Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τι πιστεύεται ότι πρέπει να κάνω διαφορετικό αυτήν την φορά για να πετύχει? Τι συμβουλή θα μου δίνατε? Τι πιστεύεται ότι σας βοήθησε εσάς και πέτυχε η ετ? Προσπαθώ να χαλαρωσω και να μην τα σκέφτομαι μέχρι να έρθει η ώρα πάλι. Αλλά δεν μπορώ. Σκέφτομαι συνέχεια τι θα μπορούσα να είχα κάνει για να είχε πετύχει η εξωσωματικη. 

Προεμφυτευτικο έλεγχο στις βλαστοκυστες έχεις σκεφτεί? Στο εξωτερικό το έχουν σαν στάνταρ διαδικασία πριν τη μεταφορά, απορώ γιατί έδω μας βάζουν να κάνουμε εμβρυομεταφορες με μη ελεγμένα έμβρυα....μέχρι να πετύχουμε το καλό. Και παράλληλα έχουμε απογοητευτεί και ψάχτει για 100 αλλα προβλήματα χωρίς ουσιαστικό λόγο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, Lela79 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας ! 

Ειμαι καινουρια στην παρέα....Σας διαβάζω καιρο αλλά αποφάσισα ότι είναι ώρα πια να μοιράζομαι κ εγώ τους προβληματισμούς μου μαζί σας κ να δίνω τα φώτα μου όπου μπορώ! Έχω κάνει ήδη τρεις εξωσωματικές εκ των οποίων η μια βιοχημική κ οι άλλες δυο με αρνητική χοριακη. Από Οκτώβρη πάω για την επόμενη προσπάθεια .... μέχρι τότε ανασυγκρότηση, υπομονή και επιμονή όπως όλες μας !!! 

Το επίδομα εξωσωματικής το παίρνεις πράγματι αν εχεις περάσει από επιτροπή. Εντός 6 μηνών από την εμβρυομεταφορα πρέπει να κανεις αίτηση στο γραφείο ΠΕΔΥ (πρώην ΙΚΑ) της περιοχής σου. Εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου με αίτηση πριν  δυο βδομαδες. Χρειάζεται η αίτηση που συμπληρώνεις εκεί, φωτοτυπία της απόφασης της επιτροπής, βεβαίωση από το κέντρο που έκανες την προσπάθεια (τους λες ότι θες το χαρτί για το επίδομα εξωσωματικής), τις πρωτότυπες αποδείξεις του κέντρου και χαρτί με το ΙΒΑΝ για να σου κατατεθούν τα χρήματα. Μου είπαν ότι περίπου σε ένα μήνα θα μπουν τα λεφτά (350 ευρώ) στο λογαριασμό μου. Αυταααα... ελπίζω να σε βοήθησα ! 

Καλώς ήρθες στην παρεα! 

Επειδή έχεις ήδη κάνει κάποιες προσπάθειες, μήπως πριν την επόμενη φορά που ελπίζω να είναι κ η τυχερή σου να συζητήσεις με το γιατρό σου για την εξέταση που ελέγχει το παραθυρο μετατόπισης που παιζει ρόλο στην εμφυτευση. Δεν την έχω κάνει αλλά την σκέφτομαι για επόμενα βήματα. 

 

2 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Ευχαριστούμε για το καλωσόρισμα! 

Εμείς με το σύζυγο (35 μαϊων με τα καλοκαίρια μέσα) έχουμε και οι δυο το στίγμα... ήταν κοινή μας απόφαση ότι δεν θα προσπαθήσουμε φυσιολογικά, αλλά θα πάμε μέσω εξωσωματικής (κανείς από τους δυο δεν ήθελε να πάρει το ρίσκο να υπάρξει έμβρυο με μεσογειακή...). Πήγαμε στο κέντρο εξωσωματικής, και ξεκινήσαμε τις εξετάσεις για να προχωρήσουμε στην πρώτη προσπάθεια. Γενικά όσες έχουμε κάνει έχουν βγει καλές. Αλλά στην πορεία αποδείχτηκε ότι εκείνος έχει ζήτημα με το σπέρμα, και εγώ ίσως να έχω κάτι με τον θυροειδή. Έτσι λοιπόν, έχουμε δει το κέντρο εξωσωματικής, δηλ γυναικολόγους, εμβρυολόγους, κλπ, ουρολόγο, και έχουμε κανονισμένα ραντεβού για καρυότυπους, κυστικές ινώσεις, κλπ) καθώς και με ενδοκρινολόγο να δει τις δικές μου εξετάσεις... 

Παράλληλα, όσο διαβάζω και ενημερώνομαι με πιάνει πανικός. Έχω κλείσει ραντεβού σε αλλεργιολόγο (γιατί τυγχάνει να έχω κάποιες φαρμακευτικές αλλεργίες και θέλω να μου βεβαιώσει ότι τα φάρμακα στο πρωτόκολλο μπορώ να τα πάρω άφοβα), και σε διατροφολόγο (διότι ξεκίνησα να σκέφτομαι δύο φορές τι τρώμε πλέον, τι να τρώμε για να προετοιμάσουμε/ενισχύσουμε το σώμα μας/ωάρια/σπέρμα, κλπ. ιδιαίτερα μετά τις εξετάσεις του συζύγου). Είναι και ο Αύγουστος που είναι νεκρός μήνας και όλα πάνε πίσω. 

Διαβάζω στο φόρουμ για ζευγάρια που έχουν πάει για κατακερματισμούς, αιματολόγους, κλπ., και ως φυσικό επακόλουθο, επικρατεί στο μυαλό μου το χάος. Εμπιστεύομαι τους γιατρούς μου, όμως ενημερώνομαι ταυτόχρονα, και προσεύχομαι όλα να πάνε καλά.

Οποιαδήποτε συμβουλή έχετε να μου δώσετε, ευπρόσδεκτη!!!!!

Καλώς ήρθες κ εσύ!!!! 

Οι εξετάσεις που αναφέρεις κυστική ίνωση κ καρυοτυπος γίνονται κ δωρεάν να ξέρεις, αλλά όχι στα κέντρα. Επίσης στο τμήμα αποβολων του Έλενα η γιατρός είναι αιματολογος κ σου κανει ενα μεγαλο πακετο εξετάσεων για θρομβοφιλια, θυροειδή, ανοσολογικα (δεν θυμάμαι αν είναι κ κάτι άλλο) κ κάνουν περιπου 1 μήνα τα αποτελέσματα. Μια απορία εξωσωματική θα κάνετε χωρίς προεμφυτευτικο έλεγχο των εμβρύων? Επειδή έχετε κ οι δυο στίγμα το λέω. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Penaki said:

Καλώς ήρθες στην παρεα! 

Επειδή έχεις ήδη κάνει κάποιες προσπάθειες, μήπως πριν την επόμενη φορά που ελπίζω να είναι κ η τυχερή σου να συζητήσεις με το γιατρό σου για την εξέταση που ελέγχει το παραθυρο μετατόπισης που παιζει ρόλο στην εμφυτευση. Δεν την έχω κάνει αλλά την σκέφτομαι για επόμενα βήματα. 

 

Καλώς ήρθες κ εσύ!!!! 

Οι εξετάσεις που αναφέρεις κυστική ίνωση κ καρυοτυπος γίνονται κ δωρεάν να ξέρεις, αλλά όχι στα κέντρα. Επίσης στο τμήμα αποβολων του Έλενα η γιατρός είναι αιματολογος κ σου κανει ενα μεγαλο πακετο εξετάσεων για θρομβοφιλια, θυροειδή, ανοσολογικα (δεν θυμάμαι αν είναι κ κάτι άλλο) κ κάνουν περιπου 1 μήνα τα αποτελέσματα. Μια απορία εξωσωματική θα κάνετε χωρίς προεμφυτευτικο έλεγχο των εμβρύων? Επειδή έχετε κ οι δυο στίγμα το λέω. 

Ο γιατρός είπε σίγουρα προεμφυτετυικό (στο στάδιο της βλαστοκύστης), λόγω στίγματος. 

16 minutes ago, Penaki said:

Καλώς ήρθες στην παρεα! 

Επειδή έχεις ήδη κάνει κάποιες προσπάθειες, μήπως πριν την επόμενη φορά που ελπίζω να είναι κ η τυχερή σου να συζητήσεις με το γιατρό σου για την εξέταση που ελέγχει το παραθυρο μετατόπισης που παιζει ρόλο στην εμφυτευση. Δεν την έχω κάνει αλλά την σκέφτομαι για επόμενα βήματα. 

 

Καλώς ήρθες κ εσύ!!!! 

Οι εξετάσεις που αναφέρεις κυστική ίνωση κ καρυοτυπος γίνονται κ δωρεάν να ξέρεις, αλλά όχι στα κέντρα. Επίσης στο τμήμα αποβολων του Έλενα η γιατρός είναι αιματολογος κ σου κανει ενα μεγαλο πακετο εξετάσεων για θρομβοφιλια, θυροειδή, ανοσολογικα (δεν θυμάμαι αν είναι κ κάτι άλλο) κ κάνουν περιπου 1 μήνα τα αποτελέσματα. Μια απορία εξωσωματική θα κάνετε χωρίς προεμφυτευτικο έλεγχο των εμβρύων? Επειδή έχετε κ οι δυο στίγμα το λέω. 

Εμένα με έστειλαν στο Χωρ... (δεν ξέρω αν κάνει να λέω ονόματα;;;;) και μου είπαν 500 ευρώ γι αυτές τις εξετάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθατε καινουρια κορίτσια! Καλή επιτυχία σας εύχομαι.

Επειδή συζητάτε για πρακτικά θέματα που μπορεί μια γυναίκα να κάνει υπάρχουν και κάποιες μαίες που κάνουν συμβουλευτική γονιμότητας. Σε βάζουν σε ένα πρόγραμμα, είτε με διατροφή, είτε με εξετάσεις, είτε με βιταμίνες και συμπληρώματα βλέποντας φυσικά τις εξετάσεις σου και μετά από κουβέντα μαζί σου.  Στην καλύτερη περίπτωση μιλάνε με τον γιατρό σου, αυτό δεν είναι πάντα εύκολο αν σκεφτείς πως δυσκολευόμαστε να τους βρουμε εμείς πολλές φορές. Αλλά και να μην μιλάνε μαζί του πηγαίνουν πάντα με σεβασμό σε αυτά που σου έχει προτείνει και σίγουρα λειτουργούν ενισχυτικά. Εμένα με είχαν βοηθησει πολύ γιατί όπως όλες λίγο πολύ θα έχετε νιώσει, η επικοινωνία με τους γιατρούς είναι δύσκολη ή τουλάχιστον αραιή, με τις μαίες έχεις μια πιο κοντινή σχέση. 
Επίσης επειδή είναι η φύση της δουλειάς τους τέτοια, είναι τόσο κοντά στις γυναίκες με έναν τρόπο διαφορετικό, σαν συγγενείς αλλά συγχρόνως και πολύ πρακτικές. 
 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Ο γιατρός είπε σίγουρα προεμφυτετυικό (στο στάδιο της βλαστοκύστης), λόγω στίγματος. 

Εμένα με έστειλαν στο Χωρ... (δεν ξέρω αν κάνει να λέω ονόματα;;;;) και μου είπαν 500 ευρώ γι αυτές τις εξετάσεις. 

Σε ρώτησα γιατί ξέρω ότι θέλει προεμφυτευτικο αν κ οι δυο έχουν στίγμα. 

Στο λαϊκό νοσοκομείο κάνουν για κυστική ίνωση δωρεάν απλά καλυπτουν περιπου το 92% των μεταλλάξεων. Εγώ εκεί πηγα πρωτα κ επειδη είμαι φορέας μετά στο χωρεμειο έκανε ο άντρας μου για το πληρες πακετο που φτάνει περιπου το 98% αν θυμάμαι καλά. Κ για τον καρυοτυπο ζεύγους γίνεται δωρεάν στο Ινστιτούτο υγείας, έχω δει να αναφέρουν κοπέλες στο φόρουμ. Όταν το έκανε δεν το ήξερα οπότε αν σε ενδιαφέρει δες το μήπως γλιτώσετε ότι καλύπτεται. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Μπισκοτακι27 είπε:

Δεν ξερω εάν τ αλλαξαν εμενα παντως τ σεπτεμβριο μ έδωσαν 2 χαρτιά στην επιτροπή Θεσσαλονίκης :wacko:

Ναι κ εμενα η επιτροπη θεσσαλονικης τον γεναρη μου εδωσε δυο χαρτια!

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Penaki said:

Σε ρώτησα γιατί ξέρω ότι θέλει προεμφυτευτικο αν κ οι δυο έχουν στίγμα. 

Στο λαϊκό νοσοκομείο κάνουν για κυστική ίνωση δωρεάν απλά καλυπτουν περιπου το 92% των μεταλλάξεων. Εγώ εκεί πηγα πρωτα κ επειδη είμαι φορέας μετά στο χωρεμειο έκανε ο άντρας μου για το πληρες πακετο που φτάνει περιπου το 98% αν θυμάμαι καλά. Κ για τον καρυοτυπο ζεύγους γίνεται δωρεάν στο Ινστιτούτο υγείας, έχω δει να αναφέρουν κοπέλες στο φόρουμ. Όταν το έκανε δεν το ήξερα οπότε αν σε ενδιαφέρει δες το μήπως γλιτώσετε ότι καλύπτεται. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι ναι μου είπαν σίγουρα προεμφυτευτικό. Αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά είναι πόσο καιρό θα πάρει αυτός ο έλεγχος... 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εμένα μου είπαν από Χωρέμειο για 4 εξετάσεις... δεν έχω ακόμα καθαρή εικόνα τι ακριβώς θα κάνουν, περιμένω το ραντεβού για να τα ξεδιαλύνω. Καλά κάνεις και τα λες, διότι 100 από εδώ, 300 από εκεί, 500 παραπέρα, μαζεύονται και δεν έχω μηχανή να κόβει χρήμα ασταμάτητα, ούτε λεφτόδεντρο ευρωπουλιά! :lol: 

Εν τω μεταξύ, άντε πες αυτές που συνταγογραφούνται οκ. Για τις υπόλοιπες, έχω την εντύπωση με μία πρώτη έρευνα ότι οι ιδιωτικές ασφαλιστικές δεν καλύπτουν αυτές τις εξετάσεις που συνήθως κάνουμε γύρω από την διαδικασία της εξωσωματικής. Εμένα και του συζύγου δεν φαίνεται να καλύπτουν... δεν ξέρω αν εσείς έχετε άλλη εικόνα; θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα επανέλθω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι ναι μου είπαν σίγουρα προεμφυτευτικό. Αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά είναι πόσο καιρό θα πάρει αυτός ο έλεγχος... 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εμένα μου είπαν από Χωρέμειο για 4 εξετάσεις... δεν έχω ακόμα καθαρή εικόνα τι ακριβώς θα κάνουν, περιμένω το ραντεβού για να τα ξεδιαλύνω. Καλά κάνεις και τα λες, διότι 100 από εδώ, 300 από εκεί, 500 παραπέρα, μαζεύονται και δεν έχω μηχανή να κόβει χρήμα ασταμάτητα, ούτε λεφτόδεντρο ευρωπουλιά! :lol: 

Εν τω μεταξύ, άντε πες αυτές που συνταγογραφούνται οκ. Για τις υπόλοιπες, έχω την εντύπωση με μία πρώτη έρευνα ότι οι ιδιωτικές ασφαλιστικές δεν καλύπτουν αυτές τις εξετάσεις που συνήθως κάνουμε γύρω από την διαδικασία της εξωσωματικής. Εμένα και του συζύγου δεν φαίνεται να καλύπτουν... δεν ξέρω αν εσείς έχετε άλλη εικόνα; θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα επανέλθω. 

Δεν εχω κανει μεχρι τωρα καμια εξεταση εκτος απο την ΑΜΗ που δεν συνταγογραφουνταν μεσω ΕΟΠΥΥ. Εχεις καποιες συγκεκριμενες στο μυαλο σου?

Παντα να ζητας να τις γραψουν , τις περισσοτερες φορες δεν το κανουν και δε ξερω γιατι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι ναι μου είπαν σίγουρα προεμφυτευτικό. Αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά είναι πόσο καιρό θα πάρει αυτός ο έλεγχος... 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εμένα μου είπαν από Χωρέμειο για 4 εξετάσεις... δεν έχω ακόμα καθαρή εικόνα τι ακριβώς θα κάνουν, περιμένω το ραντεβού για να τα ξεδιαλύνω. Καλά κάνεις και τα λες, διότι 100 από εδώ, 300 από εκεί, 500 παραπέρα, μαζεύονται και δεν έχω μηχανή να κόβει χρήμα ασταμάτητα, ούτε λεφτόδεντρο ευρωπουλιά! :lol: 

Εν τω μεταξύ, άντε πες αυτές που συνταγογραφούνται οκ. Για τις υπόλοιπες, έχω την εντύπωση με μία πρώτη έρευνα ότι οι ιδιωτικές ασφαλιστικές δεν καλύπτουν αυτές τις εξετάσεις που συνήθως κάνουμε γύρω από την διαδικασία της εξωσωματικής. Εμένα και του συζύγου δεν φαίνεται να καλύπτουν... δεν ξέρω αν εσείς έχετε άλλη εικόνα; θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα επανέλθω. 

Δεν ξέρω καθόλου από ιδιωτικές ασφαλίσεις, γι αυτό ότι μπορέσετε να το κάνετε δωρεάν γιατί μαζεύονται... 

Για τον Προεφυτευτικο αφου κανεις ωοληψια κ κάνουν βιοψία στις βλαστοκυστες τα αποτελέσματα βγήκαν σε εμάς περιπου μετα από 3 εβδομαδες, αλλά έχω ακουσει κ πιο μικρά διαστήματα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Chris_V said:

Δεν εχω κανει μεχρι τωρα καμια εξεταση εκτος απο την ΑΜΗ που δεν συνταγογραφουνταν μεσω ΕΟΠΥΥ. Εχεις καποιες συγκεκριμενες στο μυαλο σου?

Παντα να ζητας να τις γραψουν , τις περισσοτερες φορες δεν το κανουν και δε ξερω γιατι.

Ναι, οι περισσότερες γράφονται. Αλλά πχ αντιπηκτικό λύκου, κάτι μοριακές LEIDEN κάτι, MTHPA (τα ονόματα μπορεί να μην τα θυμάμαι και καλά), τέσπα περίπου 6-8 εξετάσεις, εμένα μου είπαν ότι δεν γράφονται. Αυτήν για την κυστική και τον καρυότυπο γράφονται αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι ίδιου "τύπου" στο μικροβιολογικό και στο χωρέμειο. Πχ έκανα μία ΔΦ508 που είναι νομίζω για κυστική ίνωση σε ένα διαγνωστικό κέντρο, αλλά νομίζω δεν καλύπτει όλες τις μεταλλάξεις σε σχέση με αυτή στο χωρέμειο από ότι κατάλαβα από συνομιλία με μαία από το κέντρο. Λάθος κατάλαβα; :-?  

Σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια γράφονται πάντως! Αυτήν με τον κατακερματισμό που μου είπατε σήμερα δεν ξέρω, θα ρωτήσω ουρολόγο. 

Ρε κορίτσια ώρες ώρες σκέφτομαι τι ωραία που θα ήταν να είχαμε απευθείας σύνδεση με την ομάδα που μας παρακολουθεί την κάθε μια (π.χ. εξωσωματιστή, αιματολόγο, γενετιστή, εμβρυολόγο, ουρολόγο, ενδοκρινολόγο, μαία, κλπ.) σε μία συνομιλία σε εφαρμογές τύπου βάιμπερ πχ., να στέλνουμε ερωτήσεις και τσουπ να έρχονται αμέσως οι απαντήσεις! Να μην ταλαιπωρούμαστε οι δόλιες! Ναι ξέρω ξέρω... και μετά ξύπνησα! :lol: 

21 minutes ago, Penaki said:

Δεν ξέρω καθόλου από ιδιωτικές ασφαλίσεις, γι αυτό ότι μπορέσετε να το κάνετε δωρεάν γιατί μαζεύονται... 

Για τον Προεφυτευτικο αφου κανεις ωοληψια κ κάνουν βιοψία στις βλαστοκυστες τα αποτελέσματα βγήκαν σε εμάς περιπου μετα από 3 εβδομαδες, αλλά έχω ακουσει κ πιο μικρά διαστήματα. 

Αχ σε ευχαριστώ για την πληροφορία, φαίνεται ότι το κατέχεις... Μου δίνει τουλάχιστον ένα μπούσουλα. Δεν ξέρω πότε θα κάνουμε την δική μας ωοληψία. Αν δεν βγουν όλες οι εξετάσεις για το σπέρμα να δούμε τι προτείνει ο ουρολόγος, δεν κουνιέμαι. 

Δεν ξέρω σε ποιο στάδιο είσαι κορίτσι μου διότι είμαι νέα στο φόρουμ αλλά πραγματικά από καρδιάς σου εύχομαι τα καλύτερα για την προσπάθεια σου... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Penaki είπε:

Σε ρώτησα γιατί ξέρω ότι θέλει προεμφυτευτικο αν κ οι δυο έχουν στίγμα. 

Στο λαϊκό νοσοκομείο κάνουν για κυστική ίνωση δωρεάν απλά καλυπτουν περιπου το 92% των μεταλλάξεων. Εγώ εκεί πηγα πρωτα κ επειδη είμαι φορέας μετά στο χωρεμειο έκανε ο άντρας μου για το πληρες πακετο που φτάνει περιπου το 98% αν θυμάμαι καλά. Κ για τον καρυοτυπο ζεύγους γίνεται δωρεάν στο Ινστιτούτο υγείας, έχω δει να αναφέρουν κοπέλες στο φόρουμ. Όταν το έκανε δεν το ήξερα οπότε αν σε ενδιαφέρει δες το μήπως γλιτώσετε ότι καλύπτεται. 

@MarGe2022 καλωσηλθες ! Αν κλείσεις ραντεβού στο Έλενα μέσω 1535 στο τμήμα αποβολών , θα σε δει η Οικονομόπουλου ,θα πάρεις ότι εξετάσεις εσένα και του άντρα σου έχεις για να τις δει ,αυτή μετά θα σου γράψει ότι άλλο χρειάζεται όπως και τον καρυότυπο ζεύγους και θα είναι μηδαμινη χρέωση ,είναι εξαίρετη ..κλεισε ραντεβού και εύχομαι από καρδιάς κάθε επιτυχία και γρήγορα !!

1 ώρα πρίν, Penaki είπε:

Δεν ξέρω καθόλου από ιδιωτικές ασφαλίσεις, γι αυτό ότι μπορέσετε να το κάνετε δωρεάν γιατί μαζεύονται... 

Για τον Προεφυτευτικο αφου κανεις ωοληψια κ κάνουν βιοψία στις βλαστοκυστες τα αποτελέσματα βγήκαν σε εμάς περιπου μετα από 3 εβδομαδες, αλλά έχω ακουσει κ πιο μικρά διαστήματα. 

@Penaki ο προεμφυτευτικος ποσό περίπου σας κοστίσε;

1 ώρα πρίν, MarGe2022 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι ναι μου είπαν σίγουρα προεμφυτευτικό. Αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά είναι πόσο καιρό θα πάρει αυτός ο έλεγχος... 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εμένα μου είπαν από Χωρέμειο για 4 εξετάσεις... δεν έχω ακόμα καθαρή εικόνα τι ακριβώς θα κάνουν, περιμένω το ραντεβού για να τα ξεδιαλύνω. Καλά κάνεις και τα λες, διότι 100 από εδώ, 300 από εκεί, 500 παραπέρα, μαζεύονται και δεν έχω μηχανή να κόβει χρήμα ασταμάτητα, ούτε λεφτόδεντρο ευρωπουλιά! :lol: 

Εν τω μεταξύ, άντε πες αυτές που συνταγογραφούνται οκ. Για τις υπόλοιπες, έχω την εντύπωση με μία πρώτη έρευνα ότι οι ιδιωτικές ασφαλιστικές δεν καλύπτουν αυτές τις εξετάσεις που συνήθως κάνουμε γύρω από την διαδικασία της εξωσωματικής. Εμένα και του συζύγου δεν φαίνεται να καλύπτουν... δεν ξέρω αν εσείς έχετε άλλη εικόνα; θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα επανέλθω. 

Η ιδιωτική δε καλύπτει τίποτα ....

5 ώρες πρίν, Μυρακι είπε:

Γεια σου κορίτσι μου!Αν υπάρχει ανεξήγητη υπογονιμότητα δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα και μενα μου είπαν ότι ενώ τα έμβρυα εξωτερικά είναι καλά δεν βλέπουν πως μπορεί να είναι εσωτερικά η ποιότητα τους όποτε οι έμβρυολογοι το ρίχνουν στην ηληκια ότι είμαστε πάνω από 40.Εγω έμαθα ότι μπορούν να τα ελέγξουν και εσωτερικά δεν ξέρω αν ισχύει θα το συζητήσω με τον γιατρό μου αν γίνεται να το κάνουν!

Πώς μπορούν και βλέπουν εάν το ωάριο είναι καλό ;; Το βλέπουν από την αρχή ..εμένα έχει υπάρξει φορά που δε τα έβαλαν καν για γονιμοποίηση μου είπαν ήταν χάλια! Άρα μπορούν και βλέπουν το μέσα ..τι να πω .. Η ηλικία αλήθεια των μετά από 39 φταίει για όλα ...είμαι 40 αυτό ακούω ένα χρόνο τώρα ...πφφφφ

1 ώρα πρίν, Penaki είπε:

Δεν ξέρω καθόλου από ιδιωτικές ασφαλίσεις, γι αυτό ότι μπορέσετε να το κάνετε δωρεάν γιατί μαζεύονται... 

Για τον Προεφυτευτικο αφου κανεις ωοληψια κ κάνουν βιοψία στις βλαστοκυστες τα αποτελέσματα βγήκαν σε εμάς περιπου μετα από 3 εβδομαδες, αλλά έχω ακουσει κ πιο μικρά διαστήματα. 

Ο προεμφυτευτικος γίνεται αποκλειστικά σε βλαστοκυστες;

Επίσης γνωρίζετε τα τρίτης ημέρας μπορούν μετά να τα αφήσουν για 5ης σε περίπτωση αποτυχίας με τρίτης ημέρας;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Αγαπητή @Kallo αν και δεν έχω πετύχει μέχρι τώρα ηθελα να σου γράψω γιατί καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που νιώθεις. Μετά από κάθε αποτυχία ή μετά την αποβολή έπαιρνα αμπάριζα και διάβαζα, έπαιρνα (κ παίρνω) βιταμίνες, ξεκινούσα κάποια εναλλακτική θεραπεία κλπ. Κ πιστεύω πως κάτι από αυτά θα κάνει το «κλικ» στον οργανισμό σου και στον δικό μου και θα είναι η στιγμή που θα πάνε όλα καλά και θα συμβεί. Νομίζω πως αυτό που μας «τρελαίνει» όλες μας είναι ότι υπάρχει αυτό το ποσοστό που δεν ελέγχουμε καθόλου. Αυτό που δεν ελέγχουν ούτε οι γιατροί.
Επειδή λοιπόν κ εγώ έχω την ίδια απορία εδώ και 2 χρόνια - τι άλλο μπορώ να κανω πια;;;-αυτή τη φορά κατέβασα ένα βιβλίο (είναι κ καλοκαιράκι, μια χαρά) μιας τυπισσας Αμερικανίδας, η οποία στοχεύει περισσότερο στο να σου αλλάξει το «μυαλό», την στάση και την σκέψη σου απέναντι σε αυτό που αντιμετωπίζουμε. Εμένα με «έπιασε» απο την αρχή γιατί είναι σαν κάποιος να είχε βάλει κάμερα και να παρακολουθεί ακριβώς τι σκέφτομαι και τι κανω. Βασική της αρχή είναι πως ενώ μπορεί να έχεις κάνει το σώμα σου τον απόλυτο ναό γονιμότητας με όλους τους ανανάδες, τις βιταμίνες και τους βελονισμούς που έχεις κάνει, τι γίνεται όταν το μυαλό σου είναι γεμάτο απο φόβο, αμφιβολία και άρα τοξικότητα; 
Οποτε είπα να δοκιμάσω και την αλλαγή του mindset. Έχει κάποιες απλούς μηχανισμούς μεν αλλά πολύ καίριους δε. Είναι δυστυχώς στα αγγλικά μόνο αλλά αν σε ενδιαφέρει σου στέλνω τίτλο. 
Sorry για το σεντόνι. 

@SofiDim Με ενδιαφέρει εμένα πολύ αυτό το βιβλίο. Εάν θες στείλε μου σε παρακαλώ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Ναι, οι περισσότερες γράφονται. Αλλά πχ αντιπηκτικό λύκου, κάτι μοριακές LEIDEN κάτι, MTHPA (τα ονόματα μπορεί να μην τα θυμάμαι και καλά), τέσπα περίπου 6-8 εξετάσεις, εμένα μου είπαν ότι δεν γράφονται. Αυτήν για την κυστική και τον καρυότυπο γράφονται αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι ίδιου "τύπου" στο μικροβιολογικό και στο χωρέμειο. Πχ έκανα μία ΔΦ508 που είναι νομίζω για κυστική ίνωση σε ένα διαγνωστικό κέντρο, αλλά νομίζω δεν καλύπτει όλες τις μεταλλάξεις σε σχέση με αυτή στο χωρέμειο από ότι κατάλαβα από συνομιλία με μαία από το κέντρο. Λάθος κατάλαβα; :-?  

Σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια γράφονται πάντως! Αυτήν με τον κατακερματισμό που μου είπατε σήμερα δεν ξέρω, θα ρωτήσω ουρολόγο. 

Ρε κορίτσια ώρες ώρες σκέφτομαι τι ωραία που θα ήταν να είχαμε απευθείας σύνδεση με την ομάδα που μας παρακολουθεί την κάθε μια (π.χ. εξωσωματιστή, αιματολόγο, γενετιστή, εμβρυολόγο, ουρολόγο, ενδοκρινολόγο, μαία, κλπ.) σε μία συνομιλία σε εφαρμογές τύπου βάιμπερ πχ., να στέλνουμε ερωτήσεις και τσουπ να έρχονται αμέσως οι απαντήσεις! Να μην ταλαιπωρούμαστε οι δόλιες! Ναι ξέρω ξέρω... και μετά ξύπνησα! :lol: 

Αχ σε ευχαριστώ για την πληροφορία, φαίνεται ότι το κατέχεις... Μου δίνει τουλάχιστον ένα μπούσουλα. Δεν ξέρω πότε θα κάνουμε την δική μας ωοληψία. Αν δεν βγουν όλες οι εξετάσεις για το σπέρμα να δούμε τι προτείνει ο ουρολόγος, δεν κουνιέμαι. 

Δεν ξέρω σε ποιο στάδιο είσαι κορίτσι μου διότι είμαι νέα στο φόρουμ αλλά πραγματικά από καρδιάς σου εύχομαι τα καλύτερα για την προσπάθεια σου... 

Καλά θα ήταν στο κέντρο να υπήρχει ομάδα γιατρών αλλά δεν.... Ευτυχώς υπάρχει αυτή η ομάδα που μας δίνει τη δυνατότητα να συνομιλούμε κ να μαθαίνουμε η μια από την ιστορία της άλλης! 

 Ότι χρειαστείς να ρωτάς γι αυτό είμαστε εδώ να λέμε τις εμπειρίες μας κ αναλόγως η καθεμία να πράττει. 

Για την κυστική στο χωρεμειο καλύπτουν τις περισσότερες μεταλλάξεις απ ότι είχα καταλάβει συγκριτικά με άλλα. Το 100% βέβαια δεν καλύπτεται ακόμη πουθενά. 

Σε ευχαριστώ πολυ για τις ευχές σου! Κ σε σένα ευχομαι να τα καταφέρετε με την πρωτη! 

1 hour ago, Maroxmarox είπε:

@MarGe2022 καλωσηλθες ! Αν κλείσεις ραντεβού στο Έλενα μέσω 1535 στο τμήμα αποβολών , θα σε δει η Οικονομόπουλου ,θα πάρεις ότι εξετάσεις εσένα και του άντρα σου έχεις για να τις δει ,αυτή μετά θα σου γράψει ότι άλλο χρειάζεται όπως και τον καρυότυπο ζεύγους και θα είναι μηδαμινη χρέωση ,είναι εξαίρετη ..κλεισε ραντεβού και εύχομαι από καρδιάς κάθε επιτυχία και γρήγορα !!

@Penaki ο προεμφυτευτικος ποσό περίπου σας κοστίσε;

Η ιδιωτική δε καλύπτει τίποτα ....

Πώς μπορούν και βλέπουν εάν το ωάριο είναι καλό ;; Το βλέπουν από την αρχή ..εμένα έχει υπάρξει φορά που δε τα έβαλαν καν για γονιμοποίηση μου είπαν ήταν χάλια! Άρα μπορούν και βλέπουν το μέσα ..τι να πω .. Η ηλικία αλήθεια των μετά από 39 φταίει για όλα ...είμαι 40 αυτό ακούω ένα χρόνο τώρα ...πφφφφ

Ο προεμφυτευτικος γίνεται αποκλειστικά σε βλαστοκυστες;

Επίσης γνωρίζετε τα τρίτης ημέρας μπορούν μετά να τα αφήσουν για 5ης σε περίπτωση αποτυχίας με τρίτης ημέρας;

Κυρίως γίνεται σε βλαστοκυστες για να παρουν περοσσοτερο δείγμα άρα κ πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα. Έτσι μου το είχαν εξηγήσει, γιατι οι βλαστοκυστες έχουν περιπου 120-150 κύτταρα ενώ τα έμβρυα 3ης ημέρας περιπου 8-10 κυτταρα. Βέβαια γίνεται κ σε αυτά τα έμβρυα απλά δεν το προτιμούν. Ο προεμφυτευτικος μας πηγε 3400 (η βιοψία στο κέντρο, η καταψυξη των εμβρύων κ ο έλεγχος στο εργαστηριο). 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maroxmarox είπε:

@MarGe2022 καλωσηλθες ! Αν κλείσεις ραντεβού στο Έλενα μέσω 1535 στο τμήμα αποβολών , θα σε δει η Οικονομόπουλου ,θα πάρεις ότι εξετάσεις εσένα και του άντρα σου έχεις για να τις δει ,αυτή μετά θα σου γράψει ότι άλλο χρειάζεται όπως και τον καρυότυπο ζεύγους και θα είναι μηδαμινη χρέωση ,είναι εξαίρετη ..κλεισε ραντεβού και εύχομαι από καρδιάς κάθε επιτυχία και γρήγορα !!

@Penaki ο προεμφυτευτικος ποσό περίπου σας κοστίσε;

Η ιδιωτική δε καλύπτει τίποτα ....

Πώς μπορούν και βλέπουν εάν το ωάριο είναι καλό ;; Το βλέπουν από την αρχή ..εμένα έχει υπάρξει φορά που δε τα έβαλαν καν για γονιμοποίηση μου είπαν ήταν χάλια! Άρα μπορούν και βλέπουν το μέσα ..τι να πω .. Η ηλικία αλήθεια των μετά από 39 φταίει για όλα ...είμαι 40 αυτό ακούω ένα χρόνο τώρα ...πφφφφ

Ο προεμφυτευτικος γίνεται αποκλειστικά σε βλαστοκυστες;

Επίσης γνωρίζετε τα τρίτης ημέρας μπορούν μετά να τα αφήσουν για 5ης σε περίπτωση αποτυχίας με τρίτης ημέρας;

Έχουν κάποια στάνταρ για τα ωαρια, κυρίως τη μορφολογία και φυσικά αν είναι ώριμο. Αν δεν πληρεί τις προδιαγραφές σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να μπει για γονιμοποίηση. Επίσης όταν λένε οτι είναι καλό δεν σημαίνει οτι θα γονιμοποιηθεί κιόλας, παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως το σπέρμα. Για τα έμβρυα που ρωτάς φυσικά και μπορούν να τα ξεπαγώσουν και να τα αφησουν να γίνουν βλαστοκυστες. Οσο για την ηλικία είναι κάτι που το γνωρίζουμε αλλά δεν έχει νόημα να μας το επαναλαμβάνουν. Άλλωστε για αυτό πάμε σε εξωσωματική, έλεος!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Penaki είπε:

Καλά θα ήταν στο κέντρο να υπήρχει ομάδα γιατρών αλλά δεν.... Ευτυχώς υπάρχει αυτή η ομάδα που μας δίνει τη δυνατότητα να συνομιλούμε κ να μαθαίνουμε η μια από την ιστορία της άλλης! 

 Ότι χρειαστείς να ρωτάς γι αυτό είμαστε εδώ να λέμε τις εμπειρίες μας κ αναλόγως η καθεμία να πράττει. 

Για την κυστική στο χωρεμειο καλύπτουν τις περισσότερες μεταλλάξεις απ ότι είχα καταλάβει συγκριτικά με άλλα. Το 100% βέβαια δεν καλύπτεται ακόμη πουθενά. 

Σε ευχαριστώ πολυ για τις ευχές σου! Κ σε σένα ευχομαι να τα καταφέρετε με την πρωτη! 

Κυρίως γίνεται σε βλαστοκυστες για να παρουν περοσσοτερο δείγμα άρα κ πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα. Έτσι μου το είχαν εξηγήσει, γιατι οι βλαστοκυστες έχουν περιπου 120-150 κύτταρα ενώ τα έμβρυα 3ης ημέρας περιπου 8-10 κυτταρα. Βέβαια γίνεται κ σε αυτά τα έμβρυα απλά δεν το προτιμούν. Ο προεμφυτευτικος μας πηγε 3400 (η βιοψία στο κέντρο, η καταψυξη των εμβρύων κ ο έλεγχος στο εργαστηριο). 

Να έχεις καλά αποτελέσματα και εύχομαι γρήγορα με ένα μωράκι! Σορυ δε θυμάμαι σε τι φάση είσαι ..

πρίν από 47 λεπτά , Σποράκι είπε:

Έχουν κάποια στάνταρ για τα ωαρια, κυρίως τη μορφολογία και φυσικά αν είναι ώριμο. Αν δεν πληρεί τις προδιαγραφές σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να μπει για γονιμοποίηση. Επίσης όταν λένε οτι είναι καλό δεν σημαίνει οτι θα γονιμοποιηθεί κιόλας, παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως το σπέρμα. Για τα έμβρυα που ρωτάς φυσικά και μπορούν να τα ξεπαγώσουν και να τα αφησουν να γίνουν βλαστοκυστες. Οσο για την ηλικία είναι κάτι που το γνωρίζουμε αλλά δεν έχει νόημα να μας το επαναλαμβάνουν. Άλλωστε για αυτό πάμε σε εξωσωματική, έλεος!!!

Το ξέρω ...ειρωνικά το λέω ..χιχιχι..ευχαριστώ για τη πληροφορία!

πρίν από 47 λεπτά , Σποράκι είπε:

Έχουν κάποια στάνταρ για τα ωαρια, κυρίως τη μορφολογία και φυσικά αν είναι ώριμο. Αν δεν πληρεί τις προδιαγραφές σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να μπει για γονιμοποίηση. Επίσης όταν λένε οτι είναι καλό δεν σημαίνει οτι θα γονιμοποιηθεί κιόλας, παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως το σπέρμα. Για τα έμβρυα που ρωτάς φυσικά και μπορούν να τα ξεπαγώσουν και να τα αφησουν να γίνουν βλαστοκυστες. Οσο για την ηλικία είναι κάτι που το γνωρίζουμε αλλά δεν έχει νόημα να μας το επαναλαμβάνουν. Άλλωστε για αυτό πάμε σε εξωσωματική, έλεος!!!

Το ξέρω ...ειρωνικά το λέω ..χιχιχι..ευχαριστώ για τη πληροφορία!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...