Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

21 ώρες πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μπυ! Και κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω, το μωρό δεν έχει κατέβει ακόμα και μου είπε ο γιατρός ότι αν φτάσουμε στην ΠΗΤ και είναι ακόμα ψηλά δεν έχει και νόημα να βάλουμε τεχνητους πόνους γιατί μπορεί και να μην κατέβει…. Ποια είναι η άποψη σας ; 
 

πρεπει να κάνω κάτι σε υπερβολικό βαθμό για να κατέβει ; Περπατάω καθημερινά 2-3 χλμ…

Καλησπέρα κορίτσι μου, εγώ περπατούσα τόσο πολύ στο τέλος που έλιωσαν που λέει ο λόγος οι πάτοι από τα παπούτσια, αλλά δεν κατέβαινε ο μπέμπης... Αφού ήμουν στην κλινική και ήταν ακόμα ψηλά, τελικά μου έβαλαν ωκυτοκινη και κατέβηκε μπαμ μπαμ....μην αγχώνεσαι, όταν θα είναι έτοιμο το μωράκι σου θα έρθει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

49 minutes ago, im_leela said:

Καλησπέρα κορίτσι μου, εγώ περπατούσα τόσο πολύ στο τέλος που έλιωσαν που λέει ο λόγος οι πάτοι από τα παπούτσια, αλλά δεν κατέβαινε ο μπέμπης... Αφού ήμουν στην κλινική και ήταν ακόμα ψηλά, τελικά μου έβαλαν ωκυτοκινη και κατέβηκε μπαμ μπαμ....μην αγχώνεσαι, όταν θα είναι έτοιμο το μωράκι σου θα έρθει 

Καλησπέρα!! Ευχαριστώ για το σχόλιο και σου κατέβηκε δηλαδή με τεχνητούς ε ; Εμένα μου είπε δεν έχει νόημα αν δεν κατέβει μόνο του να περιμένουμε να κατέβει με τεχνητούς γιατί μπορεί να μην κατέβει ποτέ… και η λύση που έδωσε να πάμε καισαρική αν δεν κατέβει ως την τελική. Φυσιολογικό τοκετό έχει κεράσει καμία ; Με πιάνει και φόβος μήπως τίποτα δεν είναι εκεί κάτω όπως πριν αν γεννήσω φυσιολογικά ή μήπως το μωράκι πιεστεί στη λεκάνη μου μέσα …. Προφανώς η υγεία του μωρού προέχει… 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Καλησπέρα!! Ευχαριστώ για το σχόλιο και σου κατέβηκε δηλαδή με τεχνητούς ε ; Εμένα μου είπε δεν έχει νόημα αν δεν κατέβει μόνο του να περιμένουμε να κατέβει με τεχνητούς γιατί μπορεί να μην κατέβει ποτέ… και η λύση που έδωσε να πάμε καισαρική αν δεν κατέβει ως την τελική. Φυσιολογικό τοκετό έχει κεράσει καμία ; Με πιάνει και φόβος μήπως τίποτα δεν είναι εκεί κάτω όπως πριν αν γεννήσω φυσιολογικά ή μήπως το μωράκι πιεστεί στη λεκάνη μου μέσα …. Προφανώς η υγεία του μωρού προέχει… 

Εγώ φαντάσου πήγα στις 3 το ξημέρωμα κλινικη, στις 7 που ήρθε ο γιατρός μου ακόμα δεν είχε κατέβει, δεν είχαν σπάσει καν τα νερά, είχα μόνο 2 διαστολή! Μου λέει θα σου σπάσω τα νερά, θα σου βάλω και έναν ορό και βλέπουμε.... 10 παρά γέννησα!!! Δεν θα σου κρύψω, κάποια στιγμή που έφυγε η δόση επισκληριδιου δεν άντεχα τον πόνο, ο άντρας μου κόντεψε να τους σκοτώσει όλους εκεί επειδή άργησαν να μου κάνουν δόση!

Όλα καλά θα πάνε , εμπιστευσου το μωρό σου, το σώμα σου ... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου, τι κανετε??

Όλες έχουμε στην αγκαλια τα θαυματακια μας πια!!

Δόξα τω θεώ!! Όλα καλά!!

Εμείς τρέχουμε... αλλά ζούμε ενα όνειρο!!

Τι μεγαλη ευτυχία είναι αυτή!!

Φιλιά πολλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Κορίτσια μου, τι κανετε??

Όλες έχουμε στην αγκαλια τα θαυματακια μας πια!!

Δόξα τω θεώ!! Όλα καλά!!

Εμείς τρέχουμε... αλλά ζούμε ενα όνειρο!!

Τι μεγαλη ευτυχία είναι αυτή!!

Φιλιά πολλά!

Επιτέλους ναι τα έχουμε όλες....αχχχχ!!!

Πως τα πάτε; Βρήκατε τους ρυθμούς σας; 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, im_leela είπε:

Επιτέλους ναι τα έχουμε όλες....αχχχχ!!!

Πως τα πάτε; Βρήκατε τους ρυθμούς σας; 

 

 

 

Μπα, ρυθμοί δεν υπάρχουν...

Χορεύουμε όπως μας πάνε τα θαυματακια μας.. είναι και δύο... το ένα θέλει άλλαγμα, το άλλο τάισμα κλπ...

Το μόνο καλό είναι ότι αρχιζουν και ξεχωρίζουν την μέρα με την νύκτα.  Και την νύκτα είναι πολύ πιο ήσυχα...

Δεν χαλουν τον κόσμο,  δεν ζητάνε επιπλέον γάλα, ακόμα και στο άλλαγμα είναι ησυχουλια...

Εγώ έχω συνέλθει κατά πολύ!

Τώρα καταλαβαίνω πόσο πρησμένη ήμουν!! Τώρα που βρίσκω σιγά σιγά τις διαστάσεις μου!! Χαχαχα!

Εσείς,  πώς τα πάτε??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Μπα, ρυθμοί δεν υπάρχουν...

Χορεύουμε όπως μας πάνε τα θαυματακια μας.. είναι και δύο... το ένα θέλει άλλαγμα, το άλλο τάισμα κλπ...

Το μόνο καλό είναι ότι αρχιζουν και ξεχωρίζουν την μέρα με την νύκτα.  Και την νύκτα είναι πολύ πιο ήσυχα...

Δεν χαλουν τον κόσμο,  δεν ζητάνε επιπλέον γάλα, ακόμα και στο άλλαγμα είναι ησυχουλια...

Εγώ έχω συνέλθει κατά πολύ!

Τώρα καταλαβαίνω πόσο πρησμένη ήμουν!! Τώρα που βρίσκω σιγά σιγά τις διαστάσεις μου!! Χαχαχα!

Εσείς,  πώς τα πάτε??

Αχ μωρέ τα καλά μου.... Φτου φτου έτσι να συνεχίσετε!!!

Εμένα ο μικρός μου μια φορά μας ξυπνάει το βράδυ, οπότε κοιμόμαστε, παράπονο δεν έχω! Έχει λίγα πονάκια αλλά εντάξει, δεν μπορείς να τα έχεις όλα, το προσπαθούμε...

Άστο το πρήξιμο, βλέπω φωτό με την κοιλιά και λέω " Έτσι ήμουν; Και έλεγα δεν είχα μεγάλη κοιλιά, δεν ήμουν πολύ πρησμένη"... Νννννναι καλααα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Να χαίρεστε τα μωράκια σας, πάντα με υγεία και τύχη!!!! Εγώ σας γράφω με τον μικρό αγκαλιά, ο μεγάλος αδερφός έχει πάει βόλτα και έχουμε λίγο χρόνο μόνοι μας....σε γενικές γραμμές είναι ένα ήσυχο μωράκι, αλλά δεν ανησυχώ, νωρίς είναι ακόμα..λίγα πονακια, λίγο που ξυπνάμε 3 φορές την νύχτα για γάλα, παράπονο δεν έχω. Κάνω μεικτή διατροφή γιατί λόγω κιλών ήθελε θηλασμό ανά μιάμιση ώρα και δεν την παλέτα. Με τον μεγάλο έχουμε λίγα θέματα στην προσαρμογή,αλλά τα λιγότερα δυνατά. Όλα μια χαρά, προσπαθώ να μην παραπονιεμαι και ολα θα γίνουν :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα!!

Πως είστε? Τι κάνουν τα μωράκια σας?

Εμείς μεγαλώνουμε, παχουλευουμε και αρχίσαμε τα αγκου!!

Μας κοιτάνε μέσα στα ματια και ανταποκρινονται όταν τους μιλάμε,  είναι απίστευτο!! Μια σταλιά παιδιά καταλαβαίνουν οτι απευθυνομαστε σε αυτά και μας απαντούν!

Το μόνο θέμα μας είναι η παλινδρομηση... η παιδιατρος λέει ότι δεν είναι ανησυχητική αφού τα παιδιά παίρνουν  βάρος κανονικά. Όμως τα μικρά μας ταλαιπωρούνται, πίνουν δύο τρεις γουλιες κι έπειτα κανουν σαν τρελά, χτυπιούνται,  κουνάνε χέρια πόδια και κλαίνε γοερά... ο σφιγκτηρας του στομάχου ακόμα δεν λειτουργεί σωστά και αφήνει το γάλα με τα οξέα του στομάχου να γυρίζουν στο ισοφαγο και να τους προκαλούν καούρες και γουλιες...

Η παιδιατρος μου σύστησε το algoral infant, είναι τύπου mallox αλλά για νεογεννητα. Περιμένω να μου το φέρουν από το φαρμακείο... ελπίζω να μας βοηθήσει γιατί τα λυπάται η ψυχή μου τα καημένα. 

Μου ειπε ακομα νσ τους κάνω μικρά γεύματα και να τα έχω πάνω μου  ψηλά στον ώμο, ενα 20λεπτο τουλάχιστον μετά από καθε γευμα... τους έχουμε και από ενα μαξιλαρι για παλινδρομηση ( αυτά που έχουν κεκλιμένο επίπεδο)...διάβαζα ότι η παλινδρομηση ατονει όταν μπουμε  ατις στερεες τροφές... αλλά μέχρι τότε??

Αλήθεια το αντιμετωπιζετε κι εσείς αυτό το πρόβλημα?

Για πείτε νέα!!

Φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα @athinaida !! Πόσο χαίρομαι που διαβάζω κάποια από εσάς!! Και εμείς μεγαλώνουμε, κοντεύει έξι κιλά άνθρωπος :) ο μικρός μου..είναι και ήσυχος και γελαστός.. τουλάχιστον προς το παρών!! Για τη παλινδρόμηση που λες, είχε πολύ ο μεγάλος μου ο γιος. Έπαιρνε κανονικά όμως βάρος, οπότε η γιατρός δεν ανησυχούσε. Εγώ όμως είχα τρελαθεί. Εμάς φαντάσου, δεν βελτιώθηκε ούτε με τις στερεές, έβγαζε ακόμα και λίγο από τα γεύματα!! Σταμάτησε μια μέρα ξαφνικά μόνο του, πάνω που θα δίναμε αντιαναγωγικο γάλα, περίπου στη ηλικία του 1 έτους..είχαμε κάνει υπέρηχο για να αποκλείσουμε στένωση πυλωρού και απλά κάναμε υπομονή. Σαν συμβουλή, αυτό που κάνεις είναι το σωστό. Μικρά,συχνά γεύματα (εγώ ας πούμε που θήλαζα, το έκανα για 20 λεπτά ανά δύο ώρες), όρθια στάση του μωρού και όταν κοιμούνται στο πλάι από την αριστερή πλευρά μας έλεγε εμάς η γιατρός, για να αποφύγουμε περαιτέρω αναγωγές. Εγώ πάντως έχω την εντύπωση ότι στην δικιά μας περίπτωση είχε να κάνει με την αλλεργία του μικρού στην πρωτεινη αγελαδινού γάλακτος..αν θέλεις, κάνε μια ερώτηση στην/στον γιατρό σου..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...