Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, vikib είπε:

      εχεις παιδακι;

      ηταν οι μοναδικες εγκυμοσυνες σου;καιρος προσπαθειων;

      κ η αλλη ετσι τοσο νωρις ηταν;ειχες κανει υπερηχο;

      ενδοκρινολογο μπορεις να πας,κ αιματολογο-ανοσολογο

      κ καποιες βασικες εξετασεις ο συζυγος

      για βιοχημικη μπορει να ειναι κ θεμα προγεστερονης μηπως ειχες ελεγξει;η στη μητρα αλλα πιστευω θα σου ειχε πει κτ ο γιατρος

      Εχω ενα παιδακι ναι...μετραω 3 εγκυμοσυνες πλεον και οι 2 οδηγησαν σε αποβολη...η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν πολυ ευκολη δεν ειχα τετοιου ειδπυς θεματα και ηταν πριν 3 χρονια...η 2η και η 3η ηταν μια τον οκτωβρη και μια τωρα...δεν δυσκολευτηκα στην συλληψη...στην 2η στον 2ο μηνα προσπαθειων και τωρα στον 1ο μηνα κατευθειαν...αλλα και οι 2 δεν πηγαν καλα...τωρα στην τριτη εγκυμοσυνη με ειχε ξεκινησει απο την αρχη utrogestan ο γιατρος..

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Zenia82 είπε:

Τις έστειλες στη κλινικη κ είπαν ότι ξεκινάς? Η lh είναι ανεβασμενη και η e2 λίγο τσιμπημένη ιδανικά μέχρι 50 τη θέλουν.  Μιλάω από την εμπειρία μου κ όσα έχω καταλάβει ο γιατρός σου σίγουρα θα ξέρει καλύτερα . Εύχομαι όλα να πάνε καλά. 

Ναι ναι εννοείται τις έστειλαν και μου είπαν πως είναι καλές και ξεκινάω αύριο... Και εγώ την είδα πως είναι υψηλή... Αλλά αφού μου είπαν πως είναι εντάξει... Δεν ξέρω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 minutes ago, winspert said:

Στο ίδιο μικροβιολογικό τις εκανα...Νομιζω η αλλη κοπελα ελεγε για το ενδομήτριο; Ή κανω λαθος; Μου ειπαν να μην οαω τελικά για υπέρηχο σημερα και να τα επαναλαβω τη Δευτέρα ολα... υπερηχο και αιματολογικες...Αν δεν πάει καλα ο κύκλος θα τον ακυρώσουμε:(

Μπορεί να ήταν και για το ενδομήτριο, μπορεί να ήταν και άλλη εκείνη, δεν θυμάμαι καλά. Μην σκας όμως, επανέλαβε την Δευτέρα και βλέπεις. Το πολύ να έπεσες σε έναν κακό κύκλο και να προχωρήσεις στον επόμενο, μην στεναχωριέσαι 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Maria.28 είπε:

@Ioli93 Σ ευχαριστω κοπελα μου. Με καλυψαν τα κοριτσια που απαντησαν για τις δυο μεθοδους που ρωτας. Λαπαροσκοπηση δεν ειναι το ιδιο απλη με υστεροσκοπηση. Ειναι επεμβαση σου κανουν λιγες τρυπουλες στην κοιλια ωστε να μπορουν να μπουν να κοιταξουν κ να επεμβουν αν χρειαζεται σε ωοθηκες σαλπιγγες κτλπ. Οπως κ να εχει οτι χρειαζεσαι θα στο πουν οι γιατροι σιγουρα.

Θα ηθελα κ εγω με αφορμη ολα αυτα για την λαπαροσκοπηση να ζητησω οποιες κοπελες εχουν εμπειρία στην επεμβατικη λαπαροσκοπηση σε καποια κλινικη στην Αθηνα οπου προχωρησαν με τον γιατρο σε ivf στην ιδια κλινικη δηλαδη θα μπορουσε να μου στειλει μήνυμά να μου πει ποσο της στοιχισε αυτη η επεμβαση...???

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας..εγώ ενδεικτικά π έχω ψάξει λίγο στο ίντερνετ οι τιμές είναι γύρω στο 1000 νομιζω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Μπορεί να ήταν και για το ενδομήτριο, μπορεί να ήταν και άλλη εκείνη, δεν θυμάμαι καλά. Μην σκας όμως, επανέλαβε την Δευτέρα και βλέπεις. Το πολύ να έπεσες σε έναν κακό κύκλο και να προχωρήσεις στον επόμενο, μην στεναχωριέσαι 

Εννοείται πως θελω τις καλύτερες συνθήκες,αλλα θα στενοχωρηθω πολυ αν ακυρωθει...Θα βολευε πολυ τωρα...Και γιατί το ήθελα πολυ  και απο θεμα δουλειας γιατί έχουμε διακοπες... Θα δούμε τη Δευτέρα... παίρνει παράταση η αγωνια μου...

  • Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Zenia82 είπε:

Τις έστειλες στη κλινικη κ είπαν ότι ξεκινάς? Η lh είναι ανεβασμενη και η e2 λίγο τσιμπημένη ιδανικά μέχρι 50 τη θέλουν.  Μιλάω από την εμπειρία μου κ όσα έχω καταλάβει ο γιατρός σου σίγουρα θα ξέρει καλύτερα . Εύχομαι όλα να πάνε καλά. 

@KateDimΕπειδή και εγώ είχα λίγο τσιμπημένη ε2 (χωρίς να έχω κυστικο, είναι καθαρά οργανικο) ο γιατρός μου την έριξε με αντισυλλιπτικα το μήνα πριν ξεκινήσω τη διέγερση. Επίσης ακριβώς επειδή η ε2 είναι λίγο ανεβασμένη η κανονική fsh σου είναι λίγο μεγαλύτερη οπότε μικραίνει λιγο και η απόκλιση της από την lh (πχ εμένα η fsh ήταν 10 με ανεβασμένη ε2 αλλά η πραγματική της τιμή που φάνηκε όταν μου ρύθμισε ο γιατρός την ε2 ήταν 12.8). Πάντως αν ο γιατρός σου δεν έχει θέμα μην αγχώνεσαι, είσαι οριακά πάνω από 50, ότι σου πει. Καλη αρχή και καλή επιτυχια! 

1 hour ago, Pagotoula είπε:

τι κανετε κοριτσια;; βγηκαν οι ορμονολογικες μου 2η μερα περιοδου. fsh 5,8 ….lh 5,8….prl 19… e2 35… τι λετε ωρε συντροφισσες;

Τέλειες φαίνονται οι ορμόνες σου!! Αντε με το καλό οπότε ξεκινήσεις!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, kateriiina25 είπε:

Έχω παρόμοιο πρόβλημα. Σάκχαρο νηστείας 85, 1η ώρα 96, 2η ώρα 64, 3η ώρα 96. Κανονικά πρέπει να το δει ενδοκρινολόγος και όχι η Οικονομοπούλου. Εγώ γι αυτό το θέμα έχω πάει σε 3 ενδοκρινολόγους και η μία μου είπε να πάρω glucophage και οι άλλοι 2 όχι. Η Οικονομ μου είπε σαν γνώμη ότι και αυτή είναι υπέρ του gluco αλλά ότι δεν είναι δική της αρμοδιότητα. Στην αρχή δεν είχα πάρει τίποτα αλλά μετά την αποτυχία της εξωσωματικής αποφάσισα να το πάρω. Δεν πιστεύω για κανέναν λόγο ότι έφταιγε αυτό απλώς το παίρνω να δω αν θα αλλάξει κάτι στο θέμα μου με την περίοδο. 

 

Η υστεροσκόπηση είναι για να δεις την μήτρα εσωτερικά ενώ η λαπαροσκόπηση είναι για εξωτερικά, ωοθήκες και σάλπιγγες

Κορίτσια κι εγώ διερευνώ το θέμα, ΣΠΩ-αντισταση στην ινσουλινη-gluco και μόλις πήρα τ αποτελέσματα από καμπυλη σακχαρου και καμπυλη ινσουλίνης με τα εξής αποτελεσματα:

Καμπυλη Σακχάρου: 0' 102, 60' 81, 120' 82

Καμπυλη ινσουλινης: 0' 12.19, 60' 39.80, 120' 25.69

Στην καμπυλη ινσουλίνης το 39.80 είναι χαμηλό και εκτός φυσιολογικών ορίων αλλά δεν ξέρω τι συνεπάγεται, αναμένω νέα από την ενδοκρινολογο.....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pagotoula said:

τι κανετε κοριτσια;; βγηκαν οι ορμονολογικες μου 2η μερα περιοδου. fsh 5,8 ….lh 5,8….prl 19… e2 35… τι λετε ωρε συντροφισσες;

Τέλειες είναι αγάπη μου

ο λόγος fsh lh είναι στο 1 ακριβώς και τα υπόλοιπα τέλεια Παμε γερά!

  • Ευχαριστώ 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Αγάπ είπε:

Κορίτσια κι εγώ διερευνώ το θέμα, ΣΠΩ-αντισταση στην ινσουλινη-gluco και μόλις πήρα τ αποτελέσματα από καμπυλη σακχαρου και καμπυλη ινσουλίνης με τα εξής αποτελεσματα:

Καμπυλη Σακχάρου: 0' 102, 60' 81, 120' 82

Καμπυλη ινσουλινης: 0' 12.19, 60' 39.80, 120' 25.69

Στην καμπυλη ινσουλίνης το 39.80 είναι χαμηλό και εκτός φυσιολογικών ορίων αλλά δεν ξέρω τι συνεπάγεται, αναμένω νέα από την ενδοκρινολογο.....

Η καμπύλη ζαχάρου σου μου φαίνεται κάπως περίεργη.... @Pagotoula@mominthemaking, τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Troia said:

Η καμπύλη ζαχάρου σου μου φαίνεται κάπως περίεργη.... @Pagotoula@mominthemaking, τι λέτε;

Καλησπέρα! αρχικά το νηστείας είναι πολύ ψηλό το θέλουμε μέχρι 95.

μετά κάνεις αντιδραστική υπογλυκαιμία, σίγουρα θέλει προσοχή η διατροφή με συχνά γεύματα γιατί οι υπογλυκαιμίες κάνουν σκληρά ωάρια που δεν γονιμοποιούνται εύκολα και ζουν λίγο...

σιγουρα να παρεις μυο ινοσιτολη ειναι η βιταμινη εναλλακτικη του γκλουκο και να συζητησεις με τον γιατρο θετικα και αρνητικα στο να το παρεις...

33 minutes ago, Αγάπ said:

Κορίτσια κι εγώ διερευνώ το θέμα, ΣΠΩ-αντισταση στην ινσουλινη-gluco και μόλις πήρα τ αποτελέσματα από καμπυλη σακχαρου και καμπυλη ινσουλίνης με τα εξής αποτελεσματα:

Καμπυλη Σακχάρου: 0' 102, 60' 81, 120' 82

Καμπυλη ινσουλινης: 0' 12.19, 60' 39.80, 120' 25.69

Στην καμπυλη ινσουλίνης το 39.80 είναι χαμηλό και εκτός φυσιολογικών ορίων αλλά δεν ξέρω τι συνεπάγεται, αναμένω νέα από την ενδοκρινολογο.....

δες το σχολιο μου απο πανω, μιλα και με τη γιατρο σου. ειναι ειδικευμενη σε θεματα αναπαραγωγης; παιζει και αυτο ρολο αρκετο..

  • Μου αρέσει 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 10:56 ΠΜ, Pagotoula είπε:

καλημερα σε ολες!!! ορμονολογικες εξετασεις σε ποιες μερες του κυκλου μπορω να κανω;; απο 2η η 3η;; και ποια μετραμε πρωτη μερα; εχω μπερδευτει

Πρώτη μερα μετράμε οταν δούμε έντονο αιμα. Και πριν τις 6 το απογευμα.

3 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κορίτσια βοηθεια...Τι σημαινει η οιστραδιόλη που πεφτει;;; 3η μερα του κύκλου ειχα 35 και σήμερα 8η ειναι 21!!!!! Τι γίνεται; Να αρχισω να σκαω οτι θα ακυρωθεί ο κυκλος αυτός για εμβρυομεταφορα;;;; Ουφ παλι.... Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό...

Χωρις να εχεις πάρει τιποτα απο φαρμακα; Δεν φαίνεται καλος κυκλος.

1 ώρα πρίν, Pagotoula είπε:

τι κανετε κοριτσια;; βγηκαν οι ορμονολογικες μου 2η μερα περιοδου. fsh 5,8 ….lh 5,8….prl 19… e2 35… τι λετε ωρε συντροφισσες;

Μια χαρα τέλειες βγήκαν 

1 hour ago, KateDim είπε:

γεια σας κοριτσιαααα! ξεκιναω αυριο την θεραπεια με gonal και 300 μοναδες. οι ορμονικες, 2η μερα περιοδου fsh 7,45 lh 14,49 pr 0,88 e2 59,68. για πειτε...

Επισης πολυ καλές ειναι οι εξετασεις σου έως το 70 ε2 ειναι αποδεκτό.

πρίν από 31 λεπτά , Αγάπ είπε:

Κορίτσια κι εγώ διερευνώ το θέμα, ΣΠΩ-αντισταση στην ινσουλινη-gluco και μόλις πήρα τ αποτελέσματα από καμπυλη σακχαρου και καμπυλη ινσουλίνης με τα εξής αποτελεσματα:

Καμπυλη Σακχάρου: 0' 102, 60' 81, 120' 82

Καμπυλη ινσουλινης: 0' 12.19, 60' 39.80, 120' 25.69

Στην καμπυλη ινσουλίνης το 39.80 είναι χαμηλό και εκτός φυσιολογικών ορίων αλλά δεν ξέρω τι συνεπάγεται, αναμένω νέα από την ενδοκρινολογο.....

Η καμπύλη σακχάρου ειναι παθολογική.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσια ειμαι καινουργια ,εκανα εμβρυομεταφορα τη Δευτερα 2 βλαστοκυστων 5 ημερων απο διαφορετικους φυσικους κυκλους..εχθες το πρωι ειχα πονακια  και σημερα καθολου,την αλλα Τεταρτη παω για χοριακη..με ανησυχουν λιγο οι πονοι που ειχα...ειχε καποια το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Αγάπ είπε:

Κορίτσια κι εγώ διερευνώ το θέμα, ΣΠΩ-αντισταση στην ινσουλινη-gluco και μόλις πήρα τ αποτελέσματα από καμπυλη σακχαρου και καμπυλη ινσουλίνης με τα εξής αποτελεσματα:

Καμπυλη Σακχάρου: 0' 102, 60' 81, 120' 82

Καμπυλη ινσουλινης: 0' 12.19, 60' 39.80, 120' 25.69

Στην καμπυλη ινσουλίνης το 39.80 είναι χαμηλό και εκτός φυσιολογικών ορίων αλλά δεν ξέρω τι συνεπάγεται, αναμένω νέα από την ενδοκρινολογο.....

Καλησπέρα. Και η δική μου καμπύλη ινσουλίνης ήταν παρόμοια με τη δική σου. Εγώ είχα πολύ χαμηλή ινσουλίνη στο 120'. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι πρέπει να προσέχω τη διατροφή μου όσον αφορά τη συχνότητα των γευμάτων μου. Κάθε δύο ώρες να τρώω μικρά γεύματα (να προσθέσω πχ στο ενδιάμεσο των κύριων γευμάτων ξηρούς καρπούς, κάποια μπάρα δημητριακών και τέτοια). Δεν είναι ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής βέβαια, οπότε αν πουν σε εσένα κάτι παραπάνω πες μας να μάθουμε. Δε μου έδωσε gluco πάντως.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Bookthiefy είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Σήμερα έκανα ωοληψια, τελικά μου πήραν 6 ωάρια και από τα 6 τα 3 ήταν το ιδανικό μέγεθος ωρίμανσης και τα άλλα 3 μου είπε επειδή βγήκαν πιο μετά είναι λίγο πιο πίσω σε μέγεθος. Άλλα και τα 6 είναι ποιοτικά λόγω και ηλικίας απ ότι μου είπε. Απλά θα έχουν λιγότερες πιθανότητες επιβίωσης κατά την απόψυξη σε σχέση με τα άλλα 3. Αν τα καταφέρουν έχουν τις ίδιες πιθανότητες να γονιμοποιηθούν μου είπε. Δεν θα κάνω 2η ψοληψια τελικά! Πόσο χάρηκα που τα πήρε ο γιατρός, έμειναν άλλα 2 άλλα μικρότερα και μου είπε ότι τώρα που είδαμε και την ανταπόκριση μου στα φάρμακα και βγάζω 8 άλλα με πιο αργό ρυθμό θα αλλάξουμε πρωτόκολλο στην επόμενη φορά. Ρώτησα και για το κόστος, θα μου έβγαινε 1500€ για 2 ωάρια αν πήγαινα για 2η ωοληψια. Μου είπε και ο ίδιος ότι δεν μας συμφέρει και ότι καλύτερα να ξεκινήσουμε από την αρχή διέγερση για να πάρουμε και παραπάνω.

Μπράβο βρε κορίτσι μου, πολύ ευχάριστα τα νέα σου!!! Εύχομαι αυτά να γίνουν τα μελλοντικά παιδάκια σου!! ❤️

πρίν από 25 λεπτά , martha13 είπε:

καλησπερα κοριτσια ειμαι καινουργια ,εκανα εμβρυομεταφορα τη Δευτερα 2 βλαστοκυστων 5 ημερων απο διαφορετικους φυσικους κυκλους..εχθες το πρωι ειχα πονακια  και σημερα καθολου,την αλλα Τεταρτη παω για χοριακη..με ανησυχουν λιγο οι πονοι που ειχα...ειχε καποια το ιδιο?

Καλώς όρισες και καλή επιτυχία! Τα πονάκια περιόδου μπορεί να είναι μία πολύ καλή ένδειξη ότι είσαι έγκυος! Γιατί αυτό συμβαίνει όταν η μήτρα μεγαλώνει για να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα, οπότε μη σε ανησυχεί κάθε άλλο μάλιστα! Βέβαια υπάρχει περίπτωση να είναι και από τα φάρμακα. Εύχομαι να έχεις μια τεράστια χοριακή την Τετάρτη!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Καντι είπε:

Χωρις να εχεις πάρει τιποτα απο φαρμακα; Δεν φαίνεται καλος κυκλος.

Δεν εχω παρει τίποτα...Μου φανηκε λιγο περίεργο το γεγονος ότι τελειωσε η περίοδος 4η μερα και την 6η είχα παλι λιγο αιμα αλλα ειπα μήπως ειναι απο την υστεροσκοπηση του προηγούμενου μηνα.....Δεν εχει ξαναγίνει αυτο.. Και καλός κυκλος μπορεί να μην ειναι και για εμβρυομεταφορα;; Δεν θα κάνουμε ωοληψια...


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...