Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Βρέθηκε και έλλειψη ψευδαργύρου στο σπερμα. τι γνωρίζετε; πως επηρεάζει; φτιάχνει;;;

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 26 λεπτά , Ele@n είπε:

Το Γένεσις τώρα ποτέ ξανανοιγει για ωοληψιες; Στο ιατρείο του σφ είναι κάποια στη γραμματεία ή ξανά κι εκεί μόλις ανοίξει η κλινική; 

Εμένα μου είπαν οι μαίες στο Γενεσις ότι ξεκινούν 1 Σεπτέμβρη!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Ele@n είπε:

Το Γένεσις τώρα ποτέ ξανανοιγει για ωοληψιες; Στο ιατρείο του σφ είναι κάποια στη γραμματεία ή ξανά κι εκεί μόλις ανοίξει η κλινική; 

Το θεωρω σίγουρο οτι καποια ειναι ιατρείο, εχει και τις εγκύους που τις παρακολουθεί κανονικά όλο τον Αύγουστο.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Δώστε μου τα φώτα σας, γιατί είμαι σε μια κατάσταση παράνοιας πλέον. Αύριο συμπληρώνω την έκτη εβδομάδα. Ραντεβού για πρώτο υπέρηχο έχω προς το τέλος της επόμενης. Το στήθος πρήστηκε ελαφρά αφού έμαθα για την εγκυμοσύνη και είναι επώδυνο στην πίεση. Ένα βράδυ πριν μέρες ένιωθα να πονάει λίγο λιγότερο, τρελάθηκα φυσικά και ηρέμησα το επόμενο πρωί που επανήλθε ο πονος κανονικότατα. Σήμερα το ίδιο. Πονάει, αλλά όχι τοοοσο πολύ όσο χθες. Είναι φυσιολογικες αυτες οι εναλλαγές ή προμηνύουν κάτι άσχημο?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Δώστε μου τα φώτα σας, γιατί είμαι σε μια κατάσταση παράνοιας πλέον. Αύριο συμπληρώνω την έκτη εβδομάδα. Ραντεβού για πρώτο υπέρηχο έχω προς το τέλος της επόμενης. Το στήθος πρήστηκε ελαφρά αφού έμαθα για την εγκυμοσύνη και είναι επώδυνο στην πίεση. Ένα βράδυ πριν μέρες ένιωθα να πονάει λίγο λιγότερο, τρελάθηκα φυσικά και ηρέμησα το επόμενο πρωί που επανήλθε ο πονος κανονικότατα. Σήμερα το ίδιο. Πονάει, αλλά όχι τοοοσο πολύ όσο χθες. Είναι φυσιολογικες αυτες οι εναλλαγές ή προμηνύουν κάτι άσχημο?

Όλα φυσιολογικά είναι εφόσον είσαι έγκυος. Εγω ειμαι στην 6η εβδομάδα και δεν έχω απολύτως κανένα συμπτωμα μέχρι στιγμής. Μην βάζεις ιδέες και σκέψεις. Χαλαρωσε και ζησε όλο αυτό το όμορφο συναίσθημα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Κορίτσι μου, μακάρι!!! Πόσο τέλειο θα είναι αυτό!! Κι εμείς μετά από κόβιντ πετύχαμε τη φυσική σύλληψη! Εύχομαι να είναι αυτό! Η άλλη περίπτωση είναι να αναστατώθηκε ο κύκλος σου λόγω κόβιντ, μπορεί να συμβεί κι αυτό. Στο λέω μόνο για να κρατήσεις μια πισινή και να μην απογοητευτείς σε περίπτωση αρνητικής χοριακής. Περιμένουμε τα νέα σου με ανυπομονησία!!! Και επειδή θα σκάσω: πού είσαι ταξίδι??? 

Με το που έφτασα έκανα τεστ πάλι πριν λίγο αλλά και αυτό βγήκε αρνητικό .. ξενέρωσα γαμωτο ! Δεν έχω καθόλου όρεξη να πάω να κάνω αύριο χοριακη , 3 τεστ έχω κάνει αν ήμουν έγκυος θα είχε φανεί με τόσες πολλές μέρες καθυστέρηση … ταυλανδη είχαμε πάει ! Ήταν υπέροχα !! Αλλά τώρα ξανά στην πραγματικότητα …

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Marina21 είπε:

Όλα φυσιολογικά είναι εφόσον είσαι έγκυος. Εγω ειμαι στην 6η εβδομάδα και δεν έχω απολύτως κανένα συμπτωμα μέχρι στιγμής. Μην βάζεις ιδέες και σκέψεις. Χαλαρωσε και ζησε όλο αυτό το όμορφο συναίσθημα. 

Αχ προσπαθώ, αλήθεια, αλλά είναι ένα συναίσθημα που με κατακλύζει. Ο φόβος μήπως κάτι δεν πάει καλά.. δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου! Όλη μέρα σήμερα χουφτωνομαι για να δω τι γίνεται και αν πονάω περισσότερο ή λιγότερο. Εύχομαι όλα να πανε καλά και για τις δύο μας! Μαζί είμαστε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα… να σας πω με λίγα λόγια την ιστορία μου, πιο πολύ γιατί νιώθω την ανάγκη να την πω σε ατομα που μπορούν να με νιώσουν…

πρωτη εξωσωματική με μικρογονιμοποιηση το 2017 δυο εμβρυα 3 ημερών από τα οποία απέκτησα το παιδάκι μου που είναι 4 χρόνων σήμερα. 
δευτερη εμβρυομεταφορα φέτος τον Ιούλη με δυο βλαστοκυστες που είχαμε φυλάξει από τότε. Δεν ξέρω γιατί μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι αφού έπιασε την πρώτη φορά, θα έπιανε και τώρα. Το είχα σχεδόν δεδομένο, έκανα όνειρα. Χοριακη 14 μέρες μετά και πήρα μια ωραιότατη κουλούρα. Τώρα μαζεύω τα κομμάτια μου. Έχουμε φυλαγμένες άλλες δυο βλαστοκυστες και αν δεν πετύχουν και αυτές, κάπου εκεί τελειώνει το όνειρο για αδερφάκι…. Από το κέντρο μου είπαν να κάνω υστεροσκοπηση και μια εξέταση ngs. Στο μυαλό μου ήταν δεδομένο ότι το πρόβλημα ήταν στο σπερμα και ότι εγώ ήμουν μια χαρά όποτε θα πήγαιναν ολα τέλεια. Δεν μπορώ να καταλαβω τι μπορεί να πήγε στραβά…  γενικά αυτό το καλοκαίρι μας πήγαν πολλά στραβά, ξαφνικός θάνατος του πεθερού μου όταν κάναμε την προετοιμασία για μεταφορά, κόλλησα κορωνοιο 5 μέρες μετά την εμβρυομεταφορα, αλλά ειπα κόντρα σε όλα τα στραβά μας χρωστάει η ζωή και ένα καλό. Αλλά δεν μας έκανε τη χάρη. 
Ψυχολογικα, σωματικά και οικονομικά πια είμαι κομμάτια…… απλά ήθελα κάπου να τα πω…. Σας ευχαριστώ που με ακούσατε…

  • Λυπημένη/-ος 6
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Μα  είναι λογικό οι  ορμόνες να μην έχουν φτιάξει ακόμα...θεωρώ έχουμε απαιτήσεις από το σώμα μας κ δεν του δίνουμε τον χρόνο του...Όσο να ναι ότι κατάληξη κ να είχε ήταν μια εγκυμοσύνη...λογικο μετά από μια βιοχημική τίποτα να μην είναι στην σωστή σειρά...ας δώσουμε το καλοκαίρι σκέφτομαι εγώ...ας το ξεχάσουμε για λίγο ( όσο γίνεται ) κ ας περάσουμε έναν όμορφο Αύγουστο...

Και εγώ είχα την πρώτη βιοχημική τον Ιουλιο. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις αλλά πήγα σε αιματολογο για να κάνω προληπτικά εξετάσεις. Οι ορμόνες σίγουρα δεν είναι στη σωστή σειρά, σκέψου εμένα με πονάει ακόμα το στήθος μετά την περίοδο . Ας έχουμε ένα όμορφο Αύγουστο και όλα θα γίνουν από Σεπτέμβρη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , maria1988 είπε:

Καλησπέρα και από μένα… να σας πω με λίγα λόγια την ιστορία μου, πιο πολύ γιατί νιώθω την ανάγκη να την πω σε ατομα που μπορούν να με νιώσουν…

πρωτη εξωσωματική με μικρογονιμοποιηση το 2017 δυο εμβρυα 3 ημερών από τα οποία απέκτησα το παιδάκι μου που είναι 4 χρόνων σήμερα. 
δευτερη εμβρυομεταφορα φέτος τον Ιούλη με δυο βλαστοκυστες που είχαμε φυλάξει από τότε. Δεν ξέρω γιατί μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι αφού έπιασε την πρώτη φορά, θα έπιανε και τώρα. Το είχα σχεδόν δεδομένο, έκανα όνειρα. Χοριακη 14 μέρες μετά και πήρα μια ωραιότατη κουλούρα. Τώρα μαζεύω τα κομμάτια μου. Έχουμε φυλαγμένες άλλες δυο βλαστοκυστες και αν δεν πετύχουν και αυτές, κάπου εκεί τελειώνει το όνειρο για αδερφάκι…. Από το κέντρο μου είπαν να κάνω υστεροσκοπηση και μια εξέταση ngs. Στο μυαλό μου ήταν δεδομένο ότι το πρόβλημα ήταν στο σπερμα και ότι εγώ ήμουν μια χαρά όποτε θα πήγαιναν ολα τέλεια. Δεν μπορώ να καταλαβω τι μπορεί να πήγε στραβά…  γενικά αυτό το καλοκαίρι μας πήγαν πολλά στραβά, ξαφνικός θάνατος του πεθερού μου όταν κάναμε την προετοιμασία για μεταφορά, κόλλησα κορωνοιο 5 μέρες μετά την εμβρυομεταφορα, αλλά ειπα κόντρα σε όλα τα στραβά μας χρωστάει η ζωή και ένα καλό. Αλλά δεν μας έκανε τη χάρη. 
Ψυχολογικα, σωματικά και οικονομικά πια είμαι κομμάτια…… απλά ήθελα κάπου να τα πω…. Σας ευχαριστώ που με ακούσατε…

Μην στεναχωριέσαι ολα θα πανε καλα. Και εγω με την πρώτη ευκαιρία έπιασα το κοριτσακι μου που είναι 16μηνων.μαρτιο έκανα πάλι, θεώρησα και εγω δεδομένο πως θα πιασει πάλι. Επιασε αλλά κατέληξε σε βιοχημικη. Εκανα ότι σου είπαν και υστεροσκοπηση και το αλλο. Εκανα παλι τον Ιούλιο και πέτυχε. Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις. Ολο τέτοιες καταστάσεις συμβαίνουν και συμπίπτουν με σοβαρά περιστατικά. Μην το βάζεις κάτω και μην στεναχωριέσαι. Ξέρω πως νιώθεις γιατί και εγώ μ ενα αυτοανοσο που πιέζομαι με βαρύα αγωγή δν θα μπορούσα να ξαναπροσπαθησω. Να κάνεις ότι σου είπαν και ολα μα ολα θα πανε καλα. Δυστυχώς το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα γιατί όλα αυτά απαιτούν πολλά χρήματα. Σ ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να έχεις καλή επιτυχία. 

πρίν από 53 λεπτά , Kate92 είπε:

Αχ προσπαθώ, αλήθεια, αλλά είναι ένα συναίσθημα που με κατακλύζει. Ο φόβος μήπως κάτι δεν πάει καλά.. δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου! Όλη μέρα σήμερα χουφτωνομαι για να δω τι γίνεται και αν πονάω περισσότερο ή λιγότερο. Εύχομαι όλα να πανε καλά και για τις δύο μας! Μαζί είμαστε! 

Να χαλαρώσεις και να κάνεις πράγματα να ξεχνιέσαι. Βγάλε ότι άσχημη σκέψη σου έρχεται και ολα θα πανε καλα. Εδω είμαστε να τα λέμε. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 37 λεπτά , Lydiakiii είπε:

Και εγώ είχα την πρώτη βιοχημική τον Ιουλιο. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις αλλά πήγα σε αιματολογο για να κάνω προληπτικά εξετάσεις. Οι ορμόνες σίγουρα δεν είναι στη σωστή σειρά, σκέψου εμένα με πονάει ακόμα το στήθος μετά την περίοδο . Ας έχουμε ένα όμορφο Αύγουστο και όλα θα γίνουν από Σεπτέμβρη.

Όπως τα λες κ εγώ...είχα κανονικότητα συπμτωματα εγκυμοσύνης κ μετά την βιοχημική...καταρχάς είχα βγάλει στο σώμα μου από την εγκυμοσύνη  σαν χνούδι..ειδικά στο στήθος ..στην κοιλιά...πόνος στο στήθος κανονικό κ στις θηλές σαν κάτι λευκά μικρά σημάδακια..θέλει ο οργανισμός σίγουρα 1 με 2 κύκλους ..Τώρα διακοπές ήρεμα κ από Σεμπττεβριο ξανά στην προσπάθεια όλες μαζί..είμαστε πολλές!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, maria1988 είπε:

Καλησπέρα και από μένα… να σας πω με λίγα λόγια την ιστορία μου, πιο πολύ γιατί νιώθω την ανάγκη να την πω σε ατομα που μπορούν να με νιώσουν…

πρωτη εξωσωματική με μικρογονιμοποιηση το 2017 δυο εμβρυα 3 ημερών από τα οποία απέκτησα το παιδάκι μου που είναι 4 χρόνων σήμερα. 
δευτερη εμβρυομεταφορα φέτος τον Ιούλη με δυο βλαστοκυστες που είχαμε φυλάξει από τότε. Δεν ξέρω γιατί μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι αφού έπιασε την πρώτη φορά, θα έπιανε και τώρα. Το είχα σχεδόν δεδομένο, έκανα όνειρα. Χοριακη 14 μέρες μετά και πήρα μια ωραιότατη κουλούρα. Τώρα μαζεύω τα κομμάτια μου. Έχουμε φυλαγμένες άλλες δυο βλαστοκυστες και αν δεν πετύχουν και αυτές, κάπου εκεί τελειώνει το όνειρο για αδερφάκι…. Από το κέντρο μου είπαν να κάνω υστεροσκοπηση και μια εξέταση ngs. Στο μυαλό μου ήταν δεδομένο ότι το πρόβλημα ήταν στο σπερμα και ότι εγώ ήμουν μια χαρά όποτε θα πήγαιναν ολα τέλεια. Δεν μπορώ να καταλαβω τι μπορεί να πήγε στραβά…  γενικά αυτό το καλοκαίρι μας πήγαν πολλά στραβά, ξαφνικός θάνατος του πεθερού μου όταν κάναμε την προετοιμασία για μεταφορά, κόλλησα κορωνοιο 5 μέρες μετά την εμβρυομεταφορα, αλλά ειπα κόντρα σε όλα τα στραβά μας χρωστάει η ζωή και ένα καλό. Αλλά δεν μας έκανε τη χάρη. 
Ψυχολογικα, σωματικά και οικονομικά πια είμαι κομμάτια…… απλά ήθελα κάπου να τα πω…. Σας ευχαριστώ που με ακούσατε…

Κορίτσι μου γλυκό...ξέρω κ καταλαβαίνω πως είναι κ η λαχτάρα κ η σίγουρια που νοιωθουμε ότι τώρα έγινε και το πετύχαμε αλλά κ η μεγάλη απογοήτευση μετά...τι ένα παιδί έχεις,τι δύο,τι κανένα όταν θες ένα παιδάκι κ προσπαθείς κάθε μήνας είναι μια μαχαίρια στην καρδιά κ η κάθε αποτυχημένη προσπάθεια το ίδιο....θα σου πω να περάσεις ένα όμορφο Αύγουστο με την οικογένειά σου...να κοιτάξεις να το χαρείς όσο δεν πάει κ με το καλό από το Σεμπττεβριο να κάνεις ότι σου είπε ο γιατρός...εδώ να τα λες...εδώ τα λέμε όλες μας...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria1988 είπε:

Καλησπέρα και από μένα… να σας πω με λίγα λόγια την ιστορία μου, πιο πολύ γιατί νιώθω την ανάγκη να την πω σε ατομα που μπορούν να με νιώσουν…

πρωτη εξωσωματική με μικρογονιμοποιηση το 2017 δυο εμβρυα 3 ημερών από τα οποία απέκτησα το παιδάκι μου που είναι 4 χρόνων σήμερα. 
δευτερη εμβρυομεταφορα φέτος τον Ιούλη με δυο βλαστοκυστες που είχαμε φυλάξει από τότε. Δεν ξέρω γιατί μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι αφού έπιασε την πρώτη φορά, θα έπιανε και τώρα. Το είχα σχεδόν δεδομένο, έκανα όνειρα. Χοριακη 14 μέρες μετά και πήρα μια ωραιότατη κουλούρα. Τώρα μαζεύω τα κομμάτια μου. Έχουμε φυλαγμένες άλλες δυο βλαστοκυστες και αν δεν πετύχουν και αυτές, κάπου εκεί τελειώνει το όνειρο για αδερφάκι…. Από το κέντρο μου είπαν να κάνω υστεροσκοπηση και μια εξέταση ngs. Στο μυαλό μου ήταν δεδομένο ότι το πρόβλημα ήταν στο σπερμα και ότι εγώ ήμουν μια χαρά όποτε θα πήγαιναν ολα τέλεια. Δεν μπορώ να καταλαβω τι μπορεί να πήγε στραβά…  γενικά αυτό το καλοκαίρι μας πήγαν πολλά στραβά, ξαφνικός θάνατος του πεθερού μου όταν κάναμε την προετοιμασία για μεταφορά, κόλλησα κορωνοιο 5 μέρες μετά την εμβρυομεταφορα, αλλά ειπα κόντρα σε όλα τα στραβά μας χρωστάει η ζωή και ένα καλό. Αλλά δεν μας έκανε τη χάρη. 
Ψυχολογικα, σωματικά και οικονομικά πια είμαι κομμάτια…… απλά ήθελα κάπου να τα πω…. Σας ευχαριστώ που με ακούσατε…

Το θεμα ειναι οτι πέτυχες την πρώτη φορα με 3ης μέρας και συνήθως με οτι πετυχαίνεις αυτο ξαναδοκιμάζουν. Αντιλαμβάνομαι τον λόγο που τα άφησαν για βλαστοκυστες καθως γινεται ξεκαθάρισμα ποια έμβρυα μπορούν να προχωρήσουν , αλλα ισως δεν σε ευνοεί αυτο.

 Οσον αφορα την υστεροσκοπηση και το ngs καλά σου ειπαν να τα κανεις και τα δυο μην τα βάλεις τζάμπα και τα αλλα δυο. Ειναι δύσκολος ο δρόμος που ανεβαίνουμε αλλα ολα θα γίνουν με σωστές κινήσεις.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Το Γένεσις τώρα ποτέ ξανανοιγει για ωοληψιες; Στο ιατρείο του σφ είναι κάποια στη γραμματεία ή ξανά κι εκεί μόλις ανοίξει η κλινική; 

Ναι ναι είναι κανονικά. Αν πάρεις τηλφ λέει τις ώρες αναλυτικά. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες,

δεν ξέρω που να πω τον πόνο μου…

χτες με πήρε τηλέφωνο ο (πρώην) σύζυγος να με ρωτήσει πότε θα περάσω σήμερα από Ηλιούπολη να πάρω τα σκυλιά. Αυτός εννοείται θα λείπει. Εκτός του ότι θεωρεί ότι ήταν το καλύτερο που έκανε να με χωρίσει, τώρα μου είπε ότι θέλει να αλλάξει σπίτι κ ότι δεν ξέρει αν θα μπορεί να έχει τα σκυλιά πια. Εν τω μεταξύ υποτίθεται ότι τα σκυλιά τα έχουμε μαζί. 

Ενώ του είχα πει ότι για κανα εξάμηνο 2 μήνες πριν κ 3-4 μετά τη γέννα δεν θα μπορώ να τα περιποιούμαι λόγω της κατάστασης ο άνθρωπος δεν ενδιαφέρεται καν.

Δηλαδή με αφήνει έγκυο γυναίκα να τα βγάλω πέρα μόνη μου κ μου φέρνει κ τα σκυλιά να τα αναλάβω εξ ολοκλήρου.

Και το χειρότερο είναι ότι δεν ξέρω πώς θα είμαι με την σκπ το διάστημα μετά τη γέννα πχ αν θα ζαλίζομαι, αν θα έχω αδυναμία κλπ.. 

Πραγματικά αυτό εύχομαι να μην συμβεί σε άλλη γυναίκα..

Δεν τον αναγνωρίζω κ δεν τον ξέρω αυτόν τον άνθρωπο..

  • Λυπημένη/-ος 16
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...