Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , dec-e είπε:

      Συνέχισα να παίρνω τα φάρμακα μέχρι να επαναλάβω τη χοριακή. Μετά ήταν πλέον ξεκάθαρο. 

      Είναι ο φόβος μας πιστεύω, εγώ κάθε φορά που πήγαινα στον γιατρό μετά από όλα αυτά φοβόμουν κ είχα την αίσθηση ότι κάτι πάει στραβά. Νομίζω είναι φυσιολογικό, όταν περάσεις κάποια τραυματικα γεγονότα. 

      Ναι σίγουρα θα σε κατευθύνει ο γιατρός σου. Έχεις κατεψυγμένα έμβρυα?

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

      • Δύναμη! 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Ήθελα να σας πω ότι έκανα την αυχενική και προς το παρόν όλα δείχνουν καλά, περιμένω βέβαια τα αποτελέσματα απο το ΝΙΠΤ για να σιγουρευτούμε πιο πολύ (μου είχε τύχει δυστυχώς σε παλιότερη αποτυχημένη εγκυμοσύνη να βγει καλή η αυχενική και παθολογικό το ΝΙΠΤ...)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Lena3 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Ήθελα να σας πω ότι έκανα την αυχενική και προς το παρόν όλα δείχνουν καλά, περιμένω βέβαια τα αποτελέσματα απο το ΝΙΠΤ για να σιγουρευτούμε πιο πολύ (μου είχε τύχει δυστυχώς σε παλιότερη αποτυχημένη εγκυμοσύνη να βγει καλή η αυχενική και παθολογικό το ΝΙΠΤ...)

Θα πάνε όλα καλά, να το πιστέψεις. Ενημέρωσε και εμάς τις πρωτάρες,τι είναι νιπτ και πότε πρέπει να γίνεται; εγώ έχω την αυχενική προγραμματισμένη την άλλη εβδομάδα αλλά δεν μου είπε κάτι άλλο ο γιατρός. 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Mermer said:

Θα πάνε όλα καλά, να το πιστέψεις. Ενημέρωσε και εμάς τις πρωτάρες,τι είναι νιπτ και πότε πρέπει να γίνεται; εγώ έχω την αυχενική προγραμματισμένη την άλλη εβδομάδα αλλά δεν μου είπε κάτι άλλο ο γιατρός. 

Το ΝΙΠΤ ειναι μη επεμβατικος προγεννετικος ελεγχος. Ουσιαστικά με μια απλή αιμοληψία μπορούν να σου πουν με ακρίβεια 99% (το οποιο διαφέρει από τα απλά ποσοστά που σου βγάζει η Παππ Α και η αυχενική) αν το μωράκι πάσχει από ανωμαλίες στα χρωμοσώματα 21, 18 ή 13( που ειναι τα πιο συχνά σύνδρομα όπως το down). Επίσης σου δίνει με βεβαιότητα το φύλο του μωρού, αλλά αυτό είναι δευτερεύον. Ουσιαστικά με μια απλή εξέταση αιματος της μαμάς παίρνουν δείγμα από τα κύτταρα του παιδιού και αναλύουν το dna του. Στην Ελλάδα είναι προαιρετική εξέταση ακόμα (άρα έχει ένα άλφα κόστος), στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού έχει εισαχθεί στον έλεγχο ρουτίνας. Γίνεται όποτε και η αυχενική, συχνά την ίδια μέρα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Lena3 είπε:

Το ΝΙΠΤ ειναι μη επεμβατικος προγεννετικος ελεγχος. Ουσιαστικά με μια απλή αιμοληψία μπορούν να σου πουν με ακρίβεια 99% (το οποιο διαφέρει από τα απλά ποσοστά που σου βγάζει η Παππ Α και η αυχενική) αν το μωράκι πάσχει από ανωμαλίες στα χρωμοσώματα 21, 18 ή 13( που ειναι τα πιο συχνά σύνδρομα όπως το down). Επίσης σου δίνει με βεβαιότητα το φύλο του μωρού, αλλά αυτό είναι δευτερεύον. Ουσιαστικά με μια απλή εξέταση αιματος της μαμάς παίρνουν δείγμα από τα κύτταρα του παιδιού και αναλύουν το dna του. Στην Ελλάδα είναι προαιρετική εξέταση ακόμα (άρα έχει ένα άλφα κόστος), στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού έχει εισαχθεί στον έλεγχο ρουτίνας. 

Αν οι εξετάσεις της παππ Α και η αυχενική βγούνε καλές, συστήνεται να προχωρήσεις και σε νιπτ στο εξωτερικο; για μεγαλύτερη ασφάλεια;  

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Mermer said:

Αν οι εξετάσεις της παππ Α και η αυχενική βγούνε καλές, συστήνεται να προχωρήσεις και σε νιπτ στο εξωτερικο; για μεγαλύτερη ασφάλεια;  

Εδώ το κάνουν ανεξαιρέτως...το καλύπτει η ασφάλεια 100% τα τελευταία 4 χρόνια. Οπότε το κάνουν όλοι, ανεξαρτήτως αυχενικής...

Εδώ βρήκα ένα καλό πινακάκι που τα εξηγεί: https://www.doctorvasiliadis.gr/niptvspappamnsd.html

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Lena3 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Ήθελα να σας πω ότι έκανα την αυχενική και προς το παρόν όλα δείχνουν καλά, περιμένω βέβαια τα αποτελέσματα απο το ΝΙΠΤ για να σιγουρευτούμε πιο πολύ (μου είχε τύχει δυστυχώς σε παλιότερη αποτυχημένη εγκυμοσύνη να βγει καλή η αυχενική και παθολογικό το ΝΙΠΤ...)

Τι είναι η νιπτ;;; συγγνώμη δεν ξέρω πρώτη φορά έγκυος τόσο κοντά στην αυχενική ...μεγω αύριο πάω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα…εγω πρωτα ο θεος θα ειμαι μανουλα σεπτεμβριου…αλλα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε ποια ειναι η διαδικασια της αναρρωτικης…μου ειπε η γυναικολογος μοθ επειδη ειναι αρχη ακομα και κανω δυσκολη δουλεια…ορθοστασια και μεχρι προσφατα και βαρη..οτι πρεπει να ξεκουραστω για 15 μερες…το χαρτι αυτο το παω στο ικα;πρεπει να δωσω κατι στον εργοδοτη η να μου δωσει εκεινος;;αν γνωριζει καποια ας μου πει γιατι δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Vasiliki33 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα…εγω πρωτα ο θεος θα ειμαι μανουλα σεπτεμβριου…αλλα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε ποια ειναι η διαδικασια της αναρρωτικης…μου ειπε η γυναικολογος μοθ επειδη ειναι αρχη ακομα και κανω δυσκολη δουλεια…ορθοστασια και μεχρι προσφατα και βαρη..οτι πρεπει να ξεκουραστω για 15 μερες…το χαρτι αυτο το παω στο ικα;πρεπει να δωσω κατι στον εργοδοτη η να μου δωσει εκεινος;;αν γνωριζει καποια ας μου πει γιατι δεν ξερω τι να κανω

Αν είναι για 15 μέρες δεν χρειάζεται να πας στο ΙΚΑ για να περάσεις επιτροπή!!!!απλά το δηλώνεις στο ίντερνετ μέσω τάξης, αν μπεις και πατήσεις ΙΚΑ αναρρωτική θα δεις...είναι πολύ εύκολο το έκανα και εγώ τώρα!!!!!

 

Εγώ έχω ένα άλλο θέμα πάλι!!!!αύριο έχω την αυχενική 12:30.....είμαι τόσο αγχωμενη που δεν θέλω να πάω με τπτ.....πφφφφφ:confused:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Vlal είπε:

Αν είναι για 15 μέρες δεν χρειάζεται να πας στο ΙΚΑ για να περάσεις επιτροπή!!!!απλά το δηλώνεις στο ίντερνετ μέσω τάξης, αν μπεις και πατήσεις ΙΚΑ αναρρωτική θα δεις...είναι πολύ εύκολο το έκανα και εγώ τώρα!!!!!

 

Εγώ έχω ένα άλλο θέμα πάλι!!!!αύριο έχω την αυχενική 12:30.....είμαι τόσο αγχωμενη που δεν θέλω να πάω με τπτ.....πφφφφφ:confused:

Όλα θα πάνε τέλεια! Αναμένουμε να μας ανακοινώσεις φύλο!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Vlal είπε:

Αν είναι για 15 μέρες δεν χρειάζεται να πας στο ΙΚΑ για να περάσεις επιτροπή!!!!απλά το δηλώνεις στο ίντερνετ μέσω τάξης, αν μπεις και πατήσεις ΙΚΑ αναρρωτική θα δεις...είναι πολύ εύκολο το έκανα και εγώ τώρα!!!!!

 

Εγώ έχω ένα άλλο θέμα πάλι!!!!αύριο έχω την αυχενική 12:30.....είμαι τόσο αγχωμενη που δεν θέλω να πάω με τπτ.....πφφφφφ:confused:

Σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση…ο εργοδοτης χρειαζεται κανενα χαρτι;η απλα καταθετω εγω στο ικα;;

οσο για την αυχενικη…οσο αγχος και να εχεις θα πρεπει να την κανεις…αν την καθυστερησεις δεν θα αλλαξει κατι…κανε οτι και εγω..μονο θετικες σκεψεις.. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Vasiliki33 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση…ο εργοδοτης χρειαζεται κανενα χαρτι;η απλα καταθετω εγω στο ικα;;

οσο για την αυχενικη…οσο αγχος και να εχεις θα πρεπει να την κανεις…αν την καθυστερησεις δεν θα αλλαξει κατι…κανε οτι και εγω..μονο θετικες σκεψεις.. :)

Θα χρειαστείς το αφμ της εργασίας σου στην πορεία της αίτησης....οπότε ουσιαστικά θα πάει στο Μάιλ της εταιρείας ή τεσπά του εργοδότη οπότε αυτός θα κάνει αποδοχή του αιτήματος και μετά θα πάει στο ΙΚΑ 

Επίσης ευχαριστω για τα θετικά σχόλια!!!!!βέβαια ακόμα δεν έχω ξεδιαλύνει μέσα αν είναι άγχος ή αγωνία....προφανώς και τα δύο!!!!!τώρα έκατσα να κάνω τις εργασίες στο μεταπτυχιακό μπας και ξεχαστω 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2022 at 8:13 ΜΜ, Vlal είπε:

Εμένα είναι η πρώτη ομαλή οπότε δεν ξέρω!!!!πάντως να ξέρεις αφού δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς ηρέμησε..εγώ είχα πάθει εμμονή εμμονή με τον κοβιντ.....θα Μ πεις καμία σχέση αλλά θέλω να σ πω ότι δεν μπορείς να επιβαρύνεις κι άλλο την κατάσταση.....ξέρω πόσο δύσκολο είναι ...πίστεψέ με εγώ έχασα δύο εγκυμοσύνες στην όγδοη εβδομάδα και την τελευταία τον Μάρτιο που μας πέρασε ,ξύπνησα με αίματα και έτρεχαν κομμάτια......ας μην συνεχίσω αντιλαμβάνεσαι......απλά θέλω να σ πω αφού δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς ηρέμησε και ότι βρέξει ας κατεβάσει......ποτέ έχεις αυχενική;;;;και επίσης ειδικά σίγουρη ότι έχεις κόλλησει;;;;εδώ ρε φίλε στο κοβιντ που έλεγαν όλοι κολλάει με το κιχ, εγω έχω πάρα πολλούς που δεν πρόσεχαν και ήταν στο ίδιο σπίτι και δεν κόλλησαν!!!!!!ξέρω πως δεν είναι εύκολο αλλά χαλάρωσε..... Σκέψου ότι υπάρχουν άλλοι που κάνει τι ωραία τι καλά στην αυχενική χωρίς να έχουν καν στο μυαλό του τπτ και τρώνε μια κατραπακια....και αν σε βοηθάει εγώ έχω την Πέμπτη αυχενική και τρέμω δεν θέλω να πάω φοβάμαι.... 

Αυτό με τον κοβιντ είναι αλήθεια ξες.νοσησαμε όλοι στο σπίτι εγώ κ τα τρία παιδιά κ ο άντρας μου όχι κ ήταν κ ανεμβολιαστος τότε.κοιμομασταν στο ίδιο δωμάτιο κ τρώγαμε από την ίδια σαλάτα κ τα μωρά όλη μέρα αγκαλιά.

Όσο για το κοξάκι ο θεός και η ψυχή του πραγματικά πολύ κλάμα δεν αντέχω άλλο!!! απλά θα τρέμω μέχρι την αυχενική.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου!!!!!!έκανα την αυχενική!!!οι μετρήσεις ο γιατρός μου τις ανέφερε ως ιδανικές....ο γυναικολόγος μου ως προς συγκρατημένος Μ ειπε είναι καλές και θα περιμένουμε να τις συγκρίνουμε με τις αιματολογικές!!!! Λέτε να είναι κακές οι αιματολογικές;;;;;;αγχώθηκα πάλι.....βέβαια ηρέμησα!!!!και επίσης Μ είπε δλδ Μ έκανε μια πρόβλεψη ότι ίσως είναι κορίτσι

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Vlal είπε:

Κορίτσια μου!!!!!!έκανα την αυχενική!!!οι μετρήσεις ο γιατρός μου τις ανέφερε ως ιδανικές....ο γυναικολόγος μου ως προς συγκρατημένος Μ ειπε είναι καλές και θα περιμένουμε να τις συγκρίνουμε με τις αιματολογικές!!!! Λέτε να είναι κακές οι αιματολογικές;;;;;;αγχώθηκα πάλι.....βέβαια ηρέμησα!!!!και επίσης Μ είπε δλδ Μ έκανε μια πρόβλεψη ότι ίσως είναι κορίτσι

Συγχαρητήρια!!!! Με το καλό!!!

εγω ήμουν σίγουρη ότι περιμένεις κορίτσι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...