Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

22 minutes ago, vasoula88 said:

Καλημερα κοριτσια,οσες εχετε κανει εμβρυομεταφορα κανατε με φρεσκα ή κατεψυγμενα?

Kαλημερα έχω κάνει και τα δύο. Την τελευταία με κατεψυγμένα. Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, Marjie είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζει κάποια για να κάνω με το καλό κάποια στιγμή και εγώ την 1η μου εμβρυομεταφορά (στο Ιασώ συγκεκριμένα), αν χρειάζομαι να κάνω εξετάσεις για λοιμώδη νοσήματα ή κάτι άλλο, όπως μας ζητάνε πριν την ωοληψία. 

 

Από την εμπειρία μου στο παρελθόν (Γεναρης - Μαρτης 2022) στο  Ιασώ θέλουν εξετάσεις για λοιμώδη νοσήματα τριμήνου πριν την ωοληψια. Αν δεν έχει περάσει τρίμηνο από τις προηγούμενες εξετασεις σου δε χρειάζεται να τις ξανακάνεις απλά τους προσκομίζεις αυτές που εχεις αλλιώς μπορείς να τις κανεις κ εσυ κ ο αντρας σου, γιατί θέλει κ για τους δυο, επι τόπου στο Ιασώ τουλάχιστον 2-3 μέρες πριν την ωοληψια σου. Εσένα μπορεί να στις γράψει ο εξωσωματικός σου κ να πληρώσεις μια ελάχιστη συμμετοχή, ο άντρας σου θα πρέπει να βρει παθολόγο να του τις  γράψει αν δεν θέλει να πληρώσει 40-60 ευρώ (δε θυμάμαι ακριβώς ποσό ήταν) αλλιώς μπορεί να τις κάνει ταυτόχρονα με εσένα στο Ιασώ επι πληρωμή. Τώρα αν είναι διαφορετικά τα δεδομένα για την εμβρυομεταφορα μόνο δε γνωρίζω γιατί εγώ έκανα πάντα όλο τον κύκλο εξωσωματικής....

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Marjie είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζει κάποια για να κάνω με το καλό κάποια στιγμή και εγώ την 1η μου εμβρυομεταφορά (στο Ιασώ συγκεκριμένα), αν χρειάζομαι να κάνω εξετάσεις για λοιμώδη νοσήματα ή κάτι άλλο, όπως μας ζητάνε πριν την ωοληψία. 

 

Δεν χρειάζεται, συνήθως μετράνε μόνο το την Ε2 και το Θυρεοειδή. Σε εμένα αυτό έκαναν. 11-8 μετεφαρα κατεψυγμένα έμβρυα. (Δεν είμαι στο ίδιο κέντρο με εσένα.). Μην αγχώνεσαι για τίποτα, θέλει απλά υπομονή! Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα. Εγώ σήμερα περιμένω τη χοριακή μου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Powerzen είπε:

Kαλημερα έχω κάνει και τα δύο. Την τελευταία με κατεψυγμένα. Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι;

Στη φαση της διεγερσης,αυριο εχω τον πρωτο υπερηχο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, eva13232 είπε:

καλά αποτέλεσματα κορίτσι μου !!!! 

Ευχαριστώ πολύ.

πρίν από 31 λεπτά , vasoula88 είπε:

Καλημερα κοριτσια,οσες εχετε κανει εμβρυομεταφορα κανατε με φρεσκα ή κατεψυγμενα?

Με κατεψυγμένα γιατί αντιμετώπισα ένα πρόβλημα μετά την ωοληψία και δε γινόταν να μεταφερθούν τη δεδομένη στιγμή. Φρεσκα είχα μεταφέρει παλιότερα, σε προηγούμενες προσπάθειες.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Tina2 είπε:

Ευχαριστώ πολύ.

Με κατεψυγμένα γιατί αντιμετώπισα ένα πρόβλημα μετά την ωοληψία και δε γινόταν να μεταφερθούν τη δεδομένη στιγμή. Φρεσκα είχα μεταφέρει παλιότερα, σε προηγούμενες προσπάθειες.

Ευχαριστω πολυ!Καλα αποτελεσματα ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Lela79 είπε:

Από την εμπειρία μου στο παρελθόν (Γεναρης - Μαρτης 2022) στο  Ιασώ θέλουν εξετάσεις για λοιμώδη νοσήματα τριμήνου πριν την ωοληψια. Αν δεν έχει περάσει τρίμηνο από τις προηγούμενες εξετασεις σου δε χρειάζεται να τις ξανακάνεις απλά τους προσκομίζεις αυτές που εχεις αλλιώς μπορείς να τις κανεις κ εσυ κ ο αντρας σου, γιατί θέλει κ για τους δυο, επι τόπου στο Ιασώ τουλάχιστον 2-3 μέρες πριν την ωοληψια σου. Εσένα μπορεί να στις γράψει ο εξωσωματικός σου κ να πληρώσεις μια ελάχιστη συμμετοχή, ο άντρας σου θα πρέπει να βρει παθολόγο να του τις  γράψει αν δεν θέλει να πληρώσει 40-60 ευρώ (δε θυμάμαι ακριβώς ποσό ήταν) αλλιώς μπορεί να τις κάνει ταυτόχρονα με εσένα στο Ιασώ επι πληρωμή. Τώρα αν είναι διαφορετικά τα δεδομένα για την εμβρυομεταφορα μόνο δε γνωρίζω γιατί εγώ έκανα πάντα όλο τον κύκλο εξωσωματικής....

Κοριτσια αν δεν ειναι κοπος για ποια νοσηματα λετε?? Πειτε μου πιο συγκεκριμενα κατι απο αυτα που λενε οι εξετασεις αυτες αν μπορείτε. Θελω να δω αν εχω κανει καποιες απο αυτες γιατι μαλλον Σεπτέμβρη εχω ωοληψια στο Ιασω αλλα δεν εχω ενημερωθεί για  τις εξετασεις αυτες προς το παρον. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Maria.28 said:

Κοριτσια αν δεν ειναι κοπος για ποια νοσηματα λετε?? Πειτε μου πιο συγκεκριμενα κατι απο αυτα που λενε οι εξετασεις αυτες αν μπορείτε. Θελω να δω αν εχω κανει καποιες απο αυτες γιατι μαλλον Σεπτέμβρη εχω ωοληψια στο Ιασω αλλα δεν εχω ενημερωθεί για  τις εξετασεις αυτες προς το παρον. 

Είναι οι ανοσολογικές εξετάσεις HIV-1 HIV-2 Ηπατίτιδας Β, C και συφιλη. Μην σε αγχωνει. Θα σου πουν και από το Ιασώ και μπορείτε να τα κάνετε εκεί. Ο γιατρός σίγουρα θα σου πει. Αν τα έχεις κάνει σιγουρέψου μόνο με το Ιασώ νομίζω θέλουν να είναι τελευταίου τριμήνου. (Δεν θυμάμαι μπορεί να είναι και εξαμήνου, αύριο που ανοίγει το κέντρο κάνε ένα τηλ να ρωτήσεις αν θέλεις)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 49 λεπτά , Powerzen είπε:

Είναι οι ανοσολογικές εξετάσεις HIV-1 HIV-2 Ηπατίτιδας Β, C και συφιλη. Μην σε αγχωνει. Θα σου πουν και από το Ιασώ και μπορείτε να τα κάνετε εκεί. Ο γιατρός σίγουρα θα σου πει. Αν τα έχεις κάνει σιγουρέψου μόνο με το Ιασώ νομίζω θέλουν να είναι τελευταίου τριμήνου. (Δεν θυμάμαι μπορεί να είναι και εξαμήνου, αύριο που ανοίγει το κέντρο κάνε ένα τηλ να ρωτήσεις αν θέλεις)

Α καταλαβα. Τις ειχα κανει Ιανουάριο θα πρέπει να τις ξανακανω, αλλα οκ αιματος ειναι. Ειπα μηπως ειναι τίποτα με καλλιέργειες κ αγχωθηκα που δεν το ηξερα. Λογικα θα μου το πει κ ο γιατρος, ελεγα τελη Αυγούστου να κανω κ τεστ Παπ πριν την διεγερση, θα τα κανω όλα μαζι να τελειωνω. Σ ευχαριστώ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tina2 said:

Δεν χρειάζεται, συνήθως μετράνε μόνο το την Ε2 και το Θυρεοειδή. Σε εμένα αυτό έκαναν. 11-8 μετεφαρα κατεψυγμένα έμβρυα. (Δεν είμαι στο ίδιο κέντρο με εσένα.). Μην αγχώνεσαι για τίποτα, θέλει απλά υπομονή! Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα. Εγώ σήμερα περιμένω τη χοριακή μου.

Καλά αποτελέσματα να έχεις!!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Angot είπε:

Κορίτσια ίδια διεγερση και πάλι...  Κλομιφεν πρωί βράδυ από 3η-7η μέρα, μετά ovitrelle. Και ωοληψια.... Αναμενόμενο! Δεν περίμενα να μ αλλάξει σχήμα να σας πω την αλήθεια!! 

Το highlight  της υπόθεσης είναι ότι η ημέρα της ωοληψιας μου πέφτει τη μέρα που γίνομαι νονα.... Ο γιατρός είπε είμαστε οριακά τελείως μπαααας και πέσει μια μετά πρίν η μια μετά. Να το πάρω για καλό ή  για κακό σημάδι;  χαχχαχαχα δεν ξέρω πως θα τα συνδυάσω! 

Κατά τη γνώμη μου καλύτερα που σε πάει με πιο συντηρητική διέγερση! Αφού είχατε καλά αποτελέσματα την πρώτη φορά με αυτό το σχήμα, γιατί να επιβαρυνθείς με πιο ισχυρά φάρμακα? Εξάλλου τι να την κάνεις τη συλλογή από έμβρυα? Δεν υπάρχει λόγος! Όσο για την ωοληψία και τη βάπτιση, να το πάρεις ως καλό σημάδι βέβαια! Τα μωρά σου έρχονται να συναντήσουν το βαπτιστήρι σου!!! Ακόμα και την ίδια μέρα να πέσει θα ρυθμίσετε την ώρα ώστε να τα καταφέρεις όλα! Καταλαβαίνω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά ίσως μετριάσει το άγχος σου για τη διαδικασία! Προσπαθώ να σκεφτώ τα θετικά! :grin:

19 ώρες πρίν, Powerzen είπε:

Κορίτσια γειά! Πείτε μου πάλι σας παρακαλώ οποία ξέρει για τα κόστη του προεμφυτευτικού... Έχει συζητηθεί πάλι αλλά δεν θυμάμαι... Έχω ραντεβού με το γιατρό για να ξεκινήσουμε άμεσα και θα τον ρωτήσω αλλά θέλω να ξέρω περίπου για να μπορώ να αξιολογήσω αυτά που θα μου πει. Έχω αγχωθεί πάλι όσο δεν πάει. το κόστος είναι ανά έμβρυο ή κάνουν και κάποια πακέτα από έναν αριθμό εμβρύων και πάνω; Να τον ρωτήσω αυτό η είναι χαζό;

Εμείς κάναμε προεμφυτευτικό πριν περίπου 6 μήνες, αλλά το είχαμε κάνει σαν πακέτο μαζί με τη βιοψία ενδομητρίου και το ΕΡΑ τεστ και μας είχαν κάνει κάποια έκπτωση κι έτσι δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένα τις χρεώσεις γιατί δεν τις γνωρίζω αναλυτικά. Ξέρω όμως ότι η διαδικασία από μόνη της κοστίζει ένα Χ ποσό και από εκεί και πέρα χρεώνουν ένα άλλο ποσό για κάθε ένα έμβρυο που εξετάζεται. Γενικά όσο περισσότερα έμβρυα σταλούν για έλεγχο, τόσο περισσότερο συμφέρει οικονομικά, γιατί το αρχικό ποσό που κοστίζει η όλη διαδικασία είναι μεγάλο. Από εκεί και πέρα προφανώς είναι και θέμα κέντρου το κοστολόγιο, αλλά και τι συνεννόηση θα κάνετε με το γιατρό. Καλό είναι να ζητήσετε να σας κάνουν την καλύτερη δυνατή τιμή και σίγουρα κάτι θα πετύχετε. Αν δεν πείτε τίποτα αποκλείεται να προσφερθούν μόνοι τους! Εμείς επειδή ήδη είχαμε ξεζουμιστεί οικονομικά πριν τον προεμφυτευτικό από τις πολλές άκαρπες προσπάθειες, ζητήσαμε να γίνει ότι καλύτερο και λήφθηκε υπόψιν. Καλή επιτυχία να έχετε και εύχομαι να προκύψουν πολλά υγιή εμβρυάκια!!! 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, happiness79 said:

 

Εμείς κάναμε προεμφυτευτικό πριν περίπου 6 μήνες, αλλά το είχαμε κάνει σαν πακέτο μαζί με τη βιοψία ενδομητρίου και το ΕΡΑ τεστ και μας είχαν κάνει κάποια έκπτωση κι έτσι δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένα τις χρεώσεις γιατί δεν τις γνωρίζω αναλυτικά. Ξέρω όμως ότι η διαδικασία από μόνη της κοστίζει ένα Χ ποσό και από εκεί και πέρα χρεώνουν ένα άλλο ποσό για κάθε ένα έμβρυο που εξετάζεται. Γενικά όσο περισσότερα έμβρυα σταλούν για έλεγχο, τόσο περισσότερο συμφέρει οικονομικά, γιατί το αρχικό ποσό που κοστίζει η όλη διαδικασία είναι μεγάλο. Από εκεί και πέρα προφανώς είναι και θέμα κέντρου το κοστολόγιο, αλλά και τι συνεννόηση θα κάνετε με το γιατρό. Καλό είναι να ζητήσετε να σας κάνουν την καλύτερη δυνατή τιμή και σίγουρα κάτι θα πετύχετε. Αν δεν πείτε τίποτα αποκλείεται να προσφερθούν μόνοι τους! Εμείς επειδή ήδη είχαμε ξεζουμιστεί οικονομικά πριν τον προεμφυτευτικό από τις πολλές άκαρπες προσπάθειες, ζητήσαμε να γίνει ότι καλύτερο και λήφθηκε υπόψιν. Καλή επιτυχία να έχετε και εύχομαι να προκύψουν πολλά υγιή εμβρυάκια!!! 

Σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Marjie είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζει κάποια για να κάνω με το καλό κάποια στιγμή και εγώ την 1η μου εμβρυομεταφορά (στο Ιασώ συγκεκριμένα), αν χρειάζομαι να κάνω εξετάσεις για λοιμώδη νοσήματα ή κάτι άλλο, όπως μας ζητάνε πριν την ωοληψία. 

 

Οι εξετάσεις αυτές θέλουν να είναι πρόσφατες (δε θυμάμαι αν θέλουν έως τριμήνου ή τετραμήνου συγκεκριμένα), καθώς και η ληξιαρχική πράξη γάμου (αν είστε παντρεμένοι) που τη θέλουν ανά 6μηνο. Μην αγχώνεσαι όμως γιατί οι εξετάσεις αυτές μπορούν να γίνουν και μέσα στο Ιασώ (συνταγογραφούνται κι όλας, εκτός από μία αν θυμάμαι καλά) και αν επείγει το αποτέλεσμα απλά τους ενημερώνεις ότι έχεις ετ σε τόσες μέρες και φροντίζουν να τις βγάλουν σύντομα. Με το καλό η εμβρυομεταφορά σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...