Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 31 λεπτά , marmaki είπε:

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

      Το παιδί που γεννιέται ίσως να μην υπολογίζετε ως ισοδύναμο. Δηλαδή το πρώτο ισοδύναμο να είναι αν έχεις ήδη παιδι Κ πας για δεύτερο γι'αυτό να την απέρριψαν 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 50 λεπτά , Christin88 είπε:

Καλησπερα σπορακι..Εγω το εκανα στο ελενα προχθες στην αιματολογο δωρεαν..

Ναι δεν θέλω αυτές. Πρέπει να κάνω το επιπλέον πακέτο που δυστυχώς δεν συνταγογραφειται. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση 

πρίν από 35 λεπτά , Nels είπε:

Στο Ελενα κάνουν όλες τις σχετικές εξετάσεις με τη θρομβοφιλια (χρόνο προθρομβινης κλπ) εκτός των γονιδιακων. Το πιο οικονομικό πακέτο και για τα 20 γονίδια που είχα βρει ήταν 180ευρω στο check up medicus (cumedicus.gr) από το οποίο αφαιρούνται τα 50ευρω του γονιδιου MHTFR που γράφεται οπότε πάει στα 120ευρω. Σε αρκετα αλλά που ρώτησα δεν αφαιρούν τα 50 ευρω όταν κάνεις το πακέτο.

Α τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 hours ago, Ninaki- said:

Κορίτσι μου καλησπέρα. Εχω μπερδευτεί με το πώς απαντάμε! Τελικά ήταν η περίοδος και ηταν βαρβάτη. Πήγα κ για υπέρηχο αλλα η αριστερή μου ωοθηκη τωρα θυμήθηλε να βγαλει ωαρια οποτε η εμβρυομεταφορα παει για επομενο κύκλο. Εχω 7 βλαστοκυστες 4 5 ημερων και 3 6 ημερων αλλα οχι αριστης ποιότητας όπως είπε ο γιατρος. Δεν σας κρύβω οτι απογοητευτηκα λίγο αλλά ελπίζω να γινει το θαύμα. Περιμένω να αδειαθετησω για εμβρθομεταφορα. Ελπλίζώ νά πάνε όλα καλα! Αγωνιστικούς χαιρετισμούς.

Πόσο θέλω να κάνω παιδάκι... 

πρόσφατα μου είπε ένας δικός μου άνθρωπος, ότι και τα δύο παιδάκια του, που και τα δύο είναι υγιέστατα, πανέμορφα και δόξα τω Θεώ τέλεια... ότι ήταν 'όχι άριστες βλαστοκύστες' κάποτε... έφεραν δύο τελειόμηνες εγκυμοσύνες, όταν η σύζυγος ήταν 43 και 46 αντίστοιχα (τη δεύτερη κατεψυγμένα). Η 'ποιότητα' σε αυτή τη φάση, και σύμφωνα με τη βιβλιογραφία, δε λέει πολλά. Με 7 βλαστοκύστες, δεν είναι 'θαύμα' -μία, δύο, τρεις από όλες είναι το παιδάκι ή τα παιδάκια σου, ανάλογα με το πόσα θέλεις. Μην απογοητεύεσαι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Δηλαδή αν κλείσω ραντεβού αρχές Φεβρουαρίου του 23 θα είμαι εντάξει με τα σπερμοδιαγραμματα θαρρεις;

Οπότε να περάσω από το εργαστήριο να πάρω τις εξετάσεις κ όχι εκτυπωμενες από το mail που τα έστειλαν.....καλά κατάλαβα;;

Επίσης εγώ είχα μια εξωμητρια πέρσι κ έκανα αφαίρεση, θα χρειαστεί το πρακτικό χειρουργειου; αν γνωρίζεις;

Σε ευχαριστώ πολύ!

Με τα σπερμοδιαγραμματα είσαι οριακά οκ, γιατί θέλουν να είναι μέσα στο τελευταίο δωδεκάμηνο αλλά να έχει περιθώριο μέχρι την ώρα που θα συνεδριάσει η επιτροπή. Όποτε αν συνεδριάσει για εσάς Μάριο Απρίλιο θα είστε οριακα.  Αν είναι Φεβρουάριο είσαι οκ. Εμείς είχαμε 2 από Νοέμβριο 21 και Μάρτιο 22 και περάσαμε Ιούλιο 22 χωρίς πρόβλημα. 
Ναι να πας από το εργαστήριο να πάρεις σφραγίδες και υπογραφές, με ζάλισαν Εμενα…ακόμα και για να πάρω τις ενέσεις μετά μου ζήτησαν τη χοριακη με σφραγίδα και υπογραφή, λες και αν ήμουν έγκυος θα έτρεχα για φάρμακα…

Μιλησε με το γιατρό σου πως θα παρουσιάσει καλύτερα το ιστορικό σου, Εμενα τη βιοχημική δεν την έβαλε. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Μαριευα είπε:

Καλημερα κοριτσι! Αν θες να απαντησεις σε συγκεκριμενο σχολιο κοπελας,τοτε πατας εκει που λεει «quote» ακριβως κατω απ το σχολιο της..Αν απλα θες να κανεις ενα σχολιο καινουριο,τοτε κατεβαινεις προς τα κατω,μετα τα σχολια εδω και αποκατω απ τους αριθμους των σελιδων πατας εκει που λεει «Reply to this topic» και γραφεις..

Ηταν λοιπον περιοδος! Και τα ωαρια τα ειδατε στον υπερηχο αφου ξεαδιαθετησες; Ενεργοποιηθηκε η ωοθηκη απ τα φαρμακα! Αρα θα κανεις ωοληψια ξανα σ αυτον τον κυκλο; Να σου πω παντως,ποτε δεν ξερεις τι θα φερει εγκυμοσυνη..πολλα κοριτσια εμειναν με μετριας ποιοτητας 3 ημερων εμβρυων(ουτε καν βλαστοκυστεων)..Πολλες φορες τα εμβρυα μεσα στο φυσικο περιβαλλον της μητρας αρχιζουν κ διαιρουνται αψογα κ θριαμβευουν! Γι αυτο κ δεν τα πετανε,να κρατανε μονο τις αριστες ποιοτητες...Να εισαι υποψιασμενη μεν αλλα κ θετικη και αισιοδοξη! Θα σου κανουν ενα καλο μιξ οι εμβρυολογοι(δεν ξερω την ηλικια σου κ αρα αν θα βαζατε μονο μια βλαστοκυστη),που θα δινε τις μεγαλυτερες πιθανοτητες! Σου ευχομαι η καινουρια χρονια να σε βρει εγκυουλα!

Δεν θα κάνω ωοληψία αυτον τον κύκλο για οικονιμικούς λόγους. Ειμαι 31 στα 32 ...ο γιατρός μ είπε προχωραμε με αυτά που έχουμε! Σ ευχαριστώ πολύ,όσο περνάνε οι μέρες αγχώνομαι περισσότερο! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

Καλημέρα κοριτσια! 
Ιδιες οι ιστορίες  μας ακριβώς…

@AnnaCh ακόμη και στην παραίτηση!!!! 

Και εγώ τώρα στα ίδια μαζεύουμε εμβρυακια μετά από βιοχημική . Τον Οκτώβριο βαλαμε 2 κατάψυξη αλλά πολύ τα φοβόμαστε γιατί το σπερμα ήταν ότι χειρότερο είχαμε δει παρά τις βιταμίνες κλπ. 
Ξεκίνησε  και βελονισμό ο καλός μου για την κιρσοκηλη, και τώρα για 1-2 μήνες θα κάνουμε φυσικούς. Φαινεται να βοήθησε πολύ. Έδωσε σπερμα για κατάψυξη και αυτήν την φορά ήταν πολύ καλύτερο…

Όποτε θα πάρουμε και από τον άντρα μιυ δείγματα και Φεβρουάριο πάω για μακρύ πρωτόκολλο. Τον Οκτώβριο και εγώ λόγω ΑΜΗ πηρα 2 μόνο που ευτυχώς ήταν και τα 2 πολύ καλά ποιοτικά (έχουμε όμως το σπερμα) με βραχύ. 

Καλη δύναμη να έχουμε κορίτσια ολες Μας να αγωνιζόμαστε μέχρι να πάρουμε το μωράκι μας αγκαλιτσα.

Την θυμάμαι νομίζω την ιστορία σου κορίτσι.. Βασικά σας διαβάζω από την αρχή..εχω χαρεί μαζί σας, έχω κλάψει ή έχω θαμάσει το πείσμα τόσων γυναικών που κάνουν πολλές προσπάθειες και δεν τα παρατάνε...Εγώ έχω ωοληψία την Παρασκευή μάλλον πάμε για 3...για να δουμε... Και εγώ κάνω βελονισμό στον άνδρα μου μιας και ξέρω, βάζω και καμιά ημιμονιμή βελόνα στο αυτί μου για να κρατηθώ σε μια ισορροπία, μέχρι και διαλογισμό δοκίμασα.... να ξέρεις υπάρχουν πρωτόκολλα βελονισμού και για γυναίκες που παλεύουμε με εξωσωματική ρώτα τον βελονιστή σου....καμιά φορα γελάω μαζί μου.. ποιά εγώ που έλεγα δεν θέλω παντριές και κουτσούβελα...κούνια που με κούναγε:-D. Αλλά λέω θα δώσουμε το 100% και ότι καταφέρουμε ... αυτό που προσπαθώ να κρατάω στο πίσω μέρος του μυαλού μου να μην χαθούμε μέσα σε όλο αυτό σαν ζευγάρι... στο τέλος όλα καλά θα πάνε... απλά κάποιοι άνθρωποι το έχουν στο αστρο τους να καταφέρνουν τα όνειρα τους με τον δύσκολο τρόπο...

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι και εγώ ένα από τα κορίτσια που δοκίμασα εξωσωματική. Εκανα εμβρυομεταφορα 7/11 και στις 21 έκανα την πρώτη χοριακη, η τιμη της 363. Ακριβώς 48 ώρες μετά έκανα 2η, η τιμή της 400. Κλαίω από τότε, αν και ακόμα δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό μου. Υπάρχει περίπτωση να είναι θετικό αυτό???

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

 

Καλά ειμαι κοριτσια μου. Λεμε να τα μεταφέρουμε ναι. 

Ηρθε σχεδόν η περίοδος οποτε θα πάρω τον γιατρό αυριο.

 

Καλή επιτυχία!!!

1 ώρα πρίν, Γιούλη Απ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι και εγώ ένα από τα κορίτσια που δοκίμασα εξωσωματική. Εκανα εμβρυομεταφορα 7/11 και στις 21 έκανα την πρώτη χοριακη, η τιμη της 363. Ακριβώς 48 ώρες μετά έκανα 2η, η τιμή της 400. Κλαίω από τότε, αν και ακόμα δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό μου. Υπάρχει περίπτωση να είναι θετικό αυτό???

Πόσα έμβρυα μεταφέρατε; Αν είναι πάνω από ένα τότε ίσως το ένα να μην προχώρησε. Εννοείται βέβαια ότι οι χοριακες είναι από το ίδιο εργαστήριο...

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Georgebbi είπε:

Καλησπερα σε όλους αυτού του φόρουμ. Εύχομαι καλή επιτυχία καλή δύναμη και πολύ πολύ μεγάλο κουράγιο γι αυτό το δύσκολο δρόμο που διανύουμε πολλά ζευγάρια. Σας παρακαλώ πρόκειται με την σύζυγο μου να πάμε για προσπάθεια εξωσωματικής στο ινστιτούτο γονιμότητας στην Παστέρ. Με τον κύριο καθηγητή Λουτραδη. Έχει κάποιο ζευγάρι εμπειρία από εκεί? Θα μπορούσε κάποιος να μας πει εντυπώσεις? Χίλια ευχαριστώ 

Καλημέρα!
Μου έχει αναφέρει τον συγκεκριμένο γιατρό μια κοπέλα που έχει κάνει κατάψυξη ωαρίων και ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Παρότι έχω καιρό να γράψω τα νεα μου λόγω φόρτου εργασίας μπαίνω και διαβάζω τα δικά σας όσο προλαβαίνω. Τώρα μετά την 5η μου ετ είμαι σπίτι κι έχω μπόλικο χρόνο, χρόνο και για πολλες σκέψεις δυστυχώς.. <_< Έβαλα 1 άριστο έμβρυο 5ης μέρας κι ενώ ξέρω ότι στα 38 μου οι πιθανότητες δεν είναι πολλες ελπίζω! Ωστόσο η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί παρά πολύ από τις απανωτές αποτυχίες, τις διαδικασίες, την αναμονή, την οικονομική αφαίμαξη, την απομόνωση μην τυχόν κολλήσουμε και τίποτα. Φοβάμαι την αρνητική χοριακη αλλά πιο πολύ φοβάμαι την θετική χοριακη που δεν ανεβαίνει καλά, μια παλινδρομη, προβλήματα στα υπερηχογραφήματα κυησης κι όλα αυτά που έχω ζήσει στο παρελθόν και προσπαθώ να διαχειριστώ. Και ενώ όπως είπα ελπίζω, φλερτάρω κιόλας με την ιδέα ότι κάπου πρέπει να μπει ένα τέλος. Έχω ακόμα ένα έμβρυο στην κατάψυξη μετά από αυτό όμως το χάος. Θα πρέπει να μπω σε Τρίτη διέγερση να κάνουνε προεμφυτευτικο πράγματα που μου φαίνονται βουνό. Τελοσπαντων, τα λέω εδώ μιας και έχω σταματήσει πια να τα συζητάω με δικούς μου. 
 

Στα κορίτσια που έχουν χάσει μωρά θα ευχηθώ να έρθει η στιγμή που με ένα μωρό στην αγκαλιά ο πόνος αυτός θα μοιάζει μακρινός.

Και στα υπόλοιπα ότι θα κάνουμε ότι μπορούμε κορίτσια μέχρι εκεί που αντέχουμε.

@Γιούλη Απ ποσά έμβρυα μεταφέρατε; Δεν θα κανείς επαναληπτική χοριακη από τις 21;

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Ninaki- said:

Δεν θα κάνω ωοληψία αυτον τον κύκλο για οικονιμικούς λόγους. Ειμαι 31 στα 32 ...ο γιατρός μ είπε προχωραμε με αυτά που έχουμε! Σ ευχαριστώ πολύ,όσο περνάνε οι μέρες αγχώνομαι περισσότερο! 

Κοριτσι εισαι σε εξαιρετικη ηλικια για εξωσωματικη,για εγκυμοσυνη(σε ενα η και σε διδυμα) και με μετρια εμβρυα!! Σε ζηλευω(με την καλη εννοια χιχι)!! Ακομα και το αγχος που εχεις,λογικα δε θα σου κανει μανταρα τις ορμονες,οπως κανει σε μας τις μεγαλες..Οποτε βαθειες ανασες,κανε οτι μπορεις να μην το σκεφτεσαι συνεχεια μες στη μερα,να ξεχνιεσαι κ λογικα σε λιγο καιρο θα σαι εγκυος! Ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου κ μην ανησυχεις απ ολα αυτα τα αρνητικα που διαβαζεις εδω...τα περισσοτερα ειναι απο κοπελες που ειμαστε πολυ μεγαλυτερες σου,με προβληματα κ αποτυχιες στο ενεργητικο μας...Εσυ θετικη σκεψη κ βουρ στο ονειρο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Μαριευα είπε:

Κοριτσι εισαι σε εξαιρετικη ηλικια για εξωσωματικη,για εγκυμοσυνη(σε ενα η και σε διδυμα) και με μετρια εμβρυα!! Σε ζηλευω(με την καλη εννοια χιχι)!! Ακομα και το αγχος που εχεις,λογικα δε θα σου κανει μανταρα τις ορμονες,οπως κανει σε μας τις μεγαλες..Οποτε βαθειες ανασες,κανε οτι μπορεις να μην το σκεφτεσαι συνεχεια μες στη μερα,να ξεχνιεσαι κ λογικα σε λιγο καιρο θα σαι εγκυος! Ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου κ μην ανησυχεις απ ολα αυτα τα αρνητικα που διαβαζεις εδω...τα περισσοτερα ειναι απο κοπελες που ειμαστε πολυ μεγαλυτερες σου,με προβληματα κ αποτυχιες στο ενεργητικο μας...Εσυ θετικη σκεψη κ βουρ στο ονειρο!!

Σ ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για όλα αυτά τα καλά σου λόγια! Έυχομαι σε όοοολες τις γυναίκες που θέλουν ν γίνουν μανούλες να πάνε όλα λατ ευχην! Θα σας γράφω νέα μου! Ο,τι καλύτερο!!!!❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

Με τα σπερμοδιαγραμματα είσαι οριακά οκ, γιατί θέλουν να είναι μέσα στο τελευταίο δωδεκάμηνο αλλά να έχει περιθώριο μέχρι την ώρα που θα συνεδριάσει η επιτροπή. Όποτε αν συνεδριάσει για εσάς Μάριο Απρίλιο θα είστε οριακα.  Αν είναι Φεβρουάριο είσαι οκ. Εμείς είχαμε 2 από Νοέμβριο 21 και Μάρτιο 22 και περάσαμε Ιούλιο 22 χωρίς πρόβλημα. 
Ναι να πας από το εργαστήριο να πάρεις σφραγίδες και υπογραφές, με ζάλισαν Εμενα…ακόμα και για να πάρω τις ενέσεις μετά μου ζήτησαν τη χοριακη με σφραγίδα και υπογραφή, λες και αν ήμουν έγκυος θα έτρεχα για φάρμακα…

Μιλησε με το γιατρό σου πως θα παρουσιάσει καλύτερα το ιστορικό σου, Εμενα τη βιοχημική δεν την έβαλε. 

Υπογραφή από βιοπαθολογο φαντάζομαι, σφραγίδα ποια να ζητήσω;;;

Βρε κορίτσια ξέρει καμία αν η επιτροπή της Θεσσαλονίκης έχει συγκεκριμένες μέρες να καλέσεις για ραντεβού; γιατί καλώ από χτες και δεν απαντάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Alex@ είπε:

Υπογραφή από βιοπαθολογο φαντάζομαι, σφραγίδα ποια να ζητήσω;;;

Βρε κορίτσια ξέρει καμία αν η επιτροπή της Θεσσαλονίκης έχει συγκεκριμένες μέρες να καλέσεις για ραντεβού; γιατί καλώ από χτες και δεν απαντάνε!!!

Καλημερα να καλεσεις στις 8 το πρωι! Μια φορα τους ειχα πετυχει και στις 3 αλλα ηταν η ωρα που εφευγαν! 
231 0986500καλεσε και σε αυτο το νουμερο, καποια στιγμη με ειχαν καλεσει απο αυτο το νουμερο το ειχα αποθηκευσει κ επαιρνα σε αυτο και παντα το σηκωναν!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα εκανα υπερηχο σήμερα. 9η μερα ηταν 9 το ενδομητριο... Τωρα ξεκιναω απο σημερα 3 cyclacour την ημερα και θα με δουν το σαββατο. Πως βλεπετε το ενδομητριο; 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Angot είπε:

Κοριτσια καλημερα εκανα υπερηχο σήμερα. 9η μερα ηταν 9 το ενδομητριο... Τωρα ξεκιναω απο σημερα 3 cyclacour την ημερα και θα με δουν το σαββατο. Πως βλεπετε το ενδομητριο; 

εξαιρετικό! μπραβοοοο ελα τα χριστουγεννιατικα μωρακια λεμε

πρίν από 31 λεπτά , Alex@ είπε:

Υπογραφή από βιοπαθολογο φαντάζομαι, σφραγίδα ποια να ζητήσω;;;

Βρε κορίτσια ξέρει καμία αν η επιτροπή της Θεσσαλονίκης έχει συγκεκριμένες μέρες να καλέσεις για ραντεβού; γιατί καλώ από χτες και δεν απαντάνε!!!

απο το μικροβιολογικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...