Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Angot είπε:

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

      Μέχρι πόσα κιλά είναι υγιές να πάρουμε? Μιλώ για ένα μωρό όχι για δίδυμα.

      1 hour ago, Nima21 είπε:

      Καλησπέρα σε όλες!

      Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά τις επόμενες μέρες και σήμερα ξεκίνησα κολπικά το utrogestan των 200 3 φορες τη μέρα.. 

      Ερώτηση: αν το παίρνεις από το στόμα δεν σημαίνει οτι είναι και πιο δραστικό απο το κολπικό σωστά; Μου το άφησαν ανοιχτό στον τρόπο χορήγησης, αλλα επειδη εχω ακούσει για την υπνηλία που προκαλεί προτίμησα προφανώς να το παίρνω κολπικά. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά και πότε σου συστήνουν να τα παιρνεις απο το στόμα; Επίσης σημερα καταλαβα ότι το κουτί των 200 είναι και για τους 2 τροπους.. νομιζα οτι ειναι αλλης μορφης τα χάπια..

      Εγώ σε αυτή την εμβρυομεταφορα τα πήρα τα utrogestan από το στόμα και μου έφεραν τρελή θολούρα και ζάλη...δυσκολεύομουν πολύ στη δουλειά...σε παλιότερες φορές δε με είχαν επηρεάσει τόσο. Παρολαυτα τα προτιμω απο το στομα ...κολπικα βάζω vasclor και cyclacur και με αγχώνει...και γιατι πεφτουν καποιες φορες αρα δε ξέρω αν απορροφάται όλο και μαζεύει η περιοχή vasclor μετά από πολλές μέρες, δεν απορροφάται όλη και είναι μια μόνιμη υγρασία στην περιοχή που ευνοεί την ανάπτυξη μυκητων...καπου το διαβασα. ..δε ξερω αν ισχυει 100%. Άρα παρολη τη θολούρα αν μπορούσα θσ τα έπαιρνα όλα από στόμα.. 

      πρίν από 8 λεπτά , Nima21 είπε:

      Τους εχω ενημερώσει ήδη, απλως ειχα απορια ποια η διαφορά στον τρόπο χορήγησης  και αν γνωριζει καποια κοπελα .. Γιατι ας πουμε δεν τα παιρνουν ολες κολπικά εφόσον ειναι μικρότερες και οι πιθανές παρενεργειες λογικά;

      *Μία νυστα παντως και εγω την έχω.. 😝

      Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Ό,τι καλύτερο και σε σένα! 

      Όλα να σου πάνε καλά!!! Να πάρεις μια τεράστια χοριακη!!!! 🙏

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 48 λεπτά , Ria_ είπε:

Καλησπέρα στο embryolab έχω αρχικά ραντεβού με τη κυρία Χατζηπαρασιδου την εμβρυολογο. 

Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Θα νιώσεις πολύ άνετα να ξέρεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , happiness79 είπε:

Τι να σου πω, δεν ξέρω. Και σε μένα συνέβη μία φορά πάντως και από τότε και έπειτα άρχισε να μου δίνει orgalutran και fortathrin. Και μάλιστα το χάσαμε για πολύ λίγη ώρα, γιατί φαινόταν ακόμα το υγρό στο ωοθηλάκιο. Κάναμε τότε μια σπερματέγχυση μήπως κάτι γίνει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Γιατί δε τον ρωτάς μήπως σου δώσει κάτι την επόμενη φορά? Εγώ αυτό κάνω πάντως με το γιατρό μου, αν διαβάσω κάτι που δεν το κάνουμε, πάντα τον ρωτάω γιατί και πάντα μου εξηγεί, οπότε χτίζεται μια σχέση εμπιστοσύνης έτσι. 

Πόσα έχεις περάσει κι εσύ κοπέλα μου... Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά και να γίνεις μανούλα σύντομα και εύκολα! 

Θα το ρωτησω. Αν θελεις στειλε μου μην σε ποιον γιατρο εισαι. Εμενα εκει που ειμαι η ενημερωση δεν γινεται απο τον ιδιο τον γιατρο αλλα απο το προσωπικο που λεει απλα οτι δεν βρεθηκε ωαριο και οτι συμβαινει να μη βρισκεται.. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, despina. είπε:

Οχι,οχι με τον εξωσωματικο που ειμαι τωρα και στο κεντρο που ειμαι τωρα,δεν θα αλλαξω κατι!Απλα εχω ακουσει καλα λογια για μια εμβρυολογο εκει μεσα,την οποια πηρα(εχει ιστοσελιδα που εχει τα στοιχεια της για προσωπικο ραντεβου) και ειπε οτι μπορουμε να κλεισουμε μεσα στο Μητερα ραντεβου ολοι μαζι με το γυναικολογο.
Ζηταει βεβαια εξτρα χρηματα.Απλα δεν ξερω πώς δουλευει ολο αυτο σαν διαδικασια.
Νομιζα οτι το εμβρυολογικο ειναι μια ομαδα που ολοι μαζι αναλαμβανουν την εξωσωματικη εφοσον ειναι εκει μεσα.Οχι οτι μπορεις να πεις εγω θελω να με αναλαβει αυτος!

Αν κάνεις ραντεβού με αυτή την εμβρυολόγο που λες, ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ αν θέλεις ως προς το τι συζητήσατε, γιατί αν είναι κάτι σημαντικό, να το έχουμε υπόψην κι εμείς για τις επόμενες κινήσεις μας! Σ' ευχαριστώ! 

1 ώρα πρίν, Makelen είπε:

Ειναι οντως η πρωτη μου φορα.. και ειμαι κι εγω 39 σχεδον. Αμη εχω καλη (5.09), γι αυτο με ξεκινησε με δοση 225 μου ειπε. Απο τον αυριανο υπερηχο θα εξαρτηθει ποια μερα θα παω Αθηνα (μενω επαρχια κ με παρακολουθει αλλος γιατρος), γιατι θελει λεει να με δει 1 φορα περιπου 3 μερες πριν την ωοληψια. Με διαβεβαιωσε ομως οτι η ωοληψια γινεται 11η με 14η μερα το πολυ, στο βραχυ πρωτοκολλο. Κι ετσι κανονισε κι ο αντρας μου την αδεια του. Ελπιζω να πανε ολα οπως πρεπει! Καλη επιτυχια και σε σενα!!

Καλή αρχή και καλή επιτυχία σου εύχομαι! Σχετικά με το πότε γίνεται η ωοληψία, αυτό εξαρτάται από τον κύκλο σου. Εγώ που έχω αρκετά σταθερό κύκλο, έχει τύχει να κάνω ωοληψία 13η μέρα, έχει τύχει και 17η. Είναι λίγο σχετικό. Δε στο λέω για να σε αγχώσω, πολύ πιθανό ο γιατρός σου να το είπε αυτό επειδή αυτό είδε για τη δική σου περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , happiness79 είπε:

Αν κάνεις ραντεβού με αυτή την εμβρυολόγο που λες, ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ αν θέλεις ως προς το τι συζητήσατε, γιατί αν είναι κάτι σημαντικό, να το έχουμε υπόψην κι εμείς για τις επόμενες κινήσεις μας! Σ' ευχαριστώ! 

Στο Μητερα εισαι κι εσυ?Το σκεφτομαι κι εννοειται θα σας πω.Αν κανω ραντεβου θα παω μεχρι τελος του μηνα γιατι τον αλλο ξεκιναω.Το οικονομικο ειναι που με εμποδιζει.
Θα το συζητησω και με τον γυναικολογο κι αν μου πει οτι ειναι καλο να μιλησω μαζι της,θα το κανω!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, despina. είπε:

Τον αλλο μηνα παμε για διεγερση.Ο αντρας μου εχει κακο σπερμα και μπορει  να προχωρησουμε σε βιοψια.Εχουμε μια βλαστοκυστη κακης ποιοτητας στην καταψυξη που μαλλον δε θα χρησιμοποιησουμε ή θα χρησιμοποιησουμε συμπληρωματικα.

Τι ποιοτητα ειναι η βλαστοκυστη που λες ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Natassou85 είπε:

Τι ποιοτητα ειναι η βλαστοκυστη που λες ;

Δε μου χουν πει καν κι αυτο με τρελαινει.Ισως πιο μικρες οικογενειακες μοναδες εχουν πιο πολυ επαφη με το ζευγαρι.Στις μεγαλες(βλ.Μητερα που ειμαι εγω)ειναι πιο απρόσωπα τα πραγματα.Την 1η φορα ελεγα πως μπορει να φταιω εγω που ειμαι ψαρωμενη ή μπορει να φταιει ο γιατρος,ομως τωρα αλλαξα γιατρο κι ενω ειναι πολυ πιο συμπαθης και παλι δεν εχω μαζι του την επικοινωνια που θα θελα.Το προσωπικο του τηλ ας πουμε δεν το χω.Μιλαω μεσω μαιας.
Μου ανεφεραν απλα οτι δεν ειναι τοσο καλη.Κι οσο κι αν εχω προσπαθησει να μαθω αξιολογηση απαντηση δεν πηρα.
Την επομενη φορα που θα παω στο Μητερα θα ρωτησω απευθειας τη γραμματεια.Νομιζω εχω δικαιωμα να μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , despina. είπε:

Στο Μητερα εισαι κι εσυ?Το σκεφτομαι κι εννοειται θα σας πω.Αν κανω ραντεβου θα παω μεχρι τελος του μηνα γιατι τον αλλο ξεκιναω.Το οικονομικο ειναι που με εμποδιζει.
Θα το συζητησω και με τον γυναικολογο κι αν μου πει οτι ειναι καλο να μιλησω μαζι της,θα το κανω!

Στο Ιασώ είμαι, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει αυτά τα δύο κέντρα δεν έχουν και σπουδαίες διάφορες (ακόμα και τους ίδιους καναπέδες και ντεκόρ έχουν, χαχα!) 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , despina. είπε:

Δε μου χουν πει καν κι αυτο με τρελαινει.Ισως πιο μικρες οικογενειακες μοναδες εχουν πιο πολυ επαφη με το ζευγαρι.Στις μεγαλες(βλ.Μητερα που ειμαι εγω)ειναι πιο απρόσωπα τα πραγματα.Την 1η φορα ελεγα πως μπορει να φταιω εγω που ειμαι ψαρωμενη ή μπορει να φταιει ο γιατρος,ομως τωρα αλλαξα γιατρο κι ενω ειναι πολυ πιο συμπαθης και παλι δεν εχω μαζι του την επικοινωνια που θα θελα.Το προσωπικο του τηλ ας πουμε δεν το χω.Μιλαω μεσω μαιας.
Μου ανεφεραν απλα οτι δεν ειναι τοσο καλη.Κι οσο κι αν εχω προσπαθησει να μαθω αξιολογηση απαντηση δεν πηρα.
Την επομενη φορα που θα παω στο Μητερα θα ρωτησω απευθειας τη γραμματεια.Νομιζω εχω δικαιωμα να μου πουν.

Βεβαια και να μαθεις γιατι μπορει να μην ειναι αριστη αλλα και ββ να ειναι θεωρειται καλη κ δινει εγκυμοσυνη..οποτε να απαιτησεις να μαθεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Natassou85 είπε:

Τι ποιοτητα ειναι η βλαστοκυστη που λες ;

Ακομα κι οταν εκανα την προηγουμενη φορα την ωοληψια και τα βαλαν για γονιμοποιηση την αξιολογηση μου την εδωσαν οταν καναμε την ετ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , despina. είπε:

Δε μου χουν πει καν κι αυτο με τρελαινει.Ισως πιο μικρες οικογενειακες μοναδες εχουν πιο πολυ επαφη με το ζευγαρι.Στις μεγαλες(βλ.Μητερα που ειμαι εγω)ειναι πιο απρόσωπα τα πραγματα.Την 1η φορα ελεγα πως μπορει να φταιω εγω που ειμαι ψαρωμενη ή μπορει να φταιει ο γιατρος,ομως τωρα αλλαξα γιατρο κι ενω ειναι πολυ πιο συμπαθης και παλι δεν εχω μαζι του την επικοινωνια που θα θελα.Το προσωπικο του τηλ ας πουμε δεν το χω.Μιλαω μεσω μαιας.
Μου ανεφεραν απλα οτι δεν ειναι τοσο καλη.Κι οσο κι αν εχω προσπαθησει να μαθω αξιολογηση απαντηση δεν πηρα.
Την επομενη φορα που θα παω στο Μητερα θα ρωτησω απευθειας τη γραμματεια.Νομιζω εχω δικαιωμα να μου πουν.

Εννοείται να ρωτήσεις και ότι έχεις κάθε δικαίωμα να ξέρεις! Αυτό που έχω καταλάβει πάντως είναι ότι όσο περισσότερα ρωτάς τους εμβρυολόγους, τόσο περισσότερα σου λένε. Στην αρχή που ήμουν άσχετη, αρκούμουν σε ότι μου έλεγαν, μετά άρχισα να ρωτάω και έτσι μάθαινα και περισσότερα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Natassou85 είπε:

Βεβαια και να μαθεις γιατι μπορει να μην ειναι αριστη αλλα και ββ να ειναι θεωρειται καλη κ δινει εγκυμοσυνη..οποτε να απαιτησεις να μαθεις

Για να θεωρειται ΒΒ καλη δεν πρεπει να χει μπροστα τουλαχιστον ενα νουμερο μεγαλο?Πχ 4-5?

πρίν από 7 λεπτά , happiness79 είπε:

Εννοείται να ρωτήσεις και ότι έχεις κάθε δικαίωμα να ξέρεις! Αυτό που έχω καταλάβει πάντως είναι ότι όσο περισσότερα ρωτάς τους εμβρυολόγους, τόσο περισσότερα σου λένε. Στην αρχή που ήμουν άσχετη, αρκούμουν σε ότι μου έλεγαν, μετά άρχισα να ρωτάω και έτσι μάθαινα και περισσότερα. 

Με εμβρυολογο στο Μητερα που ειμαι δεν εχω μιλησει ποτε!

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , despina. είπε:

Ακομα κι οταν εκανα την προηγουμενη φορα την ωοληψια και τα βαλαν για γονιμοποιηση την αξιολογηση μου την εδωσαν οταν καναμε την ετ

Δε σου έκαναν μια τηλεφωνική ενημέρωση όταν το εμβρυάκι σου προχώρησε στο στάδιο της βλαστοκύστης δηλαδή? Κατευθείαν πριν την ετ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , happiness79 είπε:

Δε σου έκαναν μια τηλεφωνική ενημέρωση όταν το εμβρυάκι σου προχώρησε στο στάδιο της βλαστοκύστης δηλαδή? Κατευθείαν πριν την ετ? 

Οχι,τιποτα!Κι αλλη κοπελα ειχε το ιδιο θεμα στο Μητερα!
Ηθελα ας πουμε ενημερωση για το σπερμα και με τα χιλια ζορια πηγε ο γιατρος και μου την εφερε απο το εμβρυολογικο.
Δεν ξερω αν ειναι και θεμα γιατρου,θα δω τωρα που αλλαξα.Ειμαι περιεργη αν καποια αλλη κοπελα εχει εμπειρια στο Μητερα να μου πει.Μηπως εγω πηγαινω πολυ ψαρωμενη!
 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , despina. είπε:

Για να θεωρειται ΒΒ καλη δεν πρεπει να χει μπροστα τουλαχιστον ενα νουμερο μεγαλο?Πχ 4-5?

Με εμβρυολογο στο Μητερα που ειμαι δεν εχω μιλησει ποτε!

Το νούμερο μπροστά από τα γράμματα αφορά το στάδιο ανάπτυξης. Όσο μεγαλύτερο τόσο πιο ανεπτυγμένη η βλαστοκύστη. Τα γράμματα αφορούν την ποιότητα αυτού που θα γίνει αργότερα το έμβρυο (το πρώτο γράμμα) και το δεύτερο γράμμα αυτό που θα γίνει αργότερα ο σάκος. Όλα παίζουν το ρόλο τους. Βάζουν και Β, βάζουν και C, αλλά τα C δε θεωρούνται τόσο καλά. Τα B είναι οκ ανεξαρτήτως αριθμού (όχι ότι δεν παίζει ρόλο και ο αριθμός, αλλά μόνο ως προς το στάδιο ανάπτυξης, δείχνει δηλαδή τη δυναμική του εμβρύου). Βέβαια αλλιώς μεγαλώνουν εκτός μήτρας και αλλιώς μέσα στο φυσικό τους περιβάλλον, οπότε δε σημαίνει ότι αν κάποια βλαστοκύστη αναπτύσσεται κάπως πιο αργά στο εργαστήριο δε θα πάρει μπρος μέσα στη μήτρα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν την ετ το μονο που μου παν ειναι οτι εχω μια καλη και μια μετρια βλαστοκυστη που θα μου βαλουν και αλλη μια οχι τοσο καλη που κατεψυξα.
Το χαρτι με την αξιολογηση το πηρα μετα την ετ και ειδα οτι μου εβαλαν μια 5ΑΒ και μια 3ΑΒ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...