Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 hour ago, KoraliaP είπε:

@Margeau Όπως ακριβώς τα λες, τα περιέγραψες άψογα. Με πολύ ανθρώπινη προσέγγιση και εξατομικευμένη. Νομίζω πως θα πάει υπέροχα η προσπάθειά σου εκει!! Υπάρχει πολύ θετική ενέργεια εκεί. Εμείς είχαμε μιλήσει με τη Σοφια (υπευθυνη και εμβρυολόγος) και με τον γυναικολόγο τον Γιάννη τον Κουτουλάκη. 

@kateriiina25 αν θυμάμαι καλά όσο και οι υπόλοιποι πάνω κάτω 3500€. Δεν ειμαι σιγουρη ομως

Σ'ευχαριστώ πολύ καλή μου! Εύχομαι και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά! Το κέντρο μου το πρότεινε μια κοπέλα από εδώ μέσα και πραγματικά την ευχαριστώ πολύ. Για ό,τι νέο προκύψει θα σας το μεταφέρω, για να βοηθήσω κι εγώ όπως βοηθήθηκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 42 λεπτά , Margeau είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ καλή μου! Εύχομαι και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά! Το κέντρο μου το πρότεινε μια κοπέλα από εδώ μέσα και πραγματικά την ευχαριστώ πολύ. Για ό,τι νέο προκύψει θα σας το μεταφέρω, για να βοηθήσω κι εγώ όπως βοηθήθηκα.

καλησπερα κι απο μενα. ερωτηση στο serum δεν κανεις ραντεβου με συγκεκριμενο γιατρο;; αλλα με την υπευθυνη του κεντρου;; δεν πας συγκεκριμενα σε καποιο γιατρο;; αυτο δεν εχω καταλαβει..κι απο οσα διαβαζα 3 γυναικολογους εχει..σωστα; τον κουτουλ... τον μεριδ... και αλλον εναν.. αλλα δεν εχω καταλαβει με ποια λογικη σε παραπεμπουν σε ποιον...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Pagotoula είπε:

καλησπερα κι απο μενα. ερωτηση στο serum δεν κανεις ραντεβου με συγκεκριμενο γιατρο;; αλλα με την υπευθυνη του κεντρου;; δεν πας συγκεκριμενα σε καποιο γιατρο;; αυτο δεν εχω καταλαβει..κι απο οσα διαβαζα 3 γυναικολογους εχει..σωστα; τον κουτουλ... τον μεριδ... και αλλον εναν.. αλλα δεν εχω καταλαβει με ποια λογικη σε παραπεμπουν σε ποιον...

Εμείς με την υπεύθυνη μιλήσαμε, την κυρία Πέννυ. Ο Μερίδης μου έκανε την εξέταση εκείνη τη μέρα και έπειτα επικοινώνησε με  μειλ για να με καθοδηγήσει. Κάποιον άλλο δεν έχουμε γνωρίσει μέχρι στιγμής. Πήγαμε εκεί χωρίς να ξέρουμε κανέναν. Το κέντρο δομείται απ' ότι έχω καταλάβει γύρω από την υπεύθυνη, την Πέννυ Αμπατζή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, despina. said:

Kαλημερα κοριτσια!Θα το ξαναρωτησω επειδη καμια δεν απαντησε...
Υπαρχει καποια που να το ψαξε περισσοτερο με τον εμβρυολογο?Γενικα πώς λειτουργει το κομματι με το εμβρυολογικο?
Συνεργαζεται ο καθε γιατρος με τον δικο του εμβρυολογο?Μου προτειναν μια εμβρυολογο στο Μητερα που ειμαι(Κοντογιαννη) η οποια ομως παιρνει επιπλεον εννοειται λεφτα απο αυτα που μου χει πει ο γιατρος.
Εχει καποιο νοημα να κλεισω ραντεβου μαζι της?Κι αφου ειναι ηδη στο Μητερα γιατι χρεωνει επιπλεον λεφτα?

 

8 hours ago, KateDim said:

Καλησπέρα!!! Ψάχτηκα πολύ, πήγα και σε τέτοιους γιατρούς που λες και τελικά κατέληξα σε κέντρο εξωσωματικής και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη. Και εμένα μου είχε προτείνει η γυναικολόγος μου συγκεκριμένο εμβρυολογο ο οποίος στο πρώτο ραντεβού που πήγαμε, μας πήρε 150 ευρώ και μας είπε πως συνεργάζεται με το κέντρο που είμαι τώρα. Αλλά έμαθα πως είναι εξωτερικός γιατρός οπότε φαντάζομαι πως παίρνει παραπάνω. Αλλά δεν αξίζει προσωπικά. 

 

8 hours ago, despina. said:

κι εγω σε κεντρο εξωσωματικης ειμαι(στο Μητερα),απλα δεν ξερω αν εχει νοημα να ψαξω ποιος εμβρυολογος θα με αναλαβει.Ο γιατρος δε μου χει αναφερει πως εχω την επιλογη.Γι'αυτο ρωταω...

 

8 hours ago, silvy22 said:

Δεσποινακι δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως το ψάχνεις …. Αντί να πας σε εξωσωματικό στο μητέρα πχ 

κοιταζεις τη λύση με έναν απλό γυναικολόγο κ να βρεις κ εμβρυολογο; 
 
η με τον εξωσωματικό να βρεις κ έναν εξειδικευμένο εμβρυολογο ; 

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Άποψη μου:το εμβρυολογικο είναι ζωτικής σημασίας.Το ποιος θα χειριστεί τα έμβρυα σου είναι απίστευτα σημαντικό.

εγω εννοείται θα τα έδινα και εννοείται πάντα μιλάω με εμβρυολογους είναι η ειδικότητα που μας αφορά μετά τους γυναικολόγους!!!!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , KateDim είπε:

Το πρώτο τα ραντεβού θα το κάνετε μέσω βίντεο κλήσης ; ή από κοντά; 

Όχι θα πάμε από κοντά και γιατί προτιμούσαμε την από κοντά επαφή και γιατί έχουμε και ραντεβού με έναν ανδρολογο. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mominthemaking είπε:

 

 

 

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Άποψη μου:το εμβρυολογικο είναι ζωτικής σημασίας.Το ποιος θα χειριστεί τα έμβρυα σου είναι απίστευτα σημαντικό.

εγω εννοείται θα τα έδινα και εννοείται πάντα μιλάω με εμβρυολογους είναι η ειδικότητα που μας αφορά μετά τους γυναικολόγους!!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά με τι στοιχεία να επιλέξει κανείς εμβρυολόγο? Και πώς γίνεται αυτό, πρακτικά? Πχ εγώ είμαι στο Ιασώ γιατί είναι εκεί ο γιατρός μου. Υποθέτω ότι ως μεγάλο κέντρο, ότι πρέπει να έχει καλό εμβρυολογικό τμήμα. Πώς μπορώ όμως να το τσεκάρω? Και αν ήθελα να φέρω ας πούμε κάποιον απ' έξω, θα γινόταν? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Έχει καποια τον ιό HPV που ξεκίνησε τη διαδικασία εξωσωματικής; Έκανα βιοψία και έδειξε  CNIN I-II κι έχω πάθει πανικό γιατί δε ξέρω αν πρέπει να προχωρήσω σε διέγερση ή πρέπει να κάνω loop και να καθυστερήσει η διαδικασία 6 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Έχει καποια τον ιό HPV που ξεκίνησε τη διαδικασία εξωσωματικής; Έκανα βιοψία και έδειξε  CNIN I-II κι έχω πάθει πανικό γιατί δε ξέρω αν πρέπει να προχωρήσω σε διέγερση ή πρέπει να κάνω loop και να καθυστερήσει η διαδικασία 6 μήνες. 

Καλημέρα!!! Εγώ είχα κάνει την loop παλιότερα αλλά δν ξερω τώρα στην φάση της εξωσωματικησ που είσαι τι χρειάζεται άμεσα να κανεις. Σ αυτό ότι σου πει ο γυναικολόγος σου. Να μην αγχώνεσαι εκείνος θα σε κατευθυνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Marina21 είπε:

Καλημέρα!!! Εγώ είχα κάνει την loop παλιότερα αλλά δν ξερω τώρα στην φάση της εξωσωματικησ που είσαι τι χρειάζεται άμεσα να κανεις. Σ αυτό ότι σου πει ο γυναικολόγος σου. Να μην αγχώνεσαι εκείνος θα σε κατευθυνει.

Αυτό είναι το θέμα. Ότι καμία εμπιστοσύνη δεν έχω στο γυναικολόγο. Πήγα απλά γιατί είναι δημόσιο. Θα πάρω σίγουρα κι άλλη γνώμη. Σ ευχαριστώ πάντως πολύ. Απλά μου είπαν ότι θέλει 6 μήνες για την αποθεραπεία κι αγχωθηκα. Εσύ θυμάσαι αν ήσουν CIN I, CIN I I ή CIN III?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Margeau είπε:

Εμείς με την υπεύθυνη μιλήσαμε, την κυρία Πέννυ. Ο Μερίδης μου έκανε την εξέταση εκείνη τη μέρα και έπειτα επικοινώνησε με  μειλ για να με καθοδηγήσει. Κάποιον άλλο δεν έχουμε γνωρίσει μέχρι στιγμής. Πήγαμε εκεί χωρίς να ξέρουμε κανέναν. Το κέντρο δομείται απ' ότι έχω καταλάβει γύρω από την υπεύθυνη, την Πέννυ Αμπατζή. 

εχω φιλικο ζευγαρι που πετυχε στο σερουμ. και μου ελεγε οτι κυριως ερχονται ζευγαρια απο εξωτερικο. αγγλια, σκανδιναβια, ολλανδια κοκ ..επειδη ειμαι κι εγω σε αναζητηση,το σκεφτομουν. απλα εμενα με προβληματιζε οτι εχει μονο 3 εξωσωματικους για τους οποιους δεν εβρισκα και καμια κριτικη για την εμπειρια τους κλπ. η πεννυ ειναι εμβρυολογος;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Margeau είπε:

Ειλικρινά δεν ξέρω. Δεν ρωτήσαμε. Συζητήσαμε μόνο για το επόμενο βήμα. Αυτό που ξέρω είναι πως δεν πήραν επίσκεψη και αν δεν είχα κάνει επιτόπου την εξέταση του μικροβιωματος δεν θα είχαν πληρωθεί τίποτα. Ενώ σε όλους τους υπόλοιπους που πήγαμε το μίνιμουμ της απλής επίσκεψης ήταν 100€.

Καλημέρα και από εμένα! Αυτό το κέντρο κι εγώ δεν το ήξερα ενώ χρόνια διαβάζω το forum. Εγώ βέβαια είμαι με δωρεά αλλά δεν έχει σημασία γιατί για τους ίδιους γιατρούς και τα ίδια κέντρα γράφουμε. Όταν άρχισα να διαβάζω ξένα φόρουμ οι 8 στις 10 όταν μιλούσαν για εξωσωματική στην Ελλάδα έγραφαν για το serum και την Πενυ! Ήταν φοβερό! Κι εγώ να σπάω το κεφάλι μου κ να λέω μα ποιο είναι αυτό το κέντρο! Μάλιστα γυναίκες που είχαν αποτυχίες σε κέντρα του εξωτερικού (είτε με δικά τους ωάρια είτε με δωρεά) κατέφευγαν στο serum γιατί ειδικεύεται σε δύσκολες περιπτώσεις. Ευχαριστούμε πολύ που τα γράψατε όλα αυτά κορίτσια! Κι εμείς κολλάμε μερικές φορές με τα ίδια κ τα ίδια... Αφού κ τα κορίτσια στο διπλανό καφέ της δωρεάς που ρώτησα, δεν το ήξερε καμία!

Να ρωτήσω κάτι, το μικροβιωμα με ποια εξέταση στο έλεγξαν; Με το endometriome (ngs); Και πώς πήραν δείγμα; Χωρίς μέθη;

@Laky να πάρεις οπωσδήποτε δεύτερη γνώμη από έναν καλό γυναικολόγο. Η υγεία μας (σωματική κ ψυχολογική) πάνω απ' όλα. Καμιά φορά το ξεχνάμε αυτό... Και για τον εαυτό μου το λέω! 

πρίν από 16 λεπτά , Pagotoula είπε:

εχω φιλικο ζευγαρι που πετυχε στο σερουμ. και μου ελεγε οτι κυριως ερχονται ζευγαρια απο εξωτερικο. αγγλια, σκανδιναβια, ολλανδια κοκ ..επειδη ειμαι κι εγω σε αναζητηση,το σκεφτομουν. απλα εμενα με προβληματιζε οτι εχει μονο 3 εξωσωματικους για τους οποιους δεν εβρισκα και καμια κριτικη για την εμπειρια τους κλπ. η πεννυ ειναι εμβρυολογος;; 

Και στα ξένα φόρουμ δεν αναφέρονταν σε συγκεκριμένους γιατρούς. Όλες γι' αυτή την Πενυ μιλούσαν. Πολύ αρχηγός η Πενυ! Αλλά εδώ δεν υπάρχουν αναφορές για ολόκληρο κέντρο που στο εξωτερικό είναι νούμερο 1, για τους γιατρούς θα υπήρχαν; Εγώ πάντως αν εμένα Αθήνα σίγουρα θα πήγαινα για μια επίσκεψη. Άλλωστε, όπως έγραψαν παραπάνω δεν την χρεώνουν κι όλας.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Εμείς στο Σερουμ είδαμε τον Γιάννη τον Κουτουλάκη. Μας έκανε φοβερά θετική εντύπωση η κουβέντα μας μαζί του. Συζητήσαμε εφ όλης της ύλης, για το ιστορικό μου, τις αποτυχίες, τι θα πρότεινε ο ίδιος κτλ. Αυτός μου έκανε και το μικροβίωμα εκει. Επίσης θετικό θεώρησα το γεγονός ότι δίνουν βάσει αρκετά και στον αντρικό παράγοντα από την αρχή που δυστυχώς νομίζω οι περισσότεροι γιατροί κοιτάζουν τους αντρες μας έπειτα από αποτυχίες. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , marina_86 είπε:

Καλημέρα και από εμένα! Αυτό το κέντρο κι εγώ δεν το ήξερα ενώ χρόνια διαβάζω το forum. Εγώ βέβαια είμαι με δωρεά αλλά δεν έχει σημασία γιατί για τους ίδιους γιατρούς και τα ίδια κέντρα γράφουμε. Όταν άρχισα να διαβάζω ξένα φόρουμ οι 8 στις 10 όταν μιλούσαν για εξωσωματική στην Ελλάδα έγραφαν για το serum και την Πενυ! Ήταν φοβερό! Κι εγώ να σπάω το κεφάλι μου κ να λέω μα ποιο είναι αυτό το κέντρο! Μάλιστα γυναίκες που είχαν αποτυχίες σε κέντρα του εξωτερικού (είτε με δικά τους ωάρια είτε με δωρεά) κατέφευγαν στο serum γιατί ειδικεύεται σε δύσκολες περιπτώσεις. Ευχαριστούμε πολύ που τα γράψατε όλα αυτά κορίτσια! Κι εμείς κολλάμε μερικές φορές με τα ίδια κ τα ίδια... Αφού κ τα κορίτσια στο διπλανό καφέ της δωρεάς που ρώτησα, δεν το ήξερε καμία!

Να ρωτήσω κάτι, το μικροβιωμα με ποια εξέταση στο έλεγξαν; Με το endometriome (ngs); Και πώς πήραν δείγμα; Χωρίς μέθη;

@Laky να πάρεις οπωσδήποτε δεύτερη γνώμη από έναν καλό γυναικολόγο. Η υγεία μας (σωματική κ ψυχολογική) πάνω απ' όλα. Καμιά φορά το ξεχνάμε αυτό... Και για τον εαυτό μου το λέω! 

Και στα ξένα φόρουμ δεν αναφέρονταν σε συγκεκριμένους γιατρούς. Όλες γι' αυτή την Πενυ μιλούσαν. Πολύ αρχηγός η Πενυ! Αλλά εδώ δεν υπάρχουν αναφορές για ολόκληρο κέντρο που στο εξωτερικό είναι νούμερο 1, για τους γιατρούς θα υπήρχαν; Εγώ πάντως αν εμένα Αθήνα σίγουρα θα πήγαινα για μια επίσκεψη. Άλλωστε, όπως έγραψαν παραπάνω δεν την χρεώνουν κι όλας.

Η εξέταση γίνεται όπως το τεστ παπ. Τσιμπάνε ένα μικρό δείγμα από το ενδομήτριο. Γίνεται χωρίς μέθη. Εξετάζουν καμιά 25αρια μικρόβια με μεθόδους PCR. Ίσως να γράφω κάτι λάθος κορίτσια, αλλά αυτά κατάλαβα εκείνη τη μέρα. Είναι ακριβή εξέταση αλλά απ' ότι είχα ψάξει στο παρελθόν κάπου τόσο κοστίζει γενικά παντού. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν γράφω για να πείσω ή να επηρεάσω κανέναν. Δεν έχουμε κάνει καμία προσπάθεια ακόμη σε κανένα κέντρο. Απλως εκεί νιώσαμε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη. Η κυρία Πέννυ γενικά είναι πολύ απλή σαν τύπος αλλά πολύ καλά ενημερωμένη. Έτσι φάνηκε τουλάχιστον. Στο σάιτ τους θα βρείτε πληροφορίες για το προσωπικό του κέντρου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , KoraliaP είπε:

Εμείς στο Σερουμ είδαμε τον Γιάννη τον Κουτουλάκη. Μας έκανε φοβερά θετική εντύπωση η κουβέντα μας μαζί του. Συζητήσαμε εφ όλης της ύλης, για το ιστορικό μου, τις αποτυχίες, τι θα πρότεινε ο ίδιος κτλ. Αυτός μου έκανε και το μικροβίωμα εκει. Επίσης θετικό θεώρησα το γεγονός ότι δίνουν βάσει αρκετά και στον αντρικό παράγοντα από την αρχή που δυστυχώς νομίζω οι περισσότεροι γιατροί κοιτάζουν τους αντρες μας έπειτα από αποτυχίες. 

εσυ εκει κατεληξες τελικα για προσπαθεια;; 

εχω αρχισει και ψηνομαι...χαχαχα κι θα σας ομολογησω εχω βαρεθει κι αυτο το πραγμα κ εδω μεσα και στον κυκλο μου γενικως με το σφακ και τον σφακ... αχαχαχαχ εχει γινει ο επομενος παντος δηλαδη...οπως πριν μια 20ετια ακουγοταν μονο ο παντος...κ εμενα προσωπικα δεν με επεισε κιολας...επικοινωνιακοτατος και γλυκουλης..αλλα ως εκει. ηθελα να ξερα ολοι οι υπολοιποι δεν αφηνουν τις ασθενεις τους να γραφουν;; :P 

παντως η φιλη μου που ηταν στο σερουμ μου λεγε οτι απο οτι καταλαβε το ιδιο το κεντρο δεν στοχευει στη διαφημιση του στην ελλαδα.

θα κανω μια επισκεψη κι εγω.και θα σας πω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...