Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, vasoula88 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια….μια ερώτηση να κάνω ως άσχετη…οι αντιπηκτικές που χρησιμεύουν μετά την ετ;;στην 1η προσπάθεια δεν μου είχε γράψει,τώρα για τη 2η μου έγραψε τις inohep…ξέχασα να τη ρωτήσω….

Καλησπέρα και σε σένα και καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου❤️ Είχα κάνει όλες τις εξετάσεις για θρομβοφιλια και παρόλο που βγήκαν άριστες,η αιματολογος μου είχε πει πως πρέπει να ξεκινήσω αντιπηκτικες,μικρή δόση βέβαια,για τους εξής λόγους: Ηλικία (37),πρώην καπνίστρια, βάρος, εξωσωματική. Οπότε έπαιρνα αντιπηκτικες σε όλη την εγκυμοσύνη και έξι εβδομάδες μετά τη γέννα. Αλλά άξιζε τον κόπο,γέννησα μια υγιέστατη μπέμπα πριν 3μηνες❤️ Η κολλητή μου έχασε το μωρό της όταν ήταν επτά μηνών έγκυος,επειδή έπαθε θρόμβωση,οποτε λέω καλύτερα να γίνω σουρωτηρι,πάρα να βιωσω κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

50 minutes ago, Neverstop said:

Κι εγώ αυτό πιστεύω @kateriiina25, πως είναι καθαρά θέμα τύχης και πως μέσα σε όλα αυτά τα έμβρυα είναι παραπάνω του ενός παιδιά σου! Υπομονή, θα έρθει η ώρα! 

Μωρέ ναι, κάπου εκεί είναι... 😏 αλλά θα έρθει με κορτιζόνη ή χωρίς;; 😆


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Κορίτσια ποια είναι η γνώμη σας για κορτιζόνη στην ετ σε περίπτωση Χασιμότο; Η Οικονομόπουλου λέει δεν την χρειάζομαι σε καμία περίπτωση και να μην πάρω, η Λευκού λέει να πάρω. Το ίδιο και για το Σαλοσπίρ. Στην 1η είχα κάνει χωρίς και στις άλλες δύο με. Δεν ξέρω τι να κάνω στην επόμενη όμως 

Εγώ με χασιμοτο είχα πάρει κορτιζονη, μικρή δόση, 10mg από την αρχή του κύκλου. Έγκυος έμεινα, άσχετα που σταμάτησε λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών, οπότε δε νομίζω ότι η κορτιζονη επηρρεασε κάπου αρνητικα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Μωρέ ναι, κάπου εκεί είναι... 😏 αλλά θα έρθει με κορτιζόνη ή χωρίς;; 😆

Αυτό το αφήνουμε στους γιατρούς.. Εξάλλου λίγες μέρες κορτιζόνη μπορούν να κάνουν κακό? Δεν είναι ότι θα παίρνεις και αιώνια. Απλοϊκά το θέτω το ξέρω, αλλά δεν ξέρω πραγματικά γιατί να μπαίνουμε σε διλήμματα για πράγματα που πρέπει άλλοι να μας καθοδηγούν. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Neverstop said:

Αυτό το αφήνουμε στους γιατρούς.. Εξάλλου λίγες μέρες κορτιζόνη μπορούν να κάνουν κακό? Δεν είναι ότι θα παίρνεις και αιώνια. Απλοϊκά το θέτω το ξέρω, αλλά δεν ξέρω πραγματικά γιατί να μπαίνουμε σε διλήμματα για πράγματα που πρέπει άλλοι να μας καθοδηγούν. 

Γιατί εκανα το λάθος να πάω σε 2 γιατρούς ίδιας ειδικότητας που ειναι η μέρα με την νύχτα και πρέπει να κάνω μία επιλογή τώρα


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Γιατί εκανα το λάθος να πάω σε 2 γιατρούς ίδιας ειδικότητας που ειναι η μέρα με την νύχτα και πρέπει να κάνω μία επιλογή τώρα

Γενικα επειδή σε αυτά τα θέματα κ οι γιατροί σιγουροι δεν είναι δοκιμάζουν απλως κ πάνε δεν χάνεις κάτι να παρεις κορτιζονη. Ισως υπάρχει κ κάτι που εμποδίζει κ δεν το έχεις βρει κ λυθεί με την λήψη κορτιζόνης. 

Κοίτα εγώ έχω αντισώματα γύρω στα 300 κοντα ειναι παντα υπάρχουν κ κοπελες που έχουν κ κοντα στο 1000 σίγουρα αυτό δείχνει την αντίδραση του οργανισμού στο αυτόνοσο. Ισως μια υπερβολική αντίδραση εμποδίζει κ το θέμα της σύλληψης. Ολα ειναι θέμα οργανισμού οποτε νομίζω το απόλυτο δεν υπάρχει στην απόφαση να παρεις ή όχι. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Γιατί εκανα το λάθος να πάω σε 2 γιατρούς ίδιας ειδικότητας που ειναι η μέρα με την νύχτα και πρέπει να κάνω μία επιλογή τώρα

Μάλλον το έχεις ξαναγράψει και μου διαφεύγει. Σε αυτήν την ετ σου εδωσαν κορτιζόνη;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω μια γυναίκα που προσπαθούσε χρονια για παιδι κ κάποια στιγμή είχε ένα ατύχημα κ μπήκε νοσοκομειο . Μόλις βγήκε απτο νοσοκομειο εμεινε εγκυος φυσιολογικα προφανώς με τα φάρμακα απτο ατυχημα κάτι διορθώθηκε κάτι ξυπνησε κ λειτούργησε το συστημα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ele@n είπε:

Μάλλον το έχεις ξαναγράψει και μου διαφεύγει. Σε αυτήν την ετ σου εδωσαν κορτιζόνη;

Ναι έπαιρνε 

απλα ρώτησε σε επόμενη ετ τι να κάνει …

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

@kateriiina25 Θα πετύχεις σίγουρα,το παλεύεις σκληρά και δεν υπάρχει περίπτωση, όποιος παλεύει, εκείνον περιμένει η επιτυχία λίγο πιο κάτω.. Διάβασα τώρα τις ανησυχίες σου και μου γεννήθηκε μια σκέψη και ήθελα να τη γράψω.. εγώ στη θέση σου θα σκεφτόμουν το ΕΡΑ τεστ (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) και τον προεμφυτευτικό έλεγχο των εμβρύων..αξίζει, τα έμβρυα είναι πολλά και δεν θα στοιχίσει και τόσα, μου είχαν δώσει ένα κατάλογο με τα κόστη στο γεν. και θυμάμαι ότι όσο πιο πολλά είναι τα έμβρυα τόσο λιγότερα τα χρήματα..

Αν είχα κι εγώ τόσα έμβρυα (που ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα) θα τα πήγαινα προεμφυτευτικό..θα έκανα ΕΡΑ + προεμφυτευτικό, μην σου πω από την 1η προσπάθεια. Στην Αμερική το κάνουν ήδη από την 1η προσπάθεια, όπως κάνουμε εμείς καρυότυπο για παράδειγμα, είναι στον στάνταρ έλεγχο.

Αυτό σκέφτηκα. Καλή δύναμη, όλα θα πάνε καλά, απλά θέλει λίγο υπομονή ακόμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Έχεις χρόνο να το σκεφτείς και αν θες τη γνώμη μου οι ταχυκαρδίες θα μπορούσαν να είναι και από άγχος. Με τόση συσσωρευμένη πίεση κάπου θα ξεσπάει και ο οργανισμός μας! Επίσης θα μπορούσες για να σου φύγει και η ιδέα να κάνεις μια επίσκεψη σε έναν καρδιολόγο.

@kateriiina25 επειδή έχω και εγώ χασιμοτο ,υπήρξε μια περίοδος που είχα άγχος και στρες ,μου δημιουργήθηκαν ταχυπαλμιες,τάσεις λιποθυμίας ,κάνοντας όλες τις εξετάσεις και καρδιολογικες ακόμη και μαγνητική εγκεφάλου απεφάνθη οι γιατροί ότι λόγω του άγχους σε συνδιασμό με χασιμοτο τα πάθαινα όλα αυτά ,το αποτέλεσμα να το ξεπερασω ήταν να σταματήσω να αγχώνομαι ...και στην ουσία ψυχικά δούλεψα μόνη μου εσωτερικά χαλαρώνοντας και λέγοντας στον εαυτό μου ότι είναι να γίνει θα γίνει ,έτσι σταμάτησαν όλα αυτά..το χασιμοτο είναι σιωπηλό..και το άγχος το φουντώνει...πιθανότατα από άγχος να παθαίνεις ταχυκαρδίες ,αντίσταση στην ινσουλίνη επίσης το έχεις ελέγξει πίνεις glugo free? Εγώ ναι γιατί και αυτό είχε επηρεάσει τη πίεση μου και παλμούς μετά από το πρώτο ιστορικό μου .. απλά έβαλα κάποια στον αυτόματο και ότι γίνει ...όταν νιώσω πάλι ότι υπερβολικά αγχώνομαι προσπαθώ να λέω πάλι το ίδιο,να με πειθώ..ότι γινει θα γίνει είναι πάνω από εμένα ..θέλει προσωπική δουλειά αν όχι καθοδήγηση ψυχολογική από επαγγελματια..συγνώμη αν κούρασα,παραθέτω τη δική μου κατάσταση μήπως βοηθηθεί ψυχικά,και πως το ξεπέρασα,το ξεπερνώ όταν ανά περιόδους με πιάνει όπως τώρα που εννια μήνες ζω τη διαδικασία ωοληψιων κα..συν τα τρία χρόνια υπογονιμότητας...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Γιατί εκανα το λάθος να πάω σε 2 γιατρούς ίδιας ειδικότητας που ειναι η μέρα με την νύχτα και πρέπει να κάνω μία επιλογή τώρα

Καλά έκανες και ζήτησες 2η και 3η γνώμη εάν υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει. Μίλησε με τον ιατρό σου και πες του τι σε προβληματίζει για να σε καθοδηγήσει να πάρετε την σωστή απόφαση. Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις, εκεί τριγύρω βρίσκεται το τυχερό εμβρυάκι σου 🙂

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Σίγουρα εσυ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου αλλά οι ταχυκαρδίες είναι σύμπτωμα άγχους ή κρίσης πανικού, όπου εμείς δεν είμαστε σε θέση να το καταλάβουμε. Λογικό να ψάχνεις κάτι να αλλάξεις ή να διορθώσεις στην επόμενη ετ αλλά δεν πιστεύω ότι έχεις κάποιο θέμα, άλλωστε έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις. Είναι θέμα χρόνου να πέσεις στο καλό έμβρυο, μπορεί να ήταν και δίπλα από αυτά που επέλεξαν δεν ξέρεις. Πάντως όλο και πλησιάζεις στον στόχο!

Συμφωνώ με το @sporaki,κάποιες φορές δενκαταλαβαινουμε το άγχος και αυτό μας βαραρι ,όλα είναι μια στιγμή ,ένα σωστό timing, τα μωράκια σου είναι εκεί ..μήπως να πας πιο καθαρή μήπως να πάρεις αυτά που χρειάζεσαι μόνο; Με συζήτηση και με το γιατρό και με αιματολογο και με ενδοκρινολ συνδυαστικά ίσως καταλήξεις ;

10 ώρες πρίν, Nels είπε:

Εγώ με χασιμοτο είχα πάρει κορτιζονη, μικρή δόση, 10mg από την αρχή του κύκλου. Έγκυος έμεινα, άσχετα που σταμάτησε λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών, οπότε δε νομίζω ότι η κορτιζονη επηρρεασε κάπου αρνητικα

Κορτιζόνη έπαιρνες λόγω χασιμοτο;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επικοινώνησα χθες με τον ιατρό μου για να τον ενημερώσω σχετικά με το αποτέλεσμα της χοριακής και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω δεύτερη επαναληπτική μέτρηση καθώς την θεωρεί ότι είναι υψηλή (138) και δεν το συστήνει σε αυτές τις τιμές 🤔😮 έχετε ανάλογη εμπειρία; Η μια τιμή δεν παρέχει πολλές πληροφορίες εάν δεν υπάρχει μια φυσιολογική εξέλιξη - διπλασιασμός, πως θα γνωρίζουμε εάν πράγματι πάνε καλά τα πράγματα, δυστυχώς τα περιστατικά είναι αρκετά. Φυσικά και επέμενα και ζήτησα ότι θέλω να γίνει και 2η μέτρηση για να είμαι πιο σίγουρη και ήρεμη. Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, εύχομαι γρήγορα να πάρετε στα χέρια σας το θετικό αποτέλεσμα ❤️

  • Μου αρέσει 2
  • Μπερδεμένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Κορίτσια επικοινώνησα χθες με τον ιατρό μου για να τον ενημερώσω σχετικά με το αποτέλεσμα της χοριακής και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω δεύτερη επαναληπτική μέτρηση καθώς την θεωρεί ότι είναι υψηλή (138) και δεν το συστήνει σε αυτές τις τιμές 🤔😮 έχετε ανάλογη εμπειρία; Η μια τιμή δεν παρέχει πολλές πληροφορίες εάν δεν υπάρχει μια φυσιολογική εξέλιξη - διπλασιασμός, πως θα γνωρίζουμε εάν πράγματι πάνε καλά τα πράγματα, δυστυχώς τα περιστατικά είναι αρκετά. Φυσικά και επέμενα και ζήτησα ότι θέλω να γίνει και 2η μέτρηση για να είμαι πιο σίγουρη και ήρεμη. Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, εύχομαι γρήγορα να πάρετε στα χέρια σας το θετικό αποτέλεσμα ❤️

Περίεργο που δεν ζήτησε , κανε άλλη μια καλά λες , θα πας Δευτέρα ;Εμενα με πρώτη χοριακη 474 μου ζήτησε άλλες δυο …

πρίν από 6 λεπτά , silvy22 είπε:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...