Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Τι έγινε στην προηγούμενη προσπάθεια σου κοπέλα μου; γιατί λες ότι υπάρχει έλλειψη ενδιαφέροντος; Πόσα έμβρυα είχατε μαζέψει και με ποιον τρόπο;

εχω 1 εμβρυο 3 ημερων 6 κυττάρων. δεν άλλαξε σε τιποτα την μέθοδο του 5 ωοληψιες με τον ίδιο τροπο τα σερπαφαρ κατα πάσα πιθανότητα μου προκάλεσαν κυστη που έκανε 3 μηνες και κατι να φυγει. έχω ακούσει περιπτώσεις στην ηλικία μου που δεν τα καταφερναν με τον έναν τρόπο και ο γιατρος πρότεινε κατι αλλο . εμενα δεν εχει τιποτα να προτεινει και οταν πηρα μια γνώμη απο αλλο γιατρο τον κ@υρτη μου ειπε οτι ηταν λαθος η διαδικασία και αρα καταδικασμενα τα ωαρια -κατι που δεν πιστεύω απολυτα λόγω και της ηλικίας μου. απλά ψαχνω ενα γιατρο να μου δωσει λύσεις οχι να περνάει ο χρόνος μηπως αυτη τη φορά τα καταφέρουμε..... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

29 minutes ago, eva13232 said:

εχω 1 εμβρυο 3 ημερων 6 κυττάρων. δεν άλλαξε σε τιποτα την μέθοδο του 5 ωοληψιες με τον ίδιο τροπο τα σερπαφαρ κατα πάσα πιθανότητα μου προκάλεσαν κυστη που έκανε 3 μηνες και κατι να φυγει. έχω ακούσει περιπτώσεις στην ηλικία μου που δεν τα καταφερναν με τον έναν τρόπο και ο γιατρος πρότεινε κατι αλλο . εμενα δεν εχει τιποτα να προτεινει και οταν πηρα μια γνώμη απο αλλο γιατρο τον κ@υρτη μου ειπε οτι ηταν λαθος η διαδικασία και αρα καταδικασμενα τα ωαρια -κατι που δεν πιστεύω απολυτα λόγω και της ηλικίας μου. απλά ψαχνω ενα γιατρο να μου δωσει λύσεις οχι να περνάει ο χρόνος μηπως αυτη τη φορά τα καταφέρουμε..... 

Σου είπε ο Κουρτ γιατί ήταν λάθος η διαδικασία; Οι άλλες επιλογές που είχες λογικά θα ήταν femara αντί για serpafar ή εντελώς φυσικός που ίσως και να σου ταίριαζε περισσότερο. Το συζήτησες ποτέ μαζί του να κάνεις εντελώς φυσικό; 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Αγγελική2021 είπε:

Τροια αν μπορείς σε παρακαλώ να μου το στείλεις το mail μου είναι [email protected]  

Γενικά τρώγω υγιεινά αλλά τώρα 2 χρόνια με 3 εγκυμοσύνες και αποβολές ο οργανισμός μου τα έχει παίξει λίγο μετά τη 2ρη αποβολη μου βρήκαν ότι με πειράζει η γλουτενη έχω τα γονίδιά αλλά όχι τα αντισώματα, τώρα μετά την 3η αποβολη είχα πάρει μηχανάκι για το ζάχαρο με έβγαζε το πρωί υπογλυκαιμική και 2 ώρες μετά 160 ζάχαρο.

Σίγουρα έχει να κάνει πως έχω πιεστεί, αγχωθεί,  στεναχωρεθεί αλλά αν μπορώ να κάνω κάτι θέλω να το κάνω…

Θα σου στείλω τα link εδώ σε προσωπικό μήνυμα.

Πού πήγες για να σε ψάξουν, στη Λευκού ή στο Έλενα; Για το ζάχαρο, σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος; Σε έχει βοηθήσει με τη διατροφή;

12 ώρες πρίν, eva13232 είπε:

καλησπέρα σε όλες!!!! είχα μπει ξανα το καλοκαίρι και μιλουσα με πολλές από εσάς χαιρομαι πολυ για όλες τις νέες θετικές χοριακές και θελω να συγχαρώ όλες τις νέες μανούλες !!!! εγώ δυστυχώς μετα την προσπάθεια μου με το σφακ εχω μονο 1 εμβρυο στην κατάψυξη και έκτοτε εβγαλα κυστη και μετα προσπαθούσα φυσιολογικα μεχει και σημερα ππυ αδιαθετησα 😭😭😭. ειμαι παλι στο μηδέν! ψάχνω αλλο γιατρο , βοηθήστε με σας παρακαλώ με γνώμες τι να κανω . έχω απελπιστεί με την έλλειψη ενδιαφέροντος από το γιατρο που εμπιστεύτηκα και απο το σώμα μου που δεν τα καταφέρνει. θυμίζω ηλικια πια 43 , αμη χαμηλη 0.15 περσι μετρημένη ,ε2 κατω απο 30 και fsh 10 με 12 σε όσους κύκλους παρακολούθησα. στείλτε μου μηνύματα αν δεν θέλετε εδω σας παρακαλώ βοηθήστε με κι εμένα να καταφέρω να ζησω το θαύμα!!!!

Δεν έμπαινα το καλοκαίρι, οπότε δε γνωρίζω την ιστορία σου. Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις πάει στο τμ. αποβολών του Έλενα να σε ψάξουν. Εκεί πηγαίνεις ακόμα κι αν δεν έχεις αποβολές, λόγω των αποτυχημένων προσπαθειών που έχεις κάνει. Επίσης θεωρώ δεδομένο ότι θα έχεις πάρει πολλή αντιβίωση εκεί που ήσουν, αν έκανες εγχύσεις δες αν είναι επαρκής η φυσιολογική χλωρίδα σου (στο Έλενα θα σου κάνουν σίγουρα καλλιέργεια κολπικού υγρού). Αν δεν είναι φυσιολογική λογικά η κα. Οικονομοπούλου θα σου πει πώς να την επαναφέρεις σιγά σιγά, όπως παλαιότερα έκανε η προκάτοχός της, η κα. Τσεκούρα. Επίσης καλό είναι να δεις ενδοκρινολόγο (μπορείς να πας στο Έλενα, γιατί έχουν εξειδίκευση στα δικά μας θέματα και δεν αργείς να βρεις ραντεβού, αλλιώς βρες ιδιώτη εξειδικευμένο στα αναπαραγωγικά). Επιπλέον καλό είναι να πάτε σε ουρολόγο με ειδίκευση στα ανδρολογικά, διότι μπορεί να υπάρχει κάποια παράμετρος του σπέρματος (δεν ξέρω την ιστορία σου, οπότε δεν ξέρω και σε ποιο στάδιο της διαδικασίας εντοπίζεται το πρόβλημα). Επίσης, έχει καταντήσει πια κλισέ, αλλά αν θέλεις, σου στέλνω με μήνυμα 2 αρχεία για να διαβάσεις. Το ένα είναι το βιβλίο it starts with the egg που θα σου πει πώς να βελτιώσεις την ποιότητα των ωαρίων σου και το άλλο είναι ο οδηγός διατροφής του site to make a mommy. Τέλος, με πολλή χαρά να σου συστήσω το δικό μου εξωσωματιστή, τον συστήνω πλέον ανεπιφύλακτα, διότι έχουν πάει και άλλες γνωστές μου μετά από εμένα και έχουν μείνει ευχαριστημένες, αλλά πλέον έχοντας περάσει από τη διαδικασία με επιτυχία θέλω να σου πω ότι τα θέματα υπογονιμότητας ξεφεύγουν από τα όρια της ειδικότητας της γυναικολογίας και είναι λάθος μετά από αποτυχίες να ζητάμε σύσταση από εξωσωματιστή για να τα καταφέρουμε. Αυτό γιατί το θέμα είναι πολυπαραγοντικό, αλλά οι εξωσωματιστές αισθάνονται και συμπεριφέρονται σαν μικροί θεοί κι έτσι συνήθως δεν παραπέμπουν τα ζευγάρια σε άλλες ειδικότητες για να λύσουν το πρόβλημα. Και συνήθως δεν παραδέχονται ότι μπορείς να κάνεις πράγματα για να αυξήσεις τις πιθανότητές σου π.χ. να βελτιώσεις την ποιότητα των ωαρίων σου με αλλαγές του τρόπου ζωής και με την ηλικία που έχεις θα σου πουν ότι αν θέλεις να γίνεις μάνα να προχωρήσεις με ξένα ωάρια (ο Κούρτης που πήγες ειδικεύεται κυρίως σε αυτό κι έχει πολλές επιτυχίες). Αλλά ξέρουμε περιπτώσεις που έκαναν παιδιά φυσικά και στα 42 και στα 45 τους (εγώ έχω 2 τέτοια άτομα στο οικογενειακό μου περιβάλλον), οπότε τίποτα δεν είναι απίθανο.

Ζητώ συγγνώμη αν σου λέω πράγματα που έχεις ήδη κάνει, όπως έγραψα δεν ξέρω καθόλου την ιστορία σου. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Θα ενημερώσω πάνω και θα δω τι θα προτείνει.. θέλω να πιστεύω άλλο πρωτόκολλο 

Νομίζω αυτό λέει η λογική 

Ναι, είχαμε πάει καλά αλλά είχα άλλη ηλικία...

Τι πρωτόκολλο εκανες; δεν προχώρησαν σε βλαστοκυστες εννοείς.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Τι πρωτόκολλο εκανες; δεν προχώρησαν σε βλαστοκυστες εννοείς.

Βραχύ με ανταγωνιστή. Ναι, χρειάζομαι οπωσδήποτε βλαστοκύστες για να προχωρήσω σε προεμφυτευτική. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Ele@n είπε:

Βραχύ με ανταγωνιστή. Ναι, χρειάζομαι οπωσδήποτε βλαστοκύστες για να προχωρήσω σε προεμφυτευτική. 

να σε ρωτήσω , γτ κανείς προεμφυτευτική ; τι έχετε βρει και σου είπε να κανείς; το ρωτάω για δίκη μου πληροφόρηση ! σκέφτομαι αν δεν πετύχει αυτή η φορά να ζητήσω και γω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Angot είπε:

να σε ρωτήσω , γτ κανείς προεμφυτευτική ; τι έχετε βρει και σου είπε να κανείς; το ρωτάω για δίκη μου πληροφόρηση ! σκέφτομαι αν δεν πετύχει αυτή η φορά να ζητήσω και γω

Έχει ο σύζυγος χρωμοσωμική μετάθεση και αν κληρονομηθεί με λάθος τρόπο κατά την αντιγραφή του γενετικού υλικού προκύπτουν ανευπλοϊδικά έμβρυα. Αν έχετε κάνει καρυότυπο ζεύγους σε αξιόπιστο εργαστήριο νομίζω είσαι οκ. Αν έχετε κάνει σε κάποιο μικρό εργαστήριο θα σου πω ότι ο δικός μας ο καρυότυπος....και του συζύγου.... ήταν φυσιολογικοί! Και το ψάξαμε ξανά με άλλη τεχνική και βρέθηκε. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Ele@n είπε:

Έχει ο σύζυγος χρωμοσωμική μετάθεση και αν κληρονομηθεί με λάθος τρόπο κατά την αντιγραφή του γενετικού υλικού προκύπτουν ανευπλοϊδικά έμβρυα. Αν έχετε κάνει καρυότυπο ζεύγους σε αξιόπιστο εργαστήριο νομίζω είσαι οκ. Αν έχετε κάνει σε κάποιο μικρό εργαστήριο θα σου πω ότι ο δικός μας ο καρυότυπος....και του συζύγου.... ήταν φυσιολογικοί! Και το ψάξαμε ξανά με άλλη τεχνική και βρέθηκε. 

το έστειλε ο γιατρός σε αυτό που εξέτασε και το μωρο! βγήκε φυσιολογικός και ο γιατρός δεν μας το έχει ξαναθιξει το θέμα! τελείωσε λέει! βέβαια αν το στείλω για προεμφυτευτική σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάξω  τα έμβρυα δλδ να γίνονται βλαστοκύστες ενώ έως τώρα τα βάζω 3ων ημερών ,άρα και τη διέγερση μου! η διέγερση με ανταγωνιστή που λες τι είναι! ενέσεις ή χάπια; σορού που σε πρηζω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Ele@n είπε:

Βραχύ με ανταγωνιστή. Ναι, χρειάζομαι οπωσδήποτε βλαστοκύστες για να προχωρήσω σε προεμφυτευτική. 

Femara πηρες; κ τα δικα μου εμβρυα που προχωράνε χάλια είναι μη νομίζεις 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Στα κορίτσια που έχουν κάνει θεραπεία με αντιβιωση , το glimbax σας έκανε καθόλου ξηροδερμια σε ευαίσθητες περιοχές σε σημείο να τρέχει κ αίμα στο χαρτί? Χρησιμοποιω sudocream για ενυδάτωση. Δε ξέρω πως να το πω κομψα. 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , Angot είπε:

το έστειλε ο γιατρός σε αυτό που εξέτασε και το μωρο! βγήκε φυσιολογικός και ο γιατρός δεν μας το έχει ξαναθιξει το θέμα! τελείωσε λέει! βέβαια αν το στείλω για προεμφυτευτική σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάξω  τα έμβρυα δλδ να γίνονται βλαστοκύστες ενώ έως τώρα τα βάζω 3ων ημερών ,άρα και τη διέγερση μου! η διέγερση με ανταγωνιστή που λες τι είναι! ενέσεις ή χάπια; σορού που σε πρηζω

Άπαξ και ελέγχθηκε, είστε οκ. ναι για προεμφυτευτικό πρέπει να πας με βλαστοκύστες για να έχουν κύτταρα για τη βιοψία. Είναι κανονική διέγερση με ενέσιμες ορμόνες, για να πάρεις πολλά. εγώ βέβαια θα έλεγα τι πήρα, αλλά έχε χάρη....😅 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , teenthybell είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Στα κορίτσια που έχουν κάνει θεραπεία με αντιβιωση , το glimbax σας έκανε καθόλου ξηροδερμια σε ευαίσθητες περιοχές σε σημείο να τρέχει κ αίμα στο χαρτί? Χρησιμοποιω sudocream για ενυδάτωση. Δε ξέρω πως να το πω κομψα. 

Ευχαριστώ!

Καλημερα εγω δεν ξερω με ποια ακριβως αντιβιωση εκανα εγχυσεις αλλα ειχα το ιδιο θεμα, εβαζα sudocream πρωι-μεσημερι-βραδυ , πλύσιμο με το υγρο της eva με προβιοτικα σκουπισμα ταμποναριστά, βαμβακερα κανονικά εσωρουχα, εμενα ο γιατρος επισης μου προτεινε bepanthol , αλλα εφτιαξε το θεμα με τη sudocream, Ποσες εγχυσεις εχεις κανει? εχεις πολλές ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Femara πηρες; κ τα δικα μου εμβρυα που προχωράνε χάλια είναι μη νομίζεις 

όχι γκοναλ, μου είχε ταιριάξει στην πρώτη. δεν νομίζω ότι ήταν θέμα φαρμάκου. νομίζω ότι αυτό το απότομο μπουστάρισμα τα μπλόκαρε. Σε υπέρηχο δύο μήνες πριν φάνηκαν 8-10 σε κάθε ωοθήκη. Την πρώτη φορά (πριν τρια χρόνια) έβλεπε 12 σε κάθε ωοθήκη...άρα η υπερηχογραφική εικόνα δεν είναι δραματικά διαφορετική. Φτάνουν βλαστοκύστες;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, έχω χαθεί τελευταία όμως οπότε μπορώ σας παρακολουθώ. Είμαι σε αναμονή μετά από εμβρυομεταφορα. Τα νεύρα μου από την επομένη ήδη μέρα είναι τσατάλια...Είμαι μόνιμα στο κρεβάτι και σκέφτομαι μήπως δεν κάνω και καλό. Εσείς που είστε στην ίδια φάση, τι κάνετε? 

12 ώρες πρίν, Αγγελική2021 είπε:

Τροια αν μπορείς σε παρακαλώ να μου το στείλεις το mail μου είναι [email protected]  

Γενικά τρώγω υγιεινά αλλά τώρα 2 χρόνια με 3 εγκυμοσύνες και αποβολές ο οργανισμός μου τα έχει παίξει λίγο μετά τη 2ρη αποβολη μου βρήκαν ότι με πειράζει η γλουτενη έχω τα γονίδιά αλλά όχι τα αντισώματα, τώρα μετά την 3η αποβολη είχα πάρει μηχανάκι για το ζάχαρο με έβγαζε το πρωί υπογλυκαιμική και 2 ώρες μετά 160 ζάχαρο.

Σίγουρα έχει να κάνει πως έχω πιεστεί, αγχωθεί,  στεναχωρεθεί αλλά αν μπορώ να κάνω κάτι θέλω να το κάνω…

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, eva13232 είπε:

εχω 1 εμβρυο 3 ημερων 6 κυττάρων. δεν άλλαξε σε τιποτα την μέθοδο του 5 ωοληψιες με τον ίδιο τροπο τα σερπαφαρ κατα πάσα πιθανότητα μου προκάλεσαν κυστη που έκανε 3 μηνες και κατι να φυγει. έχω ακούσει περιπτώσεις στην ηλικία μου που δεν τα καταφερναν με τον έναν τρόπο και ο γιατρος πρότεινε κατι αλλο . εμενα δεν εχει τιποτα να προτεινει και οταν πηρα μια γνώμη απο αλλο γιατρο τον κ@υρτη μου ειπε οτι ηταν λαθος η διαδικασία και αρα καταδικασμενα τα ωαρια -κατι που δεν πιστεύω απολυτα λόγω και της ηλικίας μου. απλά ψαχνω ενα γιατρο να μου δωσει λύσεις οχι να περνάει ο χρόνος μηπως αυτη τη φορά τα καταφέρουμε..... 

καλημέρα και από Εμενα. 
Εχω το ίδιο σχεδόν ορμονικό προφίλ με εσένα και την ίδια ηλικία. 
Εχω κάνει μέχρι τώρα 2 διεγέρσεις με πολύ χαμηλή δόση ενέσιμων φαρμάκων menopur την 1η φορά και gonal τη 2η φορά και 1 φυσικό κύκλο. 
Σε κάθε ωοληψια με τις ενέσεις έπαιρνα 1-2 ωάρια τα οποία όμως έδιναν καλές βλαστοκυστες (αν και έχουμε θέμα με το σπερμα πολύ έντονο).

Και τις 2 φορές είχα εγκυμοσύνη που παλινδρομούσε.  Βρήκαμε λοιμωξη στην μήτρα τελικά με τη 2η απόξεση…όποτε ακόμη εχω δουλειά εκεί να κανω. 

Δεν εχω μιλήσει ακόμη για την επόμενη προσπάθεια με το γιατρό αλλά θα με πάει μάλλον συνδυασμό διεγερση (μάλλον μακρύ πρωτόκολλο) και φυσικό για την μεταφορά (ότι μαζεύω εγώ κέρδος είναι) και μέχρι τώρα έκανα μόνη μου πολυ καλο ενδομήτριο. 

Συζήτησε αν θελεις και αυτήν την εναλλακτική, ήπια ενέσιμα για τη διεγερση για την ποιότητα. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...