Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Kαλησπέρα κοπέλα μου. Είχατε πολύ καλό ποσοστό σε βλαστοκύστες. Μπράβο!
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, έχετε τις πιθανότητες με το μέρος σας και από άποψη ηλικίας αλλά και προβλημάτων που όπως λες δεν υπάρχει κάτι σοβαρό. Είναι η πρώτη σου προσπάθεια, ε? Σε ποιο κέντρο είσαι?

Καλημέρα ναι πρώτη προσπάθεια στο Ιασώ δν ανακαλύψαμε κάτι άλλο σε όσες εξετάσεις κάναμε όλα ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια μόνο ΑΜΗ ήταν λίγο υψηλή αλλά δν είδα τον γιατρό Μ να ανησυχεί για κάτι κ σαλπιγγογραφια ήταν καθαρή μακάρι να Μν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Ioli93 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια σας διαβάζω καιρό κ έχω μια ερώτηση να κάνω προσπαθούμε με τον άντρα Μ εδώ κ 1.5 χρόνο χωρίς επιτυχία έτσι αποφάσισαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική να σημειώσω ότι σπέρμοδιαγραμα κ ορμονικές εξετάσεις βγήκαν όλα φυσιολογικά κάναμε ωοληψια κατάφερα να βγάλω 20 ωράρια γονιμοποιηθηκαν τα 12 κ έγιναν βλαστοκυστες τα 10 όπως μας είπα άριστης ποιότητας πλησιάζουν οι μέρες για την ετ κ έχω αρχίσει κ ανγωνομαι αν πάνε όλα καλά οι ηλικίες μας ειναι 33 κ των δύο...

Καλημέρα. Από τη στιγμή που οι εξετάσεις είναι φυσιολογικές, όλα καλά θα πάνε. Και η κ ηλικία σας είναι μια χαρά. Καλή επιτυχία 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ήθελα να σε ρωτήσω (και όποια άλλη κοπέλα παίρνει glucophage), τι δοσολογία παίρνετε? Το ξεκίνησα κι εγώ πριν από 15 μέρες περίπου και θα φτάσω σε 2 χάπια 1000mg την ημέρα. Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η δοσολογία 

Καλημερα ,εγώ έχω ξεκινήσει πρόσφατα αλλά εμένα μου έχει μισό κάθε μεσημέρι . Εμένα πάλι μου φαίνεται λίγο αλλά δε ξέρω για να μου το έδωσε έτσι κάτι θα ξέρει. 

12 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Γιατί τόσο δύσκολα? Συγγνώμη αν το έχεις αναφέρει κάπου και δεν το θυμάμαι. Αν θυμάμαι καλά, έχετε θέμα με το σπέρμα? Αυτή θα είναι η αιτία που θα δηλώσετε στην αίτηση της επιτροπής? 

Εμάς δε δικαιολογεί κάτι στις εξετάσεις μας να πάμε σε εξωσωματική. Και πήραμε δύο "πειραγμενα" σπερμοδιαγραμματα από μικροβιολογικά. Κάποια κοπέλα από εδώ (δε θυμάμαι ποια) το είχε αναφέρει πριν καιρό και να είναι καλά που μου ανοιξε τα μάτια. Οπότε η διάγνωση που χρειάζεται από τον ουρολογο αναφέρει ολιγοασθενοσπερμια. Αρκεί η θα πρέπει να υπάρχει θέμα και με τις φυσιολογικες μορφες? Ξέρει κάποια?

Καλημέρα όχι τι συγνώμη τόσες είμαστε λογικό. Είχα πάει αρχικά στη πόλη μου να το κάνω , αυτή εδώ ενώ ξεκίνησαμε τη διαδικασία μου είπε ότι δε μπορούσε να μου το κάνει πόνεσα και δεν έγινε και δουλειά γιατί επειδή είμαι παραπάνω κιλά και είναι προς τα πίσω η μήτρα κάτι τέτοιο δε θυμάμαι τώρα ακριβώς.  Και πήγα Θεσσαλονίκη να το κάνω που ναι μεν πόνεσα λίγο εντάξει αλλά καμία σχέση δε παιδευτηκε καθόλου με τη μια μπήκε το καθετηρακι της φάνηκε πολύ περίεργο που αυτή εδώ δε μπορούσε . 

Ναι έχουμε θέμα με το σπέρμα έχουμε υψηλό κατακερματισμό. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, silvy22 said:

Καλημέρα και μένα αυτή τη δοσολογία μου είχε προτείνει αλλά το εντερακι μου διαλύθηκε ως ποτέ είχα μείνει στα 1000 ανα ημέρα τωρα το Γενάρη που είχα ραντεβου πήγαμε σε 500 πρωί μεσημέρι βράδυ να το σπάμε λίγο έτσι είναι 1500 ανα ημέρα με προβιοτικά και πάω σχετικά καλά με το έντερο 

Εγω πριν το γκλουκο κ με 1000 ανα ημέρα πεινούσα πολύ και δεν μπορούσα να ακολουθήσω τη διατροφή τωρα με τη μεγαλύτερη δόση πάω καλύτερα και άρχισα να χάνω ❤️

Θα πάρω προβιοτικά μήπως και βοηθήσουν, καλά λες. Και αν συνεχιστούν οι καούρες θα της το πω. 

2 hours ago, Ioli93 said:

Καλημέρα ναι πρώτη προσπάθεια στο Ιασώ δν ανακαλύψαμε κάτι άλλο σε όσες εξετάσεις κάναμε όλα ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια μόνο ΑΜΗ ήταν λίγο υψηλή αλλά δν είδα τον γιατρό Μ να ανησυχεί για κάτι κ σαλπιγγογραφια ήταν καθαρή μακάρι να Μν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα :)

Τι εξετάσεις έχετε κάνει αλήθεια; Υψηλή ΑΜΗ έχω κι εγώ και είναι λόγω ΣΠΩ. Εσένα σου έχουν πει ποτε κατι τετοιο οτι ίσως έχεις; Πολύ καλή επιτυχία εύχομαι!

11 minutes ago, Ria_ said:

Καλημερα ,εγώ έχω ξεκινήσει πρόσφατα αλλά εμένα μου έχει μισό κάθε μεσημέρι . Εμένα πάλι μου φαίνεται λίγο αλλά δε ξέρω για να μου το έδωσε έτσι κάτι θα ξέρει. 

Καλημέρα όχι τι συγνώμη τόσες είμαστε λογικό. Είχα πάει αρχικά στη πόλη μου να το κάνω , αυτή εδώ ενώ ξεκίνησαμε τη διαδικασία μου είπε ότι δε μπορούσε να μου το κάνει πόνεσα και δεν έγινε και δουλειά γιατί επειδή είμαι παραπάνω κιλά και είναι προς τα πίσω η μήτρα κάτι τέτοιο δε θυμάμαι τώρα ακριβώς.  Και πήγα Θεσσαλονίκη να το κάνω που ναι μεν πόνεσα λίγο εντάξει αλλά καμία σχέση δε παιδευτηκε καθόλου με τη μια μπήκε το καθετηρακι της φάνηκε πολύ περίεργο που αυτή εδώ δε μπορούσε . 

Ναι έχουμε θέμα με το σπέρμα έχουμε υψηλό κατακερματισμό. 

Και μένα μου φαίνεται λίγο μικρή η δόση σου. Φαντάσου εγώ θα παίρνω 2 την ημέρα χωρίς καν αντίσταση στην ινσουλίνη και παραπανίσια κιλά. Μόνο μια υπογλυκαιμία κάνω στις 2 ώρες. Βέβαια έχω το θέμα με ΣΠΩ οπότε ίσως στοχεύει εκεί. Εσύ για ποιο λόγο το παίρνεις;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια κατι παραπανω για την ατροφικη γαστριτιδα . Μας επηρεαζει εμας στην προσπαθεια μας ; Υπαρχει κατι που πρεπει να αποφευγουμε στην διατροφη μας; Απ'οτι καταλαβα και αυτο ειναι ενα αυτοανοσο... 

Τελος, για μια ακομη φορα, θα ηθελα να ζητησω αν περισσευουν μοναδες menopur απο καποια κοπελα που μενει Αθηνα θα ημουνα ευγνωμων εαν μου τις εδινε μιας και θα χρειαστω επιπλεον! Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Marjie είπε:

Καλημερα!

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια κατι παραπανω για την ατροφικη γαστριτιδα . Μας επηρεαζει εμας στην προσπαθεια μας ; Υπαρχει κατι που πρεπει να αποφευγουμε στην διατροφη μας; Απ'οτι καταλαβα και αυτο ειναι ενα αυτοανοσο... 

Τελος, για μια ακομη φορα, θα ηθελα να ζητησω αν περισσευουν μοναδες menopur απο καποια κοπελα που μενει Αθηνα θα ημουνα ευγνωμων εαν μου τις εδινε μιας και θα χρειαστω επιπλεον! Ευχαριστω πολυ!

Αν είναι αυτοάνοσο να κάνεις ανοσολογικό έλεγχο ώστε να σου προσαρμόσουν το πρωτόκολλο στα μέτρα σου. Μιλάω για την κορτιζόνη, αν χρειάζεσαι. Σχετική ειδικότητα είναι αιματολόγος που να ειδικεύεται σε ανοσολογικά.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Σήμερα έκανα τον πρωτο μου υπέρηχο κ είδαμε περιπου 10 ωοθηλακια  επειδή θα κάνουμε προεμφυτευτικο λίγα δεν είναι? Είναι η πρωτη μου φορά κ δεν ξέρω πολλα. Το κάθε ωοθηλακι βγάζει συνήθως ένα ωάριο? Μπορεί ο αριθμός των ωοθηλακιων σταδιακά με τις μέρες ή τη δοσολογία των φαρμάκων να αυξηθεί? Γιατί στο τέστ παπ απο τον γυναικολόγο μου το καλοκαίρι παλι γυρω στα 10 είχαμε δει. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Troia said:

Αν είναι αυτοάνοσο να κάνεις ανοσολογικό έλεγχο ώστε να σου προσαρμόσουν το πρωτόκολλο στα μέτρα σου. Μιλάω για την κορτιζόνη, αν χρειάζεσαι. Σχετική ειδικότητα είναι αιματολόγος που να ειδικεύεται σε ανοσολογικά.

Σωστα. Αρα ισως θα πρεπει να ενημερωσω την αιματολογο στο Ελενα για αυτην την εξελιξη. Απο την ωρα που μπηκα σε αυτη τη διαδικασια παντως ανακαλυπτω οτι εχω πολλα αυτοανοσα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Θα πάρω προβιοτικά μήπως και βοηθήσουν, καλά λες. Και αν συνεχιστούν οι καούρες θα της το πω. 

Τι εξετάσεις έχετε κάνει αλήθεια; Υψηλή ΑΜΗ έχω κι εγώ και είναι λόγω ΣΠΩ. Εσένα σου έχουν πει ποτε κατι τετοιο οτι ίσως έχεις; Πολύ καλή επιτυχία εύχομαι!

Και μένα μου φαίνεται λίγο μικρή η δόση σου. Φαντάσου εγώ θα παίρνω 2 την ημέρα χωρίς καν αντίσταση στην ινσουλίνη και παραπανίσια κιλά. Μόνο μια υπογλυκαιμία κάνω στις 2 ώρες. Βέβαια έχω το θέμα με ΣΠΩ οπότε ίσως στοχεύει εκεί. Εσύ για ποιο λόγο το παίρνεις;

αν εχεις insta ακολουθησε το pcos.nutrition.gr ειναι ωραια σελίδα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 1:31 ΠΜ, Blue Velvet είπε:

Την επόμενη φορά που αυτός ο π@π@ρ@ς σου ξαναπεί πως "Ένα ίσον κανένα" να του δώσεις συγχαρητήρια για το οτι λειτουργεί σαν χρονομηχανή και μέσα από τις ατάκες του σας ταξιδεύει στο μεσαίωνα. Ίσως βέβαια το εκλάβει ως κομπλιμέντο,η βλακεία είναι ανίκητη 

Μια χαρά ήξερα τι να του απαντήσω! Κάτι ήξερε και το είπε ενώ δεν ήμουν παρούσα γιατί φοβάμαι πραγματικά τον εαυτό μου. Ο σύζυγος μου τους έχει όλους γραμμένους και είχε την ψυχραιμία να τον αγνοήσει. Βέβαια μου ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να ξαναβγουμε μαζί τους κάτι που εννοείται με βρίσκει σύμφωνη. 

On 5/4/2022 at 3:31 ΠΜ, Chris_V είπε:

Καλησπέρα! Μην ανησυχείς καθόλου, νομίζω είμαστε αρκετές στην ίδια ηλικία, κλείνω τα 41 σε 10 μερες και ξεκίνησα τις συζητήσεις πριν μερικούς μηνες καθώς δεν είχα δοκιμασει ποτέ για παιδάκι πριν.

Δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα εντοπισμένο, χαμηλή ΑΜΗ εγώ και ένα θεμα με το απερμα, χαμηλότερη ποσότητα ανά ml και κινητικότητα που με βιταμίνες και αντιβιωση για κάποιο μικρόβιο από ότι είδαμε λύθηκε. 

Έκανα με Κανακα μια σπερματέγχυση και περιμένω αποτελέσματα, και ετοιμάζομαι για επόμενες κινησεις, ήπια διέγερση μαζί του τον Μάιο. Θα συζητήσω και με Έλενα να δω τι θα μου πούνε και εκεί ως προς την προσέγγιση για να έχω και 2η γνώμη.

Ειμαι όμως αρκετά ευχαριστημένη από τον Κανακα, και δεν ξέρω αν θα έφευγα εύκολα. 
Είχα περάσει στην αρχή και από το κέντρο όπου είναι ο Μαστρομηνας με Παπανικοπουλο αλλά δεν μπόρεσα να συνεχίσω. Τρελές αναμονές σε προγραμματισμένα ραντεβού και κουραζόμουν πριν καν μπω μέσα τόσο πολύ που δεν είχα ούτε καθαρό μυαλό για ερωτήσεις κλπ.  Εγώ έβλεπα βέβαια το γιατρό μου κυριως στο ιατρείο του και κάποιες φορές στο κέντρο.
Δεν μου ταίριαξε εμένα, σαν γιατροί πρέπει να είναι πολύ καλοί αλλά εγώ δεν κούμπωσα λόγω των αναμονων  και της επικοινωνιας .

Εκεί που είναι τώρα είναι η επαφή και η επικοινωνία τόσο εύκολη που πραγματικά νιώθω σαν να πάω επίσκεψη σε φιλικό πρόσωπο. Επίσης ο αντρας μου έχει πολύ καλύτερο contact και επικοινωνία με Κανακα που είναι σημαντικό επίσης για εμένα γιατί συμμετέχει σε όλα ενεργά μαζί του και μου δίνει και εμένα δύναμη όταν το χρειάζομαι. 
 

 

Καλησπέρα κι από εμένα! Μια γνωστή μου μου πρότεινε τον Κανακα και μου είπε τα καλύτερα. Έκανε φυσικούς κύκλους γιατί δεν είχε καλή απόκριση στα φάρμακα. Μάζεψε 3 καλά ωάρια. Το 1ο το έβαλε στα 42 και πέτυχε, έκανε το γιο της. Στα 45 προς 46 έβαλε τα άλλα 2 και έκανε δίδυμα.Δεν ξέρω αν είναι τυχερά όμως είναι ένα διλημμα ποιο κέντρο να διαλέξεις γιατί οι περισσότερες κοπέλες λογικο να σου προτείνουν αυτό που πέτυχαν. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , Penaki είπε:

Καλημέρα σας! Σήμερα έκανα τον πρωτο μου υπέρηχο κ είδαμε περιπου 10 ωοθηλακια  επειδή θα κάνουμε προεμφυτευτικο λίγα δεν είναι? Είναι η πρωτη μου φορά κ δεν ξέρω πολλα. Το κάθε ωοθηλακι βγάζει συνήθως ένα ωάριο? Μπορεί ο αριθμός των ωοθηλακιων σταδιακά με τις μέρες ή τη δοσολογία των φαρμάκων να αυξηθεί? Γιατί στο τέστ παπ απο τον γυναικολόγο μου το καλοκαίρι παλι γυρω στα 10 είχαμε δει. 

Καλημέρα!
Δεν θα αυξηθεί ο αριθμός με τη δοσολογία, αλλά μπορεί κάποια να είναι πιο μικρά και να μην φαίνονται, να κρύβονται.
Πολύ συχνά στους επόμενους υπέρηχους βλέπουν μεγαλύτερο αριθμό απτον πρώτο υπέρηχο αλλά και στην ωοληψία βρίσκουν περισσότερα ωοθηλάκια από ότι έβλεπαν στους υπερήχους. Το κάθε ωοθηλάκιο έχει ένα ωάριο αλλά μπορεί και να μην έχει κανένα, να είναι κενό. Ή μπορεί κάποιο ωάριο να μην είναι ώριμο.

Θα εξαρτηθεί αν είναι λίγα ή όχι από το πόσα θα γονιμοποιηθούν και πόσες βλαστοκύστες θα προκύψουν, μπορεί να έχεις πολύ καλά ποσοστά

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@kateriiina25 δν Μ ανέφερε κάτι ο γιατρός για την αμη είπε καλά είναι απλά εγώ είδα ότι ήταν υψηλή  εχω λίγο ακανόνιστο κύκλο αλλά πάντα Μ έρχεται μια φορά το μήνα αν επιτρέπεται εσεις σε ποια προσπάθεια είστε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , marmaki είπε:

Καλημέρα!
Δεν θα αυξηθεί ο αριθμός με τη δοσολογία, αλλά μπορεί κάποια να είναι πιο μικρά και να μην φαίνονται, να κρύβονται.
Πολύ συχνά στους επόμενους υπέρηχους βλέπουν μεγαλύτερο αριθμό απτον πρώτο υπέρηχο αλλά και στην ωοληψία βρίσκουν περισσότερα ωοθηλάκια από ότι έβλεπαν στους υπερήχους. Το κάθε ωοθηλάκιο έχει ένα ωάριο αλλά μπορεί και να μην έχει κανένα, να είναι κενό. Ή μπορεί κάποιο ωάριο να μην είναι ώριμο.

Θα εξαρτηθεί αν είναι λίγα ή όχι από το πόσα θα γονιμοποιηθούν και πόσες βλαστοκύστες θα προκύψουν, μπορεί να έχεις πολύ καλά ποσοστά

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Είσαι πολυ διευκρινιστική κ για εμάς τις καινουργιες στο ταξίδι αυτο ειναι πολυτιμη η γνώση κ προθυμια σας! Δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεσαι ευχομαι όμως να επιτυχείς ότι επιθυμείς! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Ioli93 said:

@kateriiina25 δν Μ ανέφερε κάτι ο γιατρός για την αμη είπε καλά είναι απλά εγώ είδα ότι ήταν υψηλή  εχω λίγο ακανόνιστο κύκλο αλλά πάντα Μ έρχεται μια φορά το μήνα αν επιτρέπεται εσεις σε ποια προσπάθεια είστε?

Γενικά είναι καλό να έχεις υψηλή AMH απλώς η πολύ υψηλή μπορεί να οφείλεται σε ΣΠΩ. Πόσο ήταν η δική σου και σε τι μονάδα μέτρησης? Και ο ακανόνιστος κύκλος πάντως δηλώνει ίσως κάτι τέτοιο. Αυτό δεν σημαίνει κάτι κακό, μην σε τρομάξει, απλώς κουβέντα κάνουμε. Εγώ είμαι από τις δύσκολες περιπτώσεις. Πριν 1,5 μήνα περίπου έκανα την πρώτη μου προσπάθεια αλλά δεν τα καταφέραμε, όμως εμείς έχουμε θέμα και στο σπέρμα. Τώρα ετοιμαζόμαστε για την 2η, μάλλον τον Ιούνιο.


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 6:47 ΠΜ, Foxy είπε:

Γεια σου @Eternity. Αποφάσισα να σου γράψω, αν και δεν είμαι από τα ενεργά μέλη, παρόλο που μπαίνω και διαβάζω κάθε μέρα, καθώς η ιστορία σου μοιάζει αρκετά με τη δική μου. Βέβαια εγώ είχα ευτυχή κατάληξη πολύ εύκολα κι αυτός είναι κι ο λόγος που δε γράφω. Από σεβασμό κυρίως στις κοπέλες που προσπαθούν και παλεύουν με τις αποτυχίες.

Το δικό μου ιστορικό. Έμεινα έγκυος φυσιολογικά στα 33 στο δεύτερο μήνα προσπαθειών και στα 34 γέννησα το πρώτο μου παιδί. Το γεγονός ότι έγινε τόσο εύκολα και ότι οι συνθήκες στην καθημερινότητα μας είναι πολύ δύσκολες (μένουμε με τον άντρα μου σε μέρος μακρυά από τον τόπο καταγωγής μας, άρα βοήθεια με το παιδί μηδέν, ενώ κάνουμε μια παρά πολύ απαιτητική δουλειά που απαιτεί πολλές ώρες και από τους δυο μας) μας έκανε να αναβάλλουμε την απόκτηση δεύτερου. Στα 38,5 αποφασίζουμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες και κανονίζω από μόνη μου να κάνουμε σπερματέγχυση κατευθείαν ως πρώτη προσπάθεια, καθώς θεωρούσα ότι θα έχω περισσότερα ποσοστά επιτυχίας, με δεδομένο ότι πέτυχα και τόσο εύκολα τη φυσιολογική σύλληψη. Οι 2 διαφορετικοί γυναικολόγοι που είχα δει εν τω μεταξυ, μου πρότειναν να κάνω προσπάθειες φυσιολογικά και ότι δεν υπήρχε λόγος βιασύνης… Η σφαλιάρα της αποτυχίας της σπερματέγχυσης όμως σε συνδιασμό με τις ιστορίες πολλών κοριτσιών εδώ στο forum που ήταν στην ηλικία μου και δυσκολεύονταν και με εξωσωματική, με έκαναν να στραφώ κατευθείαν στο να αρχίσω να το ψάχνω για εξωσωματική.

Λόγω του ότι είμαι σε επαρχία και δεν μπορούσα να πηγαινοέρχομαι εύκολα για ραντεβού με γιατρούς στην Αθήνα, έστειλα ένα email στον Τσιρ. του Α..σω με τις ορμονολογικές μου και μου απάντησε αμέσως ότι λόγω ηλικίας προτείνει εξωσωματική, παρόλο που οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές. Χωρίς να το ψάξω με άλλους γιατρούς αποφάσισα να τον εμπιστευτώ λόγω και προηγούμενων εμπειριών από άλλες κοπέλες στο forum μαζί του, αν και έχει τη φήμη ότι είναι λίγο απότομος. Εγώ βέβαια είχα αποφασίσει ότι θέλω ένα γιατρό που δε χαϊδεύει αυτιά. Το κέντρο που έκανα τη σπερματέγχυση για παράδειγμα, το Ευγ…α δεν το συνιστώ καθόλου. Πέρα από το ότι μου φάνηκε super market (όπως και αλλά φαντάζομαι) χωρίς εξατομικευμένη προσέγγιση, εγώ προσωπικά δεν μπορώ όλη αυτή τη γλίτσα από αυτές που δουλεύουν εκεί ως μαίες, γραμματεία κτλ. 

Παρόλα αυτά είπαμε με τον άντρα μου να προσπαθήσουμε μερικούς μήνες, καθώς ουσιαστικά δεν είχαμε κάνει καμία προσπάθεια φυσιολογικά μέχρι τότε. Αφού στους 4 μήνες δεν είχα θετικό τεστ εγκυμοσύνης, πήγα κατευθείαν Αθήνα για υπέρηχο από τον Τσιρ. τη δεύτερη μέρα περιόδου της τελευταίας αποτυχημένης προσπάθειας και πήρα και το προτεινόμενο πρωτόκολλο διέγερσης με βάση τις ορμονολογικές μου. Εδώ να σημειώσω ότι στα 39 μου σχεδόν έμαθα ότι έχω πολυκυστικές (ο Τσιρ. τις ονόμασε πολυθηλακικές) λόγω υψηλής AMH για την ηλικία μου, χωρίς να έχω ποτέ θέμα με την περίοδο. Το να έχεις πολλά ωοθυλάκια είναι βέβαια καλό, αλλά συνήθως συνοδεύεται από αντίσταση στην ινσουλίνη (είδα ότι έχεις κι εσύ, αν δεν κάνω λάθος) ενώ επηρεάζει και την ποιότητα των ωαρίων. Μιλώντας λοιπόν με ενδοκρινολόγο και διαβάζοντας και πολλά άρθρα online, ξεκίνησα Glucophage και μυοινοσιτόλη το τελευταίο δίμηνο πριν τη διέγερση, ενώ έπαιρνα ήδη από μόνη μου Q10 και πολυβιταμίνες για 4 μήνες. 

Μου πήραν 13 ωάρια (12 από την αριστερή ωοθήκη και 1 από τη δεξιά, η οποία είχε χειρουργηθεί πριν 10 χρόνια για αφαίρεση κύστης και μαζί με την κύστη αφαιρέθηκε και πολύς ωοθηκικός ιστός) και καταλήξαμε με 7 βλαστόκύστες -οι 5 με χαράκτηρισμο ΑΑ και οι 2 με χαρακτηρισμό ΑΒ. Λόγω υψηλής προγεστερόνης την ημέρα της ωολοψίας μου είπε ο γιατρός ότι ιδανικά θα έπρεπε να κάνω την έμβρυομεταφορά τον επόμενο μήνα για να είμαστε πιο σίγουροι για το παράθυρο εμφύτευσης, αλλά μπορούσα να δοκιμάσω και τον ίδιο μήνα καθώς είχα αρκετές βλαστοκύστες. Αρνήθηκα κι αποφάσισα να πάμε με τις καλύτερες συνθήκες τον επόμενο μήνα. Έβαλα μια βλαστοκύστη 4ΑΑ (ήθελα να αποφύγω τη δίδυμη κύηση) και τώρα είμαι στον έβδομο μήνα εγκυμοσύνης με την πρώτη εμβρυομεταφορά. 

Το συμπέρασμα μου από τη δίκη μου μικρή και σχετικά εύκολη εμπειρία είναι ότι εφόσον αποφασίσουμε συνειδητά ότι θελουμε παιδί είναι καλό να μην αφήνουμε το χρόνο να περνάει, αλλά να το ψάχνουμε και να κινούμαστε το συντομότερο δυνατόν, χωρίς να επαναπαυόμαστε. Πρέπει καλώς ή κακώς να παίρνουμε και δεύτερες και τρίτες γνώμες γιατρών αλλά και να ενημερωνόμαστε και μόνες μας. Αυτό το φόρουμ είναι ένας πολύ καλός τρόπος ενημέρωσης.

Όσον αφορά τη δίκη σου περίπτωση @Eternity κι εφόσον δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση να σκέφτεσαι τι θα μπορούσε να είχε γίνει αν είχες ξεκινήσει τις προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι νωρίτερα, έχω να σχολιάσω τα εξής σχετικά με τις εξωσωματικές σου. Ρώτησες το γιατρό σου γιατί έβαλαν έμβρυα 2 ημερών, ενώ συνήθως βάζουν 3 ημερών ή βλαστοκύστες; Πώς έγινε η γονιμοποίηση και από τα 7 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 4; Ήταν κλασική IVF ή μικρόγονιμοποίηση; Εμένα μου έκαναν μικρογονιμοποίηση, αν και το σπέρμα του άντρα μου δεν έχει θέμα (ούτε και του δικού σου είμαι σίγουρη αφού έδωσε φυσιολογική σύλληψη) και από τα 13 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 12. Στη δεύτερη εξωσωματική γιατί αποφασίσατε να πάτε σε φυσικό κύκλο ενώ είχες καλή ανταπόκριση στα φάρμακα; Μήπως δεν ήθελες να πάρεις κι άλλες ορμόνες; Επίσης 3 ημερών και χαρακτηρισμό ΑΑΑ πρώτη φορά βλεπω. Στα έμβρυα 3 ημερών λένε για αριθμό διαιρέσεων π.χ. 8-10 και μόνο στις βλαστοκύστες δίνουν χαρακτηρισμό π.χ. 5ΑΑ, 4ΑΒ κτλ. Εγώ σου προτείνω να μην τα παρατήσεις εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές και καλή ανταπόκριση στα φάρμακα. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά ψάξτο για κέντρο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Κι εγώ επαρχία μένω και πήγα Αθήνα μόνο 3 φορές (2η μετά κύκλου, ωοληψία και εμβρυομεταφορά) ενώ η παρακολούθηση των υπερήχων και οι ορμονολογικές γινόταν στο μέρος κατοικίας μου. Σίγουρα το κόστος είναι μεγάλο θέμα αλλά δες αν μπορείς να το διαπραγματευτείς με κάποιες δόσεις ίσως. Επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις κι εσύ κάποια συμπληρώματα που βοηθούν στην ποιότητα των ωαρίων. Εμένα θεωρώ ότι με βοήθησαν.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σένα και σε όλες κοπέλες!

 

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ @Foxyπου παρόλο που δεν είσαι ενεργή όπως είπες, μπήκες για να μου γράψεις την ιστορία σου που όντως μοιάζει πολύ με τη δική μου και που ελπίζω και εγώ σε λίγο καιρό να έχω την ίδια ευτυχή κατάληξη!

Αρχικά να πω ότι είναι πολύ σημαντική η εμπειρία κοριτσιών οι οποίες κατάφεραν να μείνουν έγκυες και να μη διστάζουν κι αυτές να γράφουν. Κι εγώ στην αρχή δίστασα να γράψω ενώ έχω ήδη 1 παιδι και άλλες παλεύουν για αυτό. Όλες οι εμπειρίες είναι χρήσιμες και εκτός αυτού εδώ καταλαβαίνει πραγματικά η μία την άλλη το τι περνάμε και που δεν το ξεχνάμε ακόμη κι όταν πετύχουμε το όνειρό μας. 

Στα νοσοκομεία, στους χώρους αναμονής, έχω γνωρίσει πολλες κοπέλες και έχει στηρίξει η μία την άλλη. Όσα χρόνια κι αν περάσουν πάντα θα προσπαθώ να βοηθάω με όποιο τρόπο μπορώ. 

Να σου πω τώρα σχετικά με τη δική μου προσπάθεια εξωσωματικής. Γονιμοποιηθηκαν 4 από τα 7 ωάρια γιατί όπως μου είπαν τα άλλα ήταν κενά από γενετικό υλικό. Κάτι μου είπαν ότι δε μεγάλωναν ομοιομορφα τα ωάρια μου δηλαδή είχα κάποια πάνω από 20mm και άλλα κάτω. Έκαναν μικρογονιμοποιηση. Ξαφνιάστηκα και εγώ που μου τα έβαλαν τόσο νωρίς αλλά μου είπαν ότι όταν είναι λίγα δεν τα αφήνουν περισσότερες μέρες μήπως και τα χάσουν ενώ στο περιβάλλον της μήτρας μπορεί να προχωρήσουν καλύτερα ειδικά σε εμένα που έχω ξαναμεινει έγκυος και η μητρα έχει μνήμη. Μου έβαλαν επομένως 2 έμβρυα grade A/B, έτσι γράφει το χαρτί. 

Σε φυσικό κύκλο εγώ επέμεινα για να μη χάνω χρόνο αφού για να μείνω μόνη μου έγκυος το ποσοστό μου είπε είναι κάτω από 5%. Μου πήρε χωρίς μέθη το 1 ωάριο και με τσίμπησε και κάμποσες ακόμη φορές γιατί νόμισε ότι υπάρχει και 2ο. Κόντεψα να λιποθύμησω από τον πόνο. Μου είπαν ότι είναι πολύ καλό και θα το αφήσουν 3 ημέρες για περισσότερες πιθανότητες. Έβαλα 1 έμβρυο 3 ημερών grade A. 

Ως προς τις εξετάσεις μου να πω ότι τον Ιούλιο του 2021 είχα FSH 10,14 LH 5,34 και ΑΜΗ 2,6. Ένα χρόνο πριν είχα FSH 7, 8 LH 9,85 και ΑΜΗ ίδια. Σκέφτομαι να τις επαναλάβω να δω που βρίσκομαι. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...