Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Δεν ξέρω εχω απογοητευτει.. σκεφτομαι μηπως ακουσα λαθος και μου ειπε EB1 και ειναι δηλαδη μονο ο αριθμος του σταδιου διογκωσης.. διαβαζω πως στο σταδιο 1 ειναι πρωιμη βλαστοκυστη και μηπως εννοουσε αυτο η μαια που μου το μετέφερε (και το ΕΒ ειναι early blastocyst).. :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και από εμενα ,σας διαβάζω καιρό και ευχομαι τα καλύτερα σε όλες και γερά μωράκια στις αγκαλιές μας σύντομα !κοριτσια ήθελα να σας ρωτήσω ,όσο διάστημα κάνετε εξωσωματικη αλλά και μετά κατά την εγκυμοσύνη τη ρουτίνα περιποίησης του προσώπου σας την αλλάζετε;γνωρίζω ότι δεν επιτρέπετε η ρετινόλη και τα αντιηλιακά δεν κάνουν καλο στο έμβρυο αλλά είναι και αλλά τόσα συστατικά που λένε ότι κάνουν κακό στις κρέμες όποτε έχει καμία να μου προτείνει κρέμες προσώπου που να μην κάνουν κακό στην εγκυμοσύνη;

@Troia εσενα σε διαβάζω καιρό και πάντα σημειώνω αυτα που γράφεις ,μήπως μπορείς να μου πεις τι έβαζες κατά την εγκυμοσύνη;

ευχαριστω εκ των προτέρων και καλά αποτελέσματα σε ολα τα κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , GBAL είπε:

Καλησπέρα θα με ενδιέφερε η ένεση , πότε λήγει; Θα ξεκινήσω προσπάθεια για τέταρτη φορά με το νέο έτος 

Καλησπέρα, θα με ενδιέφερε. Θα κάνω Τετάρτη προσπάθεια με το νέο έτος. Πότε λήγουν;

Δυστυχως ειναι για 1 μηνα γιατι ειναι ανοιχτη .. τουλαχιστον ο δικος μου γιατρος αυτο μ ειπε..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Soko37 είπε:

Γεια σας και από εμενα ,σας διαβάζω καιρό και ευχομαι τα καλύτερα σε όλες και γερά μωράκια στις αγκαλιές μας σύντομα !κοριτσια ήθελα να σας ρωτήσω ,όσο διάστημα κάνετε εξωσωματικη αλλά και μετά κατά την εγκυμοσύνη τη ρουτίνα περιποίησης του προσώπου σας την αλλάζετε;γνωρίζω ότι δεν επιτρέπετε η ρετινόλη και τα αντιηλιακά δεν κάνουν καλο στο έμβρυο αλλά είναι και αλλά τόσα συστατικά που λένε ότι κάνουν κακό στις κρέμες όποτε έχει καμία να μου προτείνει κρέμες προσώπου που να μην κάνουν κακό στην εγκυμοσύνη;

@Troia εσενα σε διαβάζω καιρό και πάντα σημειώνω αυτα που γράφεις ,μήπως μπορείς να μου πεις τι έβαζες κατά την εγκυμοσύνη;

ευχαριστω εκ των προτέρων και καλά αποτελέσματα σε ολα τα κοριτσια

Εχει η frezyderm τα πάντα για την περιποιηση 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Christin88 said:

Δυστυχως ειναι για 1 μηνα γιατι ειναι ανοιχτη .. τουλαχιστον ο δικος μου γιατρος αυτο μ ειπε..

Οκ ευχαριστώ πάντως, άλλοι λένε ένα μήνα άλλοι τρεις. Εύχομαι η προσπάθεια σου να ήταν επιτυχημένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , GBAL είπε:

Οκ ευχαριστώ πάντως, άλλοι λένε ένα μήνα άλλοι τρεις. Εύχομαι η προσπάθεια σου να ήταν επιτυχημένη.

Ρωτα και εσυ τον γιατρο σου και πες μου .. σε ευχαριστω πολυ μακαρι!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Terry1986 said:

Δεν ξέρω εχω απογοητευτει.. σκεφτομαι μηπως ακουσα λαθος και μου ειπε EB1 και ειναι δηλαδη μονο ο αριθμος του σταδιου διογκωσης.. διαβαζω πως στο σταδιο 1 ειναι πρωιμη βλαστοκυστη και μηπως εννοουσε αυτο η μαια που μου το μετέφερε (και το ΕΒ ειναι early blastocyst).. :confused:

Μήπως σου είπε AB1? Γιατί το Α (Έι) στην λατινική είναι πιο πιθανό να το άκουσες για F (Εφ) απ' ότι το Ε (ι). Άσε που με βαθμολογία πάνω από C δεν τα κρατάνε. Το 1 είναι πρώιμη βλαστοκύστη πράγματι, μπορεί να την κατέψυξαν νωρίς  


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Μήπως σου είπε AB1? Γιατί το Α (Έι) στην λατινική είναι πιο πιθανό να το άκουσες για F (Εφ) απ' ότι το Ε (ι). Άσε που με βαθμολογία πάνω από C δεν τα κρατάνε. Το 1 είναι πρώιμη βλαστοκύστη πράγματι, μπορεί να την κατέψυξαν νωρίς  

Λες ε?? Με πηρε τηλ η μαια να με ενημερωσει ισως δεν ακουσα καλα εχεις δικιο για το A με το F. Θα την παρω ξανα αν ειναι. Θυμαμαι την 5η μερα απο την γονιμοποίηση με ειχαν παρει απο το εμβρυολογικο και μου ειχαν πει πως εχουν φτασει απο τα εννεα τα πεντε σε βλαστοκυστες και ακομα δυο που θα τα αφησουν αλλη μια μερα να δουν μηπως προχωρησουν γτ ειχαν μεινει στασιμα ή προσωρουσαν αργα κατι τετοιο δεν θυμαμαι καλα..κ τελικα με πηραν την επομενη κ με ενημερωσαν πως δεν προχωρησαν.. αρα οπως λες αν δεν ηταν καλη αυτη η βλαστοκυστη δε θα την ειχαν κρατησει.. 

Σε ευχαριστω πολυ με ηρεμησες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Terry1986 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ κοριτσι μουωγια ρην απαντηση σου!! Ναι ναι σε αυτον τον κυκλο και το κατεψυγμενο και η βλαστοκυστη που ελπιζω να παρουμε!

Απλα ο αντρας μου επιμενει να βαλουμε μονο το ενα που εχουμε, εγω θεωρω πως πρεπει να βαλουμε 2 για πιο πολλες πιθανοτητες οπως λες και εσυ.. απο την αλλη βεβαια σκεφτομαι πως δεν εχουμε κ ιδεα τι γινεται με το σπερμα.

Το ενα παγωτινι που μας εχει μεινει ειναι απο κανονικη διεγερση με γκοναλ περσι τον Δεκέμβρη οποτε δεν ξερω πως ανταποκρινομαι.. Ειχαμε παρει 11 ωριμα, 9 γονιμοποιησεις και 5 βλαστοκυστες που μ ειπε πως ειναι πολυ καλο ποσοστο για ατομο με πολυκυστικες.. επίσης δε ξερω στα κεντρα που ειστε ποσο κοστιζουν ολα αλλα εμενα η 2 ΕΤ των κατεψυγμενων μ κοστισε 900 ευρω και τωρα για τον φυσικο κυκλο, ωοληψια βλαστοκυστες και ΕΤ μ ειπαν περιπου 1.800.

Γενικα δεν ξερω εχω πελαγωσει με ολα και νιωθω πως περναει ο καιρος κ ο γιατρος σχολιαζει συνεχεια την ηλικια μου σε συνδυασμο με τις πολυκυστικες.. επισης επειδη οι κυκλοι μου ειναι μεγαλοι εχω χοντρικα περιπου 10 περιοδους τον χρόνο ..

Σας ζαλισα παλι!

Ευχαριστωωωω!!! ❤️

Τι εννοεις σχολιάζεις την ηλικία σου;;; μια χαρά είσαι στα 36! Εγώ που είμαι 39.5 και ξεκίνησα τώρα τη διαδικασία, στο πρώτο ραντεβού με τον γιατρό μου είπε πως αφού έχω πολυκυστικες έχω απόθεμα, το θεμα είναι η ποιότητα που θα βγει και στον πρώτο υπέρηχο την 6η μέρα χάρηκε που έβλεπε αυγουλακια!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Alex@ είπε:

Τι εννοεις σχολιάζεις την ηλικία σου;;; μια χαρά είσαι στα 36! Εγώ που είμαι 39.5 και ξεκίνησα τώρα τη διαδικασία, στο πρώτο ραντεβού με τον γιατρό μου είπε πως αφού έχω πολυκυστικες έχω απόθεμα, το θεμα είναι η ποιότητα που θα βγει και στον πρώτο υπέρηχο την 6η μέρα χάρηκε που έβλεπε αυγουλακια!

Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!! ❤️ Εισαι σε φαση διεγερσης τωρα?

Γενικα μου ειχε πει πως ειναι πιο ευκολη μια εξωσωματικη σε μια γυναικα 38 σε σχεση με μια που εχει ΣΠΩ 36 (δεν μου το λεει με υφακι αλλα σαν γεγονος και πως δεν ειμαι καλος συνδυασμός με το μη καλο σπερμα τ αντρα μ).. Γιατι ναι μεν εχουμε αποθεματα αλλα συχνα οχι καλα ποιοτικα.. βεβαια μ ειπε πως για κοπελα με ΣΠΩ ειχα πολυ καλα αποτελεσματα (9 γονιμοποιησεις και 5 βλαστοκυστες). Η αληθεια ειναι πως επειδη εμπιστευομαι την γυναικολογο μου πηγα στον εξωσωματικο που μ προτεινε κ δεν ασχοληθηκα αλλο.. δεν πηρα καποια αλλη γνωμη γιατι δεν ηθελα να μπλεχτω κ να προβληματιστω..

Εχω αρχισει βεβαια πλεον να αναθεωρω.. με εκνευριζει που μιλαω μονο με τις μαιες.. βεβαια εχω καταλαβει πως συμβαινει συχνα αυτο σε πολλες κοπελες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Christin88 είπε:

Δυστυχως ειναι για 1 μηνα γιατι ειναι ανοιχτη .. τουλαχιστον ο δικος μου γιατρος αυτο μ ειπε..

Κορίτσι μου επειδη κ εγώ έχω ανοιχτή γκοναλ, ρώτησα την μαία κ μου είπε ότι η γκοναλ επειδή είναι σε πένα,δεν λήγει άμεσα κ να την αφήσω προς το παρόν στο ψυγείο.Κοριτσια μήπως ξέρετε οι υπόλοιπες?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Terry1986 said:

Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!! ❤️ Εισαι σε φαση διεγερσης τωρα?

Γενικα μου ειχε πει πως ειναι πιο ευκολη μια εξωσωματικη σε μια γυναικα 38 σε σχεση με μια που εχει ΣΠΩ 36 (δεν μου το λεει με υφακι αλλα σαν γεγονος και πως δεν ειμαι καλος συνδυασμός με το μη καλο σπερμα τ αντρα μ).. Γιατι ναι μεν εχουμε αποθεματα αλλα συχνα οχι καλα ποιοτικα.. βεβαια μ ειπε πως για κοπελα με ΣΠΩ ειχα πολυ καλα αποτελεσματα (9 γονιμοποιησεις και 5 βλαστοκυστες). Η αληθεια ειναι πως επειδη εμπιστευομαι την γυναικολογο μου πηγα στον εξωσωματικο που μ προτεινε κ δεν ασχοληθηκα αλλο.. δεν πηρα καποια αλλη γνωμη γιατι δεν ηθελα να μπλεχτω κ να προβληματιστω..

Εχω αρχισει βεβαια πλεον να αναθεωρω.. με εκνευριζει που μιλαω μονο με τις μαιες.. βεβαια εχω καταλαβει πως συμβαινει συχνα αυτο σε πολλες κοπελες!

Θεωρεί δηλαδή ο γιατρός σου ότι μειώνονται τα ποσοστά στην δημιουργία βλαστοκυστων ή στα ποσοστά που αυτές δίνουν εγκυμοσύνη; Με ενδιαφέρει η απάντηση γι αυτό σε ρωτάω. Γιατί εγώ από γονιμοποιήσεις τα έχω πάει άριστα αλλά στις εμβρυομεταφορές τζίφος. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Θεωρεί δηλαδή ο γιατρός σου ότι μειώνονται τα ποσοστά στην δημιουργία βλαστοκυστων ή στα ποσοστά που αυτές δίνουν εγκυμοσύνη; Με ενδιαφέρει η απάντηση γι αυτό σε ρωτάω. Γιατί εγώ από γονιμοποιήσεις τα έχω πάει άριστα αλλά στις εμβρυομεταφορές τζίφος. 

Για τις βλαστοκυστες καταλαβα πως το ειχε πει.. γτ στην συναντηση που καναμε μετα την δευτερη προσπαθεια που ειχαμε την μηδενικη χοριακη μας ειχε πει πως ειμαι τυχερη γιατι ενω εχω ΣΠΩ ειχα πολυ καλο ποσοστο γονιμοποιησεων και βλαστοκυστων (αναλυτικα μ πηρε 14, τα 11 ηταν ωριμα εκ των οποιων τα 9 γονιμοποιηθηκαν κ προεκυψαν οι 5 βλαστοκυστες). Επισης ανεφερε παλι πως μετα τα 35 δυστυχως η ποιοτητα των ωαριων αρχιζει να πεφτει και δινει συχνα εμβρυα με χρωμοσωμικες ανωμαλιες. Μας προτεινε σε επομενη διεγερση να κανουμε προεμφυτευτικο.

Εσενα αν καταλαβα καλα γινονται βλαστοκυστες αλλα δεν προχωράνε μετα απο την ΕΤ? Σας εχουν προτεινει κ εσας προεμφυτευτικο? Εμας μας ειπε πως το οτι εμεις εχουμε καθαρους καρυοτυπους ζευγους δεν σημαινει κατι κ γι' αυτο καλο θα ηταν να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Lotos said:

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία..θα το αναφέρω στον γιατρό αν και μου είπαν για υστεροσαλπιγγογραφια.ωστοσο ,έχω ανησυχήσει γτ  στον προηγούμενο μήνα πήρα σερπαφαρ λόγω σπω ,έκανα ωορρηξία 21η μέρα  αλλά εδώ και 3μερες έχω καφέ περίοδο και όχι αίμα κανονικό..επίσης αρνητικά τεστ εγκυμοσύνης...δεν ξέρω τι είναι πάλι αυτό ..πήρα τον γιατρό αλλά λείπει...έχει κάποια ανάλογη εμπειρία?

Κοριτσι δεν ειμαι γιατρος αλλα το πιθανοτερο να ειχες κυστικο ωοθηλακιο και να μπηκε σε φαση αναδρομης(να φευγει δλδ) κ γι αυτο το καφε αιμα..συνηθως φευγουν μαζι με την περιοδο κ δεν τα παιρνουμε χαμπαρι...καμια φορα ομως κ σε ασχετη φαση κυκλου..Η ανωμαλια με η χωρις κυστουλα απ το σερπαφαρ..τα κανει αυτα το χαπι αυτο..εγω εκτος απο καλα ωοθηλακια ειχα κ 4 κυστες μετα που το πηρα! Ειχα καφε αιμα μια δυο μερες κ μετα λιγο καθυστερηση..Και καμια φορα συνεχιζει τα περιεργα κ στον επομενο κυκλο..Μην ανησυχεις ομως,δεν ειναι κατι σοβαρο η μονιμο σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι μηπωε ξερει καμια.. Την ωρα της ετ ο γιατρος ρωτησε την εμβρυολογο αν τα 2 εμβρυα που βαλαμε ειναι αυτα της 2η φασης και οτι θελει να ξερει... Παιζει καποιο ρολο; αλλαζει κατι; οταν τον ρωτησα δεν μου ειπε τπτ.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...