Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Η δική μου προσπάθεια


Elle12

Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Elle12 είπε:

Ειχα ουρεοπλασμα πριν 5-6 χρονια, ειχα παρει κολπικη αλοιφη και αντιβιωση οπως και ο αντρας μου. 

Αλλα διαβασα τοσα πολλα παλι που τρελαθηκα. Ολο λεω δε θα διαβαζω στο ιντερνετ και ολο παρασυρομαι..

ναι,δ ειναι καλο να διαβαζεις.λεει πραγματα που τζαμπα σε αγχωνουν κ τρομαζουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, vikib είπε:

ναι,δ ειναι καλο να διαβαζεις.λεει πραγματα που τζαμπα σε αγχωνουν κ τρομαζουν

Τωρα πχ μιλησα με τον παλιο μου γιατρο (αλλαξα γιατι μετακομισα, τον εμπιστευομαι φουλ) και μου ειπε να μην ανησυχω  αυτα ειναι παλιες δοξασιες και δεν εχουν αποδεδειγμενη σχεση με στειροτητες και δυσκολιες. Αυτα ειναι επικτητα και οχι χρονια, μπορει και απο τουαλετες, συντροφους κτλ, και απλα θελει αγωγη και κανεναν πανικο.

Περιμενω κ τον τωρινο γιατρο.

Που αν τον ξερω καλα θα μου πει τα ιδια, ειναι τρομερα ζεν.

Και κλεινω τις καρτελες στο ιντερνετ γιατι με φρικαρουν χωρις λογο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ειχα ουρεοπλασμα πριν 5-6 χρονια, ειχα παρει κολπικη αλοιφη και αντιβιωση οπως και ο αντρας μου. 

Αλλα διαβασα τοσα πολλα παλι που τρελαθηκα. Ολο λεω δε θα διαβαζω στο ιντερνετ και ολο παρασυρομαι..

Σορρρυ που ρωτάω, αυτά φαίνονται στο τεστ παπ ή πρέπει να κάνω άλλο τεστ για να το βρω; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Sisii είπε:

Σορρρυ που ρωτάω, αυτά φαίνονται στο τεστ παπ ή πρέπει να κάνω άλλο τεστ για να το βρω; 

Οχι στο παπ φαινεται η τραχιλιτιδα. Δλδ η "ευαισθησια" και τα κυτταρα της περιοχης.

Γι αυτα θα ζητησεις μια καλλιεργεια κολπικου υγρου. Για να βρεις το τι ειναι (μυκητας, βακτηριο κτλ)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Οχι στο παπ φαινεται η τραχιλιτιδα. Δλδ η "ευαισθησια" και τα κυτταρα της περιοχης.

Γι αυτα θα ζητησεις μια καλλιεργεια κολπικου υγρου. Για να βρεις το τι ειναι (μυκητας, βακτηριο κτλ)

Δηλαδή εφόσον το παπ μου βγήκε καθαρο, δεν χρειάζεται να ζητήσω κάτι τέτοιο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Sisii είπε:

Δηλαδή εφόσον το παπ μου βγήκε καθαρο, δεν χρειάζεται να ζητήσω κάτι τέτοιο; 

Συνηθως δε χρειαζεται. Αλλοι γιατροι το ζητανε σε καθε παπ αλλοι μονο αν δειξει κατι το τεστ ή ραντομ ελεγχο. Αν προσπαθεις για παιδι καλο ειναι να κανεις μιας και υπαρχουν ενδειξεις (οχι αποδειξεις) οτι μπορει να παιζει ρολο ή να εγκυμονει κινδυνους. 

Εγω και τη 1η φορα σε τυχαιο ελεγχο το βρηκα το ουρεοπλασμα, και τωρα λογω προσπαθειων ξαναζητησα.

Κατα τα αλλα δεν υπαρχει λογος για πανικο. Μονο αν θες εναν ελεγχο, αν δειξει κατι το παπ ή αν εχεις συμπτωματα (υγρα περιεργα, οσμες, αιματακια κτλ)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Sisii είπε:

Δηλαδή εφόσον το παπ μου βγήκε καθαρο, δεν χρειάζεται να ζητήσω κάτι τέτοιο; 

λενε οτι καλο ειναι που κ που να κανουμε προληπτικα μια καλλιεργεια,κ ειναι συνηθες να υπαρχει κτ ασυμπτωματικο

απο την αλλη υπαρχει κ η αποψη οτι πολλα απο αυτα ειναι στην φυσιολογικη χλωριδα του κολπου κ πιθανον δ δημιουργουν καποιο προβλημα

αν δ εχεις καποιο σωμπτωμα κ ολα καλα με το παπ,δ ειναι απαραιτητο να κανεις κτ παραπανω.αλλα μπορεις να το συζητησεις με τον γιατρο σου

πολλες φορες ουτε μια τραχηλιτιδα μπορει να δειχνει κτ περισσοτερο προς αυτην την κατευθυνση

στη δικη μου περιπτωση ηταν σε μια δυσκολη φαση γυναικολογικα,με hpv,κ μου εκανε εντυπωση που εφυγε αμεσως

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , vikib είπε:

λενε οτι καλο ειναι που κ που να κανουμε προληπτικα μια καλλιεργεια,κ ειναι συνηθες να υπαρχει κτ ασυμπτωματικο

απο την αλλη υπαρχει κ η αποψη οτι πολλα απο αυτα ειναι στην φυσιολογικη χλωριδα του κολπου κ πιθανον δ δημιουργουν καποιο προβλημα

αν δ εχεις καποιο σωμπτωμα κ ολα καλα με το παπ,δ ειναι απαραιτητο να κανεις κτ παραπανω.αλλα μπορεις να το συζητησεις με τον γιατρο σου

πολλες φορες ουτε μια τραχηλιτιδα μπορει να δειχνει κτ περισσοτερο προς αυτην την κατευθυνση

στη δικη μου περιπτωση ηταν σε μια δυσκολη φαση γυναικολογικα,με hpv,κ μου εκανε εντυπωση που εφυγε αμεσως

Δεν έχω κάποιο σύμπτωμα όχι. Γενικά δεν πάθαινα ποτε τίποτα εκεί κάτω, ούτε μικροπράγματα ούτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2022 at 11:20 ΜΜ, Sisii είπε:

Δεν έχω κάποιο σύμπτωμα όχι. Γενικά δεν πάθαινα ποτε τίποτα εκεί κάτω, ούτε μικροπράγματα ούτε τίποτα...

Εγω μεχρι τα 30κατι δεν ειχα παθει ποτε ουτε κολπιτιδα ουτε τραχιλιτιδα τιποτα. Ε μετα αρχισαν τα ψιλολογια. Αλλα ολα αντιμετωπιζονται. Και τα πιο πολλα δε θελουν καν αγωγη οπως ειπε η @vikib. Εμενα τωρα πχ μου δωσε αγωγη για το μυκοπλασμα. Το ουρεοπλασμα δεν τον απασχολει. Μια στο τοσο καλο ειναι να τσεκαρεις παντως, εγω καθε 3-4 χρονια κανω ενα ραντομ τσεκ.

 

-------

Στα νεα μου  τωρα...πφφ..δεν εχω νεα. Πηρα αντιβιωση, παιρνει και ο αντρας μου τελειωνει αποψε. Κανουμε υπομονη 2 βδομαδες και παμε για καλλιεργειες. 

Στο μεταξυ δε κανουμε σεξ. Περιμενω κ περιοδο, θα κλεισουμε μηνα, ετσι και βγουν αρνητικες οι καλλιεργειες θα γινει χαμος! Χαχαχα..

Σκεφτομαι ομως αν δεν εχει περασει το μυκοπλασμα θα ξενερωσω..

Ωστοσο, εχω βγαλει τελειως απο το μυαλο μου το αγχος σχετικα με την εγκυμοσυνη, υπο την εννοια των ημερων, μετρησεων, τεστ κτλ. Και νομιζω θα το κρατησω. Δε παλευεται το αγχος παιδια.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επανερχομαι.

Μετα απο αγωγη με αντιβιωση, η επαναληπτικη καλλιεργεια εδειξε αρνητικο μυκοπλασμα και θετικο ουρεοπλασμα. Δεν τον απασχολει καθολου λεει το ουρεοπλασμα ειδικα στην αναπτυξη που εχει (>=10000).

Σημασια εχει οτι βγηκε αρνητικο το μυκοπλασμα. Του αντρα μου δεν βγηκαν ακομα βεβαια. Μου εδωσε το οκ για συνεχεια επαφων. Τωρα, αν ο αντρας μου βγει θετικος, θα κανουμε και 2ο γυρο αγωγης. Αλλα ελπιζω να μη χρειαστει γιατι η επομενη βδομαδα ειναι η γονιμη.

Απο τη μια ειμαι φουλ αισιοδοξη, οτι ισως αυτο μας εμποδιζε, απο την αλλη ξερω οτι δεν αρκει αυτο για να εμποδισει μια συλληψη και δε πρεπει να εχω πολλες ελπιδες.

Συνεχιζουμε και βλεπουμε λοιπον...

 

P.S: στη 1η καλλιεργεια το αντιβιογραμμα εδειξε τελειως διαφορετικα αποτελεσματα απο αυτο της 2ης. Γιατι; εχει να κανει με τον οργανισμο, με τη χρονικη περιοδο, με το μικροβιο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Επανερχομαι.

Μετα απο αγωγη με αντιβιωση, η επαναληπτικη καλλιεργεια εδειξε αρνητικο μυκοπλασμα και θετικο ουρεοπλασμα. Δεν τον απασχολει καθολου λεει το ουρεοπλασμα ειδικα στην αναπτυξη που εχει (>=10000).

Σημασια εχει οτι βγηκε αρνητικο το μυκοπλασμα. Του αντρα μου δεν βγηκαν ακομα βεβαια. Μου εδωσε το οκ για συνεχεια επαφων. Τωρα, αν ο αντρας μου βγει θετικος, θα κανουμε και 2ο γυρο αγωγης. Αλλα ελπιζω να μη χρειαστει γιατι η επομενη βδομαδα ειναι η γονιμη.

Απο τη μια ειμαι φουλ αισιοδοξη, οτι ισως αυτο μας εμποδιζε, απο την αλλη ξερω οτι δεν αρκει αυτο για να εμποδισει μια συλληψη και δε πρεπει να εχω πολλες ελπιδες.

Συνεχιζουμε και βλεπουμε λοιπον...

 

P.S: στη 1η καλλιεργεια το αντιβιογραμμα εδειξε τελειως διαφορετικα αποτελεσματα απο αυτο της 2ης. Γιατι; εχει να κανει με τον οργανισμο, με τη χρονικη περιοδο, με το μικροβιο; 

Καλησπέρα κορίτσι ! Τι κάνεις; Επειδή είχαμε κ μείς ουρεοπλασμα, εμένα ο δικός μ γιατρός μας είπε ότι επηρεάζει στη σύλληψη αλλά δεν είναι κ απίθανο να μείνεις έγκυος ..απλά δε μένεις τόσο εύκολα όσο θα ήταν χωρίς να υπήρχε αυτό τ μικρόβιο .. το ίδιο μας ειπε κ ο ουρολόγος που επισκέφτηκα ! Μας είχαν απαγορέψει επαφές έως ότου να βγούμε κ οι 2 αρνητικοί … παίζει ρόλο και η ψυχολογία του συζύγου όταν το έκανε , το ποσό γρήγορα έλαβε τ μικροβιολογικό τ αποτέλεσμα ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα τα καλα αποτελεσματα των εξετασεων μας πηραμε το πρασινο φως για ελευθερες επαφες ξανα. Αλλα εχω ξενερωσει φουλ με τα τεστ ωορρηξιας.

Οχι μονο δε βρισκω θετικο τεστ σε peak, αλλα ακομα και η test line ειναι αχνη. Παιζει να ειναι "χαλασμενη" παρτιδα;

Οπως και να εχει, συνεχιζω να εχω επαφες σχεδον καθημερινα, σημερα μαλιστα ειχα κοψιματακια και υγρα. 

Με εχει κουρασει αυτο το θεμα ε; πειτε μου ποτε θα πεσει το αυγο να κανω ολη μερα σεξ να τελειωνουμε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elle12 είπε:

Μετα τα καλα αποτελεσματα των εξετασεων μας πηραμε το πρασινο φως για ελευθερες επαφες ξανα. Αλλα εχω ξενερωσει φουλ με τα τεστ ωορρηξιας.

Οχι μονο δε βρισκω θετικο τεστ σε peak, αλλα ακομα και η test line ειναι αχνη. Παιζει να ειναι "χαλασμενη" παρτιδα;

Οπως και να εχει, συνεχιζω να εχω επαφες σχεδον καθημερινα, σημερα μαλιστα ειχα κοψιματακια και υγρα. 

Με εχει κουρασει αυτο το θεμα ε; πειτε μου ποτε θα πεσει το αυγο να κανω ολη μερα σεξ να τελειωνουμε:rolleyes:

Σε ποια μέρα του κύκλου βρίσκεσαι ; Ξέρω πως τ τεστ έχουν κ ημερομηνία λήξης ! Τσέκαρε το ! Επίσης εμένα ο γιατρός μ είπε επαφή τη μέρα της ωορρηξία κ τις επόμενες 2! 1 φορά τη μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , minnie26 είπε:

Σε ποια μέρα του κύκλου βρίσκεσαι ; Ξέρω πως τ τεστ έχουν κ ημερομηνία λήξης ! Τσέκαρε το ! Επίσης εμένα ο γιατρός μ είπε επαφή τη μέρα της ωορρηξία κ τις επόμενες 2! 1 φορά τη μέρα. 

17η. Συνηθως εχω ωορρηξια 19η με 21η. 

Ληγουν τελος του χρονου. Ισως υπολειτουργουν δεν ξερω.

Ναι εχω επαφες καθε μερα το 4ημερο της ωορρηξιας.

Και θα δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Elle12 είπε:

17η. Συνηθως εχω ωορρηξια 19η με 21η. 

Ληγουν τελος του χρονου. Ισως υπολειτουργουν δεν ξερω.

Ναι εχω επαφες καθε μερα το 4ημερο της ωορρηξιας.

Και θα δουμε!!!

Ποια τεστ έχεις πάρει; Εγώ είχα δοκιμάσει home test και one step και μπορώ να σου πω λεπτομέρειες που παρατηρησα ανάμεσα στα δυο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...