Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Vk79 είπε:

Εγώ πήγαινα στη γειτονιά μου ή στο Λητω και τις είχα μέχρι τις 14:00 το μεσημέρι 

Καλημέρα κορίτσια!Δεν σας κάνουν εξετάσεις στο κέντρο που είστε πριν τον υπέρηχο?Δεν είναι μέσα στο πακέτο?Εμένα μου τις κάνουν στο κέντρο,χωρίς επιπλέον χρήματα,δεν μου στέλνουν βέβαια τα αποτέλεσματα θα πρέπει να ρωτήσω για ναου πουν.Βεβαια δεν ρωτάω ποτε για να μην αγχώνομαι κ με τα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, AnnaCh είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μα αυτό είναι το θέμα για εξετάσεις που κάνουν το πολύ 10 ευρώ να δίνεις 50 και 75 είναι πολύ. Το app που λες ποιο είναι; Θα ρωτήσω και στο γενόμα. Στο Μητέρα πάω κανονικά χωρίς ραντεβού; Μήπως πάω την Τετάρτη μετά τον υπέρηχο. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Λέω να δοκιμάσω το Μητέρα.

ΣΤΟ ΓΕΝ δεν συμφέρει, εγω παω στην περιοχη μου στο ιατροπ ...ις..το μεσημερι 2-4 εχω τ αποτελεσματα αν πεις οτι ειναι για εξωσωμ τα βαζουν επειγον, εχει ιατρο..ις στο χαλανδρι, αλλα αν λυσεις το θεμα παρκινγκ το μητερα βολευει πολυ που λενε και τα κορίτσια... ο γιατρός είναι πολύ καλός, το θέμα κόσμου ειναι σχετικό Δευτέρα παντα γινεται πανικος, εγω σημερα που πηγα περασα αμεσως στη γραμματεια κ στο γιατρο, κ την προηγ παρασκευή το ίδιο. Αν δεν το έχετε κάνει να δείτε ανδρολόγο να βελτιώσετε όσο γίνεται το σπέρμα, ενδοκρινολόγο κ να κάνεις και καμπύλες...και στο τμήμα αποβολών στο ελενα θα δουν όλα τα ανοσολογικά, πριν προχωρήσετε κορίτσια καλό εναι να δείτε αυτές τις ειδικότητες, αν πχ υπάρχει αντίσταση στην ινσουλίνη με την κατάλληλη αγωγή βελτιώνονται και τα ωάρια, και στην εγκυμοσύνη είναι βασικό να είναι μια γυναίκα ρυθμισμένη...καλή επιτυχία! οτι απορίες έχεις να τον ρωτάς το γιατρό δεν λεει πολλά αλλά όλα τα υπολογίζει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Faith22 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Δεν σας κάνουν εξετάσεις στο κέντρο που είστε πριν τον υπέρηχο?Δεν είναι μέσα στο πακέτο?Εμένα μου τις κάνουν στο κέντρο,χωρίς επιπλέον χρήματα,δεν μου στέλνουν βέβαια τα αποτέλεσματα θα πρέπει να ρωτήσω για ναου πουν.Βεβαια δεν ρωτάω ποτε για να μην αγχώνομαι κ με τα νουμερα.

Κακώς δεν ρωτάς τυφλή εμπιστοσύνη κ ειδικά για τετοια θέματα δεν πρέπει να έχεις.  Πρώτα από όλα εσυ πρέπει να ξέρεις την κατάσταση για να καταλαβαινει κ τυχόν λάθη κ παραλείψεις του γιατρού.  Πρώτο κ κύριο ειναι να έχεις απολυτη γνώση του τι κάνουν κ τι γίνετε. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

Το βράδυ ξύπνησα από έναν οξύ πόνο κ λέω εντάξει πάει.Ειχα πόνους περιόδου μέχρι την ώρα της ωοληψιας.Το λέω στο κέντρο ότι πονάω κ με πήραν άμεσως,μου κάνουν υπέρηχο λέει ο γιατρός "ωορρηξία κ τα 3" σοκ εγώ κ αμέσως μετά λέει στον αναισθησιολογο κοιμησε την.Ξυπναω κ μου λέει είχαν σπάσει τα ωοθυλάκια κατάφεραμε κ πήραμε 2 ωάρια το τρίτο το χάσαμε.Δεν έχω κ πολλές ελπίδες για ετ το Σάββατο.

Εσύ πόσα ωάρια έχεις?Με τι πρωτόκολλο?Εύχομαι να είσαι πιο τυχερή από μένα!

Άρα μπορεί να σπάσει ένα από τα τρία και δεν σπάνε όλα μαζί,ε;
Τον προηγούμενο μήνα είχα 3 και τράβηξε ο γιατρός μόνο δυο, ρώτησα αν έσπασε το 3ο και δεν το προλάβαμε και μου είπε ότι σπάνε όλα μαζί κι έτσι θεώρησα ότι θα είδε ότι ήταν άδειο όταν πήγε να το τραβήξει και γι αυτό δεν το τράβηξε.
Μιλήσαμε μετά από 2-3 ημέρες κι έτσι πιστεύω ότι δεν θυμόταν ότι είχα 3 αρχικά και τι έγινε αυτό το 3ο

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, AnnaCh είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό και μαθαίνω από εσάς τόσα πράγματα! Εύχομαι σε όλες να τελειώσει σύντομα αυτή η ταλαιπωρία και να κρατήσετε το παιδάκι σας στην αγκαλιά σας! Είμαι στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής και θέλω τα φώτα σας επειδή έχω αλλάξει κέντρο. Θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που είναι στο Γεν με Σφακ που κάνουν τις αιματολογικές όταν τις συνταγογραφουν και τα παίρνετε άμεσα για να τα στείλετε την ίδια μέρα;  Μένω Πειραιά αλλά αν έχει κάτι εκεί κοντά στο κέντρο θα βόλευε. Στα μεγάλα διαγνωστικά  του Πειραιά που ρώτησα δεν είναι σίγουροι αν θα τα έχω την ίδια μερα και φοβάμαι να το ρισκάρω και να έχω το αγχος, οπότε τα κάνω στο Γεν αλλά επειδή έχω και αλλους κύκλους να ακολουθήσω ξεφεύγει το κόστος. Το βλέπω λίγο τραβηγμένο κάθε φορά να δίνω τόσα λεφτά για εξετάσεις που επαναλαμβάνονται συχνά. Προτιμώ τα λεφτα να πηγαίνουν σε ωοληψίες για να μαζέψω εμβρυα. Επίσης αν θέλετε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες που θεωρείτε χρήσιμες θα το εκτιμούσα ( και σε μνμ αν δεν το επιτρέπει το φόρουμ). Ο γιατρός μου έχει κάνει εως τώρα πολύ καλή εντύπωση, η κλινική πάλι και ο χαμός από κόσμο με ξένισε αλλά οκ το περίμενα εφόσον είναι τόσο γνωστό. 

Καλημέρα και από Εμενα κοριτσι.

Εγω τις κανω πάντα στο Βιοτ..ο και επειδή εχω πει από την αρχή ότι είναι για εξωσωματική τις βάζουν επείγον και βγαινουν εννοείται την ίδια μέρα. Το ίδιο και στο μικροβιολογικό της  Γειτονιάς. 

Επισης μερικές φορές πρώτα δίνω είναι και μετά πάω να κανω υπέρηχο αφού εχω συνεννοηθεί με την μαία να μου γράψει την εξέταση (Ε2) 

1 hour ago, linaa είπε:

Κακώς δεν ρωτάς τυφλή εμπιστοσύνη κ ειδικά για τετοια θέματα δεν πρέπει να έχεις.  Πρώτα από όλα εσυ πρέπει να ξέρεις την κατάσταση για να καταλαβαινει κ τυχόν λάθη κ παραλείψεις του γιατρού.  Πρώτο κ κύριο ειναι να έχεις απολυτη γνώση του τι κάνουν κ τι γίνετε. 

Συμφωνώ απόλυτα! Και για όλα τα κορίτσια. Να έχουμε τις εξετασεις μας να ξέρουμε τι γίνεται στη διεγερση, πως αντιδρά το σώμα μας, πολύ βασικό και κυρίως αν κάτι δεν πάει καλά ή αν θέλουμε να αλλάξουμε κεντρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, linaa είπε:

Κακώς δεν ρωτάς τυφλή εμπιστοσύνη κ ειδικά για τετοια θέματα δεν πρέπει να έχεις.  Πρώτα από όλα εσυ πρέπει να ξέρεις την κατάσταση για να καταλαβαινει κ τυχόν λάθη κ παραλείψεις του γιατρού.  Πρώτο κ κύριο ειναι να έχεις απολυτη γνώση του τι κάνουν κ τι γίνετε. 

 

πρίν από 28 λεπτά , Chris_V είπε:

Καλημέρα και από Εμενα κοριτσι.

Εγω τις κανω πάντα στο Βιοτ..ο και επειδή εχω πει από την αρχή ότι είναι για εξωσωματική τις βάζουν επείγον και βγαινουν εννοείται την ίδια μέρα. Το ίδιο και στο μικροβιολογικό της  Γειτονιάς. 

Επισης μερικές φορές πρώτα δίνω είναι και μετά πάω να κανω υπέρηχο αφού εχω συνεννοηθεί με την μαία να μου γράψει την εξέταση (Ε2) 

Συμφωνώ απόλυτα! Και για όλα τα κορίτσια. Να έχουμε τις εξετασεις μας να ξέρουμε τι γίνεται στη διεγερση, πως αντιδρά το σώμα μας, πολύ βασικό και κυρίως αν κάτι δεν πάει καλά ή αν θέλουμε να αλλάξουμε κεντρο.

Έχετε απόλυτο δίκιο,το ξέρω!Είναι όμως νομίζω μια άμυνα,δεν θέλω να τα ξέρω όλα,δεν θέλω να μελετάω νούμερα κ να ψάχνω τι σημαίνουν,προς το παρόν ακολουθώ μόνο οδηγίες.Ειναι ο τρόπος μου για να μπορώ να προχωράω,ελπίζω να με καταλάβαινετε!

πρίν από 49 λεπτά , marmaki είπε:

Άρα μπορεί να σπάσει ένα από τα τρία και δεν σπάνε όλα μαζί,ε;
Τον προηγούμενο μήνα είχα 3 και τράβηξε ο γιατρός μόνο δυο, ρώτησα αν έσπασε το 3ο και δεν το προλάβαμε και μου είπε ότι σπάνε όλα μαζί κι έτσι θεώρησα ότι θα είδε ότι ήταν άδειο όταν πήγε να το τραβήξει και γι αυτό δεν το τράβηξε.
Μιλήσαμε μετά από 2-3 ημέρες κι έτσι πιστεύω ότι δεν θυμόταν ότι είχα 3 αρχικά και τι έγινε αυτό το 3ο

Απ' ότι κατάλαβα είχαν σπάσει κ τα 3 ωοθυλάκια κ πρόλαβε κ πήρε τα 2 ωάρια.Με το που ξύπνησα με έπιασαν κ τα κλάματα ,από τις ορμόνες μάλλον,κ δεν ρώτησα πολλά.

Εσένα τα 2 που πήρατε ,γονιμοποιηθηκαν?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Faith22 είπε:

 

 

Απ' ότι κατάλαβα είχαν σπάσει κ τα 3 ωοθυλάκια κ πρόλαβε κ πήρε τα 2 ωάρια.Με το που ξύπνησα με έπιασαν κ τα κλάματα ,από τις ορμόνες μάλλον,κ δεν ρώτησα πολλά.

Εσένα τα 2 που πήρατε ,γονιμοποιηθηκαν?

Α οκ, ευχαριστώ!
Από τα 2 το ένα ήταν ώριμο και το καταψύξαμε, κάνω κατάψυξη ωαρίων εγώ

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Οκ δεν το ήξερα. Πάντως αυτό που είπες πριν για την συνταγογράφηση δεν ισχύει, όλες γράφονται κανονικά. Απλώς πλέον αν την μέρα που κάνεις εξετάσεις δεν έχεις πάει από την κλινική, πρέπει να πληρώσεις 5€ 

την πάτησα πάλι. Τις είχα πληρώσει όλες κανονικότατα. Εγώ δεν μένω Αθήνα οπότε πήγαινα σε μικροβιολογικό της πόλης μου. Ο γυναικολόγος μου που μου έκανε τους υπερήχους δεν έχει σχέση με τον εξωσωματικό και δεν μου είχε πει και κάτι η γραμματεία. και να τα 25άρια....και στο τέλος ανεβαίνω και για ετ Αθήνα και μου λένε στο ισόγειο να κάνω ορμονικές....να και εκεί το 50άρι....Αλήθεια τώρα;;;;;;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Lela79 said:

Σε ευχαριστώ πολύ με καθησυχάζει αρκετά αυτό που μου λες ! Όχι τίποτα άλλο είναι κ στην καλή μου ωοθηκη που βγάζει τα πολλά. Αυτή η ωοθηκη τον Ιούλιο μου έδωσε 7 ωάρια εκ των οποίων τα 6 ώριμα ! Η άλλη ωοθηκη κοιμήθηκε τον ύπνο του δικαίου σε εκείνη τη διέγερση.

Κορίτσια θα κάνω την ερώτηση κ ας είναι κ χαζή ... Το κυστικο παίζει να σπάσει κ αν ναι τι μπορεί να συμβεί αν σπάσει υπάρχει κίνδυνος για την ωοθηκη;;;;

Κοριτσι εγω εχω κυστικα πολυ συχνα εδω κ δυο χρονια,παρεα με τα υγιη μου ωαρια...μια φορα ειχα κ ενα 5 εκατοστα,το οποιο δεν ηταν κανονικη κυστη(ευτυχως γιατι ειναι σπανιο,τοσο μεγαλο να μην ειναι)! Αχ μεγαλωνοντας συμβαινουν αυτα...Οταν ειναι απλα κυστικα λοιπον,φευγουν μονα τους ειτε με την περιοδο μας,ειτε ενδιαμεσα(καμια φορα εχουμε αιμα,αλλα οχι απαραιτητα)..συνηθως φευγουν σε ενα μηνα,μπορει ομως να παρει κ τρεις το πολυ(αυτο στο απευχομαι)..Επισης μπορει να σου κανει λιγη καθυστερηση η αλλαγη κυκλου η και λιγοτερο/περισσοτερο αιμα απ οτι συνηθως στην περιοδο....Ο λογος που σου πε ο γιατρος να στο παρακεντησει,ειναι για να σου καθαρισει την ωοθηκη,για να κανεις διεγερση με ορμονες(εαν μεινει εκει το κυστικο τοτε τραβαει πολυ φαρμακο απο τα υπολοιπα,δεν εχει χωρο η ωοθηκη να ωριμασουν τα υγιη σου,δεν κατεβαζει πολλα κτλ)..Εφοσον τωρα αρρωστησες κ δε θα πας για διεγερση,δεν υπαρχει κανενας λογος να κανεις παρακεντηση...θα το ξαναδεις μετα τις γιορτες που λογικα θα χει φυγει!! Αν ειναι μεγαλουτσικη,μην ανησυχησεις αν σου κανει πονακια περισσοτερα,φουσκωματα..Κ μην ανησυχεις,δεν καταστρεφει την ωοθηκη αν σπασει...απλα αν εισαι γκαντεμω κ σου παει οπως εμενα 4,5εκ θελει οχι βαρη,οχι αγρια γυμναστικη η εντονο σεξ μην τυχον κ κανει συστροφη η ωοθηκη..Να πουμε οτι ειμαστε κ τυχερες που τα κυστικα ωοθηλακια η οι κυστουλες μας ειναι μεσα στις ωοθηκες..οι επικινδυνες ειναι αυτες που ειναι απεξω...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Lela79 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ με καθησυχάζει αρκετά αυτό που μου λες ! Όχι τίποτα άλλο είναι κ στην καλή μου ωοθηκη που βγάζει τα πολλά. Αυτή η ωοθηκη τον Ιούλιο μου έδωσε 7 ωάρια εκ των οποίων τα 6 ώριμα ! Η άλλη ωοθηκη κοιμήθηκε τον ύπνο του δικαίου σε εκείνη τη διέγερση.

Κορίτσια θα κάνω την ερώτηση κ ας είναι κ χαζή ... Το κυστικο παίζει να σπάσει κ αν ναι τι μπορεί να συμβεί αν σπάσει υπάρχει κίνδυνος για την ωοθηκη;;;;

Καλησπέρα! Αν σε ορμονολογικο έλεγχο δεν φαίνεται λειτουργική η κύστη δηλ δεν παράγει ορμόνες δεν επηρεάζει στην διέγερση. Είναι μια λύση και η παρακέντηση ιδίως αν είναι μεγαλούτσικη. Εγώ είχα μια κύστη 6 εκ που δεν ήταν λειτουργική. Μου πρότεινε παρακέντηση αλλά δεν την έκανα ναι προχωρήσατε κανονικά. Απορροφήθηκε τελικά μόνη της κατά την διάρκεια της διαδικασίας. Δεν μα καθυστέρησε θέλω να πω. Η ρηξη είναι σπάνια. Αλλά ο γιατρός σου είναι αυτός που θα συνυπολογίσει τις παραμέτρους και θα σου πει τι είναι καλύτερο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα !είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη ,εχθές γύρισα από τον υπέρηχο και μου είπε ο γιατρός πως βλέπει μια κύστη  ..είναι ή αιμοφόρο σωμάτιο ή ενδομητριωμα...εικάζει περισσότερο πως πρόκειται για ενδομητρίωση.Μαλιστα ,για αιμοφορο μου μιλούν εδώ και λίγους μηνες και αλλοι γιατροί στους υπερήχους κυρίως μετα την ωορρηξία, όπου  έχω κ κράμπες. Νιωθω απίστευτα τρομαγμένη και κουρασμένη ..έκλεισα ραντεβού στον κύριο Πιστοφιδη..έχετε ανάλογη εμπειρία ? ευχαριστώ περιττό να σας πω πως όλο το βράδυ έκανα εμετούς απ' τη στεναχώρια μ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Υπαρχει κάποιο κορίτσι από Γιάννενα που να θέλει φάρμακα? Έχω ένα πακέτο βασκλορ,δύο προλουτεξ και ένα σικλακουρ.Αν τα θέλει κάποια ας μου στείλει η εδώ η προσωπικό.Ειναι κρίμα πάνε χαμένα.καλη συνέχεια σε όλες!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Lotos είπε:

Κορίτσια καλημέρα !είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη ,εχθές γύρισα από τον υπέρηχο και μου είπε ο γιατρός πως βλέπει μια κύστη  ..είναι ή αιμοφόρο σωμάτιο ή ενδομητριωμα...εικάζει περισσότερο πως πρόκειται για ενδομητρίωση.Μαλιστα ,για αιμοφορο μου μιλούν εδώ και λίγους μηνες και αλλοι γιατροί στους υπερήχους κυρίως μετα την ωορρηξία, όπου  έχω κ κράμπες. Νιωθω απίστευτα τρομαγμένη και κουρασμένη ..έκλεισα ραντεβού στον κύριο Πιστοφιδη..έχετε ανάλογη εμπειρία ? ευχαριστώ περιττό να σας πω πως όλο το βράδυ έκανα εμετούς απ' τη στεναχώρια μ

ειναι πολυ καλός, πολύ έμπειρος, αν κάνεις λαμπαροσκόπηση θα ανακουφιστείς...για καλό είναι, αν εχεις ενδομητρίωση να χαίρεσαι αν το έχετε ανακαλύψει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , silvy22 είπε:

ειναι πολυ καλός, πολύ έμπειρος, αν κάνεις λαμπαροσκόπηση θα ανακουφιστείς...για καλό είναι, αν εχεις ενδομητρίωση να χαίρεσαι αν το έχετε ανακαλύψει

Θα μπορέσει ο γιατρός  να έχει εκτίμηση από τον υπέρηχο αν πρέπει να κάνω ή όχι λαπαροσκόπηση?φοβάμαι πως δε θα μπορέσω κάνω μωρό ...δε μου έφτανε το συνδρομο πολυκυστικων έχω ,οι αποτυχίες στις εγκυμοσύνες έχω κ αυτα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Lotos είπε:

Θα μπορέσει ο γιατρός  να έχει εκτίμηση από τον υπέρηχο αν πρέπει να κάνω ή όχι λαπαροσκόπηση?φοβάμαι πως δε θα μπορέσω κάνω μωρό ...δε μου έφτανε το συνδρομο πολυκυστικων έχω ,οι αποτυχίες στις εγκυμοσύνες έχω κ αυτα

θα σου στειλω μνμ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...