Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , electra2021 είπε:

Δεύτερη χοριακη σήμερα 676 από 106 τη Δευτέρα, νομίζω πάμε καλά... Αχ... 

Μπράβο σου!! Πολύ καλή τιμή και εγώ νομίζω!!! Όλα καλά θα πάνε!!! Σου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχεις και εσύ!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, iwanna24 said:

Καλημέρα...

Από χτες το βράδυ έχω λίγα πονακια σε μέση και κοιλιά...και λίγο αγχώθηκα...ελπίζω να μην έχω κάποιο πρόβλημα.

Πώς είστε;

Γιατι αγχώθηκες καλε?? εγώ στις εβδομάδες που είσαι ειχα πονους αρκετους και στη μεση και στην κοιλια! Ολα καλα μπορει να ειναι και το εντερο αλλα και γενικα η μητρα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 59 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλημέρα...

Από χτες το βράδυ έχω λίγα πονακια σε μέση και κοιλιά...και λίγο αγχώθηκα...ελπίζω να μην έχω κάποιο πρόβλημα.

Πώς είστε;

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου μην αγχώνεσαι!!!! Κι εμένα με έχει πιάσει η μέση μου και κάνω πιλάτες και με βοηθάει 

❤️

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

Αλήθεια??? Αλλά μάλλον αποτι φαίνεται καλές πρέπει να είναι!και δεν με πήρε και ο γιατρός να μου πει... όταν θα κάνω κ τις υπόλοιπες θα τον ξαναπάρω!!!

Η δική μου η γιατρός μόλις παραλάβει τα αποτελέσματα με παίρνει μόνο αμ κάτι δεν πάει καλά και χρειάζομαι αγωγή αν της φαίνονται καλά δεν παίρνει τηλ... Ούτε αυτήν την φορά με πήρε οπότε ισχυει το ίδιο..   και που την ρωτησα στη Πρωτη εγκυμοσύνη γτ δεν με πήρες μου είπε Αφού όλα καλά παίρνω μόνο αν κάτι δεν παει καλά.. 

2 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Δεύτερη χοριακη σήμερα 676 από 106 τη Δευτέρα, νομίζω πάμε καλά... Αχ... 

Γιουπιιιιιι....

Όχι απλά καλά τελειααα!!!  Δευτέρα 106 Τετάρτη 220 Παρασκευή 440 έπρεπε να έχεις χοντρικά και έχεις σχεδόν 700.... προχωράει αφάνταστα Καλά!!!  

Με το καλό καρδούλα.. πιστεύω κατα τις 27 θα ακούσετε!!! Αχ με το καλό μετά την χοριακη είναι η επόμενη μοναδική στιγμή!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iwanna24 είπε:

Καλημέρα...

Από χτες το βράδυ έχω λίγα πονακια σε μέση και κοιλιά...και λίγο αγχώθηκα...ελπίζω να μην έχω κάποιο πρόβλημα.

Πώς είστε;

Θέλει προσοχή.... το νοιώθω και εγώ καμία φορά.... Μπορεί να είναι η μήτρα που μεγαλώνει... Αλλά μπορεί να είναι και από κούραση που θα πρέπει να το αποφεύγεις..  Εγώ όταν νοιώθω προσπαθω να ξαπλωνω εκείνη την μέρα... 

Επίσης προχθές που ένοιωσα  μπροστά πονακια μου φάνηκαν περίεργα... Και έχοντας πάντα στο μυαλό τον πρόωρο τοκετό που λέει ξ @κατερινα96 πήρα προληπτικά μαγνήσιο από προηγούμενη εγκυμοσύνη που έμειναν που βοηθούν να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα και ειναι ακίνδυνο και είναι κάτι που έχω ξαναπαρει....αλλα πήρα ένα χάπι... Και σταμάτησαν αν συνεχίζονταν θα επερνα γιατρό τηλ... (Μόνο και μόνο γτ εκείνη την ημέρα δεν ένοιωθα ότι ήταν κατι φυσιολογικο) καμία φορά ακούω το ένστικτο και ας είναι φοβία... πρόληψη καλύτερη της θεραπειας.. Έτσι αντέδρασα εγώ.. σε παρόμοιες καταστάσεις.. 

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα πονακια έρχονται στις ημέρες που θα έπρεπε να έχω ωορρηξία η περίοδο αν δεν ήμουν εγκυος οπότε εφυσυχαζομαι ότι είναι φυσιολογική αντίδραση του σώματος... καλέ δεν πήρε χαμπάρι ότι είναι έγκυος?? Απαπα..... οπότε τσέκαρε κ αυτό το ενδεχόμενο.. 

Εγώ τελευταία έχω τραβήγματα μεταξύ μωρού και μήτρας να το πω?? Προς τα Εκεί!! εκεί πάω να σηκωθώ διπλωνομαι  και από τις δύο μεριές..  Όχι πάντα καμία φορά... Ίσως σηκώνομαι απότομα γτ έχω την τάση να πετάγομαι και να τρέχω όλη την ημερα.. Η γιατρός μου είπε όχι απότομα σηκωματα... Αλλά εγώ τον χαβά μου... 

Άσχετο πρηστηκαν κοιλίτσες??? Εμένα μετά το πρώτο τοκετό πλέον η κοιλίτσα σκάει μύτη αμέσως... Εγώ είμαι και 100 κιλά Και έχω κοιλίτσα έτσι και αλλιως Αλλά ετούτη πλέον είναι διαφορετική στρογγυλη.... Σήμερα με κοιτούσε και η γειτόνισσα και λέω ωχ άρα κάτι φαίνεται ενώ προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι απλά είναι το λίπος μου αμ δε... το.λιπος κάνει σωσίβια ετούτη μπαλονάκι είναι... Ούτε να κρυφτό δεν μπορώ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , enjoy είπε:

Θέλει προσοχή.... το νοιώθω και εγώ καμία φορά.... Μπορεί να είναι η μήτρα που μεγαλώνει... Αλλά μπορεί να είναι και από κούραση που θα πρέπει να το αποφεύγεις..  Εγώ όταν νοιώθω προσπαθω να ξαπλωνω εκείνη την μέρα... 

Επίσης προχθές που ένοιωσα  μπροστά πονακια μου φάνηκαν περίεργα... Και έχοντας πάντα στο μυαλό τον πρόωρο τοκετό που λέει ξ @κατερινα96 πήρα προληπτικά μαγνήσιο από προηγούμενη εγκυμοσύνη που έμειναν που βοηθούν να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα και ειναι ακίνδυνο και είναι κάτι που έχω ξαναπαρει....αλλα πήρα ένα χάπι... Και σταμάτησαν αν συνεχίζονταν θα επερνα γιατρό τηλ... (Μόνο και μόνο γτ εκείνη την ημέρα δεν ένοιωθα ότι ήταν κατι φυσιολογικο) καμία φορά ακούω το ένστικτο και ας είναι φοβία... πρόληψη καλύτερη της θεραπειας.. Έτσι αντέδρασα εγώ.. σε παρόμοιες καταστάσεις.. 

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα πονακια έρχονται στις ημέρες που θα έπρεπε να έχω ωορρηξία η περίοδο αν δεν ήμουν εγκυος οπότε εφυσυχαζομαι ότι είναι φυσιολογική αντίδραση του σώματος... καλέ δεν πήρε χαμπάρι ότι είναι έγκυος?? Απαπα..... οπότε τσέκαρε κ αυτό το ενδεχόμενο.. 

Εγώ τελευταία έχω τραβήγματα μεταξύ μωρού και μήτρας να το πω?? Προς τα Εκεί!! εκεί πάω να σηκωθώ διπλωνομαι  και από τις δύο μεριές..  Όχι πάντα καμία φορά... Ίσως σηκώνομαι απότομα γτ έχω την τάση να πετάγομαι και να τρέχω όλη την ημερα.. Η γιατρός μου είπε όχι απότομα σηκωματα... Αλλά εγώ τον χαβά μου... 

Άσχετο πρηστηκαν κοιλίτσες??? Εμένα μετά το πρώτο τοκετό πλέον η κοιλίτσα σκάει μύτη αμέσως... Εγώ είμαι και 100 κιλά Και έχω κοιλίτσα έτσι και αλλιως Αλλά ετούτη πλέον είναι διαφορετική στρογγυλη.... Σήμερα με κοιτούσε και η γειτόνισσα και λέω ωχ άρα κάτι φαίνεται ενώ προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι απλά είναι το λίπος μου αμ δε... το.λιπος κάνει σωσίβια ετούτη μπαλονάκι είναι... Ούτε να κρυφτό δεν μπορώ... 

Δεν κουράζομαι γενικά...

Η αλήθεια είναι ότι άλλαξα μήνα...

Κοιλιά όχι...πολύ μικρή...

Αν και είμαι 53 κιλά και είναι λίγο πρησμένη...

Αλλά είναι και μωβ λόγω ενέσεων...

Δεν φαίνεται όμως ...εσύ βέβαια είσαι και περισσότερο...

Εγώ ακόμα είμαι στην 9η βδομάδα...έχω καιρό!

Η αλήθεια είναι ότι ηρεμησα τωρα που μου λέτε έτσι...

Μπορεί και να το σκέφτομαι συνέχεια ρε και να το κάνω θέμα..

Δηλαδή, δεν ξέρω ακριβώς που πονάω...λίγο κοιλιά, λίγο μέση...λίγο στομάχι...λίγο όλα...όχι όπως στην περίοδο σε καμία περίπτωση...ενόχληση...παίζει να είναι και τα έντερα γιατί έχω πάλι δυσκολίες...τα γνωστά!

 

 

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Η δική μου η γιατρός μόλις παραλάβει τα αποτελέσματα με παίρνει μόνο αμ κάτι δεν πάει καλά και χρειάζομαι αγωγή αν της φαίνονται καλά δεν παίρνει τηλ... Ούτε αυτήν την φορά με πήρε οπότε ισχυει το ίδιο..   και που την ρωτησα στη Πρωτη εγκυμοσύνη γτ δεν με πήρες μου είπε Αφού όλα καλά παίρνω μόνο αν κάτι δεν παει καλά.. 

Γιουπιιιιιι....

Όχι απλά καλά τελειααα!!!  Δευτέρα 106 Τετάρτη 220 Παρασκευή 440 έπρεπε να έχεις χοντρικά και έχεις σχεδόν 700.... προχωράει αφάνταστα Καλά!!!  

Με το καλό καρδούλα.. πιστεύω κατα τις 27 θα ακούσετε!!! Αχ με το καλό μετά την χοριακη είναι η επόμενη μοναδική στιγμή!!

@enjoy και εγώ κάτι τέτοιο φαντάστηκα ότι μάλλον θα ήταν καλά αλλά συνήθως με παίρνει όταν τελειώνει το ιατρείο αργά το βράδυ γι'αυτό παραξενεύτηκα. Καλά ούτως ή άλλως όταν πάω θα μου πει.

 

3 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Θέλει προσοχή.... το νοιώθω και εγώ καμία φορά.... Μπορεί να είναι η μήτρα που μεγαλώνει... Αλλά μπορεί να είναι και από κούραση που θα πρέπει να το αποφεύγεις..  Εγώ όταν νοιώθω προσπαθω να ξαπλωνω εκείνη την μέρα... 

Επίσης προχθές που ένοιωσα  μπροστά πονακια μου φάνηκαν περίεργα... Και έχοντας πάντα στο μυαλό τον πρόωρο τοκετό που λέει ξ @κατερινα96 πήρα προληπτικά μαγνήσιο από προηγούμενη εγκυμοσύνη που έμειναν που βοηθούν να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα και ειναι ακίνδυνο και είναι κάτι που έχω ξαναπαρει....αλλα πήρα ένα χάπι... Και σταμάτησαν αν συνεχίζονταν θα επερνα γιατρό τηλ... (Μόνο και μόνο γτ εκείνη την ημέρα δεν ένοιωθα ότι ήταν κατι φυσιολογικο) καμία φορά ακούω το ένστικτο και ας είναι φοβία... πρόληψη καλύτερη της θεραπειας.. Έτσι αντέδρασα εγώ.. σε παρόμοιες καταστάσεις.. 

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα πονακια έρχονται στις ημέρες που θα έπρεπε να έχω ωορρηξία η περίοδο αν δεν ήμουν εγκυος οπότε εφυσυχαζομαι ότι είναι φυσιολογική αντίδραση του σώματος... καλέ δεν πήρε χαμπάρι ότι είναι έγκυος?? Απαπα..... οπότε τσέκαρε κ αυτό το ενδεχόμενο.. 

Εγώ τελευταία έχω τραβήγματα μεταξύ μωρού και μήτρας να το πω?? Προς τα Εκεί!! εκεί πάω να σηκωθώ διπλωνομαι  και από τις δύο μεριές..  Όχι πάντα καμία φορά... Ίσως σηκώνομαι απότομα γτ έχω την τάση να πετάγομαι και να τρέχω όλη την ημερα.. Η γιατρός μου είπε όχι απότομα σηκωματα... Αλλά εγώ τον χαβά μου... 

Άσχετο πρηστηκαν κοιλίτσες??? Εμένα μετά το πρώτο τοκετό πλέον η κοιλίτσα σκάει μύτη αμέσως... Εγώ είμαι και 100 κιλά Και έχω κοιλίτσα έτσι και αλλιως Αλλά ετούτη πλέον είναι διαφορετική στρογγυλη.... Σήμερα με κοιτούσε και η γειτόνισσα και λέω ωχ άρα κάτι φαίνεται ενώ προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι απλά είναι το λίπος μου αμ δε... το.λιπος κάνει σωσίβια ετούτη μπαλονάκι είναι... Ούτε να κρυφτό δεν μπορώ... 

Ναι ρε κορίτσια και μένα από την αρχή νομίζω φούσκωσε η κοιλίτσα μου και επειδή είμαι αδύνατη γενικά και δεν έχω κοιλιά μου λέει ο γιατρός είναι πρήξιμο είναι νωρίς ακόμα για να φουσκώσει!! Δεν ξέρω και σε λίγο καιρό νομίζω δεν θα μπορώ να την κρύψω..

 

Και εγώ έχω κάτι πονακια που κ που... σήμερα όχι ιδιαίτερα αλλά χτες ήταν πιο συχνά και το βράδυ που ξάπλωσα είχα ένα έντονο πρώτη φορά τόσο δυνατό νομίζω αλλά ήταν στιγμιαίο...και ο γιατρός μου είπε ότι θα έχω μάλλον μεγαλώνει η μήτρα!!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, iwanna24 said:

Δεν κουράζομαι γενικά...

Η αλήθεια είναι ότι άλλαξα μήνα...

Κοιλιά όχι...πολύ μικρή...

Αν και είμαι 53 κιλά και είναι λίγο πρησμένη...

Αλλά είναι και μωβ λόγω ενέσεων...

Δεν φαίνεται όμως ...εσύ βέβαια είσαι και περισσότερο...

Εγώ ακόμα είμαι στην 9η βδομάδα...έχω καιρό!

Η αλήθεια είναι ότι ηρεμησα τωρα που μου λέτε έτσι...

Μπορεί και να το σκέφτομαι συνέχεια ρε και να το κάνω θέμα..

Δηλαδή, δεν ξέρω ακριβώς που πονάω...λίγο κοιλιά, λίγο μέση...λίγο στομάχι...λίγο όλα...όχι όπως στην περίοδο σε καμία περίπτωση...ενόχληση...παίζει να είναι και τα έντερα γιατί έχω πάλι δυσκολίες...τα γνωστά!

 

 

 

Καλε αν σε πονάει διάσπαρτα είναι σίγουρα το έντερο. Κι εμένα με ενοχλεί πολύ και έχω ξεκινήσει και σίδηρο που μου έχει προκαλέσει δυσκοιλιοτητα εκεί να δεις παρτυ τι έντερο. Σήμερα ηρέμησα κάπως αλλά τώρα πάλι με έπιασε τσιμπήματα χαμηλά στην κοιλιά και ψηλά στο στομάχι 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Evaki19 είπε:

Καλε αν σε πονάει διάσπαρτα είναι σίγουρα το έντερο. Κι εμένα με ενοχλεί πολύ και έχω ξεκινήσει και σίδηρο που μου έχει προκαλέσει δυσκοιλιοτητα εκεί να δεις παρτυ τι έντερο. Σήμερα ηρέμησα κάπως αλλά τώρα πάλι με έπιασε τσιμπήματα χαμηλά στην κοιλιά και ψηλά στο στομάχι 

Για την δυσκοιλιότητα να τρως το πρωί all bran με γιαούρτι και κάνα αποξηραμένο δαμάσκηνο!! Βοηθάει..και εμένα πήγε να με ξεκινήσει αλλά άρχισα να τρώω δημητριακά όχι κάθε μέρα και με βοήθησε λίγο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Xrisaaaaaa said:

Για την δυσκοιλιότητα να τρως το πρωί all bran με γιαούρτι και κάνα αποξηραμένο δαμάσκηνο!! Βοηθάει..και εμένα πήγε να με ξεκινήσει αλλά άρχισα να τρώω δημητριακά όχι κάθε μέρα και με βοήθησε λίγο

Εννοείται θα πάω να προμηθευτώ αύριο!! Ευχαριστώ πολύ!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Δεν κουράζομαι γενικά...

Η αλήθεια είναι ότι άλλαξα μήνα...

Κοιλιά όχι...πολύ μικρή...

Αν και είμαι 53 κιλά και είναι λίγο πρησμένη...

Αλλά είναι και μωβ λόγω ενέσεων...

Δεν φαίνεται όμως ...εσύ βέβαια είσαι και περισσότερο...

Εγώ ακόμα είμαι στην 9η βδομάδα...έχω καιρό!

Η αλήθεια είναι ότι ηρεμησα τωρα που μου λέτε έτσι...

Μπορεί και να το σκέφτομαι συνέχεια ρε και να το κάνω θέμα..

Δηλαδή, δεν ξέρω ακριβώς που πονάω...λίγο κοιλιά, λίγο μέση...λίγο στομάχι...λίγο όλα...όχι όπως στην περίοδο σε καμία περίπτωση...ενόχληση...παίζει να είναι και τα έντερα γιατί έχω πάλι δυσκολίες...τα γνωστά!

 

 

 

Αααα έχω και τέτοιους πόνους αυτοί είναι πολλοί δυνατοί 2-3 φορές την εβδομάδα..  ξυπνάω με κολικούς... Αλλά πάω τουαλέτα μετά κ ηρεμω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...