Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Η δική μου προσπάθεια


Elle12

Recommended Posts

πρίν από 59 λεπτά , Elle12 είπε:

Κοριτσια μολις μου εστειλε το μικροβιολογικο κ τα υπολοιπα. 

Γλυκοζη 0.98

Αντισταση ινσουλινης 2.81 (ηπια ως μετρια αντισταση απο 2.5 ως 4.8)

Ινσουλινη 11.6

ΑΜΗ 5.03!

Θα παω αυριο απο τον γιατρο μου να τις δει συνδυαστικα. Αλλα υποθετω οτι αφου η ΑΜΗ ειναι καλη, δεν εχει σημασια η χαμηλη fsh!

Οτι μου πει!

Μιλησα κ με τον ενδοκρινολογο σημερα και μου ειπε ολα οκ, συνεχιζω κανονοκα μου ειπε να παρω φουλ D3 μιας και εβγαλα 10,6 και το ελεγχουμε ξανα αργοτερα!

 

Εντιτ: σε αλλο τοπικ το γραψα αλλα οκ! Παντως κ το 66 ειναι μεσα στα ορια κ εξαρταται τη μερα που την εκανες. Ειναι η ορμονη που ανεβαινει για να προκαλεσει το ωαριο να ωριμασει!

4η μέρα περιόδου τις έκανα εγώ... Βέβαια εγώ πλέον σταμάτησα τις ελεύθερες επαφές γιατί λέω να τελειώσω την σχολή μου πρώτα γιατί και τα δυο μαζί με άγχωναν...και βλέπουμε στο μέλλον..

μια χαρά μου φαίνονται τα αποτελέσματα σου από τα λίγα που ξέρω..μπράβο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εστειλα τις εξετασεις στον γιατρο μου.

Μου ειπε οτι εχω καλη ΑΜΗ και οτι οι χαμηλες τιμες οιστραδιολης δεν τον ανησυχουν ειδικα εφοσον εχουμε και χαμηλη FSH και καλη AMH.. θα ξεκινησω D3 και Β12 που βγηκαν 10 και 300 αντιστοιχα, και θα συνεχισω το φυλλικο .

Σε 2 βδομαδες εχω ραντεβου μαζι του για παπ και να τα πουμε. Να κανουμε και μια καλλιεργεια κολπικου γιατι παλαιοτερα ειχα ουρεοπλασμα και το σκεφτομαι εντονα. Και να συζητησω την σαλπιγγογραφια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Elle12 είπε:

Εστειλα τις εξετασεις στον γιατρο μου.

Μου ειπε οτι εχω καλη ΑΜΗ και οτι οι χαμηλες τιμες οιστραδιολης δεν τον ανησυχουν ειδικα εφοσον εχουμε και χαμηλη FSH και καλη AMH.. θα ξεκινησω D3 και Β12 που βγηκαν 10 και 300 αντιστοιχα, και θα συνεχισω το φυλλικο .

Σε 2 βδομαδες εχω ραντεβου μαζι του για παπ και να τα πουμε. Να κανουμε και μια καλλιεργεια κολπικου γιατι παλαιοτερα ειχα ουρεοπλασμα και το σκεφτομαι εντονα. Και να συζητησω την σαλπιγγογραφια..

Προσπαθείς καιρό; Γιατί από ότι έχω καταλάβει δεν έχεις κανένα θέμα και απλά ο γιατρός σου κάνει εξετάσεις προληπτικά.  Ρωτάω γιατί εμένα δεν μου πρότεινε ούτε σαλπιγγογραφια ούτε ΑΜΗ να κάνω προληπτικά και λέω μήπως έπρεπε να μου έχει πει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sisii είπε:

Προσπαθείς καιρό; Γιατί από ότι έχω καταλάβει δεν έχεις κανένα θέμα και απλά ο γιατρός σου κάνει εξετάσεις προληπτικά.  Ρωτάω γιατί εμένα δεν μου πρότεινε ούτε σαλπιγγογραφια ούτε ΑΜΗ να κάνω προληπτικά και λέω μήπως έπρεπε να μου έχει πει 

Κανω ελευθερα εδω και 7 μηνες, πιο "σχολαστικα" με γονιμες κτλ πιο λιγο. Αλλα ειμαι 35 και ο αντρας μου 43. Ξερω οτι δε θα μεινεις με τη 1η, αυτο ειναι πλεον σπανιο, οι γιατροι δινουν τουλαχιστον ενα 6μηνο και για νεοτερους, 1 χρονο. Αλλα:

1. Δε θελω να χανω χρονο

2. Αν υπαρχει καποιο προβλημα να το ξερω

3. Αν υπαρχει θεμα που λυνεται να εχω χρονο να το λυσω. 

Ο γιατρος μου ειναι πολυ κουλ, εγω πολυ ψειριαρα και αγχωμενη οποτε ειμαστε γιν και γιανγκ! Του λεω τους προβληματισμους και τις σκεψεις, ακομα κ τις προτασεις μου, και με καθοδηγει αναλογως. Προς το παρον μου λεει οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Ηλικια οκ, σπερμα οκ, ορμονες και αμη οκ, λιγα πραγματα εχουν μεινει να κοιταξουμε. Και μακαρι να μη χρειαστει δηλαδη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Elle12 είπε:

Κανω ελευθερα εδω και 7 μηνες, πιο "σχολαστικα" με γονιμες κτλ πιο λιγο. Αλλα ειμαι 35 και ο αντρας μου 43. Ξερω οτι δε θα μεινεις με τη 1η, αυτο ειναι πλεον σπανιο, οι γιατροι δινουν τουλαχιστον ενα 6μηνο και για νεοτερους, 1 χρονο. Αλλα:

1. Δε θελω να χανω χρονο

2. Αν υπαρχει καποιο προβλημα να το ξερω

3. Αν υπαρχει θεμα που λυνεται να εχω χρονο να το λυσω. 

Ο γιατρος μου ειναι πολυ κουλ, εγω πολυ ψειριαρα και αγχωμενη οποτε ειμαστε γιν και γιανγκ! Του λεω τους προβληματισμους και τις σκεψεις, ακομα κ τις προτασεις μου, και με καθοδηγει αναλογως. Προς το παρον μου λεει οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Ηλικια οκ, σπερμα οκ, ορμονες και αμη οκ, λιγα πραγματα εχουν μεινει να κοιταξουμε. Και μακαρι να μη χρειαστει δηλαδη! 

Αα οκ κατάλαβα! Πιστεύω ότι δεν θα έχεις τίποτα γενικά, φαίνεσαι κομπλέ με όλα αυτά που λες! εκτός από άγχος :lol: αλλά ψησε καφέ να στα πω... Σκέψου εγώ επειδή αγχωνόμουν σταμάτησα τις ελεύθερες επαφές προς το παρόν...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Sisii είπε:

Αα οκ κατάλαβα! Πιστεύω ότι δεν θα έχεις τίποτα γενικά, φαίνεσαι κομπλέ με όλα αυτά που λες! εκτός από άγχος :lol: αλλά ψησε καφέ να στα πω... Σκέψου εγώ επειδή αγχωνόμουν σταμάτησα τις ελεύθερες επαφές προς το παρόν...

Μακαρι. Εμενα με τρομαζει ο χρονος. Θελω παιδι ολη μου τη ζωη. Εχω μεγαλωσει 6 παιδια (αλλων). Απλα τωρα ειμαι στην καταλληλη φαση, με τον ανθρωπο μου κτλ. Νιωθω ενοχες που δε τ κανα πιο πριν, αλλα κ παλι δε ξερεις. 

Γενικα με εχει αγχωσει η ολη κατασταση, το οικονομικο, ειμαι ανασφαλιστη, η κατασταση στην ελλαδα, μετα κοβιντ, τωρα πολεμος. Βρισκομαι σε φαση ψιλοστρες και πρεπει να το αποβαλλω οσο το δυνατον πιο γρηγορα.

Οσο για τα υπολοιπα, μακαρι να ερθει, για ολες, τελειομηνες εγκυμοσυνες και υγιη μωρακια, και βλεπουμε. Ενα βημα τη φορα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και απο μενα. Βρισκομαι στην 15η μερα του κυκλου μου και μολις γυρισα απο τον γυναικολογο μου.

Πηγα για το ετησιο τσεκ απ και συζητησαμε τις ανησυχιες μου. Καταρχας τον αγαπω, και να τονισω ποσο σημαντικο ειναι να εχεις εναν καλο γιατρο που συζηταει, σε ηρεμει, σου εξηγει και δε σε ξεπεταει.

Στο δια ταυτα. Απο τις εξετασεις μου μου ειπε ολα οκ. Οτι εχω εκπληκτικη ΑΜΗ, το σπερμοδιαγραμμα πολυ καλο, και οτι εχω λιγο χαμηλη οιστραδιολη αλλα αφου συνοδευεται απο χαμηλη fsh και υψηλη αμη, δεν ανησυχει και οτι πιθανοτατα ηταν κατι τυχαιο. Ο υπερηχος εδειξε τα παντα μια χαρα, ειδαμε ωοθηκες γεματες ωαρια ωστοσο δεν ειδε κανενα αρκετα μεγαλο για ωορρηξια. Να θυμισω οτι κανω ωορρηξια περι την 20η μερα οποτε ισως δεν εχει ετοιμαστει ακομα.

Το μονο που με προβληματισε λιγο ηταν  το ενδομητριο που το βγαλε 7,73 ενω περσι ηταν 11,5. Σημαινει κατι αυτο; εκεινος λεει μια χαρα..

Μου ειπε οτι ολα φαινονται καλα, να συνεχισω τη προσπαθεια, αν θελω να επαναλαβω ορμονες σε 1-2 κυκλους, αν θελω να κανω μια σαλπιγγογραφια ειναι οκ μ αυτο, χωρις να μου τν επιβαλλει ή να με εμποδιζει. Γενικα πολυ κουλ, μου ειπε να περασω και το καλοκαιρι μου, και αν δεν εχω μεινει εγκυος μεχρι τον σεπτεμβρη, οπου θα κλεισουμε και χρονο, τοτε θα δουμε πως θα προχωρησουμε.. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου , συγγνώμη που επεμβαίνω ! Τι εξετάσεις ακριβώς έκανες ; Θα ήθελα κ γώ να κάνω .. διάβασα πιο πάνω ότι αναφέρθηκες κ στο ουρεοπλασμα ..παίζει ρόλο κ αυτό στη σύλληψη , να ξέρεις .. έλεγξε το , δεν είναι κακό ! Επίσης , αφού θέλεις τόσο πολύ ένα παιδάκι , γιατί δεν ξεκινάτε τη διαδικασία σπερματέγχυσης; Δεν είναι κακό ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Καλησπερα και απο μενα. Βρισκομαι στην 15η μερα του κυκλου μου και μολις γυρισα απο τον γυναικολογο μου.

Πηγα για το ετησιο τσεκ απ και συζητησαμε τις ανησυχιες μου. Καταρχας τον αγαπω, και να τονισω ποσο σημαντικο ειναι να εχεις εναν καλο γιατρο που συζηταει, σε ηρεμει, σου εξηγει και δε σε ξεπεταει.

Στο δια ταυτα. Απο τις εξετασεις μου μου ειπε ολα οκ. Οτι εχω εκπληκτικη ΑΜΗ, το σπερμοδιαγραμμα πολυ καλο, και οτι εχω λιγο χαμηλη οιστραδιολη αλλα αφου συνοδευεται απο χαμηλη fsh και υψηλη αμη, δεν ανησυχει και οτι πιθανοτατα ηταν κατι τυχαιο. Ο υπερηχος εδειξε τα παντα μια χαρα, ειδαμε ωοθηκες γεματες ωαρια ωστοσο δεν ειδε κανενα αρκετα μεγαλο για ωορρηξια. Να θυμισω οτι κανω ωορρηξια περι την 20η μερα οποτε ισως δεν εχει ετοιμαστει ακομα.

Το μονο που με προβληματισε λιγο ηταν  το ενδομητριο που το βγαλε 7,73 ενω περσι ηταν 11,5. Σημαινει κατι αυτο; εκεινος λεει μια χαρα..

Μου ειπε οτι ολα φαινονται καλα, να συνεχισω τη προσπαθεια, αν θελω να επαναλαβω ορμονες σε 1-2 κυκλους, αν θελω να κανω μια σαλπιγγογραφια ειναι οκ μ αυτο, χωρις να μου τν επιβαλλει ή να με εμποδιζει. Γενικα πολυ κουλ, μου ειπε να περασω και το καλοκαιρι μου, και αν δεν εχω μεινει εγκυος μεχρι τον σεπτεμβρη, οπου θα κλεισουμε και χρονο, τοτε θα δουμε πως θα προχωρησουμε.. 

Συνήθως αν έχεις μικρό ενδομήτριο ,δυσκολεύει την εμφύτευση. Αλλά εσύ όπως λες πηγές 15η μέρα και ωορρηξία κάνεις την 20η ,άρα έχει μέρες να πάρει κι άλλο το ενδομήτριο σου.(όσο περνάει ο κύκλος,αυτό μεγαλώνει και αν δεν γίνει φύτευση,πέφτει με την περίοδο,μπακαλιστικα στα λέω τώρα). Να σου πω ότι στον γιο μου που προσπαθούσα 10μηνες να μείνω έγκυος κ τον μήνα που το παρακολουθούσα υπερηχογραφικά,το ενδομήτριο μου ήταν σχετικά μικρό,ο γιατρός μου έδινε μικρές πιθανότητες εγκυμοσύνης ,κι όμως έγινε. Αφού όλες οι εξετάσεις σου βγήκαν καλες,θα σου ευχηθώ με το καλό και γρήγορα. Προσπαθείς καιρό;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, elena27 είπε:

Κορίτσι μου , συγγνώμη που επεμβαίνω ! Τι εξετάσεις ακριβώς έκανες ; Θα ήθελα κ γώ να κάνω .. διάβασα πιο πάνω ότι αναφέρθηκες κ στο ουρεοπλασμα ..παίζει ρόλο κ αυτό στη σύλληψη , να ξέρεις .. έλεγξε το , δεν είναι κακό ! Επίσης , αφού θέλεις τόσο πολύ ένα παιδάκι , γιατί δεν ξεκινάτε τη διαδικασία σπερματέγχυσης; Δεν είναι κακό ..

Τα βασικα εχω κανει, υπερηχο, ορμονες κτλ. Και σπερμοδιαγραμμα. Δε προσπαθουμε πολυ καιρο. Ο γιατρος μου λεει μετα το καλοκαιρι θα δουμε αλλες μεθοδους, που θα εχουμε κλεισει χρονο!

 

9 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Συνήθως αν έχεις μικρό ενδομήτριο ,δυσκολεύει την εμφύτευση. Αλλά εσύ όπως λες πηγές 15η μέρα και ωορρηξία κάνεις την 20η ,άρα έχει μέρες να πάρει κι άλλο το ενδομήτριο σου.(όσο περνάει ο κύκλος,αυτό μεγαλώνει και αν δεν γίνει φύτευση,πέφτει με την περίοδο,μπακαλιστικα στα λέω τώρα). Να σου πω ότι στον γιο μου που προσπαθούσα 10μηνες να μείνω έγκυος κ τον μήνα που το παρακολουθούσα υπερηχογραφικά,το ενδομήτριο μου ήταν σχετικά μικρό,ο γιατρός μου έδινε μικρές πιθανότητες εγκυμοσύνης ,κι όμως έγινε. Αφού όλες οι εξετάσεις σου βγήκαν καλες,θα σου ευχηθώ με το καλό και γρήγορα. Προσπαθείς καιρό;

Ευχαριστω πολυ!

Ελευθερα κανουμε απο τον αυγουστο αλλα οργανωμενα με γονιμες κτλ πολυ λιγοτερο.. 3-4 μηνες μαξ. Μου εδωσε περιθωριο μεχρι Σεπτεμβρη ο γιατρος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όπως θέλετε..απλά επειδή ανέφερες ότι θέλεις παρά πολύ ένα παιδί , είναι η επιθυμία σου ! Με αυτό τον τρόπο έρχεται νομίζω λίγο πιο γρήγορα ! Συνέχισε τις προσπάθειες , και θα έρθει! Θα είσαι η πιο ευτυχισμένη μανούλα !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, elena27 είπε:

Όπως θέλετε..απλά επειδή ανέφερες ότι θέλεις παρά πολύ ένα παιδί , είναι η επιθυμία σου ! Με αυτό τον τρόπο έρχεται νομίζω λίγο πιο γρήγορα ! Συνέχισε τις προσπάθειες , και θα έρθει! Θα είσαι η πιο ευτυχισμένη μανούλα !!! 

Ο καιρος θα δειξει! Ευχαριστω πολυ πολυ❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η καλλιεργια που ζητησα.

Θετικη σε μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα. Ο γιατρος μου ειναι εκτος, του τα εστειλα θα μιλησουμε πιο μετα 

Εχετε καμια εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Elle12 είπε:

Βγηκε η καλλιεργια που ζητησα.

Θετικη σε μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα. Ο γιατρος μου ειναι εκτος, του τα εστειλα θα μιλησουμε πιο μετα 

Εχετε καμια εμπειρια;

λενε οτι καμια φορα μπορει να δυσκολεψει την πραγματοποιηση συλληψης.αλλα υπαρχουν κοπελες που εμειναν κ ας ειχαν

καποια στιγμη βγηκα τυχαια θετικη σε ουρεοπλασμα,πηρα αντιβιωση κ προβιοτικα,αρκετες μερες,τουλ 10.στην επανεξεταση ηταν αρνητικο

αλλα καμια φορα επιμενουν κ ειναι δυσκολο να απαλλαγεις,απο εμπειριες αλλων απο οσο ξερω

συνηθως αντιβιωση παιρνουν κ οι συντροφοι,ειδικα οταν υπσρχουν ελευθερες επαφες.εμενα εκανε ο αντρας μου καλλιεργεια,ηταν αρνητικη οποτε δ πηρε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , vikib είπε:

λενε οτι καμια φορα μπορει να δυσκολεψει την πραγματοποιηση συλληψης.αλλα υπαρχουν κοπελες που εμειναν κ ας ειχαν

καποια στιγμη βγηκα τυχαια θετικη σε ουρεοπλασμα,πηρα αντιβιωση κ προβιοτικα,αρκετες μερες,τουλ 10.στην επανεξεταση ηταν αρνητικο

αλλα καμια φορα επιμενουν κ ειναι δυσκολο να απαλλαγεις,απο εμπειριες αλλων απο οσο ξερω

συνηθως αντιβιωση παιρνουν κ οι συντροφοι,ειδικα οταν υπσρχουν ελευθερες επαφες.εμενα εκανε ο αντρας μου καλλιεργεια,ηταν αρνητικη οποτε δ πηρε

Ειχα ουρεοπλασμα πριν 5-6 χρονια, ειχα παρει κολπικη αλοιφη και αντιβιωση οπως και ο αντρας μου. 

Αλλα διαβασα τοσα πολλα παλι που τρελαθηκα. Ολο λεω δε θα διαβαζω στο ιντερνετ και ολο παρασυρομαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...