Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , winspert είπε:

Λενε για το Ερα τεστ...

Αλλα @Nephele78,lh+9; Πολυ δεν ειναι; Δυο μερες χοντρικα μέχρι την ωορρηξία και μετα 7 μερες προγεστερόνη;;; Μήπως εννοούσες lh+7;

Έχεις δικιο ! Lh +9 γραφει in the case of day 3 embryo transfer.  Εγω εκανα ωοληψια τεταρτη και δευτερα ετ με βλαστοκυστες Lh + 7

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Κορίτσι μου καθόλου ανίκανη δεν είσαι και είναι κρίμα κι άδικο να μιλάς έτσι για τον εαυτό σου. Αλίμονο αν η ικανότητα μας είχε να κάνει με το αν τεκνοποιούμε ή όχι! Δηλαδή ήμαρτον. Όσο για το σχόλιο του "φίλου" σας, είναι το λιγότερο απαράδεκτο, γιατί μηδενίζει την ύπαρξη του παιδιού σας, του σημαντικότερου ανθρώπου στη ζωή σας. Η ζωή του παιδιού σου και η δική σου, προφανώς και έχουν αξία και είναι εντελώς ανεξάρτητο αυτό από το αν θα φέρετε στον κόσμο κι άλλο ένα παιδί ή όχι. Προσωπικά μεγάλωσα χωρίς αδέρφια και μια χαρά ήταν και είναι η ζωή μου, έχω φίλους που είμαστε πιο δεμένοι από όσο είναι κάποια άλλα αδέρφια που ξέρω. Να είσαι καλά, να χαίρεσαι το παιδάκι σου, να υποστηρίζεις τον εαυτό σου και με την αγάπη σου για σένα εύχομαι να καταφέρετε να αποκτήσετε ακόμα ένα γερό παιδί. 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες και αν άνοιγα το στόμα μου είχα πολλά να του πω κι εγώ που θα τον ετσουζαν αλλά δεν τα βάζω πλέον ούτε με την ηλιθιότητα ούτε με την κουτοπονηριά. Γιατί αυτοί οι άνθρωποι ξέρεις τι κάνουν αν τους πεις κάτι? Σε βγάζουν τρελή, ότι δεν το είπαν με αυτό τον τρόπο και ότι εσύ έχεις τη μύγα και μυγιάζεσαι. Και παίρνουν χαρά που σε βλέπουν θυμωμένο γιατί έχουν καταφέρει το στόχο τους. Αδιαφορώ απλά... ομως γυρνώντας σπίτι μου βγήκε ένα παράπονο.... Γιατί τόση κακία από ανθρώπους που δεν είχαν καμία δυσκολία να κάνουν παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Eternity είπε:

Το χαρτί γράφει 2 έμβρυα 2 ημερών grade A/B

2 έμβρυα 2 ημερών grade A /B

Πολύ ενθαρρυντικά όσα γράφεις. Ελπίζω να βρω κι εγώ αυτό το 1 το καλό. Εσύ σε ποιο γιατρό ήσουν? Τον Κανακα ούτε εγώ τον γνώριζα, μου το συνέστησε μια κοπέλα στην ηλικία μου που έκανε φυσικούς μαζί του λόγω κακής ανταπόκρισης και εκεί είχαν πάει και όλες οι φίλες της. Βέβαια θα πρέπει να μιλήσω με τον καθένα πριν αποφασισω

Απλά δε σου ειπανε πόσο κυτταρων.γραφουν μονο βαθμο Α και το αλλο εμβρυο απλα σου λεει οτι ειναι βαθμος Β.Εγω που ειχα ενα 3ης ημερας μου το ειχανε αξιολογήσει 3ης μερας εμβρυο grade A 10 κυτταρων.για μένα επρεπε να τα αφησουν κ αλλο για να δουνε τι δυναμικη εχουν ,2ης μερας εμβρυα πλεον δυσκολα μεταφερουνε οι γιατροι..εγω στον παντο στο γεν μαζευα με φυσικους.ναι ειναι κ τι σου ταιριαζει κ ποιον θα εμπιστευτεις,οτι σου πει κ το ενστικτο σου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Visit a vis είπε:

Αυτό το τεστ για το παράθυρο είναι; Βγάζει τόσο ακριβή αποτελέσματα! 

Ναι για το παράθυρο εμφύτευσης ειναι...Βγαζει με ακρίβεια ωρων βασικα...

πρίν από 40 λεπτά , Nephele78 είπε:

Έχεις δικιο ! Lh +9 γραφει in the case of day 3 embryo transfer.  Εγω εκανα ωοληψια τεταρτη και δευτερα ετ με βλαστοκυστες Lh + 7

Ετσι ναι...Για εμβρυα 3 ημερών ειναι οκ...

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Foxy είπε:

Γεια σου @Eternity. Αποφάσισα να σου γράψω, αν και δεν είμαι από τα ενεργά μέλη, παρόλο που μπαίνω και διαβάζω κάθε μέρα, καθώς η ιστορία σου μοιάζει αρκετά με τη δική μου. Βέβαια εγώ είχα ευτυχή κατάληξη πολύ εύκολα κι αυτός είναι κι ο λόγος που δε γράφω. Από σεβασμό κυρίως στις κοπέλες που προσπαθούν και παλεύουν με τις αποτυχίες.

Το δικό μου ιστορικό. Έμεινα έγκυος φυσιολογικά στα 33 στο δεύτερο μήνα προσπαθειών και στα 34 γέννησα το πρώτο μου παιδί. Το γεγονός ότι έγινε τόσο εύκολα και ότι οι συνθήκες στην καθημερινότητα μας είναι πολύ δύσκολες (μένουμε με τον άντρα μου σε μέρος μακρυά από τον τόπο καταγωγής μας, άρα βοήθεια με το παιδί μηδέν, ενώ κάνουμε μια παρά πολύ απαιτητική δουλειά που απαιτεί πολλές ώρες και από τους δυο μας) μας έκανε να αναβάλλουμε την απόκτηση δεύτερου. Στα 38,5 αποφασίζουμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες και κανονίζω από μόνη μου να κάνουμε σπερματέγχυση κατευθείαν ως πρώτη προσπάθεια, καθώς θεωρούσα ότι θα έχω περισσότερα ποσοστά επιτυχίας, με δεδομένο ότι πέτυχα και τόσο εύκολα τη φυσιολογική σύλληψη. Οι 2 διαφορετικοί γυναικολόγοι που είχα δει εν τω μεταξυ, μου πρότειναν να κάνω προσπάθειες φυσιολογικά και ότι δεν υπήρχε λόγος βιασύνης… Η σφαλιάρα της αποτυχίας της σπερματέγχυσης όμως σε συνδιασμό με τις ιστορίες πολλών κοριτσιών εδώ στο forum που ήταν στην ηλικία μου και δυσκολεύονταν και με εξωσωματική, με έκαναν να στραφώ κατευθείαν στο να αρχίσω να το ψάχνω για εξωσωματική.

Λόγω του ότι είμαι σε επαρχία και δεν μπορούσα να πηγαινοέρχομαι εύκολα για ραντεβού με γιατρούς στην Αθήνα, έστειλα ένα email στον Τσιρ. του Α..σω με τις ορμονολογικές μου και μου απάντησε αμέσως ότι λόγω ηλικίας προτείνει εξωσωματική, παρόλο που οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές. Χωρίς να το ψάξω με άλλους γιατρούς αποφάσισα να τον εμπιστευτώ λόγω και προηγούμενων εμπειριών από άλλες κοπέλες στο forum μαζί του, αν και έχει τη φήμη ότι είναι λίγο απότομος. Εγώ βέβαια είχα αποφασίσει ότι θέλω ένα γιατρό που δε χαϊδεύει αυτιά. Το κέντρο που έκανα τη σπερματέγχυση για παράδειγμα, το Ευγ…α δεν το συνιστώ καθόλου. Πέρα από το ότι μου φάνηκε super market (όπως και αλλά φαντάζομαι) χωρίς εξατομικευμένη προσέγγιση, εγώ προσωπικά δεν μπορώ όλη αυτή τη γλίτσα από αυτές που δουλεύουν εκεί ως μαίες, γραμματεία κτλ. 

Παρόλα αυτά είπαμε με τον άντρα μου να προσπαθήσουμε μερικούς μήνες, καθώς ουσιαστικά δεν είχαμε κάνει καμία προσπάθεια φυσιολογικά μέχρι τότε. Αφού στους 4 μήνες δεν είχα θετικό τεστ εγκυμοσύνης, πήγα κατευθείαν Αθήνα για υπέρηχο από τον Τσιρ. τη δεύτερη μέρα περιόδου της τελευταίας αποτυχημένης προσπάθειας και πήρα και το προτεινόμενο πρωτόκολλο διέγερσης με βάση τις ορμονολογικές μου. Εδώ να σημειώσω ότι στα 39 μου σχεδόν έμαθα ότι έχω πολυκυστικές (ο Τσιρ. τις ονόμασε πολυθηλακικές) λόγω υψηλής AMH για την ηλικία μου, χωρίς να έχω ποτέ θέμα με την περίοδο. Το να έχεις πολλά ωοθυλάκια είναι βέβαια καλό, αλλά συνήθως συνοδεύεται από αντίσταση στην ινσουλίνη (είδα ότι έχεις κι εσύ, αν δεν κάνω λάθος) ενώ επηρεάζει και την ποιότητα των ωαρίων. Μιλώντας λοιπόν με ενδοκρινολόγο και διαβάζοντας και πολλά άρθρα online, ξεκίνησα Glucophage και μυοινοσιτόλη το τελευταίο δίμηνο πριν τη διέγερση, ενώ έπαιρνα ήδη από μόνη μου Q10 και πολυβιταμίνες για 4 μήνες. 

Μου πήραν 13 ωάρια (12 από την αριστερή ωοθήκη και 1 από τη δεξιά, η οποία είχε χειρουργηθεί πριν 10 χρόνια για αφαίρεση κύστης και μαζί με την κύστη αφαιρέθηκε και πολύς ωοθηκικός ιστός) και καταλήξαμε με 7 βλαστόκύστες -οι 5 με χαράκτηρισμο ΑΑ και οι 2 με χαρακτηρισμό ΑΒ. Λόγω υψηλής προγεστερόνης την ημέρα της ωολοψίας μου είπε ο γιατρός ότι ιδανικά θα έπρεπε να κάνω την έμβρυομεταφορά τον επόμενο μήνα για να είμαστε πιο σίγουροι για το παράθυρο εμφύτευσης, αλλά μπορούσα να δοκιμάσω και τον ίδιο μήνα καθώς είχα αρκετές βλαστοκύστες. Αρνήθηκα κι αποφάσισα να πάμε με τις καλύτερες συνθήκες τον επόμενο μήνα. Έβαλα μια βλαστοκύστη 4ΑΑ (ήθελα να αποφύγω τη δίδυμη κύηση) και τώρα είμαι στον έβδομο μήνα εγκυμοσύνης με την πρώτη εμβρυομεταφορά. 

Το συμπέρασμα μου από τη δίκη μου μικρή και σχετικά εύκολη εμπειρία είναι ότι εφόσον αποφασίσουμε συνειδητά ότι θελουμε παιδί είναι καλό να μην αφήνουμε το χρόνο να περνάει, αλλά να το ψάχνουμε και να κινούμαστε το συντομότερο δυνατόν, χωρίς να επαναπαυόμαστε. Πρέπει καλώς ή κακώς να παίρνουμε και δεύτερες και τρίτες γνώμες γιατρών αλλά και να ενημερωνόμαστε και μόνες μας. Αυτό το φόρουμ είναι ένας πολύ καλός τρόπος ενημέρωσης.

Όσον αφορά τη δίκη σου περίπτωση @Eternity κι εφόσον δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση να σκέφτεσαι τι θα μπορούσε να είχε γίνει αν είχες ξεκινήσει τις προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι νωρίτερα, έχω να σχολιάσω τα εξής σχετικά με τις εξωσωματικές σου. Ρώτησες το γιατρό σου γιατί έβαλαν έμβρυα 2 ημερών, ενώ συνήθως βάζουν 3 ημερών ή βλαστοκύστες; Πώς έγινε η γονιμοποίηση και από τα 7 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 4; Ήταν κλασική IVF ή μικρόγονιμοποίηση; Εμένα μου έκαναν μικρογονιμοποίηση, αν και το σπέρμα του άντρα μου δεν έχει θέμα (ούτε και του δικού σου είμαι σίγουρη αφού έδωσε φυσιολογική σύλληψη) και από τα 13 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 12. Στη δεύτερη εξωσωματική γιατί αποφασίσατε να πάτε σε φυσικό κύκλο ενώ είχες καλή ανταπόκριση στα φάρμακα; Μήπως δεν ήθελες να πάρεις κι άλλες ορμόνες; Επίσης 3 ημερών και χαρακτηρισμό ΑΑΑ πρώτη φορά βλεπω. Στα έμβρυα 3 ημερών λένε για αριθμό διαιρέσεων π.χ. 8-10 και μόνο στις βλαστοκύστες δίνουν χαρακτηρισμό π.χ. 5ΑΑ, 4ΑΒ κτλ. Εγώ σου προτείνω να μην τα παρατήσεις εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές και καλή ανταπόκριση στα φάρμακα. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά ψάξτο για κέντρο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Κι εγώ επαρχία μένω και πήγα Αθήνα μόνο 3 φορές (2η μετά κύκλου, ωοληψία και εμβρυομεταφορά) ενώ η παρακολούθηση των υπερήχων και οι ορμονολογικές γινόταν στο μέρος κατοικίας μου. Σίγουρα το κόστος είναι μεγάλο θέμα αλλά δες αν μπορείς να το διαπραγματευτείς με κάποιες δόσεις ίσως. Επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις κι εσύ κάποια συμπληρώματα που βοηθούν στην ποιότητα των ωαρίων. Εμένα θεωρώ ότι με βοήθησαν.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σένα και σε όλες κοπέλες!

 

 

 

 

Είναι υποχρεωτικό να πάρεις αγωγή για αντίσταση στην ινσουλίνη; έχω και εγώ και έκανα διέγερση αλλα δεν μου είπε ο γιατρός να πάρω κάτι. Να ανησυχήσω;

3 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Αφου άκουσα διαφορα σχόλια απο φίλους κ γνωστους του τυπου ότι: "δεν είσαι σταθερή, κ γιατί δεν μένεις με ένα γιατρό" (σιγά τους γιατρους που έχω αλλάξει, απλώς έκανα σε ιδιωτικό κέντρο την ωοληψια όταν ήμουν μικρότερη, μετά απι χρόνια μενω έγκυος φυσικά αλλά παλινδρομει κ είπα δεν θέλω να ξαναπάω στον ίδιο γυναικολογο (ιδιωτικό) τόσο κακό ειναι? Και ψυχολογικά αν το δεις), όποτε λέω αφου μου προτειναν κ συστησαν με πολυ καλες προδιαγραφές το δημόσιο, λεω ε ας παω εκεί. Ναι συμφωνώ. Άριστο το δημόσιο. Πολυ καλά εργαστήρια. Πολυ καλοί γιατροί. Αλλά ξαναλέω: οχι για εμάς τις άνω των 40+++. Έχασα χρόνο στο δημόσιο. Έτσι τώρα πηγα σε ιδιωτικό (στο γεν/ς) και περιμενω να δω πως θα τα παω. Τουλάχιστον υπαρχει καλη οργάνωση κ καλο κλίμα κ δεν κοιτάζουν σαββατοκυριακα κ αργίες. Για τη γυναίκα αυτό δεν υπαρχει. Οι ορμόνες είναι ορμόνες κ κάθε μέρα είναι διαφορετική.

Ευτυχώς μου άνοιξε τα μάτια εδώ μια κοπέλα η Καντι κ ξεκολλησα. Ήμουν στα πατωματα, έλεγα θα παω με δανεικά ωάρια αφου τώρα τελείωσαν όλα. Σε εκείνην οφείλω πολλα κ δεν ξέρω πως να της το πω. 

Από ποιο νοσοκομειο είχες εμπειρία στο δημόσιο κορίτσι μου;  Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά στη νέα σου προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Αφου άκουσα διαφορα σχόλια απο φίλους κ γνωστους του τυπου ότι: "δεν είσαι σταθερή, κ γιατί δεν μένεις με ένα γιατρό" (σιγά τους γιατρους που έχω αλλάξει, απλώς έκανα σε ιδιωτικό κέντρο την ωοληψια όταν ήμουν μικρότερη, μετά απι χρόνια μενω έγκυος φυσικά αλλά παλινδρομει κ είπα δεν θέλω να ξαναπάω στον ίδιο γυναικολογο (ιδιωτικό) τόσο κακό ειναι? Και ψυχολογικά αν το δεις), όποτε λέω αφου μου προτειναν κ συστησαν με πολυ καλες προδιαγραφές το δημόσιο, λεω ε ας παω εκεί. Ναι συμφωνώ. Άριστο το δημόσιο. Πολυ καλά εργαστήρια. Πολυ καλοί γιατροί. Αλλά ξαναλέω: οχι για εμάς τις άνω των 40+++. Έχασα χρόνο στο δημόσιο. Έτσι τώρα πηγα σε ιδιωτικό (στο γεν/ς) και περιμενω να δω πως θα τα παω. Τουλάχιστον υπαρχει καλη οργάνωση κ καλο κλίμα κ δεν κοιτάζουν σαββατοκυριακα κ αργίες. Για τη γυναίκα αυτό δεν υπαρχει. Οι ορμόνες είναι ορμόνες κ κάθε μέρα είναι διαφορετική.

Ευτυχώς μου άνοιξε τα μάτια εδώ μια κοπέλα η Καντι κ ξεκολλησα. Ήμουν στα πατωματα, έλεγα θα παω με δανεικά ωάρια αφου τώρα τελείωσαν όλα. Σε εκείνην οφείλω πολλα κ δεν ξέρω πως να της το πω. 

Νομίζω ότι εκφράζεις πολύ καθαρά την ευγνωμοσύνη σου! Κι εμένα με έχει βοηθήσει η @Καντινα δω πιο καθαρά τα δικά μου στατιστικά σε σχέση με την ποιότητα των ωαρίων μου και την επιλογή του πώς να προχωρήσουμε από εδώ και πέρα. @Καντι σ' ευχαριστούμε!

Όσο για το γιατρό κανείς δεν μπορεί να σου πει γιατί και πόσο θα κάτσεις με έναν γιατρό ή θα αλλάξεις! Και φυσικά το ψυχολογικό μετά από μια αποβολή παίζει τεράστιο ρόλο. Εγώ έχει τύχει να φύγω παλιότερα από γιατρό γιατί με άγχωνε πότε θα γίνω μάνα από τα 28 μου (!!!) και όταν πια ξεκίνησα προσπάθειες 11 χρόνια μετά αποφάσισα να τον αλλάξω γιατί κατάλαβα ότι μου πρόσθετε ένα άγχος παραπάνω, το τελευταίο που μου έλειπε δηλαδή... Αφού έχεις φύγει από εκεί που περιγράφεις και έχεις βρει ένα κέντρο που εμπιστεύεσαι, μια χαρά λοιπόν! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Bookthiefy said:

Είναι υποχρεωτικό να πάρεις αγωγή για αντίσταση στην ινσουλίνη; έχω και εγώ και έκανα διέγερση αλλα δεν μου είπε ο γιατρός να πάρω κάτι. Να ανησυχήσω;

Εμένα μου είπαν ότι παίζει ρόλο και η ηλικία σε συνδυασμό με την αντίσταση στην ινσουλίνη για την ποιότητα των ωαρίων. Εγώ π.χ. προφανώς είχα ανέκαθεν πολυκυστικές. Στα 33 μου που έμεινα έγκυος δεν το γνώριζα και δεν είχα πάρει αγωγή για αντίσταση στην ινσουλίνη. Παρόλα αυτά έμεινα έγκυος πολύ εύκολα. Στα 39 όμως και εφόσον θα πήγαινα με εξωσωματική έπρεπε να πάω με τις καλύτερες προϋποθέσεις από τη στιγμή που έμαθα για τις πολυκυστικές. Εγώ πάντως θα πρότεινα να μιλήσεις με ενδοκρινολόγο όπως και να 'χει γιατί πέρα από την ποιότητα των ωαρίων, η αντίσταση στην ινσουλίνη επηρεάζει και το μεταβολισμό και τη γενικότερη υγεία σε βάθος χρόνου. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, KateDim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Ξεκινάω θεραπεία με gonal. 

Κάποια με αντίστοιχη εμπειρία; 

Καλησπέρα. Είχαμε κλείσει ραντεβού, πχ σου λένε το διάστημα 15 με 18 πρέπει να στείλεις τον φάκελο. Αλλά δεν ξέρω για το αν σε παίρνουν εκείνοι. Εμείς πήραμε για να κλείσουμε ραντεβού εφόσον έχουμε μαζέψει όλα τα δικαιολογητικά. 

Καλησπέρα! Ξεκίνησα πρωτη φορά με  gonal κ ειμαι στην 5η μέρα. Δεν έχω εμπειρία γενικά αλλά σαν διαδικασία η ένεση αυτή είναι απλη. Καλη επιτυχία σου ευχομαι!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια σας διαβάζω καιρό κ έχω μια ερώτηση να κάνω προσπαθούμε με τον άντρα Μ εδώ κ 1.5 χρόνο χωρίς επιτυχία έτσι αποφάσισαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική να σημειώσω ότι σπέρμοδιαγραμα κ ορμονικές εξετάσεις βγήκαν όλα φυσιολογικά κάναμε ωοληψια κατάφερα να βγάλω 20 ωράρια γονιμοποιηθηκαν τα 12 κ έγιναν βλαστοκυστες τα 10 όπως μας είπα άριστης ποιότητας πλησιάζουν οι μέρες για την ετ κ έχω αρχίσει κ ανγωνομαι αν πάνε όλα καλά οι ηλικίες μας ειναι 33 κ των δύο...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Foxy είπε:

Εμένα μου είπαν ότι παίζει ρόλο και η ηλικία σε συνδυασμό με την αντίσταση στην ινσουλίνη για την ποιότητα των ωαρίων. Εγώ π.χ. προφανώς είχα ανέκαθεν πολυκυστικές. Στα 33 μου που έμεινα έγκυος δεν το γνώριζα και δεν είχα πάρει αγωγή για αντίσταση στην ινσουλίνη. Παρόλα αυτά έμεινα έγκυος πολύ εύκολα. Στα 39 όμως και εφόσον θα πήγαινα με εξωσωματική έπρεπε να πάω με τις καλύτερες προϋποθέσεις από τη στιγμή που έμαθα για τις πολυκυστικές. Εγώ πάντως θα πρότεινα να μιλήσεις με ενδοκρινολόγο όπως και να 'χει γιατί πέρα από την ποιότητα των ωαρίων, η αντίσταση στην ινσουλίνη επηρεάζει και το μεταβολισμό και τη γενικότερη υγεία σε βάθος χρόνου. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Εγώ είμαι 23 μου είπε να κάνω διατροφή, να κόψω το άμυλο, ζάχαρη και το πολύ αλάτι. Αλλά έχω ακούσει πολλές κοπέλες και σε άλλα φόρουμ που πήραν αγωγή και προβληματιστηκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 4/4/2022 at 4:05 ΜΜ, Chrisi21 είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι;

Όταν λες ότι δεν βρήκατε κανένα καλό έμβρυο, εννοείς ότι τα στέλνατε για προεμφυτευτικό έλεγχο (PGT) και δεν ερχόταν κανένα υγιές πίσω;

Κανένα καλό ωάριο που να φθάνει μέχρι και την 5η ημέρα,βλαστοκύστη δλδ.Σημερα μου έβαλαν μια μικρή σε μέγεθος βλαστοκύστη αλλά αρκετά δυναμική μου είπαν!Για να δούμε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

 

Για το ότι σου είπαν να στείλεις τα δικαιολογητικά αντί να πας από κοντά δεν ξέρω να σε βοηθήσω γιατί εγώ είχα πάει από εκεί αλλά η απόφαση που θα πάρεις θα ισχύει για έναν χρόνο και για 2 προσπάθειες. Θα στείλεις το χαρτί στον γιατρό σου και θα σου γράψει την συνταγή για να τα πάρεις

Ααα μάλιστα κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ .

4 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Καλησπέρα κοπελα μου. Αυτές τις μέρες κάνω κι εγώ την ίδια διαδικασία στην επιτροπή των Ιωαννίνων. Στο πρώτο τηλεφώνημα μου ζήτησαν το μέιλ μου και μου έστειλαν μια αίτηση που έπρεπε να συμπληρώσω και να τη στείλω στο δικό τους μέιλ. Μου είπαν ότι μόλις βγει η ημερομηνία που θα συνεδριάσει η επιτροπή (δύο φορές το μήνα είναι στα Ιωάννινα) θα με πάρουν τηλέφωνο και μέσα σε δέκα μέρες πρέπει να έχω στείλει το φάκελο με όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται μέσω κούριερ. Ο φάκελος θα ελεγχθεί και θα αποφασιστεί αν εγκρίνεται η αίτηση η όχι. Για τη συνταγογράφηση δε γνωρίζω ακόμα, γιατί είμαι σε αναμονή για να στείλω το φάκελο.  

Όχι εμένα δε μου ζήτησαν email ούτε κάποια αίτηση απλώς τα στοιχεία μου και αυτό που σου είπαν και εσένα ότι μόλις αποφασιστεί η ημερομηνία θα με πάρουν τηλ για να τα στείλω εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι και μου πουν να πάω από εκεί. Κάτι ακόμα γιατί τα έχεις πρόσφατα , η σαλπιγγογραφια χρειάζεται να στείλουμε και την ακτίνα ή απλά το χαρτί με το αποτέλεσμα φωτοτυπία ? 

4 ώρες πρίν, KateDim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Ξεκινάω θεραπεία με gonal. 

Κάποια με αντίστοιχη εμπειρία; 

Καλησπέρα. Είχαμε κλείσει ραντεβού, πχ σου λένε το διάστημα 15 με 18 πρέπει να στείλεις τον φάκελο. Αλλά δεν ξέρω για το αν σε παίρνουν εκείνοι. Εμείς πήραμε για να κλείσουμε ραντεβού εφόσον έχουμε μαζέψει όλα τα δικαιολογητικά. 

Αααα μάλιστα κατάλαβα λίγο διαφορετικά λειτουργούν μεταξύ τους ,όχι εμένα και την άλλη φορά με πήραν τηλ για να πάω κιόλας που τοτε είχαμε και πιο πολλά κρούσματα ήταν γύρω στο Φεβρουάριο γι αυτό μου έκανε εντύπωση το ότι τώρα δεν γίνεται από κοντά αλλά να τα στείλω αλλά εντάξει δεν έχει σημασία το αποτέλεσμα μετράει . Σε ευχαριστώ πολύ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Ria_ είπε:

Ααα μάλιστα κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ .

Όχι εμένα δε μου ζήτησαν email ούτε κάποια αίτηση απλώς τα στοιχεία μου και αυτό που σου είπαν και εσένα ότι μόλις αποφασιστεί η ημερομηνία θα με πάρουν τηλ για να τα στείλω εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι και μου πουν να πάω από εκεί. Κάτι ακόμα γιατί τα έχεις πρόσφατα , η σαλπιγγογραφια χρειάζεται να στείλουμε και την ακτίνα ή απλά το χαρτί με το αποτέλεσμα φωτοτυπία ? 

Αααα μάλιστα κατάλαβα λίγο διαφορετικά λειτουργούν μεταξύ τους ,όχι εμένα και την άλλη φορά με πήραν τηλ για να πάω κιόλας που τοτε είχαμε και πιο πολλά κρούσματα ήταν γύρω στο Φεβρουάριο γι αυτό μου έκανε εντύπωση το ότι τώρα δεν γίνεται από κοντά αλλά να τα στείλω αλλά εντάξει δεν έχει σημασία το αποτέλεσμα μετράει . Σε ευχαριστώ πολύ πάντως :)

Τους ρώτησα στο τηλέφωνο και μου είπαν ότι θέλουν και την πλάκα και θα μου την επιστρέψουν αφού αξιολογηθούν τα χαρτιά. Θα τη στείλουν πίσω μου είπε συγκεκριμενα. Ρώτησε τους κι εσύ για να είσαι σίγουρη. Δεν είναι και εύκολη εξέταση για να την ξανακάνεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Kate92 είπε:

Τους ρώτησα στο τηλέφωνο και μου είπαν ότι θέλουν και την πλάκα και θα μου την επιστρέψουν αφού αξιολογηθούν τα χαρτιά. Θα τη στείλουν πίσω μου είπε συγκεκριμενα. Ρώτησε τους κι εσύ για να είσαι σίγουρη. Δεν είναι και εύκολη εξέταση για να την ξανακάνεις.

Αααα μάλιστα ωραία ευχαριστώ θα τους ρωτήσω πρέπει να πάρω και στο κέντρο να ρωτήσω τη χαρτιά θέλει για να αρχίσω να τα μαζεύω κιόλας γιατί δεν έχω ιδέα . 

Καθόλου εύκολη για μένα τουλάχιστον, σε 2 γιατρούς πήγα για να καταφέρω να τη κάνω δεν αντέχω να τη ξανά κάνω αμμεσα τουλάχιστον 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Bookthiefy said:

Σε ευχαριστώ πολύ! Εγώ είμαι 23 μου είπε να κάνω διατροφή, να κόψω το άμυλο, ζάχαρη και το πολύ αλάτι. Αλλά έχω ακούσει πολλές κοπέλες και σε άλλα φόρουμ που πήραν αγωγή και προβληματιστηκα.

Σίγουρα η διατροφή βοηθάει πολύ και μπορεί να βελτιώσει την αντίσταση στην ινσουλίνη. Και είναι πολύ πιθανό στην ηλικία σου να αρκεί μόνο αυτό χωρίς να χρειάζεται να προχωρήσεις σε πιο δραστικές λύσεις, όπως η αγωγή. 

Εγώ το Glucophage είδα ότι το χρειαζόταν ο οργανισμός μου και από το γεγονός ότι σε 2 μήνες έχασα 3 κιλά χωρίς να αλλάξω κάτι σε σχέση με αυτά που έτρωγα ή την ποσότητα. Με προσεγμένη διατροφή έφτανα μέχρι ένα σημείο κιλών και δεν μπορούσα να πάω παρακάτω, αν και χρειαζομουνα να χάσω 6-7 κιλά ακόμα. Είχα βάλει αρκετά κιλά στην πρώτη εγκυμοσύνη και από κει και μετά πάλευα να τα χάσω με μεγάλη δυσκολία. Διαβάζοντας σχετικά με την αντίσταση στην ινσουλίνη, έμαθα ότι όσο περισσότερα επιπλέον κιλά έχει κανείς, τόσο περισσότερο αυξάνεται και η αντίσταση στην ινσουλίνη. Έχοντας μπλοκάρει το μεταβολισμό μου (πράγμα που πιθανότατα επηρέαζε και την ποιότητα των ωαρίων μου) και όντας 39 έπρεπε να πάω σε πιο δραστικές λύσεις από τη διατροφή και μόνο.

Στη δική σου περίπτωση όμως είναι πιθανό να μη χρειάζεσαι, όπως είπα. Κι εγώ μέχρι την πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα θέμα με το βάρος (πράγμα που προφανώς μου κρατούσε σε καλά επίπεδα και την αντίσταση στην ινσουλίνη και δεν είχα θέμα με τα ωάρια). Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να κάνεις και ένα ραντεβού με ένα ενδοκρινολόγο που εξειδικεύεται σε θέματα αναπαραγωγής γιατί σίγουρα θα ξέρει να σε καθοδηγήσει καλύτερα με βάση τις εξετάσεις σου. 

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...