Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Eflenew καλησπέρααααααα κορίτσια ακούσαμε κανονικά το μωράκι μασ 127 παλμούς 6 εβδομάδων και 1 ημέρας σασ ψέμα κάθομαι και το ακούω από εκείνη την ώρα στο κινητό. Το κακό είναι ότι έχει μικρή αποκόλληση γι'αυτό και είχε καφέ εχτές σήμερα βέβαια δεν έχει. Η γυναίκα μου θέλει να πάει για δουλειά γιατί δεν μπορεί να πάρει άδεια (δασκάλα) και έχω τρελαθεί δεν θέλω να πάει κάτι άσχημα.

Ερώτηση BEMFOLA ψυγείο


Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι καινούρια εδώ, εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία σε όλες όσες το παλεύουμε...Ρώτησα και mammyland, αλλά μάλλον δεν είναι πολλές οι κοπέλες που έχουν χρησιμοποιήσει το BEMFOLA, ίσως εδώ σταθώ πιο τυχερή. Η ερώτησή μου είναι τεχνικής φύσης, για όσες τυχόν έχουν εμπειρία από το συγκεκριμένο φάρμακο. Ξεκινάω διέγερση προσεχώς με 150 μονάδες BEMFOLA (οι ενέσεις που μου είχαν δώσει είναι των 150 μονάδων) αλλά στην πορεία ενδεχομένως αυξηθούν σε 225, οπότε θα πρέπει να συμπληρώνω με δεύτερη ένεση. Γνωρίζει κάποια αν το υπόλοιπο της δεύτερης ένεσης χρησιμοποιείται κανονικά την επόμενη μέρα; Ρωτάω γιατί, σύμφωνα με το φυλλάδιο στο κουτί, η BEMFOLA άπαξ και ανοιχτεί είναι προς απόρριψη (σε αντίθεση πχ με Gonal, που αντέχει ψυγείο εφόσον ανοιχτεί).  Ευχαριστώ εκ των προτέρων..Καλή δύναμη σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσι μου!

Γνωρίζω από το δικό μου γιατρό ότι το συγκεκριμένο κομμάτι (για τη χρήση μετά από το άνοιγμα των συγκεκριμένων φαρμάκων) ισχύει για όλες τις εταιρείες το ίδιο. Δηλαδή ότι έχουν διάρκεια ζωής 28 ημερών μετά το άνοιγμα τους. Το πιο ασφαλές για εσένα ώστε να είσαι και εσύ σίγουρη, είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό που εμπιστεύεσαι ή κάποια από τις μαίες του γιατρού σου που τα γνωρίζουν αυτά σίγουρα καλύτερα από εμάς.

Πολύ καλή επιτυχία στη προσπάθεια σου!


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολύ, Kiddo.. Αρχικά μου είχε γράψει Gonal, αλλά βρήκα από μια γνωστή μου (που πέτυχε με φυσικό και δεν τα χρειαζόταν πια) Bemfola και τελικά το δέχτηκε, καθως είναι η ίδια ουσία. Δεν είμαι σίγουρη όμως αν ενδείκνυται για χρήση και δεύτερη μέρα (ή αν το Gonal έχει τυχόν επιπλέον συντηρητικά, κι έτσι αντέχει και αφού ανοιχτεί). Μακάρι να υπάρχει κάποια κοπέλα που χρειαστηκε να χρησιμοποιήσει ανοιγμένο, να μου πει αν λειτούργησε.. Και πάλι ευχαριστω για την άμεση απάντηση και σου εύχομαι από καρδιάς ό,τι επιθυμείς!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , nexus είπε:

Σ'ευχαριστω πολύ, Kiddo.. Αρχικά μου είχε γράψει Gonal, αλλά βρήκα από μια γνωστή μου (που πέτυχε με φυσικό και δεν τα χρειαζόταν πια) Bemfola και τελικά το δέχτηκε, καθως είναι η ίδια ουσία. Δεν είμαι σίγουρη όμως αν ενδείκνυται για χρήση και δεύτερη μέρα (ή αν το Gonal έχει τυχόν επιπλέον συντηρητικά, κι έτσι αντέχει και αφού ανοιχτεί). Μακάρι να υπάρχει κάποια κοπέλα που χρειαστηκε να χρησιμοποιήσει ανοιγμένο, να μου πει αν λειτούργησε.. Και πάλι ευχαριστω για την άμεση απάντηση και σου εύχομαι από καρδιάς ό,τι επιθυμείς!

 

Είσαι σίγουρη ότι τα gonal και τα bemfola είναι το ίδιο; Νομίζω είναι για διαφορετικά ορμονικά προφίλ.. στο λέω για να μην πάρεις άδικα φάρμακα που ίσως δεν κάνουν για τη δίκη αου περίπτωση.. καλή επιτυχία κορίτσι μου! 
Υγ: αυτά για τη διατήρηση των φαρμάκων τα ξέρουν καλά οι μαίες των εξωσωματικών.


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βέβαια, δεν θα προχωρούσα να τα αγοράσω αν δεν είχα πρωτα το οκ! Για το συγκεκριμένο η γιατρός θεωρεί δεδομένη τη μία χρήση (το οποίο βρίσκω λογικό, για να είναι καλυμμένη). Η ενδεχόμενη προσαρμογή/αύξηση της δοσολογίας προέκυψε αργότερα κατά τη συζήτηση μαζί της, και έτσι έμαθα πως υπάρχει περίπτωση να μου χρειαστουν επιπλέον κουτιά (το οποίο και απεύχομαι, στις δύσκολες εποχές που διανύουμε..). Γι'αυτό και η ερώτηση. Σ'Ευχαριστω πολύ, Liakada!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου εγώ έτσι το έκανα μετά από οδηγίες του γιατρού. Ξεκίνησα με μεγάλη δόση και στη πορεία τη μείωσα λογο υπερδιέγερσης. Άνοιγα την ένεση την έβαζα ψυγείο και τη χρησιμοποίουσα και την επόμενη μέρα. Είναι μέχρι 28 μέρες όπως όλες. Είχα κάνει και εγώ θυμάμαι 225 μονάδες. Κάπως έτσι το έκανα. Τελικά όλα πήγαν καλά έβγαλα πολλά ωάρια 32. Κατεψυξα 10 έμβρυα. Και έβαλα αλλά  δύο στην εμβρυομεταφορά. Σύνολο μάζεψα 12 δηλαδή. Το bemfola νομίζω κάπου είχα διαβάσει είναι γενοσημα του gonal. 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...