Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

44 minutes ago, Terry1986 said:

Ετσι οπως το υπολογιζω θα ξερω πριν την πρωτοχρονιά κατι το οποιο με αγχωνει φουλ! Μην καταληξω να κανω μαυρες γιορτές (εκανα μαυρο Πασχα με αποξεση Μεγαλη Τριτη- η ΕΤ ειχε γινει Μαρτιο)!!!

Αλλα θ σκεφτομαι θετικά πως θα κανω την πιο ευτυχισμενη Πρωτοχρονια!!!!!

Και εγω τωρα εφοσον εχω παρει την αποφαση πως θελω να προχωρησουμε οπως κ να εχει αφησα το σπερμοδιαγραμμα λιγο ακομα γτ πραγματικα τα οικονομικα μας ειναι οριακα!

Πόσο δίκιο έχεις! 

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είναι η πιο ευτυχισμένη πρωτοχρονιά λοιπόν!! 

@Christin88 τι έγινε τελικά με την ωοληψία σου; 

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είναι η πιο ευτυχισμένη πρωτοχρονιά λοιπόν!! 

@Christin88 τι έγινε τελικά με την ωοληψία σου; 

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ κορίτσι μ!!!! ❤️

Μακαρι για ολες μας!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κορίτσια,

Καλη επιτυχία σε όλες που κάνουμε αυτή την τεράστια προσπάθεια που μονο οι ιδιες ξέρουμε. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις εγχύσεις αντιβιωσεις αν εσεις πονατε αρκετά?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, teenthybell είπε:

Καλημέρα Κορίτσια,

Καλη επιτυχία σε όλες που κάνουμε αυτή την τεράστια προσπάθεια που μονο οι ιδιες ξέρουμε. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις εγχύσεις αντιβιωσεις αν εσεις πονατε αρκετά?

Καλημέρα,  εγω δεν ποναω σχεδόν καθολου. 

Εσυ πονας?? Ανναι να ενημερώσεις τον γιατρο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Terry1986 είπε:

 

Καλησπερα @elenakith!! Να σου ζησει ο γιος σου και με το καλο να υποδεχθειτε και το νεο μελος στην οικογενεια σας! :-D

Η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι ευχαριστημενη ιδιαιτερα απο την αντιμετωπιση των περισσοτερων γιατρων εξωσωματικης συμπεριλαμβανομενου κ του δικου μου (δεν εχω παει σε αλλον ειναι ο 1ος).. εχω διαβάσει κ απο αλλα κοριτσια οτι ολοι ασχολουνται με την γυναικα κ το σπερμα το προσπερνανε. Εμας δεν μας προετρεψε ποτε να παμε καν σε ανδρολογο και εγω μεσα στην αγνοια μου τοτε δε το επιδιωξα ποτε ενω ο λογος που πηγαμε σε εξωσωματικη ηταν ξεκαθαρα λογω σπερματος κ οχι λογω σοβαρων προβληματων απο ΣΠΩ..

Τι εννοω, πριν ανακαλυψουμε το προβλημα στο σπερμα ανεφερα στην βασικη μου γυναικολογο οτι προσπαθουμε αλλα επειδη δεν εχω καποιο συμπτωμα στις ωορηξιες για να τις καταλαβω κ πως λογω μεγαλου κ ακαταστατου κυκλου (33-38 μερες) δεν μπορουσα να υπολογισω τις γονιμες. Τοτε ακουσα πρωτη φορα πως υπαρχουν κ κυκλοι χωρις ωορηξια.. σοκ εγω δεν ειχα ιδεα.. με παρακολουθησε εκεινη 4 μηνες κ ειχα κανονικα ωορηξιες οποτε εκει αρχισαμε να ψαχνουμε κ αλλους παράγοντες π ηταν ολοι οκ.. φτασαμε λοιπον στο σπερμα κ βρεθηκε το πρόβλημα (ειχαμε θεμα με ποσοτητα, ποιοτητα κ κινητικοτητα).. δεν πηρε ποτε καποια αγωγη γτ με την εξωσωματικη ολα λυνονται βασει του εξωσωματικου..αλλα με αυτα που διαβαζω δεν ειναι παντα ετσι.. Δεν εχουμε κανει κατακερματισμο DNA σπερματος, μονο καλλιεργεια π ηταν οκ.. αλλα θα επρεπε να εχουμε κανει παραπανω πραγματα για το σπερμα πιστευω εστω τα βασικα δηλαδω να παμε σε εναν ανδρολογο (δεν ξερουμε καν αν εχει καποια κιρσοκοιλη).. 

Στο σημερα, ετοιμάζομαι για 3η ΕΤ μετα απο μια παλινδρομη στην 9η βδομαδα τον Απριλιο και μια με μηδενικη χοριακη τον Οκτωβρη.. εχω μια βλαστοκυστη (μ την ειπαν σήμερα αρχομενη βλαστοκυστη SB1) καταψυξη κ θα παμε τωρα να παρουμε κ απο φυσικο κυκλο.. 

Παντως σιγουρα ειναι μια τεραστια βιομηχανια φυρω απο ολο αυτο, εχεις απολυτο δικιο..

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια κου τα καλύτερα!!!!!

Κ σε ευχαριστω που μοιραστηκες την ιστορια σου!!!! ❤️

@kateriiina25

Παντως η κα Οικονομοπουλου μου ειπε πως μπορει ολα να οφειλονται σε πιθανο κατακερματισμο DNA στο σπερμα κ πως θα επρεπε να το εχουμε δει..

Επισης η μαια με ενημερωσε πως ειναι SB1- δεν εχω ιδεα τι σημαινει κ νομιζω δε θα το ψαξω αλλο γτ θα απελπιστω παλι..ισως μπηκε προωρα στην καταψυξη κ ειναι ανερχομενη βλαστοκυστη..αν ηταν κακο οπως ειπες κ εσυ δε θα το κρατουσαν..

Καλη επιτυχια να εχεις κοριτσι μ γλυκο κ εσυ τον Ιανουαριο τωρα που ξεμπερδεψες με την ενδομητριτιδα!!!! Το 2023 θα ειναι σιγουρα η χρονια μας!!!! ❤️ ❤️

@Angot

Καλη επιτυχία να έχεις καλα αποτελέσματα! Οπως είπαν και τα κοριτσια παραπανω λογικά για στατιστικούς λογους το ρώτησε! Εάν δεν πίστευε στα δελφινακια σου δεν θα προχωρουσε με αυτα αλλα και εξ αρχης θεωρω δε θα σε εβαζε να κανεις καν αυτη την ωοληψια!!

Πρεπει αν εισαι ηρεμη, να σκεφτεσαι μονο θετικά και σε 9 μήνες θα κρατάς αγκαλιτσα το/τα μωρακι/α σου αγκαλιά!!!! ❤️

Να σαι καλα κορίτσι μου, απο το στομα σου και στου θεου τ αυτι! Τους μιλαω, τους λεω να πιαστουν καλα και τα 2! Χααχα θα με περασουν για χαζη! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! Και για εσένα τα καλύτερα σε όποια φάση και αν είσαι!

Αναμένω να ξεκινήσω την δεύτερη εμβρυομεταφορά μετά την ψυχρολουσία της πρώτης που οδήγησε σε βιοχημική, μάλλον με την καινούργια χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, teenthybell said:

Καλημέρα Κορίτσια,

Καλη επιτυχία σε όλες που κάνουμε αυτή την τεράστια προσπάθεια που μονο οι ιδιες ξέρουμε. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις εγχύσεις αντιβιωσεις αν εσεις πονατε αρκετά?

Καλή σου μέρα! Εγώ πονούσα στις αρχές, όχι πολύ, σαν να έχω περίοδο. Στις πρώτες περίπου 10. Την φορά που πόνεσα αρκετά ήταν όταν είχα περίοδο. Κατα τα αλλα δεν πονάω σχεδόν καθόλου. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Terry1986 είπε:

Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!! ❤️ Εισαι σε φαση διεγερσης τωρα?

Γενικα μου ειχε πει πως ειναι πιο ευκολη μια εξωσωματικη σε μια γυναικα 38 σε σχεση με μια που εχει ΣΠΩ 36 (δεν μου το λεει με υφακι αλλα σαν γεγονος και πως δεν ειμαι καλος συνδυασμός με το μη καλο σπερμα τ αντρα μ).. Γιατι ναι μεν εχουμε αποθεματα αλλα συχνα οχι καλα ποιοτικα.. βεβαια μ ειπε πως για κοπελα με ΣΠΩ ειχα πολυ καλα αποτελεσματα (9 γονιμοποιησεις και 5 βλαστοκυστες). Η αληθεια ειναι πως επειδη εμπιστευομαι την γυναικολογο μου πηγα στον εξωσωματικο που μ προτεινε κ δεν ασχοληθηκα αλλο.. δεν πηρα καποια αλλη γνωμη γιατι δεν ηθελα να μπλεχτω κ να προβληματιστω..

Εχω αρχισει βεβαια πλεον να αναθεωρω.. με εκνευριζει που μιλαω μονο με τις μαιες.. βεβαια εχω καταλαβει πως συμβαινει συχνα αυτο σε πολλες κοπελες!

Καλή επιτυχία κ σε εσενα! Όλα θα πάνε καλά ❤️

Εμένα ο γιατρός μου είπε για την ποιότητα λόγω ηλικίας που είμαι 39.5 κ έχω πολυκυστικες. Θεωρώ πως στα 36 θα βρεθεί καλή ποιότητα, προσπάθησε να το σπρώξεις και εσύ με καλή διατροφή και γυμναστική. Εγώ κατάλαβα πως η γυμναστική παίζει ρόλο στις γυναίκες με ΣΠΩ, βοηθάει πολύ

Εγώ περιμένω να περάσω επιτροπή με το νέο έτος. Επέλεξα να πάω σε δημόσιο και μιλάω μόνο με τη μαία που είναι υπεύθυνη για τις διαδικασίες, μόνο στα ραντεβου βλέπω τον γιατρό.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Angot είπε:

Να σαι καλα κορίτσι μου, απο το στομα σου και στου θεου τ αυτι! Τους μιλαω, τους λεω να πιαστουν καλα και τα 2! Χααχα θα με περασουν για χαζη! 

Νομίζω ολες το εχουμε κανει αυτο!

Χαχαχαχαχαχαχα!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με την οικον. τωρα, και τα αντιπυρινικα καπως ετσι μου τα είπε βγηκαν καλα... Γενικα ολες οι αιματολογικες ειναι φυσιολογικες οποτε κοριτσια θεωρω πως εγω πλεον εκλεισα απο εξετασεις χωρις να εντοπίσω προβλημα υπογονιμοτητας...  Καλο αυτο! 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 22 λεπτά , Alex@ είπε:

Καλή επιτυχία κ σε εσενα! Όλα θα πάνε καλά ❤️

Εμένα ο γιατρός μου είπε για την ποιότητα λόγω ηλικίας που είμαι 39.5 κ έχω πολυκυστικες. Θεωρώ πως στα 36 θα βρεθεί καλή ποιότητα, προσπάθησε να το σπρώξεις και εσύ με καλή διατροφή και γυμναστική. Εγώ κατάλαβα πως η γυμναστική παίζει ρόλο στις γυναίκες με ΣΠΩ, βοηθάει πολύ

Εγώ περιμένω να περάσω επιτροπή με το νέο έτος. Επέλεξα να πάω σε δημόσιο και μιλάω μόνο με τη μαία που είναι υπεύθυνη για τις διαδικασίες, μόνο στα ραντεβου βλέπω τον γιατρό.

 

Ναι το εχω ξανακουσει πως η γυμναστικη βοηθαει. Η αληθεια ειναι πως δεν ημουν ποτε λατρης αλλα θα πρεπει να αρχισω να αλλαζω συνήθειες σε καποια πράγματα εχεις απολυτο δικιο!

Καλη επιτυχια να εχεις!! ❤️

Αν επιτρεπεται σε ποιο νοσοκομειο θα προχωρησεις? Στις επόμενες προσπάθειες, εαν μου χρειαστουν-ελπιζω οχι, θα ηθελα να εξετασω και αυτο το ενδεχομενο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Terry1986 είπε:

Ναι το εχω ξανακουσει πως η γυμναστικη βοηθαει. Η αληθεια ειναι πως δεν ημουν ποτε λατρης αλλα θα πρεπει να αρχισω να αλλαζω συνήθειες σε καποια πράγματα εχεις απολυτο δικιο!

Καλη επιτυχια να εχεις!! ❤️

Αν επιτρεπεται σε ποιο νοσοκομειο θα προχωρησεις? Στις επόμενες προσπάθειες, εαν μου χρειαστουν-ελπιζω οχι, θα ηθελα να εξετασω και αυτο το ενδεχομενο..

Στο παπαγεωργιου, το ιπποκρατειο δεν έχει μονάδα υποβοηθούμενης. Οι 2 γιατροί που είναι επικεφαλής, είναι και σε ιδιωτικά υποβοηθούμενης και γνωστα οκοματα, δε.ξερω αν μπορώ να τους ονοματησω. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Καλή σου μέρα! Εγώ πονούσα στις αρχές, όχι πολύ, σαν να έχω περίοδο. Στις πρώτες περίπου 10. Την φορά που πόνεσα αρκετά ήταν όταν είχα περίοδο. Κατα τα αλλα δεν πονάω σχεδόν καθόλου. 

Κάνουμε εγχύσεις και κατά την διάρκεια της περιόδου? Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, teenthybell said:

Κάνουμε εγχύσεις και κατά την διάρκεια της περιόδου? Ευχαριστώ για την απάντηση.

Λένε οτι αν έχεις περίοδο έχει και καλύτερο αποτέλεσμα γιατί πιάνει η αντιβίωση σε πιο βαθιά στρώματα. Απλώς εγώ πήγα 3η μέρα, 1η δεν ξέρω αν θα πήγαινα με τόσο αίμα. Που τις κάνεις αλήθεια;

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!Να σας ρωτήσω αν ξέρετε,το αίμα μετά από διαγνωστική υστεροσκοπηση πόσο σας κράτησε;Την έκανα την Τρίτη 28/11 κι ακόμα βλέπω ροζ αίμα..Ο γιατρός είπε ότι η μήτρα είχε κάπως ένα σχήμα σαν Τ και την άνοιξε κάπως..Λετε να είναι από αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...