Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 minutes ago, Blue Velvet said:

      Ξέρεις τι σκέφτηκα? Στην επόμενη προσπάθεια δεν θα κάνω κανένα τεστ και θα πάω μόνο για χοριακη.Επισης,αν δεν πιάσει ούτε το επόμενο,πιστεύω πως όλο και κάποιο υγιές θα έχουμε από την επόμενη ωοληψια.Ευτυχως έχω σούπερ γιατρό,τον εμπιστεύομαι 100%

      Εσύ τι έκανες για να μηδενιστεί η χοριακη? 

      Εμένα ήταν στα ύψη η χοριακη 3 μέρες καθυστέρηση 4000 μετά έφτασε 10000 ημπγν Ελλάδα εδώ στηβ Αγγλία όταν γύρισα δεν μετρήσαμε χοριακη προχωρησαμε σε απόξεση μάλιστα  2 εβδομάδες μετά …Όοτε σκέψου τώρα τι τράβηξα στην αναμονή μέχρι τιν απόξεση … με αιμορραγίες φοβερές άστο ...  πρώτη εγκυμοσύνη μετά από τόσο καιρό και μ βγήκε από τη μύτη … το μετά δεν στο περιγράφω που είχα συμπτώματα έως και τρεις μήνες μετά .. έπειτα επιτέλους μας δέχτηκαν για εξωσωματική λόγω μεγάλης αναμονής και εκεί που συζητήσουμε ακόμα και για δωρεα ωαρίων γιατί δεν βλέπαμε πολλά ωάρια με αρξετα χαμηλή αμη έφτασα σε ένα καλό σημείο να μετράω 5 βλαστοκυστες … 4 τις βάλαμε κατάψυξη … τώρα τι να πω δεν σφιζω και από τύχη στο θέμα μητρότητα αλλά δεν χάνω τη πίστη μου … αλλά αισιόδοξη δ είμαι .. κάτι τρέλα μου κάνει π οργανισμός μου . Μια ξυπνάω με πόνους στήθος την άλλη τίποτα, μια είναι πρησμενο μια όχι … σήμερα δ έχω τίποτα δηλαδή . Το τεστ αχνο χθες  σήμερα η γραμμή ανάθεμα κ εάν ήταν εκεί .. και από τα βίντεο που βλέπω στο εξωτερικό οι γραμμές είναι εκεί κ μετά από ένα μήνα .. κάτι δηλαδή δ μ κολλάει .. όποτε ότι είναι να γίνει ας γίνει πραγματικά κουράστηκα …

      • Ευχή 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Xristina96 είπε:

Καλημέρα!!

Είναι άριστη η βλαστοκυστη! 1 θέλουμε και καλό!! Εάν πιάναμε ότι μας έβαζαν θα είχαμε όλες δίδυμα και τρίδυμα! Μόνο το 10% των εξωσωματικων κάνουν δίδυμα. 1 άριστο θέλεις τίποτα άλλο ❤️ Όλα θα πάνε περίφημα!! Να μην αγχώνεστε.

Αυτό προσπαθώ να της εξηγώ και εγώ ακόμη και ο γιατρός της αυτό λέει,  δεν ήθελε δίδυμα και γιατί είναι μικροκαμωμενη και γιαυτό το 1

Πιστεύω και εγώ ότι θα πάει καλά, οι συνήθειες όλες ήταν μια χαρά,  οπότε τώρα αναμένουμε χοριακή 

Εύχομαι από εδώ και πέρα η εγκυμοσύνη σου να κυλάει όμορφα και ήρεμα 🙏

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Troia είπε:

Είναι 14 μηνών και θηλάζει μόνο το βράδυ σαν παρηγοριά για να τη βοηθήσει να κοιμηθεί. Προσπαθούμε να το κόψουμε και αυτό, αλλά τώρα με το βρεφονηπιακό και τις ιώσεις θα μας πάει λίγο πίσω...

Ευχαριστώ, αγάπη μου!

Ναι, να το πάρεις και αυτό και το άλλο του ίδιου συγγραφέα για τη διατροφή. Έχει γράψει κι ένα για το θηλασμό, αλλά με κάλυψαν τα σεμινάρια που σου έλεγα και γενικά δεν έχω απορίες πάνω στο θέμα, οπότε δεν το πήρα. Όπως και μου άρεσαν όλα τα βιβλία της σειράς "τι να περιμένεις" (θέλεις μήπως να σου στείλω αυτό για την εγκυμοσύνη; το έχω σε .pdf στα αγγλικά), γιατί είναι πολύ αναλυτικά. Το μόνο κακό είναι ότι βασίζονται στην αμερικανική πραγματικότητα.

Φαντάζομαι θέλει πολύ υπομονή για να αποθηλασεις και πολύ προσπάθεια!!Ειδικά όταν και το παιδάκι πάει πρώτη φορά σταθμό!!Το καλό είναι ότι θηλάζεις μόνο το βράδυ οπότε είσαι ήδη στα μισά της προσπάθειας!!Καλό κουράγιο!!

Τα βιβλία που ανέφερες τα είδα και τα έχω παραγγείλει ήδη!!Ουσιαστικά δίνουν συμβουλές στις νέες μητέρες για το μεγάλωμα των παιδιών τους σε κάθε στάδιο της ανάπτυξης τους!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Anniee είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 

Καταρχήν συγχαρητήρια στα κορίτσια με τις θετικές χοριακες,  μια τελειομηνη και καλή εγκυμοσύνη εύχομαι και στα κορίτσια που παλεύουν μην τα παρατατε θα έρθει και το θετικό ❤

Πρόκειται για φιλικό μου άτομο,  έκανε μια εμβρυομεταφορά την Δευτέρα,  ήθελε μια βλαστοκυστη να βάλει,  στο χαρτί που πήρε γράφει 5ΑΑ , hatching  της είπαν άριστη και έχει πιθανότητες πολλές έστω που είναι και μια , ο λόγος που έχει προχωρήσει είναι κλειστές σάλπιγγες

Για να την ενθαρρύνω και να διαβάσει εδώ,  πέτυχαν κοπέλες με 1 βλαστοκυστη,  είναι όντως καλή όπως σας τα έγραψα για ποιότητα κλπ; 

Πρώτη της φορά και έχει την αγωνία της και τι γίνεται 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

@Troia με το καλό η επόμενη προσπάθεια σου,  έτσι να μοιράζεις τος γνώσεις σου και να βοηθάς πάντα ❤

Σε ευχαριστώ πολύ, αγάπη μου! Τι κάνουν τα μικρούλια σου; Πόσο είναι τώρα; Πώς τα πάτε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele@n είπε:

ότι τα δύο δεν ήταν κατάλληλα, τα άλλα τα προχώρησαν και γονιμοποιήθηκε το ένα. 

Οκ. Άρα λογικά δεν ήταν ώριμα. Τα πήρε όπως είπες αλλά δεν ήταν για γονιμοποίηση.  Αν δεν είναι ώριμα δεν τα προχωράνε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Giouli36 είπε:

Φαντάζομαι θέλει πολύ υπομονή για να αποθηλασεις και πολύ προσπάθεια!!Ειδικά όταν και το παιδάκι πάει πρώτη φορά σταθμό!!Το καλό είναι ότι θηλάζεις μόνο το βράδυ οπότε είσαι ήδη στα μισά της προσπάθειας!!Καλό κουράγιο!!

Τα βιβλία που ανέφερες τα είδα και τα έχω παραγγείλει ήδη!!Ουσιαστικά δίνουν συμβουλές στις νέες μητέρες για το μεγάλωμα των παιδιών τους σε κάθε στάδιο της ανάπτυξης τους!!

Ναι, είναι λίγο ζόρι, γιατί έχει μεγαλώσει πια και μου το ζητάει η ίδια, μου κατεβάζει και το φερμουάρ της ζακέτας μου όταν θέλει να θηλάσει, οπότε προσπαθώ να την ξεγελάω και να την κάνω να ξεχνιέται...

Ποια λες, τα αμερικάνικα ή του Παπαβέντση; Του Παπαβεντσή είναι πιο πολύ to the point, ενώ τα αμερικάνικα είναι αναλυτικά μέχρι αηδίας. Αλλά μέσα στα αμερικάνικα εγώ βρήκα πάρα πολλές απαντήσεις! Ο Παπαβέντσης όμως σε κάποια θέματα είναι ρητός και κατηγορηματικός και αυτό βοηθάει επίσης, το αμερικάνικο τα γράφει πιο Politically correct. Εγώ συστήνω και τα 2. Διάβασα και το 1ο βιβλίο της σειράς Μοντεσόρι στο σπίτι, αλλά θεωρώ τις αρχές της προσέγγισης αυτής πολύ δύσκολο να εφαρμοστούν και θεωρώ ότι απευθύνονται περισσότερο σε εκπαιδευτικούς. Σε κάποια σημεία βέβαια βοηθάνε, π.χ. για να μιλάς θετικά στο παιδί.

πρίν από 37 λεπτά , Giouli36 είπε:

Κοπέλα μου τι γλυκιά είσαι με την καλή κουβέντα για όλες μέσα στο forum το έχω παρατηρήσει!!!!

Εντάξει η δική μου η παιδίατρος δεν είναι πολύ υπέρ της πιπιλας και θεωρεί ότι το χέρι στο στόμα κόβεται πιο εύκολα αν θέλει και το παιδί βέβαια!!Τώρα βέβαια έχουμε 3 μέρες σερί που ο μπέμπης όταν νυσταζει βάζει αντίχειρα για να κοιμηθει, προφανώς τον ηρεμεί και τον νανουριζει!!Βεβαια αν του δώσω πιπιλα μάλλον θα την πάρει και αυτή!!θα αρχίσω να δίνω μόνο πριν τον ύπνο για να δω αν θα μου την πάρει τώρα που ξεκίνησε να βάζει το δάχτυλο στο στόμα!!είναι και

εξοικειωμενος με το θέμα της πιπιλας γιατί και τώρα από το ένα στήθος θηλάζουμε με ψευτοθηλη!!

Με το θέμα του θηλασμου είμαι πολύ τυχερη γιατί παρότι θηλάζω αποκλειστικά ο μπέμπης δεν είχε ποτέ προσκόλληση στο στηθος μου!!Και από κιλά είμαστε στα ανώτερα δυνατά, είμαστε 6600 και 1,64 ύψος!!Σε λίγο δε θα μου χωράει στην αλλαξιερα!!Αλλά χαλάλι του!

Να'σαι καλά κοπέλα μου να χαίρεσαι τη μπουμπου σου και να την κάνεις "μορφη" όπως είσαι εσύ!!(για να μην παρεξηγηθώ το μορφή το χρησιμοποιώ για άτομα που είναι και γαμω τα ατομα)!!!!

64 cm εννοείς...Ναι, είναι μεγάλος για την ηλικία του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Σποράκι είπε:

Οκ. Άρα λογικά δεν ήταν ώριμα. Τα πήρε όπως είπες αλλά δεν ήταν για γονιμοποίηση.  Αν δεν είναι ώριμα δεν τα προχωράνε.

τι σημαίνει ότι δεν είναι ώριμα; ότι δεν έχουν υλικό μέσα ή λόγω μεγέθους;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Troia είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, αγάπη μου! Τι κάνουν τα μικρούλια σου; Πόσο είναι τώρα; Πώς τα πάτε;

Εμείς είμαστε 17 μηνών,  χαμουλης γενικώς! 

Είναι όμως συνεργασιμα παιδάκια, παίζουν,  τώρα υπάρχει και καλύτερη συνεννόηση,  περνάμε μια χαρά!

Εσείς πως τα πάτε; μεγαλώσε και η μπουμπου σας 

Πολλά φιλάκια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Troia είπε:

Ναι, είναι λίγο ζόρι, γιατί έχει μεγαλώσει πια και μου το ζητάει η ίδια, μου κατεβάζει και το φερμουάρ της ζακέτας μου όταν θέλει να θηλάσει, οπότε προσπαθώ να την ξεγελάω και να την κάνω να ξεχνιέται...

Ποια λες, τα αμερικάνικα ή του Παπαβέντση; Του Παπαβεντσή είναι πιο πολύ to the point, ενώ τα αμερικάνικα είναι αναλυτικά μέχρι αηδίας. Αλλά μέσα στα αμερικάνικα εγώ βρήκα πάρα πολλές απαντήσεις! Ο Παπαβέντσης όμως σε κάποια θέματα είναι ρητός και κατηγορηματικός και αυτό βοηθάει επίσης, το αμερικάνικο τα γράφει πιο Politically correct. Εγώ συστήνω και τα 2. Διάβασα και το 1ο βιβλίο της σειράς Μοντεσόρι στο σπίτι, αλλά θεωρώ τις αρχές της προσέγγισης αυτής πολύ δύσκολο να εφαρμοστούν και θεωρώ ότι απευθύνονται περισσότερο σε εκπαιδευτικούς. Σε κάποια σημεία βέβαια βοηθάνε, π.χ. για να μιλάς θετικά στο παιδί.

64 cm εννοείς...Ναι, είναι μεγάλος για την ηλικία του

Τα βιβλία του Παπαβεντση!!Παρήγγειλα και ένα βιβλίο της σειράς μοντεσορι για να δω αν θα μου αρέσει!!Για τα αμερικανικά να σου πω την αλήθεια μου δε με πολυενδιαφερει!!

Ναι 64 cm, βιάστηκα να τον μεγαλώσω.... Πήρε από τον πατέρα του στο ύψος!!Και όχι μόνο βασικά, καρμπόν είναι εγώ φιλική συμμετοχή!!

Για να αποθηλασεις βασικά από ότι κατάλαβα πολύ ζόρι, όταν και το παιδί είναι πιο μεγάλο και καταλαβαίνει πλέον!!Μπροστά μου τα έχω!!Να παίρνω ιδέες!!Και όταν δουλεύεις ακόμα πιο δύσκολο να θηλάζεις!!Υπομονή......   

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Ele@n είπε:

τι σημαίνει ότι δεν είναι ώριμα; ότι δεν έχουν υλικό μέσα ή λόγω μεγέθους;

Να έχουν τα σωστά χρωμοσώματα και κύτταρα (αν τα λέω καλά) και καλή μορφολογία. Ειδικά στις διεγέρσεις δεν είναι όλα ώριμα. Για αυτό τα παίρνεις από ενα μέγεθος και πάνω, αν και δεν είναι στάνταρ παράγοντας το μέγεθος του ωοθυλάκιου. Επίσης για αυτό κάνεις και την ovitrelle, βοηθάει στην τελική ωρίμανση και καθορίζει την ωορρηξία. Αν ένα ωάριο δεν είναι ώριμο δεν το προχωράνε σε γονιμοποίηση γιατί λείπουν χρωμοσώματα και είναι σίγουρο ότι θα εχει πρόβλημα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Anniee είπε:

Εμείς είμαστε 17 μηνών,  χαμουλης γενικώς! 

Είναι όμως συνεργασιμα παιδάκια, παίζουν,  τώρα υπάρχει και καλύτερη συνεννόηση,  περνάμε μια χαρά!

Εσείς πως τα πάτε; μεγαλώσε και η μπουμπου σας 

Πολλά φιλάκια 

Θύμισε μου, αγόρια είναι και τα 2; Εμείς είμαστε 14 μηνών, και στη δικιά μου βλέπω επίσης διαφορά ως προς τη συνεννόηση. Έχουμε ξεκινήσει βρεφονηπιακό και κάποιες άλλες δραστηριότητες. Έχω επιστρέψει και στη δουλειά εγώ, οπότε ζορίζομαι, αλλά ευτυχώς στους περισσότερους τομείς είναι εύκολο παιδάκι.

πρίν από 9 λεπτά , Giouli36 είπε:

Τα βιβλία του Παπαβεντση!!Παρήγγειλα και ένα βιβλίο της σειράς μοντεσορι για να δω αν θα μου αρέσει!!Για τα αμερικανικά να σου πω την αλήθεια μου δε με πολυενδιαφερει!!

Ναι 64 cm, βιάστηκα να τον μεγαλώσω.... Πήρε από τον πατέρα του στο ύψος!!Και όχι μόνο βασικά, καρμπόν είναι εγώ φιλική συμμετοχή!!

Για να αποθηλασεις βασικά από ότι κατάλαβα πολύ ζόρι, όταν και το παιδί είναι πιο μεγάλο και καταλαβαίνει πλέον!!Μπροστά μου τα έχω!!Να παίρνω ιδέες!!Και όταν δουλεύεις ακόμα πιο δύσκολο να θηλάζεις!!Υπομονή......   

Τα βιβλία του Παπαβέντση είναι καταπληκτικά και λένε τα πράγματα όπως είναι (τα do's and dont's που σου έλεγα). Και η δικιά μου είναι καρμπόν ο πατέρας της, μας σώζει λίγο που είναι κορίτσι και θα πάρει ίσως τις εκφράσεις μου κτλ.

Για μένα είναι πιο δύσκολο να αποθηλάσω απ' ό,τι ήταν να θηλάσω. Θέλω να γίνει χωρίς να είναι επώδυνο για το παιδί.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , Troia είπε:

Θύμισε μου, αγόρια είναι και τα 2; Εμείς είμαστε 14 μηνών, και στη δικιά μου βλέπω επίσης διαφορά ως προς τη συνεννόηση. Έχουμε ξεκινήσει βρεφονηπιακό και κάποιες άλλες δραστηριότητες. Έχω επιστρέψει και στη δουλειά εγώ, οπότε ζορίζομαι, αλλά ευτυχώς στους περισσότερους τομείς είναι εύκολο παιδάκι.

Τα βιβλία του Παπαβέντση είναι καταπληκτικά και λένε τα πράγματα όπως είναι (τα do's and dont's που σου έλεγα). Και η δικιά μου είναι καρμπόν ο πατέρας της, μας σώζει λίγο που είναι κορίτσι και θα πάρει ίσως τις εκφράσεις μου κτλ.

Για μένα είναι πιο δύσκολο να αποθηλάσω απ' ό,τι ήταν να θηλάσω. Θέλω να γίνει χωρίς να είναι επώδυνο για το παιδί.

Ναι αγοράκια! Σε γενικές γραμμές από μωρακια είχαμε καλό πρόγραμμα,  είχα κρατήσει και εγώ ρουτίνα,  καταφερα 6 μήνες να τα θηλάσω,  μετά ήρθε το φαι και αρχίσαμε καλά,  δόξα το θεό όλα όμορφα,  έχει την κούραση του σαν 2 αλλά όλα γίνονται 

Για παιδικό σκέφτομαι και εγώ από Σεπτέμβρη,  οκ θα είναι 2 , τις ιώσεις δεν θα τις γλιτώσουμε βέβαια αλλά θα τους κάνει καλό ο παιδικός.

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, silvy22 said:

Ναι σίγουρα απο τις ορμόνες Εγω βλέπω τα πονηρά όνειρα αλλά όχι με τοσο έντονες κράμπες όπως άλλες φορές - ήταν τρομακτικό 

 

Εγώ σε αυτή την ετ είδα πονηρό όνειρο με τον Robin Williams (Θεός σχωρέστον) και στην προηγούμενη με τον Μητσοτάκη 🤣 Αυτό κι αν είναι τρομακτικό!!!

  • Χαχα 12

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , kateriiina25 είπε:

 

Εγώ σε αυτή την ετ είδα πονηρό όνειρο με τον Robin Williams (Θεός σχωρέστον) και στην προηγούμενη με τον Μητσοτάκη 🤣 Αυτό κι αν είναι τρομακτικό!!!

Και τους 2 δεν τους λες και ομορφάντρες...🤣🤣🤣

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , kateriiina25 είπε:

 

Εγώ σε αυτή την ετ είδα πονηρό όνειρο με τον Robin Williams (Θεός σχωρέστον) και στην προηγούμενη με τον Μητσοτάκη 🤣 Αυτό κι αν είναι τρομακτικό!!!

αντε με το robin να το δεχθώ αλλά με τον Κουλη ομμμμμμμ χαχα😁

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Troia said:

Και τους 2 δεν τους λες και ομορφάντρες...🤣🤣🤣

Ε ναιιι

7 minutes ago, silvy22 said:

αντε με το robin να το δεχθώ αλλά με τον Κουλη ομμμμμμμ χαχα😁

Ο Robin ηταν και κάπως γλυκούλης κάποτε. Άσε που το χιούμορ δίνει “κάτι” στον άντρα. Την άλλη την ποντικομαμή τι την ήθελα; Εκείνη την ώρα επρεπε να καταλάβω οτι η προσπάθεια πάει άπατη 😂

  • Χαχα 9

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...