Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

28 minutes ago, Lena3 said:

Αχ αστα..καμμένη και εγώ...μία αποβολή στην 13 βδομάδα και μία στην 10η...Τώρα είμαι στην 7η και νομίζω ότι θα σταματήσω να φοβάμαι κατά τον 8ο μηνα..

Χέρι χέρι θα τα περάσουμε, κουράγιο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

Μπράβο σου κοπέλα μου τουλάχιστον να παίρνουμε λίγο θάρρος γιατί εγώ τον τοκετό τον σκέφτομαι πριν καν μείνω έγκυος!!!

Άγχος έχω μπόλικο παντως 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ είμαι ακόμα στα νωρίς και στα κάρβουνα, αύριο πρώτος υπέρηχος για να δούμε σάκο. Έχω κάνει κι εγώ τις 2 δόσεις pfhizer, η δεύτερη ήταν τον Ιούλιο. Έχω μια πολύ καλή φίλη που εμπιστεύομαι τυφλα σε θέματα εμβολίου γιατί είναι ανοσολογος ερευνήτρια με πολλά χρόνια έρευνας στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και τα ψάχνει πααααρα πολύ όλα περί των νέων εμβολίων. Μου είπε ότι θα το ψάξει αν έχει εγκριθεί με επαρκή στοιχεία η τρίτη δόση σε εγκύους και θα μου πει, εγώ αυτή θα ακούσω, όχι τον γιατρό μου:P. Οι γιατροί συνήθως δεν το έχουν ψάξει, ακολουθούν πρωτόκολλα. Σε κάθε περίπτωση είμαι σίγουρη ότι είναι safe. Καλή συνέχεια σε όλες! 

Επειδή το σκέφτεστε για εμβολιο να ρίξω έναν προβληματισμό για όσες το σκέφτονται αν το κάνετε είτε 3 είτε 5 μηνών.. τα αντισώματα κρατάνε λένε 3 μήνες εχω ακουσει?? Δεν ξερω.. αν ισχυει, αν λεω, άρα πριν το τοκετό  πάλι δεν θα είστε καλυμμένη θα πρέπει να κάνετε 4η δόση δλδ πριν γεννήσετε??? Δλδ κατά τον 6-8 μήνα αντίστοιχα??? 

6 ώρες πρίν, VDald είπε:

Όλες έχουμε λίγο πολύ λόγους να φοβόμαστε. Είναι μια κατάσταση συνεχούς φόβου η εγκυμοσύνη και καλό θα είναι κάποια στιγμή να αρχίσει να ακούγεται η αλήθεια κ οχι να νοιωθουμε τύψεις όσες δεν πετάμε στα ουράνια... 

Ίσως πρέπει να αφεθούμε λιγακι. Να αντιμετωπίσουμε κάθε φορά ο, τι έρχεται.. Προσωπικά προσπαθώ να μην δένομαι ακόμη με την ιδέα του μωρού, μέχρι να "βεβαιωθώ" πως ειναι νορμάλ όλα. 

Όσο για την ψυχολογία, εγω κορίτσια τώρα άρχισα να συνέρχομαι. Ήμουν ενα δίμηνο σε καταθλιψη. Πέρασα πολύ δύσκολα. 

Ειναι παρήγορο όμως το να διαβάζουμε πως κ άλλες κοπέλες έχουν δυσκολίες κ πως δεν είμαστε εξωγήινοι.

 

 

Ακριβως οπως τα λες!!! Συμφωνώ απόλυτα σε Όλα!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dimi84 said:

Εγώ παντος θα το πω και πες με ψευτρα η καλυτερα φάση είναι αι μετά την γεννά δεν ξερω γιατι δεν κουράστηκα ιδιαίτερα δεν ξενυχτησα και στους δυο και είμαι ειλικρινής και μάλλον τυχερή. Και δυο καισαρικές τι να σου κι

 

Κι εγώ επείγουσα καισαρική κατέληξα αλλά εντάξει δεν δυσκολεύτηκα πολύ με το χειρουργείο και στο σπίτι όταν γυρίσαμε είχε αναλάβει ο άντρας μου άλλαγματα και γενικά ότι μπορούσε να κάνει οπότε δεν είχα θέμα. 

Όμως οι ορμόνες μετά τη γεννα τις πρώτες 40 μέρες είναι άνω κάτω. Δεν είναι τυχαίες οι 40 μέρες δηλαδή. Και επειδή ήμουν και σε ομάδα με άλλες έγκυες που κάναμε συναντήσεις και πριν και μετά τη γέννα είδα πως το αντιμετώπιζαν όλες και οι περισσότερες είχαν θέμα σοβαρό μετά τη γεννα με τα συναισθήματα τους με το σώμα τους, με το μωρό που εκλαιγε ασταμάτητα και δεν ήξεραν τι να κάνουν και με διαφορα που σκέφτονταν. Που όμως οοοολα αυτά είναι φυσιολογικά. Εγώ ας πούμε έκλαιγα γιατί δεν ήρθε σωστά η παραγγελία με τα σουβλάκια!! Και έκλαιγα επίσης όταν είδα τις ραγάδες στην κοιλιά μου. Μετά όμως δεν με ένοιαζε. Ο πρώτος καιρός είναι δύσκολος λόγω ορμονών. 

Και για μένα ήταν ωραία περίοδος γιατί γέννησα καλοκαίρι και ευχαριστήθηκα βόλτες και καφέδες με τις φίλες μου γιατί το μωρό κοιμόταν εύκολα στο καροτσι. Και μου έλεγαν όλοι μα τόσο ήσυχο μωρό; όμως η κολλητή μου σχεδόν ένα χρόνο έχει γεννήσει και έχει κατάθλιψη που εχει κλείστει στο σπίτι και έχει ρουτινιασει. Ο μπέμπης δεν κοιμάται τα βράδια δεν παίρνει μπουκάλι, τελείως διαφορετική εμπειρία. Τι να της πω εγώ τώρα; 

Προσπαθώ να είμαι δίπλα της να μιλάμε καθημερινά, να βρισκόμαστε συχνά και φυσικά δεν της λέω πόσο εύκολο ήταν για μένα! Και της λέω συνέχεια ζητά βοήθεια για τα πάντα μην τα κάνεις όλα μόνη σου! Δεν θα πεθάνουμε κιόλας!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evaki19 είπε:

 

Κι εγώ επείγουσα καισαρική κατέληξα αλλά εντάξει δεν δυσκολεύτηκα πολύ με το χειρουργείο και στο σπίτι όταν γυρίσαμε είχε αναλάβει ο άντρας μου άλλαγματα και γενικά ότι μπορούσε να κάνει οπότε δεν είχα θέμα. 

Όμως οι ορμόνες μετά τη γεννα τις πρώτες 40 μέρες είναι άνω κάτω. Δεν είναι τυχαίες οι 40 μέρες δηλαδή. Και επειδή ήμουν και σε ομάδα με άλλες έγκυες που κάναμε συναντήσεις και πριν και μετά τη γέννα είδα πως το αντιμετώπιζαν όλες και οι περισσότερες είχαν θέμα σοβαρό μετά τη γεννα με τα συναισθήματα τους με το σώμα τους, με το μωρό που εκλαιγε ασταμάτητα και δεν ήξεραν τι να κάνουν και με διαφορα που σκέφτονταν. Που όμως οοοολα αυτά είναι φυσιολογικά. Εγώ ας πούμε έκλαιγα γιατί δεν ήρθε σωστά η παραγγελία με τα σουβλάκια!! Και έκλαιγα επίσης όταν είδα τις ραγάδες στην κοιλιά μου. Μετά όμως δεν με ένοιαζε. Ο πρώτος καιρός είναι δύσκολος λόγω ορμονών. 

Και για μένα ήταν ωραία περίοδος γιατί γέννησα καλοκαίρι και ευχαριστήθηκα βόλτες και καφέδες με τις φίλες μου γιατί το μωρό κοιμόταν εύκολα στο καροτσι. Και μου έλεγαν όλοι μα τόσο ήσυχο μωρό; όμως η κολλητή μου σχεδόν ένα χρόνο έχει γεννήσει και έχει κατάθλιψη που εχει κλείστει στο σπίτι και έχει ρουτινιασει. Ο μπέμπης δεν κοιμάται τα βράδια δεν παίρνει μπουκάλι, τελείως διαφορετική εμπειρία. Τι να της πω εγώ τώρα; 

Προσπαθώ να είμαι δίπλα της να μιλάμε καθημερινά, να βρισκόμαστε συχνά και φυσικά δεν της λέω πόσο εύκολο ήταν για μένα! Και της λέω συνέχεια ζητά βοήθεια για τα πάντα μην τα κάνεις όλα μόνη σου! Δεν θα πεθάνουμε κιόλας!! 

Η κάθε γυναίκα το βιώνει διαφορετικά τελείως εννοείται 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Martinaa είπε:

Ναι αυτό έχω κάνει και θα κάνω και τώρα στη 3η! Θα σας στείλω αλλά όλα καλά θα πάνε δε πρέπει να αγχώνεστε και καλυτερα το συντομότερο γιατί τα αντισώματα έχουν πέσει και ερχονται και γιορτές που όσο να ναι θα κάτσουμε πολλοι στο τραπέζι! 
 

κοριτσια απ ότι βλέπω μόνο εγώ δεν έχω συμπτώματα στην εγκυμοσύνη, όπως και στη προηγούμενη μου. Μα τι στο καλό!

Καλησπέρα!! Τι ακριβώς σου έχει πει ο γιατρός για τον εμβολιασμο;; Ότι είναι οκ και στο 1ο τριμηνο;; Έλεγα μήπως το κάνω 14η,15η εβδομάδα, τον γιατρό δεν τον ενδιαφέρει το πότε, τον ενδιαφέρει να το κάνω.

11 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ είμαι ακόμα στα νωρίς και στα κάρβουνα, αύριο πρώτος υπέρηχος για να δούμε σάκο. Έχω κάνει κι εγώ τις 2 δόσεις pfhizer, η δεύτερη ήταν τον Ιούλιο. Έχω μια πολύ καλή φίλη που εμπιστεύομαι τυφλα σε θέματα εμβολίου γιατί είναι ανοσολογος ερευνήτρια με πολλά χρόνια έρευνας στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και τα ψάχνει πααααρα πολύ όλα περί των νέων εμβολίων. Μου είπε ότι θα το ψάξει αν έχει εγκριθεί με επαρκή στοιχεία η τρίτη δόση σε εγκύους και θα μου πει, εγώ αυτή θα ακούσω, όχι τον γιατρό μου:P. Οι γιατροί συνήθως δεν το έχουν ψάξει, ακολουθούν πρωτόκολλα. Σε κάθε περίπτωση είμαι σίγουρη ότι είναι safe. Καλή συνέχεια σε όλες! 

Αχ,θα μας πεις όταν σου πει;;

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Polly1 said:

Καλησπέρα!! Τι ακριβώς σου έχει πει ο γιατρός για τον εμβολιασμο;; Ότι είναι οκ και στο 1ο τριμηνο;; Έλεγα μήπως το κάνω 14η,15η εβδομάδα, τον γιατρό δεν τον ενδιαφέρει το πότε, τον ενδιαφέρει να το κάνω.

Αχ,θα μας πεις όταν σου πει;;

Ναι, εννοείται! Πάντως αυτό με το τρίμηνο και τα αντισώματα νομίζω ήταν μια (ακόμη) μπούρδα της κυβέρνησης μας για την οποία έφαγε πολύ κράξιμο (πάλι). Απ όσο ξέρω ισχύει το 6μηνο κάλυψης, αν και το πιο σωστό είναι να κάνουμε τεστ αντισωμάτων πριν την τριτη δόση. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Πάντως εγώ νομίζω και με τις 2 δόσεις καλα είμαστε , γιατί έχει περάσει η πληροφορία στο ανοσοποιητικο και σίγουρα θα ανταποκριθεί καλύτερα. Μια φίλη μου το πέρασε πρόσφατα, 5 μήνες μετά τη δεύτερη δόση, και δεν κατάλαβε τίποτα. 

Quote

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , electra2021 είπε:

Ναι, εννοείται! Πάντως αυτό με το τρίμηνο και τα αντισώματα νομίζω ήταν μια (ακόμη) μπούρδα της κυβέρνησης μας για την οποία έφαγε πολύ κράξιμο (πάλι). Απ όσο ξέρω ισχύει το 6μηνο κάλυψης, αν και το πιο σωστό είναι να κάνουμε τεστ αντισωμάτων πριν την τριτη δόση. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Πάντως εγώ νομίζω και με τις 2 δόσεις καλα είμαστε , γιατί έχει περάσει η πληροφορία στο ανοσοποιητικο και σίγουρα θα ανταποκριθεί καλύτερα. Μια φίλη μου το πέρασε πρόσφατα, 5 μήνες μετά τη δεύτερη δόση, και δεν κατάλαβε τίποτα. 

 

6μηνο εγώ κλείνω 20 Ιανουαρίου, εκεί κλείνω και το 1ο τρίμηνο,οπότε λέω να τι κάνω τότε!Εκτός αν μάθω κάτι διαφορετικό!! Πάντως ο γιατρός μου είπε ότι η κύηση για τον  κορονοιο θεωρείται υποκείμενο νόσημα και ότι πρέπει να εμβολιαστουμε και ότι το εμβολιο ως ανοσογονο είναι ασφαλές και στο 1ο τρίμηνο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Καλησπέρα!! Τι ακριβώς σου έχει πει ο γιατρός για τον εμβολιασμο;; Ότι είναι οκ και στο 1ο τριμηνο;; Έλεγα μήπως το κάνω 14η,15η εβδομάδα, τον γιατρό δεν τον ενδιαφέρει το πότε, τον ενδιαφέρει να το κάνω.

Αχ,θα μας πεις όταν σου πει;;

Καλησπέρα! Του είχα πει πριν 2 βδομαδες ότι έχω κλείσει εμβόλιο 3η δόση και αν πρέπει κατά τη γνώμη του να πάω τώρα ή όχι και μου είπε εννοείται να πας όσο το συντομότερο είναι καλυτερα όσο πιο νωρίς(για το τελευταίο απόρρητα γιατί το είπε αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν τον ρώτησα γιατί με κάλυψε η απάντηση του). 
Θα το κάνω τη Τετάρτη και όλα καλά θα πάνε και θα το ξανακάνω οποτε χρειαστεί προκειμένου να είμαι υγιής και εγώ και το μωρό. 
Όλα καλά θα πάνε απλά η καθεμία πρέπει να κάνει ότι νιώθει, εγώ πάντα εμπιστεύομαι την επιστήμη και δεν είχα εξαρχής ενδιασμους. Έχω πολλούς στο χώρο και μαθαίνω συνεχώς δυσάρεστα και δε ξέρω εγώ θα κάνω αυτό που θεωρώ καλό για εμένα. Ο καθένας όμως πρέπει να κάνει ότι νιώθει πάνω σε αυτό το θέμα και αν εσυ νιώθεις ότι θες να το κανεις αργότερα καντο απλά προσπάθησε μέχρι τότε να προσεχείς όσο γίνεται!

❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Επειδή το σκέφτεστε για εμβολιο να ρίξω έναν προβληματισμό για όσες το σκέφτονται αν το κάνετε είτε 3 είτε 5 μηνών.. τα αντισώματα κρατάνε λένε 3 μήνες εχω ακουσει?? Δεν ξερω.. αν ισχυει, αν λεω, άρα πριν το τοκετό  πάλι δεν θα είστε καλυμμένη θα πρέπει να κάνετε 4η δόση δλδ πριν γεννήσετε??? Δλδ κατά τον 6-8 μήνα αντίστοιχα??? 

Ακριβως οπως τα λες!!! Συμφωνώ απόλυτα σε Όλα!!

Γι αυτό σκεφτομουν μήπως πρέπει να γίνει στην αρχή του 3ου τριμήνου, γιατί το 3ο τρίμηνο και οι 40 μέρες μετά τον τοκετό είναι οι πιο επιφοβες!! Πάντως όπως και να χει μετά το περας των 3 μηνων εννοειται ότι δεν επιστρέφεις στην κατάσταση προ εμβολίου, μιλάμε απλά για τη μέγιστη προστασία. 

πρίν από 21 λεπτά , Martinaa είπε:

Καλησπέρα! Του είχα πει πριν 2 βδομαδες ότι έχω κλείσει εμβόλιο 3η δόση και αν πρέπει κατά τη γνώμη του να πάω τώρα ή όχι και μου είπε εννοείται να πας όσο το συντομότερο είναι καλυτερα όσο πιο νωρίς(για το τελευταίο απόρρητα γιατί το είπε αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν τον ρώτησα γιατί με κάλυψε η απάντηση του). 
Θα το κάνω τη Τετάρτη και όλα καλά θα πάνε και θα το ξανακάνω οποτε χρειαστεί προκειμένου να είμαι υγιής και εγώ και το μωρό. 
Όλα καλά θα πάνε απλά η καθεμία πρέπει να κάνει ότι νιώθει, εγώ πάντα εμπιστεύομαι την επιστήμη και δεν είχα εξαρχής ενδιασμους. Έχω πολλούς στο χώρο και μαθαίνω συνεχώς δυσάρεστα και δε ξέρω εγώ θα κάνω αυτό που θεωρώ καλό για εμένα. Ο καθένας όμως πρέπει να κάνει ότι νιώθει πάνω σε αυτό το θέμα και αν εσυ νιώθεις ότι θες να το κανεις αργότερα καντο απλά προσπάθησε μέχρι τότε να προσεχείς όσο γίνεται!

❤️

Έχω κλείσει για 28/12  αλλά ως τοτε μαζεύω γνώμες γιατρών. Σήμερα πήρα κι άλλο γιατρό τηλ και μου πε να το κάνω χθες. Σ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια μου γεια σας.. Μανουλα Ιουνιου εδω, απλα μπηκα για ερωτηση SOS...  εγω δεν εχω εμβολιαστει ακομη με καμια δοση, με προλαβε η εγκυμοσυνη κ ο γιατρος μου ειπε μετα της 14η εβδομαδα να το κανω οποτε θελω, αλλα εγω θελω να το κανω μετα την Β επιπεδου... εμβολιαστηκατε;

Link to comment
Share on other sites

 

8 hours ago, Annoula1990 said:

Κοριτσια μου γεια σας.. Μανουλα Ιουνιου εδω, απλα μπηκα για ερωτηση SOS...  εγω δεν εχω εμβολιαστει ακομη με καμια δοση, με προλαβε η εγκυμοσυνη κ ο γιατρος μου ειπε μετα της 14η εβδομαδα να το κανω οποτε θελω, αλλα εγω θελω να το κανω μετα την Β επιπεδου... εμβολιαστηκατε;

Καλημέρα!! Εγώ το έκανα πριν μεινω εγκυος αλλά εχω γνωστές μου που έκαναν και τις 2 δόσεις όσο ήταν έγκυες. Νομιζω δεν εχει σημασια αν θα το κανεις τωρα ή μετα τη β επιπέδου αρκεί να το κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Annoula1990 είπε:

Κοριτσια μου γεια σας.. Μανουλα Ιουνιου εδω, απλα μπηκα για ερωτηση SOS...  εγω δεν εχω εμβολιαστει ακομη με καμια δοση, με προλαβε η εγκυμοσυνη κ ο γιατρος μου ειπε μετα της 14η εβδομαδα να το κανω οποτε θελω, αλλα εγω θελω να το κανω μετα την Β επιπεδου... εμβολιαστηκατε;

Εγώ έκανα τις 2 δόσεις πριν μείνω έγκυος και την τρίτη μάλλον θα την κάνω κατά τον 5 αν και ο γιατρός μου είπε μόλις κλείσω το πρώτο τρίμηνο δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά εγώ θα το καθυστερήσω λίγο!!!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Annoula1990 said:

Κοριτσια μου γεια σας.. Μανουλα Ιουνιου εδω, απλα μπηκα για ερωτηση SOS...  εγω δεν εχω εμβολιαστει ακομη με καμια δοση, με προλαβε η εγκυμοσυνη κ ο γιατρος μου ειπε μετα της 14η εβδομαδα να το κανω οποτε θελω, αλλα εγω θελω να το κανω μετα την Β επιπεδου... εμβολιαστηκατε;

Γεια σου κ από μένα. Κ εγώ εμβολιασμένη επί 2 κ οδεύω προς την 3η δόση τις επόμενες μέρες. 

Γενικότερα κ με βάση τα γεγονότα, φαίνεται πως το εμβόλιο είναι ασφαλές σε αντίθεση με τον κορωνοϊό. Εμπιστεύσου τον γιατρό σου κατά την δική μου άποψη. 

Και ασχέτως εμβολίου, προσοχή όλες μας μέχρι να τελειώσει αυτή η ιστορία με τον ιό :(

17 hours ago, enjoy said:

Επειδή το σκέφτεστε για εμβολιο να ρίξω έναν προβληματισμό για όσες το σκέφτονται αν το κάνετε είτε 3 είτε 5 μηνών.. τα αντισώματα κρατάνε λένε 3 μήνες εχω ακουσει?? Δεν ξερω.. αν ισχυει, αν λεω, άρα πριν το τοκετό  πάλι δεν θα είστε καλυμμένη θα πρέπει να κάνετε 4η δόση δλδ πριν γεννήσετε??? Δλδ κατά τον 6-8 μήνα αντίστοιχα??? 

Ακριβως οπως τα λες!!! Συμφωνώ απόλυτα σε Όλα!!

Νομίζω πως με τον εμβολιασμό, το μωρό είναι καλυμμένο κ αφού γεννηθεί για κάποιο διάστημα. Κ εμείς για ένα 6μηνο.. Τώρα τι να σου πω.. Ούτε κ οι επιστήμονες μπορούν να βγάλουν άκρη με τόσες μεταλλάξεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....

Εγώ έκανα τη δεύτερη δόση τον μήνα που έμεινα έγκυος...συγκεκριμένα Οκτώβρη έκανα τη δεύτερη δόση και Οκτώβρη έμεινα και έγκυος.

Την τρίτη δόση θα την κάνω κανονικά αφού περάσουν 6 μήνες...ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχει καμία σημασία αν μείνω έγκυος με το εμβόλιο ή αν το κάνω το πρώτο τρίμηνο ή όποτε θέλω γενικα.

Οι οδηγίες είναι ξεκάθαρες και έχει πάρει έγκριση ώστε να γίνεται σε  οποιαδήποτε φάση της εγκυμοσύνης. 

Αυτές είναι οι επίσημες οδηγίες.

Όμως για μένα, είναι επιλογή.

Να το κάνετε και να είστε καλά και όχι να περάσετε μέσα στον τρόμο και το άγχος. 

 

 

  • Μου αρέσει 3

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...