Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Powerzen είπε:

Λυπάμαι πολύ για αυτό που περάσατε. Είναι πολύ δύσκολο και για τους δυο σας, κουράγιο. Όσον αφορά όμως την εξωσωματική όλα φαίνεται να είναι με το μέρος σας, δηλαδή η ηλικία, το γεγονός ότι είχατε φυσιολογική σύλληψη και εξελισσόταν καλά (είχατε βέβαια την ατυχία σας) τώρα θα κάνετε και τον προεμφυτευτικό σας και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά. σε τί στάδιο είστε; Οργανώνετε για την εξωσωματική ή έχετε προχωρήσει; Καλή επιτυχία εύχομαι μέσα από την καρδιά μου  .

Σε ευχαριστούμε πολύ.

Αυτήν την στιγμή μαζεύουμε δυνάμεις για να ξεκινήσουμε τις διαδικασίες της εξωσωματικής. Ούτως ή άλλως μετά την αποβολή πρέπει να περάσει ένα διάστημα 3 μηνών μας είπε ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα!Εκανα τον πρωτο μου υπερηχο σημερα και ειδαμε 8 ωαρια απο την αριστερη και 2 στη δεξια ωοθηκη, τα οποια μεγαλωνουν με τον ιδιο ρυθμο, οι ορμονολογικες μου σημερα ειναι Ε2 572 και η Lh 1.41, ο γυναικολογος πολυ ευχααριστημενος, τωρα περιμενω οδηγιες απο το κεντρο....πως σας φαινονται?

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, forbaby said:

Σε ευχαριστούμε πολύ.

Αυτήν την στιγμή μαζεύουμε δυνάμεις για να ξεκινήσουμε τις διαδικασίες της εξωσωματικής. Ούτως ή άλλως μετά την αποβολή πρέπει να περάσει ένα διάστημα 3 μηνών μας είπε ο γιατρός.

Λίγη υπομονή ακόμα και θα περάσει ο καιρός. Οι αναμονές έχουν τη δυσκολία τους .. εμένα με βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις να οργανώνω τα επόμενα βήματα. Έχεις σκεφτεί να περάσεις επιτροπή για τα φάρμακα; Ίσως στο ενδιάμεσο προλαβαίνετε να μαζέψετε τα δικαιολογητικά; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, forbaby είπε:

Καλημέρα σας,

1η φορά που γράφω αν και σας παρακολουθώ αρκετό καιρό 

32 χρόνων εγώ και 33 ο άντρας μου. Και οι 2 έχουμε στίγμα.

Μετά από 3 χρόνια προσπάθειας καταφέραμε με φυσιολογικό τρόπο την εγκυμοσύνη. Κάνουμε όλους τους προγεννητικούς ελέγχους, όλα καλά με το αγοράκι μας.

Η αναμονή και η αγωνία για την εξέταση για μεσογειακή αναιμία τεράστια και επώδυνη και δυστυχώς μας έπεσε η κεραμίδα με αρνητικά αποτελέσματα.

Προχωρήσαμε σε αποβολή. Ιδιαίτερα ψυχοφθόρα διαδικασία και για τους 2 μας αλλά στηρίζουμε ο ένας τον άλλον.

Την εξωσωματική την είχαμε στο μυαλό μας από πριν έρθει φυσιολογικά αλλά τώρα πλέον πιστεύουμε ότι είναι μονόδρομος.

Εσείς τι λέτε; Υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες λόγω του ότι συλλάβαμε θετικά ή δεν αλλάζει κάτι;

Κορίτσια μου αναμένω τις απαντήσεις σας και δίνω κουράγιο σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις.

 

Τρομερά ψυχοφθόρο αυτό που περάσατε και πολύ λογική η απόφαση σας να συνεχίσετε με εξωσωματική, εφόσον μπορείτε. Συμφωνώ κι εγώ με τα κορίτσια παραπάνω ότι έχετε σίγουρα αυξημένες πιθανότητες για μια επιτυχημένη εξωσωματική, συγκριτικά με ζευγάρια που αντιμετωπίζουν προβλήματα υπογονιμότητας. Εύχομαι να αποκτήσετε πολλά υγιή έμβρυα και σύντομα να έχετε το παιδάκι σας γερό στην αγκαλιά σας! Καλή δύναμη και καλή επιτυχία!

1 ώρα πρίν, vasoula88 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!Εκανα τον πρωτο μου υπερηχο σημερα και ειδαμε 8 ωαρια απο την αριστερη και 2 στη δεξια ωοθηκη, τα οποια μεγαλωνουν με τον ιδιο ρυθμο, οι ορμονολογικες μου σημερα ειναι Ε2 572 και η Lh 1.41, ο γυναικολογος πολυ ευχααριστημενος, τωρα περιμενω οδηγιες απο το κεντρο....πως σας φαινονται?

Μια χαρά, πολύ καλά για πρώτο υπέρηχο! Το πιθανότερο είναι να εμφανιστούν κι άλλα στην πορεία της διέγερσης έτσι κι αλλιώς! Μου κάνει λίγο εντύπωση βέβαια αυτή η "ανισότητα" ανάμεσα στις δύο σάλπιγγες και αναρωτιέμαι πού μπορεί να οφείλεται, αλλά συνολικά είσαι σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , happiness79 είπε:

Τρομερά ψυχοφθόρο αυτό που περάσατε και πολύ λογική η απόφαση σας να συνεχίσετε με εξωσωματική, εφόσον μπορείτε. Συμφωνώ κι εγώ με τα κορίτσια παραπάνω ότι έχετε σίγουρα αυξημένες πιθανότητες για μια επιτυχημένη εξωσωματική, συγκριτικά με ζευγάρια που αντιμετωπίζουν προβλήματα υπογονιμότητας. Εύχομαι να αποκτήσετε πολλά υγιή έμβρυα και σύντομα να έχετε το παιδάκι σας γερό στην αγκαλιά σας! Καλή δύναμη και καλή επιτυχία!

Μια χαρά, πολύ καλά για πρώτο υπέρηχο! Το πιθανότερο είναι να εμφανιστούν κι άλλα στην πορεία της διέγερσης έτσι κι αλλιώς! Μου κάνει λίγο εντύπωση βέβαια αυτή η "ανισότητα" ανάμεσα στις δύο σάλπιγγες και αναρωτιέμαι πού μπορεί να οφείλεται, αλλά συνολικά είσαι σούπερ!

Κ εμενα μου εκανε, ο γιατρος ειπε οτι θα εμφανιστουν κ αλλα να μην ανησυχω,αλλα ειναι λεει θετικο για να αποφυγουμε την υπερδιεγερση...θα ξαναπαω τη Δευερα και βλεπουμε! Απο αυριο ξεκιναω και την cetrotide μαζι με την puregon...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Powerzen είπε:

Λίγη υπομονή ακόμα και θα περάσει ο καιρός. Οι αναμονές έχουν τη δυσκολία τους .. εμένα με βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις να οργανώνω τα επόμενα βήματα. Έχεις σκεφτεί να περάσεις επιτροπή για τα φάρμακα; Ίσως στο ενδιάμεσο προλαβαίνετε να μαζέψετε τα δικαιολογητικά; 

Ναι σίγουρα θα περάσουμε επιτροπή γιατί το κόστος είναι αρκετά μεγάλο και ότι γλυτώσεις είναι καλό.

Θα δείξει.. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται.

Ο γιατρός μου βέβαια μας είπε να δώσουμε στον εαυτό μας άλλη μια ευκαιρία για φυσιολογικό τρόπο για 6 μήνες και μετά το ξαναβλέπουμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, forbaby είπε:

Ναι σίγουρα θα περάσουμε επιτροπή γιατί το κόστος είναι αρκετά μεγάλο και ότι γλυτώσεις είναι καλό.

Θα δείξει.. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται.

Ο γιατρός μου βέβαια μας είπε να δώσουμε στον εαυτό μας άλλη μια ευκαιρία για φυσιολογικό τρόπο για 6 μήνες και μετά το ξαναβλέπουμε.

Ξεκινα τις διαδικασίες κ μην το σκεφτεσε για φυσιολογικα ειναι πραγματικά ρωσικη ρουλέτα ασε που όσο αφήνεις τον χρόνο να περνάει ολο κ κάτι θα εμφανίζετε. Αμα υπολογίσεις το ανχος κ την ψυχολογική φθορά το οικονομικό ισοσταθμιζετε . 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vasoula88 είπε:

Κ εμενα μου εκανε, ο γιατρος ειπε οτι θα εμφανιστουν κ αλλα να μην ανησυχω,αλλα ειναι λεει θετικο για να αποφυγουμε την υπερδιεγερση...θα ξαναπαω τη Δευερα και βλεπουμε! Απο αυριο ξεκιναω και την cetrotide μαζι με την puregon...

Στη τελευταία μου διέγερση είχα 7 ωάρια από τη μια ωοθηκη κ κανένα από την άλλη. Ο γιατρός είπε ότι συμβαίνει αυτό κ δεν υπάρχει εξήγηση γιατί η μια αντέδρασε στα φάρμακα κ η άλλη όχι. Δεν τον ανησύχησε κ θεωρεί τυχαίο το γεγονός. Συνεπώς, με το καλό κ θα βγουν κ αλλά πιστεύω μέχρι το τέλος της διέγερσης ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλες. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση ίσως χαζή. Προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι έγινε στις 9 Ιουλίου η ωοληψια με 11 ωάρια. Ο γιατρός μας μας είπε επειδή όλα υπαλειτουργουν τον Αύγουστο να γίνει η έμβρυο μεταφορά τον Σεπτέμβριο. Πρώτη φορά εξωσωματική δεν γνωρίζω την διαδικασία άγχος φουλ. Ο γιατρός μας συνεργάζεται με ένα γνωστό μαιευτήριο της Αθήνας πάρα πολύ ακριβό για εμάς. Βέβαια δεν τον έχουμε ρωτήσει λεπτομέρειες μέχρι να φτάσουμε στο σημείο όλα να πάνε καλά και να μείνω έγκυος απέχει έτη φωτός όλο αυτό. Ήθελα να ρωτήσω γίνεται να αλλάξεις Γυναικολόγο και μην συνεχίσεις με τον ίδιο που σου έκανε την εμβρυονεταφορα. Σε περίπτωση πάντα που μείνεις έγκυος και είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Έχουμε τρομερό άγχος όλα να πάνε καλά αλλά δυστυχώς είμαστε και άνεργοι. Όπου βρούμε εργαζόμαστε είναι τρομερά τα έξοδα. Ευχαριστώ πολύ Μαρία. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Μαρία τζορμπατζακη είπε:

Καλημερα σε όλες. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση ίσως χαζή. Προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι έγινε στις 9 Ιουλίου η ωοληψια με 11 ωάρια. Ο γιατρός μας μας είπε επειδή όλα υπαλειτουργουν τον Αύγουστο να γίνει η έμβρυο μεταφορά τον Σεπτέμβριο. Πρώτη φορά εξωσωματική δεν γνωρίζω την διαδικασία άγχος φουλ. Ο γιατρός μας συνεργάζεται με ένα γνωστό μαιευτήριο της Αθήνας πάρα πολύ ακριβό για εμάς. Βέβαια δεν τον έχουμε ρωτήσει λεπτομέρειες μέχρι να φτάσουμε στο σημείο όλα να πάνε καλά και να μείνω έγκυος απέχει έτη φωτός όλο αυτό. Ήθελα να ρωτήσω γίνεται να αλλάξεις Γυναικολόγο και μην συνεχίσεις με τον ίδιο που σου έκανε την εμβρυονεταφορα. Σε περίπτωση πάντα που μείνεις έγκυος και είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Έχουμε τρομερό άγχος όλα να πάνε καλά αλλά δυστυχώς είμαστε και άνεργοι. Όπου βρούμε εργαζόμαστε είναι τρομερά τα έξοδα. Ευχαριστώ πολύ Μαρία. 

@Μαρία τζορμπατζακη Καλή σου μέρα Μαρία και καλή σας επιτυχία! 

Το «έτη φωτός» δεν το ξέρεις γιατί η πρώτη σας προσπάθεια μπορεί να είναι άκρως επιτυχής και να ψάχνετε γυναικολόγο λίαν συντόμως που στο εύχομαι.

Φυσικά και μπορείς να αλλάξεις γιατρό στην πορεία και να πας με όποιον επιθυμείς είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο της επιλογής σου. Συνηθίζεται να σε παρακολουθεί ο εξωσωματικός μέχρι το 1ο τρίμηνο κύησης (εώς αυχενική) αλλά και αυτό σχετικό είναι. 

Δείτε τη διαδικασία βήμα το βήμα και όχι σαν ένα βουνό που πρέπει να ανεβείτε. Για ορισμένες γυναίκες τα πράγματα βαίνουν πολύ στρωτά στον κόσμο της εξωσωματικής, για άλλες όχι. Μην προκαταβάλετε τίποτα και μπείτε με θετική διάθεση στα πράγματα. 

Πολλές ευχές απο εμένα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Μαρία τζορμπατζακη said:

Καλημερα σε όλες. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση ίσως χαζή. Προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι έγινε στις 9 Ιουλίου η ωοληψια με 11 ωάρια. Ο γιατρός μας μας είπε επειδή όλα υπαλειτουργουν τον Αύγουστο να γίνει η έμβρυο μεταφορά τον Σεπτέμβριο. Πρώτη φορά εξωσωματική δεν γνωρίζω την διαδικασία άγχος φουλ. Ο γιατρός μας συνεργάζεται με ένα γνωστό μαιευτήριο της Αθήνας πάρα πολύ ακριβό για εμάς. Βέβαια δεν τον έχουμε ρωτήσει λεπτομέρειες μέχρι να φτάσουμε στο σημείο όλα να πάνε καλά και να μείνω έγκυος απέχει έτη φωτός όλο αυτό. Ήθελα να ρωτήσω γίνεται να αλλάξεις Γυναικολόγο και μην συνεχίσεις με τον ίδιο που σου έκανε την εμβρυονεταφορα. Σε περίπτωση πάντα που μείνεις έγκυος και είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Έχουμε τρομερό άγχος όλα να πάνε καλά αλλά δυστυχώς είμαστε και άνεργοι. Όπου βρούμε εργαζόμαστε είναι τρομερά τα έξοδα. Ευχαριστώ πολύ Μαρία. 

Καλή επιτυχία εύχομαι όλα θα πάνε καλά! Φυσικά και μπορείς να αλλάξεις γυναικολόγο ανά πάσα στιγμή. Άλλος μπορεί να σας κάνει την εξωσωματική και μετά να σας παρακολουθεί άλλος γιατρός στην εγκυμοσύνη. Ή να αποφασίσεις για οποιονδήποτε λόγο να αλλάξεις κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@KoraliaP

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Είναι σημαντικό που υπάρχουν τέτοιες ομάδες και γυναίκες που στηρίζουν η μία την άλλη. Έχεις δίκιο μπορεί να πάνε όλα καλά με την πρώτη προσπάθεια. Και το εύχομαι για όλες όσες προσπαθούν. Δεν το είπα αρνητικά ούτε σκέφτομαι άσχημα ίσως το άγχος που έχω φταίει αλλά σε γενικές γραμμές έχω θετική σκέψη. Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μαρία τζορμπατζακη είπε:

Καλημερα σε όλες. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση ίσως χαζή. Προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι έγινε στις 9 Ιουλίου η ωοληψια με 11 ωάρια. Ο γιατρός μας μας είπε επειδή όλα υπαλειτουργουν τον Αύγουστο να γίνει η έμβρυο μεταφορά τον Σεπτέμβριο. Πρώτη φορά εξωσωματική δεν γνωρίζω την διαδικασία άγχος φουλ. Ο γιατρός μας συνεργάζεται με ένα γνωστό μαιευτήριο της Αθήνας πάρα πολύ ακριβό για εμάς. Βέβαια δεν τον έχουμε ρωτήσει λεπτομέρειες μέχρι να φτάσουμε στο σημείο όλα να πάνε καλά και να μείνω έγκυος απέχει έτη φωτός όλο αυτό. Ήθελα να ρωτήσω γίνεται να αλλάξεις Γυναικολόγο και μην συνεχίσεις με τον ίδιο που σου έκανε την εμβρυονεταφορα. Σε περίπτωση πάντα που μείνεις έγκυος και είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Έχουμε τρομερό άγχος όλα να πάνε καλά αλλά δυστυχώς είμαστε και άνεργοι. Όπου βρούμε εργαζόμαστε είναι τρομερά τα έξοδα. Ευχαριστώ πολύ Μαρία. 

Καλημέρα Μαρία. Εννοείται πως μπορείς να αλλάξεις γιατρό άλλωστε η δουλειά του εξωσωματιστή είναι να σε αφήσει έγκυο. Σε παρακολουθεί συνηθως το πρώτο 3μηνο και μετά πας οποτ θες. Πολύ καλή επιτυχία, μια και τυχερή!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

Παρατηρησα οτι η σκονη απο τις menopur κ τις cetrotide που εχω στο ψυγειο, εγινε μια μαζα, παγωσε. Χρησιμοποιούνται μετα??? Ξεπαγωνουν πριν τις κανεις αν ζεσταθουν λιγο?? Θα γινει μείξη με το υγρο η θα μεινει σαν παγακι??? Δεν ηρθε ακομα η ωρα να τις κανω, αλλα πλησιαζει κ το ειδα κ αγχωθηκα!Αν εχει παθει καποια κοπελα το ιδιο να με βοηθήσει please! 

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2022 at 8:34 ΠΜ, forbaby είπε:

Καλημέρα σας,

1η φορά που γράφω αν και σας παρακολουθώ αρκετό καιρό 

32 χρόνων εγώ και 33 ο άντρας μου. Και οι 2 έχουμε στίγμα.

Μετά από 3 χρόνια προσπάθειας καταφέραμε με φυσιολογικό τρόπο την εγκυμοσύνη. Κάνουμε όλους τους προγεννητικούς ελέγχους, όλα καλά με το αγοράκι μας.

Η αναμονή και η αγωνία για την εξέταση για μεσογειακή αναιμία τεράστια και επώδυνη και δυστυχώς μας έπεσε η κεραμίδα με αρνητικά αποτελέσματα.

Προχωρήσαμε σε αποβολή. Ιδιαίτερα ψυχοφθόρα διαδικασία και για τους 2 μας αλλά στηρίζουμε ο ένας τον άλλον.

Την εξωσωματική την είχαμε στο μυαλό μας από πριν έρθει φυσιολογικά αλλά τώρα πλέον πιστεύουμε ότι είναι μονόδρομος.

Εσείς τι λέτε; Υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες λόγω του ότι συλλάβαμε θετικά ή δεν αλλάζει κάτι;

Κορίτσια μου αναμένω τις απαντήσεις σας και δίνω κουράγιο σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις.

 

καλώς ήρθες,

Λυπάμαι πολύ γι’ αυτό που περάσατε. Δυστυχώς όταν κ οι δυο γονείς έχουν στίγμα υπάρχει 25% πιθανότητα το παιδί να έχει μεσογειακή αναιμία. Για να αποφύγετε την πιθανότητα αυτό που σας συνέβη να ξανασυμβεί καλύτερα να κάνετε προεμφυτευτικό έλεγχο. Πιστεύω πως δεν θα δυσκολευτείς να ξαναμείνεις έγκυος κ να φέρεις στη ζωή ένα υγιές μωράκι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...