Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 hour ago, Ele@n είπε:

Ναι, μπορεί να το καταλάβουμε από τα αποτελέσματα;

Υπάρχει περίπτωση με χαμηλή fsh στον επόμενο κύκλο να είναι πχ διπλάσια;

Μπορει να είναι πιο μεγάλη η fsh στις επόμενες εξετασεις ναι. Αλλα οι δικές σου επειδή φαινονται άριστες σιγουρα η fsh σου θα ειναι μέσα στα φυσιολογικά δεν θα δεις πολυ περιεργα νούμερα πιστευω . 

Συνήθως το πρωτόκολλο εχει να κανει κ με τις καταβολές εκτός απτις εξετασεις δηλαδη μια κοπέλα σε μεγαλύτερη ηλικία δεν κανει μακρύ πρωτοκολλα γιατί δεν εχει τοσα πολλά ωαρια . Συνηθως το βράχυ κανουν ασχέτως εξετάσεων σε μεγάλες κοπέλες κ απλα προσαρμόζουν δοσεις . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, marmaki είπε:

Καλημέρα! Εγώ αυτή την εξέταση την έκανα στη βιοιατρική στην Κηφισίας στους Αμπελόκηπους και κόστισε 180 ευρώ

Κορίτσια γιατί κάνατε την εξέταση για εύθραυστο χ ; Υπήρχε κάποιος λόγος η σας το είπαν προληπτικά ; Γιατί εμένα μόνο για μυστική ίνωση μου είπαν να κάνω εξέταση . Εγώ είμαι ήδη έγκυος τώρα 9 εβδομάδων 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , ´Ισιδα είπε:

Κορίτσια γιατί κάνατε την εξέταση για εύθραυστο χ ; Υπήρχε κάποιος λόγος η σας το είπαν προληπτικά ; Γιατί εμένα μόνο για μυστική ίνωση μου είπαν να κάνω εξέταση . Εγώ είμαι ήδη έγκυος τώρα 9 εβδομάδων 

Δεν είναι στις απαραίτητες εξετασεις . Γινετε για συγκεκριμένες περιπτώσεις μην αγχώνεσαι με το καλό το μωρακι 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anna.k είπε:

Εγω τέσσερα εχω μαλλον.

Ενα περίεργο πραγμα, μου ειπε να κανω ovitrelle σημερα και Τετάρτη πρωί πρωι ωοληψία.  Εγω πως νόμισα οτι την Ovitrelle την κανουμε το προηγούμενο βράδυ.  

Menopur εκανα. 300 μοναδες. Και μονο για 7 ημερες.Σημερα να μην κανω λεει .Δεν εχω καταλαβει τι γίνεται, γιατι μενω εξωτερικο και δεν μιλησα με τον γιατρο μονο με τη μαία. Εκανα ολες τις εξετάσεις εδω και αύριο πεταω για Ελλάδα. 

Ναι βρε 36 ώρες πριν την ωοληψια γίνεται η ovitrelle κ η επόμενη μέρα συνήθως είναι χωρίς ένεση.Τουλαχιστον στα πρωτόκολλα που ακολούθησα εγώ κ τις 2 φορές.

Έρχεσαι Ελλάδα μόνο για ωοληψια η θα κάνεις κ ετ?Τι ταλαιπωρία κοριτσάκι μου κ συ!

Εύχομαι κ τα 4 που βλέπετε να γίνουν υπέροχες βλαστοκυστουλες!

 

5 ώρες πρίν, Μαριευα είπε:

Πω πω! Και το λεγες εσυ χθες βραδυ..Τυχερη ομως μες στην ατυχια σου που σου καταφερε τα δυο εστω...Εντωμεταξυ σου ειχε πει οτι παραηταν μεγαλα την τελευταια φορα που σε ειδε; Γιατι συνηθως ξερουν να προβλεψουν αν ειναι οριακο το να τα προλαβουν...Και την ovitrelle μπας κ μπερδευτηκαν κ στην εβαλαν νωριτερα το βραδυ; 

Επειδή πήγα με φεμαρα από την αρχή έλεγε ότι μεγάλωσαν πολύ γρήγορα,με είδε Παρασκευή κ είχε πει κιόλας ότι ελπίζει να τα προλάβουμε σήμερα Δευτέρα.Αφου πήρα κ δύο...βέβαια με έπιασαν κάτι κλάματα μόλις ξύπνησα...αλλά εντάξει συνήλθα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Faith22 είπε:

επόμενη μέρα συνήθως είναι χωρίς ένεση.Τουλαχιστον στα πρωτόκολλα που ακολούθησα εγώ κ τις 2 φορές.

Έρχεσαι Ελλάδα μόνο για ωοληψια η θα κάνεις κ ετ?Τι ταλαιπωρία κοριτσάκι μου κ συ!

Εύχομαι κ τα 4 που βλέπετε να γίνουν υπέροχες βλαστοκυστουλες!

Ναι έχετε δίκιο, μπερδεύτηκα!

Ωοληψία και εγχύσεις θα κανω.Ετ μονο οταν βεβαιωθούμε οτι η φλεγμονή υποχώρησε. Απο ταλαιπωρία ολες μας αλλο τιποτα κορίτσι μου. Κουράγιο και υπομονή να εχουμε!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κορίτσια εγώ πλέον πιστεύω ότι δε με θέλει το 2022 .... Μετά από 3 αποτυχημένες εξωσωματικές από την αρχή της χρονιάς ... πήγα για νέα διέγερση αρχές Νοέμβρη όπου μετά από 6 μέρες Femara/Menopur πήγα για πρώτο υπέρηχο κ το μόνο που βρήκαμε ήταν μια ωραιότατη μεγάλη κύστη ! Υποτίθεται ότι μόλις αδιαθετούσα με κανονική ροη θα πήγαινα στο γιατρό για παρακέντηση για να ξανακεκινησουμε. 7 μέρες πριν την κανονική περίοδο ξεκινάνε κάτι καφέ κηλίδες που κρατήσανε 5 μέρες .... Μέχρι σήμερα  27η μέρα του κύκλου (με κύκλο 26-28 μέρες), που πλέον δεν έχω ούτε τα καφέ,  περίοδο κανονική ακόμα δεν έχω δει .... 
Το αποκορύφωμα όμως είναι ότι σήμερα βγήκα και θετική στον κοβιντ μετά από τεστ που έκανα γιατί είχα μπούκωμα κ πονόλαιμο !!!!!

Αρα .... ούτε παρακέντηση μπορώ να κάνω ούτε κ νέα προσπάθεια για κανα μήνα ...όποτε κ φτάνουμε στα Χριστούγεννα κ φυσικά μέσα στις γιορτές δε ρισκάρω να αρχίσω μέσα σε αργίες !!!!

Ισως να είναι κ για καλό .... Να αρχίσω τη νέα χρόνια με νέα πνοή κ ελπίδα για περισσότερη τύχη ... Ή τουλάχιστον το βλέπω έτσι για να μη σαλτάρω με όλη αυτή τη γκαντεμιά η γυναίκα  !!!! :shock:

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Lela79 said:

Λοιπόν κορίτσια εγώ πλέον πιστεύω ότι δε με θέλει το 2022 .... Μετά από 3 αποτυχημένες εξωσωματικές από την αρχή της χρονιάς ... πήγα για νέα διέγερση αρχές Νοέμβρη όπου μετά από 6 μέρες Femara/Menopur πήγα για πρώτο υπέρηχο κ το μόνο που βρήκαμε ήταν μια ωραιότατη μεγάλη κύστη ! Υποτίθεται ότι μόλις αδιαθετούσα με κανονική ροη θα πήγαινα στο γιατρό για παρακέντηση για να ξανακεκινησουμε. 7 μέρες πριν την κανονική περίοδο ξεκινάνε κάτι καφέ κηλίδες που κρατήσανε 5 μέρες .... Μέχρι σήμερα  27η μέρα του κύκλου (με κύκλο 26-28 μέρες), που πλέον δεν έχω ούτε τα καφέ,  περίοδο κανονική ακόμα δεν έχω δει .... 
Το αποκορύφωμα όμως είναι ότι σήμερα βγήκα και θετική στον κοβιντ μετά από τεστ που έκανα γιατί είχα μπούκωμα κ πονόλαιμο !!!!!

Αρα .... ούτε παρακέντηση μπορώ να κάνω ούτε κ νέα προσπάθεια για κανα μήνα ...όποτε κ φτάνουμε στα Χριστούγεννα κ φυσικά μέσα στις γιορτές δε ρισκάρω να αρχίσω μέσα σε αργίες !!!!

Ισως να είναι κ για καλό .... Να αρχίσω τη νέα χρόνια με νέα πνοή κ ελπίδα για περισσότερη τύχη ... Ή τουλάχιστον το βλέπω έτσι για να μη σαλτάρω με όλη αυτή τη γκαντεμιά η γυναίκα  !!!! :shock:

Κάθε εμπόδιο για καλό κορίτσι μου. Ευκαιρία να ηρεμήσεις τώρα μέχρι τις γιορτές και να ξεκινήσεις με το νέο έτος. Υπάρχει περίπτωση η κύστη να φύγει μόνη της μέχρι τότε; Μήπως πάρεις cyclacur σε αυτόν τον κύκλο να χαλαρώσουν οι ωοθήκες; Τι σου είπε ο γιατρός;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Κάθε εμπόδιο για καλό κορίτσι μου. Ευκαιρία να ηρεμήσεις τώρα μέχρι τις γιορτές και να ξεκινήσεις με το νέο έτος. Υπάρχει περίπτωση η κύστη να φύγει μόνη της μέχρι τότε; Μήπως πάρεις cyclacur σε αυτόν τον κύκλο να χαλαρώσουν οι ωοθήκες; Τι σου είπε ο γιατρός;

Δε ξέρω, δε μου είπε κάτι για χάπια. Μου είπε μόνο να πάω να με δει σε κανονική ροη περιόδου για να δει πως είναι η κύστη κ να την παρακεντησει. Στις καφέ κηλιδεσ που πήγα την προηγούμενη Δευτέρα, στον υπέρηχο την είδε απαράλλαχτη. Τώρα θα περιμένω να περάσει κ η αυριανή μπας κ αδιαθετήσω κ Τετάρτη θα του τηλ να δω τι θα μου πει ....

Δε μου έχει ξανατύχει κυστικο όποτε δε ξέρω τι παίζει ...θα το μάθω κ αυτό έτσι για να μη βαριέμαι κ να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου :razz:

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Lela79 said:

Λοιπόν κορίτσια εγώ πλέον πιστεύω ότι δε με θέλει το 2022 .... Μετά από 3 αποτυχημένες εξωσωματικές από την αρχή της χρονιάς ... πήγα για νέα διέγερση αρχές Νοέμβρη όπου μετά από 6 μέρες Femara/Menopur πήγα για πρώτο υπέρηχο κ το μόνο που βρήκαμε ήταν μια ωραιότατη μεγάλη κύστη ! Υποτίθεται ότι μόλις αδιαθετούσα με κανονική ροη θα πήγαινα στο γιατρό για παρακέντηση για να ξανακεκινησουμε. 7 μέρες πριν την κανονική περίοδο ξεκινάνε κάτι καφέ κηλίδες που κρατήσανε 5 μέρες .... Μέχρι σήμερα  27η μέρα του κύκλου (με κύκλο 26-28 μέρες), που πλέον δεν έχω ούτε τα καφέ,  περίοδο κανονική ακόμα δεν έχω δει .... 
Το αποκορύφωμα όμως είναι ότι σήμερα βγήκα και θετική στον κοβιντ μετά από τεστ που έκανα γιατί είχα μπούκωμα κ πονόλαιμο !!!!!

Αρα .... ούτε παρακέντηση μπορώ να κάνω ούτε κ νέα προσπάθεια για κανα μήνα ...όποτε κ φτάνουμε στα Χριστούγεννα κ φυσικά μέσα στις γιορτές δε ρισκάρω να αρχίσω μέσα σε αργίες !!!!

Ισως να είναι κ για καλό .... Να αρχίσω τη νέα χρόνια με νέα πνοή κ ελπίδα για περισσότερη τύχη ... Ή τουλάχιστον το βλέπω έτσι για να μη σαλτάρω με όλη αυτή τη γκαντεμιά η γυναίκα  !!!! :shock:

Θα φευγει λογικα η κυστη,εξου κ τα καφε..ελπιζω να αδιαθετησεις κ να καθαρισουν τελειως οι ωοθηκες! Περαστικα κοριτσι και θετικη σκεψη κ αισιοδοξια να ναι καλυτερο κ γουρλιδικο το '23!!

1 hour ago, Faith22 said:

Ναι βρε 36 ώρες πριν την ωοληψια γίνεται η ovitrelle κ η επόμενη μέρα συνήθως είναι χωρίς ένεση.Τουλαχιστον στα πρωτόκολλα που ακολούθησα εγώ κ τις 2 φορές.

Έρχεσαι Ελλάδα μόνο για ωοληψια η θα κάνεις κ ετ?Τι ταλαιπωρία κοριτσάκι μου κ συ!

Εύχομαι κ τα 4 που βλέπετε να γίνουν υπέροχες βλαστοκυστουλες!

 

Επειδή πήγα με φεμαρα από την αρχή έλεγε ότι μεγάλωσαν πολύ γρήγορα,με είδε Παρασκευή κ είχε πει κιόλας ότι ελπίζει να τα προλάβουμε σήμερα Δευτέρα.Αφου πήρα κ δύο...βέβαια με έπιασαν κάτι κλάματα μόλις ξύπνησα...αλλά εντάξει συνήλθα!

Αα αρα το ξερατε οτι ειστε οριακα..Γκαντεμια που δεν κανουν Κυριακη ωοληψιες,αλλιως θα γλυτωνες το αγχος κ το τριτο που χασατε..Σου ευχομαι να διαιρεθουν ομορφα τα δυο σου κ καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Μαριευα είπε:

Θα φευγει λογικα η κυστη,εξου κ τα καφε..ελπιζω να αδιαθετησεις κ να καθαρισουν τελειως οι ωοθηκες! Περαστικα κοριτσι και θετικη σκεψη κ αισιοδοξια να ναι καλυτερο κ γουρλιδικο το '23!!

Μακάρι Παναγία μου !!! Νέα χρόνια, νέα αρχή, καλύτερη τύχη για όλες μας κορίτσια που ακόμα παλεύουμε για το μωρό μας !!!! 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Lela79 είπε:

Δε ξέρω, δε μου είπε κάτι για χάπια. Μου είπε μόνο να πάω να με δει σε κανονική ροη περιόδου για να δει πως είναι η κύστη κ να την παρακεντησει. Στις καφέ κηλιδεσ που πήγα την προηγούμενη Δευτέρα, στον υπέρηχο την είδε απαράλλαχτη. Τώρα θα περιμένω να περάσει κ η αυριανή μπας κ αδιαθετήσω κ Τετάρτη θα του τηλ να δω τι θα μου πει ....

Δε μου έχει ξανατύχει κυστικο όποτε δε ξέρω τι παίζει ...θα το μάθω κ αυτό έτσι για να μη βαριέμαι κ να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου :razz:

Εγώ είχα κυστικο το Σεπτέμβρη....απορροφήθηκε μόνο του 

Καθυστέρησε αρκετά να έρθει η επόμενη περίοδος και ο μεθεπόμενος κύκλος ήταν πολύ καλός σε τιμές 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

Μπορει να είναι πιο μεγάλη η fsh στις επόμενες εξετασεις ναι. Αλλα οι δικές σου επειδή φαινονται άριστες σιγουρα η fsh σου θα ειναι μέσα στα φυσιολογικά δεν θα δεις πολυ περιεργα νούμερα πιστευω . 

Συνήθως το πρωτόκολλο εχει να κανει κ με τις καταβολές εκτός απτις εξετασεις δηλαδη μια κοπέλα σε μεγαλύτερη ηλικία δεν κανει μακρύ πρωτοκολλα γιατί δεν εχει τοσα πολλά ωαρια . Συνηθως το βράχυ κανουν ασχέτως εξετάσεων σε μεγάλες κοπέλες κ απλα προσαρμόζουν δοσεις . 

Α σε ευχαριστώ πολύ!! Δηλαδή μπορεί να με ξεκινήσει με άλλη δόση και μετά να μειώσει ή να αυξήσει;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Vk79 είπε:

Εγώ είχα κυστικο το Σεπτέμβρη....απορροφήθηκε μόνο του 

Καθυστέρησε αρκετά να έρθει η επόμενη περίοδος και ο μεθεπόμενος κύκλος ήταν πολύ καλός σε τιμές 

 

Σε ευχαριστώ πολύ με καθησυχάζει αρκετά αυτό που μου λες ! Όχι τίποτα άλλο είναι κ στην καλή μου ωοθηκη που βγάζει τα πολλά. Αυτή η ωοθηκη τον Ιούλιο μου έδωσε 7 ωάρια εκ των οποίων τα 6 ώριμα ! Η άλλη ωοθηκη κοιμήθηκε τον ύπνο του δικαίου σε εκείνη τη διέγερση.

Κορίτσια θα κάνω την ερώτηση κ ας είναι κ χαζή ... Το κυστικο παίζει να σπάσει κ αν ναι τι μπορεί να συμβεί αν σπάσει υπάρχει κίνδυνος για την ωοθηκη;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό και μαθαίνω από εσάς τόσα πράγματα! Εύχομαι σε όλες να τελειώσει σύντομα αυτή η ταλαιπωρία και να κρατήσετε το παιδάκι σας στην αγκαλιά σας! Είμαι στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής και θέλω τα φώτα σας επειδή έχω αλλάξει κέντρο. Θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που είναι στο Γεν με Σφακ που κάνουν τις αιματολογικές όταν τις συνταγογραφουν και τα παίρνετε άμεσα για να τα στείλετε την ίδια μέρα;  Μένω Πειραιά αλλά αν έχει κάτι εκεί κοντά στο κέντρο θα βόλευε. Στα μεγάλα διαγνωστικά  του Πειραιά που ρώτησα δεν είναι σίγουροι αν θα τα έχω την ίδια μερα και φοβάμαι να το ρισκάρω και να έχω το αγχος, οπότε τα κάνω στο Γεν αλλά επειδή έχω και αλλους κύκλους να ακολουθήσω ξεφεύγει το κόστος. Το βλέπω λίγο τραβηγμένο κάθε φορά να δίνω τόσα λεφτά για εξετάσεις που επαναλαμβάνονται συχνά. Προτιμώ τα λεφτα να πηγαίνουν σε ωοληψίες για να μαζέψω εμβρυα. Επίσης αν θέλετε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες που θεωρείτε χρήσιμες θα το εκτιμούσα ( και σε μνμ αν δεν το επιτρέπει το φόρουμ). Ο γιατρός μου έχει κάνει εως τώρα πολύ καλή εντύπωση, η κλινική πάλι και ο χαμός από κόσμο με ξένισε αλλά οκ το περίμενα εφόσον είναι τόσο γνωστό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...