχενική όλες!!

 

Εγω δεν έχω ιστορικό με σύνδρομο, όμως την προηγούμενη φορά είχε βγει μεγάλο το ποσοστό ότι μπορεί να έχει κάτι το μωρό λόγω ηλικίας μάλλον. Και πήγα και έκανα λήψη τροφοβλαστη για να μην περιμένω την αμνιοπαρακέντηση. Είπα λοιπόν αυτή τη φορά να κάνω μαζί αυχενική και τροφοβλαστη να τελειώνω μια και καλή! Αυτή τη φορά φοβάμαι περισσότερο όμως τη διαδικασία... δεν ξέρω... ελπίζω να πάνε όλα καλά!!

Όλα καλά θα πάνε. Αλήθεια η αυχενική πότε γίνεται για να υπολογίσω περίπου ημερομηνία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Angelinaki είπε:

Λογικό είναι να θέλεις να το βλέπεις νωρίτερα από τον μήνα! Όλες μας έχουμε τις ανασφάλειες μας, εσυ ακόμα περισσότερο! Γι αυτό κι εγώ πάω σε δυο ανά δυο εβδομάδες για να μην υπάρχει πολύ μεγάλο κενό ανάμεσα! Δεν αντέχω το άγχος!

 

καλως ήρθες! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι και ένα γερό μωράκι!!

 

Μπραβο!!! Άντε! Πάμε φουλ για αυχενική όλες!!

 

Εγω δεν έχω ιστορικό με σύνδρομο, όμως την προηγούμενη φορά είχε βγει μεγάλο το ποσοστό ότι μπορεί να έχει κάτι το μωρό λόγω ηλικίας μάλλον. Και πήγα και έκανα λήψη τροφοβλαστη για να μην περιμένω την αμνιοπαρακέντηση. Είπα λοιπόν αυτή τη φορά να κάνω μαζί αυχενική και τροφοβλαστη να τελειώνω μια και καλή! Αυτή τη φορά φοβάμαι περισσότερο όμως τη διαδικασία... δεν ξέρω... ελπίζω να πάνε όλα καλά!!

Αυτή τη φορά φοβάμαι κι εγώ πάρα πολύ να την κάνω έχω σκεφτεί και πως αν είναι καλή η αυχενική να μην την κάνω αλλά και πάλι δεν θέλω να το ρισκάρω.

1 ώρα πρίν, Ydroxoos76 είπε:

Όλα καλά θα πάνε. Αλήθεια η αυχενική πότε γίνεται για να υπολογίσω περίπου ημερομηνία

Από 11η έως 13+6. Εγω πέρσι την είχα κάνει 13+5. Θα σου πει και ο γιατρός λογικά να κλείσεις..πότε έχεις το επόμενο ραντεβού;; 

3 ώρες πρίν, oneiropagida είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχω εδώ και 3 εβδομάδες που σας διαβάζω και αποφάσισα να γράψω κι εγώ! Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου! Σήμερα μπήκα στην 7η βδομάδα και περιμενω πως και πως να πάω αύριο στο γιατρό να ακούσουμε την καρδούλα! Καλή εγκυμοσύνη ευχομαι σε όλες μας..!!

Καλώς μας ήρθες κοπέλα μου!! Με το καλό να έρθει και το 2ο παιδάκι σου!! Θα περιμένουμε και τα δικά σου ευχάριστα νέα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Eva n είπε:

Αυτή τη φορά φοβάμαι κι εγώ πάρα πολύ να την κάνω έχω σκεφτεί και πως αν είναι καλή η αυχενική να μην την κάνω αλλά και πάλι δεν θέλω να το ρισκάρω.

Από 11η έως 13+6. Εγω πέρσι την είχα κάνει 13+5. Θα σου πει και ο γιατρός λογικά να κλείσεις..πότε έχεις το επόμενο ραντεβού;; 

Καλώς μας ήρθες κοπέλα μου!! Με το καλό να έρθει και το 2ο παιδάκι σου!! Θα περιμένουμε και τα δικά σου ευχάριστα νέα!!

Νομίζω κατευθείαν αυχενική τώρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Ydroxoos76 είπε:

Δεν ξέρω κορίτσι μου. Από τώρα πρέπει να κλείσω;

Όχι γλυκιά μου νωρίς είναι ακόμα! Απλά να ρωτήσεις και τον γιατρό που σε παρακολουθεί να σε παραπέμψει σε κάποιον εμβρυολογο, αλλά έχω ακούσει και πολλές γυναίκες που την κάνουν στο νοσοκομείο, ίσως εκεί να χρειαστεί να κλείσεις ραντεβού μήπως αργούν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

@anoulious και οποια άλλη κοπέλα γνωρίζει, ξέρετε αν μπορώ για ένα διαστημα να δουλεύω με τηλεργασια κ κπς μέρες να βάζω κ την ειδική άδεια 3+1;;; Να το συνδυάσω δλδ.. Γτ τώρα είπα να ξεκινήσω με τηλεργασια αλλά δεν μου διευκρινισαν αν μπορώ να τα συνδυαζω είτε όταν δε νιώθω καλά, είτε όταν νιώθω ότι κουράζομαι.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αγγελίνα είπε:

@anoulious και οποια άλλη κοπέλα γνωρίζει, ξέρετε αν μπορώ για ένα διαστημα να δουλεύω με τηλεργασια κ κπς μέρες να βάζω κ την ειδική άδεια 3+1;;; Να το συνδυάσω δλδ.. Γτ τώρα είπα να ξεκινήσω με τηλεργασια αλλά δεν μου διευκρινισαν αν μπορώ να τα συνδυαζω είτε όταν δε νιώθω καλά, είτε όταν νιώθω ότι κουράζομαι.. 

Φυσικα και μπορεις.Η εγκυκλιος αναφερει  τηλεργασια και αν δεν ειναι εφικτη χορηγηση ειδικης αδειας. Η τηλεργασια προυποθετει  αρκετες ωρες σε ενα p/c.Σ εμας επειδη δινονται κωδικοι εκτος του χωρου εργασιας μας ειπαν οτι θα παρακολουθουμαστε απο τα κεντρικα που μπαινουμε κλπ.Βεβαια δουλευω και σε ευαισθητη υπηρεσια του Δημοσιου... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@anoulious@anoulious Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ωραία! Κ μια ακόμη ερώτηση.. Αυτό μπορεί να γίνεται, με το παραπεμπτικό του γιατρού που κατέθεσα στην υπηρεσία ή πρέπει κάθε φορά που θα θέλω να χρησιμοποιήσω την ειδική άδεια να παιρνω γνωμάτευση από γιατρο; Λογικά ισχύει το πρώτο παραπεμπτικό που φαίνεται ότι είμαι στις ευπαθείς, έτσι δν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

@anoulious@anoulious Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ωραία! Κ μια ακόμη ερώτηση.. Αυτό μπορεί να γίνεται, με το παραπεμπτικό του γιατρού που κατέθεσα στην υπηρεσία ή πρέπει κάθε φορά που θα θέλω να χρησιμοποιήσω την ειδική άδεια να παιρνω γνωμάτευση από γιατρο; Λογικά ισχύει το πρώτο παραπεμπτικό που φαίνεται ότι είμαι στις ευπαθείς, έτσι δν είναι; 

Χωρις να το ξερω δεν νομιζω να χρειαζεται αλλο παραπεμπτικο. Βεβαια σ εμενα ειναι λιγο διαφορετικα γιατι εχω παθηση που δεν προκειται να αλλαξει.Εχω καταθεσει  γνωματευση  απο Δημοσιο Νοσοκομειο. Ειναι γεννετικη η ανοσοανεπαρκεια. 

Εσυ πως εισαι? Ποτε ειναι επομενος υπερηχος?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , anoulious είπε:

Χωρις να το ξερω δεν νομιζω να χρειαζεται αλλο παραπεμπτικο. Βεβαια σ εμενα ειναι λιγο διαφορετικα γιατι εχω παθηση που δεν προκειται να αλλαξει.Εχω καταθεσει  γνωματευση  απο Δημοσιο Νοσοκομειο. Ειναι γεννετικη η ανοσοανεπαρκεια. 

Εσυ πως εισαι? Ποτε ειναι επομενος υπερηχος?

 

Αύριο είναι!!! Γενικά είμαι καλά.. Απλά νυστάζω πολύ κ κατά διαστήματα με πιάνει ναυτία κ αναγούλα.. Δλδ μπορεί να ξυπνήσω μια χαρά κ σε ένα 3ωρο να θέλω να μαι μόνο ξαπλωμένη γτ νιώθω ζαλάδες κ ανακατωσουρα.. Ή μπορεί να με πιάσει το απόγευμα αυτό..Όπως ξυπνησω γενικά! Γι αυτό σίγουρα δε θα μπορώ να μαι ιδιαίτερα αποδοτική στη δουλειά.. Δν ξέρω κ πως θα εξελιχθεί κ τι φόρτο εργασίας θα εχω.. Τουλάχιστον εμάς είναι πιο αυτόνομη η εργασία, αλλά θα πρέπει να παραδίδω αυτά που έχω αναλάβει μέχρι το τέλος της εβδομάδας.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Αύριο είναι!!! Γενικά είμαι καλά.. Απλά νυστάζω πολύ κ κατά διαστήματα με πιάνει ναυτία κ αναγούλα.. Δλδ μπορεί να ξυπνήσω μια χαρά κ σε ένα 3ωρο να θέλω να μαι μόνο ξαπλωμένη γτ νιώθω ζαλάδες κ ανακατωσουρα.. Ή μπορεί να με πιάσει το απόγευμα αυτό..Όπως ξυπνησω γενικά! Γι αυτό σίγουρα δε θα μπορώ να μαι ιδιαίτερα αποδοτική στη δουλειά.. Δν ξέρω κ πως θα εξελιχθεί κ τι φόρτο εργασίας θα εχω.. Τουλάχιστον εμάς είναι πιο αυτόνομη η εργασία, αλλά θα πρέπει να παραδίδω αυτά που έχω αναλάβει μέχρι το τέλος της εβδομάδας.. 

Με το καλο αυριο. Ποσο θα εισαι αυριο? Ειναι η προγεστερονη που παιρνουμε στις εξωσωματικες  με το κιλο , ειναι και οι ορμονες της εγκυμοσυνης.. Οποτε ολο αυτο διογκωνωνει τα συμπτωματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , anoulious είπε:

Με το καλο αυριο. Ποσο θα εισαι αυριο? Ειναι η προγεστερονη που παιρνουμε στις εξωσωματικες  με το κιλο , ειναι και οι ορμονες της εγκυμοσυνης.. Οποτε ολο αυτο διογκωνωνει τα συμπτωματα.

Αύριο θα είμαι 7+2 οπότε ελπίζω να ακούσουμε καρδούλα!!Την προηγ φορά την είδαμε μόνο να πάλλεται.. Ναι παίρνω πολλή προγεστερόνη.. Αφου αναρωτιέμαι αν κάνει καλό τόση! 3x300 utro, prolutex και vasclor.. Εσύ σε τι φάση είσαι τώρα; σε θυμάμαι από το καφέ αλλα δε θυμάμαι σε ποιο στάδιο είσαι! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Αύριο θα είμαι 7+2 οπότε ελπίζω να ακούσουμε καρδούλα!!Την προηγ φορά την είδαμε μόνο να πάλλεται.. Ναι παίρνω πολλή προγεστερόνη.. Αφου αναρωτιέμαι αν κάνει καλό τόση! 3x300 utro, prolutex και vasclor.. Εσύ σε τι φάση είσαι τώρα; σε θυμάμαι από το καφέ αλλα δε θυμάμαι σε ποιο στάδιο είσαι! 

Φυσικα και κανει καλο.Θυμασαι που εγραψε η Νεφελη νομιζω , αλλα το διαβασα και σε αλλο φορουμ απο κοπελα που ειχε κατι πολυ  σπανιο.Οσο μεγαλωνε το εμβρυο η προγεστερονη της μειωνοτανε δραματικα και ειχε παλλινδρομες απο αυτο το λογο..Εγω προσπαθω να χειριστω ενα σωρο θεματα δουλευντας το ψυχολογικο κομματι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , anoulious είπε:

Φυσικα και κανει καλο.Θυμασαι που εγραψε η Νεφελη νομιζω , αλλα το διαβασα και σε αλλο φορουμ απο κοπελα που ειχε κατι πολυ  σπανιο.Οσο μεγαλωνε το εμβρυο η προγεστερονη της μειωνοτανε δραματικα και ειχε παλλινδρομες απο αυτο το λογο..Εγω προσπαθω να χειριστω ενα σωρο θεματα δουλευντας το ψυχολογικο κομματι.

Αα.. Ναι; δν είχε τύχει να το διαβάσω!! Ευχομαι να πάνε όλα καλά λοιπόν κ σε σένα!! Κ σύντομα να γίνουν όλα όπως τα θέλεις! ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...