Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , Αγγελική2021 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα !!

Ηθελα να  ρωτήσω αν καμία έχει εμπειρία από ανεπάρκεια πλακούντα και πως το αντιμετώπισε ; 
Επίσης όσα κοριτσιούδα ειστε από Αθήνα έχει καμία εμπειρία από τις μεταβολομικες αναλύσεις του Τσουκαλά ; Έχει κάποια βοηθηθεί ή έχει ακούσει κάτι ;; 
Λέει για ενέργεια του κυττάρου, διαχείριση φλεγμονής και ελεγχος του μικροβιωματος και σκέφτηκα μήπως βοηθούσε την όλη κατάσταση αλλά δεν έχω βρει κριτικές στον Ίντερνετ ….

Ευχαριστω εκ των προτέρων !

Για την ανεπαρκεια πλακούντα δεν υπάρχει ακριβώς θεραπεια . Ξεκουραση αντιπυκτικες κ πολύ συχνη παρακολουθήση κ συνήθως τα περνούν τα μωρα αρκετά νωρίς για να μην ζοριστουν. Κάθε εγκυμοσύνη ομως εχει αλλο πλακούντα δεν σημαίνει ότι το ξαναπαθαινεις . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 29 λεπτά , linaa είπε:

Για την ανεπαρκεια πλακούντα δεν υπάρχει ακριβώς θεραπεια . Ξεκουραση αντιπυκτικες κ πολύ συχνη παρακολουθήση κ συνήθως τα περνούν τα μωρα αρκετά νωρίς για να μην ζοριστουν. Κάθε εγκυμοσύνη ομως εχει αλλο πλακούντα δεν σημαίνει ότι το ξαναπαθαινεις . 

Αυτό μου λέει κι ο γιατρος ότι μπορεί να μην το ξαναπάθω ωστόσο διαβαζω ότι υπάρχει συσχέτιση φυσιοπαθολογιας και πολλές φορές κοπέλες που το είχαν το ξανά παθαίνουν. Εγώ έκανα αντιπηκτικές ήμουν κλινήρης με έβλεπε συχνά ο γιατρος αλλά από τη Β’ επιπέδου έδειξε πως η εγκυμοσύνη θα πήγαινε μέχρι την 28η βδομάδα περίπου (τελικά το έχασα από μικρόβιο στην26η) αλλά γενικά φοβάμαι μην το ξαναπάθω και ψάχνομαι. Και τα cyclacur λένε πως βοηθανε στην πλακουντοποιηση μέχρι τη 12ηβδομαδα … 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Συμφωνώ με το @sporaki,κάποιες φορές δενκαταλαβαινουμε το άγχος και αυτό μας βαραρι ,όλα είναι μια στιγμή ,ένα σωστό timing, τα μωράκια σου είναι εκεί ..μήπως να πας πιο καθαρή μήπως να πάρεις αυτά που χρειάζεσαι μόνο; Με συζήτηση και με το γιατρό και με αιματολογο και με ενδοκρινολ συνδυαστικά ίσως καταλήξεις ;

Κορτιζόνη έπαιρνες λόγω χασιμοτο;

Κατι άλλο παθολογικο δεν έχω που να δικαιολογεί την κορτιζόνη. Πιθανόν να την έχει και στο πρωτόκολλο ουτως ή άλλως ο γιατρός μου, δε ρώτησα παραπάνω, είναι πολύ μικρή η δόση εξαλλου

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kate33 said:

Πριν 1,5 χρόνο κ εμένα ηταν τα Anti-TPO - 109 με όριο το 5.61 και τα Anti-tg 0.68 με οριο 4.11 και τον Οκτώβρη του 2022 τα Anti-TPO ήταν 30.85 με το το ίδιο όριο 5,61 και τα Anti-tg 3.02 με όριο 4.11.
Ίδιο όριο γιατί τα κάνω στο ίδιο εργαστήριο. 

Στο ενδιάμεσο πήρα σελήνιο, πολλές άλλες βιταμίνες και έφαγα κ βραζιλιάνικα φυστικια- λένε ότι όλα αυτά βοηθανε να πέσουν τα αντισωματα.

δεν πήρα κορτιζόνη πάντως.

εντωμεταξυ είχα ριξει την tsh κάτω από 1.5 και με δυο μέρες cyclacur κ utrogestan -εκανα εξέταση πριν την μεταφορά- είχε πάει 2.5.

αν είναι δυνατόν😂

Κι εγώ την ειχα στο 0,7 και σημερα την μέτρησα μετα απο την ετ που έπαιρνα ολα τα φάρμακα και ηταν 3,5 . Μου ειπε ομως η ενδοκρινολόγος οτι η αύξηση απο τα cyclacur ειναι πλασματική και να μην ανησυχω 

2 hours ago, Effie99 said:

Σίγουρα κοπέλα μου,οι αποφάσεις είναι δικές σου εννοείται,κανεις το καλύτερο για εσένα και την οικογένεια σας,ξέροντας καλύτερα τις δυνατότητες σας από τον οποιονδήποτε σε ένα φόρουμ.

Εγω απλά το προτεινα σαν μια λύση που θα μπορούσε να σε βοηθήσει και την οποία θα προσπαθούσα να πραγματοποιήσω κι εγώ,αν είχα τόσα εμβρυάκια.Απλά,νομίζω ότι αν ειναι το ίδιο οικονομικά με την εμβρυομεταφορα,στην περίπτωση του προεμφυτευτικού γλιτώνεις και το ψυχολογικό κομμάτι των αποτυχημένων ετ και το σωματικό,κάθε ετ έχει κι ένα κόστος στο σώμα μας,τα φάρμακα,οι συμφυσεις που μπορεί να δημιουργηθούν στη μήτρα από μια πιθανή αποβολή..Στα λέω όπως τα σκέφτομαι εγώ για τον εαυτό μου.Επειδή εδώ μπαίνουμε για να αλληλοβοηθηθουμε,όλες είμαστε στο ιδιο μονοπάτι.

 

Το ξερω κοπέλα μου οτι σαν λύση θα ηταν ιδανική ομως στην μια περίπτωση πρεπει να δώσω ολα αυτα τα λεφτά μαζεμένα συν μετά την μεταφορά ενώ τωρα μπορω να προχωράω σε μεταφορές όποτε μαζεύω. Για να ελέγξω ολα αυτα τα έμβρυα θελω τα ιδια με το να τα μεταφέρω, ίσως και περισσότερα. Αλλά ευελπιστώ πως δεν θα χρειαστεί να τα εξαντλήσω για να φτάσω στον στόχο μου. Τωρα αυτό για τις αποβολές που λες, η αλήθεια ειναι πως έχω άγνοια κινδύνου. Δεν έχω φτάσει σε αυτο το σημείο και δεν ξερω πως ειναι ούτε συναισθηματικά ούτε οργανικά. 
Σε ευχαριστω πάντως, ξερω πως το λες και πράγματι θα ηταν η καλύτερη λύση. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Κι εγώ την ειχα στο 0,7 και σημερα την μέτρησα μετα απο την ετ που έπαιρνα ολα τα φάρμακα και ηταν 3,5 . Μου ειπε ομως η ενδοκρινολόγος οτι η αύξηση απο τα cyclacur ειναι πλασματική και να μην ανησυχω 

Το ξερω κοπέλα μου οτι σαν λύση θα ηταν ιδανική ομως στην μια περίπτωση πρεπει να δώσω ολα αυτα τα λεφτά μαζεμένα συν μετά την μεταφορά ενώ τωρα μπορω να προχωράω σε μεταφορές όποτε μαζεύω. Για να ελέγξω ολα αυτα τα έμβρυα θελω τα ιδια με το να τα μεταφέρω, ίσως και περισσότερα. Αλλά ευελπιστώ πως δεν θα χρειαστεί να τα εξαντλήσω για να φτάσω στον στόχο μου. Τωρα αυτό για τις αποβολές που λες, η αλήθεια ειναι πως έχω άγνοια κινδύνου. Δεν έχω φτάσει σε αυτο το σημείο και δεν ξερω πως ειναι ούτε συναισθηματικά ούτε οργανικά. 
Σε ευχαριστω πάντως, ξερω πως το λες και πράγματι θα ηταν η καλύτερη λύση. 

Μια συμβουλη .Φροντισε να ειναι σχετικα χαμηλη η tsh. Οχι οτι ειναι ανησυχητικα υψηλη η tsh σου αλλα μην σε εφησυχασει το ειναι πλασματικη. Εμενα ποτε δεν μου ειπαν κατι τετοιο και φροντιζα παντα να αυξανω τη δοση του χαπιου που επαιρνα. Γενικως να την παρακολουθεις. Καλη συνεχεια.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

25 minutes ago, Angot said:

καλημέρα κορίτσια με πήραν τώρα από το κεντρο ! γονιμοποιήθηκαν και τα 2 🙃 τώρα περιμένουμε να δούμε αν θα τα βάλουμε κατάψυξη !

Καλημέρα! Μπράβο!! Δεν θα πάτε με φρέσκα στον ίδιο κύκλο;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Καλημέρα! Μπράβο!! Δεν θα πάτε με φρέσκα στον ίδιο κύκλο;

οχι!  στην κλομιφενη δεν κανείς μετάφορα στον ίδιο κύκλο διότι επηρεάζει το ενδομήτριο! και επιπλέον μου είπε ο γιατρός πως εφόσον πιάσαμε με μετάφορά στον επόμενο κύκλο στην 1η προσπάθεια, δε θέλει να αλλάξει τπτ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot said:

οχι!  στην κλομιφενη δεν κανείς μετάφορα στον ίδιο κύκλο διότι επηρεάζει το ενδομήτριο! και επιπλέον μου είπε ο γιατρός πως εφόσον πιάσαμε με μετάφορά στον επόμενο κύκλο στην 1η προσπάθεια, δε θέλει να αλλάξει τπτ

Καλά, όλα αυτά είναι σχετικά. Εννοώ το ενδομήτριο το μετράμε και αναλόγως προχωράμε ή οχι. Δεν λεπταίνει το ίδιο σε όσες παίρνουν κλομιφαίνη. Τώρα για τα κατεψυγμένα, δεν ξερω αν παίζει τόσο ρόλο να πρεπει να είναι πάντα ίδια αλλά προφανώς θέλει να πάει όσο πιο safe γίνεται. Υπομονή τώρα λοιπόν 1 μήνα σχεδόν 😊 Με φυσικό ή τεχνητό τα έβαλες τις άλλες φορές;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Καλά, όλα αυτά είναι σχετικά. Εννοώ το ενδομήτριο το μετράμε και αναλόγως προχωράμε ή οχι. Δεν λεπταίνει το ίδιο σε όσες παίρνουν κλομιφαίνη. Τώρα για τα κατεψυγμένα, δεν ξερω αν παίζει τόσο ρόλο να πρεπει να είναι πάντα ίδια αλλά προφανώς θέλει να πάει όσο πιο safe γίνεται. Υπομονή τώρα λοιπόν 1 μήνα σχεδόν 😊 Με φυσικό ή τεχνητό τα έβαλες τις άλλες φορές;

ε πιστεύω έστω ένα από αυτά τα 2 γονιμοποιημένα θα φτάσει 3ήμερο ημερών! συνήθως όσα μου γονιμοποιούνταν φτάνανε και 3η ημερών ! παω βήμα βήμα γιατί την  δε θέλω να ελπίζω και σε πολλά ! τις άλλες φορες έπαιρνα utrogestan ctclaciyr vibramycin και prezolon ! άρα δε μου φαίνεται και τόσο φυσικός !χαχαχχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 1/28/2023 at 1:27 AM, kateriiina25 said:

Γιατί εκανα το λάθος να πάω σε 2 γιατρούς ίδιας ειδικότητας που ειναι η μέρα με την νύχτα και πρέπει να κάνω μία επιλογή τώρα

Καλημέρα @kateriiina25! Ήθελα να σου γράψω νωρίτερα αλλά δεν πρόλαβα. Γιατρός δεν είμαι, απλά την γνώμη μου θα σου πω. Θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να μπαίνεις σε τέτοια διλήμματα. Ενώ ο αιματολόγος, ο ενδοκρινολόγος, κλπ έχουν μία εξειδίκευση στα θέματα που κοιτάζουν, υπεύθυνος να απαντήσει αν πρέπει ή δεν πρέπει να πάρεις κάτι, είναι αυτός που είναι υπεύθυνος για την εξωσωματική. Αν αυτός πει ότι πρέπει να πάρεις κάτι, εγώ στη θέση σου θα το έπαιρνα - εκτός και έχει μεσολαβήσει κάτι που σε έχει κάνει να μην τον εμπιστεύεσαι. 

Από προσωπική εμπειρία τώρα: εγώ έχω Χασιμότο και από το κέντρο εξωσωματικής μου ξεκαθάρισαν ότι μετά την ωοληψία θα μου ξεκινήσουν κορτιζόνη. Όταν ρώτησα για τι ποσότητα κορτιζόνης εννοούν, μου είπαν "μία πολύ μικρή δόση, μην φοβάστε". Μπορεί το πόσο μεγάλη είναι η μέτρηση των αντισωμάτων να επηρεάζει τις αποφάσεις για το αν και πόσο κορτιζόνη πρέπει να πάρει κανείς, αλλά εμένα αυτά μου είπαν. 

Εύχομαι κάθε επιτυχία στα επόμενα βήματα σου! 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angot said:

ε πιστεύω έστω ένα από αυτά τα 2 γονιμοποιημένα θα φτάσει 3ήμερο ημερών! συνήθως όσα μου γονιμοποιούνταν φτάνανε και 3η ημερών ! παω βήμα βήμα γιατί την  δε θέλω να ελπίζω και σε πολλά ! τις άλλες φορες έπαιρνα utrogestan ctclaciyr vibramycin και prezolon ! άρα δε μου φαίνεται και τόσο φυσικός !χαχαχχα

Φυσικός είναι όταν κάνεις κανονικά ωορρηξία σε εκείνον τον κύκλο και μετά ξεκινάς τα φάρμακα και τεχνητός όταν ξεκινάς 2η μέρα cyclacur όπου δεν κάνεις ωορρηξία και ξεκινάς προγεστερόνη όταν φτάσει το ενδομήτριο στο επιθυμητό πάχος.

8 minutes ago, MarGe2022 said:

Καλημέρα @kateriiina25! Ήθελα να σου γράψω νωρίτερα αλλά δεν πρόλαβα. Γιατρός δεν είμαι, απλά την γνώμη μου θα σου πω. Θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να μπαίνεις σε τέτοια διλήμματα. Ενώ ο αιματολόγος, ο ενδοκρινολόγος, κλπ έχουν μία εξειδίκευση στα θέματα που κοιτάζουν, υπεύθυνος να απαντήσει αν πρέπει ή δεν πρέπει να πάρεις κάτι, είναι αυτός που είναι υπεύθυνος για την εξωσωματική. Αν αυτός πει ότι πρέπει να πάρεις κάτι, εγώ στη θέση σου θα το έπαιρνα - εκτός και έχει μεσολαβήσει κάτι που σε έχει κάνει να μην τον εμπιστεύεσαι. 

Από προσωπική εμπειρία τώρα: εγώ έχω Χασιμότο και από το κέντρο εξωσωματικής μου ξεκαθάρισαν ότι μετά την ωοληψία θα μου ξεκινήσουν κορτιζόνη. Όταν ρώτησα για τι ποσότητα κορτιζόνης εννοούν, μου είπαν "μία πολύ μικρή δόση, μην φοβάστε". Μπορεί το πόσο μεγάλη είναι η μέτρηση των αντισωμάτων να επηρεάζει τις αποφάσεις για το αν και πόσο κορτιζόνη πρέπει να πάρει κανείς, αλλά εμένα αυτά μου είπαν. 

Εύχομαι κάθε επιτυχία στα επόμενα βήματα σου! 

Ο γιατρός μου είναι κατά της προληπτικής κορτιζόνης αλλά όταν υπάρχει αιματολόγος στην μέση θέλει να ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες. Όμως δεν του έχω πει ακόμα ότι έχω και 2η αιματολόγο που λέει το αντίθετο. Ίσως έτσι με βγάλει από την δύσκολη θέση και αποφασίσει εκείνος για μένα. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Αγγελική2021 said:

Κορίτσια καλησπέρα !!

Ηθελα να  ρωτήσω αν καμία έχει εμπειρία από ανεπάρκεια πλακούντα και πως το αντιμετώπισε ; 
Επίσης όσα κοριτσιούδα ειστε από Αθήνα έχει καμία εμπειρία από τις μεταβολομικες αναλύσεις του Τσουκαλά ; Έχει κάποια βοηθηθεί ή έχει ακούσει κάτι ;; 
Λέει για ενέργεια του κυττάρου, διαχείριση φλεγμονής και ελεγχος του μικροβιωματος και σκέφτηκα μήπως βοηθούσε την όλη κατάσταση αλλά δεν έχω βρει κριτικές στον Ίντερνετ ….

Ευχαριστω εκ των προτέρων !

Καλά αυτά που λέει ο Τσουκαλάς, έως ένα σημείο όμως. Κοινώς λέει ότι η διατροφή παίζει ρόλο σε διάφορες παθήσεις από έχουμε και κυρίως στα αυτοάνοσα. Που το πιστεύω. Ο άντρας μου έχει αυτοάνοσο αρθρίτιδα, του έκοψα την γλουτένη και σταμάτησε να έχει συμπτώματα.

Είναι καλό να διάβασες αυτά που λέει και να τα ακολουθήσεις όσο μπορείς. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Kate33 είπε:

Πριν 1,5 χρόνο κ εμένα ηταν τα Anti-TPO - 109 με όριο το 5.61 και τα Anti-tg 0.68 με οριο 4.11 και τον Οκτώβρη του 2022 τα Anti-TPO ήταν 30.85 με το το ίδιο όριο 5,61 και τα Anti-tg 3.02 με όριο 4.11.
Ίδιο όριο γιατί τα κάνω στο ίδιο εργαστήριο. 

Στο ενδιάμεσο πήρα σελήνιο, πολλές άλλες βιταμίνες και έφαγα κ βραζιλιάνικα φυστικια- λένε ότι όλα αυτά βοηθανε να πέσουν τα αντισωματα.

δεν πήρα κορτιζόνη πάντως.

εντωμεταξυ είχα ριξει την tsh κάτω από 1.5 και με δυο μέρες cyclacur κ utrogestan -εκανα εξέταση πριν την μεταφορά- είχε πάει 2.5.

αν είναι δυνατόν😂

Το σελήνιο και τα βραζιλιάνικα όντως έχει αποδειχθεί ότι ρίχνει αυτούς τους δείκτες ,έπαιρνες Τ4 για το χασιμοτο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Το σελήνιο και τα βραζιλιάνικα όντως έχει αποδειχθεί ότι ρίχνει αυτούς τους δείκτες ,έπαιρνες Τ4 για το χασιμοτο;

Καλησπέρα, έχω θυρεοειδή από τα 15, έχουν ολες οι γυναίκες στην οικογένεια μου(μαμά, θεία, γιαγιά) και είχα ανεβασμένη TSH για αυτό έπαιρνα thyrormone. Όχι για το Χασιμότο. Για το χασιμοτο προσπάθησα να τα ρίξω με σελήνιο κ βιταμίνες που το διάβασα στο Ίντερνετ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...