Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Bluee19 said:

      Εμένα ο άντρας μου πέρνει τις q10 300mg της OL και θα μάθουμε αν έκαναν δουλειά σε  περίπου ένα μήνα που θα το ελέγξουμε 

      Εμείς 600 ημερησίως δεν θυμάμαι ποιας εταιρείας … για να δούμε πως θα βγουν οι εξετάσεις σας περίεργη είμαι … 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, happiness79 είπε:

Ω ναι! Ήταν μεγάλη ανατροπή! Πηγαίναμε για δύο και δύο είχαν ξεπαγώσει, επειδή ο γιατρός μου είναι υπέρ των δύο (γιατί όπως λέει πολλά έχουν δει τα μάτια του και μια πολύδυμη κύηση είναι υψηλού κινδύνου). Αλλά στην ενημέρωση που μας έκανε η εμβρυολόγος ακριβώς πριν την εμβρυομεταφορά, μας είπε ότι λόγω της ηλικίας μου (42) και επειδή έχω κάνει ήδη άλλες 3 προσπάθειες, η γνώμη της ήταν να κινηθούμε πιο "επιθετικά" (πρότεινε μάλιστα να βάλουμε 4, αλλά μου φάνηκε τρομακτικό!!!) Πήγα να μπω στο χειρουργείο με μαύρη καρδιά πιστεύοντας ότι άδικα θα το κάνω, γιατί μου είπε η εμβρυολόγος να το έχω υπόψην μου για επόμενη φορά (σα να μου έλεγε ότι τώρα δε θα πετύχει) γιατί όταν τη ρώτησα αν μπορούμε να κάνουμε κάτι τώρα είπε ότι τώρα δε γίνεται και έχουν ξεπαγώσει δύο. Ευτυχώς είναι μια νοσιλεύτρια που με έχει από κοντά και όταν με ρώτησε πώς είμαι και της είπα τι έγινε, μου απάντησε ότι θα φροντίσει αυτή να γίνει το καλύτερο! Και πράγματι, μετά ήρθε και με βρήκε ο γιατρός, μου είπε ότι ξαναμίλησε με τους εμβρυολόγους και του είπαν ότι τα έμβρυα είναι μια χαρά, όμως του εξήγησα όμως ότι δεν αντέχω να έχω κι άλλη αποτυχία και ότι θέλω να κάνουμε ότι μπορούμε τώρα και έτσι συνεννοήθηκε μαζί τους και ξεπάγωσαν κι άλλο ένα (φοβήθηκα να βάζαμε 4...) Περίμενα βέβαια κάποιες ώρες, αλλά θέλω να πιστεύω ότι κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε (για την ψυχολογία μου σίγουρα). Ήταν πάντως μεγάλη δοκιμασία όλο αυτό... Εύχομαι να έχει γίνει κάτι αυτή τη φορά... 

Σουπερ!Θα δεις που εγινε για καλο!Και του αγ.Βαλεντινου κιολας?Ειναι σημαδιακο!Σου στελνω φιλι!

1 hour ago, Margeau είπε:

Καλησπέρα! Την κυρία Κοντογιάννη την είχαμε επισκεφθεί με τον σύντροφό μου τον Σεπτέμβριο. Μας την πρότεινε ο ανδρολόγος του συντρόφου μου και σε εκείνη τη φάση δεν είχαμε διαλέξει κέντρο ή γιατρό. Μας έκλεισε ραντεβού στο Μητέρα όπου και μας είδε, ζήτησε από τον σύντροφό μου κατακερματισμό και οξειδωτικό στρες και εστίασε πιο πολύ σε μένα λόγω χαμηλής ΑΜΗ και υψηλής τότε fsh(που όμως έπεσε μετά το χειρουργείο). Επίσης επέμενε ότι ένα εύρημα του συντρόφου μου στον καρυοτυπο ίσως χρειαστεί προεμφυτευτικο και τελικά μίλησε με τον γενετιστή που έκανε τον καρυότυπο και κατέληξαν μάλλον πως δε χρειάζεται. Πήρε πράγματι επίσκεψη. Ο σύντροφός μου έκανε την εξέταση που μας ζήτησε στο κέντρο της, βγήκε με υψηλό οξειδωτικό στρες αλλά φυσιολογικό κατακερματισμό και σε συνεννόηση με τον ανδρολόγο μας σύστησε τις βιταμίνες alphafertil για ένα τρίμηνο. Μόλις ολοκληρώσαμε την θεραπεία, την αναζητήσαμε στο τηλέφωνο αλλά δεν μας πήρε ποτέ πίσω. Μία βδομάδα την καλούσαμε, μας έλεγε ότι θα μας πάρει σε πέντε λεπτά και δεν πήρε ποτέ πίσω. Έτσι απευθυνθήκαμε αλλού. Λογικά αν συνεχίζαμε θα μας παρέπεμπε σε κάποιον γυναικολόγο του Μητέρα όπως έγινε με την αδελφή μιας φίλης μου. 

Χμμ...μαλιστα!Κι εγω αυτο φοβαμαι!Οτι θα μας πει μια απο τα ιδια με τον ανδρολογο και θα ακριβοπληρωθει!
Κι αυτο που ζητανε εξειδικευμενες ακριβες εξετασεις στο σπερμα,περαν του απλου σπερμοδιαγραμματος δεν το καταλαβαινω!Για να επιβεβαιωσουν ενα ηδη κακο σπερμα που φαινεται και στο απλο σπερμοδιαγραμμα και να σου δωσουν παλι αντιοξειδωτικα!Τις εξετασεις αυτες σας εστειλε να τις κανετε εκτος Μητερα?Στοιχιζαν πιο ακριβα σε σχεση με αλλα αντιστοιχα κεντρα?
Αρα αυτο που μου λες ειναι οτι δεν ασχολειται μετα κατα τη διαρκεια της εξωσωματικης.Απλα σε παραπεμπει σε γυναικολογο.Εγω γυναικολογο εχω.
Για πες μας για το serum.Εχει πολλους γιατρους?

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , despina. είπε:

Σουπερ!Θα δεις που εγινε για καλο!Και του αγ.Βαλεντινου κιολας?Ειναι σημαδιακο!Σου στελνω φιλι!

Χμμ...μαλιστα!Κι εγω αυτο φοβαμαι!Οτι θα μας πει μια απο τα ιδια με τον ανδρολογο και θα ακριβοπληρωθει!
Κι αυτο που ζητανε εξειδικευμενες ακριβες εξετασεις στο σπερμα,περαν του απλου σπερμοδιαγραμματος δεν το καταλαβαινω!Για να επιβεβαιωσουν ενα ηδη κακο σπερμα που φαινεται και στο απλο σπερμοδιαγραμμα και να σου δωσουν παλι αντιοξειδωτικα!Τις εξετασεις αυτες σας εστειλε να τις κανετε εκτος Μητερα?Στοιχιζαν πιο ακριβα σε σχεση με αλλα αντιστοιχα κεντρα?
Αρα αυτο που μου λες ειναι οτι δεν ασχολειται μετα κατα τη διαρκεια της εξωσωματικης.Απλα σε παραπεμπει σε γυναικολογο.Εγω γυναικολογο εχω.
Για πες μας για το serum.Εχει πολλους γιατρους?

Κοίτα να δεις, η συγκεκριμένη εμβρυολόγος έχει πράγματι πολύ καλή φήμη. Απλώς μάλλον έτυχε και την περίοδο εκείνη που εμείς την ψάχναμε εκείνη έτρεχε με το νέο κέντρο οπότε μπορεί να μην είχε καθόλου χρόνο. Την εξέταση ο σύντροφός μου την έκανε στο κέντρο της. Είναι κάπου στο Ψυχικό αν δεν κάνω λάθος. Κόστισε 300€. Δεν ψάξαμε αλλού για τιμές. Επίσης και τα alphafertil κόστισαν 200€ και τα προμηθευτηκαμε από μια διεύθυνση στο Ψυχικό πάλι. Δεν ξέρω αν έκαναν δουλειά γιατί δεν έγινε επαναληπτικό σπερμοδιαγραμμα αμέσως μετά. Στα έχω πει και σε π.μ. Κατά τη διάρκεια της εξωσωματικής εκείνη αναλαμβάνει τη γονιμοποίηση απ' ότι κατάλαβα. Τώρα πού πώς και γιατί δεν ξέρω αλήθεια. Επίσης μας είπε θυμάμαι ότι οι φλεγμονές στον άντρα δεν επηρεάζουν σε τόσο δραματικό βαθμό το σπέρμα, κάτι που στο ivf serum δεν το επιβεβαίωσαν. Ίσα ίσα το αντίθετο μας είπαν, ότι το κακό σπέρμα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οφείλεται σε χρόνιες προστατιτιδες που δεν πήραν έγκαιρα ή και καθόλου θεραπεία. Στο νέο κέντρο έχουμε κάνει μόνο μία επίσκεψη τον Δεκέμβριο. Μας μίλησε η υπεύθυνη του κέντρου, έδωσε στον σύντροφό μου αγωγή 40 ημερών με αντιβιοτικό σε χαμηλή δόση και βιταμίνες. Μας είπε ότι για τον άντρα όταν υπάρχουν προβλήματα αυτό το πρωτόκολλο ακολουθούν. Εμένα μου είπε ότι τα βασικά τα έχω ήδη κάνει αφού έγινε αφαίρεση μιας κύστης που είχα και πολυπόδων. Σε αντίθεση με την εμβρυολόγο αυτή μου είπε ότι οι ορμόνες μου είναι πολύ καλές και η ΑΜΗ είναι χαμηλή λόγω του χειρουργείου στην ωοθήκη, οπότε και δε δηλώνει τίποτα για την ποιότητα των ωαρίων. Είμαι 34 οπότε μου είπε ότι περιμένουμε μια καλή ποιότητα αφού δεν έχω προβλήματα με τον κύκλο μου. Το μόνο που έμενε να κάνω ήταν μικροβιωμα μήτρας και το έκανα επιτόπου την ίδια μέρα γιατί η Λυκόβρυση που βρίσκεται το κέντρο μας πέφτει πολύ μακριά για να πηγαίναμε σε δεύτερο ραντεβού. Η εξέταση βγήκε μετά από 15 μέρες με φυσιολογική χλωρίδα, ο γιατρός, ο κύριος Μερίδης, μου σύστησε κάποια προβιοτικά προληπτικά και είμαστε τώρα μία μέρα πριν να ολοκληρωθεί η αγωγή του συντρόφου μου. Σε δύο βδομάδες θα κάνει επανέλεγχο στο σπέρμα στον Λυμπερόπουλο και στις αρχές Μαρτίου έχουμε το δεύτερο ραντεβού με το κέντρο για να μας πουν τη συνέχεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Καντι said:

Εχω μια βδομάδα που αποθηλασα με πολυ βαριά καρδια. 

@Καντι πώς τα κατάφερες; Εγώ δυσκολεύομαι πολύ και θέλω κι εγώ να αποθηλάσω μπας και μπορέσουμε να προσπαθήσουμε να κάνουμε αδερφάκι.

@Pagotoula  @Strawberry* αν σας βοήθησε η  σύμβουλος θα μπορούσατε να μου στείλετε σύσταση; Δε θέλω να διαλέξω μία τυχαία από τη λίστα κι έχω βαρεθεί να ακούω "ε θα κλάψει, θα συνηθίσει" 'η "δώστου ξένο "

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, KoraliaP είπε:

Τους είχα επισκεφτεί για συμβουλευτική. Μόνο τα καλύτερα έχω να πω και εγώ και ο αντρας μου. Είπαμε πως συνεχίζουμε μια ακομη προσπάθεια με τον γιατρό που ήμουν κι αν δεν παει καλα θα πάμε στο σέρουμ. Τέλικά πήγε καλά οπότε δεν έχω να σου πω περισσότερα για το κέντρο καθώς δεν κάναμε κάποια προσπάθεια εκεί. 

Πήγαμε 2 φορές και είδαμε γυναικολόγο και εμβρυολόγο. Πληρως καταρτισμένοι και οι 2! Επίσης φανταστικές εγκαταστάσεις. Ξέρω πως συνεργάζονται σχεδόν αποκλειστικά με ζευγάρια από το εξωτερικό και πως γενικά έχουν υψηλά ποσοσστά επιτυχίας.

Το κέντρο πράγματι έχει πολύ σύγχρονες εγκαταστάσεις. Είναι πολύ δημοφιλές στο εξωτερικό και σχετικά άγνωστο μεταξύ Ελλήνων. Αφού η υπεύθυνη απόρησε όταν μας είδε και ρωτούσε πώς τους βρήκαμε. Μας είπε μάλιστα ότι εκείνη την εβδομάδα μόνο ένα ζευγάρι Ελλήνων είχαν δει. Η προσέγγισή τους εμένα προσωπικά με ικανοποίησε πολύ. Μας είπε ότι δε θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική αν δεν εξαντλήσουμε πραγματικά όλες τις άλλες πιθανότητες που έχουμε, γιατί έχει δει πολλά ζευγάρια όπου με κατάλληλους χειρισμούς πέτυχαν και με φυσική σύλληψη. Όσο για αναμονή πραγματικά ανύπαρκτη. Όλα δουλεύουν ρολόι εκεί μέσα. Και όσες φορές χρειάστηκε να στείλω κάποιο μειλ στην υπεύθυνη, στον γιατρό ή τη γραμματεία, η απάντηση ήταν άμεση!

Link to comment
Share on other sites

@despina. ειχαμε επισκεφτει κι εμεις την εμβρυολογο πριν χρονια (συνεργαζοταν τοτε με το ΙΑΣΩ σαν εξωτερικη συνεργατης), ειχαμε παρακολουθησει και σεμιναρια που εκανε, καναμε και εξετασεις του πανακριβου και ολο το σχετικο πακετο. Ενω ειχαμε σκοπο να την χρησιμοποιησουμε (ο πνιγμενος απο τα μαλλια του πιανεται) τελικα εγινε ακυρωση του κυκλου - πηγε ολη η διεγερση λαθος με τον Βασ... τοτε να ειναι ισχυρογνώμονας - οποτε δεν ξερω να σου πω πρακτικα αν ειναι καλη σαν εμβρυολογος. Τωρα που τα βλεπω απο μια αποσταση, λεω καλυτερα που εγινε ετσι και φυγαμε απο το πακετο αυτο γενικως. Με πολυ κακο σπερμα, πηγαμε σε ενα κεντρο που μας ενεπνευσε ασφαλεια και δεν χρειαστηκε να ψαχνουμε εξωτερικους συνεργατες κτλ.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Margeau said:

Το κέντρο πράγματι έχει πολύ σύγχρονες εγκαταστάσεις. Είναι πολύ δημοφιλές στο εξωτερικό και σχετικά άγνωστο μεταξύ Ελλήνων. Αφού η υπεύθυνη απόρησε όταν μας είδε και ρωτούσε πώς τους βρήκαμε. Μας είπε μάλιστα ότι εκείνη την εβδομάδα μόνο ένα ζευγάρι Ελλήνων είχαν δει. Η προσέγγισή τους εμένα προσωπικά με ικανοποίησε πολύ. Μας είπε ότι δε θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική αν δεν εξαντλήσουμε πραγματικά όλες τις άλλες πιθανότητες που έχουμε, γιατί έχει δει πολλά ζευγάρια όπου με κατάλληλους χειρισμούς πέτυχαν και με φυσική σύλληψη. Όσο για αναμονή πραγματικά ανύπαρκτη. Όλα δουλεύουν ρολόι εκεί μέσα. Και όσες φορές χρειάστηκε να στείλω κάποιο μειλ στην υπεύθυνη, στον γιατρό ή τη γραμματεία, η απάντηση ήταν άμεση!

Είναι το πρώτο κέντρο στην Ελλάδα που βλέπω βαθμολογία 5/5 και με τόσα πολλά reviews. Όλα τα γνωστά από κριτικές είναι τα χάλια τους χαχα. Και από τις φωτό φαίνεται πολύ σύγχρονο. Αλήθεια, πόσα σου είπαν για την όλη διαδικασία αν επιτρέπεται? Αχρείαστη βέβαια ελπίζω να είναι η πληροφορία, πιο πολύ από περιέργεια ρωτάω.

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Minnie7 είπε:

@Καντι πώς τα κατάφερες; Εγώ δυσκολεύομαι πολύ και θέλω κι εγώ να αποθηλάσω μπας και μπορέσουμε να προσπαθήσουμε να κάνουμε αδερφάκι.

@Pagotoula  @Strawberry* αν σας βοήθησε η  σύμβουλος θα μπορούσατε να μου στείλετε σύσταση; Δε θέλω να διαλέξω μία τυχαία από τη λίστα κι έχω βαρεθεί να ακούω "ε θα κλάψει, θα συνηθίσει" 'η "δώστου ξένο "

 

εμένα δεν με βοήθησε ιδιαίτερα. πήγα σε πολύ γνωστη στη Θεσσαλονίκη κ το μόνο ήταν να αναλάβει ο μπαμπάς να κοιμάται μαζι του μέχρι να συνηθίσει. να δίνω σνακ τις ώρες που θα θηλαζε. αυτα πάνω κάτω. έναν θηλασμο ανά 3-4 μέρες να κόβουμε αλλά δεν είχαμεω στάνταρ ώρες.. παει έρχεται κ πίνει και μια γουλια..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Margeau είπε:

Το κέντρο πράγματι έχει πολύ σύγχρονες εγκαταστάσεις. Είναι πολύ δημοφιλές στο εξωτερικό και σχετικά άγνωστο μεταξύ Ελλήνων. Αφού η υπεύθυνη απόρησε όταν μας είδε και ρωτούσε πώς τους βρήκαμε. Μας είπε μάλιστα ότι εκείνη την εβδομάδα μόνο ένα ζευγάρι Ελλήνων είχαν δει. Η προσέγγισή τους εμένα προσωπικά με ικανοποίησε πολύ. Μας είπε ότι δε θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική αν δεν εξαντλήσουμε πραγματικά όλες τις άλλες πιθανότητες που έχουμε, γιατί έχει δει πολλά ζευγάρια όπου με κατάλληλους χειρισμούς πέτυχαν και με φυσική σύλληψη. Όσο για αναμονή πραγματικά ανύπαρκτη. Όλα δουλεύουν ρολόι εκεί μέσα. Και όσες φορές χρειάστηκε να στείλω κάποιο μειλ στην υπεύθυνη, στον γιατρό ή τη γραμματεία, η απάντηση ήταν άμεση!

@Margeau Όπως ακριβώς τα λες, τα περιέγραψες άψογα. Με πολύ ανθρώπινη προσέγγιση και εξατομικευμένη. Νομίζω πως θα πάει υπέροχα η προσπάθειά σου εκει!! Υπάρχει πολύ θετική ενέργεια εκεί. Εμείς είχαμε μιλήσει με τη Σοφια (υπευθυνη και εμβρυολόγος) και με τον γυναικολόγο τον Γιάννη τον Κουτουλάκη. 

πρίν από 19 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Είναι το πρώτο κέντρο στην Ελλάδα που βλέπω βαθμολογία 5/5 και με τόσα πολλά reviews. Όλα τα γνωστά από κριτικές είναι τα χάλια τους χαχα. Και από τις φωτό φαίνεται πολύ σύγχρονο. Αλήθεια, πόσα σου είπαν για την όλη διαδικασία αν επιτρέπεται? Αχρείαστη βέβαια ελπίζω να είναι η πληροφορία, πιο πολύ από περιέργεια ρωτάω.

@kateriiina25 αν θυμάμαι καλά όσο και οι υπόλοιποι πάνω κάτω 3500€. Δεν ειμαι σιγουρη ομως

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, KateDim είπε:

Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Θα νιώσεις πολύ άνετα να ξέρεις. 

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, μακάρι!!!!  Εσείς έχετε κάνει προσπάθεια εκεί , είχατε αποτέλεσμα ? Αν δε γίνομαι αδιακριτη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Ria_ είπε:

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, μακάρι!!!!  Εσείς έχετε κάνει προσπάθεια εκεί , είχατε αποτέλεσμα ? Αν δε γίνομαι αδιακριτη

Εμείς τώρα θα περάσουμε επιτροπή :grin:. Θεσσαλονίκη είστε;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Είναι το πρώτο κέντρο στην Ελλάδα που βλέπω βαθμολογία 5/5 και με τόσα πολλά reviews. Όλα τα γνωστά από κριτικές είναι τα χάλια τους χαχα. Και από τις φωτό φαίνεται πολύ σύγχρονο. Αλήθεια, πόσα σου είπαν για την όλη διαδικασία αν επιτρέπεται? Αχρείαστη βέβαια ελπίζω να είναι η πληροφορία, πιο πολύ από περιέργεια ρωτάω.

Ειλικρινά δεν ξέρω. Δεν ρωτήσαμε. Συζητήσαμε μόνο για το επόμενο βήμα. Αυτό που ξέρω είναι πως δεν πήραν επίσκεψη και αν δεν είχα κάνει επιτόπου την εξέταση του μικροβιωματος δεν θα είχαν πληρωθεί τίποτα. Ενώ σε όλους τους υπόλοιπους που πήγαμε το μίνιμουμ της απλής επίσκεψης ήταν 100€.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, despina. είπε:

Kαλημερα κοριτσια!Θα το ξαναρωτησω επειδη καμια δεν απαντησε...
Υπαρχει καποια που να το ψαξε περισσοτερο με τον εμβρυολογο?Γενικα πώς λειτουργει το κομματι με το εμβρυολογικο?
Συνεργαζεται ο καθε γιατρος με τον δικο του εμβρυολογο?Μου προτειναν μια εμβρυολογο στο Μητερα που ειμαι(Κοντογιαννη) η οποια ομως παιρνει επιπλεον εννοειται λεφτα απο αυτα που μου χει πει ο γιατρος.
Εχει καποιο νοημα να κλεισω ραντεβου μαζι της?Κι αφου ειναι ηδη στο Μητερα γιατι χρεωνει επιπλεον λεφτα?

Σου εστειλα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...