Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια έχω μια απορία,ίσως τελείως παράλογη,αλλά θα σκάσω.Μου έχει μείνει ένα ακόμη έμβρυο από τα πέντε  και σε περίπτωση που δεν πιάσει,θα προχωρήσω σε ωοληψια κτλ.Τα πέντε έμβρυα,είναι από τότε που ήμουν 36.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε μιλάμε για ποσοστό επιτυχίας 20%,δλδ μόνο η κορούλα μου.Αξιζει να κάνω ξανά ωοληψια?Δεν θα έχω απειροελάχιστες πιθανότητες να έχω κάποιο υγιές  έμβρυο τώρα στα 39? ☹️

      Εγώ πάντως στα 40 έκανα την καλύτερη ωοληψια με 3 βλαστοκύστες στα 3 γονιμοποιημένα! κι έναν μπέμπη ήδη από τις 2 που έβαλα..

      Στην επιτροπή θα γράψει το κέντρο σου πως δεν είναι επαρκής αυτή η βλαστοκύστη ποιοτικά κτλ και πως πρέπει να κάνεις διέγερση ξανά. 

      • Μου αρέσει 2

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

@kateriiina25

Έχει γίνει η ωοληψια από τον Ιούλιο. Μόνο ετ θα κάνω. Είχα 15 ωάρια και από αυτά γονιμοποιηθηκαν τα 11 μου είπε ο γιατρός αλλά μάλλον πρέπει να δούμε πόσα θα επιβιώσουν και θα είναι κατάλληλα για ετ. Αν τα γράφω σωστά. Νόμιζα ότι και τα 11 είναι οκ αλλά από ότι διαβάζω δεν είναι έτσι τα πράγματα και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Είναι η πρώτη μου προσπάθεια και δεν γνωρίζω την διαδικασία. Πολύ άγχος έχει όλο αυτό δεν ξέρω αν θα το αντεξω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

58 minutes ago, Μαρία τζορμπατζακη said:

@kateriiina25

Έχει γίνει η ωοληψια από τον Ιούλιο. Μόνο ετ θα κάνω. Είχα 15 ωάρια και από αυτά γονιμοποιηθηκαν τα 11 μου είπε ο γιατρός αλλά μάλλον πρέπει να δούμε πόσα θα επιβιώσουν και θα είναι κατάλληλα για ετ. Αν τα γράφω σωστά. Νόμιζα ότι και τα 11 είναι οκ αλλά από ότι διαβάζω δεν είναι έτσι τα πράγματα και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Είναι η πρώτη μου προσπάθεια και δεν γνωρίζω την διαδικασία. Πολύ άγχος έχει όλο αυτό δεν ξέρω αν θα το αντεξω. 

Καταρχάς 11 έμβρυα είναι ένα πολύ καλό νούμερο και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Ακόμα και να μην είναι όλα άριστα, έχεις απόθεμα για αρκετές προσπάθειες. Τα έμβρυα ποια μέρα καταψύχθηκαν; 3ή ή 5η (βλαστοκύστες). Όπως και να έχει, μόλις ξεκινήσει ο κύκλος σου είτε θα σε παρακολουθεί ο γιατρός πότε θα κάνεις φυσιολογικά ωορρηξία (φυσικός κύκλος) είτε θα πάρεις cyclacur τα λευκά χαπάκια απο 2η μέρα περιόδου μέχρι να φτάσει το ενδομήτριο σου στο επιθυμητό μέγεθος (τεχνητός κύκλος) και μετα θα ξεκινήσεις προγεστερόνη για 3 ή 5 μέρες, αναλόγως με τα έμβρυα, ώστε να γίνει η ετ. Η διαδικασία της ετ δεν πονάει καθολου και διαρκεί μερικά λεπτά. Ο,τι άλλη απορία εχεις πες μου :) 

8 hours ago, Texas said:

@kateriiina25 η υστεροσκοπηση ήταν καθαρή δεν βρήκαν τίποτα όλα ήταν καλά , προληπτικά τα έκανα λόγο τον αποτυχιών 

μετά αποτελέσματα θα βγουνε γρήγορα την επόμενη εβδομάδα κάποια στιγμή 

αναλογα τα αποτελέσματα θα κάνω πάλι αρβεκαπ και θα ξεκινήσω προετημασια για ετ υπολογίζω μέσα με τέλη Οκτώβρη την ετ αν όλα είναι καλά 

Εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα και να προχωρήσετε άμεσα σε ετ. Ποια εξέταση έκανες αλήθεια; 
Θύμισε μου αν θες πόσα έμβρυα σου έχουν μείνει. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Δεν φαντάζεσαι πόση δύναμη μας δίνεις. Διαβάζουμε όσα μας λες και είναι σαν να βλέπουμε μία εικόνα από τα όνειρα μας που γίνονται πραγματικότητα. Να σου ζήσει το μωράκι σου! Μετά από τόσο κόπο αξίζετε και οι δύο να είστε πάντα ευτυχισμένοι! 

Θα κάνεις διέγερση και ωοληψία ή μόνο εμβρυομεταφορά; 

Εγώ σχεδόν πάντα 13η μέρα 

Γεια σου κορίτσι μου! Κι εγώ έκανα την εξέταση Νίκα που είναι κάτι αντίστοιχο, χωρίς υστεροσκόπηση όμως (είχα κάνει πριν κάτι μήνες). Για το παράθυρο εμφύτευσης δεν μου είπαν κάτι οπότε μάλλον δεν ήταν μετατοπισμένο αλλά έχει βρεθεί μικρόβιο και κάνω θεραπεία. Εσένα τι σου είπαν στην υστεροσκόπηση; Οπτικά υπήρχε κάποια φλεγμονή; Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα σου;

Η Λευκού παρεμπιπτόντως το ίδιο βρήκε και σε μένα και απ ότι έχω καταλάβει και σε πολλές άλλες κοπέλες, δεν πιστεύω ότι πρέπει να σε ανησυχεί καθόλου εφόσον όλα τα υπόλοιπα ανοσολογικά ήταν καλά. 

Εσύ αν δεν κάνω λάθος παίρνεις μόνο κλομιφαίνη, σωστά; Δεν ανήκει στα στάνταρ πρωτόκολλα διέγερσης αυτό. Μάλλον τροποποιημένο φυσικό θα τον έλεγα τον κύκλο σου 

Ναι κλομιφεν παίρνω 3η - 7η μέρα και μετά κάνω orgalutran - ovitrelle και πάμε για ωοληψια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@kateriiina25

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση. Από ότι καταλαβαίνω μάλλον 3η μέρα καταψυχθηκαν τα έμβρυα διότι Σάββατο έγινε η ωοληψια και Τετάρτη με ενημέρωσαν πόσα είναι και το κόστος για την κατάψυξη. Δεν μου ανέφεραν καθόλου για βλαστοκυστες. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Μια ερώτηση σε όσες τα έχετε πρόσφατα: όσες ξεκινήσατε τη 2η ημέρα διέγερση, ωοληψία σε ποια ημέρα κάνατε; 

Συνήθως δύο εβδομάδες μετά, δηλ 16η κύκλου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, Μαρία τζορμπατζακη said:

@kateriiina25

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση. Από ότι καταλαβαίνω μάλλον 3η μέρα καταψυχθηκαν τα έμβρυα διότι Σάββατο έγινε η ωοληψια και Τετάρτη με ενημέρωσαν πόσα είναι και το κόστος για την κατάψυξη. Δεν μου ανέφεραν καθόλου για βλαστοκυστες. 

Άρα είτε θα πάρεις 3 μέρες προγεστερόνη και την ώρα που θα πας εκεί θα αποψύξουν τα έμβρυα για την ετ είτε θα τα αποψύξουν 3η, θα τα αφήσουν για βλαστοκύστες και θα πας την 5η μέρα. Πιστεύω όμως ότι επειδή είναι η 1η σου φορά, σε πάνε για 3ης μέρας. Πόσο χρονών είσαι αλήθεια;  


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Μαρία τζορμπατζακη said:

@kateriiina25

Είμαι 35. Δεν ξέρω δεν μου έχουν πει ακόμα ο γιατρός τπτ. Όταν έχω νέα θα ενημερώσω. Τα φάρμακα είναι χάπια ή και ενέσεις? 

Ίδια ηλικία έχουμε. Όλα σε χάπια θα είναι λογικά εκτός κι αν σου κάνει ovitrelle για να γίνει η ωορρηξία πριν την ετ. Εξαρτάται από το αν θα είναι φυσικός ή τεχνητός ο κύκλος. Και μετά την ετ υπάρχει περίπτωση να σου πουν να κάνεις αντιπηκτικές ενέσεις. Αυτό είναι αναλόγως τον γιατρό και το πρωτόκολλο που ακολουθεί η κλινική. Φοβάσαι τις ενέσεις;  

Πάντως επειδή κάποια φάρμακα είναι δυσεύρετα, καλό είναι να επικοινωνήσεις σύντομα για να μάθεις τι χρειάζεται να προμηθευτείς. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

@kateriiina25

Εντάξει θα τον πάρω τηλ να τον ρωτήσω. Ότι τις φοβάμαι ισχύει αλλά έκανα τις μενοπουρ έχω πάρει την πρώτη κρυάδα. Τι να κάνουμε ότι γίνεται γίνεται για καλό οπότε δεν το σκέφτομαι απλά ρωτάω για να είμαι προετοιμασμενη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες όσες προσπαθούν γιατί είναι ψυχοφθορο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Παίζει από 10η-16η λοιπόν. Να χω τον νου μου να αλαφρύνω τα προγράμματα για εκείνες τις μέρες. 
 

καλή επιτυχία σε όποιο στάδιο και αν βρίσκεστε! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στην ομάδα. Να σας πω λιγα πραγματα για το ιστορικο μου. Έχω πολυκυστικες ωοθήκες, 4 χρονιά προσπάθειας, 2 σπερματεγχυσεις. Μια πετυχημένη σπερματ με 3 έμβρυα που κατέληξε σε  αποβολή. Εχω κάνει 2 φορές διεγερση. Την πρώτη φορά από τα 14 έμβρυα μας έμεινε μόνο 1 εμβρυο 3ης μέρας. Ακολούθησα 2η διεγερση και έχουμε 16 βλαστοκυστες στην κατάψυξη. Αυτό τον μήνα θα κάνουμε την πρωτη μας εμβρυομεταφορα!! Καλή επιτυχία σε όλες ελπίζω όλες μας να καταφέρουμε να γίνουμε μανούλες!!!

  • Μου αρέσει 10
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marlina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στην ομάδα. Να σας πω λιγα πραγματα για το ιστορικο μου. Έχω πολυκυστικες ωοθήκες, 4 χρονιά προσπάθειας, 2 σπερματεγχυσεις. Μια πετυχημένη σπερματ με 3 έμβρυα που κατέληξε σε  αποβολή. Εχω κάνει 2 φορές διεγερση. Την πρώτη φορά από τα 14 έμβρυα μας έμεινε μόνο 1 εμβρυο 3ης μέρας. Ακολούθησα 2η διεγερση και έχουμε 16 βλαστοκυστες στην κατάψυξη. Αυτό τον μήνα θα κάνουμε την πρωτη μας εμβρυομεταφορα!! Καλή επιτυχία σε όλες ελπίζω όλες μας να καταφέρουμε να γίνουμε μανούλες!!!

Καλη επιτυχία κοπελα μου. Εγω να ρωτήσω κατι επειδη μου εκανε εντύπωση;Τι αλλαξε αναμεσα στην πρώτη και τη δεύτερη διέγερση; Ειναι τεραστια η διαφορά...Ολα καλα να σας πανε...

  • Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marlina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στην ομάδα. Να σας πω λιγα πραγματα για το ιστορικο μου. Έχω πολυκυστικες ωοθήκες, 4 χρονιά προσπάθειας, 2 σπερματεγχυσεις. Μια πετυχημένη σπερματ με 3 έμβρυα που κατέληξε σε  αποβολή. Εχω κάνει 2 φορές διεγερση. Την πρώτη φορά από τα 14 έμβρυα μας έμεινε μόνο 1 εμβρυο 3ης μέρας. Ακολούθησα 2η διεγερση και έχουμε 16 βλαστοκυστες στην κατάψυξη. Αυτό τον μήνα θα κάνουμε την πρωτη μας εμβρυομεταφορα!! Καλή επιτυχία σε όλες ελπίζω όλες μας να καταφέρουμε να γίνουμε μανούλες!!!

Καλη επιτυχια @Marlina!!! Ευχομαι να ειναι η τυχερη σου!!! Θα ηθελες να μας πεις τον λογο που εχεις προβεί κ εσύ σε ivf? Κ τι εννοείς την πρώτη φορα εμεινε ενα? Τα υπολοιπα δεν τα καταφεραν εως την τρίτη ημερα δηλαδη? Τι αλλαξες στο πρωτόκολλο μετα? Σορρυ για τις ερωτησεις αλλα ειναι παρα πολυ μεγαλη η διαφορα στα εμβρυα, ποσο μαλλον που ειναι κ βλαστοκυστες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...