Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Γενικά είναι καλό να έχεις υψηλή AMH απλώς η πολύ υψηλή μπορεί να οφείλεται σε ΣΠΩ. Πόσο ήταν η δική σου και σε τι μονάδα μέτρησης? Και ο ακανόνιστος κύκλος πάντως δηλώνει ίσως κάτι τέτοιο. Αυτό δεν σημαίνει κάτι κακό, μην σε τρομάξει, απλώς κουβέντα κάνουμε. Εγώ είμαι από τις δύσκολες περιπτώσεις. Πριν 1,5 μήνα περίπου έκανα την πρώτη μου προσπάθεια αλλά δεν τα καταφέραμε, όμως εμείς έχουμε θέμα και στο σπέρμα. Τώρα ετοιμαζόμαστε για την 2η, μάλλον τον Ιούνιο.

Τώρα δν θυμάμαι πόσο ήταν θα κοιτάξω τις εξετάσεις κ θα σ πω απλά Μ έκανε εντύπωση γιατί όλες έλεγαν για χαμηλή αμη κ μένα Μ ήταν υψηλή  πάντως απόσο ξέρω κ Μ είπε κ ο γιατρός όταν έχει πρόβλημα το σπέρμα φτιάχνεται με τις κατάλληλες βιταμίνες κ πάλι με την μικρογονιμοποιση προσπερνιεται το πρόβλημα αφού διαλέγουν οι εμβρυολογία τα καλύτερα κ μετά κάνουν μόνοι τους την μικρογονιμοποιση ελπίζω να σ πάνε όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, kateriiina25 είπε:

Θα πάρω προβιοτικά μήπως και βοηθήσουν, καλά λες. Και αν συνεχιστούν οι καούρες θα της το πω. 

Τι εξετάσεις έχετε κάνει αλήθεια; Υψηλή ΑΜΗ έχω κι εγώ και είναι λόγω ΣΠΩ. Εσένα σου έχουν πει ποτε κατι τετοιο οτι ίσως έχεις; Πολύ καλή επιτυχία εύχομαι!

Και μένα μου φαίνεται λίγο μικρή η δόση σου. Φαντάσου εγώ θα παίρνω 2 την ημέρα χωρίς καν αντίσταση στην ινσουλίνη και παραπανίσια κιλά. Μόνο μια υπογλυκαιμία κάνω στις 2 ώρες. Βέβαια έχω το θέμα με ΣΠΩ οπότε ίσως στοχεύει εκεί. Εσύ για ποιο λόγο το παίρνεις;

Έχω πολυκυστικες που το ανακάλυψα πρόσφατα και αντίσταση στην ινσουλινη , οταν είχα κάνει καμπύλη στα 120 λεπτά αντί για  μέχρι 120 εγώ είχα 230 . Και τώρα πριν μου δώσει το χάπι που κάναμε απλή ινσουλίνη με όριο το 20 κάτι αν θυμάμαι καλά εγώ είχα 45 . Και εγώ έχω πολλά παραπανισια και είμαι σε φάση διατροφής 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία κορίτσια λαπαροσκόπηση κάνουμε πάντα πριν την εξωσωματική???γιατί διαβάζω στο φόρουμ πως πολλοί γιατροί την προτείνουν πριν να γίνει η εξωσωματική εμένα δν Μ πρότεινε κάνεις τπτ πέρα από μια σαλπιγγογραφια..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοηθεια...Τι σημαινει η οιστραδιόλη που πεφτει;;; 3η μερα του κύκλου ειχα 35 και σήμερα 8η ειναι 21!!!!! Τι γίνεται; Να αρχισω να σκαω οτι θα ακυρωθεί ο κυκλος αυτός για εμβρυομεταφορα;;;; Ουφ παλι.... Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό...

  • Μπερδεμένη/-ος 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Σήμερα έκανα ωοληψια, τελικά μου πήραν 6 ωάρια και από τα 6 τα 3 ήταν το ιδανικό μέγεθος ωρίμανσης και τα άλλα 3 μου είπε επειδή βγήκαν πιο μετά είναι λίγο πιο πίσω σε μέγεθος. Άλλα και τα 6 είναι ποιοτικά λόγω και ηλικίας απ ότι μου είπε. Απλά θα έχουν λιγότερες πιθανότητες επιβίωσης κατά την απόψυξη σε σχέση με τα άλλα 3. Αν τα καταφέρουν έχουν τις ίδιες πιθανότητες να γονιμοποιηθούν μου είπε. Δεν θα κάνω 2η ψοληψια τελικά! Πόσο χάρηκα που τα πήρε ο γιατρός, έμειναν άλλα 2 άλλα μικρότερα και μου είπε ότι τώρα που είδαμε και την ανταπόκριση μου στα φάρμακα και βγάζω 8 άλλα με πιο αργό ρυθμό θα αλλάξουμε πρωτόκολλο στην επόμενη φορά. Ρώτησα και για το κόστος, θα μου έβγαινε 1500€ για 2 ωάρια αν πήγαινα για 2η ωοληψια. Μου είπε και ο ίδιος ότι δεν μας συμφέρει και ότι καλύτερα να ξεκινήσουμε από την αρχή διέγερση για να πάρουμε και παραπάνω.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Ioli93 είπε:

Έχω μια απορία κορίτσια λαπαροσκόπηση κάνουμε πάντα πριν την εξωσωματική???γιατί διαβάζω στο φόρουμ πως πολλοί γιατροί την προτείνουν πριν να γίνει η εξωσωματική εμένα δν Μ πρότεινε κάνεις τπτ πέρα από μια σαλπιγγογραφια..

Καλησπέρα! Νομίζω λαπαροσκοπηση γίνεται αν βρεθεί πχ κάτι στην Σαλπιγγογραφια. Οπότε μια χαρά θα είσαι. Εμένα μου έβρισκαν συμφυσεις στην Σαλπιγγογραφια κ έκανα υστεροσκοπηση όπου τελικά δεν είχα τίποτα. Από ότι έχω διαβάσει από τις άλλες κοπέλες εδώ πολλοι γιατροί προτεινουν υστεροσκοπηση για να έχουν μια εικόνα από το εσωτερικό της μητρας πριν την εμβρυομεταφορα. Εμένα δεν μου το ειχε προτείνει απλά προεκυψε. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ioli93 είπε:

Έχω μια απορία κορίτσια λαπαροσκόπηση κάνουμε πάντα πριν την εξωσωματική???γιατί διαβάζω στο φόρουμ πως πολλοί γιατροί την προτείνουν πριν να γίνει η εξωσωματική εμένα δν Μ πρότεινε κάνεις τπτ πέρα από μια σαλπιγγογραφια..

Εγω θα κανω γιατι βρεθηκε προβλημα με τις σαλπιγγες κ στην σαλπιγγογραφια κ στον υπερηχο. Εαν δεν φαινοταν καποιο πρόβλημα μ ειχαν πει να κανω διαγνωστικά κ προληπτικά δηλαδη μονο υστεροσκοπηση πριν απο εξωσωματικη. Εχω διαβασει ομως για καποιους γιατρους που προτεινουν λαπαροσκοπηση διαγνωστικη σε περιπτώσεις που δεν πετυχαινουν επανειλημμένα σύλληψη η εμφυτευση. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ioli93 said:

Τώρα δν θυμάμαι πόσο ήταν θα κοιτάξω τις εξετάσεις κ θα σ πω απλά Μ έκανε εντύπωση γιατί όλες έλεγαν για χαμηλή αμη κ μένα Μ ήταν υψηλή  πάντως απόσο ξέρω κ Μ είπε κ ο γιατρός όταν έχει πρόβλημα το σπέρμα φτιάχνεται με τις κατάλληλες βιταμίνες κ πάλι με την μικρογονιμοποιση προσπερνιεται το πρόβλημα αφού διαλέγουν οι εμβρυολογία τα καλύτερα κ μετά κάνουν μόνοι τους την μικρογονιμοποιση ελπίζω να σ πάνε όλα καλά :)

Ναι, κάνει θεραπεία με βιταμίνες. Το θέμα του κατακερματισμού δυστυχώς δεν φαίνεται στην απλή μικρογονιμοποίηση παρόλα αυτά είμαι αρκετά αισιόδοξη πως θα βρεθεί το κατάλληλο εμβρυάκι :)

1 hour ago, Ria_ said:

Έχω πολυκυστικες που το ανακάλυψα πρόσφατα και αντίσταση στην ινσουλινη , οταν είχα κάνει καμπύλη στα 120 λεπτά αντί για  μέχρι 120 εγώ είχα 230 . Και τώρα πριν μου δώσει το χάπι που κάναμε απλή ινσουλίνη με όριο το 20 κάτι αν θυμάμαι καλά εγώ είχα 45 . Και εγώ έχω πολλά παραπανισια και είμαι σε φάση διατροφής 

Μήπως να έπαιρνες μία δεύτερη γνώμη όσον αφορά την δοσολογία? Μισό χάπι την μέρα φαντάσου παίρνει η ξαδέρφη μου με μοναδικό πρόβλημα ελάχιστα αυξημένο σάκχαρο νηστείας 

1 hour ago, Ioli93 said:

Έχω μια απορία κορίτσια λαπαροσκόπηση κάνουμε πάντα πριν την εξωσωματική???γιατί διαβάζω στο φόρουμ πως πολλοί γιατροί την προτείνουν πριν να γίνει η εξωσωματική εμένα δν Μ πρότεινε κάνεις τπτ πέρα από μια σαλπιγγογραφια..

Όχι, λαπαροσκόπηση δεν κάνουμε πάντα, μόνο αν χρειάζεται για κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Υστεροσκόπηση όμως κάνουν πολλοί γιατροί προληπτικά πριν την εξωσωματική. 

46 minutes ago, Bookthiefy said:

Καλημέρα κορίτσια μου! Σήμερα έκανα ωοληψια, τελικά μου πήραν 6 ωάρια και από τα 6 τα 3 ήταν το ιδανικό μέγεθος ωρίμανσης και τα άλλα 3 μου είπε επειδή βγήκαν πιο μετά είναι λίγο πιο πίσω σε μέγεθος. Άλλα και τα 6 είναι ποιοτικά λόγω και ηλικίας απ ότι μου είπε. Απλά θα έχουν λιγότερες πιθανότητες επιβίωσης κατά την απόψυξη σε σχέση με τα άλλα 3. Αν τα καταφέρουν έχουν τις ίδιες πιθανότητες να γονιμοποιηθούν μου είπε. Δεν θα κάνω 2η ψοληψια τελικά! Πόσο χάρηκα που τα πήρε ο γιατρός, έμειναν άλλα 2 άλλα μικρότερα και μου είπε ότι τώρα που είδαμε και την ανταπόκριση μου στα φάρμακα και βγάζω 8 άλλα με πιο αργό ρυθμό θα αλλάξουμε πρωτόκολλο στην επόμενη φορά. Ρώτησα και για το κόστος, θα μου έβγαινε 1500€ για 2 ωάρια αν πήγαινα για 2η ωοληψια. Μου είπε και ο ίδιος ότι δεν μας συμφέρει και ότι καλύτερα να ξεκινήσουμε από την αρχή διέγερση για να πάρουμε και παραπάνω.

Καταρχάς συγχαρητήρια για τα 6 ωαριάκια σου, εύχομαι να είναι όλα πολύ καλά. Βασικά σου εύχομαι να είναι αχρείαστα και όταν έρθει η ώρα, να γίνεις μανούλα φυσιολογικά και χωρίς κανένα πρόβλημα. Τα 1500€ που είπες ήταν μόνο για την 2η ωοληψία? ΣΟΚ. Ρε πάμε καλά?? 

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Maria.28 είπε:

Εγω θα κανω γιατι βρεθηκε προβλημα με τις σαλπιγγες κ στην σαλπιγγογραφια κ στον υπερηχο. Εαν δεν φαινοταν καποιο πρόβλημα μ ειχαν πει να κανω διαγνωστικά κ προληπτικά δηλαδη μονο υστεροσκοπηση πριν απο εξωσωματικη. Εχω διαβασει ομως για καποιους γιατρους που προτεινουν λαπαροσκοπηση διαγνωστικη σε περιπτώσεις που δεν πετυχαινουν επανειλημμένα σύλληψη η εμφυτευση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια να κανω μια ερωτηση ; Στην καμπύλη μου το σάκχαρο νηστείας 91 μετα τη πρωτη ωρα απο τη λήψη της γλυκόζης πεφτει στο 86 κ μετα ξανα παει 91 θα κανω παλι επαναληψη κ αντίσταση που μου ειπε η Οικονομόπουλου.. αλλα εχεις καμια any ideas?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@kateriiina25 εμένα απλά να σ πω ότι στο κατακερματισμό ο γιατρος Μ Μ έλεγε ότι όλα αυτά είναι θέμα τύχης από το σπερματοζωάριο π θα πάρει κ έχω διαβάσει ότι με τις βιταμίνες πέφτει αν είναι πολύ υψηλό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Καλημερα ,εγώ έχω ξεκινήσει πρόσφατα αλλά εμένα μου έχει μισό κάθε μεσημέρι . Εμένα πάλι μου φαίνεται λίγο αλλά δε ξέρω για να μου το έδωσε έτσι κάτι θα ξέρει. 

Καλημέρα όχι τι συγνώμη τόσες είμαστε λογικό. Είχα πάει αρχικά στη πόλη μου να το κάνω , αυτή εδώ ενώ ξεκίνησαμε τη διαδικασία μου είπε ότι δε μπορούσε να μου το κάνει πόνεσα και δεν έγινε και δουλειά γιατί επειδή είμαι παραπάνω κιλά και είναι προς τα πίσω η μήτρα κάτι τέτοιο δε θυμάμαι τώρα ακριβώς.  Και πήγα Θεσσαλονίκη να το κάνω που ναι μεν πόνεσα λίγο εντάξει αλλά καμία σχέση δε παιδευτηκε καθόλου με τη μια μπήκε το καθετηρακι της φάνηκε πολύ περίεργο που αυτή εδώ δε μπορούσε . 

Ναι έχουμε θέμα με το σπέρμα έχουμε υψηλό κατακερματισμό. 

Περίεργα πράγματα. Δεν πειράζει, αφού τα κατάφερες τελικά, όλα καλά. Παίζει ρόλο και το χέρι του γιατρού και η εμπειρία, κακά τα ψέματα. Με τον κατακερματισμό πότε θα κάνετε επανεξέταση? Παίρνει βιταμίνες τώρα ο σύζυγος να υποθέσω ε? Κι εμάς βγήκε λίγο αυξημένος ο κατακερματισμός (27%) και παίρνουμε αντιοξειδωτικά. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και γρήγορα κοριτσι μου. Βέβαια όσο ψάχνουμε, τόσο βρίσκουμε δυστυχως. Αλλά αφού μπήκαμε στο χορό, θα χορέψουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ναι, κάνει θεραπεία με βιταμίνες. Το θέμα του κατακερματισμού δυστυχώς δεν φαίνεται στην απλή μικρογονιμοποίηση παρόλα αυτά είμαι αρκετά αισιόδοξη πως θα βρεθεί το κατάλληλο εμβρυάκι :)

Μήπως να έπαιρνες μία δεύτερη γνώμη όσον αφορά την δοσολογία? Μισό χάπι την μέρα φαντάσου παίρνει η ξαδέρφη μου με μοναδικό πρόβλημα ελάχιστα αυξημένο σάκχαρο νηστείας 

Όχι, λαπαροσκόπηση δεν κάνουμε πάντα, μόνο αν χρειάζεται για κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Υστεροσκόπηση όμως κάνουν πολλοί γιατροί προληπτικά πριν την εξωσωματική. 

Καταρχάς συγχαρητήρια για τα 6 ωαριάκια σου, εύχομαι να είναι όλα πολύ καλά. Βασικά σου εύχομαι να είναι αχρείαστα και όταν έρθει η ώρα, να γίνεις μανούλα φυσιολογικά και χωρίς κανένα πρόβλημα. Τα 1500€ που είπες ήταν μόνο για την 2η ωοληψία? ΣΟΚ. Ρε πάμε καλά?? 

Σε ευχαριστώ πολύ! Έπιασα και 2η δουλειά μετά την πρακτική και θα ξανά κάνω διέγερση να μαζέψω κ αλλα σε κανένα 3μηνο! Το κόστος ωοληψιας μετά από διέγερση είναι 800€ ενώ του φυσικού είναι 400€, συν την αμοιβή του γιατρού συν μια μικρή δόση φαρμακων που θα έπαιρνα 1500€. Μου είπε η κακή ανταπόκριση ίσως ήταν και από τον κοβιντ αλλα είχα ήδη ξεκινήσει οπότε.. δεν πειράζει! Τέλος καλό όλα καλά, μου έφυγε ένα βάρος που έχω έστω και 6 στην άκρη. Μίλησα και με τα κορίτσια στην αναμονή.. όλες τον ίδιο αγώνα δίνουμε άσχετα με το αποτέλεσμα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ksvolimi said:

Καλησπερα κοριτσια να κανω μια ερωτηση ; Στην καμπύλη μου το σάκχαρο νηστείας 91 μετα τη πρωτη ωρα απο τη λήψη της γλυκόζης πεφτει στο 86 κ μετα ξανα παει 91 θα κανω παλι επαναληψη κ αντίσταση που μου ειπε η Οικονομόπουλου.. αλλα εχεις καμια any ideas?? 

Έχω παρόμοιο πρόβλημα. Σάκχαρο νηστείας 85, 1η ώρα 96, 2η ώρα 64, 3η ώρα 96. Κανονικά πρέπει να το δει ενδοκρινολόγος και όχι η Οικονομοπούλου. Εγώ γι αυτό το θέμα έχω πάει σε 3 ενδοκρινολόγους και η μία μου είπε να πάρω glucophage και οι άλλοι 2 όχι. Η Οικονομ μου είπε σαν γνώμη ότι και αυτή είναι υπέρ του gluco αλλά ότι δεν είναι δική της αρμοδιότητα. Στην αρχή δεν είχα πάρει τίποτα αλλά μετά την αποτυχία της εξωσωματικής αποφάσισα να το πάρω. Δεν πιστεύω για κανέναν λόγο ότι έφταιγε αυτό απλώς το παίρνω να δω αν θα αλλάξει κάτι στο θέμα μου με την περίοδο. 

 

7 minutes ago, Ioli93 said:

@maria.28 εύχομαι να σ πάνε όλα καλά ποια η διαφορά υστεροσκοπηση από λαπαροσκόπηση?

Η υστεροσκόπηση είναι για να δεις την μήτρα εσωτερικά ενώ η λαπαροσκόπηση είναι για εξωτερικά, ωοθήκες και σάλπιγγες


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...