Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, linaa είπε:

Περίμενε μπερδεύτηκα φυσιολογική σύλληψη δεν ηταν? Άρα οι σάλπιγγες  άνοιξαν απλα μπορει να μην άνοιξαν επιτόπου.  Το μικρόβιο ίσως τότε να μην ηταν σε έξαρση κ να μην ανιχνεύτηκε νομιζω απαντηση ακριβώς δεν θα βρεις γιατί αυτά τα μικρόβια παντα νομιζω υπάρχουν  στην περιοχή του κόλπου απλα το συστημα δεν τα αφηνει να προχωρήσουν περεταιρω.  Ίσως βρηκε πρόσφορο έδαφος λογο της εγκυμοσύνης κ ίσως παλιότερης λοίμωξης  κ αναπτύχθηκε περισσότερο. Καλα θα κανεις κ θα πας σε λοιμωξιολογο ίσως σου δωσει καποιες γραμμές για το πως θα ενισχύσεις κ τον οργανισμό σου σε επόμενη εγκυμοσυνη. Σίγουρα πλέον λύσεις υπάρχουν για προληψη απλα ειναι αυτο οτι πρώτα πρέπει να το περάσεις κ μετα δίνονται οι λύσεις αυτο ειναι που ακομα είμαστε πίσω. 

Φυσιολογική σύλληψη ήταν. Κι εγώ αυτό πιστεύω δε θα πάρω σαφή απάντηση. Αρχικά ο γιατρος μου είπε πως πιθανόν αναπτύχθηκε λόγω κατάκλισης, είχα αιμμοραγια στον 3ο μήνα και σηκωνόμουν μόνο για τα απαραίτητα. Μια άλλη κοπέλα εδώ στο φόρουμ που κόλλησε κι αυτή μικροβιο έγραφε πως λόγω των utrogestan που τα περνούμε κολπικά δημιουργούν υγρό περιβάλλον και πολλαπλασιάζονται τα μικρόβια (ειδικά το καλοκαίρι με τη ζέστη) Για αυτό όλες να προσέχετε να πάρετε καλύτερα τις Prolutex ή utrogestan δια στόματος. Στο 2ρο ραντεβού ο γιατρος μου είπε πως προήλθε από τις σάλπιγγες, που δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει γιατί εφτασα στον 6ο μήνα. Αν απο την αρχή υπήρχε το μικρόβιο στη μήτρα έχω την αίσθηση πως δεν θα του έπαιρνε τόσο χρόνο να εισχωρήσει στον εμβρυικο σάκο. Περισσότερες απαντήσεις θα σας παραθέσω προσεχώς. Έχω ραντεβού αρχές Δεκεμβρίου με λοιμωξιολογο και γυναικολόγο για 2ρη γνώμη. 

5 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λογια @Αγγελική2021. Η αληθεια ειναι οτι συγκριτικά με το αγχος που πέρασα ολη τη χρονια, τώρα ειμαι πολυ πιο χαλαρη. Εννοείται αυτο που ειπες ο φόβος υπάρχει, εσυ το ξερεις καλυτερα αλλα βδομαδα με βδομαδα νιωθω ενα τσακ καλυτερα.. Κ εγω οταν εψαχνα γιατι εχω υδροσαλπιγγες μου ελεγαν μπορει να εχω φλεγμονή η μικροβια που το προκαλεσαν και στη μητρα αλλά σαφή απαντηση δεν βρηκα ποτέ. Ευχομαι να βρεις τη λυση στους επόμενους γιατρους που θα δεις και σύντομα μανουλα! 

Κι εγώ δεν πιστεύω πως θα βρω απάντηση δεν είναι αυτοσκοπος απλά θέλω να μην μου ξανασυμβεί. Θετικές σκέψεις  θετικη ενέργεια !! Το μυαλό εκπαιδεύεται και συνηθίζει. Να είσαι ήρεμη και να φροντίζεις αρκετά τον εαυτό σου !!! Σφιχτές αγκαλιές για δύναμη ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 35 λεπτά , AnnaCh είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό και μαθαίνω από εσάς τόσα πράγματα! Εύχομαι σε όλες να τελειώσει σύντομα αυτή η ταλαιπωρία και να κρατήσετε το παιδάκι σας στην αγκαλιά σας! Είμαι στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής και θέλω τα φώτα σας επειδή έχω αλλάξει κέντρο. Θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που είναι στο Γεν με Σφακ που κάνουν τις αιματολογικές όταν τις συνταγογραφουν και τα παίρνετε άμεσα για να τα στείλετε την ίδια μέρα;  Μένω Πειραιά αλλά αν έχει κάτι εκεί κοντά στο κέντρο θα βόλευε. Στα μεγάλα διαγνωστικά  του Πειραιά που ρώτησα δεν είναι σίγουροι αν θα τα έχω την ίδια μερα και φοβάμαι να το ρισκάρω και να έχω το αγχος, οπότε τα κάνω στο Γεν αλλά επειδή έχω και αλλους κύκλους να ακολουθήσω ξεφεύγει το κόστος. Το βλέπω λίγο τραβηγμένο κάθε φορά να δίνω τόσα λεφτά για εξετάσεις που επαναλαμβάνονται συχνά. Προτιμώ τα λεφτα να πηγαίνουν σε ωοληψίες για να μαζέψω εμβρυα. Επίσης αν θέλετε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες που θεωρείτε χρήσιμες θα το εκτιμούσα ( και σε μνμ αν δεν το επιτρέπει το φόρουμ). Ο γιατρός μου έχει κάνει εως τώρα πολύ καλή εντύπωση, η κλινική πάλι και ο χαμός από κόσμο με ξένισε αλλά οκ το περίμενα εφόσον είναι τόσο γνωστό. 

Καλησπέρα κορίτσι μου και καλή επιτυχία. Εγώ πηγαίνω 6 - 6.30 στην βιοϊατρική πριν τον υπέρηχο και τις κάνω, το απογευματάκι τις έχω πάντα. Μπορείς επίσης να πας στο Μητέρα αν τις έχεις γραμμένες, βγαίνουν μετά από τρεις ώρες και είναι κοντά στο γένεσις. 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, AnnaCh said:

Καλησπέρα κορίτσια! Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό και μαθαίνω από εσάς τόσα πράγματα! Εύχομαι σε όλες να τελειώσει σύντομα αυτή η ταλαιπωρία και να κρατήσετε το παιδάκι σας στην αγκαλιά σας! Είμαι στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής και θέλω τα φώτα σας επειδή έχω αλλάξει κέντρο. Θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που είναι στο Γεν με Σφακ που κάνουν τις αιματολογικές όταν τις συνταγογραφουν και τα παίρνετε άμεσα για να τα στείλετε την ίδια μέρα;  Μένω Πειραιά αλλά αν έχει κάτι εκεί κοντά στο κέντρο θα βόλευε. Στα μεγάλα διαγνωστικά  του Πειραιά που ρώτησα δεν είναι σίγουροι αν θα τα έχω την ίδια μερα και φοβάμαι να το ρισκάρω και να έχω το αγχος, οπότε τα κάνω στο Γεν αλλά επειδή έχω και αλλους κύκλους να ακολουθήσω ξεφεύγει το κόστος. Το βλέπω λίγο τραβηγμένο κάθε φορά να δίνω τόσα λεφτά για εξετάσεις που επαναλαμβάνονται συχνά. Προτιμώ τα λεφτα να πηγαίνουν σε ωοληψίες για να μαζέψω εμβρυα. Επίσης αν θέλετε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες που θεωρείτε χρήσιμες θα το εκτιμούσα ( και σε μνμ αν δεν το επιτρέπει το φόρουμ). Ο γιατρός μου έχει κάνει εως τώρα πολύ καλή εντύπωση, η κλινική πάλι και ο χαμός από κόσμο με ξένισε αλλά οκ το περίμενα εφόσον είναι τόσο γνωστό. 

Θα σου πρότεινα να πηγαίνεις στο Μητέρα που θα έχεις τις απαντήσεις σε 3 ώρες σε app στο κινητό σου και τις στέλνουν και απευθείας στον Σφακ. Υπάρχει επίσης και το διαγνωστικό του Γεν που είναι ακριβώς δίπλα και λέγεται genesis genoma lab. Αν και δεν έχω πάει ποτέ, φαντάζομαι πως είναι κανονικά συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ και θα πληρώνεις μόνο την συμμετοχή. Μία φορά έκανα το λάθος να κάνω εξετάσεις στο Γεν και ακόμα κλαίω το 50άρικο.


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Σποράκι είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και καλή επιτυχία. Εγώ πηγαίνω 6 - 6.30 στην βιοϊατρική πριν τον υπέρηχο και τις κάνω, το απογευματάκι τις έχω πάντα. Μπορείς επίσης να πας στο Μητέρα αν τις έχεις γραμμένες, βγαίνουν μετά από τρεις ώρες και είναι κοντά στο γένεσις. 

Στη φάση της διέγερσης ζητούνται συχνά προγεστερόνη και οιστραδιόλη. Δεν ισχύει ότι σε κάθε ΑΜΚΑ αντιστοιχεί μια συνταγογράφηση; Άρα τις υπόλοιπες τις πληρώνουμε, σωστά;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Θα σου πρότεινα να πηγαίνεις στο Μητέρα που θα έχεις τις απαντήσεις σε 3 ώρες σε app στο κινητό σου και τις στέλνουν και απευθείας στον Σφακ. Υπάρχει επίσης και το διαγνωστικό του Γεν που είναι ακριβώς δίπλα και λέγεται genesis genoma lab. Αν και δεν έχω πάει ποτέ, φαντάζομαι πως είναι κανονικά συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ και θα πληρώνεις μόνο την συμμετοχή. Μία φορά έκανα το λάθος να κάνω εξετάσεις στο Γεν και ακόμα κλαίω το 50άρικο.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μα αυτό είναι το θέμα για εξετάσεις που κάνουν το πολύ 10 ευρώ να δίνεις 50 και 75 είναι πολύ. Το app που λες ποιο είναι; Θα ρωτήσω και στο γενόμα. Στο Μητέρα πάω κανονικά χωρίς ραντεβού; Μήπως πάω την Τετάρτη μετά τον υπέρηχο. 

πρίν από 29 λεπτά , Σποράκι είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και καλή επιτυχία. Εγώ πηγαίνω 6 - 6.30 στην βιοϊατρική πριν τον υπέρηχο και τις κάνω, το απογευματάκι τις έχω πάντα. Μπορείς επίσης να πας στο Μητέρα αν τις έχεις γραμμένες, βγαίνουν μετά από τρεις ώρες και είναι κοντά στο γένεσις. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Λέω να δοκιμάσω το Μητέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 minutes ago, AnnaCh said:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μα αυτό είναι το θέμα για εξετάσεις που κάνουν το πολύ 10 ευρώ να δίνεις 50 και 75 είναι πολύ. Το app που λες ποιο είναι; Θα ρωτήσω και στο γενόμα. Στο Μητέρα πάω κανονικά χωρίς ραντεβού; Μήπως πάω την Τετάρτη μετά τον υπέρηχο. 

Ναι χωρίς ραντεβού κατεβαίνεις στο -2 που είναι το μικροβιολογικό. Το app είναι το my-Ygeia, θα σε ενημερώσουν εκεί πως θα κάνεις την εγγραφή. Επίσης ξέχασα να σου πω, υπάρχουν και τα διαγνωστικά health spot που νομίζω έχει και στον Πειραιά και είναι του ομίλου Υγεια (όπως το Μητέρα). Και σε αυτά τα διαγνωστικά περνάνε οι απαντήσεις στο ίδιο app που σου είπα απλώς τα αποτελέσματα βγαίνουν νωρίς το απόγευμα. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Θα σου πρότεινα να πηγαίνεις στο Μητέρα που θα έχεις τις απαντήσεις σε 3 ώρες σε app στο κινητό σου και τις στέλνουν και απευθείας στον Σφακ. Υπάρχει επίσης και το διαγνωστικό του Γεν που είναι ακριβώς δίπλα και λέγεται genesis genoma lab. Αν και δεν έχω πάει ποτέ, φαντάζομαι πως είναι κανονικά συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ και θα πληρώνεις μόνο την συμμετοχή. Μία φορά έκανα το λάθος να κάνω εξετάσεις στο Γεν και ακόμα κλαίω το 50άρικο.

To genoma lab είναι εργαστήριο γενετικής θυγατρικό του Γένεσις για καρυότυπο, έλεγχο γενετικών νοσημάτων κλπ. Δεν κάνουν αιματολογικές 

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Ele@n είπε:

Στη φάση της διέγερσης ζητούνται συχνά προγεστερόνη και οιστραδιόλη. Δεν ισχύει ότι σε κάθε ΑΜΚΑ αντιστοιχεί μια συνταγογράφηση; Άρα τις υπόλοιπες τις πληρώνουμε, σωστά;

Στο παλιό μου κέντρο από την έναρξη του πρωτοκόλλου  και παρόλο που πήγαινα μέρα παρά μερα για παρακολούθηση πάντα μου τις έγραφα και εδινα το πολύ 5,50 ευρώ για τις κλασσικές αντε το πολύ 15 αν ήταν κατι άλλο. Μου έκατσε κάπως που την κάθε ορμόνη την κοστολογούν 25 ευρώ. Την ψυλλιάστηκα την δουλειά βέβαια από το πρώτο ραντεβού αλλά έχω πάει εκεί για τον γιατρό και το εμβρυολογικό που λένε είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Ele@n said:

To genoma lab είναι εργαστήριο γενετικής θυγατρικό του Γένεσις για καρυότυπο, έλεγχο γενετικών νοσημάτων κλπ. Δεν κάνουν αιματολογικές 

Οκ δεν το ήξερα. Πάντως αυτό που είπες πριν για την συνταγογράφηση δεν ισχύει, όλες γράφονται κανονικά. Απλώς πλέον αν την μέρα που κάνεις εξετάσεις δεν έχεις πάει από την κλινική, πρέπει να πληρώσεις 5€ 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ναι χωρίς ραντεβού κατεβαίνεις στο -2 που είναι το μικροβιολογικό. Το app είναι το my-Ygeia, θα σε ενημερώσουν εκεί πως θα κάνεις την εγγραφή. Επίσης ξέχασα να σου πω, υπάρχουν και τα διαγνωστικά health spot που νομίζω έχει και στον Πειραιά και είναι του ομίλου Υγεια (όπως το Μητέρα). Και σε αυτά τα διαγνωστικά περνάνε οι απαντήσεις στο ίδιο app που σου είπα απλώς τα αποτελέσματα βγαίνουν νωρίς το απόγευμα. 

Σε ευχαριστώ πολύ!

πρίν από 14 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Οκ δεν το ήξερα. Πάντως αυτό που είπες πριν για την συνταγογράφηση δεν ισχύει, όλες γράφονται κανονικά. Απλώς πλέον αν την μέρα που κάνεις εξετάσεις δεν έχεις πάει από την κλινική, πρέπει να πληρώσεις 5€ 

Αυτό ισχύει. Για να μου συνταγογραφήσουν κάποια φάρμακα πλήρωσα τα 5. Την μέρα που πήγα για υπέρηχο όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , AnnaCh είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!

Το μόνο που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου στο μητέρα μην πας χωρίς συνταγογράφηση. Τις χρεώνουν τρελά! Επίσης κάνε εγγραφή στο app δυο μέρες πριν για να εγκριθεί και να έχεις τις απαντήσεις αλλιώς θα τις πάρει μόνο ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Σποράκι είπε:

Το μόνο που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου στο μητέρα μην πας χωρίς συνταγογράφηση. Τις χρεώνουν τρελά! Επίσης κάνε εγγραφή στο app δυο μέρες πριν για να εγκριθεί και να έχεις τις απαντήσεις αλλιώς θα τις πάρει μόνο ο γιατρός σου.

Τις απαντήσεις από το γεν τις παίρνετε; εμένα μου τις λένε στο τηλέφωνο. Αλλά θα τις ήθελα και για το αρχείο μου. Ξέχασα να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Kallo είπε:

@foza τι έγινε τελικά κορίτσι μου? Πηγές στον γιατρό? Τι σου είπε? 

Καλημέρα σας ναι πήγα το άλλο που ήταν μικρό παλινδρομεί μου είπε ξάπλα εκανα και ένα σωρό εξετάσεις γιατί πήγα σε ειδικό αιματολόγο  

εκοψα και το Σαλοσπίρ πάλι 

μου έδωσε ενέσεις προγεστερονης  και κρέμα για το βράδυ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, AnnaCh είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό και μαθαίνω από εσάς τόσα πράγματα! Εύχομαι σε όλες να τελειώσει σύντομα αυτή η ταλαιπωρία και να κρατήσετε το παιδάκι σας στην αγκαλιά σας! Είμαι στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής και θέλω τα φώτα σας επειδή έχω αλλάξει κέντρο. Θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που είναι στο Γεν με Σφακ που κάνουν τις αιματολογικές όταν τις συνταγογραφουν και τα παίρνετε άμεσα για να τα στείλετε την ίδια μέρα;  Μένω Πειραιά αλλά αν έχει κάτι εκεί κοντά στο κέντρο θα βόλευε. Στα μεγάλα διαγνωστικά  του Πειραιά που ρώτησα δεν είναι σίγουροι αν θα τα έχω την ίδια μερα και φοβάμαι να το ρισκάρω και να έχω το αγχος, οπότε τα κάνω στο Γεν αλλά επειδή έχω και αλλους κύκλους να ακολουθήσω ξεφεύγει το κόστος. Το βλέπω λίγο τραβηγμένο κάθε φορά να δίνω τόσα λεφτά για εξετάσεις που επαναλαμβάνονται συχνά. Προτιμώ τα λεφτα να πηγαίνουν σε ωοληψίες για να μαζέψω εμβρυα. Επίσης αν θέλετε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες που θεωρείτε χρήσιμες θα το εκτιμούσα ( και σε μνμ αν δεν το επιτρέπει το φόρουμ). Ο γιατρός μου έχει κάνει εως τώρα πολύ καλή εντύπωση, η κλινική πάλι και ο χαμός από κόσμο με ξένισε αλλά οκ το περίμενα εφόσον είναι τόσο γνωστό. 

Εγώ πήγαινα στη γειτονιά μου ή στο Λητω και τις είχα μέχρι τις 14:00 το μεσημέρι 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Lela79 είπε:

Δε ξέρω, δε μου είπε κάτι για χάπια. Μου είπε μόνο να πάω να με δει σε κανονική ροη περιόδου για να δει πως είναι η κύστη κ να την παρακεντησει. Στις καφέ κηλιδεσ που πήγα την προηγούμενη Δευτέρα, στον υπέρηχο την είδε απαράλλαχτη. Τώρα θα περιμένω να περάσει κ η αυριανή μπας κ αδιαθετήσω κ Τετάρτη θα του τηλ να δω τι θα μου πει ....

Δε μου έχει ξανατύχει κυστικο όποτε δε ξέρω τι παίζει ...θα το μάθω κ αυτό έτσι για να μη βαριέμαι κ να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου :razz:

Γιατι να στο παρακεντισει ομως και να μην φυγει μονο του μεσα στο κυκλο?? Κ οπως το ειπες μεσα σε ολη την ατυχια μαζεψε δυναμεις για το νεο ετος να ξεκινησεις με νεα διαθεση..

9 ώρες πρίν, Lela79 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ με καθησυχάζει αρκετά αυτό που μου λες ! Όχι τίποτα άλλο είναι κ στην καλή μου ωοθηκη που βγάζει τα πολλά. Αυτή η ωοθηκη τον Ιούλιο μου έδωσε 7 ωάρια εκ των οποίων τα 6 ώριμα ! Η άλλη ωοθηκη κοιμήθηκε τον ύπνο του δικαίου σε εκείνη τη διέγερση.

Κορίτσια θα κάνω την ερώτηση κ ας είναι κ χαζή ... Το κυστικο παίζει να σπάσει κ αν ναι τι μπορεί να συμβεί αν σπάσει υπάρχει κίνδυνος για την ωοθηκη;;;;

Το κυστικο σπαει κ φευγει ,εγω μια φορα εκανα κυστικο κ μεσα στον κυκλο ειχε φυγει κ καθαρισα.. για αυτο σ ειπα πιο πριν γιατι να στο πειραξει ο γιατρος.. (μια φορα το εχω παθει κ εγω) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...