Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 38 λεπτά , Ria_ είπε:

Αααα μάλιστα ωραία ευχαριστώ θα τους ρωτήσω πρέπει να πάρω και στο κέντρο να ρωτήσω τη χαρτιά θέλει για να αρχίσω να τα μαζεύω κιόλας γιατί δεν έχω ιδέα . 

Καθόλου εύκολη για μένα τουλάχιστον, σε 2 γιατρούς πήγα για να καταφέρω να τη κάνω δεν αντέχω να τη ξανά κάνω αμμεσα τουλάχιστον 

Γιατί τόσο δύσκολα? Συγγνώμη αν το έχεις αναφέρει κάπου και δεν το θυμάμαι. Αν θυμάμαι καλά, έχετε θέμα με το σπέρμα? Αυτή θα είναι η αιτία που θα δηλώσετε στην αίτηση της επιτροπής? 

Εμάς δε δικαιολογεί κάτι στις εξετάσεις μας να πάμε σε εξωσωματική. Και πήραμε δύο "πειραγμενα" σπερμοδιαγραμματα από μικροβιολογικά. Κάποια κοπέλα από εδώ (δε θυμάμαι ποια) το είχε αναφέρει πριν καιρό και να είναι καλά που μου ανοιξε τα μάτια. Οπότε η διάγνωση που χρειάζεται από τον ουρολογο αναφέρει ολιγοασθενοσπερμια. Αρκεί η θα πρέπει να υπάρχει θέμα και με τις φυσιολογικες μορφες? Ξέρει κάποια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

40 minutes ago, Foxy said:

Σίγουρα η διατροφή βοηθάει πολύ και μπορεί να βελτιώσει την αντίσταση στην ινσουλίνη. Και είναι πολύ πιθανό στην ηλικία σου να αρκεί μόνο αυτό χωρίς να χρειάζεται να προχωρήσεις σε πιο δραστικές λύσεις, όπως η αγωγή. 

Εγώ το Glucophage είδα ότι το χρειαζόταν ο οργανισμός μου και από το γεγονός ότι σε 2 μήνες έχασα 3 κιλά χωρίς να αλλάξω κάτι σε σχέση με αυτά που έτρωγα ή την ποσότητα. Με προσεγμένη διατροφή έφτανα μέχρι ένα σημείο κιλών και δεν μπορούσα να πάω παρακάτω, αν και χρειαζομουνα να χάσω 6-7 κιλά ακόμα. Είχα βάλει αρκετά κιλά στην πρώτη εγκυμοσύνη και από κει και μετά πάλευα να τα χάσω με μεγάλη δυσκολία. Διαβάζοντας σχετικά με την αντίσταση στην ινσουλίνη, έμαθα ότι όσο περισσότερα επιπλέον κιλά έχει κανείς, τόσο περισσότερο αυξάνεται και η αντίσταση στην ινσουλίνη. Έχοντας μπλοκάρει το μεταβολισμό μου (πράγμα που πιθανότατα επηρέαζε και την ποιότητα των ωαρίων μου) και όντας 39 έπρεπε να πάω σε πιο δραστικές λύσεις από τη διατροφή και μόνο.

Στη δική σου περίπτωση όμως είναι πιθανό να μη χρειάζεσαι, όπως είπα. Κι εγώ μέχρι την πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα θέμα με το βάρος (πράγμα που προφανώς μου κρατούσε σε καλά επίπεδα και την αντίσταση στην ινσουλίνη και δεν είχα θέμα με τα ωάρια). Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να κάνεις και ένα ραντεβού με ένα ενδοκρινολόγο που εξειδικεύεται σε θέματα αναπαραγωγής γιατί σίγουρα θα ξέρει να σε καθοδηγήσει καλύτερα με βάση τις εξετάσεις σου. 

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Ήθελα να σε ρωτήσω (και όποια άλλη κοπέλα παίρνει glucophage), τι δοσολογία παίρνετε? Το ξεκίνησα κι εγώ πριν από 15 μέρες περίπου και θα φτάσω σε 2 χάπια 1000mg την ημέρα. Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η δοσολογία 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Kate92 είπε:

Γιατί τόσο δύσκολα? Συγγνώμη αν το έχεις αναφέρει κάπου και δεν το θυμάμαι. Αν θυμάμαι καλά, έχετε θέμα με το σπέρμα? Αυτή θα είναι η αιτία που θα δηλώσετε στην αίτηση της επιτροπής? 

Εμάς δε δικαιολογεί κάτι στις εξετάσεις μας να πάμε σε εξωσωματική. Και πήραμε δύο "πειραγμενα" σπερμοδιαγραμματα από μικροβιολογικά. Κάποια κοπέλα από εδώ (δε θυμάμαι ποια) το είχε αναφέρει πριν καιρό και να είναι καλά που μου ανοιξε τα μάτια. Οπότε η διάγνωση που χρειάζεται από τον ουρολογο αναφέρει ολιγοασθενοσπερμια. Αρκεί η θα πρέπει να υπάρχει θέμα και με τις φυσιολογικες μορφες? Ξέρει κάποια?

Καλησπέρα!!Θα είσαι καλυμμένη μην ανησυχείς!!Και μεις κάναμε ακριβώς τα ίδια με εσάς πριν από περίπου 3 χρόνια αλλά δεν είχαμε κανένα θέμα!!Καλή επιτυχία!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Foxy είπε:

Σίγουρα η διατροφή βοηθάει πολύ και μπορεί να βελτιώσει την αντίσταση στην ινσουλίνη. Και είναι πολύ πιθανό στην ηλικία σου να αρκεί μόνο αυτό χωρίς να χρειάζεται να προχωρήσεις σε πιο δραστικές λύσεις, όπως η αγωγή. 

Εγώ το Glucophage είδα ότι το χρειαζόταν ο οργανισμός μου και από το γεγονός ότι σε 2 μήνες έχασα 3 κιλά χωρίς να αλλάξω κάτι σε σχέση με αυτά που έτρωγα ή την ποσότητα. Με προσεγμένη διατροφή έφτανα μέχρι ένα σημείο κιλών και δεν μπορούσα να πάω παρακάτω, αν και χρειαζομουνα να χάσω 6-7 κιλά ακόμα. Είχα βάλει αρκετά κιλά στην πρώτη εγκυμοσύνη και από κει και μετά πάλευα να τα χάσω με μεγάλη δυσκολία. Διαβάζοντας σχετικά με την αντίσταση στην ινσουλίνη, έμαθα ότι όσο περισσότερα επιπλέον κιλά έχει κανείς, τόσο περισσότερο αυξάνεται και η αντίσταση στην ινσουλίνη. Έχοντας μπλοκάρει το μεταβολισμό μου (πράγμα που πιθανότατα επηρέαζε και την ποιότητα των ωαρίων μου) και όντας 39 έπρεπε να πάω σε πιο δραστικές λύσεις από τη διατροφή και μόνο.

Στη δική σου περίπτωση όμως είναι πιθανό να μη χρειάζεσαι, όπως είπα. Κι εγώ μέχρι την πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα θέμα με το βάρος (πράγμα που προφανώς μου κρατούσε σε καλά επίπεδα και την αντίσταση στην ινσουλίνη και δεν είχα θέμα με τα ωάρια). Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να κάνεις και ένα ραντεβού με ένα ενδοκρινολόγο που εξειδικεύεται σε θέματα αναπαραγωγής γιατί σίγουρα θα ξέρει να σε καθοδηγήσει καλύτερα με βάση τις εξετάσεις σου. 

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες! Εχω κλείσει ήδη ραντεβού οπότε θα το ρωτήσω σίγουρα! Και σε εσένα εύχομαι να πάνε όλα καλά! 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, kateriiina25 said:

Ήθελα να σε ρωτήσω (και όποια άλλη κοπέλα παίρνει glucophage), τι δοσολογία παίρνετε? Το ξεκίνησα κι εγώ πριν από 15 μέρες περίπου και θα φτάσω σε 2 χάπια 1000mg την ημέρα. Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η δοσολογία 

Κι εγώ είχα φτάσει να παίρνω 2000mg τη μέρα, έχοντας ξεκινήσει από 500mg και ανεβάζοντας σταδιακά για να μειωθεί ο κίνδυνος παρενεργειών, όπως ναυτίες. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει standard δοσολογία και έχει να κάνει με την κρίση του γιατρού ανάλογα την περίπτωση για να υπάρχει και ανταπόκριση στην αγωγή. Εγώ έπαιρνα και συνεχίζω να παίρνω και στην εγκυμοσύνη μυοινοσιτολη που έχει παρόμοια δράση (το Glucophage το σταμάτησα και θα το αρχίσω ξανά μετά τη γέννα) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Giouli36 είπε:

Καλησπέρα!!Θα είσαι καλυμμένη μην ανησυχείς!!Και μεις κάναμε ακριβώς τα ίδια με εσάς πριν από περίπου 3 χρόνια αλλά δεν είχαμε κανένα θέμα!!Καλή επιτυχία!!!

Αχ ευχαριστώ πολύ! Απλά ο γυναικολόγος μου που ελέγχει τα χαρτιά, είπε να το φτιάξουμε αρκετα άσχημο για να είμαστε σίγουροι. Και με το ένα μικροβιολογικό δεν έβγαζα ακρη με τίποτα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Foxy said:

Κι εγώ είχα φτάσει να παίρνω 2000mg τη μέρα, έχοντας ξεκινήσει από 500mg και ανεβάζοντας σταδιακά για να μειωθεί ο κίνδυνος παρενεργειών, όπως ναυτίες. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει standard δοσολογία και έχει να κάνει με την κρίση του γιατρού ανάλογα την περίπτωση για να υπάρχει και ανταπόκριση στην αγωγή. Εγώ έπαιρνα και συνεχίζω να παίρνω και στην εγκυμοσύνη μυοινοσιτολη που έχει παρόμοια δράση (το Glucophage το σταμάτησα και θα το αρχίσω ξανά μετά τη γέννα) 

Εγώ κατα λάθος (διάβασα λάθος την αγωγή) ξεκίνησα από 1000mg την μέρα, μετά 1500mg και θα το πάω σε λίγες μέρες 2000mg. Στην αρχή με είχε πειράξει πολύ, τώρα είμαι καλύτερα αλλά έχω πολλές καούρες. Θα σταματήσουν λες κάποια στιγμή ή έτσι θα είμαι μόνιμα? Η μυοινοσιτόλη έχει παρόμοια δράση με το gluco? 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Kate92 είπε:

Αχ ευχαριστώ πολύ! Απλά ο γυναικολόγος μου που ελέγχει τα χαρτιά, είπε να το φτιάξουμε αρκετα άσχημο για να είμαστε σίγουροι. Και με το ένα μικροβιολογικό δεν έβγαζα ακρη με τίποτα.

Εμείς σκέψου τα κάναμε και τα 2 στο πανεπιστημιακο στα Ιωάννινα!!!Το ένα στην ουσία γιατί το άλλο μας το χαλάσανε οι ίδιοι!!Ο γιατρός αν δεν είναι από επαρχία γι'αυτο μπορεί να επιμένει!!Να ξέρεις απ'οτι κατάλαβα σε κάθε πόλη οι επιτροπές είναι διαφορετικές!!Μην αγχώνεσαι καθόλου!!Να ξέρεις ότι και η κυρία στην επιτροπή είναι πολύ εξυπηρετική, τουλάχιστον την τελευταία φορά που μίλησα εγώ μαζί της πριν από 15 μήνες περίπου!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 said:

Εγώ κατα λάθος (διάβασα λάθος την αγωγή) ξεκίνησα από 1000mg την μέρα, μετά 1500mg και θα το πάω σε λίγες μέρες 2000mg. Στην αρχή με είχε πειράξει πολύ, τώρα είμαι καλύτερα αλλά έχω πολλές καούρες. Θα σταματήσουν λες κάποια στιγμή ή έτσι θα είμαι μόνιμα? Η μυοινοσιτόλη έχει παρόμοια δράση με το gluco? 

Ναι λογικά θα σταματήσουν αλλά αν δεις να συνεχίζονται, συζήτησε το με το γιατρό σου να πάτε σε λίγο χαμηλότερη δόση. Και η μυοινοσιτόλη και η μετφορμίνη (Glucophage) ευαισθητοποιούν τον οργανισμό στην ινσουλίνη με κάπως διαφορετικούς μηχανισμούς. Στο παρακάτω βιντεάκι λέει ότι λόγω του διαφορετικού τρόπου δράσης, μπορεί κανείς να τα παίρνει μαζί και συμφώνησε και ο γιατρός μου. Βέβαια η συγκεκριμένη στο βίντεο είναι πολύ υπερ της ινοσιτόλης σε σχεση με τη μετφορμίνη και αναφέρει ότι π.χ. μόνο η ινοσιτόλη βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων, ενώ υπάρχουν πολλές έρευνες που συνδέουν και τη μετφορμίνη με τη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων και του ποσοστού εγκυμοσύνης. 
 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Foxy said:

Ναι λογικά θα σταματήσουν αλλά αν δεις να συνεχίζονται, συζήτησε το με το γιατρό σου να πάτε σε λίγο χαμηλότερη δόση. Και η μυοινοσιτόλη και η μετφορμίνη (Glucophage) ευαισθητοποιούν τον οργανισμό στην ινσουλίνη με κάπως διαφορετικούς μηχανισμούς. Στο παρακάτω βιντεάκι λέει ότι λόγω του διαφορετικού τρόπου δράσης, μπορεί κανείς να τα παίρνει μαζί και συμφώνησε και ο γιατρός μου. Βέβαια η συγκεκριμένη στο βίντεο είναι πολύ υπερ της ινοσιτόλης σε σχεση με τη μετφορμίνη και αναφέρει ότι π.χ. μόνο η ινοσιτόλη βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων, ενώ υπάρχουν πολλές έρευνες που συνδέουν και τη μετφορμίνη με τη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων και του ποσοστού εγκυμοσύνης. 
 

 

Ινοσιτόλη έπαιρνα παλιά και δεν είχα δει διαφορά γι αυτό σε ρώτησα. Εγώ έχω ΣΠΩ με απουσία περιόδου και είπα να δοκιμάσω και το gluco μέχρι τον Ιούνιο που είναι να πάω για διέγερση μπας και δω καμία διαφορά και μου έρθει περίοδος μέχρι τότε χωρίς φάρμακα.  Ευχαριστώ για το βίντεο. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 hours ago, happiness79 said:

Νομίζω ότι εκφράζεις πολύ καθαρά την ευγνωμοσύνη σου! Κι εμένα με έχει βοηθήσει η @Καντινα δω πιο καθαρά τα δικά μου στατιστικά σε σχέση με την ποιότητα των ωαρίων μου και την επιλογή του πώς να προχωρήσουμε από εδώ και πέρα. @Καντι σ' ευχαριστούμε!

Όσο για το γιατρό κανείς δεν μπορεί να σου πει γιατί και πόσο θα κάτσεις με έναν γιατρό ή θα αλλάξεις! Και φυσικά το ψυχολογικό μετά από μια αποβολή παίζει τεράστιο ρόλο. Εγώ έχει τύχει να φύγω παλιότερα από γιατρό γιατί με άγχωνε πότε θα γίνω μάνα από τα 28 μου (!!!) και όταν πια ξεκίνησα προσπάθειες 11 χρόνια μετά αποφάσισα να τον αλλάξω γιατί κατάλαβα ότι μου πρόσθετε ένα άγχος παραπάνω, το τελευταίο που μου έλειπε δηλαδή... Αφού έχεις φύγει από εκεί που περιγράφεις και έχεις βρει ένα κέντρο που εμπιστεύεσαι, μια χαρά λοιπόν! 

Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική χημεία με κάποιον άλλο. Το ίδιο κ με τον γιατρό του. Κ είμαι σίγουρη ότι όταν κάθε μια μας εδώ βρει τον γιατρό που θα της εμπνευσει εμπιστοσύνη τότε θα μείνει κ έγκυος. 

Διάβασα κ ξανά διάβασα πολλες ιστορίες από κοπέλες. Γυριζα μπρος πισω τις σελίδες να δω το ιστορικό της κάθε μιας να καταλάβω πως ξεκίνησε, τον αγώνα της, την αγωνία της, την λυση κ πως οδηγήθηκε στην επιτυχια. Έπαιρνα τόσο θάρρος όταν άκουγα τα υπέροχα νέα της θετικής χοριακης. Όλη η αγωνία μου κατευναζοταν κ έλεγα υπάρχει πιθανοτητα να πετυχει κ σε μενα. Πολλές κοπέλες επισης, ενώ είστε ήδη με μωρά στην αγκαλιά, ακόμα μπαίνετε εδώ και γράφετε σε μας τις "υποψήφιες μανούλες" για να μας κατευθύνετε. Δεν μπορώ να φανταστώ μεγαλύτερη προσφορά για τη γυναίκα που τώρα προσπαθεί κ ξαναβρίσκει το κουράγιο της μέσα από εδώ. Το ευχαριστώ είναι για όλες!!!!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MarialenaG. είπε:

Κανένα καλό ωάριο που να φθάνει μέχρι και την 5η ημέρα,βλαστοκύστη δλδ.Σημερα μου έβαλαν μια μικρή σε μέγεθος βλαστοκύστη αλλά αρκετά δυναμική μου είπαν!Για να δούμε...

Όλα θα πάνε καλά!Και στο λέω μέσα από την καρδιά μου κορίτσι μου!

Θα τα καταφέρουμε σιγά σιγά να μαζέψουμε τα   Ωαριάκια μας και θα έρθει το καλο αποτέλεσμα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ioli93 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια σας διαβάζω καιρό κ έχω μια ερώτηση να κάνω προσπαθούμε με τον άντρα Μ εδώ κ 1.5 χρόνο χωρίς επιτυχία έτσι αποφάσισαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική να σημειώσω ότι σπέρμοδιαγραμα κ ορμονικές εξετάσεις βγήκαν όλα φυσιολογικά κάναμε ωοληψια κατάφερα να βγάλω 20 ωράρια γονιμοποιηθηκαν τα 12 κ έγιναν βλαστοκυστες τα 10 όπως μας είπα άριστης ποιότητας πλησιάζουν οι μέρες για την ετ κ έχω αρχίσει κ ανγωνομαι αν πάνε όλα καλά οι ηλικίες μας ειναι 33 κ των δύο...

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Ioli93 said:

 

Kαλησπέρα κοπέλα μου. Είχατε πολύ καλό ποσοστό σε βλαστοκύστες. Μπράβο!
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, έχετε τις πιθανότητες με το μέρος σας και από άποψη ηλικίας αλλά και προβλημάτων που όπως λες δεν υπάρχει κάτι σοβαρό. Είναι η πρώτη σου προσπάθεια, ε? Σε ποιο κέντρο είσαι?


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ήθελα να σε ρωτήσω (και όποια άλλη κοπέλα παίρνει glucophage), τι δοσολογία παίρνετε? Το ξεκίνησα κι εγώ πριν από 15 μέρες περίπου και θα φτάσω σε 2 χάπια 1000mg την ημέρα. Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η δοσολογία 

Καλημέρα και μένα αυτή τη δοσολογία μου είχε προτείνει αλλά το εντερακι μου διαλύθηκε ως ποτέ είχα μείνει στα 1000 ανα ημέρα τωρα το Γενάρη που είχα ραντεβου πήγαμε σε 500 πρωί μεσημέρι βράδυ να το σπάμε λίγο έτσι είναι 1500 ανα ημέρα με προβιοτικά και πάω σχετικά καλά με το έντερο 

Εγω πριν το γκλουκο κ με 1000 ανα ημέρα πεινούσα πολύ και δεν μπορούσα να ακολουθήσω τη διατροφή τωρα με τη μεγαλύτερη δόση πάω καλύτερα και άρχισα να χάνω ❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...