Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Πήγα σήμερα για υπέρηχο 8η μέρα, είδαμε 2 ωάρια 13 και 14χιλ και πολύ χάρηκα αλλά μετά έκανα Ε2 και ήταν 48 ενώ την 2η μέρα ήταν 47. Τι στο καλο; Δεν ανέβηκε καθόλου; Μίλησα με την μαία και μου είπε να ξαναπάω την Δευτέρα για υπέρηχο και εξετάσεις πάλι. Λέτε να ανέβει μέχρι τότε όσο χρειάζεται; Απογοητεύτηκα 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πήγα σήμερα για υπέρηχο 8η μέρα, είδαμε 2 ωάρια 13 και 14χιλ και πολύ χάρηκα αλλά μετά έκανα Ε2 και ήταν 48 ενώ την 2η μέρα ήταν 47. Τι στο καλο; Δεν ανέβηκε καθόλου; Μίλησα με την μαία και μου είπε να ξαναπάω την Δευτέρα για υπέρηχο και εξετάσεις πάλι. Λέτε να ανέβει μέχρι τότε όσο χρειάζεται; Απογοητεύτηκα 

Τι να συμαινει αυτο? μηπως το ενα είναι κενό? πήρες φεμάρα?
Δευτέρα ναι θα ξεκαθαρίσει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Κορίτσια όταν καταψυχονται τα έμβρυα και η εμβρυομεταφορα γίνεται μετά από κανένα τετράμηνο λόγω του το πρέπει να κάνω λουπ και να επουλωθεί η πληγή, είναι το ίδιο ποσοστό επιτυχίας; Ή όταν δεν είναι φρέσκα η περίπτωση να αποτύχει η εμφύτευση είναι μεγαλύτερη;

Απ' όσα έχω διαβάσει, αλλά και απ' ότι μου έχουν πει στο Ιασώ, δε χάνουν καθόλου σε ποιότητα τα κατεψυγμένα. Ίσα ίσα που διάβασα ότι αν όλα πάνε καλά, το παιδί που θα γεννηθεί από κατεψυγμένο έμβρυο, έχει λιγότερες πιθανότητες να γίνει υπέρβαρο στην πορεία της ζωής του (νομίζω και λιγότερες πιθανότητες να γεννηθεί λιποβαρές, αλλά αυτό στο λέω με επιφύλαξη γιατί δεν είμαι 100% σίγουρη ότι θυμάμαι καλά) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Αυτό είναι το θέμα. Ότι καμία εμπιστοσύνη δεν έχω στο γυναικολόγο. Πήγα απλά γιατί είναι δημόσιο. Θα πάρω σίγουρα κι άλλη γνώμη. Σ ευχαριστώ πάντως πολύ. Απλά μου είπαν ότι θέλει 6 μήνες για την αποθεραπεία κι αγχωθηκα. Εσύ θυμάσαι αν ήσουν CIN I, CIN I I ή CIN III?

Ναι τότε πάρε και άλλη γνώμη, δεν το συζητώ. Αν δεν κάνω λάθος είχα το III. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , μάφιν είπε:

Έχεις δίκιο, έτσι είναι. Εμένα με ξεκίνησαν τον Δεκέμβριο με "δεν έχεις χρόνο πρέπει να κινηθείς άμεσα" και τώρα που έχω πρόβλημα στην ινσουλίνη θα κάνω τον Απρίλιο και στο μεταξύ ούτε τον αντρικό παράγοντα έχουν ελέγξει αρκετά κι εγώ σκέψου δεν έχω κάνει καν fsh. Αφού καθυστερούμε που καθυστερούμε γιατί να μην ελέγξουμε όσα μπορούμε. Μου δημιουργεί άγχος ότι τον Απρίλιο μπορεί να βρεθεί κάτι άλλο και να περιμένουμε άλλο τόσο καιρό. Εγώ με ΑΜΗ 0,05. 

Το μόνο που με προβληματίζει σχετικά με το σέρουμ αλλά μπορεί να είναι και στερεοτυπικός τρόπος σκέψης, είναι το μέγεθος των κλινικών και των μέσων που διαθέτουν. Δηλαδή μπορεί να συγκριθούν ας πούμε τα μηχανήματα και οι υπηρεσίες με μεγάλα κέντρα όπως ιασω υγεία κτλ με μια κλινική σαν το σερουμ? Από την άλλη μέχρι και τα ζαχαροπλαστεία όταν κάνουν franschise και γενικά "μεγαλώνουν" ΄χάνουν την ποιότηταν τους;) Κάποια κοπέλα είπε ότι δεν έχει καθόλου αναμονή στο σέρουμ και γενικά έχουν καλή εξυπηρέτηση. Κι αυτό μπορεί να οφείλεται και στο μέγεθος των πελατών. Ότι δηλαδή είναι λιγότεροι και πιο ελεγχόμενοι. 

Κορίτσια έχει πάει καμία στον Μουστ? Είναι τώρα στο ιασω.

 

 

Κοριτσι μ τι προβλημα εχεις με την ινσουλινη κ πως το βρηκατε ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Makelen είπε:

Καλημερα κοριτσια..! Εκανα τον πρωτο υπερηχο, 6η μερα περιοδου. Βρηκαμε 10 ωοθυλακια 5 εως 7 χιλ. Εκτος οτι ειναι μικρα ακομα, τα βλεπετε λιγα; ή λετε οτι θα βγουν κι αλλα; η δοση που μου δινει ειναι μικρη. Αργοτερα θα μιλησω μαζι του να μου δωσει οδηγιες.. αλλα ωστοσο θα ηθελα τη γνωμη σας..❤

Μια  χαρά έμενα μου φαίνονται, ειδικά για πρώτο υπέρηχο! Πολύ πιθανό να αυξηθούν στην πορεία! Βέβαια έχε στο μυαλό σου ότι η κάθε γυναίκα ανταποκρίνεται με διαφορετικό τρόπο στις διεγέρσεις, οπότε προσπάθησε να μην μπαίνεις σε διαδικασία σύγκρισης (που το ξέρω ότι είναι δύσκολο, γιατί κι εγώ το έκανα). Το σημαντικό είναι ότι ανταποκρίνεσαι! Οπότε όλα πάνε καλά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , μάφιν είπε:

Έχεις δίκιο, έτσι είναι. Εμένα με ξεκίνησαν τον Δεκέμβριο με "δεν έχεις χρόνο πρέπει να κινηθείς άμεσα" και τώρα που έχω πρόβλημα στην ινσουλίνη θα κάνω τον Απρίλιο και στο μεταξύ ούτε τον αντρικό παράγοντα έχουν ελέγξει αρκετά κι εγώ σκέψου δεν έχω κάνει καν fsh. Αφού καθυστερούμε που καθυστερούμε γιατί να μην ελέγξουμε όσα μπορούμε. Μου δημιουργεί άγχος ότι τον Απρίλιο μπορεί να βρεθεί κάτι άλλο και να περιμένουμε άλλο τόσο καιρό. Εγώ με ΑΜΗ 0,05. 

Το μόνο που με προβληματίζει σχετικά με το σέρουμ αλλά μπορεί να είναι και στερεοτυπικός τρόπος σκέψης, είναι το μέγεθος των κλινικών και των μέσων που διαθέτουν. Δηλαδή μπορεί να συγκριθούν ας πούμε τα μηχανήματα και οι υπηρεσίες με μεγάλα κέντρα όπως ιασω υγεία κτλ με μια κλινική σαν το σερουμ? Από την άλλη μέχρι και τα ζαχαροπλαστεία όταν κάνουν franschise και γενικά "μεγαλώνουν" ΄χάνουν την ποιότηταν τους;) Κάποια κοπέλα είπε ότι δεν έχει καθόλου αναμονή στο σέρουμ και γενικά έχουν καλή εξυπηρέτηση. Κι αυτό μπορεί να οφείλεται και στο μέγεθος των πελατών. Ότι δηλαδή είναι λιγότεροι και πιο ελεγχόμενοι. 

Κορίτσια έχει πάει καμία στον Μουστ? Είναι τώρα στο ιασω.

 

 

συμφωνω. και μενα αυτο με προβληματιζει. 

στο ιασω πχ το εμβρυολογικο ειναι εξαιρετικο και το γνωριζω προσωπικα κι απο πολυ δικο μου ανθρωπο που δουλευε εως και το δεκεμβρη εκει μεσα. κι οι εμβρυολογοι που εχω μιλησει ειναι καταπληκτικοι. δηλ πηγαινε να δεις τον μουστ...και μονο λογω συνεργασιας με το ιασω πλεον.. αν σου κανει κι ο ιδιος, εγω θα προτεινα να τολμησεις.

εγω θελω να δω γκαραβ.... και κοντοπου.... αλλα δεν ρωταω καν εμπειριες...γτ τα χουμε πει το 90% εδω μεσα στον σφακ ειναι...χαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πήγα σήμερα για υπέρηχο 8η μέρα, είδαμε 2 ωάρια 13 και 14χιλ και πολύ χάρηκα αλλά μετά έκανα Ε2 και ήταν 48 ενώ την 2η μέρα ήταν 47. Τι στο καλο; Δεν ανέβηκε καθόλου; Μίλησα με την μαία και μου είπε να ξαναπάω την Δευτέρα για υπέρηχο και εξετάσεις πάλι. Λέτε να ανέβει μέχρι τότε όσο χρειάζεται; Απογοητεύτηκα 

Λίγο μεγάλα δεν είναι για 8η μέρα? Έχεις μικρό κύκλο και κάνεις νωρίς ωορρηξία μήπως? Με τι φάρμακα είσαι? Είναι όντως λίγο περίεργο που ανέβηκε τόσο λίγο η ορμόνη. Αλλά αφού σου είπαν από το κέντρο επανάληψη τη Δευτέρα, κάτι θα ξέρουν. Μήπως το ένα από τα δύο είναι κυστικό? Εκεί πάει ο νους μου (ελπιζω να κάνω λάθος). Ο γιατρός τι σου είπε? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Natassou85 είπε:

Κοριτσι μ τι προβλημα εχεις με την ινσουλινη κ πως το βρηκατε ;;

έκανα καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης και φάνηκε ότι έχω αντίσταση στην ινσουλίνη (υπερινσουλιναιμία). Και πρέπει να πάρω glucophage για να πέσει το ζάχαρο (είχα 98 σε νυστεία) και να ρυθμιστεί η ινσουλίνη. Εννοείτα ότι κάνω διατροφή χωρίς ζάχαρη κτλ (έχω μια φοβερή κοπέλα διατροφολόγο που κάνει εξατομικευμένες δίαιτες, πάρα πολύ καλή για όποια ενδιαφέρεται ας μου στείλει). Η ενδοκρινολόγος μου είπε να περιμένω μέχρι τον Απρίλιο γιατί θέλει χρόνο να αποδώσει χάπι και διατροφή. Ο γιατρός μου είπε ότι και να ξεκινήσω τον Μάρτιο δεν θα έχει μεγάλη διαφορά. Και δεν ξέρω τι να κάνω χαχχαχα

πρίν από 20 λεπτά , Pagotoula είπε:

συμφωνω. και μενα αυτο με προβληματιζει. 

στο ιασω πχ το εμβρυολογικο ειναι εξαιρετικο και το γνωριζω προσωπικα κι απο πολυ δικο μου ανθρωπο που δουλευε εως και το δεκεμβρη εκει μεσα. κι οι εμβρυολογοι που εχω μιλησει ειναι καταπληκτικοι. δηλ πηγαινε να δεις τον μουστ...και μονο λογω συνεργασιας με το ιασω πλεον.. αν σου κανει κι ο ιδιος, εγω θα προτεινα να τολμησεις.

Ναι μάλλον θα ξεκινήσω μαζί του και αν δεν πάει καλά θα το ξαναψάξω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μάφιν είπε:

έκανα καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης και φάνηκε ότι έχω αντίσταση στην ινσουλίνη (υπερινσουλιναιμία). Και πρέπει να πάρω glucophage για να πέσει το ζάχαρο (είχα 98 σε νυστεία) και να ρυθμιστεί η ινσουλίνη. Εννοείτα ότι κάνω διατροφή χωρίς ζάχαρη κτλ (έχω μια φοβερή κοπέλα διατροφολόγο που κάνει εξατομικευμένες δίαιτες, πάρα πολύ καλή για όποια ενδιαφέρεται ας μου στείλει). Η ενδοκρινολόγος μου είπε να περιμένω μέχρι τον Απρίλιο γιατί θέλει χρόνο να αποδώσει χάπι και διατροφή. Ο γιατρός μου είπε ότι και να ξεκινήσω τον Μάρτιο δεν θα έχει μεγάλη διαφορά. Και δεν ξέρω τι να κάνω χαχχαχα

Εγω που εμφανισα υπογλυκαιμια και ρωτησα το γυναικολογο μου ειπε δε θα επηρεασει.
Ο ενδοκρινολογος χωρις να τρελαινεται κι αυτος,ειπε οτι καλο ειναι εφοσον μπαινουμε σε μια τετοια διαδικασια να ειναι ολα ρυθμισμενα.Σε αλλη φαση μου πε μπορει να μη μου λεγε να κανω και τιποτα εφοσον ειμαι φυσιολογικη στα κιλα μου

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , Pagotoula είπε:

συμφωνω. και μενα αυτο με προβληματιζει. 

στο ιασω πχ το εμβρυολογικο ειναι εξαιρετικο και το γνωριζω προσωπικα κι απο πολυ δικο μου ανθρωπο που δουλευε εως και το δεκεμβρη εκει μεσα. κι οι εμβρυολογοι που εχω μιλησει ειναι καταπληκτικοι. δηλ πηγαινε να δεις τον μουστ...και μονο λογω συνεργασιας με το ιασω πλεον.. αν σου κανει κι ο ιδιος, εγω θα προτεινα να τολμησεις.

εγω θελω να δω γκαραβ.... και κοντοπου.... αλλα δεν ρωταω καν εμπειριες...γτ τα χουμε πει το 90% εδω μεσα στον σφακ ειναι...χαχαχαχα

@Pagotoula χαχχαχ ρώτα κι εδώ για γκαραβ.. και κοντ.. μην κολλας, μπορεί να έχουμε εμπειρίες :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Pagotoula είπε:

συμφωνω. και μενα αυτο με προβληματιζει. 

στο ιασω πχ το εμβρυολογικο ειναι εξαιρετικο και το γνωριζω προσωπικα κι απο πολυ δικο μου ανθρωπο που δουλευε εως και το δεκεμβρη εκει μεσα. κι οι εμβρυολογοι που εχω μιλησει ειναι καταπληκτικοι. δηλ πηγαινε να δεις τον μουστ...και μονο λογω συνεργασιας με το ιασω πλεον.. αν σου κανει κι ο ιδιος, εγω θα προτεινα να τολμησεις.

@Pagotoula σ' ευχαριστώ γι' αυτό το post! Είμαι στο Ιασώ και ανακουφίζομαι που ακούω (και μάλιστα από τα μέσα!) ότι έχει τόσο καλό εμβυολογικό! Μου ενίσχυσες τις ελπίδες μου, να 'σαι καλά!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , despina. είπε:

Εγω που εμφανισα υπογλυκαιμια και ρωτησα το γυναικολογο μου ειπε δε θα επηρεασει.
Ο ενδοκρινολογος χωρις να τρελαινεται κι αυτος,ειπε οτι καλο ειναι εφοσον μπαινουμε σε μια τετοια διαδικασια να ειναι ολα ρυθμισμενα.Σε αλλη φαση μου πε μπορει να μη μου λεγε να κανω και τιποτα εφοσον ειμαι φυσιολογικη στα κιλα μου

Α οκ. Σε ευχαριστώ που μου το είπες. Η αλήθεια είναι οτι εχω κάποια παραπάνω κιλά, είμαι 79. Αλλά ήδη κάνω διατροφή και χάνω και σκεφτόμουν ότι αν δεν πετύχει με την πρώτη ούτως η αλλως έχω μπει σε σειρά και θα χάνω. Όπως μου είπε ο γιατρός μου δεν έχουμε τη δυνατότητα να περιμένουμε 6 μήνες να χάσω εγώ τα κιλά. Απλώς η ενδοκρινολόγος (Μεντζελ) ήταν πολύ αυστηρη μου έλεγε ότι είναι απαγορευτηκά τα κιλά μου και πρέπει να χάσω τουλάχιστον το 10% του βάρους μου κτλ. και ότι πρέπει να ρυθμίσω την ινσουλίνο γιατί σιγουρα τα ωάρια μου δεν θα είναι καλά ποιότικα...

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, kateriiina25 said:

Καλημέρα κορίτσια. Πήγα σήμερα για υπέρηχο 8η μέρα, είδαμε 2 ωάρια 13 και 14χιλ και πολύ χάρηκα αλλά μετά έκανα Ε2 και ήταν 48 ενώ την 2η μέρα ήταν 47. Τι στο καλο; Δεν ανέβηκε καθόλου; Μίλησα με την μαία και μου είπε να ξαναπάω την Δευτέρα για υπέρηχο και εξετάσεις πάλι. Λέτε να ανέβει μέχρι τότε όσο χρειάζεται; Απογοητεύτηκα 

Έπαθα το ίδιο πράγμα έκανα οιστραδιολη και είχε ανεβεί δυο μονάδες και ξαφνικά μετά την 12 ημέρα διπλασιαστηκε

Κορίτσια καλησπερα

Είμαι πρώτη ημέρα μετά την Ετ και έχω τραβήγματα χαμηλά και πονάκια , σας έχει τύχει ; Επίσης πως την παλεύετε με την προγεστερονη το πρωί και το μεσημέρι ζαλίζομαι σε σημείο να πέσω κάτω για καμία ώρα και τώρα οκ είμαι σπίτι , αμε πάω δουλειά ; Σταματάει ποτέ ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...