Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια εγώ με το καλό Σεπτέμβριο θα αποκτήσω το 2ο μωράκι μου.. Η Μικρή μου θα γίνει 2 χρονών 14 Φεβρουαρίου.

Όσες είστε στη 1η σας εγκυμοσύνη θα ήθελα να σας πω όσο μπορείτε να μην αγχώνεστε, να μη σκέφτεστε πολύ τα πρεπει κ δεν πρεπει των αλλων κ μη καταπιεζεται απο τωρα τον εαυτο σας. Αφήστε όλα να κυλήσουν φυσικά κ ομαλά κ κάντε αυτά που αγαπάτε με μέτρο.

Η κάθε μια από εσάς γνωρίζει τις δυνάμεις κ τις αντοχές της. Εσείς νοιώθετε το σώμα σας κ αυτό σας μιλάει. Όσες έχετε μια ομαλή εγκυμοσύνη μη τη βιώνεται σαν να είστε "άρρωστη" γιατί θα χάσετε τη μαγεία του ταξιδιού.

Απολαύστε την. :x

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις εχουμε ξεπερασει τα 5000 νομιζω. Αν τα βαλω ολα κατω αφηστε τα. Φτιάχνουμε το σπιτι μας κ εχουμε κ απο εκει ενα σωρο εξοδα. Προσπαθώ να μην αγχώνομαι.

Σήμερα είχα το πρώτο συναισθηματικό κρασάρισμα. Τα απογευματα εχω δυσπεψια, αναγουλες, κλπ. Στις 8 λοιπον πεινούσα, αλλά με αηδίαζαν όλα. Έβαλα κάτι κλάματα.... μιλάμε μαύρο δάκρυ επειδη ηθελα να φαω, αλλα δε μου αρεσε τπτ.

Απο φαγητο ολη αυτη τη περιοδο αντε να εχω απολαυσει 2 φορες. Σε γενικες γραμμες δε μου αρεσει τπτ. Προσπαθω να προσεχω, αλλα μου ειναι δυσκολο μιας κ φρουτα-λαχανικα δε πολυτρωω πια, πινω λιγοτερο νερο, κλπ. Ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση. Εχω παρει 1 κιλο, αλλα εχω πολυ πρήξιμο καποιες μερες.

 

2 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Εμένα 4 Σεπτέμβρη τα δικά μου. Τα καθαρά νερα είναι ένα θέμα… διακοπές δεν παίζει να πάμε φέτος γτ ο άντρας μου κλεινει το μαγαζί δυο βδομαδες τον Δεκαπεντάγουστο που λογικά θα έχω γεννήσει ήδη… θα μας φάει η Αθήνα φέτος. Του έλεγα μήπως φύγουμε 3-4 μέρες στο χωριό καθαρά Δευτέρα ή 25η Μαρτίου αλλά τον βλέπω να φοβάται να με κάνει χιλιόμετρα… 

ποια 3000€; Εμείς είμαστε ήδη στα 4000 λόγω εξωσωματικής… κ χωρίς να υπολογίσω τις εξετάσεις που ζητάει η επιτροπή για να σου δώσει δωρεάν τις ενέσεις που κανονικά θα στοίχιζαν 970€… βάλε κ την υστεροσκοπηση που έκανα 1400€ γτ στην σαλπιγγογραφια φαινόταν πολύποδας κ εκτός που εμποδίζει, δεν σε περνάει κ η επιτροπή όταν φαίνεται στην σαλπιγγογραφια… μέχρι τη γεννα μας βλέπω να φτάνουμε τα 10.000… ευτυχώς που πάει καλά η δουλειά του άντρα μου… τσοντάρουν κ οι δικοί μου οσο μπορούν… κ βγαίνει. Όσο σκέφτομαι τα έξοδα που έρχονται γενικά κ για όλα όσα θα χρειαστούμε διπλα λόγω δίδυμων δεν ξέρω από που να το πιάσω κ που να το αφήσω…

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Mermer είπε:

Εγω πήρα 1μιση κιλό αλλά γενικά προσέχω μέχρι στιγμής. Βέβαια κάθε πρωί θέλω κρουασάν ζεστό από το φούρνο που παλιά δεν θα το έτρωγα. Εσείς προσπαθείτε να είστε συγκρατημενες ή από λαμβάνεται το φαΐ σας; 

Αν κ δεν τρώω πολλά γεύματα...τρώω τέτοια που έχουν πολλες θερμίδες....δλδ θα φάω ψωμί με Μερέντα όχι μια φέτα 3....γενικά θα κάνω λίγα γεύματα αλλά μέχρι σκασμου κάποιες φορές που Μ φέρνει αναγουλα....είναι καλύτερα μικρότερα και πολλά....αλλά δεν είχα ποτέ μέτρο 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Vlal είπε:

Καλά άμα πιάσω κ τις εξωσωματικές εννοείται...απλά σ λέω εγώ που ήμουν φυσικη σύλληψη....που θα Μ πάει 5 χιλιάρικα εμένα γιατί θα πάω Ιασώ....τα 3000 είμαι για τους δημοσίους που δεν έχουν το ξενοδοχείο-νοσοκομειο.....τώρα αν βάλουμε κ την εξωσωματικές κ ίσως κ τις αποτυχημένες προσπάθειες αυτών και σπερματεγχυσεις..... ειλικρινά απογοητευτικά.....σε λίγο έτσι όπως το πάμε με την ακρίβεια θα υπάρχουν ζευγάρια που στο μεγαλύτερο ποσοστό δεν κάνουν παιδιά όχι για έχουν υπογονιμότητα ιατρικά αλλά οικονομικά... αλήθεια στεναχωριέμαι κ αγχώνομαι κ σκέφτομαι εγώ δεν έχω τώρα παιδί να τρέχω τα έξοδα δίπλα.....πολύ σας αγχωσα όμως απλά καμία φορά νιώθω σαν να είμαι από άλλο πλανήτη που κάθομαι κ το σκέφτομαι....

Ας πούμε κάτι άλλο...

.κιλά έχετε πάρει;;;εγώ 2.... σίγουρα....στους 3 μήνες.... Τώρα βέβαια άρχισα τώρα που σταμάτησαν οι ανακατωσουρες να τρώω σαν παμφάγο....ειδικά ψωμί που γενικά δεν έτρωγα πριν 

Αστα να πάνε… εννοείται πως οι περισσότεροι λόγω οικονομικών είτε αργούν να κάνουν παιδιά είτε κάνουν ένα κ τέλος. 
 

εγω κοριτσια δεν έχω πάρει καθόλου… απλά τις μέρες που έχω εμετούς πέφτω δυο κιλά κάτω κ μετά που λίγο έρχομαι στα ίσια μου τα ξαναπαίρνω κ είμαι εκεί που ήμουν αρχικά. Βέβαια εμένα δεν με παίρνει κ να πάρω γτ έχω πολλά περιττά κιλά που λόγω θυρεοειδή κ πολύ κακού μεταβολισμού έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να τα χάσω χωρίς ιδιαιτερο αποτέλεσμα. Αλλά στη φάση αυτή τώρα δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας…θα κάνω την προσπάθεια μου να μην ξεφύγω όσο γίνεται αλλά δεν θα στερηθώ κ κάτι που θα λιγουρευτώ… το κακό είναι ότι κ εγώ φρούτα δεν… μου αλλάζουν τα φωτα με καούρες κ εμετούς κ τα πήρα από φόβο… σαλάτες πριν δυο βδομαδες τις ήθελα σαν τρελή… τώρα ούτε να τις δω… με πιάνει αναγούλα κατευθείαν. Έχω τσακίσει τα κριτσίνια… μόλις νιώσω ότι πάει να ανακατευτεί το στομάχι μασουλαω ένα κριτσινι κ συνέρχομαι. Το πρωί συνήθως φτιάχνω σαντουιτσακι με ψωμί του τοστ με γαλοπούλα κ αγγούρι. Ή θα φάω λίγα δημητριακά με γάλα. Μετά θα παίξει κριτσινι μέχρι το μεσημέρι ανα 2 ώρες… το μεσημέρι τρώω κάτι αλλά συνήθως μισή μεριδα, δε μπορώ παραπάνω γτ ανακατεύομαι κ ας νιώθω ότι πεινάω κ άλλο… αργότερα θα παίξει πάλι κριτσινι… κ γύρω 7-8 τρώμε ας πούμε βραδυνο που γυρίζει ο άντρας μου απτό μαγαζί… κ εκεί οπως μου κάτσει.. αλλεσ Φορές καταφέρνω κ τρώω κανονικά κ άλλες τα παρατάω στη μέση… κατά τις 10-11 μπορεί να φάω ένα γιαούρτι κ αν μου κάνει όρεξη για γλυκό βάζω ένα κουταλάκι μέλι μέσα… κ μετά κανένα κριτσινι πάλι πριν τον ύπνο… νερό όλη μέρα κυκλοφορώ με το μπουκαλάκι μου… μια στο τόσο στύβω κ κανένα πορτοκαλι πρωινές ώρες… έχω φάει βέβαια κ κρουασαν.. κ πάστα που μου ήρθε όρεξη κ μπέργκερ απέξω… αλλά όσο μπορώ κρατιέμαι. Η αλήθεια είναι πως πεινάω όλη μέρα… από την 5η εβδομάδα κ μετά έχω λυσσάξει της πεινας! Που εγώ στα κανονικά μου έπινα έναν καφέ το πρωί που τον τραβούσα μέχρι το μεσημέρι, το μεσημέρι άλλες μέρες δεν έτρωγα τπτ κ άλλες έφτιαχνα τπτ νουντλς που βάζεις νερό κ είναι έτοιμα, μετά έτρωγα το απόγευμα κατευθείαν το φαγητό που είχα μαγειρέψει κ αυτό ήταν… ούτε ενδιάμεσα ούτε τπτ… τώρα αν δεν φάω νιώθω πως θα πέσω κάτω!

2 ώρες πρίν, Mermer είπε:

Εγω πήρα 1μιση κιλό αλλά γενικά προσέχω μέχρι στιγμής. Βέβαια κάθε πρωί θέλω κρουασάν ζεστό από το φούρνο που παλιά δεν θα το έτρωγα. Εσείς προσπαθείτε να είστε συγκρατημενες ή από λαμβάνεται το φαΐ σας; 

 

1 ώρα πρίν, Konisn είπε:

Εμεις εχουμε ξεπερασει τα 5000 νομιζω. Αν τα βαλω ολα κατω αφηστε τα. Φτιάχνουμε το σπιτι μας κ εχουμε κ απο εκει ενα σωρο εξοδα. Προσπαθώ να μην αγχώνομαι.

Σήμερα είχα το πρώτο συναισθηματικό κρασάρισμα. Τα απογευματα εχω δυσπεψια, αναγουλες, κλπ. Στις 8 λοιπον πεινούσα, αλλά με αηδίαζαν όλα. Έβαλα κάτι κλάματα.... μιλάμε μαύρο δάκρυ επειδη ηθελα να φαω, αλλα δε μου αρεσε τπτ.

Απο φαγητο ολη αυτη τη περιοδο αντε να εχω απολαυσει 2 φορες. Σε γενικες γραμμες δε μου αρεσει τπτ. Προσπαθω να προσεχω, αλλα μου ειναι δυσκολο μιας κ φρουτα-λαχανικα δε πολυτρωω πια, πινω λιγοτερο νερο, κλπ. Ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση. Εχω παρει 1 κιλο, αλλα εχω πολυ πρήξιμο καποιες μερες.

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες. Από την Πεμπτη προσπαθώ να βρω δύναμη να σας γράψω και αν είναι σωστό να σας γράψω .... Όπως σας είχα πει Πέμπτη είχαμε γιατρό... Δεν βρίκαμε καρδιακή λειτουργεία και η εικόνα που βλέπαμε ( ώρες ώρες είναι κατάρα να είσαι επαγγελματίας υγείας γιατί καταλαβαίνεις τι πάει λάθος πριν καν βρει τρόπο να στο πει ο γιατρός σου). 
Χθες μπήκα εκτάκτως για απόξεση (δεν πίστευα ότι θα έκανα ποτέ κακό σε μωρό μου.. εγώ...) γιατί δεν ξέραμε πόσο καιρό ήταν το μωρό χωρίς κτύπους μέσα μου.... Το στείλαμε καρυώτυπο στο μωράκι και σε μένα και θρομβοφιλία. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΜΑΥΡΙΖΩ την όμορφη ομάδα σας. Να έχετε όλες μια υγιή εγκυμοσύνη και υγιέστατα μωράκια.... Σας φιλώ.....

  • Λυπημένη/-ος 6

4DTxp3.png 47gQp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , MinakiG είπε:

Καλημέρα σε όλες. Από την Πεμπτη προσπαθώ να βρω δύναμη να σας γράψω και αν είναι σωστό να σας γράψω .... Όπως σας είχα πει Πέμπτη είχαμε γιατρό... Δεν βρίκαμε καρδιακή λειτουργεία και η εικόνα που βλέπαμε ( ώρες ώρες είναι κατάρα να είσαι επαγγελματίας υγείας γιατί καταλαβαίνεις τι πάει λάθος πριν καν βρει τρόπο να στο πει ο γιατρός σου). 
Χθες μπήκα εκτάκτως για απόξεση (δεν πίστευα ότι θα έκανα ποτέ κακό σε μωρό μου.. εγώ...) γιατί δεν ξέραμε πόσο καιρό ήταν το μωρό χωρίς κτύπους μέσα μου.... Το στείλαμε καρυώτυπο στο μωράκι και σε μένα και θρομβοφιλία. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΜΑΥΡΙΖΩ την όμορφη ομάδα σας. Να έχετε όλες μια υγιή εγκυμοσύνη και υγιέστατα μωράκια.... Σας φιλώ.....

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου! Αυτό είναι ο φόβος κάθε κοπέλας νομίζω. Να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου, να ηρεμήσεις και όταν έχεις την διάθεση να ξαναπροσπαθήσεις. Τώρα δώσε βάση σε σένα. Ξεκουράσου και προσπάθησε να ανασυγκροτηθείς. Φαντάζομαι πόσο δύσκολο θα είναι. Σε ποια βδομάδα ήσουν;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MinakiG είπε:

Καλημέρα σε όλες. Από την Πεμπτη προσπαθώ να βρω δύναμη να σας γράψω και αν είναι σωστό να σας γράψω .... Όπως σας είχα πει Πέμπτη είχαμε γιατρό... Δεν βρίκαμε καρδιακή λειτουργεία και η εικόνα που βλέπαμε ( ώρες ώρες είναι κατάρα να είσαι επαγγελματίας υγείας γιατί καταλαβαίνεις τι πάει λάθος πριν καν βρει τρόπο να στο πει ο γιατρός σου). 
Χθες μπήκα εκτάκτως για απόξεση (δεν πίστευα ότι θα έκανα ποτέ κακό σε μωρό μου.. εγώ...) γιατί δεν ξέραμε πόσο καιρό ήταν το μωρό χωρίς κτύπους μέσα μου.... Το στείλαμε καρυώτυπο στο μωράκι και σε μένα και θρομβοφιλία. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΜΑΥΡΙΖΩ την όμορφη ομάδα σας. Να έχετε όλες μια υγιή εγκυμοσύνη και υγιέστατα μωράκια.... Σας φιλώ.....

Λυπάμαι πολύ, ειλικρινά σου εύχομαι να βρεις σύντομα την δύναμη σου, και τίποτα παρόμοιο να μην σας ξαναβρεί. Σε ποια εβδομάδα ήσουν; είχες δει κάποιο σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά ή στον υπέρηχο το είδατε ξαφνικά; 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MinakiG said:

Καλημέρα σε όλες. Από την Πεμπτη προσπαθώ να βρω δύναμη να σας γράψω και αν είναι σωστό να σας γράψω .... Όπως σας είχα πει Πέμπτη είχαμε γιατρό... Δεν βρίκαμε καρδιακή λειτουργεία και η εικόνα που βλέπαμε ( ώρες ώρες είναι κατάρα να είσαι επαγγελματίας υγείας γιατί καταλαβαίνεις τι πάει λάθος πριν καν βρει τρόπο να στο πει ο γιατρός σου). 
Χθες μπήκα εκτάκτως για απόξεση (δεν πίστευα ότι θα έκανα ποτέ κακό σε μωρό μου.. εγώ...) γιατί δεν ξέραμε πόσο καιρό ήταν το μωρό χωρίς κτύπους μέσα μου.... Το στείλαμε καρυώτυπο στο μωράκι και σε μένα και θρομβοφιλία. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΜΑΥΡΙΖΩ την όμορφη ομάδα σας. Να έχετε όλες μια υγιή εγκυμοσύνη και υγιέστατα μωράκια.... Σας φιλώ.....

Λυπάμαι πολύ. Πέρασα κάτι παρόμοιο πέρσι, ενώ είχαμε ακούσει καρδιά, στην 9η εβδομάδα που ξαναπήγα για υπέρηχο είχε σταματήσει. Δεν κάναμε εξετάσεις, αλλά υπερηχογραφηκα φαινόταν ότι δεν πάει πολύ καλά από την αρχή, ήταν μικρότερο από αυτό που έπρεπε σύμφωνα με την ηλικία κύησης. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου, αυτά συμβαίνουν. Εγώ τώρα που είμαι έγκυος ξανά φοβάμαι να το πιστέψω. Έχω αυχενικη την άλλη εβδομάδα και φοβάμαι πολύ. Καλή τύχη σε όλες μας! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Είμαι καινούρια στην ομάδα αυτή (χρειαστηκα περιπου ενα 2ωρο για να διαβασω και τις 14 σελιδες και τις εμπειρίες όλων των κοριτσιών. :) Εύχομαι πραγματικά σε όλες τα καλύτερα! 
Είμαι σε δίδυμα (δεύτερη εξωσωματική). Η πρώτη έπιασε αλλά το έχασα τον Αύγουστο πριν μπω στον 6ο μήνα. Ο λόγος είναι μιας πάθησης, (λοίμωξη του αναπαραγωγικού συστήματος) που σε περίοδο κύησης μπορεί να υπάρξουν χωρίς προειδοποίηση φλεγμονές που να επηρεάσουν τη κύηση κ να την διακόψουν. Είναι σίγουρο ότι δεν θα γεννήσω στο ΠΗΤ μου (07/09) και λόγων διδύμων και λόγο της πάθησης πολύ νωρίτερα. Προς το παρών όλα είναι ομαλά αλλά όταν έχεις καεί φυσάς και το γιούρτι ως γνωστών :) 

καποια κορίτσια αναφέρατε πονάκια χαμηλά. Τα έχω και γω αλλά όπως πολλές είπατε ειναι φυσιολογικό. Διανυω την 9η βδομάδα. Έχω μόνο ανακατοσούρες αλλά μανούλες διδύμων ειδικά όπως μου είπε ο γιατρός δε μπορούμε να ξεφύγουμε από αυτές :). Σε αυτό πέρα από τα κρακεράκια π πέρνετε κάποιες βοηθάει (αν δεν έχετε εμετους) τα πολυ πολυ μικρά γευματακια  έως και 5/ ημέρα.
Όσο
 για την δυσκοιλιότητα που ευτυχώς αυτή τη φορΆ γλύτωσα, βοηθάει πολυ μισό αβοκάντο τη μέρα και μπόλικα εσπεριδοειδή και πάνω απο 2ltr νερό τη μέρα όσο βάναυσο και να είναι. Επίσης το νερό θα βοηθήσει και σε κολικούς εντέρου για όποια κοριτσια ανέφεραν πόνο λιγο πιο πΆνω στη κοιλια και κοντα στον αφαλό. Το ειχα πάθει στη πρωτη εγκυμοσύνη (αφόρητος πόνος νομιζα οτι απέβαλλα) και σταμάτησε οταν άρχισα να μασάω πολύ αργα (έως σπαστικα) τη τροφή. Είναι τόσα πράγματα που προαναφέρατε αλλά δυστυχώς δεν τα θυμάμαι όλα για να βοηθήσω όσο μπορώ κ από δικιά μου εμπειρία..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , MariaBisb είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Είμαι καινούρια στην ομάδα αυτή (χρειαστηκα περιπου ενα 2ωρο για να διαβασω και τις 14 σελιδες και τις εμπειρίες όλων των κοριτσιών. :) Εύχομαι πραγματικά σε όλες τα καλύτερα! 
Είμαι σε δίδυμα (δεύτερη εξωσωματική). Η πρώτη έπιασε αλλά το έχασα τον Αύγουστο πριν μπω στον 6ο μήνα. Ο λόγος είναι μιας πάθησης, (λοίμωξη του αναπαραγωγικού συστήματος) που σε περίοδο κύησης μπορεί να υπάρξουν χωρίς προειδοποίηση φλεγμονές που να επηρεάσουν τη κύηση κ να την διακόψουν. Είναι σίγουρο ότι δεν θα γεννήσω στο ΠΗΤ μου (07/09) και λόγων διδύμων και λόγο της πάθησης πολύ νωρίτερα. Προς το παρών όλα είναι ομαλά αλλά όταν έχεις καεί φυσάς και το γιούρτι ως γνωστών :) 

καποια κορίτσια αναφέρατε πονάκια χαμηλά. Τα έχω και γω αλλά όπως πολλές είπατε ειναι φυσιολογικό. Διανυω την 9η βδομάδα. Έχω μόνο ανακατοσούρες αλλά μανούλες διδύμων ειδικά όπως μου είπε ο γιατρός δε μπορούμε να ξεφύγουμε από αυτές :). Σε αυτό πέρα από τα κρακεράκια π πέρνετε κάποιες βοηθάει (αν δεν έχετε εμετους) τα πολυ πολυ μικρά γευματακια  έως και 5/ ημέρα.
Όσο
 για την δυσκοιλιότητα που ευτυχώς αυτή τη φορΆ γλύτωσα, βοηθάει πολυ μισό αβοκάντο τη μέρα και μπόλικα εσπεριδοειδή και πάνω απο 2ltr νερό τη μέρα όσο βάναυσο και να είναι. Επίσης το νερό θα βοηθήσει και σε κολικούς εντέρου για όποια κοριτσια ανέφεραν πόνο λιγο πιο πΆνω στη κοιλια και κοντα στον αφαλό. Το ειχα πάθει στη πρωτη εγκυμοσύνη (αφόρητος πόνος νομιζα οτι απέβαλλα) και σταμάτησε οταν άρχισα να μασάω πολύ αργα (έως σπαστικα) τη τροφή. Είναι τόσα πράγματα που προαναφέρατε αλλά δυστυχώς δεν τα θυμάμαι όλα για να βοηθήσω όσο μπορώ κ από δικιά μου εμπειρία..

Καλώς ήρθες!!! Με το καλό τα παιδάκια σου!

αυτη την λοίμωξη πως την βρήκατε ; Και επίσης πως την αντιμετωπίζετε τώρα; 

πολυ δύσκολο αυτό που πέρασες. Στην περίοδο της κύησης πέφτει πολύ το ανοσοποιητικό και γινόμαστε πολύ ευάλωτες. Σου εύχομαι μια τελειομηνη και ανέφελη εγκυμοσύνη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν πήγα τη πρώτη φορά για εξωσωματική είχε υποψίες ο γιατρός. Μου έκανε λοιπόν μια υστεροσκοπιση (εξέταση με μέθη που βάζει κάμερα) κ είδε ότι πάσχω από χρόνια ενδομητρίτιδα. Αυτό δεν γιατρεύεται απλά το έχεις. Προσπαθεί με συγκεκριμένες αντιβιώσεις ανά διαστήματα να καταστέλλει αυτές τις φλεγμονές που δημιουργούν αιματώματα στη μήτρα. Προς το παρών στον υπέρηχο δεν εμφανίστηκαν αιματώματα αλλά για προληπτικούς λόγους θα νοσηλεύομαι 2 μέρες τον μήνα περίπου για να κάνω ενδοφλέβια αντιβίωση. Αυτό μέχρι κ την 28η εβδομάδα. Τη προηγούμενη φορά απλώς άργησα να νοσηλευτώ κ δυο μέρες πριν σπάσανε έτσι ξαφνικά τα νερά μου. Αυτή τη φορά θα είμαστε σε ετοιμότητα :) 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, MinakiG είπε:

Καλημέρα σε όλες. Από την Πεμπτη προσπαθώ να βρω δύναμη να σας γράψω και αν είναι σωστό να σας γράψω .... Όπως σας είχα πει Πέμπτη είχαμε γιατρό... Δεν βρίκαμε καρδιακή λειτουργεία και η εικόνα που βλέπαμε ( ώρες ώρες είναι κατάρα να είσαι επαγγελματίας υγείας γιατί καταλαβαίνεις τι πάει λάθος πριν καν βρει τρόπο να στο πει ο γιατρός σου). 
Χθες μπήκα εκτάκτως για απόξεση (δεν πίστευα ότι θα έκανα ποτέ κακό σε μωρό μου.. εγώ...) γιατί δεν ξέραμε πόσο καιρό ήταν το μωρό χωρίς κτύπους μέσα μου.... Το στείλαμε καρυώτυπο στο μωράκι και σε μένα και θρομβοφιλία. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΜΑΥΡΙΖΩ την όμορφη ομάδα σας. Να έχετε όλες μια υγιή εγκυμοσύνη και υγιέστατα μωράκια.... Σας φιλώ.....

Λυπαμαι κοπελα μου.. Ελπιζω να ηταν τυχαιο γεγονός, μην απογοητευεσαι γτ σε μερικες περιπτωσεις η φυση/ο θεος οπως θες πεστο, ξερει καλυτερα.να προσεχεις τον εαυτο σου για να εισαι καλα και θα ερθει το μωρακι!!! 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, MinakiG είπε:

Καλημέρα σε όλες. Από την Πεμπτη προσπαθώ να βρω δύναμη να σας γράψω και αν είναι σωστό να σας γράψω .... Όπως σας είχα πει Πέμπτη είχαμε γιατρό... Δεν βρίκαμε καρδιακή λειτουργεία και η εικόνα που βλέπαμε ( ώρες ώρες είναι κατάρα να είσαι επαγγελματίας υγείας γιατί καταλαβαίνεις τι πάει λάθος πριν καν βρει τρόπο να στο πει ο γιατρός σου). 
Χθες μπήκα εκτάκτως για απόξεση (δεν πίστευα ότι θα έκανα ποτέ κακό σε μωρό μου.. εγώ...) γιατί δεν ξέραμε πόσο καιρό ήταν το μωρό χωρίς κτύπους μέσα μου.... Το στείλαμε καρυώτυπο στο μωράκι και σε μένα και θρομβοφιλία. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΜΑΥΡΙΖΩ την όμορφη ομάδα σας. Να έχετε όλες μια υγιή εγκυμοσύνη και υγιέστατα μωράκια.... Σας φιλώ.....

@MinakiG Γλυκιά μου...έχω έρθει στην θέση όχι μία αλλά τρεις φορές.....την πρώτη το 19 έμαθα στα γενέθλια μου ότι ήμουν έγκυος μάλιστα 6 μήνες μετά το γάμο και χωρίς προσπάθειες ιδιαίτερες κάνα και δεν κάναμε σε καλές μέρες ......το είπα και παντού πρώτο εγγόνι βλέπεις κ από τις δύο οικογένειες....χαμός......είχα φίλες που είχαν παλινδρόμηση αλλά οκ δεν ήξερα κ το είναι....ακούσαμε κ καρδιά οκ δεν ξέρω ο γιατρός έλεγε ωραία κλπ πάω μετά κάτι περίεργα πάω ξανά τπτ κάνω χοριακη είχε ήδη κατέβει πολύ......αποξεση....(θα κρατήσω ένα θετικό....τι ωραία μαστουρα είναι η μέθη Παναγία)....αμέσως μετά μιας κ ήμουν μικρή πήγαμε με τον άνδρα μου κ φάγαμε τόσο σούσι όσο δεν είχαμε ξανά φάει το ξεπέρασα σχετικά γρήγορα ή έτσι νόμιζα μέχρι που Μ σκάει τηλ από τον αδερφό μου ότι η κοπέλα ήταν έγκυος καταλάθος......πρώτο σοκ δεν είχα κλείσει μήνα..... δεύτερο μια φίλη πάλι καταλάθος.....κ πολλές ακόμα ίδιες κατραπακιες(πως λέγεται) οπότε εκεί συνειδητοποίησα ότι δεν ήταν τόσο ξεπερασμένο όσο νόμιζα.....αλλά οκ κάπου το έφτιαξα κ με βοήθησε κ ο σύζυγος ....τότε ήταν που αρχίσαμε τις προσπάθειες κ πλέον την εμμονή θα πω...ένα χρόνο μετά στην καραντίνα.... βιοχημική......( Δεν είναι το ίδιο αλλά ήταν μια απογοητεύσει) ένα χρόνο μετά κ συγκεκριμένα τον Φλεβάρη έγκυος.....ξαφνικό, δεν θα πω γτ σε όλες τις προηγούμενες φορές που σ λέω το ήξερα το ένιωθα οπότε κ εδώ κάτι με έτρωγε...οπότε φυσικά κ έκανα χοριακη πάντα....τεσπά, δεν είχα χαρά δεν ήξερα φοβόμουν πάμε στον γιατρό συγκρατημένος...πάρε αυτό πάρε κ αυτό κάνε κ ενέσεις προληπτικά....καρδιά που θέμα έλα ξανά τπτ έλα ξανά......χωρίς να Μ λέει ...κ για εμένα αυτό είναι ο Γολγοθάς.....περνανε 9 βδομάδες αίμα....λίγο....ξάπλα εγώ κ το ταβάνι, έρχεται το σκ κ συγκεκριμένα Κυριακή μεσάνυχτα....αίμα.....αίμα;;;;; Δεν έχω ξανά δει τόσο.... κομμάτια.....άλλαξα σερβιετα λοχείας 3 φορές μέχρι το πρωί που πήρα τον γιατρό συνντις πόσες είχα πάει τουαλέτα κ καθόμουν κ ετρεχε ( ξέχασα να πω ότι κ στην πρώτη εγκυμοσύνη τότε απέβαλα)....και πόνος...κανονικές συσπάσεις,έκανα κ εμετό από τον πόνο.....παίρνω τον γιατρό μου ( το οποίο είχα 10χρονια κ είχα τεράστια άνεση) κ σκεφτείτε είχαμε έτσι κ αλλιώς ραντεβού εκείνη την Δευτέρα....κ μου λέει μην έρθεις σήμερα δεν έχει νόημα έλα την Τετάρτη κ πάρε ένα ντεπον 1000....στο μεταξύ το πήρα τρεις φορές κ ρώτησα μήπως να έρθω δεν χρειάζεται....η κουμπάρα μου ψείρας με έβριζε δεν γίνεται αυτό ήταν έξαλλη μέχρι που πήρε τον γιατρό της τον ρώτησε αν είναι οκ αυτό κ της είπε τθ περιμένει να ξεαιματωθει;;; Με τα πολλά πάω σε έναν γιατρός της άλλης μας κουμπάρας ( τον τωρινό μου), ο οποίος σημειωτέον δεν είχε ιατρείο εκείνη την μερα κ με το που του είπε η κουμπάρα μου τι κ πες της λέει έξι ώρα εκεί.....εγώ τώρα μιλάμε είχα συσπάσεις υπέφερα.....εν ολίγοις Μ είπε ότι ήταν ατελής αποβολή μου έδωσε χάπια για να βοηθήσει λ ας ελπίσουμε ότι θα γλιτώσω την αποξεση....όπως κ έγινε μέσα στην ατυχία μου τουλάχιστον είχα αυτή την τύχη....στο παλιό γιατρό δεν ξανά πήγα ποτέ ούτε ειδοποίησα...με άφησε στο έλεος μου στο φόβο μου....όχι θα έλεγε κάτι άλλο αλλά είχα ραντεβού ας με έβλεπε έστω για την ηρεμία κ με άφησε με ντεπιν χιλιαρι λες κ είχα πονοκέφαλο κ ο άλλος Μ έδωσε υποθέτο βολταρεν ανά 4 ώρες.....κ σκεφτείτε ότι μέσα στο πόνο μου γτ είχα κ σαν σπασμούς έστειλα τον άνδρα Μ στο φαρμακείο κ του λες πες στην φαρμακοποιό τι έχει συμβεί κ πες να σ' δώσει κάτι δυνατό κ αυτή του είπε το βολταρεν υπόθετο......του λέω όχι ντεπον Μ είπε κ απόρησε και ίδια....

Αυτες είναι περιπέτειες μου σε ένα σεντόνι!!!!

Πλέον μπήκα στην δωδέκατη συν βδομάδα είχα την αυχενική πολύ καλή , αλλά ακόμα δεν μπορώ να το χαρώ και ούτε να το πω να το ξεστομίσω βάζω τον άνδρα μου.....κ κάθε φορά που το μαθαίνει κάποιος κ κάνει σαν χαζός από την χαρά του εγώ είναι σαν να τρώω σφαίρα στην καρδιά ....βέβαια είπα στον εαυτό μου ότι πρέπει λίγο να ηρεμήσει κ να απολαύσει το ταξίδι αυτό και ότι γίνει...αλλά κάπου εδώ να πω ότι αν δεν είχα αυτόν τον άνδρα όλα τα ήταν αλλιώς.....

ΟΠΟΤΕ ΈΧΟΝΤΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΤΥΧΊΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ....ΤΕΛΕΙΑ ΗΛΙΚΙΑ, ΤΕΛΕΙΑ ΜΗΤΡΑ , ΤΕΛΕΕΙΟ ΣΠΕΡΜΑ...

ΣΟΥ ΛΕΩ ΘΑ ΕΡΘΕΙ.....ΤΩΡΑ, ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΑς ΚΛΑΨΕ ΚΛΑΨΕ ΝΑ Σ ΒΓΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΉΣΕΙΣ....ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΡΑΚΆΤΩ.....ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ.....

 

Υ.γ. για να γελάσεις και λίγο έψαχνα να βρω το όνομα σου για να σε κάνω ταγκ και κάτι πάτησα και άλλαξα σελίδα και λέω πάει χάθηκε..σοκ έπαθα....αλλά μάλλον τελικά ίσως έμεινε για να το διαβάσεις ...ίσως σε βοηθήσει

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Είμαι new και είπα να συνεισφέρω λίγο γιατι πραγματικά αυτά τα φόρουμ με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ τους τελευταίους 3μιση μήνες!! 

Θα ήθελα να θίξω ένα θέμα σχετικά με τα συμπτωματα. Πριν μερικές εβδομαδες, τέλος 12ης εβδομάδας εμφανίστηκε η λεγόμενη πολυαγαπημένη σιελορροια. Με λίγα λόγια σημαίνει, παραγωγη αρκετά παραπάνω από το φυσιολογικό σάλιου , που προκαλεί αναγουλες , αηδία και στην χειρότερη εμετούς..αναγκάζεσαι να είσαι με μια πετσέτα και ένα ποτήρι στο χέρι και να φτυνει ανά 10 δευτερα...δλδ μια κινητή αηδία !! Αυτό είχε και σαν αποτέλεσμα τα χείλια μου να ξεραθούν τόσο πολύ που με 10 τονους βαζελίνη δεν βελτιώνονται ΟΤΕ στο ελαχιστο.

Για να ηρεμήσω λοιπόν, χλαπακιαζω ότι βρω , τρώω καραμελες και πίνω νερό.

Μόνο τότε (και όταν κοιμάμαι) μπορώ να ηρεμήσω λίγο και να μην το σκέφτομαι. 

Από ότι κτλβα, μιλώντας με την γιατρό μου, κανένας δεν ξέρει πού οφείλεται και δεν υπάρχει τρόπος καταπολέμησης.

Αναρωτιέμαι, έχει καμμία σας κανένα παρόμοιο θέμα? Έχετε καμμία μαγική συμβουλή?

Φιλια και καλή Κυριακή :-)

 

 

 

On 29/1/2022 at 9:06 ΠΜ, MinakiG είπε:

Καλημέρα σε όλες. Από την Πεμπτη προσπαθώ να βρω δύναμη να σας γράψω και αν είναι σωστό να σας γράψω .... Όπως σας είχα πει Πέμπτη είχαμε γιατρό... Δεν βρίκαμε καρδιακή λειτουργεία και η εικόνα που βλέπαμε ( ώρες ώρες είναι κατάρα να είσαι επαγγελματίας υγείας γιατί καταλαβαίνεις τι πάει λάθος πριν καν βρει τρόπο να στο πει ο γιατρός σου). 
Χθες μπήκα εκτάκτως για απόξεση (δεν πίστευα ότι θα έκανα ποτέ κακό σε μωρό μου.. εγώ...) γιατί δεν ξέραμε πόσο καιρό ήταν το μωρό χωρίς κτύπους μέσα μου.... Το στείλαμε καρυώτυπο στο μωράκι και σε μένα και θρομβοφιλία. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΜΑΥΡΙΖΩ την όμορφη ομάδα σας. Να έχετε όλες μια υγιή εγκυμοσύνη και υγιέστατα μωράκια.... Σας φιλώ.....

Πραγματικά λυπάμαι πολύ...!!! Μπορω φανταστώ τι εννιωσες και είναι πραγματικά το χειρότερο συναίσθημα που υπάρχει ! Ευχομαι δύναμη, θετική σκέψη και όταν είσαι έτοιμη να ξαναπροσπαθήσεις. Μην πιέστεις!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ElpidaX είπε:

Καλησπέρα σας! Είμαι new και είπα να συνεισφέρω λίγο γιατι πραγματικά αυτά τα φόρουμ με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ τους τελευταίους 3μιση μήνες!! 

Θα ήθελα να θίξω ένα θέμα σχετικά με τα συμπτωματα. Πριν μερικές εβδομαδες, τέλος 12ης εβδομάδας εμφανίστηκε η λεγόμενη πολυαγαπημένη σιελορροια. Με λίγα λόγια σημαίνει, παραγωγη αρκετά παραπάνω από το φυσιολογικό σάλιου , που προκαλεί αναγουλες , αηδία και στην χειρότερη εμετούς..αναγκάζεσαι να είσαι με μια πετσέτα και ένα ποτήρι στο χέρι και να φτυνει ανά 10 δευτερα...δλδ μια κινητή αηδία !! Αυτό είχε και σαν αποτέλεσμα τα χείλια μου να ξεραθούν τόσο πολύ που με 10 τονους βαζελίνη δεν βελτιώνονται ΟΤΕ στο ελαχιστο.

Για να ηρεμήσω λοιπόν, χλαπακιαζω ότι βρω , τρώω καραμελες και πίνω νερό.

Μόνο τότε (και όταν κοιμάμαι) μπορώ να ηρεμήσω λίγο και να μην το σκέφτομαι. 

Από ότι κτλβα, μιλώντας με την γιατρό μου, κανένας δεν ξέρει πού οφείλεται και δεν υπάρχει τρόπος καταπολέμησης.

Αναρωτιέμαι, έχει καμμία σας κανένα παρόμοιο θέμα? Έχετε καμμία μαγική συμβουλή?

Φιλια και καλή Κυριακή :-)

 

 

 

Πραγματικά λυπάμαι πολύ...!!! Μπορω φανταστώ τι εννιωσες και είναι πραγματικά το χειρότερο συναίσθημα που υπάρχει ! Ευχομαι δύναμη, θετική σκέψη και όταν είσαι έτοιμη να ξαναπροσπαθήσεις. Μην πιέστεις!! 

Συμπάσχω! Είμαι με ένα πλαστικό μπουκαλάκι και φτύνω  όλη μέρα. Νιώθω ότι είμαι μια αηδία. 

σπαω καλαμπογκροφτες και φρυγανιές σε μικρά κομμάτια και ανα δεκάλεπτο τρώω ένα κομμάτι για να μην φτύνω συνέχεια.  Και η μαία και ο γιατρός δεν μου έδωσαν καμία λύση. 

μέχρι να κοιμηθώ πνίγομαι από τα σάλια. Και επειδή ξυπνάω 1-2 φορές να για ουρήσω το βράδυ πάλι δυσκολεύομαι να κοιμηθώ από τα σάλια. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...