Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Πώς είστε? Εγώ σήμερα μπαίνω στη δέκατη εβδομάδα με δίδυμα. Όταν έκανα τον πρώτο υπέρηχο της κύησης,ο γιατρός είπε  πως έχω πάθει μια ήπια υπερδιέγερση,η οποία θα επιμεινει μέχρι περίπου την 20εβδομαδα. Δεν έχω πρηστεί, δεν έχω πάρει βάρος, αλλά αισθάνομαι πόνο στις ωοθήκες κατά τις κινήσεις. Ειδικά τις τελευταίες 3 μέρες πονάω αρκετά όταν κάθομαι ή όταν προσπαθώ να σηκωθώ. Με είδε πριν τρεις μέρες και δεύτερος μαιευτηρας που θα με αναλάβει από εδώ και πέρα λόγω της δίδυμης κυησης και δεν έδειξε να ανησυχει. Αυγά δεν μπορώ να φάω γιατί μου προκαλούν εμετό. Τρώω αρκετό κοτόπουλο. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία? Έχω αρχίσει και ανησυχώ με τον πόνο που χειροτέρεψε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 26/8/2022 at 8:34 ΠΜ, forbaby είπε:

Καλημέρα σας,

1η φορά που γράφω αν και σας παρακολουθώ αρκετό καιρό 

32 χρόνων εγώ και 33 ο άντρας μου. Και οι 2 έχουμε στίγμα.

Μετά από 3 χρόνια προσπάθειας καταφέραμε με φυσιολογικό τρόπο την εγκυμοσύνη. Κάνουμε όλους τους προγεννητικούς ελέγχους, όλα καλά με το αγοράκι μας.

Η αναμονή και η αγωνία για την εξέταση για μεσογειακή αναιμία τεράστια και επώδυνη και δυστυχώς μας έπεσε η κεραμίδα με αρνητικά αποτελέσματα.

Προχωρήσαμε σε αποβολή. Ιδιαίτερα ψυχοφθόρα διαδικασία και για τους 2 μας αλλά στηρίζουμε ο ένας τον άλλον.

Την εξωσωματική την είχαμε στο μυαλό μας από πριν έρθει φυσιολογικά αλλά τώρα πλέον πιστεύουμε ότι είναι μονόδρομος.

Εσείς τι λέτε; Υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες λόγω του ότι συλλάβαμε θετικά ή δεν αλλάζει κάτι;

Κορίτσια μου αναμένω τις απαντήσεις σας και δίνω κουράγιο σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις.

 

Να μιλήσετε με το τμ. Μεσογειακής αναιμίας του Λαικού να σας συμβουλέψουν (κατά της εξωσωματικής). Εκείνοι είναι οι πλέον αρμόδιοι και νομίζω αξίζει να ακούσετε τα επιχειρήματά τους.

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2022 at 3:09 ΜΜ, eva13232 είπε:

Μήπως γνωρίζετε αν σε αυτό το τμήμα μπορώ να πάω και χωρίς να έχω αποβολές ? Απλά για πλήρη έλεγχο ? είμαι σε φάση συλλογής ακόμα και επειδή μας είναι πολύ δύσκολο αυτό κυρίως λόγω ηλικίας υποθέτω δεν θα ήθελα να το ρισκάρω και σκέφτηκα προληπτικά να πάω , έχει νόημα ή θα πάω και θα με διώξουν επειδή δεν έχω αποβολή .....

Εννοείται πως μπορείς! Πολλές από εμάς το έχουν κάνει!

On 25/8/2022 at 6:55 ΜΜ, happiness79 είπε:

Οι εξετάσεις αυτές θέλουν να είναι πρόσφατες (δε θυμάμαι αν θέλουν έως τριμήνου ή τετραμήνου συγκεκριμένα), καθώς και η ληξιαρχική πράξη γάμου (αν είστε παντρεμένοι) που τη θέλουν ανά 6μηνο. Μην αγχώνεσαι όμως γιατί οι εξετάσεις αυτές μπορούν να γίνουν και μέσα στο Ιασώ (συνταγογραφούνται κι όλας, εκτός από μία αν θυμάμαι καλά) και αν επείγει το αποτέλεσμα απλά τους ενημερώνεις ότι έχεις ετ σε τόσες μέρες και φροντίζουν να τις βγάλουν σύντομα. Με το καλό η εμβρυομεταφορά σου!

Συνταγογραφούνται όλες

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πώς είστε? Εγώ σήμερα μπαίνω στη δέκατη εβδομάδα με δίδυμα. Όταν έκανα τον πρώτο υπέρηχο της κύησης,ο γιατρός είπε  πως έχω πάθει μια ήπια υπερδιέγερση,η οποία θα επιμεινει μέχρι περίπου την 20εβδομαδα. Δεν έχω πρηστεί, δεν έχω πάρει βάρος, αλλά αισθάνομαι πόνο στις ωοθήκες κατά τις κινήσεις. Ειδικά τις τελευταίες 3 μέρες πονάω αρκετά όταν κάθομαι ή όταν προσπαθώ να σηκωθώ. Με είδε πριν τρεις μέρες και δεύτερος μαιευτηρας που θα με αναλάβει από εδώ και πέρα λόγω της δίδυμης κυησης και δεν έδειξε να ανησυχει. Αυγά δεν μπορώ να φάω γιατί μου προκαλούν εμετό. Τρώω αρκετό κοτόπουλο. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία? Έχω αρχίσει και ανησυχώ με τον πόνο που χειροτέρεψε. 

10 εβδομάδα? Πωπω, περνάει ο καιρός!! Χαίρομαι που τα μικρούλια σου μεγαλώνουν καλά!!! Οσο για τον πόνο που περιγράφεις, σκέφτομαι ότι όταν ήμουν γύρω στην εβδομάδα που διανύεις εσύ τώρα, είχα κι εγώ πόνους χαμηλά στο ύψος των ωοθηκών, ειδικά όταν άλλαζα θέση, σαν κράμπες. Γι' αυτό αναρωτιέμαι μήπως δεν έχει να κάνει μόνο με την υπερδιέγερση, αλλά ότι είναι κάτι φυσιολογικό που θα το πάθαινες έτσι κι αλλιώς εξαιτίας την μήτρας που μεγαλώνει (στην περίπτωση σου ειδικά ακόμα περισσότερο αφού έχεις δύο μωράκια!!) και τώρα έχεις εναν επιπλέον παράγοντα και είναι συνδυασμός και των δύο. Εκεί πάει ο νους μου. Αφού σε είδε πριν 3 μέρες ο γιατρός και δεν ανησυχεί, λογικά είσαι οκ. Αν παρ' όλα αυτά εσύ βλέπεις επιδείνωση από τότε που σε είδε, επικοινώνησε μαζί του για παν ενδεχόμενο. Ακόμα και φυσιολογικές κράμπες να είναι πάντως, ίσως σου δώσει μαγνήσιο για να κατευνάσει κάπως τη μήτρα. Εύχομαι περαστικά και να μην είναι τίποτα ανησυχητικό! Τα φιλιά μου σε μανούλα και μωράκια!!! ❤❤❤

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , happiness79 είπε:

10 εβδομάδα? Πωπω, περνάει ο καιρός!! Χαίρομαι που τα μικρούλια σου μεγαλώνουν καλά!!! Οσο για τον πόνο που περιγράφεις, σκέφτομαι ότι όταν ήμουν γύρω στην εβδομάδα που διανύεις εσύ τώρα, είχα κι εγώ πόνους χαμηλά στο ύψος των ωοθηκών, ειδικά όταν άλλαζα θέση, σαν κράμπες. Γι' αυτό αναρωτιέμαι μήπως δεν έχει να κάνει μόνο με την υπερδιέγερση, αλλά ότι είναι κάτι φυσιολογικό που θα το πάθαινες έτσι κι αλλιώς εξαιτίας την μήτρας που μεγαλώνει (στην περίπτωση σου ειδικά ακόμα περισσότερο αφού έχεις δύο μωράκια!!) και τώρα έχεις εναν επιπλέον παράγοντα και είναι συνδυασμός και των δύο. Εκεί πάει ο νους μου. Αφού σε είδε πριν 3 μέρες ο γιατρός και δεν ανησυχεί, λογικά είσαι οκ. Αν παρ' όλα αυτά εσύ βλέπεις επιδείνωση από τότε που σε είδε, επικοινώνησε μαζί του για παν ενδεχόμενο. Ακόμα και φυσιολογικές κράμπες να είναι πάντως, ίσως σου δώσει μαγνήσιο για να κατευνάσει κάπως τη μήτρα. Εύχομαι περαστικά και να μην είναι τίποτα ανησυχητικό! Τα φιλιά μου σε μανούλα και μωράκια!!! ❤❤❤

Καλημέρααααα! Ευχαριστώ για την απάντηση!! Σήμερα είμαι ελαφρώς καλύτερα, οπότε ηρέμησα λιγάκι. Βέβαια σήμερα η κοιλιά μου μου φαίνεται μικρότερη και πιο ξεφουσκωτη και αγχώθηκα για άλλο λόγο! Σε δουλειά να βρισκόμαστε... Το έχω πάρει απόφαση ότι έτσι θα πάει και μέχρι να γεννήσω, πρώτα ο Θεός, θα είμαι για το δρομοκαιτειο! Φιλιά πολλά σε σένα και στον μπέμπη σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Γύρισα από διακοπές. Ηρεμησα πάρα πολύ και ξεχάστηκα. Διάβασα τα νέα σας. Εγώ αύριο θα πάρω τηλ τον γιατρό για να κλείσω ραντεβού να μιλήσουμε και να δούμε πως θα κινηθούμε από εδώ και πέρα και να δω αν ξέρει να μου πει τι έφταιξε και δεν πέτυχε η ετ. Από ότι βλέπω θα είμαστε πολλά κορίτσια από Σεπτέμβρη μαζί 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,να σας ρωτήσω κάτι όσες έχετε περάσει covid ,παρατηρήσατε αλλαγή στο κύκλο σας ? Τελευταία είχε στρώσει και ήταν σταθερός μάλιστα τη τελευταία φορά ήρθε και 2 μέρες νωριτερα αλλα αυτή τη φορά δεν έχω αδιαθετησει ακόμα δεν έχω σημαντική καθυστέρηση 1 μέρα αλλά δεν έχω και κανένα σημάδι ότι θα έρθει μόνο κάτι λευκά υγρά έχω λίγο συγνώμη για την περιγραφή.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Kate92 είπε:

Καλημέρααααα! Ευχαριστώ για την απάντηση!! Σήμερα είμαι ελαφρώς καλύτερα, οπότε ηρέμησα λιγάκι. Βέβαια σήμερα η κοιλιά μου μου φαίνεται μικρότερη και πιο ξεφουσκωτη και αγχώθηκα για άλλο λόγο! Σε δουλειά να βρισκόμαστε... Το έχω πάρει απόφαση ότι έτσι θα πάει και μέχρι να γεννήσω, πρώτα ο Θεός, θα είμαι για το δρομοκαιτειο! Φιλιά πολλά σε σένα και στον μπέμπη σου!

Ελα, δε θα πάει έτσι, μέχρι την αυχενική κι εγώ έτσι ήμουν και μετά χαλάρωσα! Εννοείται ότι αφορμές για ανησυχίες πάντα θα υπάρχουν, το θέμα είναι πώς να μην τσιμπάμε, ή έστω να μην τσιμπάμε κάθε φορά! Ερχεται με τον καιρό αυτό! Ειδικά στην αρχή η κοιλιά δεν είναι καθόλου σταθερή καλέ! Εννοείται ότι υπάρχουν αυξομειώσεις ανάλογα με το αν και κατά πόσο είμαστε πρησμένες, όπως άλλωστε συνέβαινε και πριν την εγκυμοσύνη! Θα έχεις παρατηρήσει ότι μετά το φαγητό έχουμε μεγαλύτερες κοιλουμπίτσες! Δεν είναι όλος ο όγκος από το/τα μωρό/α, αλίμονο!!

πρίν από 22 λεπτά , Kallo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Γύρισα από διακοπές. Ηρεμησα πάρα πολύ και ξεχάστηκα. Διάβασα τα νέα σας. Εγώ αύριο θα πάρω τηλ τον γιατρό για να κλείσω ραντεβού να μιλήσουμε και να δούμε πως θα κινηθούμε από εδώ και πέρα και να δω αν ξέρει να μου πει τι έφταιξε και δεν πέτυχε η ετ. Από ότι βλέπω θα είμαστε πολλά κορίτσια από Σεπτέμβρη μαζί 

Καλώς όρισες και καλή αρχή! Ας είναι η αρχή του επιτυχημένου τέλους! :)

πρίν από 11 λεπτά , Ria_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια,να σας ρωτήσω κάτι όσες έχετε περάσει covid ,παρατηρήσατε αλλαγή στο κύκλο σας ? Τελευταία είχε στρώσει και ήταν σταθερός μάλιστα τη τελευταία φορά ήρθε και 2 μέρες νωριτερα αλλα αυτή τη φορά δεν έχω αδιαθετησει ακόμα δεν έχω σημαντική καθυστέρηση 1 μέρα αλλά δεν έχω και κανένα σημάδι ότι θα έρθει μόνο κάτι λευκά υγρά έχω λίγο συγνώμη για την περιγραφή.

 

Το έχω ακούσει από διάφορες γνωστές μου αυτό, ότι μετά τον κόβιντ είχαν καθυστερήσεις και ορμονικές διαταραχές. Μία μέρα καθυστέρησης βέβαια δε σηματοδοτεί αναταραχή, μπορεί να είναι και τυχαίο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Kate92 είπε:

Καλημέρααααα! Ευχαριστώ για την απάντηση!! Σήμερα είμαι ελαφρώς καλύτερα, οπότε ηρέμησα λιγάκι. Βέβαια σήμερα η κοιλιά μου μου φαίνεται μικρότερη και πιο ξεφουσκωτη και αγχώθηκα για άλλο λόγο! Σε δουλειά να βρισκόμαστε... Το έχω πάρει απόφαση ότι έτσι θα πάει και μέχρι να γεννήσω, πρώτα ο Θεός, θα είμαι για το δρομοκαιτειο! Φιλιά πολλά σε σένα και στον μπέμπη σου!

Διανύω τον 6 μήνα της εγκυμοσύνης μου και το πρωί η κοιλιά μου δεν έχει καμία σχέση με το βράδυ 

Μη το σκέφτεσαι καθόλου θα δεις πολλές αλλαγές

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , happiness79 είπε:

Ελα, δε θα πάει έτσι, μέχρι την αυχενική κι εγώ έτσι ήμουν και μετά χαλάρωσα! Εννοείται ότι αφορμές για ανησυχίες πάντα θα υπάρχουν, το θέμα είναι πώς να μην τσιμπάμε, ή έστω να μην τσιμπάμε κάθε φορά! Ερχεται με τον καιρό αυτό! Ειδικά στην αρχή η κοιλιά δεν είναι καθόλου σταθερή καλέ! Εννοείται ότι υπάρχουν αυξομειώσεις ανάλογα με το αν και κατά πόσο είμαστε πρησμένες, όπως άλλωστε συνέβαινε και πριν την εγκυμοσύνη! Θα έχεις παρατηρήσει ότι μετά το φαγητό έχουμε μεγαλύτερες κοιλουμπίτσες! Δεν είναι όλος ο όγκος από το/τα μωρό/α, αλίμονο!!

Καλώς όρισες και καλή αρχή! Ας είναι η αρχή του επιτυχημένου τέλους! :)

Το έχω ακούσει από διάφορες γνωστές μου αυτό, ότι μετά τον κόβιντ είχαν καθυστερήσεις και ορμονικές διαταραχές. Μία μέρα καθυστέρησης βέβαια δε σηματοδοτεί αναταραχή, μπορεί να είναι και τυχαίο!

Ναι σίγουρα , απλά αγχώνομαι γενικά λέω τώρα που τα στρώσαμε μη χαλάσουν . Σε ευχαριστώ πολύ . 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Troia είπε:

Να μιλήσετε με το τμ. Μεσογειακής αναιμίας του Λαικού να σας συμβουλέψουν (κατά της εξωσωματικής). Εκείνοι είναι οι πλέον αρμόδιοι και νομίζω αξίζει να ακούσετε τα επιχειρήματά τους.

Υπάρχει κάποιο σάιτ που μπορώ να διαβάσω; 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , happiness79 είπε:

Ελα, δε θα πάει έτσι, μέχρι την αυχενική κι εγώ έτσι ήμουν και μετά χαλάρωσα! Εννοείται ότι αφορμές για ανησυχίες πάντα θα υπάρχουν, το θέμα είναι πώς να μην τσιμπάμε, ή έστω να μην τσιμπάμε κάθε φορά! Ερχεται με τον καιρό αυτό! Ειδικά στην αρχή η κοιλιά δεν είναι καθόλου σταθερή καλέ! Εννοείται ότι υπάρχουν αυξομειώσεις ανάλογα με το αν και κατά πόσο είμαστε πρησμένες, όπως άλλωστε συνέβαινε και πριν την εγκυμοσύνη! Θα έχεις παρατηρήσει ότι μετά το φαγητό έχουμε μεγαλύτερες κοιλουμπίτσες! Δεν είναι όλος ο όγκος από το/τα μωρό/α, αλίμονο!!

Καλώς όρισες και καλή αρχή! Ας είναι η αρχή του επιτυχημένου τέλους! :)

Το έχω ακούσει από διάφορες γνωστές μου αυτό, ότι μετά τον κόβιντ είχαν καθυστερήσεις και ορμονικές διαταραχές. Μία μέρα καθυστέρησης βέβαια δε σηματοδοτεί αναταραχή, μπορεί να είναι και τυχαίο!

 

πρίν από 50 λεπτά , Ellidr είπε:

Διανύω τον 6 μήνα της εγκυμοσύνης μου και το πρωί η κοιλιά μου δεν έχει καμία σχέση με το βράδυ 

Μη το σκέφτεσαι καθόλου θα δεις πολλές αλλαγές

 

Ευχαριστώ κορίτσια!! Με καθησυχάζετε αρκετά. Ο καημένος ο άντρας μου μόνο τη μεζούρα δεν πήρε ακόμα μπας και ηρεμήσω. Ίσως παίζει το ρόλο του ότι τις τελευταίες δυο μέρες λειτουργούσε υπερβολικά καλά το έντερο σε σχέση με τις προηγούμενες βδομάδες (συγγνώμη κιόλας). 

1 hour ago, Kallo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Γύρισα από διακοπές. Ηρεμησα πάρα πολύ και ξεχάστηκα. Διάβασα τα νέα σας. Εγώ αύριο θα πάρω τηλ τον γιατρό για να κλείσω ραντεβού να μιλήσουμε και να δούμε πως θα κινηθούμε από εδώ και πέρα και να δω αν ξέρει να μου πει τι έφταιξε και δεν πέτυχε η ετ. Από ότι βλέπω θα είμαστε πολλά κορίτσια από Σεπτέμβρη μαζί 

Καλωσηρθες και πάλι με γεμάτες μπαταρίες! Με το καλό η νέα προσπάθεια να σου φέρει μωράκι/ια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ria_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια,να σας ρωτήσω κάτι όσες έχετε περάσει covid ,παρατηρήσατε αλλαγή στο κύκλο σας ? Τελευταία είχε στρώσει και ήταν σταθερός μάλιστα τη τελευταία φορά ήρθε και 2 μέρες νωριτερα αλλα αυτή τη φορά δεν έχω αδιαθετησει ακόμα δεν έχω σημαντική καθυστέρηση 1 μέρα αλλά δεν έχω και κανένα σημάδι ότι θα έρθει μόνο κάτι λευκά υγρά έχω λίγο συγνώμη για την περιγραφή.

 

Εμενα μετα από κορωνοιο μου ηρθε η περιοδος περίπου 3 μερες νωρίτερα...Ειχα κανονικη ροη και κρατησε κλασικα 4 με 5 μερες...


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ria_ είπε:

Ναι σίγουρα , απλά αγχώνομαι γενικά λέω τώρα που τα στρώσαμε μη χαλάσουν . Σε ευχαριστώ πολύ . 

 

Εμένα μετά από τον κόβιντ δεν ήρθε ποτέ η επόμενη περίοδος γιατί έμεινα έγκυος!!! Οπότε εύχομαι και σε σένα μια τέτοια ωραία ανατροπή, να μη χαλάσει τίποτα, ίσα ίσα να τα στρώσει όλα για τα καλά!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, winspert είπε:

Εμενα μετα από κορωνοιο μου ηρθε η περιοδος περίπου 3 μερες νωρίτερα...Ειχα κανονικη ροη και κρατησε κλασικα 4 με 5 μερες...

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κορίτσι μου , θα φανεί εμένα σχεδόν συνέπεσε στο τέλος με την ημέρα που περίμενα και ακόμα τίποτα. 

1 hour ago, happiness79 είπε:

Εμένα μετά από τον κόβιντ δεν ήρθε ποτέ η επόμενη περίοδος γιατί έμεινα έγκυος!!! Οπότε εύχομαι και σε σένα μια τέτοια ωραία ανατροπή, να μη χαλάσει τίποτα, ίσα ίσα να τα στρώσει όλα για τα καλά!!! :wub:

Ναι ναι θυμάμαι την ιστορία σου :) Μακάρι σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου , θα ήταν η πιο τέλεια ανατροπή η αλήθεια και η πιο γλυκιά!! ❤️

Εμείς θα ξεκινούσαμε τώρα διέγερση από αύριο αν αδιαθετουσα κιόλας αλλά αποφασίσαμε να το αφήσουμε και να ξεκινήσουμε στον επόμενο κύκλο ,ειδικά ο άντρας μου ταλαιπωρήθηκε με το covid και είπαμε λίγο να ηρεμήσουμε και μετά . Ούτος σι άλλος περιμέναμε τόσο καιρό για ένα μήνα δε θα γίνει κάτι ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...