Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

      Οι εξετάσεις για την θρομβοφιλια δεν αλλάζουν αν είχες κάνει πριν δύο χρόνια δεν έχει θρομβολια . Είναι γονιδιακές εξετάσεις Κ είναι στάνταρ από τότε που γεννήθηκες 

      Συμφωνώ! @η ζωή είναι όμορφη οι εξετάσεις θρομβοφιλιας δεν αλλάζουν. Ρώτησε γιατρό αλλά είμαι σίγουρη. @Angot εύχομαι ότι καλύτερο!!!! 🙏

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 57 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Γενικά ο ενδοκρινολόγος είναι βασικός γιατρός και στην εξωσωματική αλλά και στην εγκυμοσύνη. Μπορείς αν θες να κλείσεις ραντεβού στο Έλενα που είναι δωρεάν 

Με έπεισες. Θα πάω κανονικά στο ραντεβού μου που έχω κλείσει σήμερα και όταν τελειώσω θα στείλω να σας ρωτήσω πω τι μου είπε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας. Εχω ενα πολυ σοβαρο ερωτημα, για ενα περιστατικο μιας φιλης μου..Σε μεγαλο κεντρο εξωσωματικης ειχε καταψυξη 3 βλαστοκυστες 5 ημερων και αποφασιζουν να μεταφερουν την μια. Ολα καλα,μενει εγκυος και πανε για τον υπερυχο οπου φανηκαν 2 σακοι. Μην τα πολυλογω,γεννησε δυο κοριτσακια,τα οποια μοιαζουν σαν αδερφια,εχουν διαφορετικο χρωμα ματιων και πλανατε συνεχως το ερωτημα τι εχει συμβει..εχουν μεχρι και τον φοβο μεσα τους μηπως δεν ειναι δικα τους..για τεστ dna ο αντρας της ουτε να ακουσει..της απανταει,πως οτι και να ναι,ειναι παιδια μας.Απο την κλινικη απο την αρχη ισχυριζονται,οτι εχει αλλες δυο βλαστοκυστες υπολοιπο στην καταψυξη, και οτι μαλλον διαχωριστηκε η βλαστοκυστη..αλλα σε αυτην την περιπτωση,θα επρεπε να ειναι μονοζυγωτικα,που δεν ειναι..σεξ δεν ειχε κανει εκεινο το διαστημα αλλα και να ειχε,πιστευουμε οτι δεν θα επιανε λογω προβληματος στις σαλπιγγες..εξαλλου προσπαθουσε χρονια πολλα. Τους πηρε λοιπον τηλεφωνο στην κλινικη μηπως τους πιασει στο φιλοτιμο και της πουν τι εχει συμβει.την παιρνει ο διευθυντης του εμβρυολογικου μετα σπο δυο ημετες και της λεει τα εξης: οτι βασει βιβλιογραφιας,η βλαστοκυστη μπορει να διαχωριστει στον καθετηρα,απο την πιεση που ασκειτε για να βγει η βλαστοκυστη στην μητρα και οτι στροβιλιζεται η βλαστοκυστη και απο τον στροβιλισμο και την πιεση εγινε ο διαχωρισμος..και χαρη σε αυτο το φαινομενο δημιουργηθηκαν δυο πλακουντες και δυο σακοι, και πως δεν ειναι ομοια τα παιδια,γιατι παρολο που διαχωριστηκε η βλαστοκυστη,αυτα μεγαλωσαν σε διαφορετικο σακο και ανεπτυξαν διαφορετικο γεννετικο υλικο... σημειωτεον δεν μπορουσε να μου μετεφερει ακριβως τις ορολογιες που χρησιμοποιησε ο εμβρυολογος, αλλα το νοημα ειναι οπως το μεταφερω..στεκουν ολα αυτα,ή την δουλευουν προσπαθωντας να καλυψουν καποιο λαθος? Τι πιστευετε για ολα αυτα??

  • Μπερδεμένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kallo said:

Λοιπόν πήγα στον ενδοκρινολόγο και μου έδωσε glucophage μισό το μεσημέρι και μισό το βράδυ. Άρα είχες δίκιο @kateriiina25@kateriiina25 ότι έπρεπε να πάω

Πότε απορούσες αν πρέπει να πας, πότε πήγες, πότε σου έδωσε και αγωγή ούτε που κατάλαβα :lol: Λες και πέρασε μία εβδομάδα νιώθω 

Χαίρομαι που βοήθησα έστω και λίγο. Το glucophage κατευθείαν θα το πάρεις σε αυτήν την δοσολογία ή σταδιακά? Δεν είναι πολύ μεγάλη η δόση αλλά προετοιμάσου να σε ενοχλήσει στο στομάχι. Κι εγώ μισό και μισό ξεκίνησα για να το φτάσω στα 2 την ημέρα αλλά είχα κάνει λάθος, έπρεπε να ξεκινήσω μισό 1 φορά την ημέρα, μετά μισό 2 φορές την ημέρα, μετά 1 μισό και 1 ολόκληρο και τέλος 2 ολόκληρα.  Λίγο με τσάκισε στην αρχή αλλά τώρα το συνήθισα 

6 minutes ago, Zzeezze said:

Γεια σας. Εχω ενα πολυ σοβαρο ερωτημα, για ενα περιστατικο μιας φιλης μου..Σε μεγαλο κεντρο εξωσωματικης ειχε καταψυξη 3 βλαστοκυστες 5 ημερων και αποφασιζουν να μεταφερουν την μια. Ολα καλα,μενει εγκυος και πανε για τον υπερυχο οπου φανηκαν 2 σακοι. Μην τα πολυλογω,γεννησε δυο κοριτσακια,τα οποια μοιαζουν σαν αδερφια,εχουν διαφορετικο χρωμα ματιων και πλανατε συνεχως το ερωτημα τι εχει συμβει..εχουν μεχρι και τον φοβο μεσα τους μηπως δεν ειναι δικα τους..για τεστ dna ο αντρας της ουτε να ακουσει..της απανταει,πως οτι και να ναι,ειναι παιδια μας.Απο την κλινικη απο την αρχη ισχυριζονται,οτι εχει αλλες δυο βλαστοκυστες υπολοιπο στην καταψυξη, και οτι μαλλον διαχωριστηκε η βλαστοκυστη..αλλα σε αυτην την περιπτωση,θα επρεπε να ειναι μονοζυγωτικα,που δεν ειναι..σεξ δεν ειχε κανει εκεινο το διαστημα αλλα και να ειχε,πιστευουμε οτι δεν θα επιανε λογω προβληματος στις σαλπιγγες..εξαλλου προσπαθουσε χρονια πολλα. Τους πηρε λοιπον τηλεφωνο στην κλινικη μηπως τους πιασει στο φιλοτιμο και της πουν τι εχει συμβει.την παιρνει ο διευθυντης του εμβρυολογικου μετα σπο δυο ημετες και της λεει τα εξης: οτι βασει βιβλιογραφιας,η βλαστοκυστη μπορει να διαχωριστει στον καθετηρα,απο την πιεση που ασκειτε για να βγει η βλαστοκυστη στην μητρα και οτι στροβιλιζεται η βλαστοκυστη και απο τον στροβιλισμο και την πιεση εγινε ο διαχωρισμος..και χαρη σε αυτο το φαινομενο δημιουργηθηκαν δυο πλακουντες και δυο σακοι, και πως δεν ειναι ομοια τα παιδια,γιατι παρολο που διαχωριστηκε η βλαστοκυστη,αυτα μεγαλωσαν σε διαφορετικο σακο και ανεπτυξαν διαφορετικο γεννετικο υλικο... σημειωτεον δεν μπορουσε να μου μετεφερει ακριβως τις ορολογιες που χρησιμοποιησε ο εμβρυολογος, αλλα το νοημα ειναι οπως το μεταφερω..στεκουν ολα αυτα,ή την δουλευουν προσπαθωντας να καλυψουν καποιο λαθος? Τι πιστευετε για ολα αυτα??

Φυσικά και το ακούω πρώτη φορά από ένα έμβρυο να βγαίνουν διζυγωτικά δίδυμα. ΣΟΚ! Ότι και να της είπε ο εμβρυολόγος και ακόμα και αν ισχύει αυτό που είπε, δεν νομίζω ότι γίνεται να είναι σίγουροι οι φίλοι σου ποτέ χωρίς τεστ dna. Το οποίο βέβαια ότι και να βγάλει σαν αποτέλεσμα πάλι παιδιά τους θα είναι, δεν το συζητώ, αλλά στην περίπτωση λάθους από την κλινική μπορούν να τους πάρουν και τα σώβρακα. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Πότε απορούσες αν πρέπει να πας, πότε πήγες, πότε σου έδωσε και αγωγή ούτε που κατάλαβα :lol: Λες και πέρασε μία εβδομάδα νιώθω 

Χαίρομαι που βοήθησα έστω και λίγο. Το glucophage κατευθείαν θα το πάρεις σε αυτήν την δοσολογία ή σταδιακά? Δεν είναι πολύ μεγάλη η δόση αλλά προετοιμάσου να σε ενοχλήσει στο στομάχι. Κι εγώ μισό και μισό ξεκίνησα για να το φτάσω στα 2 την ημέρα αλλά είχα κάνει λάθος, έπρεπε να ξεκινήσω μισό 1 φορά την ημέρα, μετά μισό 2 φορές την ημέρα, μετά 1 μισό και 1 ολόκληρο και τέλος 2 ολόκληρα.  Λίγο με τσάκισε στην αρχή αλλά τώρα το συνήθισα 

Χα χα είχα κλείσει ραντεβού αλλά δεν ήμουν σίγουρη να πάω ή όχι αλλά με βοήθησες. Μισό το μεσημέρι και μισό το βράδυ μου είπε. Δεν μου είπε για αύξηση. Και μετα απο 15 μέρες να κάνω εξετάσεις και να πάω να τις δει. Και αν μείνω έγκυος να το συνεχίσω και τους 3 πρώτους μήνες μου είπε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

29 minutes ago, Zzeezze said:

Γεια σας. Εχω ενα πολυ σοβαρο ερωτημα, για ενα περιστατικο μιας φιλης μου..Σε μεγαλο κεντρο εξωσωματικης ειχε καταψυξη 3 βλαστοκυστες 5 ημερων και αποφασιζουν να μεταφερουν την μια. Ολα καλα,μενει εγκυος και πανε για τον υπερυχο οπου φανηκαν 2 σακοι. Μην τα πολυλογω,γεννησε δυο κοριτσακια,τα οποια μοιαζουν σαν αδερφια,εχουν διαφορετικο χρωμα ματιων και πλανατε συνεχως το ερωτημα τι εχει συμβει..εχουν μεχρι και τον φοβο μεσα τους μηπως δεν ειναι δικα τους..για τεστ dna ο αντρας της ουτε να ακουσει..της απανταει,πως οτι και να ναι,ειναι παιδια μας.Απο την κλινικη απο την αρχη ισχυριζονται,οτι εχει αλλες δυο βλαστοκυστες υπολοιπο στην καταψυξη, και οτι μαλλον διαχωριστηκε η βλαστοκυστη..αλλα σε αυτην την περιπτωση,θα επρεπε να ειναι μονοζυγωτικα,που δεν ειναι..σεξ δεν ειχε κανει εκεινο το διαστημα αλλα και να ειχε,πιστευουμε οτι δεν θα επιανε λογω προβληματος στις σαλπιγγες..εξαλλου προσπαθουσε χρονια πολλα. Τους πηρε λοιπον τηλεφωνο στην κλινικη μηπως τους πιασει στο φιλοτιμο και της πουν τι εχει συμβει.την παιρνει ο διευθυντης του εμβρυολογικου μετα σπο δυο ημετες και της λεει τα εξης: οτι βασει βιβλιογραφιας,η βλαστοκυστη μπορει να διαχωριστει στον καθετηρα,απο την πιεση που ασκειτε για να βγει η βλαστοκυστη στην μητρα και οτι στροβιλιζεται η βλαστοκυστη και απο τον στροβιλισμο και την πιεση εγινε ο διαχωρισμος..και χαρη σε αυτο το φαινομενο δημιουργηθηκαν δυο πλακουντες και δυο σακοι, και πως δεν ειναι ομοια τα παιδια,γιατι παρολο που διαχωριστηκε η βλαστοκυστη,αυτα μεγαλωσαν σε διαφορετικο σακο και ανεπτυξαν διαφορετικο γεννετικο υλικο... σημειωτεον δεν μπορουσε να μου μετεφερει ακριβως τις ορολογιες που χρησιμοποιησε ο εμβρυολογος, αλλα το νοημα ειναι οπως το μεταφερω..στεκουν ολα αυτα,ή την δουλευουν προσπαθωντας να καλυψουν καποιο λαθος? Τι πιστευετε για ολα αυτα??

Παρεμπιπτόντως επειδή με ιντρίγκαρε αυτό το θέμα, βρήκα μία δημοσιευμένη επιστημονική έρευνα που ανέφεραν 5 τέτοια περιστατικά αλλά το συμπέρασμα για όλα ήταν ότι έγινε φυσιολογική σύλληψη παράλληλα με την εμβρυομεταφορά. Πουθενά δεν έλεγε για διαχωρισμό στον καθετήρα. Και αν γίνει διαχωρισμός στον καθετήρα, τότε γιατί να μην είναι πανομοιότυπα τα παιδιά αφού προέρχονται από το ίδιο έμβρυο? Τι σημασία έχει αν έγινε ο διαχωρισμός έξω ή μέσα στην μήτρα? Πάλι από τα ίδια κύτταρα δεν έγιναν?

  • Μου αρέσει 3

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Οχι, αφού είναι φυσική σύλληψη δεν υπάρχει λόγος, κατευθείαν στον Κελ. για να είναι όλα τακτικά και στη θέση τους! Τα ξεκαθάρισα! 

Τα γλυκά τα έχω κόψει μαχαίρι μόνη μου, σφολιάτες δεν τρώω γενικά, σάντουιτς γιατί? Ούτε τοστάκι ολικής ή τορτίγια ολικής ή παξιμαδάκι ολικής? Να δω πώς θα χορταίνω το πρωί!!! Καλά, θα μου τα εξηγήσει υποθέτω. Για τα νύχια και τα μαλλιά ήδη μου έχει πει γιοκ, καλά, το ήξερα και δεν έχω σκοπό να τα βάψω και πιο μετά που κάποιοι αφήνουν, ούτε με απλό μανό (που για να σου πω την αλήθεια δε μου έκανε τέτοιο διαχωρισμό, μου είπε γενικά απαγορεύεται και τέλος)! Αυτό με τις μπύρες χωρίς αλκοόλ θέλω να διαπραγματευτώ και περισσότερο να μου πει τι επιτρέπεται να πίνω στις εξόδους μου! Μωρέ ας είναι όλα καλά και χαλάλι...!!

Εσάς αγαπημένες τι σας έκοψε ο γιατρός για το πρώτο τρίμηνο; Εμένα μόνο τη βαφή μαλλιών την οποια μπορώ να συνεχίσω μετα την ολοκλήρωση της 12ης εβδομάδας. Έχω θέμα από μικρή με τα άσπρα και δεν αντέχω χωρίς να βάφω ρίζα 1 φορά το μήνα τουλάχιστον.. αφού για το διάστημα αυτό μέχρι να βάλω βαφή, πήρα ένα stick να καμουφλάρω λίγο τη ρίζα στη χωρίστρα έστω! Λέτε να μην επιτρέπεται ούτε αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kallo είπε:

Λοιπόν πήγα στον ενδοκρινολόγο και μου έδωσε glucophage μισό το μεσημέρι και μισό το βράδυ. Άρα είχες δίκιο @kateriiina25@kateriiina25 ότι έπρεπε να πάω

Καλα εκανες , σου βρήκε πρόβλημα στην καμπύλη ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Tselek είπε:

Εσάς αγαπημένες τι σας έκοψε ο γιατρός για το πρώτο τρίμηνο; Εμένα μόνο τη βαφή μαλλιών την οποια μπορώ να συνεχίσω μετα την ολοκλήρωση της 12ης εβδομάδας. Έχω θέμα από μικρή με τα άσπρα και δεν αντέχω χωρίς να βάφω ρίζα 1 φορά το μήνα τουλάχιστον.. αφού για το διάστημα αυτό μέχρι να βάλω βαφή, πήρα ένα stick να καμουφλάρω λίγο τη ρίζα στη χωρίστρα έστω! Λέτε να μην επιτρέπεται ούτε αυτό; 

Δεν επιτρέπεται η βαφή γιατί ακουμπάει στη ρίζα. Μπορείς να κάνεις ανταύγειες και ο λόγος είναι ότι δεν ακουμπάνε στο δέρμα του κεφαλιού. Εκτός από βαφή μαλλιών μου απαγόρεψε μανό στα νύχια. Απαγορεύονται οι ωμές σαλάτες έξω για το φόβο του τοξοπλάσματος, μόνο σπίτι και πολύ καλά πλυμένες με νερό και ξύδι. Τα μισομαγειρεμένα κρέατα και αυγά επίσης απαγορεύονται για τη σαλμονέλα, όπως και τα απαστερίωτα τυροκομικά. Τέλος τα μεγάλα ψάρια γιατί περιέχουν ψευδάργυρο και όχι συκώτι. Εννοείται ποτό και τσιγάρο όχι (μέχρι 1 ποτήρι κρασί ή μπύρα την εβδομάδα) και περιορισμός του καφέ σε 1 ελαφρύ την ημέρα και προσοχή σε τσάι και σοκολάτα, που επίσης περιέχουν καφεΐνη. Αυτά για την ώρα. Λογικά σήμερα θα μου πει περισσότερους περιορισμούς, ελπίζω!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zzeezze είπε:

Γεια σας. Εχω ενα πολυ σοβαρο ερωτημα, για ενα περιστατικο μιας φιλης μου..Σε μεγαλο κεντρο εξωσωματικης ειχε καταψυξη 3 βλαστοκυστες 5 ημερων και αποφασιζουν να μεταφερουν την μια. Ολα καλα,μενει εγκυος και πανε για τον υπερυχο οπου φανηκαν 2 σακοι. Μην τα πολυλογω,γεννησε δυο κοριτσακια,τα οποια μοιαζουν σαν αδερφια,εχουν διαφορετικο χρωμα ματιων και πλανατε συνεχως το ερωτημα τι εχει συμβει..εχουν μεχρι και τον φοβο μεσα τους μηπως δεν ειναι δικα τους..για τεστ dna ο αντρας της ουτε να ακουσει..της απανταει,πως οτι και να ναι,ειναι παιδια μας.Απο την κλινικη απο την αρχη ισχυριζονται,οτι εχει αλλες δυο βλαστοκυστες υπολοιπο στην καταψυξη, και οτι μαλλον διαχωριστηκε η βλαστοκυστη..αλλα σε αυτην την περιπτωση,θα επρεπε να ειναι μονοζυγωτικα,που δεν ειναι..σεξ δεν ειχε κανει εκεινο το διαστημα αλλα και να ειχε,πιστευουμε οτι δεν θα επιανε λογω προβληματος στις σαλπιγγες..εξαλλου προσπαθουσε χρονια πολλα. Τους πηρε λοιπον τηλεφωνο στην κλινικη μηπως τους πιασει στο φιλοτιμο και της πουν τι εχει συμβει.την παιρνει ο διευθυντης του εμβρυολογικου μετα σπο δυο ημετες και της λεει τα εξης: οτι βασει βιβλιογραφιας,η βλαστοκυστη μπορει να διαχωριστει στον καθετηρα,απο την πιεση που ασκειτε για να βγει η βλαστοκυστη στην μητρα και οτι στροβιλιζεται η βλαστοκυστη και απο τον στροβιλισμο και την πιεση εγινε ο διαχωρισμος..και χαρη σε αυτο το φαινομενο δημιουργηθηκαν δυο πλακουντες και δυο σακοι, και πως δεν ειναι ομοια τα παιδια,γιατι παρολο που διαχωριστηκε η βλαστοκυστη,αυτα μεγαλωσαν σε διαφορετικο σακο και ανεπτυξαν διαφορετικο γεννετικο υλικο... σημειωτεον δεν μπορουσε να μου μετεφερει ακριβως τις ορολογιες που χρησιμοποιησε ο εμβρυολογος, αλλα το νοημα ειναι οπως το μεταφερω..στεκουν ολα αυτα,ή την δουλευουν προσπαθωντας να καλυψουν καποιο λαθος? Τι πιστευετε για ολα αυτα??

Εάν εγινε η εξωσωματική με απλή IVF μπορει να γινει δηλαδη να γονιμοποιηθουν 2 σπερματοζωάρια σε 1 ωαριο.Πραγμα το οποίο δεν φαινεται μεχρι να γινει ο υπέρηχος.Αν εγινε με icsi συνήθως εκει παίρνουν ενα σπερματοζωάριο για καθε ωαριο.Αν ηταν στον ιδιο σακο και τα μωρακια ειναι ολόιδια τοτε θα εγινε με απλή IVF 

πρίν από 16 λεπτά , happiness79 είπε:

Δεν επιτρέπεται η βαφή γιατί ακουμπάει στη ρίζα. Μπορείς να κάνεις ανταύγειες και ο λόγος είναι ότι δεν ακουμπάνε στο δέρμα του κεφαλιού. Εκτός από βαφή μαλλιών μου απαγόρεψε μανό στα νύχια. Απαγορεύονται οι ωμές σαλάτες έξω για το φόβο του τοξοπλάσματος, μόνο σπίτι και πολύ καλά πλυμένες με νερό και ξύδι. Τα μισομαγειρεμένα κρέατα και αυγά επίσης απαγορεύονται για τη σαλμονέλα, όπως και τα απαστερίωτα τυροκομικά. Τέλος τα μεγάλα ψάρια γιατί περιέχουν ψευδάργυρο και όχι συκώτι. Εννοείται ποτό και τσιγάρο όχι (μέχρι 1 ποτήρι κρασί ή μπύρα την εβδομάδα) και περιορισμός του καφέ σε 1 ελαφρύ την ημέρα και προσοχή σε τσάι και σοκολάτα, που επίσης περιέχουν καφεΐνη. Αυτά για την ώρα. Λογικά σήμερα θα μου πει περισσότερους περιορισμούς, ελπίζω!!! 

Αυγά βρασμένα γιατι δεν επιτρέπεται;; Αφου εχουν Β12 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , happiness79 είπε:

Δεν επιτρέπεται η βαφή γιατί ακουμπάει στη ρίζα. Μπορείς να κάνεις ανταύγειες και ο λόγος είναι ότι δεν ακουμπάνε στο δέρμα του κεφαλιού. Εκτός από βαφή μαλλιών μου απαγόρεψε μανό στα νύχια. Απαγορεύονται οι ωμές σαλάτες έξω για το φόβο του τοξοπλάσματος, μόνο σπίτι και πολύ καλά πλυμένες με νερό και ξύδι. Τα μισομαγειρεμένα κρέατα και αυγά επίσης απαγορεύονται για τη σαλμονέλα, όπως και τα απαστερίωτα τυροκομικά. Τέλος τα μεγάλα ψάρια γιατί περιέχουν ψευδάργυρο και όχι συκώτι. Εννοείται ποτό και τσιγάρο όχι (μέχρι 1 ποτήρι κρασί ή μπύρα την εβδομάδα) και περιορισμός του καφέ σε 1 ελαφρύ την ημέρα και προσοχή σε τσάι και σοκολάτα, που επίσης περιέχουν καφεΐνη. Αυτά για την ώρα. Λογικά σήμερα θα μου πει περισσότερους περιορισμούς, ελπίζω!!! 

Γλυκουλα μου ♥️Σου εύχομαι να σε τινάξει στους περιορισμούς! 
Εμενα και ημιμονιμο μ άφησε να κανω και ηλιοθεραπεία με αντιηλιακό.. μέχρι και διάδρομο να κανω αν αυτή ήταν η άσκηση που συνήθιζα να κανω! Μόνο τα ωμά ψάρια και κρέατα μου είπε να αποφεύγω και τη βαφή! Εγώ από μόνη μου προσέχω περισσότερα γιατί φοβάμαι. 
Αχ, όταν βγαίνει η άσπρη ρίζα καμία ανταύγεια δεν σώζει το χαλι! Η ασπρομαλλουσες θα με καταλάβουν.. Υπέρηχο σε πόση ώρα κανεις;; Περιμενουμε ντε! ♥️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , silvy22 είπε:

Καλα εκανες , σου βρήκε πρόβλημα στην καμπύλη ;

Μου είπε ότι δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Απλά επειδή είναι στα όρια του υψηλού και επειδή έχω οικογενειακό ιστορικό και παραπάνω κιλά να πάρω glucophage και ότι θα με βοηθήσουν αυτά τα χαπια. Εσένα για ποιο λόγο σου τα αύξησε τα glucophage @kateriiina25

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Αυγά βρασμένα γιατι δεν επιτρέπεται;; Αφου εχουν Β12 

Δεν είπα ότι δεν επιτρέπονται τα αυγά γενικά! Απαγορεύονται μόνο αν δεν είναι καλά μαγειρεμένα, όχι μελάτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...