Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! Να είσαι καλά! Μακάρι να τα καταφέρω να του κάνω έκπληξη μια μέρα. Έχω σκεφτεί μέχρι και που θα κρύψω το κινητό για να βιντεοσκοπησω την αντίδραση του. Χαχα..

Δε θυμάμαι σε τι φάση είσαι εσύ, κάπου τα έχω χάσει. Σου εύχομαι τα καλύτερα όμως!

 

Μα φυσικά κ θα τα καταφέρεις να του κάνεις την έκπληξη οπως πολυ ωραια έχεις σκεφτεί! Σου ευχομαι κ σύντομα κ αναπάντεχα να την πραγματοποιησεις!!!!! Σε ευχαριστώ πολυ εγώ λογικα τον επόμενο κυκλο θα κάνω ετ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Ελα κατερινακι μια βλαστοκύστη καλή μου είπαν 

Μπράβο Silvy!!! Να είναι η τυχερούλα σου! ❤ Σκέφτεστε να μαζέψετε κι άλλες ή θα προχωρήσετε με αυτήν?

4 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Θα συνεχίσω ναι αλλά είμαι κάπως μπερδεμένη , τα φεμαρα ενώ μου ταιριάζουν, τις δυο φορές πήραμε απο δυο ωάρια μου κάνουν τρομερούς πονοκεφάλους και αυτή τη φορά είχα και ίλιγγο 

σαν λύσεις έχουμε 

- φεμαρα 

- σερπαφαρ ( τα έχω πάρει άλλες δυο φορές με άλλους γιατρούς χωρίς αποτέλεσμα ) 

- φεμαρα κ μενοπουρ (δεν  έχω μενοπουρ)

- φουλ διέγερση με πουρεγκον , αλλά ο ασβε μας είπε καλύτερα απο Σεπτέμβρη απο θέμα σπέρματος ( τα έχω τα φάρμακα ) 

- φυσικό κύκλο χωρίς φάρμακα 

…. Κάθε βοήθεια δεκτή 

Από αυτές τις επιλογές, έχεις δοκιμάσει κάτι στο παρελθόν που να έφερε επιτυχία? Αν ναι, στη θέση σου θα πήγαινα με αυτό. Επίσης μπορείτε να δοκιμάσετε εντελώς φυσικούς που είναι πιο ξεκούραστοι από κάθε άποψη μέχρι να βελτιωθεί το σπέρμα και τότε δοκιμάζετε κάτι με φάρμακα που μπορεί να αποδόσει περισσότερα ωάρια. Και όλα αυτά με αισιοδοξία, αφού έχετε μία πολύ καλή βλαστοκύστη ήδη!

3 ώρες πρίν, Makelen είπε:

Εγω δεν τον γνωρισα απ το σχολειο..! Τον ξερω απο 5 χρονων! Ηταν γειτονας μου! Μας χωριζε ενα σπιτι. Παιζαμε ολοι μαζι στη γειτονια. 2 ταξεις μεγαλυτερος, 1.5 χρονο διαφορα. Ηταν ο ωραιος του σχολειου. Σημασια δεν μου εδινε εννοειται. Μονο φιλοι. Κι οταν εγω πηγα 3η λυκειου κι αυτος ηρθε απο αδεια απο φανταρος.. ηπιαμε εναν καφε να τα πουμε.. κι εδεσε το γλυκο! Κοινως.. ειμαι ολη μου τη ζωη μαζι του!

Σαν ασπρόμαυρη Ελληνική ταινία η ζωή σας ❤

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Σε αγχώνει, το καταλαβαίνω. Και για μένα ήταν ότι χειρότερο να περιμένω αλλά νομίζω πως είναι καλύτερα να έχεις για 2-3 προσπάθειες. Έτσι θα έχεις και δυνατότητα επιλογής εμβρύων και χρήματα θα γλιτώσεις σε περίπτωση που δεν πετύχει.

Και μένα ο άντρας μου φίλος του αδερφού μου ήταν στο σχολείο. 1,5 χρόνο μεγαλύτερος μου όπως της @Makelen. Κι εμείς 15 χρόνια προσέχαμε τρομάρα μας. Ο άντρας μου νόμιζε ότι τον πρώτο μήνα θα μείνω και έγκυος. Και κανονικά ήθελε να το καθυστερήσουμε κ άλλο αλλά ξεκινήσαμε τότε βιαστικά γιατί μάθαμε οτι ο πεθερός μου έχει καρκίνο και θέλαμε να προλάβει να δει εγγόνι. Τελικά ο πεθερός μου τον ξεπέρασε τον καρκίνο, είναι μια χαρά και μεις ακόμα προσπαθούμε Χαχαχα

Κι εγώ έχω ξεχάσει πια πως είναι η ζωή πριν απο εκείνον. 

@silvy22 μου αφού με φουλ διέγερση και με φεμάρα έχεις τα ίδια αποτελέσματα, νομίζω θα επέμενα με τα φεμάρα κάνοντας και κάτι παράλληλα για τα συμπτώματα. Είναι αλήθεια τόσο άσχημα; Δεν παλεύονται; Αλλιώς πήγαινε με εντελώς φυσικό, το έχετε δοκιμάσει ποτέ;

 

Με φυσικό δοκιμάσαμε μια φορά κ προχώρησε σε βλαστοκύστη, αλλά υπάρχει ο κίνδυνος ανοωρηκτικου κύκλου , ενώ το φεμαρα βοηθάει αυτή την περίπτωση 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

@Nephele78 @Makelen @ksvolimi

ιδανικά θα ήθελα Ιούλιο να κάνουμε μεταφορά βολεύει απο θέμα δουλειάς και υποχρεώσεων … 

Φουλ διεγέρσεις έχω κάνει άλλες δυο φορές - πριν τη λαμπαροσκοπηση της ενδομητριωσης - και πήραμε και τις δυο φορές με διαφορετικά πρωτόκολλα 2 έμβρυα 

μια ήθελα η 3 η να είναι και η τελευταία και να πάμε με τις καλύτερες συνθήκες 

 

απο την άλλη λέω συνδυαστικά με ομοιοπαθητική να δοκίμαζα πάλι φεμαρα να παίρναμε ένα τουλάχιστον και Ιούλιο να μην πάρω φάρμακα αν προκύψει κ 3 ο έχει καλός , να προχωρήσουμε σε ετ … 

Αφού σε βολεύει να κάνεις ετ τον Ιούλιο, στη θέση σου θα έκανα άλλον ένα φυσικό τώρα, που δεν επηρεάζει το ενδομήτριο και θα είσαι μπόμπα έτοιμη για μεταφορά τον Ιούλιο! Οι φυσικοί είναι κατά τη γνώμη μου ο πιο ασφαλής τρόπος για ένα ποιοτικό έμβρυο. Εσείς έχετε άλλη μία πολύ καλή βλαστοκύστη, άρα στη θέση σου αυτό θα επέλεγα! Συγνώμη που απαντάω σπαστά, αλλά δεν είχα δει όλα όσα είχες γράψει εξαρχής!

1 ώρα πρίν, silvy22 είπε:

Δεν κάναμε σπερμοδιαγραμμα τωρα , ο ασβ το είπε με την έννοια ότι αρχές Φλεβάρη περάσαμε κοβιντ κ το επηρεάζει , στο κύκλο τ Μαΐου που κάναμε με φεμαρα πήραμε μια καλή βλαστοκύστη , κάτι μπορεί να γίνει δηλ με το τωρινό σπερμα … Εμενα ο σκοπός μου είναι τον Ιούλιο να κάνουμε μεταφορά .. σκέφτομαι να συνεχίσω με φεμαρα σε συνδυασμό με θεραπεία για τα συμπτώματα … 

Σύμφωνα με την Οικονομοπούλου το σπέρμα μετά από κόβιντ επανέρχεται μετά το 3μηνο, άρα λογικά είστε οκ τώρα, εξού και η βλαστοκύστη!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nephele78 είπε:

Συμφωνώ απολυτως αν με το φεμαρα είναι πιο πολλες οι πιθανότητες !!!

Δεν ειναι καλό.πιθανο κυστικο ωαριο , μεχρι 80 τη θελουμε την ε2  και ισως να λεω κ πολυ

Εγω που μια φορα που εκανα τις εξετασεις αυτες 3 με 4 μερα περιοδου ηταν η Ε2 86 περιπου.. Τι σημαινει εσεις που ξερετε για να καταλαβω κ εγω? Οσο προχωρουν οι μερες περιοδου ανεβαινει κ τι μας δειχνει αυτη η ορμονη??? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , silvy22 είπε:

Με φυσικό δοκιμάσαμε μια φορά κ προχώρησε σε βλαστοκύστη, αλλά υπάρχει ο κίνδυνος ανοωρηκτικου κύκλου , ενώ το φεμαρα βοηθάει αυτή την περίπτωση 

Ένα ένα τα βλέπω, αν υπάρχει κίνδυνος ανωρρηκτικού κύκλου τότε καλύτερα με femara που κάνουν δουλίτσα και σου ταιριάζουν! Και παράλληλα να αντιμετωπίσεις με ομοιοπσθητική ή και με όποιον άλλο τρόπο νομίζεις τους ιλίγγους! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , happiness79 είπε:

Ένα ένα τα βλέπω, αν υπάρχει κίνδυνος ανωρρηκτικού κύκλου τότε καλύτερα με femara που κάνουν δουλίτσα και σου ταιριάζουν! Και παράλληλα να αντιμετωπίσεις με ομοιοπσθητική ή και με όποιον άλλο τρόπο νομίζεις τους ιλίγγους! 

Ναι αυτό θα κάνω , απο αρχές Απριλίου κάνω κ βελονισμό , ο ασβ μας είπε αυτό για το κοβιντ , παράλληλα περιμένω αποτελέσματα απο οικονο πήγα πριν 20 μέρες ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , silvy22 είπε:

Ναι αυτό θα κάνω , απο αρχές Απριλίου κάνω κ βελονισμό , ο ασβ μας είπε αυτό για το κοβιντ , παράλληλα περιμένω αποτελέσματα απο οικονο πήγα πριν 20 μέρες ❤️

Σούπερ, βοηθάει πολύ ο βελονισμός! Σε μένα τουλάχιστον είναι ξεκάθαρο αυτό! Ολα θα πάνε καλά, ο Ιούλιος να είναι ο τυχερός σου μήνας!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , happiness79 είπε:

Σούπερ, βοηθάει πολύ ο βελονισμός! Σε μένα τουλάχιστον είναι ξεκάθαρο αυτό! Ολα θα πάνε καλά, ο Ιούλιος να είναι ο τυχερός σου μήνας!

και σ´ εμένα βοήθησε πολύ! αν ξέρει ο βελονιστής σου μπορείς να κάνεις και κατά το α᾽ τρίμηνο της εγκυμοσύνης για να καταπραύνεις τα συμπτώματα...

3 ώρες πρίν, winspert είπε:

Μυκοπλασμα ειχε ο αντρας μου. Του εκανε φλεγμονη με αποτέλεσμα να ψιλοφραξουν τα σωληνακια μεσα απο τα οποια βγαίνουν τα σπερματοζωάρια. Και απ οτι εχω καταλάβει και δεν μπορουν να βγουν ολα και καποια απο αυτα που βγαίνουν κατα καποιο τρόπο τραυματίζονται κατα την έξοδο...Γενικα επαθε ζημια

όπως μου το περιγράφεις ίσως το θέμα λύνεται χειρουργικά. την έχετε εξετάσει αυτή τη λύση;

3 ώρες πρίν, Margeau είπε:

Συμφωνώ με την Angot! Κάντε καλλιέργεια προστατικού υγρού! Μπορεί να έχει προστατίτιδα. Εμάς δύο ανδρολόγοι πριν τον Ασβέστη έλεγαν ότι κατά τη γνώμη τους δεν είναι μικροβιακό το θέμα. Να ξέρεις όμως ότι το 75% της ανδρικής υπογονιμότητας οφείλεται σε φλεγμονές! Που με μια σωστή αγωγή αποκαθιστούν το σπέρμα σε πολύ καλά επίπεδα. Θα σας πω μια ιστορία βγαλμένη απ' τη ζωή. Οι γονείς μου προσπαθούσαν 5 χρόνια για παιδάκι χωρίς αποτέλεσμα. Κάποια στιγμή ο πατέρας μου έκανε εξετάσεις και βρέθηκε ολιγοασθενοσπερμια. Πήγε σε ανδρολόγο και έκανε εξετάσεις και καλλιέργεια προστατικού υγρού. Βρέθηκε μικρόβιο, για την ακρίβεια το ίδιο που βρήκαν προ ημερών και στον σύντροφό μου. Εντωμεταξύ η μάνα μου είχε χάσει τη μία της σάλπιγγα από σαλπιγγιτιδα, ίσως από αυτή την κατάσταση. Πήρε λοιπόν ο πατέρας αγωγή ενέσιμη και έπειτα από το στόμα συν βιταμίνες και έξι μήνες μετά η μητέρα μου έμεινε έγκυος. Ακολούθησαν άλλες 5 εγκυμοσύνες απανωτές! Μέχρι που έκανε μία εξωμήτριο οπότε έχασε και την καλή σάλπιγγα και σταμάτησαν. Αυτά έχω να πω. Η ζωή είναι πολύ απρόβλεπτη! Η ζωή είναι γεμάτη θαύματα! Μη χάνετε την ελπίδα σας!

έπαθα ένα σοκ! δεν μεγάλωσε 6 παιδιά η μητέρα σου, έτσι; γιατί εγώ με το ένα τα έχω βρει μπαστούνια...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Troia είπε:

και σ´ εμένα βοήθησε πολύ! αν ξέρει ο βελονιστής σου μπορείς να κάνεις και κατά το α᾽ τρίμηνο της εγκυμοσύνης για να καταπραύνεις τα συμπτώματα...

Ναι, κάνω! Ειδικεύεται σε θέματα αναπαραγωγής έτσι κι αλλιώς, γι' αυτό και είχα ξεκινήσει! Ευχαριστώ!!

πρίν από 10 λεπτά , Troia είπε:

έπαθα ένα σοκ! δεν μεγάλωσε 6 παιδιά η μητέρα σου, έτσι; γιατί εγώ με το ένα τα έχω βρει μπαστούνια...

Σοκ και δέος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , Troia είπε:

όπως μου το περιγράφεις ίσως το θέμα λύνεται χειρουργικά. την έχετε εξετάσει αυτή τη λύση;

Ο πολυ "καλος" γιατρός:-x που ειχαμε παει με τον αντρα μου ο οποιος προφανώς δεν ηταν ο κατάλληλος μου ειχε πει πως αν καναμε χειρουργειο πολυ πιθανο να δημιουργοταν στενωση ξανα κατα την επούλωση εκει που θα γινοταν η επεμβαση... Βεβαια υπάρχει και η λυση παρακαμψης των υπαρχόντων σωληνακιων και η τοποθετηση τεχνητων(αυτο το διαβασα μονη μου...ποτε δεν μου ειπε αυτος κατι τετοιο). Αλλα δυστυχώς ο αντρας μου εχει πειστει απο αυτον ότι δεν θα εχει αποτέλεσμα και το έχουμε ξεχάσει...

  • Λυπημένη/-ος 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Penaki είπε:

Μα φυσικά κ θα τα καταφέρεις να του κάνεις την έκπληξη οπως πολυ ωραια έχεις σκεφτεί! Σου ευχομαι κ σύντομα κ αναπάντεχα να την πραγματοποιησεις!!!!! Σε ευχαριστώ πολυ εγώ λογικα τον επόμενο κυκλο θα κάνω ετ.

Ευχαριστώ κοπέλα μου! Με το καλό να μεταφέρεις και να συζητάμε σε λίγες μέρες για την τεράστια χοριακη σου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και απο εμενα,

Εκανα την ωοληψια χθες αλλα πηγε πολυ μετρια. Απο τα 3 ωαρια ειχε μονο 1 καλο, και μαλιστα αυτο το μικρουλη που ξετρυπωσε τελευταια στγμη απο τη δεξια ωοθηκη.

Μολις μαθαμε οτι γονιμοποιηθηκε και τωρα αρχιζουν τ δυσκολα...

Να τα μεταφερουμε 3ης μερας? Να το αφησουμε 5η με ρισκο να χαθει? 

Αν τα καταφερει 5η μερα θα το συντηρησουμε για να παρω και αλλα.

Ο εμβρυολογος μου ειπε οτι η μεταφορα 3ης μερας εχει το θετικο οτι το παιρνεις τον κλιβανο μπορει και να μην τα καταφερει, αλλα το μεταφερεις στη μητρα που δεν ειναι ακομη το φυσικο του περιβαλλον, καθως επρεπε να ειναι ακομη στις σαλπιγγες...

Προσωπικα νομιζω θα το αφηνα να παει 5ης και καταψυξη...ο αντρουλης μου το θελει να το βαλουμε μηπως και το βοηθησουμε...ειναι λεει αγωνιστης αφου προεκυψε απο το ousider...

εχω μπερδευτει...και βλεπω και αλλα κοριτσια εχετε παρομοιους προβληματισμους...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Chris_V είπε:

Καλημερα κοριτσια και απο εμενα,

Εκανα την ωοληψια χθες αλλα πηγε πολυ μετρια. Απο τα 3 ωαρια ειχε μονο 1 καλο, και μαλιστα αυτο το μικρουλη που ξετρυπωσε τελευταια στγμη απο τη δεξια ωοθηκη.

Μολις μαθαμε οτι γονιμοποιηθηκε και τωρα αρχιζουν τ δυσκολα...

Να τα μεταφερουμε 3ης μερας? Να το αφησουμε 5η με ρισκο να χαθει? 

Αν τα καταφερει 5η μερα θα το συντηρησουμε για να παρω και αλλα.

Ο εμβρυολογος μου ειπε οτι η μεταφορα 3ης μερας εχει το θετικο οτι το παιρνεις τον κλιβανο μπορει και να μην τα καταφερει, αλλα το μεταφερεις στη μητρα που δεν ειναι ακομη το φυσικο του περιβαλλον, καθως επρεπε να ειναι ακομη στις σαλπιγγες...

Προσωπικα νομιζω θα το αφηνα να παει 5ης και καταψυξη...ο αντρουλης μου το θελει να το βαλουμε μηπως και το βοηθησουμε...ειναι λεει αγωνιστης αφου προεκυψε απο το ousider...

εχω μπερδευτει...και βλεπω και αλλα κοριτσια εχετε παρομοιους προβληματισμους...

 

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το εμβρυακι που έρχεται. Γιατί βάλανε εσάς να αποφασίσετε; Εγώ προσωπικά θα έκανα ότι μου πρότεινε ο γιατρός, θα ζητούσα τη γνώμη του. Λένε ότι τα έμβρυα που δεν φτάνουν 5η μέρα δεν θα έφταναν ούτε στη μήτρα, από την άλλη όμως η φύση δεν συγκρίνεται με τον κλίβανο και μπορεί να έχει περισσότερες ελπίδες. Ισχύει ότι τριών ημερών έπρεπε να είναι στις σάλπιγγες αλλά μην ξεχνάς ότι τα περισσότερα παιδιά με ivf είναι τριών ημερών, που μπήκαν κατευθείαν στη μήτρα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Σποράκι είπε:

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το εμβρυακι που έρχεται. Γιατί βάλανε εσάς να αποφασίσετε; Εγώ προσωπικά θα έκανα ότι μου πρότεινε ο γιατρός, θα ζητούσα τη γνώμη του. Λένε ότι τα έμβρυα που δεν φτάνουν 5η μέρα δεν θα έφταναν ούτε στη μήτρα, από την άλλη όμως η φύση δεν συγκρίνεται με τον κλίβανο και μπορεί να έχει περισσότερες ελπίδες. Ισχύει ότι τριών ημερών έπρεπε να είναι στις σάλπιγγες αλλά μην ξεχνάς ότι τα περισσότερα παιδιά με ivf είναι τριών ημερών, που μπήκαν κατευθείαν στη μήτρα. 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Δεν το ηξερα αυτο που μου ειπες και μου δινει δυναμη, νομιζα οτι τα περισσοτερα πανε 5 γιατι υπαρχουν πολλα γονιποιημενα και οχι οπως εμεις μονο με 1 που δεν μας παιρνει για ρισκο...

Θα μιλησουμε και αυριο, να δουμε δυναμικη και το ενδομητριο, αλλα ο εμβρυολογος μου ειπε τα γεγονοτα και θελαι να ξερει τι θελουμε και εμεις.

Τον γυναικολογο αυριο θα τον δω, αυτος θελει να το βαλουμε, μιας και ειναι μοναχουλι του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...