Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , Penaki είπε:

Δεν ξέρω αλλά εμένα ένα είναι αυτό το χαρτί, δηλ. η απόφαση της Επιτροπής για τα φαρμακα. Μια πρωτοτυπη. Γι αυτό έδωσα κ φωτοτυπία στον ΕΟΠΥΥ μήπως τη χρειαστώ παλι. Κάτι άλλο εννοείς μήπως κ δεν καταλαβαίνω? 

Οχι οταν περνας επιτροπή σου δίνουν 1 αποφαση που ειναι για 2 προσπάθειες ,η μια ειναι για την 1η προσπάθεια εξωσωματικής κ ακομα ενα χαρτί για τη 2η μαζι εμενα μ τ ειχαν συραψει γιατι 2 φορες δικαιουμαστε φάρμακα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 28 λεπτά , Καντι είπε:

Πάντα καλούσαν οι γιατροι για μια παρηγοριά και κλείναμε ραντεβού για συζήτηση και αξιολόγηση. Μονο ενας υπέραπαίσιος απο το Έλενα που πηρε και φακελάκι 600 ευρώ ουτε καν μου τηλεφώνησε. 

Εγώ δεν έκλεισα ραντεβού με τον γιατρό. Μου είπε να σταματήσω τα φάρμακα. Μέσα σε 10 μέρες θα μου ερθει περίοδος και μιλάμε μετά να δούμε πως θα κινηθούμε. Να τον πάρω τηλ όταν θα μου τελειώσει η περίοδος λέτε ή μετά αφού γυρίσω από διακοπές? 

πρίν από 26 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Οχι οταν περνας επιτροπή σου δίνουν 1 αποφαση που ειναι για 2 προσπάθειες ,η μια ειναι για την 1η προσπάθεια εξωσωματικής κ ακομα ενα χαρτί για τη 2η μαζι εμενα μ τ ειχαν συραψει γιατι 2 φορες δικαιουμαστε φάρμακα 

Και εμενα ένα χαρτί μου έδωσαν που είναι για δύο προσπάθειες 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας ! 

Ειμαι καινουρια στην παρέα....Σας διαβάζω καιρο αλλά αποφάσισα ότι είναι ώρα πια να μοιράζομαι κ εγώ τους προβληματισμούς μου μαζί σας κ να δίνω τα φώτα μου όπου μπορώ! Έχω κάνει ήδη τρεις εξωσωματικές εκ των οποίων η μια βιοχημική κ οι άλλες δυο με αρνητική χοριακη. Από Οκτώβρη πάω για την επόμενη προσπάθεια .... μέχρι τότε ανασυγκρότηση, υπομονή και επιμονή όπως όλες μας !!! 

10 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Να σας ρωτήσω τα λεφτά που παίρνουμε για την εξωσωματικη τα παίρνουμε ακόμα και αν δεν πέτυχε έτσι? Που μπορώ να δω τι χαρτιά χρειάζεται και που πρέπει να τα καταθέσω? 

Το επίδομα εξωσωματικής το παίρνεις πράγματι αν εχεις περάσει από επιτροπή. Εντός 6 μηνών από την εμβρυομεταφορα πρέπει να κανεις αίτηση στο γραφείο ΠΕΔΥ (πρώην ΙΚΑ) της περιοχής σου. Εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου με αίτηση πριν  δυο βδομαδες. Χρειάζεται η αίτηση που συμπληρώνεις εκεί, φωτοτυπία της απόφασης της επιτροπής, βεβαίωση από το κέντρο που έκανες την προσπάθεια (τους λες ότι θες το χαρτί για το επίδομα εξωσωματικής), τις πρωτότυπες αποδείξεις του κέντρου και χαρτί με το ΙΒΑΝ για να σου κατατεθούν τα χρήματα. Μου είπαν ότι περίπου σε ένα μήνα θα μπουν τα λεφτά (350 ευρώ) στο λογαριασμό μου. Αυταααα... ελπίζω να σε βοήθησα ! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Lela79 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας ! 

Ειμαι καινουρια στην παρέα....Σας διαβάζω καιρο αλλά αποφάσισα ότι είναι ώρα πια να μοιράζομαι κ εγώ τους προβληματισμούς μου μαζί σας κ να δίνω τα φώτα μου όπου μπορώ! Έχω κάνει ήδη τρεις εξωσωματικές εκ των οποίων η μια βιοχημική κ οι άλλες δυο με αρνητική χοριακη. Από Οκτώβρη πάω για την επόμενη προσπάθεια .... μέχρι τότε ανασυγκρότηση, υπομονή και επιμονή όπως όλες μας !!! 

Το επίδομα εξωσωματικής το παίρνεις πράγματι αν εχεις περάσει από επιτροπή. Εντός 6 μηνών από την εμβρυομεταφορα πρέπει να κανεις αίτηση στο γραφείο ΠΕΔΥ (πρώην ΙΚΑ) της περιοχής σου. Εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου με αίτηση πριν  δυο βδομαδες. Χρειάζεται η αίτηση που συμπληρώνεις εκεί, φωτοτυπία της απόφασης της επιτροπής, βεβαίωση από το κέντρο που έκανες την προσπάθεια (τους λες ότι θες το χαρτί για το επίδομα εξωσωματικής), τις πρωτότυπες αποδείξεις του κέντρου και χαρτί με το ΙΒΑΝ για να σου κατατεθούν τα χρήματα. Μου είπαν ότι περίπου σε ένα μήνα θα μπουν τα λεφτά (350 ευρώ) στο λογαριασμό μου. Αυταααα... ελπίζω να σε βοήθησα ! 

Καλωσήρθες! 
Υπομονη και επιμονή όπως ακριβώς τα λες. Εύχομαι να είναι η τελευταία σου κ τυχερη!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Καντι είπε:

Πάντα καλούσαν οι γιατροι για μια παρηγοριά και κλείναμε ραντεβού για συζήτηση και αξιολόγηση. Μονο ενας υπέραπαίσιος απο το Έλενα που πηρε και φακελάκι 600 ευρώ ουτε καν μου τηλεφώνησε. 

Ούτε με εμένα συζήτησαν κάτι. Μόνο τηλεφωνικά μου είπαν ότι αυτά συμβαίνουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Lela79 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας ! 

Ειμαι καινουρια στην παρέα....Σας διαβάζω καιρο αλλά αποφάσισα ότι είναι ώρα πια να μοιράζομαι κ εγώ τους προβληματισμούς μου μαζί σας κ να δίνω τα φώτα μου όπου μπορώ! Έχω κάνει ήδη τρεις εξωσωματικές εκ των οποίων η μια βιοχημική κ οι άλλες δυο με αρνητική χοριακη. Από Οκτώβρη πάω για την επόμενη προσπάθεια .... μέχρι τότε ανασυγκρότηση, υπομονή και επιμονή όπως όλες μας !!! 

Το επίδομα εξωσωματικής το παίρνεις πράγματι αν εχεις περάσει από επιτροπή. Εντός 6 μηνών από την εμβρυομεταφορα πρέπει να κανεις αίτηση στο γραφείο ΠΕΔΥ (πρώην ΙΚΑ) της περιοχής σου. Εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου με αίτηση πριν  δυο βδομαδες. Χρειάζεται η αίτηση που συμπληρώνεις εκεί, φωτοτυπία της απόφασης της επιτροπής, βεβαίωση από το κέντρο που έκανες την προσπάθεια (τους λες ότι θες το χαρτί για το επίδομα εξωσωματικής), τις πρωτότυπες αποδείξεις του κέντρου και χαρτί με το ΙΒΑΝ για να σου κατατεθούν τα χρήματα. Μου είπαν ότι περίπου σε ένα μήνα θα μπουν τα λεφτά (350 ευρώ) στο λογαριασμό μου. Αυταααα... ελπίζω να σε βοήθησα ! 

Καλημερα. Καλή επιτυχία κορίτσι μου. Εύχομαι αυτήν την φορά να πετύχει. Σε ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησες πολύ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Εγώ δεν έκλεισα ραντεβού με τον γιατρό. Μου είπε να σταματήσω τα φάρμακα. Μέσα σε 10 μέρες θα μου ερθει περίοδος και μιλάμε μετά να δούμε πως θα κινηθούμε. Να τον πάρω τηλ όταν θα μου τελειώσει η περίοδος λέτε ή μετά αφού γυρίσω από διακοπές? 

Και εμενα ένα χαρτί μου έδωσαν που είναι για δύο προσπάθειες 

Δεν ξερω εάν τ αλλαξαν εμενα παντως τ σεπτεμβριο μ έδωσαν 2 χαρτιά στην επιτροπή Θεσσαλονίκης :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Τι πιστεύεται ότι πρέπει να κάνω διαφορετικό αυτήν την φορά για να πετύχει? Τι συμβουλή θα μου δίνατε? Τι πιστεύεται ότι σας βοήθησε εσάς και πέτυχε η ετ? Προσπαθώ να χαλαρωσω και να μην τα σκέφτομαι μέχρι να έρθει η ώρα πάλι. Αλλά δεν μπορώ. Σκέφτομαι συνέχεια τι θα μπορούσα να είχα κάνει για να είχε πετύχει η εξωσωματικη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Kallo είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τι πιστεύεται ότι πρέπει να κάνω διαφορετικό αυτήν την φορά για να πετύχει? Τι συμβουλή θα μου δίνατε? Τι πιστεύεται ότι σας βοήθησε εσάς και πέτυχε η ετ? Προσπαθώ να χαλαρωσω και να μην τα σκέφτομαι μέχρι να έρθει η ώρα πάλι. Αλλά δεν μπορώ. Σκέφτομαι συνέχεια τι θα μπορούσα να είχα κάνει για να είχε πετύχει η εξωσωματικη. 

Να χαλαρώσεις!άλλαξε παραστάσεις κάτσε 4-5 μέρες ξάπλα και μετά γυρνά στην καθημερινότητα απλά πιο χαλαρά!αυτό έκανα εγώ! φιλακια πολλά 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kallo είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τι πιστεύεται ότι πρέπει να κάνω διαφορετικό αυτήν την φορά για να πετύχει? Τι συμβουλή θα μου δίνατε? Τι πιστεύεται ότι σας βοήθησε εσάς και πέτυχε η ετ? Προσπαθώ να χαλαρωσω και να μην τα σκέφτομαι μέχρι να έρθει η ώρα πάλι. Αλλά δεν μπορώ. Σκέφτομαι συνέχεια τι θα μπορούσα να είχα κάνει για να είχε πετύχει η εξωσωματικη. 

Αγαπητή @Kallo αν και δεν έχω πετύχει μέχρι τώρα ηθελα να σου γράψω γιατί καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που νιώθεις. Μετά από κάθε αποτυχία ή μετά την αποβολή έπαιρνα αμπάριζα και διάβαζα, έπαιρνα (κ παίρνω) βιταμίνες, ξεκινούσα κάποια εναλλακτική θεραπεία κλπ. Κ πιστεύω πως κάτι από αυτά θα κάνει το «κλικ» στον οργανισμό σου και στον δικό μου και θα είναι η στιγμή που θα πάνε όλα καλά και θα συμβεί. Νομίζω πως αυτό που μας «τρελαίνει» όλες μας είναι ότι υπάρχει αυτό το ποσοστό που δεν ελέγχουμε καθόλου. Αυτό που δεν ελέγχουν ούτε οι γιατροί.
Επειδή λοιπόν κ εγώ έχω την ίδια απορία εδώ και 2 χρόνια - τι άλλο μπορώ να κανω πια;;;-αυτή τη φορά κατέβασα ένα βιβλίο (είναι κ καλοκαιράκι, μια χαρά) μιας τυπισσας Αμερικανίδας, η οποία στοχεύει περισσότερο στο να σου αλλάξει το «μυαλό», την στάση και την σκέψη σου απέναντι σε αυτό που αντιμετωπίζουμε. Εμένα με «έπιασε» απο την αρχή γιατί είναι σαν κάποιος να είχε βάλει κάμερα και να παρακολουθεί ακριβώς τι σκέφτομαι και τι κανω. Βασική της αρχή είναι πως ενώ μπορεί να έχεις κάνει το σώμα σου τον απόλυτο ναό γονιμότητας με όλους τους ανανάδες, τις βιταμίνες και τους βελονισμούς που έχεις κάνει, τι γίνεται όταν το μυαλό σου είναι γεμάτο απο φόβο, αμφιβολία και άρα τοξικότητα; 
Οποτε είπα να δοκιμάσω και την αλλαγή του mindset. Έχει κάποιες απλούς μηχανισμούς μεν αλλά πολύ καίριους δε. Είναι δυστυχώς στα αγγλικά μόνο αλλά αν σε ενδιαφέρει σου στέλνω τίτλο. 
Sorry για το σεντόνι. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Δυστυχώς η αδερφή μου δουλεύει στην Αθήνα κ μένει στο πατρικό, εκεί δεν επιτρέπουν σκυλιά. Και να θέλει δεν μπορεί να βοηθήσει.

Τι να πω.. ελπίζω να λογικευτεί μέχρι τότε ο πρώην κ να τα πάρει, αλλιώς θα πρέπει ν πληρώσω άνθρωπο να τα φροντίζει :sad:

Κοριτσάκι μου πολύ φοβάμαι ότι βοήθεια από τον πρώην δεν πρέπει να υπολογίζεις. Αυτός τώρα θέλει να κάνει την ζωή του και να περνάει καλά. Συγνώμη κιόλας που στο λέω. Ότι κάνεις πρέπει να το κάνεις μόνη μου. Όσο μπορείς οκ. Μετά ψάξε για βοήθεια 

1 ώρα πρίν, Ζαργαναρα είπε:

Να χαλαρώσεις!άλλαξε παραστάσεις κάτσε 4-5 μέρες ξάπλα και μετά γυρνά στην καθημερινότητα απλά πιο χαλαρά!αυτό έκανα εγώ! φιλακια πολλά 

Ευχαριστώ πολύ 

πρίν από 59 λεπτά , SofiDim είπε:

Αγαπητή @Kallo αν και δεν έχω πετύχει μέχρι τώρα ηθελα να σου γράψω γιατί καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που νιώθεις. Μετά από κάθε αποτυχία ή μετά την αποβολή έπαιρνα αμπάριζα και διάβαζα, έπαιρνα (κ παίρνω) βιταμίνες, ξεκινούσα κάποια εναλλακτική θεραπεία κλπ. Κ πιστεύω πως κάτι από αυτά θα κάνει το «κλικ» στον οργανισμό σου και στον δικό μου και θα είναι η στιγμή που θα πάνε όλα καλά και θα συμβεί. Νομίζω πως αυτό που μας «τρελαίνει» όλες μας είναι ότι υπάρχει αυτό το ποσοστό που δεν ελέγχουμε καθόλου. Αυτό που δεν ελέγχουν ούτε οι γιατροί.
Επειδή λοιπόν κ εγώ έχω την ίδια απορία εδώ και 2 χρόνια - τι άλλο μπορώ να κανω πια;;;-αυτή τη φορά κατέβασα ένα βιβλίο (είναι κ καλοκαιράκι, μια χαρά) μιας τυπισσας Αμερικανίδας, η οποία στοχεύει περισσότερο στο να σου αλλάξει το «μυαλό», την στάση και την σκέψη σου απέναντι σε αυτό που αντιμετωπίζουμε. Εμένα με «έπιασε» απο την αρχή γιατί είναι σαν κάποιος να είχε βάλει κάμερα και να παρακολουθεί ακριβώς τι σκέφτομαι και τι κανω. Βασική της αρχή είναι πως ενώ μπορεί να έχεις κάνει το σώμα σου τον απόλυτο ναό γονιμότητας με όλους τους ανανάδες, τις βιταμίνες και τους βελονισμούς που έχεις κάνει, τι γίνεται όταν το μυαλό σου είναι γεμάτο απο φόβο, αμφιβολία και άρα τοξικότητα; 
Οποτε είπα να δοκιμάσω και την αλλαγή του mindset. Έχει κάποιες απλούς μηχανισμούς μεν αλλά πολύ καίριους δε. Είναι δυστυχώς στα αγγλικά μόνο αλλά αν σε ενδιαφέρει σου στέλνω τίτλο. 
Sorry για το σεντόνι. 

Θα ήθελα να μου το στείλεις εάν μπορείς. Δεν με πειράζει που είναι στα αγγλικά. Αν και η αλήθεια είναι ότι πιστεύω ότι θέλω πιο πρακτικά πράγματα. Δεν ξέρω. Έτσι νοιώθω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Σας έμαθα τυχαία από ένα άλλο φόρουμ για εξωσωματική. Χαίρομαι πραγματικά που σας βρίσκω και εσάς, διότι παρότι ο σύζυγος και εγώ ξεκινήσαμε σχετικά πρόσφατα την διαδικασία της εξωσωματικής, νιώθω αρκετή μοναξιά, και επιπλέον έχω πολλές απορίες και κάθε μέρα γίνονται περισσότερες... 

Να πω σαν μία μικρή εισαγωγή ότι εμείς αυτό το διάστημα κάνουμε εξετάσεις με βάση την καθοδήγηση από το κέντρο εξωσωματικής που είμαστε, και τον Σεπτέμβριο περνάμε επιτροπή... οι εξετάσεις μας...άλλες καλές, άλλες κακές...

Εύχομαι πραγματικά σε όλες σας, γρήγορα να πραγματοποιηθούν τα όνειρα σας και να γεμίσουν μωρά οι αγκαλιές σας...! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Καλησπέρα σας

Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Σας έμαθα τυχαία από ένα άλλο φόρουμ για εξωσωματική. Χαίρομαι πραγματικά που σας βρίσκω και εσάς, διότι παρότι ο σύζυγος και εγώ ξεκινήσαμε σχετικά πρόσφατα την διαδικασία της εξωσωματικής, νιώθω αρκετή μοναξιά, και επιπλέον έχω πολλές απορίες και κάθε μέρα γίνονται περισσότερες... 

Να πω σαν μία μικρή εισαγωγή ότι εμείς αυτό το διάστημα κάνουμε εξετάσεις με βάση την καθοδήγηση από το κέντρο εξωσωματικής που είμαστε, και τον Σεπτέμβριο περνάμε επιτροπή... οι εξετάσεις μας...άλλες καλές, άλλες κακές...

Εύχομαι πραγματικά σε όλες σας, γρήγορα να πραγματοποιηθούν τα όνειρα σας και να γεμίσουν μωρά οι αγκαλιές σας...! 

Καλησπέρα. Καλώς ήρθες κορίτσι μου. Εύχομαι να πάει πολύ καλά η προσπάθεια σου και να πετύχεις με την πρωτη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Kallo said:

Καλησπέρα. Καλώς ήρθες κορίτσι μου. Εύχομαι να πάει πολύ καλά η προσπάθεια σου και να πετύχεις με την πρωτη 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τι πιστεύεται ότι πρέπει να κάνω διαφορετικό αυτήν την φορά για να πετύχει? Τι συμβουλή θα μου δίνατε? Τι πιστεύεται ότι σας βοήθησε εσάς και πέτυχε η ετ? Προσπαθώ να χαλαρωσω και να μην τα σκέφτομαι μέχρι να έρθει η ώρα πάλι. Αλλά δεν μπορώ. Σκέφτομαι συνέχεια τι θα μπορούσα να είχα κάνει για να είχε πετύχει η εξωσωματικη. 

Είμαι ακριβώς στην ίδια ψυχολογία με εσένα, καθώς η τελευταία μου αρνητική χοριακη ήταν πριν 20 μέρες .... Δε ξέρω αν έφταιξε κάτι που δεν έκανα ...γι αυτό  αποφάσισα να κάνω ότι περισσότερο μπορώ πριν την επόμενη προσπάθεια. Πήγα στο Έλενα στο τμήμα αποβολών κ ξεκίνησα τον έλεγχο κ εκεί ... Άρχισα γυμναστήριο για να εκτονώνομαι κ να χάσω τα 10 κιλά που μάζεψα στις τρεις προηγούμενες εξωσωματικές ....Ανακάλυψα δε,  ότι μετά από μια ώρα έντονης γυμναστικής είμαι ευδιάθετη κ χωρίς το στρες που με τρώει τον τελευταίο χρόνο (καλααααα.... μετά από κάποιες ώρες αυτό επιστρέφει αλλά πόση γυμναστική να κάνω η ταλαίπωρη Χαχαχαχα!!) Επίσης αποφάσισα από Σεπτέμβρη να ξεκινήσω γιόγκα κ βελονισμό! Κ άμα διαβάζοντας εδώ βρω κ κάτι άλλο που δεν έχω δοκιμάσει θα το κάνω κ αυτό !!!! Έχω αποφασίσει ότι στην επόμενη προσπάθεια θα πάω φουλ έξτρα έτσι ώστε αν δεν πετύχει τουλάχιστον θα βρίζω τη γκαντεμιά μου κ δε θα νιώθω τύψεις ότι δεν προσπάθησα αρκετά !!! Εμένα με βοηθάει στη ψυχολογία μου η δράση... νιώθω ότι δεν κάθομαι να περιμένω την μοίρα μου άπραγη... ισως να είναι ανούσια όλα αυτά αλλά τουλάχιστον με βοηθούν ψυχολογικά .... 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...