Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Έχω ώρες ώρες αρκετά νεύρα λόγω του ότι περνάω δύσκολη εγκυμοσύνη και όταν ακούω βλακείες από τον κάθε άσχετο,θέλω να του ρίξω πολλά καντήλια,αλλά κρατιέμαι. Επειδή δλδ ξέρει κάποιος κάποια που είχε εύκολη σχετικά εγκυμοσύνη,το δένει σχοινί κορδόνι και όταν ακούει κάτι διαφορετικό,το μεταφράζει σε γκρίνια και αδικαιολόγητο άγχος. Ρε δε γ@μι#υνται λέω γω! Τις προάλλες πονούσε η κοιλιά μου λόγω κολικών και γυρναει μια φίλη μου και μου λέει " αυτά τα παθαίνεις από το άγχος σου,πήγαινε έξω για περπάτημα και θα σου περάσει"..Ωραία συμβουλή,να βγω έξω στους 37 βαθμούς να λιποθυμήσω για να μου περάσουν οι κολικοί. Άσχετα βέβαια που έχω σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου,το καυσαέριο και η ζέστη θα τα γιατρέψουν όλα,μιλάμε για επιστημονική γνώση,όχι αστεία.

Και λένε πως είμαστε υπερευαίσθητες και υπερβολικές,που τους λες ότι κάνουμε κάθε μέρα ενέσεις στον εαυτό μας και από το φόβο τους τρέμουν ολόκληροι!

Όταν νιώθω τη μικρή να κουνιέται,με γεμίζει απίστευτη ευτυχία και ξεχνάω όλες τις δυσκολίες,σκεφτομαι πως άλλες γυναίκες βιώνουν ακόμα πιο δύσκολα την εγκυμοσύνη και παίρνω θάρρος. Και νιώθω πολύ τυχερή που ενώ έχω κλειστές σάλπιγγες και από μικρή παιδευομαι με τα γυναικολογικα,η επιστήμη με βοήθησε να μείνω έγκυος και μάλιστα τόσο γρήγορα. Και έχεις απόλυτο δίκιο,όλες όσες μπαίνουμε στη διαδικασία της εξωσωματικής,ξέρουμε τι σημαίνει πόνος,αγωνία,άγχος και απογοητευση. Και μας αξίζει κάθε ευτυχία και πολλά μωράκια! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μείνεις σύντομα έγκυος,είναι σίγουρο πως θα γίνεις μια τέλεια μαμά ❤️

Γελαω με τη φιλη σου που προκρινει σε ολα το αγχος (οπως ολοι οσοι δεν εχουν προβληματα, αλλα θελουν να κανουν κ τους εξυπνους στους υπολοιπους) κ προτεινει ως λυση το ... περπατημα :lol:
Η αληθεια ειναι πως οντως εμεις τωρα ειμαστε υπερευαισθητες αλλα δε μας εχουν βρει κ λιγα. Κι εγω εχω φιλη που ειναι ετσι στον κοσμο της αλλα οταν εκανε σεξ για μολις 3 μηνες κ δεν επιασε την ελουσε κρυος ιδρωτας (κ ολο λεει στους αλλους για το αγχος). Βεβαια μετα επιασε, τα ξεχασε ολα κ συνεχισε να κανει την εξυπνη!!
Εγω σε τετοια ατομα απλα δε μιλαω κ ας ειναι κ φιλοι μου. Τους δικαιολογω εν μερει γιατι καποιοι ανθρωποι αν δε ζησουν κατι απλα δεν μπορουν να σε συναισθανθουν.

Τωρα ειμαι σε μεταφορα (πριν ακομη κανω χοριακη) κ μου λενε καλα εισαι υπερβολικη, πηγαινε διακοπες, ελα μαζι μας για ψωνια (μες στο καταμεσημερο κι εγω υποτασικη).
Και οταν μου λενε για βολτες λεω οτι πηγα.. εεε δεν μπορω να τα βαλω με την βλακεια του καθενος, μου κοστιζει λιγοτερο να του λεω τετοιου τυπου δικαιολογιες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα! ειμαι καινουργια στο forum, θα ηθελα εαν ξέρετε να μου πειτε γνώμες για τον κυριο Κουρτ.Αλ.και για το ιασω.   Μέχρι τωρα ήμουν στον Σφ. Εχω κανει μαζι του 3 διεγέρσεις και 6 εμβρυομεταφορες. ολες με χοριακη μηδέν εκτός απο μια που παλλινδρομισε την 6η βδομαδα. Αρχικα το προβλημα ηταν στον συζύγο, οπου τελικα προχωρησαμε με δοτη. Στην συνεχεια με την εξεταση Νικα βρεθηκε φλεγμονή ενδομήτριου και αρχισα αντιβιωσεις και εγχύσεις. Εχω παρει απειρη αντιβιωση τα 3 τελευταια χρονια! στην τελευταια αποτυχια μου ειπε οτι θεωρεί οτι το προβλημα ειναι στα εμβρυα και για αυτο δεν προχωρανε. Ισως να μην ειμαι έτοιμη να το δεχτω ...αλλα βρε κοριτσια στα 12 ωραρια που κανω καθε φορα καταλληγω με 8 συνηθως βλαστοκυστες. πως γινεται να μην ειναι καλα? εστω και 1 σε τοσες προσπαθειες. Για την επομενη φορα μου προτεινε παλι το μακρυ πρωτοκολλο χωρις να αλλαξουμε τιποτα. Νιωθω πλεον οτι κανω συνεχως την ιδια επαναλαμβανομενη διαδικασια που καταλληγει παντα σε μια αποτυχια.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Ivanka είπε:

Κοριτσια καλησπερα! ειμαι καινουργια στο forum, θα ηθελα εαν ξέρετε να μου πειτε γνώμες για τον κυριο Κουρτ.Αλ.και για το ιασω.   Μέχρι τωρα ήμουν στον Σφ. Εχω κανει μαζι του 3 διεγέρσεις και 6 εμβρυομεταφορες. ολες με χοριακη μηδέν εκτός απο μια που παλλινδρομισε την 6η βδομαδα. Αρχικα το προβλημα ηταν στον συζύγο, οπου τελικα προχωρησαμε με δοτη. Στην συνεχεια με την εξεταση Νικα βρεθηκε φλεγμονή ενδομήτριου και αρχισα αντιβιωσεις και εγχύσεις. Εχω παρει απειρη αντιβιωση τα 3 τελευταια χρονια! στην τελευταια αποτυχια μου ειπε οτι θεωρεί οτι το προβλημα ειναι στα εμβρυα και για αυτο δεν προχωρανε. Ισως να μην ειμαι έτοιμη να το δεχτω ...αλλα βρε κοριτσια στα 12 ωραρια που κανω καθε φορα καταλληγω με 8 συνηθως βλαστοκυστες. πως γινεται να μην ειναι καλα? εστω και 1 σε τοσες προσπαθειες. Για την επομενη φορα μου προτεινε παλι το μακρυ πρωτοκολλο χωρις να αλλαξουμε τιποτα. Νιωθω πλεον οτι κανω συνεχως την ιδια επαναλαμβανομενη διαδικασια που καταλληγει παντα σε μια αποτυχια.  

Καλησπερα! Καλως ηρθες στην παρεα! 
Τι ηλικιες εχετε; 
Δεν ξερω τον Κουρτ.  αλλα στο ιασω που ειμαι εγω, δεν εχω θεμα. ΠΟλυ ευχαριστημενη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , eleonora85 είπε:

Καλησπερα! Καλως ηρθες στην παρεα! 
Τι ηλικιες εχετε; 
Δεν ξερω τον Κουρτ.  αλλα στο ιασω που ειμαι εγω, δεν εχω θεμα. ΠΟλυ ευχαριστημενη

καλως σας βρηκα! Ειμαι 38. Στο ιασω  ποιοι ειναι οι γιατροι?

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Ivanka είπε:

Κοριτσια καλησπερα! ειμαι καινουργια στο forum, θα ηθελα εαν ξέρετε να μου πειτε γνώμες για τον κυριο Κουρτ.Αλ.και για το ιασω.   Μέχρι τωρα ήμουν στον Σφ. Εχω κανει μαζι του 3 διεγέρσεις και 6 εμβρυομεταφορες. ολες με χοριακη μηδέν εκτός απο μια που παλλινδρομισε την 6η βδομαδα. Αρχικα το προβλημα ηταν στον συζύγο, οπου τελικα προχωρησαμε με δοτη. Στην συνεχεια με την εξεταση Νικα βρεθηκε φλεγμονή ενδομήτριου και αρχισα αντιβιωσεις και εγχύσεις. Εχω παρει απειρη αντιβιωση τα 3 τελευταια χρονια! στην τελευταια αποτυχια μου ειπε οτι θεωρεί οτι το προβλημα ειναι στα εμβρυα και για αυτο δεν προχωρανε. Ισως να μην ειμαι έτοιμη να το δεχτω ...αλλα βρε κοριτσια στα 12 ωραρια που κανω καθε φορα καταλληγω με 8 συνηθως βλαστοκυστες. πως γινεται να μην ειναι καλα? εστω και 1 σε τοσες προσπαθειες. Για την επομενη φορα μου προτεινε παλι το μακρυ πρωτοκολλο χωρις να αλλαξουμε τιποτα. Νιωθω πλεον οτι κανω συνεχως την ιδια επαναλαμβανομενη διαδικασια που καταλληγει παντα σε μια αποτυχια.  

Καλησπέρα, καλώς ήρθες. Δεν ξέρω να σου απαντήσω για τον γιατρό και το Ιασώ αλλά αφού πιστεύει ότι το πρόβλημα είναι στα έμβρυα γιατί δεν σου προτείνει προεμφυτευτικο; Θα έχεις μια εικόνα. Επίσης πολύ αντιβίωση έχεις πάρει, μήπως να ρωτούσες όντως και κάποιον άλλο γιατρό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Σποράκι είπε:

Καλησπέρα, καλώς ήρθες. Δεν ξέρω να σου απαντήσω για τον γιατρό και το Ιασώ αλλά αφού πιστεύει ότι το πρόβλημα είναι στα έμβρυα γιατί δεν σου προτείνει προεμφυτευτικο; Θα έχεις μια εικόνα. Επίσης πολύ αντιβίωση έχεις πάρει, μήπως να ρωτούσες όντως και κάποιον άλλο γιατρό!!!

 

πρίν από 10 λεπτά , Σποράκι είπε:

Καλησπέρα, καλώς ήρθες. Δεν ξέρω να σου απαντήσω για τον γιατρό και το Ιασώ αλλά αφού πιστεύει ότι το πρόβλημα είναι στα έμβρυα γιατί δεν σου προτείνει προεμφυτευτικο; Θα έχεις μια εικόνα. Επίσης πολύ αντιβίωση έχεις πάρει, μήπως να ρωτούσες όντως και κάποιον άλλο γιατρό!!!

Του το ειπα για προεμφυτευτικο  και δεν το προτεινει στην περιπτωση μου. Επισης χωρίς να μαι σίγουρη ο προεμφυτευτικος επιτρεπεται μετα τα 40

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Ivanka είπε:

Κοριτσια καλησπερα! ειμαι καινουργια στο forum, θα ηθελα εαν ξέρετε να μου πειτε γνώμες για τον κυριο Κουρτ.Αλ.και για το ιασω.   Μέχρι τωρα ήμουν στον Σφ. Εχω κανει μαζι του 3 διεγέρσεις και 6 εμβρυομεταφορες. ολες με χοριακη μηδέν εκτός απο μια που παλλινδρομισε την 6η βδομαδα. Αρχικα το προβλημα ηταν στον συζύγο, οπου τελικα προχωρησαμε με δοτη. Στην συνεχεια με την εξεταση Νικα βρεθηκε φλεγμονή ενδομήτριου και αρχισα αντιβιωσεις και εγχύσεις. Εχω παρει απειρη αντιβιωση τα 3 τελευταια χρονια! στην τελευταια αποτυχια μου ειπε οτι θεωρεί οτι το προβλημα ειναι στα εμβρυα και για αυτο δεν προχωρανε. Ισως να μην ειμαι έτοιμη να το δεχτω ...αλλα βρε κοριτσια στα 12 ωραρια που κανω καθε φορα καταλληγω με 8 συνηθως βλαστοκυστες. πως γινεται να μην ειναι καλα? εστω και 1 σε τοσες προσπαθειες. Για την επομενη φορα μου προτεινε παλι το μακρυ πρωτοκολλο χωρις να αλλαξουμε τιποτα. Νιωθω πλεον οτι κανω συνεχως την ιδια επαναλαμβανομενη διαδικασια που καταλληγει παντα σε μια αποτυχια.  

Καλώς όρισες Ivanka! Με τον Κουρ. δεν έχω προσωπική εμπειρία, αν και έχω διαβάσει καλά λόγια γι' αυτόν εδώ μέσα, ήμουν όμως στο Ιασώ όπου εκεί έκανα όλες τις ετ μου και από το κέντρο έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Έχει πάρα πολύ καλό εμβρυολογικό τμήμα, που το θεωρώ το Α και το Ω. Θα σου πω τι βήματα ακολούθησα έπειτα από 4 αποτυχημένες ετ, μήπως και βοηθηθείς:

1) Πήγα στο τμήμα αποβολών του Έλενα (στην Οικονομοπούλου) όπου εξετάζουν εκτός από καθ' έξιν αποβολές και προβλήματα μη εμφύτευσης (είχα 3 μηδενικές χοριακές και 1 βιοχημική). Εκεί κάνουν πολύ αναλυτικά έλεγχο και είναι και δωρεάν, οπότε σε περίπτωση που δεν έχεις επισκεφτεί αιματολόγο θα στο πρότεινα οπωσδήποτε. 

2) Έκανα βιοψία ενδομητρίου και ΕΡΑ τεστ, που δείχνει το παράθυρο εμφύτευσης (και πράγματι βρέθηκε μετατοπισμένο κατά μία μέρα). Θεωρώ ότι στη δική σου περίπτωση, με τόσα έμβρυα που μαζεύεις και τόσες βλαστοκύστες που προκύπτουν, ότι αξίζει να δείτε το παράθυρο εμφύτευσης, μήπως κάτι λάθος συγχρονίζεται εκεί και δε φταίνε τα έμβρυα. 

3) Κάναμε προεμφυτευτικό έλεγχο εμβρύων, για να διαπιστώσουμε αν πράγματι τα έμβρυα μας είχαν χρωμοσωμικές ανωμαλίες και εκεί οφείλονταν οι αλλεπάλληλες αποτυχίες (και πράγματι μόλις 1 στα 6 έμβρυα μας ήταν υγιές). Ο προεμφυτευτικός έλεγχος είναι ο μόνος τρόπος να διαπιστωθεί αν τα έμβρυα έχουν κάποιο θέμα ή όχι.

Επόμενο βήμα μετά τη μεταφορά του ενός υγειούς εμβρύου μας θα ήταν να ελέγξουμε πιο διεξοδικά το σπέρμα καθώς είχα αποφασίσει ότι αν δεν έπιανε το τελευταίο εμβρυάκι μας, ότι θα συνέχιζα με δότρια. Τελικά μας περίμενε μεγάλη εκπλήξη, έμεινα έγκυος φυσικά και τώρα διανύω αισίως τον 4ο μήνα! Οπότε έχε στο νου σου ότι όλα μπορούν να συμβούν (υπ' όψιν, είμαι 42,5!) γι' αυτό μη χάνεις τις ελπίδες σου! Είσαι πραγματικά πολύ νέα και απ' ότι φαίνεται επίμονη, άρα θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να τα καταφέρεις, δεδομένου ότι είχες ήδη μία φορά εμφύτευση και το σώμα σου έχει αποδείξει τη δυναμική του.

Εσύ όλες τις προσπάθειες τις έκανες με έμβρυα που προέκυψαν από διέγερση? Σε ρωτάω γιατί λένε ότι με φυσικούς κύκλους συνήθως παίρνουμε πιο υγιή ωάρια. Ισως θα άξιζε να το δοκιμάσεις και αυτό. Εξάλλου είναι πιο ήπια διαδικασία. Επίσης, τι έμβρυα βάζατε? 3ης μέρας ή βλαστοκύστες? Λένε ότι όταν αποτυχγάνει ο ένας τρόπος, δοκιμάζουμε τον άλλο. Εσύ έχεις δοκιμάσει και τα δύο? Αν όχι καλό θα ήταν μάλλον. Σε ρωτάω γιατί λες ότι δοκιμάζατε συνεχώς το ίδιο πράγμα. 

Για το γιατρό σου έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια, όπως και να έχει πάντως, κακό δε θα ήταν να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη και βλέπεις πώς θα προχωρήσεις. Καλή δύναμη σου εύχομαι και ειλικρινά ελπίζω η επόμενη προσπάθεια να είναι η τυχερή! Αρκετά έχεις ταλαιπωρηθεί ως τώρα, φτάνει, ήρθε η ώρα να γίνεις μανούλα θεωρώ! 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , happiness79 είπε:

 

@happiness79 Με το καλο το μωρακι σας!!! Οντως ο Σφακ ειναι παρα πολυ καλος, αναλυτικος και ευγενικος, ομως αυτη την στιγμη νιωθω οτι εχω βαλτωσει .  Στο τμημα αποβολων εχω παει ηδη και δεν βρεθηκε κανενα προβλημα. Ειχαμε δοκιμασει στην πρωτη διεγερση με τριων ημερων. φυσικους κυκλους δεν μου τους προτεινει, επειδη παμε με δοτη θα πρεπει για ενα ωαριο καθε φορα να περνουμε και καινουργιο υλικο δοτη. Επισης μια φορα που δοκιμασαμε με σερπαφαρ δεν μου ταιριαξε και εκανα κυστες.  Ερα τεστ δεν εχω κανει, αλλα συμφωνα με τον σφακ επειδη κανουμε εμβρυομεταφορα σε φυσικο κυκλο το παραθυρο εμφυτευσης ειναι συγκεκριμενο.

Στο Ιασω απο οτι εχω δει ειναι ο Ψαθας. εσυ σε αυτον ησουν?

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Ivanka είπε:

 

Του το ειπα για προεμφυτευτικο  και δεν το προτεινει στην περιπτωση μου. Επισης χωρίς να μαι σίγουρη ο προεμφυτευτικος επιτρεπεται μετα τα 40

Ναι αλλά νομιζω ότι αν έχεις αρκετές αποτυχημένες ετ μπορείς να κανείς. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μια γνώμη ακόμα!!!

πρίν από 12 λεπτά , Ivanka είπε:

 

Και εγώ σε φυσικό κύκλο έκανα ετ αλλά με έβαλε να κάνω ΕΡΑ και όντως έχω μετατόπιση. Αυτό σου δείχνει πόσες μέρες πρέπει να πάρεις προγεστερονη είτε είσαι σε τεχνητό είτε σε φυσικό κύκλο. Επίσης και εγώ με δότη είμαι και για να μην πληρώνω ένα ένα ωάριο τα βάζω κατάψυξη και μετά τα βγάζω και τα γονιμοποιώ. Άλλωστε έχουμε την ίδια ηλικία και δυο έμβρυα βάζουμε. Εκτός από τα σεπραφαρ δίνουν και κλομιφεν ή φεμαρα, είναι παρόμοια αλλά λειτουργούν διαφορετικά σε κάθε οργανισμό. Έχω δοκιμάσει και τα τρία και δεν είχα το ίδιο αποτέλεσμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ivanka είπε:

Κοριτσια καλησπερα! ειμαι καινουργια στο forum, θα ηθελα εαν ξέρετε να μου πειτε γνώμες για τον κυριο Κουρτ.Αλ.και για το ιασω.   Μέχρι τωρα ήμουν στον Σφ. Εχω κανει μαζι του 3 διεγέρσεις και 6 εμβρυομεταφορες. ολες με χοριακη μηδέν εκτός απο μια που παλλινδρομισε την 6η βδομαδα. Αρχικα το προβλημα ηταν στον συζύγο, οπου τελικα προχωρησαμε με δοτη. Στην συνεχεια με την εξεταση Νικα βρεθηκε φλεγμονή ενδομήτριου και αρχισα αντιβιωσεις και εγχύσεις. Εχω παρει απειρη αντιβιωση τα 3 τελευταια χρονια! στην τελευταια αποτυχια μου ειπε οτι θεωρεί οτι το προβλημα ειναι στα εμβρυα και για αυτο δεν προχωρανε. Ισως να μην ειμαι έτοιμη να το δεχτω ...αλλα βρε κοριτσια στα 12 ωραρια που κανω καθε φορα καταλληγω με 8 συνηθως βλαστοκυστες. πως γινεται να μην ειναι καλα? εστω και 1 σε τοσες προσπαθειες. Για την επομενη φορα μου προτεινε παλι το μακρυ πρωτοκολλο χωρις να αλλαξουμε τιποτα. Νιωθω πλεον οτι κανω συνεχως την ιδια επαναλαμβανομενη διαδικασια που καταλληγει παντα σε μια αποτυχια.  

Καλησπέρα. Εμείς δοκιμάσαμε μετά από κάποιες προσπάθειες αλλού, στο Ιασώ με τον Κουρτ με δικό μας υλικό. Είμαστε ευχαριστημένοι με.το κέντρο. Δεν είχαμε βέβαια απόλυτη επιτυχία στις γονιμοποιησεις αλλά αυτό είχε να κάνει με εμάς. Όμως ένα καλό έμβρυο θέλαμε κ πιστεύω το πετύχαμε. Με τον γιατρό θα σου γράψουν και τα κορίτσια στο τοπικ της δωρεας, εμείς είχαμε δει κ Σφακ πριν αλλά δεν με έπεισε( θεώρησε ότι πρέπει να πάρω αντιβίωση από το στόμα) τελικά. Και εμπιστευτηκαμε Κουρτ και δεν κάναμε λάθος. Σίγουρα αντιμετωπίζει την κάθε περίπτωση ξεχωριστά και δεν κάνει βιαστικές κινήσεις. Αξίζει ένα ραντεβού μαζί του.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , Σποράκι είπε:

Ναι αλλά νομιζω ότι αν έχεις αρκετές αποτυχημένες ετ μπορείς να κανείς. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μια γνώμη ακόμα!!!

Και εγώ σε φυσικό κύκλο έκανα ετ αλλά με έβαλε να κάνω ΕΡΑ και όντως έχω μετατόπιση. Αυτό σου δείχνει πόσες μέρες πρέπει να πάρεις προγεστερονη είτε είσαι σε τεχνητό είτε σε φυσικό κύκλο. Επίσης και εγώ με δότη είμαι και για να μην πληρώνω ένα ένα ωάριο τα βάζω κατάψυξη και μετά τα βγάζω και τα γονιμοποιώ. Άλλωστε έχουμε την ίδια ηλικία και δυο έμβρυα βάζουμε. Εκτός από τα σεπραφαρ δίνουν και κλομιφεν ή φεμαρα, είναι παρόμοια αλλά λειτουργούν διαφορετικά σε κάθε οργανισμό. Έχω δοκιμάσει και τα τρία και δεν είχα το ίδιο αποτέλεσμα.

To ρωτησα και εγω αυτο με την καταψυξη και ου ειπε οχι γιατι χανουν λεει την δυναμικη τους τα ωαρια. Θα του το ξαναπω να δω τι θα μου πει αν επιμενω. Σε πιο γιατρο εισαι αν επιτρεπετε??  Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!  Δεν έχουμε πει τιποτα στους δικους μας για ολα αυτα και τωρα νιωθω να ξελαφρωσα που τα ειπα καπου  

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις συνειδητοποίησα κάτι που πάνω στη χαρά μου είχα ξεχάσει και δε με βλέπω να κοιμαμαι απόψε. Τη βδομάδα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος, για 3 μέρες είχα τρομερό πόνο στο στομάχι. Σε σημείο που έμεινα ξύπνια όλη νύχτα, δ μπορούσα να φάω καν. Και πήρα συνολικά 3χαπακια για το στομάχι. Berlex λεγονται. Ειναι γαστροπροστασια ουσιαστικά. Ούτε σκέφτηκα να ρωτήσω το γυναικολόγο πάνω στην αναστατωση. Στις οδηγίες τους διάβασα τώρα ότι λέει πως δεν έχουν βρεθεί παρενέργειες, αλλά να μη λαμβάνονται σε εγκυμοσύνη. Ξέρει καμια κάτι? Ανησυχώ μήπως προκάλεσα κάτι στο εμβρυακι μου. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, eleonora85 είπε:

Γελαω με τη φιλη σου που προκρινει σε ολα το αγχος (οπως ολοι οσοι δεν εχουν προβληματα, αλλα θελουν να κανουν κ τους εξυπνους στους υπολοιπους) κ προτεινει ως λυση το ... περπατημα :lol:
Η αληθεια ειναι πως οντως εμεις τωρα ειμαστε υπερευαισθητες αλλα δε μας εχουν βρει κ λιγα. Κι εγω εχω φιλη που ειναι ετσι στον κοσμο της αλλα οταν εκανε σεξ για μολις 3 μηνες κ δεν επιασε την ελουσε κρυος ιδρωτας (κ ολο λεει στους αλλους για το αγχος). Βεβαια μετα επιασε, τα ξεχασε ολα κ συνεχισε να κανει την εξυπνη!!
Εγω σε τετοια ατομα απλα δε μιλαω κ ας ειναι κ φιλοι μου. Τους δικαιολογω εν μερει γιατι καποιοι ανθρωποι αν δε ζησουν κατι απλα δεν μπορουν να σε συναισθανθουν.

Τωρα ειμαι σε μεταφορα (πριν ακομη κανω χοριακη) κ μου λενε καλα εισαι υπερβολικη, πηγαινε διακοπες, ελα μαζι μας για ψωνια (μες στο καταμεσημερο κι εγω υποτασικη).
Και οταν μου λενε για βολτες λεω οτι πηγα.. εεε δεν μπορω να τα βαλω με την βλακεια του καθενος, μου κοστιζει λιγοτερο να του λεω τετοιου τυπου δικαιολογιες.

Αχ βρε Ελεονώρα και εγώ μια απ' τα ίδια!Ειδικά όταν με πρήζουν  και με ρωτάνε ηλιθιότητες με εκείνο το επικριτικό ύφος : Μα καλά γιατί δεν πας μια βόλτα?Γιατί δεν πας στη θάλασσα,γιατί δεν πας στο βουνό να βουτήξεις στις βαθρες? Θα σε πιάσει κατάθλιψη μέσ' στο σπίτι όλη την ώρα! Ε και εγώ τους λέω ότι πηγαίνω και σταματάω τη συζήτηση. Εν τω μεταξύ πηγαίνω βόλτες,απλά αργά το απόγευμα έτσι ώστε να μην λιποθυμήσω από τη ζέστη. Απλά αυτές επειδή δεν θέλουν να κάνουν παιδιά και μάλιστα τα ψιλοσιχαινονται κιόλας,θεωρούν πως η ζωή μου τελείωσε επειδή είμαι έγκυος και παντρεύτηκα. Μιλάμε για iq πεπονιού

Εσύ κάνεις πολύ καλά που δεν ακολουθείς τους έντονους ρυθμούς των φίλων σου,είσαι σε μια περίοδο που θέλει προσοχή και κάνεις αυτό που σε ηρεμεί. Αν δεν το καταλαβαίνουν,δεν φταις εσύ. Τι να κάνουμε,δεν τη βρίσκουμε όλες μας να τρέχουμε για ψώνια η να κάνουμε βόλτες στους 40 βαθμούς. Στο φινάλε δεν αντέχουμε όλοι τη ζέστη,άνθρωποι είμαστε όχι κάκτοι 

πρίν από 18 λεπτά , Kate92 είπε:

Κορίτσια μόλις συνειδητοποίησα κάτι που πάνω στη χαρά μου είχα ξεχάσει και δε με βλέπω να κοιμαμαι απόψε. Τη βδομάδα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος, για 3 μέρες είχα τρομερό πόνο στο στομάχι. Σε σημείο που έμεινα ξύπνια όλη νύχτα, δ μπορούσα να φάω καν. Και πήρα συνολικά 3χαπακια για το στομάχι. Berlex λεγονται. Ειναι γαστροπροστασια ουσιαστικά. Ούτε σκέφτηκα να ρωτήσω το γυναικολόγο πάνω στην αναστατωση. Στις οδηγίες τους διάβασα τώρα ότι λέει πως δεν έχουν βρεθεί παρενέργειες, αλλά να μη λαμβάνονται σε εγκυμοσύνη. Ξέρει καμια κάτι? Ανησυχώ μήπως προκάλεσα κάτι στο εμβρυακι μου. 

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις το γιατρό σου,αν και πιστεύω πως δεν παθαίνεις κάτι με τρία χάπια για το στομάχι. Έχω στην εμβρυομεταφορα είχα πόνους χαμηλά στην κοιλιά και πήρα δύο μέρες νουροφεν,τα οποία απαγορεύονται. Τελικά μίλησα με το γιατρό και μου είπε πως δεν έγινε κάτι,αλλά να μην τα ξαναπάρω και για οποιοδήποτε πόνο να παίρνω η απλό παναντολ η ντεπον,τίποτα αλλο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Ivanka είπε:

To ρωτησα και εγω αυτο με την καταψυξη και ου ειπε οχι γιατι χανουν λεει την δυναμικη τους τα ωαρια. Θα του το ξαναπω να δω τι θα μου πει αν επιμενω. Σε πιο γιατρο εισαι αν επιτρεπετε??  Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!  Δεν έχουμε πει τιποτα στους δικους μας για ολα αυτα και τωρα νιωθω να ξελαφρωσα που τα ειπα καπου  

Εγώ είμαι στον Πα. και για την κατάψυξη πλέον με τον τρόπο που μπαίνουν κατάψυξη έχεις πολύ μικρές απώλειες λένε. Φαντάζομαι ότι αν ίσχυε το αντίθετο δεν θα με άφηνε να το κάνω αυτό. Επίσης έκανα και ngs για τα μικρόβια. Πρόσεξε λίγο το θέμα με τις αντιβιωσεις. Όπως και να έχει πριν προχωρήσεις με ξένα ωαρια εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις και δεύτερη γνώμη. Από τα κορίτσια έχω ακούσει καλά λόγια για τον γιατρό σου αλλά κάποιες φορές μπορεί κάποιος άλλος να βρει τη λύση!

πρίν από 57 λεπτά , Kate92 είπε:

Κορίτσια μόλις συνειδητοποίησα κάτι που πάνω στη χαρά μου είχα ξεχάσει και δε με βλέπω να κοιμαμαι απόψε. Τη βδομάδα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος, για 3 μέρες είχα τρομερό πόνο στο στομάχι. Σε σημείο που έμεινα ξύπνια όλη νύχτα, δ μπορούσα να φάω καν. Και πήρα συνολικά 3χαπακια για το στομάχι. Berlex λεγονται. Ειναι γαστροπροστασια ουσιαστικά. Ούτε σκέφτηκα να ρωτήσω το γυναικολόγο πάνω στην αναστατωση. Στις οδηγίες τους διάβασα τώρα ότι λέει πως δεν έχουν βρεθεί παρενέργειες, αλλά να μη λαμβάνονται σε εγκυμοσύνη. Ξέρει καμια κάτι? Ανησυχώ μήπως προκάλεσα κάτι στο εμβρυακι μου. 

Λογικά δεν έχεις πρόβλημα γιατί ήταν πολύ νωρίς και λένε ότι δεν επηρεάζονται. Σκέψου στην φυσική σύλληψη παίρνουμε τα πάντα μέχρι να μάθουμε ότι είμαστε έγκυες. Αλλά για να ηρεμήσεις αύριο πάρε και ένα τηλεφωνακι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Αχ βρε Ελεονώρα και εγώ μια απ' τα ίδια!Ειδικά όταν με πρήζουν  και με ρωτάνε ηλιθιότητες με εκείνο το επικριτικό ύφος : Μα καλά γιατί δεν πας μια βόλτα?Γιατί δεν πας στη θάλασσα,γιατί δεν πας στο βουνό να βουτήξεις στις βαθρες? Θα σε πιάσει κατάθλιψη μέσ' στο σπίτι όλη την ώρα! Ε και εγώ τους λέω ότι πηγαίνω και σταματάω τη συζήτηση. Εν τω μεταξύ πηγαίνω βόλτες,απλά αργά το απόγευμα έτσι ώστε να μην λιποθυμήσω από τη ζέστη. Απλά αυτές επειδή δεν θέλουν να κάνουν παιδιά και μάλιστα τα ψιλοσιχαινονται κιόλας,θεωρούν πως η ζωή μου τελείωσε επειδή είμαι έγκυος και παντρεύτηκα. Μιλάμε για iq πεπονιού

Εσύ κάνεις πολύ καλά που δεν ακολουθείς τους έντονους ρυθμούς των φίλων σου,είσαι σε μια περίοδο που θέλει προσοχή και κάνεις αυτό που σε ηρεμεί. Αν δεν το καταλαβαίνουν,δεν φταις εσύ. Τι να κάνουμε,δεν τη βρίσκουμε όλες μας να τρέχουμε για ψώνια η να κάνουμε βόλτες στους 40 βαθμούς. Στο φινάλε δεν αντέχουμε όλοι τη ζέστη,άνθρωποι είμαστε όχι κάκτοι 

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις το γιατρό σου,αν και πιστεύω πως δεν παθαίνεις κάτι με τρία χάπια για το στομάχι. Έχω στην εμβρυομεταφορα είχα πόνους χαμηλά στην κοιλιά και πήρα δύο μέρες νουροφεν,τα οποία απαγορεύονται. Τελικά μίλησα με το γιατρό και μου είπε πως δεν έγινε κάτι,αλλά να μην τα ξαναπάρω και για οποιοδήποτε πόνο να παίρνω η απλό παναντολ η ντεπον,τίποτα αλλο

 

πρίν από 12 λεπτά , Σποράκι είπε:

Εγώ είμαι στον Πα. και για την κατάψυξη πλέον με τον τρόπο που μπαίνουν κατάψυξη έχεις πολύ μικρές απώλειες λένε. Φαντάζομαι ότι αν ίσχυε το αντίθετο δεν θα με άφηνε να το κάνω αυτό. Επίσης έκανα και ngs για τα μικρόβια. Πρόσεξε λίγο το θέμα με τις αντιβιωσεις. Όπως και να έχει πριν προχωρήσεις με ξένα ωαρια εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις και δεύτερη γνώμη. Από τα κορίτσια έχω ακούσει καλά λόγια για τον γιατρό σου αλλά κάποιες φορές μπορεί κάποιος άλλος να βρει τη λύση!

Λογικά δεν έχεις πρόβλημα γιατί ήταν πολύ νωρίς και λένε ότι δεν επηρεάζονται. Σκέψου στην φυσική σύλληψη παίρνουμε τα πάντα μέχρι να μάθουμε ότι είμαστε έγκυες. Αλλά για να ηρεμήσεις αύριο πάρε και ένα τηλεφωνακι.

Ευχαριστώ κορίτσια. Θα τηλεφωνήσω αύριο. Να δω πως θα ησυχάσω απόψε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...