Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , silvy22 είπε:

Καλημερα εγω δεν ξερω με ποια ακριβως αντιβιωση εκανα εγχυσεις αλλα ειχα το ιδιο θεμα, εβαζα sudocream πρωι-μεσημερι-βραδυ , πλύσιμο με το υγρο της eva με προβιοτικα σκουπισμα ταμποναριστά, βαμβακερα κανονικά εσωρουχα, εμενα ο γιατρος επισης μου προτεινε bepanthol , αλλα εφτιαξε το θεμα με τη sudocream, Ποσες εγχυσεις εχεις κανει? εχεις πολλές ακόμη?

Α λες να είναι απο τις εγχύσεις? Τώρα εχω ολοκληρώσει ηδη τις 20 κ περιμένω την επανεξέταση οποτε απλά συνεχιζω την glimbax κ μια εγχυση την εβδομάδα. Απλά ανησυχισα επειδή δεν ειχα ποτε θέμα ξηροδερμιας τοσο πολύ... Οπότε ενοχοποιησα την αντιβίωση. Εμένα είναι προς το πισω μέρος και το βλέπω στο χαρτί, οχι μπροστά. Αυτό είναι το περίεργο. Υπομονή τοτε... Ευχαριστώ για την απάντηση.

Καλη επιτυχία να έχουμε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Αγγελική2021 είπε:

Τροια αν μπορείς σε παρακαλώ να μου το στείλεις το mail μου είναι [email protected]  

Γενικά τρώγω υγιεινά αλλά τώρα 2 χρόνια με 3 εγκυμοσύνες και αποβολές ο οργανισμός μου τα έχει παίξει λίγο μετά τη 2ρη αποβολη μου βρήκαν ότι με πειράζει η γλουτενη έχω τα γονίδιά αλλά όχι τα αντισώματα, τώρα μετά την 3η αποβολη είχα πάρει μηχανάκι για το ζάχαρο με έβγαζε το πρωί υπογλυκαιμική και 2 ώρες μετά 160 ζάχαρο.

Σίγουρα έχει να κάνει πως έχω πιεστεί, αγχωθεί,  στεναχωρεθεί αλλά αν μπορώ να κάνω κάτι θέλω να το κάνω…

Να πας οπωσδήποτε σε κάποιον καλό ενδοκρινολογο γιατί κι εγώ στο παρελθόν είχα 4 αποβολές για τις οποίες ενοχοποιηθηκε η αντίσταση στην ινσουλίνη. Πρόσεχα κάποια πράγματα στη διατροφή μου και έπαιρνα και Glucophage. Λίγους μήνες μετά έμεινα έγκυος και το παιδί γεννήθηκε μια χαρά απλά την 1η ημέρα τον κράτησαν για έλεγχο λόγω του ιστορικού μου μη τυχόν και κάνει υπογλυκαιμίες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Ele@n είπε:

όχι γκοναλ, μου είχε ταιριάξει στην πρώτη. δεν νομίζω ότι ήταν θέμα φαρμάκου. νομίζω ότι αυτό το απότομο μπουστάρισμα τα μπλόκαρε. Σε υπέρηχο δύο μήνες πριν φάνηκαν 8-10 σε κάθε ωοθήκη. Την πρώτη φορά (πριν τρια χρόνια) έβλεπε 12 σε κάθε ωοθήκη...άρα η υπερηχογραφική εικόνα δεν είναι δραματικά διαφορετική. Φτάνουν βλαστοκύστες;

Έχεις μεγάλη παραγωγή δηλαδη. Εισαι τυχερή γιαυτο κ ας μην έφτασαν αυτή τη φορά. Πόσα εμβρυα πηρατε;

Ναι φτάνουν. Μιλάμε για 2 εμβρυα παντα ετσι; κ λιγα και χάλια 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Ele@n είπε:

Άπαξ και ελέγχθηκε, είστε οκ. ναι για προεμφυτευτικό πρέπει να πας με βλαστοκύστες για να έχουν κύτταρα για τη βιοψία. Είναι κανονική διέγερση με ενέσιμες ορμόνες, για να πάρεις πολλά. εγώ βέβαια θα έλεγα τι πήρα, αλλά έχε χάρη....😅 

άστο μη το συζητάμε και μένα τελικά τώρα το ένα έφτασε για κατάψυξη! το άλλο σταμάτησε ! άρα μόλις κάνω και αυτή την έτ αν δεν πετύχει μετά ξεμένω από έμβρυα !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , teenthybell είπε:

Α λες να είναι απο τις εγχύσεις? Τώρα εχω ολοκληρώσει ηδη τις 20 κ περιμένω την επανεξέταση οποτε απλά συνεχιζω την glimbax κ μια εγχυση την εβδομάδα. Απλά ανησυχισα επειδή δεν ειχα ποτε θέμα ξηροδερμιας τοσο πολύ... Οπότε ενοχοποιησα την αντιβίωση. Εμένα είναι προς το πισω μέρος και το βλέπω στο χαρτί, οχι μπροστά. Αυτό είναι το περίεργο. Υπομονή τοτε... Ευχαριστώ για την απάντηση.

Καλη επιτυχία να έχουμε όλες!!!

ναι απο τις εγχυσεις ειναι, να μη σταματησεις τα προβιοτικα συνεχισε κανονικα και βαζε 2φ την εβδομαδα eva υποθετα με προβιοτικα, μολισ σταματησεις θα βελτιωθεις αμεσως, εγω ειχα ξεφλουδισει ολοκληρη και ιδιαιτερα πρς τα πισω, τα τσισα αν με ακουμπουσαν πεθαινα , αλλα η sudοcream δημιουργει προστατευτικο στρωμα, μη βαζεις σερβιετακια, καλα αποτελεσματα!!! Νικα εκανεσ?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Έχεις μεγάλη παραγωγή δηλαδη. Εισαι τυχερή γιαυτο κ ας μην έφτασαν αυτή τη φορά. Πόσα εμβρυα πηρατε;

Ναι φτάνουν. Μιλάμε για 2 εμβρυα παντα ετσι; κ λιγα και χάλια 

το θέμα είναι να διεγερθούν και πολλά....αλλά τελικά πήραμε 4 και μάλιστα τα δύο δεν ήταν κατάλληλα για γονιμοποίηση. οπότε έμεινα με δύο που γονιμοποιήθηκε το ένα...

πρίν από 9 λεπτά , Angot είπε:

άστο μη το συζητάμε και μένα τελικά τώρα το ένα έφτασε για κατάψυξη! το άλλο σταμάτησε ! άρα μόλις κάνω και αυτή την έτ αν δεν πετύχει μετά ξεμένω από έμβρυα !

δεν κάνει να ξαναπάρεις κλομιφαίνη;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Ele@n είπε:

το θέμα είναι να διεγερθούν και πολλά....αλλά τελικά πήραμε 4 και μάλιστα τα δύο δεν ήταν κατάλληλα για γονιμοποίηση. οπότε έμεινα με δύο που γονιμοποιήθηκε το ένα...

δεν κάνει να ξαναπάρεις κλομιφαίνη;

κοίταξε 4 κύκλους εχω κάνει  και συνολικά πήραμε 13 ωάρια από αυτά γονιμοποιήθηκαν τα 7 και πήραμε 6 άριστα έμβρυα! ο γιατρός λέει συνεχίζουμε με κλομιφενη ! δεν ξέρω όμως αν θα με αφήσει να κάνω παρά πάνω από 6 κύκλους! νομίζω δεν κάνει κ ολας ! αν δεν τα καταφέρω παλι στις επιμενεσ 1-2 φορες πιστεύω θα μου αλλάξει διέγερση ! 

δεν ξέρω βέβαια αν θα συνεχίσω με τις εξωσωματικές ή αν θα το παρατήσω το άθλημα και όποτε έρθει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , silvy22 είπε:

ναι απο τις εγχυσεις ειναι, να μη σταματησεις τα προβιοτικα συνεχισε κανονικα και βαζε 2φ την εβδομαδα eva υποθετα με προβιοτικα, μολισ σταματησεις θα βελτιωθεις αμεσως, εγω ειχα ξεφλουδισει ολοκληρη και ιδιαιτερα πρς τα πισω, τα τσισα αν με ακουμπουσαν πεθαινα , αλλα η sudοcream δημιουργει προστατευτικο στρωμα, μη βαζεις σερβιετακια, καλα αποτελεσματα!!! Νικα εκανεσ?

Αχ ηρεμησα τώρα γιατι ειχα στενοχωρηθει. Θα βαζω sudocream συνέχεια τι να κανω. Όταν ειχα κανει την υστεροσκοπηση μου ειχε παρει δείγμα ενδομητρίου κ το ειχε στείλει για βιοψία. Δεν ξέρω αν λέγεται νικα αυτό! Είμαι εν αναμονή της περιόδου τώρα κ με την επανεξέταση θα δούμε αν έφυγε η φλεγμονή. Δεν αντέχω αλλη αντιβιωση πραγματικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Angot είπε:

κοίταξε 4 κύκλους εχω κάνει  και συνολικά πήραμε 13 ωάρια από αυτά γονιμοποιήθηκαν τα 7 και πήρα με 6 άριστα έμβρυα! ο γιατρός λέει συνεχίζουμε με κλομιφενη ! δεν ξέρω όμως αν θα με αφήσει να κάνω παρά πάνω από 6 κύκλους! νομίζω δεν κάνει κ ολας ! αν δεν τα καταφέρω παλι στις επιμενεσ 1-2 φορες πιστεύω θα μου αλλάξει διέγερση ! 

δεν ξέρω βέβαια αν θα συνεχίσω με τις εξωσωματικές ή αν θα το παρατήσω το άθλημα και όποτε έρθει!

προχωράς με εξωσωματική λόγω επαγγέλματος του συζύγου;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , teenthybell είπε:

Αχ ηρεμησα τώρα γιατι ειχα στενοχωρηθει. Θα βαζω sudocream συνέχεια τι να κανω. Όταν ειχα κανει την υστεροσκοπηση μου ειχε παρει δείγμα ενδομητρίου κ το ειχε στείλει για βιοψία. Δεν ξέρω αν λέγεται νικα αυτό! Είμαι εν αναμονή της περιόδου τώρα κ με την επανεξέταση θα δούμε αν έφυγε η φλεγμονή. Δεν αντέχω αλλη αντιβιωση πραγματικά. 

δίκιο έχεις, εμένα μου έκανε ερεθισμό από την πρώτη έγχυση φαντάσου, άρα θα κάνεις πάλι υστεροσκόπηση? η εξέταση Νικα είναι διαφορετική, τρώγε γιαουρτάκι πρόβειο με πέτσα, και κεφίρ, να σου δώσω θάρρος μετα τις εγχύσεις και αντιβίωση έπαιρνα μέχρι μια μέρα πριν την μεταφορά, δηλ μεχρι πριν 20 ,μερεσ που καναμε τη μεταφορά , έχω πάρει θετική χοριακή! να δουμε πως θα εξελιχθεί αλλα εμφύτευση πετύχαμε τώρα είναι και θέμα ποιότητας εμβρύου, επίσης συνεχίζω τα προβιοτικά

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , Ele@n είπε:

προχωράς με εξωσωματική λόγω επαγγέλματος του συζύγου;

οχι ακριβώς! ο άντρας μου πλέον ταξιδεύει λιγότερο !  προχωράω διότι προσπαθούσα 2 χρόνια ελεύθερα και δεν τα είχα καταφέρει! δεν μπορούμε να εντοπίσουμε το πρόβλημα! ο γιατρός είχε πει ότι τώρα που θα κάναμε την ωοληψια σύμφωνα με την εικόνα που θα έβλεπε θα αποφάσιζε αν θα μου έκανε υστεροσκοπ. και ήθελα να μου κάνει κ ολας! αλλά τελικά δεν μου έκανε ,είπε θα δούμε πως θα τα παω και αυτή τη φορά και μετά βλέπουμε !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Angot είπε:

κοίταξε 4 κύκλους εχω κάνει  και συνολικά πήραμε 13 ωάρια από αυτά γονιμοποιήθηκαν τα 7 και πήραμε 6 άριστα έμβρυα! ο γιατρός λέει συνεχίζουμε με κλομιφενη ! δεν ξέρω όμως αν θα με αφήσει να κάνω παρά πάνω από 6 κύκλους! νομίζω δεν κάνει κ ολας ! αν δεν τα καταφέρω παλι στις επιμενεσ 1-2 φορες πιστεύω θα μου αλλάξει διέγερση ! 

δεν ξέρω βέβαια αν θα συνεχίσω με τις εξωσωματικές ή αν θα το παρατήσω το άθλημα και όποτε έρθει!

τα αποτελεσματά σου είναι πολύ καλά, εγω σε 4 κύκλους , ενα φυσικο , 2 φεμάρα , 1 μενοπουρ+ανταγωνιστη , ενα μετριο εμβρυο βγάλαμε, αλλα μας πήγε πολύ καλά το μακρύ πρωτόκολλο μετά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , silvy22 είπε:

τα αποτελεσματά σου είναι πολύ καλά, εγω σε 4 κύκλους , ενα φυσικο , 2 φεμάρα , 1 μενοπουρ+ανταγωνιστη , ενα μετριο εμβρυο βγάλαμε, αλλα μας πήγε πολύ καλά το μακρύ πρωτόκολλο μετά

ναι αλλά δεν έχουμε αποτέλεσμα! η 1η φορά έπιασε αλλά ήταν άρρωστο το μωρό! η 2η άκαρπη και τώρα παω για την 3η αλλά με αγχώνει το γεγονός ότι το  ένα έμβρυο που είχα κατάψυξη αν και σαν βαθμολογία κατατάσσεται στα άριστα , το είχαμε πάρει με οιστραδιολη 32 , σκέφτομαι μήπως αυτό επηρεάσει τη δυναμική του όταν το βάλουμε! όσον αφορά το δεύτερο που βάλαμε σήμερα κατάψυξη μου είπε είναι πολλή καλής ποιότητας!

επίσης ρε κορίτσια ξέρει καμία τι σημαίνει το έμβρυο compact ; μου το λέει η μαία αλλά δεν την εχω ρωτήσει! σαν θετικό μου το πασάρει πάντως 🤪

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Angot είπε:

οχι ακριβώς! ο άντρας μου πλέον ταξιδεύει λιγότερο !  προχωράω διότι προσπαθούσα 2 χρόνια ελεύθερα και δεν τα είχα καταφέρει! δεν μπορούμε να εντοπίσουμε το πρόβλημα! ο γιατρός είχε πει ότι τώρα που θα κάναμε την ωοληψια σύμφωνα με την εικόνα που θα έβλεπε θα αποφάσιζε αν θα μου έκανε υστεροσκοπ. και ήθελα να μου κάνει κ ολας! αλλά τελικά δεν μου έκανε ,είπε θα δούμε πως θα τα παω και αυτή τη φορά και μετά βλέπουμε !

καλέ ποιος είναι ο ντοκ; μια χαρά τα λέει...κοιτά κι εγώ σε μία γυναίκα νεαρής ηλικίας δεν νομίζω ότι θα πείραζα τη μήτρα, αν δεν υπήρχε λόγος. Δεν είναι πάντα λύση η διαγνωστική υστεροσκόπηση. αν έχει καλό υπέρηχο πχ μπορεί να δει αν υπάρχουν πολυποδάκια που εμποδίζουν. οι συμφύσεις δεν φαίνονται. εγώ τώρα θα ρωτήσω το ευλογοφανές γιατί πολλές την πατάνε, ωορρηξία διαπιστωμένη ξέρεις ποια μέρα κάνεις; 

πρίν από 14 λεπτά , silvy22 είπε:

τα αποτελεσματά σου είναι πολύ καλά, εγω σε 4 κύκλους , ενα φυσικο , 2 φεμάρα , 1 μενοπουρ+ανταγωνιστη , ενα μετριο εμβρυο βγάλαμε, αλλα μας πήγε πολύ καλά το μακρύ πρωτόκολλο μετά

είσαι κάτω των 40;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ele@n είπε:

καλέ ποιος είναι ο ντοκ; μια χαρά τα λέει...κοιτά κι εγώ σε μία γυναίκα νεαρής ηλικίας δεν νομίζω ότι θα πείραζα τη μήτρα, αν δεν υπήρχε λόγος. Δεν είναι πάντα λύση η διαγνωστική υστεροσκόπηση. αν έχει καλό υπέρηχο πχ μπορεί να δει αν υπάρχουν πολυποδάκια που εμποδίζουν. οι συμφύσεις δεν φαίνονται. εγώ τώρα θα ρωτήσω το ευλογοφανές γιατί πολλές την πατάνε, ωορρηξία διαπιστωμένη ξέρεις ποια μέρα κάνεις; 

εκανα τεστακια ωορρηξίας , επίσης συνηθωσ πονάω όταν εχω ! κοίταξε η οίκονομ. που είχα πάει είναι αντίθετη στο να συνεχίσω τις εξωσωματικές ! είπε αν έψαχνε κάτι παραπάνω θα ήταν το σπερμα! έχει ναι μεν άριστο σπερμοδιαγραμμα αλλά ίσως θα μπορούσε να ψαχτεί κι άλλο! 

ο γιατρός δεν το πιστεύει ότι εχω σταθεί τόσο ατύχη, ειδικά για την προηγούμενη φορά εκμυστηρεύτηκε στον άντρα μου ότι δεν το περίμενε το αρνητικό 

πρίν από 7 λεπτά , Angot είπε:

εκανα τερατάκια ωορρηξίας , επίσης συνηθωσ πονάω όταν εχω ! κοίταξε η οίκονομ. που είχα πάει είναι αντίθετη στο να συνεχίσω τις εξωσωματικές ! είπε αν έψαχνε κάτι παραπάνω θα ήταν το σπερμα! έχει ναι μεν άριστο σπερμοδιαγραμμα αλλά ίσως θα μπορούσε να ψαχτεί κι άλλο!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...