Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Angot είπε:

Κοριτσι καλημέρα, 

Αύριο έχω ραντεβού να ακούσω πάλι καρδούλα, και να δω αν μεγαλωσε το KFC μου. Όπως καταλαβαίνετε κλασικά 1 ημέρα πριν άρχισαν πάλι οι ανασφάλειες ότι δεν θα ακούσω τπτ. 

Μια χαρά μεγαλώνει το KFC σου, θα το δεις!!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την αγωνία, μάλλον δεν μπορούμε να απαλλαγούμε από αυτήν εύκολα... Θα ακούσεις και θα δεις ένα ακόμα μεγαλύτερο μωράκι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , happiness79 είπε:

Μια χαρά μεγαλώνει το KFC σου, θα το δεις!!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την αγωνία, μάλλον δεν μπορούμε να απαλλαγούμε από αυτήν εύκολα... Θα ακούσεις και θα δεις ένα ακόμα μεγαλύτερο μωράκι!!!

Πάντα με πιάνει αυτό το άγχος μια μέρα πριν την εξέταση. Μακαρι να ναι όλα καλά. Χθες είχα και πονακια γενικά μέσα στην ημέρα. Βέβαια είναι και οι μέρες που δεν θα μ ερθει περιοδος οπότε ίσως γι αυτό. Σημερα είμαι καλύτερα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Kate92 είπε:

Αχ μπράβο σας! Πολύ σας χαίρομαι! 

Εγώ δεν έχω νέα κοριτσι μου..ξεκούραση αυτό το μήνα .κλείσαμε ένα τετραήμερο με τον άντρα μου, να χαλαρώσουμε λιγάκι, γιατί από τον επόμενο κύκλο ξεκινάω διέγερση. Σκέφτομαι τι να κάνω Μ τ διέγερση και αν πρέπει να ζητήσω απ' το γιατρό ν μην πάρω μεγάλη δόση, γιατί δε θα ήθελα να "μείνουν" πολλά εμβρυακια. Βέβαια προτρέχω, γιατί εφτασα ηδη στο σημείο που θα έχω πολλά ωαρια και θα γονιμοποιηθούν και θα γίνουν και βλαστοκυστες και θα πετύχω και με την πρώτη προσπαθεια τρομάρα μου... Αλλά η σκέψη να "περισσέψουν" με τρομάζει. Πολλή σκέψη έπεσε όπως καταλαβαίνεις και κάθε απόφαση είναι ρίσκο φυσικά. Έχω και ένα στενό συγγενικό μου πρόσωπο στην εντατική και δεν είναι πολύ καλά..έπεσαν όλα μαζί γενικά! Ουφ τα είπα και ξεθυμανα!

Ωχ μωρέ, σου έχουν πέσει μαζεμένα... Εύχομαι το πρόβλημα υγείας του/της συγγενή σου να βελτιωθεί και να αναρρώσει! Να πάτε την εκδρομούλα σας να χαλαρώσετε! Οσο για τη διέγερση, θα πρότεινα να αφήσεις το γιατρό να κρίνει τη δόση. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τι ανταπόκριση θα έχεις και πίστεψε με, είναι καλύτερα να έχεις πολλά έμβρυα παρά λίγα και να μη σου φτάσουν και να χρειαστεί να ξαναμπεις στην ίδια επίπονη διαδικασία...

11 ώρες πρίν, winspert είπε:

Μπράβο @happiness79!!!! Δεν είναι υπέροχος ο χτύπος της καρδουλας τους;;; Καλη συνέχεια κοριτσάκι μου!!!

Ήταν συγκλονιστικό!!! Όχι μόνο ο ήχος, αλλά και η εικόνα! Ένα μικροσκοπικό πλασματάκι που πάλλονταν ολόκληρο! Είναι όλο μία τεράστια καρδιά!!! Μαγικό!!! Ξαναβρήκα τον εαυτό μου, μου έφυγε το πάγωμα, γελούσα και έκλαιγα μαζί!!! Ενας νέος άνθρωπος γεννιέται! ❤

11 ώρες πρίν, Powerzen είπε:

Τι όμορφα νέα! Να μόνο τέτοια θέλω να διαβάζω ❤️ καλή απόλαυση  :)

Σ' ευχαριστούμε Powerzen!!! Εύχομαι σύντομα να είσαι πάλι με φουσκωμένη κοιλίτσα!!! ❤

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kate92 said:

Αχ μπράβο σας! Πολύ σας χαίρομαι! 

Εγώ δεν έχω νέα κοριτσι μου..ξεκούραση αυτό το μήνα .κλείσαμε ένα τετραήμερο με τον άντρα μου, να χαλαρώσουμε λιγάκι, γιατί από τον επόμενο κύκλο ξεκινάω διέγερση. Σκέφτομαι τι να κάνω Μ τ διέγερση και αν πρέπει να ζητήσω απ' το γιατρό ν μην πάρω μεγάλη δόση, γιατί δε θα ήθελα να "μείνουν" πολλά εμβρυακια. Βέβαια προτρέχω, γιατί εφτασα ηδη στο σημείο που θα έχω πολλά ωαρια και θα γονιμοποιηθούν και θα γίνουν και βλαστοκυστες και θα πετύχω και με την πρώτη προσπαθεια τρομάρα μου... Αλλά η σκέψη να "περισσέψουν" με τρομάζει. Πολλή σκέψη έπεσε όπως καταλαβαίνεις και κάθε απόφαση είναι ρίσκο φυσικά. Έχω και ένα στενό συγγενικό μου πρόσωπο στην εντατική και δεν είναι πολύ καλά..έπεσαν όλα μαζί γενικά! Ουφ τα είπα και ξεθυμανα!

Το ίδιο πράγμα σκεφτόμουν κι εγώ πριν ξεκινήσω. Μη μου μείνουν έμβρυα. Τώρα που είμαι στην 2η προσπάθεια λεω μακάρι να είχα για 2 προσπάθειες ακόμα να είμαι πιο ήρεμη και να μην μπαίνω πάλι σε αυτήν την διαδικασία. Παρόλα αυτά κι εγώ ήπια διέγερση κάνω και για να μην πάρω πολλά φάρμακα και γιατί έχω πολυκυστικές. Καλό ειναι να κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου απλώς μετέφερε του και την ανησυχία σου


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

Καλημερα κοριτσι μ, έκανα εξετασεις 1 μηνα πρίν μεινω έγκυος και ηταν μια χαρά. Απλως έχου την τάση να μεγαλώνουν κατά τη διάρκεια της κυησης. Γι αυτό! Θα ρωτήσω τον γυναικολογο, να μ πει να παω σε κάποιον που τον ξέρει εκείνος! 

Ναι ναι το καλύτερο ει αι αυτό γιατί κ εμένα η ενδοκρινολογος μου είπε σε περίπτωση εγκυμοσύνης ότι πρέπει κάθε μήνα να παρακολουθούμε τις ορμόνες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Vxatz είπε:

Ναι ναι το καλύτερο ει αι αυτό γιατί κ εμένα η ενδοκρινολογος μου είπε σε περίπτωση εγκυμοσύνης ότι πρέπει κάθε μήνα να παρακολουθούμε τις ορμόνες. 

Ακριβώς! Εγώ μόλις πήρα θετική χοριακή πήγα κατευθείαν την επόμενη μέρα για εξετάσεις θυρεοειδούς όπως με είχε συμβουλέψει η ενδοκρινολόγος και πράγματι χρειάστηκε να μου μειώσει τη δόση του Τ4! Μου είπε σε ένα μήνα πάλι, αλλά μια ανησυχία την έχω και λέω μήπως τις επαναλάβω και λίγο νωρίτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες. Θέλω να σας πω σύντομα (οσο γίνεται) την ιστορία μου. Ξεκινήσαμε προσπαθειες το 2016 ήμουν 33 ετών. Η γυναικολογικη μου εικόνα ήταν πολυ καλή αλλά δεν ερχόταν. Μετά από 1 χρόνο διαπιστώθηκε ολιγοσπερμια στον άντρα μου. Μετά το πρωτο σοκ όλοι μας έλεγαν ότι είναι μικρό το προβλημα και οι ηλικίες καλές και με 1-2 εξωσωματικες θα τα καταφέρναμε. Πράγματι, το 2018 ξεκίνησα με μακρυ πρωτοκολλο. Βγάλαμε 27 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 14 και μπήκαν κατάψυξη την πρωτη μέρα. Μετά από δυο τρεις περιόδους έκανα την 1η εμβρυομεταφορα με μια καλή βλαστοκυστη και μια όχι τόσο καλή. Ήρθε η πρωτη εγκυμοσύνη που παλλιδρομησε στην 6 εβδομάδα. Ο καρυοτυπος έδειξε δυο τρισωμιες, τυχαίο γεγονός μας είπαν. Έκανα άλλες δυο εμβρυομεταφορες χωρίς καλά έμβρυα (3ημερων) που δεν είχαν αποτέλεσμα. Πήγα σε άλλο κέντρο μου είπε ο γιατρός ότι έχω πολυ καλή εικόνα και να μη βιαστώ κάναμε πολλες εξετάσεις έδωσε πρωτοκολλο στον άντρα μου και μας είπε να προσπαθησουμε 6 μήνες. Εκείνο το διάστημα έχασα την μητέρα μου μετά από μια τραγική ιστορία και το έβγαλα από το μυαλό μου. 3 μήνες μετά τον θάνατο της μητέρας μου ανακαλύπτω εντελώς τυχαία ότι είμαι έγκυος. Δεν μπορουσαμε να το πιστεψουμε. Όλα πηγαιναν εξαιρετικά. Αυχενικη, αιματολογικές, όλα. Μέχρι που έκανα αμνιοπαρακεντηση και βρέθηκαν δυο μικροελλειμματα. Ήμουν στον 5ο μήνα. Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Το ένα έλλειμμα ήταν κληρονομικό από τον άντρα μου το άλλο de novo. Άρχισε ένας γολγοθας με γενετιστές. Μας είπαν ότι το κληρονομικό δεν έχει καταγραφεί ως κάτι που δίνει βαριές αναπηρίες αλλά ποτε δεν είναι κάτι σίγουρο. Το άλλο είχε καταγραφεί σε 6 περιστατικα στον κόσμο με δύσκολη εικόνα. Πήραμε την απόφαση να διακόψουμε την κυηση. Ήμουν σε  τοκετό 17 ώρες. Φρίκη. Προσπάθησα να μαζέψω τα κομμάτια μου. Είπαμε θα κάνουμε εξωσωματική με προεμφυτευτικο με πρωτοκολλο που θα σχεδιαστεί για εμάς. Φτάνουμε στο σήμερα. Έκανα το βραχυ πρωτοκολλο με 10 έμβρυα. Σημειωτέον, για πρωτη φορα το σπέρμα ήταν εντελώς φυσιολογικό. Είπαμε δεν μπορεί αυτή θα είναι η τυχερή μας. Όμως, προχωρησε σε βλαστοκύστη μόνο ένα.. Πολυ καλή βλαστοκύστη αλλά οι γιατροί απογοητευμένοι. Περίμεναν πανω από 5. Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον είναι η ποιοτητα των ωαριων και αυτό δεν αντιμετωπίζεται. Αντε να κάνω άλλη μια προσπάθεια αλλά αν ξανασυμβεί δεν έχει νόημα να προσπαθω με τα δικά μου. Είμαι σε άθλια κατάσταση από χθες. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλο αυτό το σκαμπανεύασμα τυχαίνει σε μένα και όσο περνάει ο καιρός τα νέα γίνονται όλο και χειρότερα. Πείτε μου αν έχετε αντίστοιχες εμπειρίες. Γενικά η παραμικρή γνώμη σε αυτή τη φάση θα βοηθήσει. Μόνο μη μου πείτε ότι κι ένα αρκεί. Βλέπετε ότι οι πιθανότητες δεν είναι μαζί μας από την αρχή. Σας ευχαριστω

  • Λυπημένη/-ος 17
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , happiness79 είπε:

Ωχ μωρέ, σου έχουν πέσει μαζεμένα... Εύχομαι το πρόβλημα υγείας του/της συγγενή σου να βελτιωθεί και να αναρρώσει! Να πάτε την εκδρομούλα σας να χαλαρώσετε! Οσο για τη διέγερση, θα πρότεινα να αφήσεις το γιατρό να κρίνει τη δόση. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τι ανταπόκριση θα έχεις και πίστεψε με, είναι καλύτερα να έχεις πολλά έμβρυα παρά λίγα και να μη σου φτάσουν και να χρειαστεί να ξαναμπεις στην ίδια επίπονη διαδικασία...

Ήταν συγκλονιστικό!!! Όχι μόνο ο ήχος, αλλά και η εικόνα! Ένα μικροσκοπικό πλασματάκι που πάλλονταν ολόκληρο! Είναι όλο μία τεράστια καρδιά!!! Μαγικό!!! Ξαναβρήκα τον εαυτό μου, μου έφυγε το πάγωμα, γελούσα και έκλαιγα μαζί!!! Ενας νέος άνθρωπος γεννιέται! ❤

Σ' ευχαριστούμε Powerzen!!! Εύχομαι σύντομα να είσαι πάλι με φουσκωμένη κοιλίτσα!!! ❤

Δε νομίζω να αναρρώσει..πρέπει να προετοιμαστώ μάλλον....

Τι όμορφα που τα περιγράφεις! Μακάρι να το ζήσουμε όλες μια μέρα! Εγώ κλαίω και μόνο που διαβάζω την περιγραφή σου!!

πρίν από 13 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Το ίδιο πράγμα σκεφτόμουν κι εγώ πριν ξεκινήσω. Μη μου μείνουν έμβρυα. Τώρα που είμαι στην 2η προσπάθεια λεω μακάρι να είχα για 2 προσπάθειες ακόμα να είμαι πιο ήρεμη και να μην μπαίνω πάλι σε αυτήν την διαδικασία. Παρόλα αυτά κι εγώ ήπια διέγερση κάνω και για να μην πάρω πολλά φάρμακα και γιατί έχω πολυκυστικές. Καλό ειναι να κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου απλώς μετέφερε του και την ανησυχία σου

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου!! Τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ! Δεν έχω πολυκυστικες, αλλά ο γυναικολόγος Μ είπε ότι φαίνονται πάντα να υπαρχουν πολλές καταβολές. Με πολύ μικρή δόση για σπερματεγχυση τον προηγούμενο μήνα είχα οιστραδιόλη 1050, τη μέρα της ovitrelle. Και ο γυναικολόγος χαρακτηριστικά ανέφερε πως αν κάναμε κανονική διέγερση η μία ωοθήκη θα έδινε καμιά 20αρια ωάρια. Και έπαθα εγκεφαλικό! Φοβάμαι και για υπερδιεγερση, με τοσα που διαβάζω από εσάς! Προβληματίζομαι πολύ και φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , happiness79 είπε:

Ακριβώς! Εγώ μόλις πήρα θετική χοριακή πήγα κατευθείαν την επόμενη μέρα για εξετάσεις θυρεοειδούς όπως με είχε συμβουλέψει η ενδοκρινολόγος και πράγματι χρειάστηκε να μου μειώσει τη δόση του Τ4! Μου είπε σε ένα μήνα πάλι, αλλά μια ανησυχία την έχω και λέω μήπως τις επαναλάβω και λίγο νωρίτερα...

Εκανα προχθές και οι τιμές μου ήταν εντάξει οπότε μέχρι τον άλλο μήνα έχω. Εκτός αν μ πουν να κανω υπέρηχο θυρεοειδους! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 46 λεπτά , Angot είπε:

Κοριτσι καλημέρα, 

Αύριο έχω ραντεβού να ακούσω πάλι καρδούλα, και να δω αν μεγαλωσε το KFC μου. Όπως καταλαβαίνετε κλασικά 1 ημέρα πριν άρχισαν πάλι οι ανασφάλειες ότι δεν θα ακούσω τπτ. 

καλημέρα Angot,

αυτό το άγχος δεν παλεύεται, το ξέρω πολύ καλά.. Όμως μπαίνεις στη δέκατη εβδομάδα, το να πάθει κάτι τώρα το έμβρυο είναι δύσκολο συγκριτικά με τις προηγούμενες εβδομάδες που τα κατάφερε. Πιστεύω ότι θα φτάσεις μέχρι το τέλος την εγκυμοσύνη επειδή: α) είσαι νέα, β) είσαι στη 10η εβδομάδα κ γ) μέχρι τώρα πήγε καλά.

Ευτυχώς που έχεις τη δουλειά σου κ ξεχνιέσαι, η μέρα θα περάσει γρήγορα. Περιμένουμε να μας πεις :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, kateriiina25 said:

Πως γίνεται με 24χιλ ωοθυλάκιο και να μην είσαι σε φάση ωορρηξίας? Πόσο να φτάσει δηλαδή? Πότε θα κάνετε ωοληψία? Η οβιτρελ πάντως δεν είναι ότι ωριμάζει τα ωοθυλάκια που δεν ωριμάζουν από μόνα τους, απλώς βοηθάει να σπάσουν σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.   

Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση απλα τρεχω με κατι αγκαροδουλειες! Δεν θα κανω ωοληψια, ετ θα κανω σε φυσικο κυκλο! Τι να πω δεν ξερω εμενα ποσο φτανουν πρωτη φορα το παρακολουθησαμε ετσι τον κυκλο μου..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Καντι είπε:

:wub:

Ετσι ακριβως θα γίνουν τα πράγματα να εισαι σιγουρη!!!

Το πήρα πολυ χαλαρά καμια σχέση με τις αποτυχιες προ παιδιού. Το μονο που λυπάμαι ειναι τα χρηματα που δώσαμε, που θα μπορουσα να τα κανω κατι με τον μικρο μου

 ξετρελάθηκες με το ντούκου ντούκου?

Έπρεπε ούτως ή άλλως να τα παρακεντησει γιατι με έπεισε να παρω φαρμακα στον επόμενο κύκλο.

Ναι χτες εφ οσον απαντάω μια μερα μετα!

Μπα αρκετές κοπέλες που δεν έβρισκαν στην πρώτη φαση του κυκλου , έβρισκαν στη δεύτερη. Βεβαια εγω στην πρώτη δεν ξερω τι εγινε , δεν τσέκαρα ουτε ορμόνες ουτε υπέρηχο.

Όχι δεν εχω κανει καμια μαζι του , αλλα μην τον φοβάσαι εδώ γέννησα με καισαρική και δεν κατάλαβα τιποτα. Μια χαρα θα σε μπουσταρει με φαρμακα!

Οταν αδιαθετησω θα ξεκινήσω διέγερση.

Οπωσδήποτε! Το 102 νηστική δεν ειναι καλο για εμφυτευση και μετέπειτα εγκυμοσυνη.

Εντυπωσιακό!!! Νομιζω οτι το dna πρεπει να το κανουν. Θα προτεινα να κανουν ενα ραντεβού με την Κοντογιαννη να τους εξηγήσει τον μηχανισμό.

Αχ εγω απο πολυ μικρή και με έβαλαν σε αγωγή τ4, ειχα πάει σε 3 ενδοκρινολόγους τότε και όλοι ηταν σύμφωνοι, ενώ διαβαζα οτι στους οζους δεν δίνουν χάπι. Παρόλα αυτα τους συγκρατεί.

1. Και 10 το βράδυ να του στείλεις θα σου απαντήσει.

2. Μπορείς να εισαι εκεί και πριν τις 7, οποτε σε 10 λεπτά θα εχεις τελειώσει. Αν φτάσεις 7:30 θα κανεις κανα μισάωρο. Φαντάσου εγω ανοίγω 7:45 το σχολειο και δεν εχω καθυστερήσει ποτε.

3. Ύστεροσκοπηση ζητάει πριν την ετ.

4. Όχι ρε τι να πληρώσεις ; Απλα αν εχεις κανει ωοληψια και υπάρχει έμβρυο στην κατάψυξη και περασει κανας χρόνος που δεν εχεις κανει τιποτα πληρώνεις 120 ευρώ τον χρόνο νομιζω, μου ειχε πει μια φιλη πριν 3 χρόνια τουλαχιστον. Που δεν εχει αποφασίσει να πάει για δεύτερο μωρο, ενώ εχει κατεψυγμενα έμβρυα.

Αυτό με στενοχωρει κ εμένα κ τον σύζυγο . Πετάμε τόσα λεφτά ενώ θα μπορούσαμε να τα διαθέτουμε στο παιδί.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , agg83 είπε:

Καλημέρα σε όλες. Θέλω να σας πω σύντομα (οσο γίνεται) την ιστορία μου. Ξεκινήσαμε προσπαθειες το 2016 ήμουν 33 ετών. Η γυναικολογικη μου εικόνα ήταν πολυ καλή αλλά δεν ερχόταν. Μετά από 1 χρόνο διαπιστώθηκε ολιγοσπερμια στον άντρα μου. Μετά το πρωτο σοκ όλοι μας έλεγαν ότι είναι μικρό το προβλημα και οι ηλικίες καλές και με 1-2 εξωσωματικες θα τα καταφέρναμε. Πράγματι, το 2018 ξεκίνησα με μακρυ πρωτοκολλο. Βγάλαμε 27 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 14 και μπήκαν κατάψυξη την πρωτη μέρα. Μετά από δυο τρεις περιόδους έκανα την 1η εμβρυομεταφορα με μια καλή βλαστοκυστη και μια όχι τόσο καλή. Ήρθε η πρωτη εγκυμοσύνη που παλλιδρομησε στην 6 εβδομάδα. Ο καρυοτυπος έδειξε δυο τρισωμιες, τυχαίο γεγονός μας είπαν. Έκανα άλλες δυο εμβρυομεταφορες χωρίς καλά έμβρυα (3ημερων) που δεν είχαν αποτέλεσμα. Πήγα σε άλλο κέντρο μου είπε ο γιατρός ότι έχω πολυ καλή εικόνα και να μη βιαστώ κάναμε πολλες εξετάσεις έδωσε πρωτοκολλο στον άντρα μου και μας είπε να προσπαθησουμε 6 μήνες. Εκείνο το διάστημα έχασα την μητέρα μου μετά από μια τραγική ιστορία και το έβγαλα από το μυαλό μου. 3 μήνες μετά τον θάνατο της μητέρας μου ανακαλύπτω εντελώς τυχαία ότι είμαι έγκυος. Δεν μπορουσαμε να το πιστεψουμε. Όλα πηγαιναν εξαιρετικά. Αυχενικη, αιματολογικές, όλα. Μέχρι που έκανα αμνιοπαρακεντηση και βρέθηκαν δυο μικροελλειμματα. Ήμουν στον 5ο μήνα. Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Το ένα έλλειμμα ήταν κληρονομικό από τον άντρα μου το άλλο de novo. Άρχισε ένας γολγοθας με γενετιστές. Μας είπαν ότι το κληρονομικό δεν έχει καταγραφεί ως κάτι που δίνει βαριές αναπηρίες αλλά ποτε δεν είναι κάτι σίγουρο. Το άλλο είχε καταγραφεί σε 6 περιστατικα στον κόσμο με δύσκολη εικόνα. Πήραμε την απόφαση να διακόψουμε την κυηση. Ήμουν σε  τοκετό 17 ώρες. Φρίκη. Προσπάθησα να μαζέψω τα κομμάτια μου. Είπαμε θα κάνουμε εξωσωματική με προεμφυτευτικο με πρωτοκολλο που θα σχεδιαστεί για εμάς. Φτάνουμε στο σήμερα. Έκανα το βραχυ πρωτοκολλο με 10 έμβρυα. Σημειωτέον, για πρωτη φορα το σπέρμα ήταν εντελώς φυσιολογικό. Είπαμε δεν μπορεί αυτή θα είναι η τυχερή μας. Όμως, προχωρησε σε βλαστοκύστη μόνο ένα.. Πολυ καλή βλαστοκύστη αλλά οι γιατροί απογοητευμένοι. Περίμεναν πανω από 5. Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον είναι η ποιοτητα των ωαριων και αυτό δεν αντιμετωπίζεται. Αντε να κάνω άλλη μια προσπάθεια αλλά αν ξανασυμβεί δεν έχει νόημα να προσπαθω με τα δικά μου. Είμαι σε άθλια κατάσταση από χθες. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλο αυτό το σκαμπανεύασμα τυχαίνει σε μένα και όσο περνάει ο καιρός τα νέα γίνονται όλο και χειρότερα. Πείτε μου αν έχετε αντίστοιχες εμπειρίες. Γενικά η παραμικρή γνώμη σε αυτή τη φάση θα βοηθήσει. Μόνο μη μου πείτε ότι κι ένα αρκεί. Βλέπετε ότι οι πιθανότητες δεν είναι μαζί μας από την αρχή. Σας ευχαριστω

Κορίτσι μου... Πόσα έχεις περάσει... Είσαι μία Ηρωίδα! Σε θαυμάζω. Πώς σκέφτεστε να προχωρήσετε με αυτό το ένα εμβρυάκι σας? Θα κάνετε προγεννητικό? Σκέφτομαι ότι εφόσον υπάρχει θα είναι καλό να το ελέγξετε. Και γιατί να μην αρκεί αυτό το ένα? Αν είναι υγιές αρκεί και με το παραπάνω! Εκτός κι αν σκέφτεστε να κάνετε κι άλλη διέγερση για να ελέγξετε παραπάνω έμβρυα όλα μαζί. Ήσασταν ως τώρα άτυχοι, όμως αφού το σπέρμα είναι τώρα καλό, έχετε τις πιθανότητες με το μέρος σας! Η ηλικία σου είναι καλή! Εύχομαι αυτή τη φορά να έχετε την τύχη με το μέρος σας! Σας αξίζει η χαρά!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , agg83 είπε:

Καλημέρα σε όλες. Θέλω να σας πω σύντομα (οσο γίνεται) την ιστορία μου. Ξεκινήσαμε προσπαθειες το 2016 ήμουν 33 ετών. Η γυναικολογικη μου εικόνα ήταν πολυ καλή αλλά δεν ερχόταν. Μετά από 1 χρόνο διαπιστώθηκε ολιγοσπερμια στον άντρα μου. Μετά το πρωτο σοκ όλοι μας έλεγαν ότι είναι μικρό το προβλημα και οι ηλικίες καλές και με 1-2 εξωσωματικες θα τα καταφέρναμε. Πράγματι, το 2018 ξεκίνησα με μακρυ πρωτοκολλο. Βγάλαμε 27 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 14 και μπήκαν κατάψυξη την πρωτη μέρα. Μετά από δυο τρεις περιόδους έκανα την 1η εμβρυομεταφορα με μια καλή βλαστοκυστη και μια όχι τόσο καλή. Ήρθε η πρωτη εγκυμοσύνη που παλλιδρομησε στην 6 εβδομάδα. Ο καρυοτυπος έδειξε δυο τρισωμιες, τυχαίο γεγονός μας είπαν. Έκανα άλλες δυο εμβρυομεταφορες χωρίς καλά έμβρυα (3ημερων) που δεν είχαν αποτέλεσμα. Πήγα σε άλλο κέντρο μου είπε ο γιατρός ότι έχω πολυ καλή εικόνα και να μη βιαστώ κάναμε πολλες εξετάσεις έδωσε πρωτοκολλο στον άντρα μου και μας είπε να προσπαθησουμε 6 μήνες. Εκείνο το διάστημα έχασα την μητέρα μου μετά από μια τραγική ιστορία και το έβγαλα από το μυαλό μου. 3 μήνες μετά τον θάνατο της μητέρας μου ανακαλύπτω εντελώς τυχαία ότι είμαι έγκυος. Δεν μπορουσαμε να το πιστεψουμε. Όλα πηγαιναν εξαιρετικά. Αυχενικη, αιματολογικές, όλα. Μέχρι που έκανα αμνιοπαρακεντηση και βρέθηκαν δυο μικροελλειμματα. Ήμουν στον 5ο μήνα. Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Το ένα έλλειμμα ήταν κληρονομικό από τον άντρα μου το άλλο de novo. Άρχισε ένας γολγοθας με γενετιστές. Μας είπαν ότι το κληρονομικό δεν έχει καταγραφεί ως κάτι που δίνει βαριές αναπηρίες αλλά ποτε δεν είναι κάτι σίγουρο. Το άλλο είχε καταγραφεί σε 6 περιστατικα στον κόσμο με δύσκολη εικόνα. Πήραμε την απόφαση να διακόψουμε την κυηση. Ήμουν σε  τοκετό 17 ώρες. Φρίκη. Προσπάθησα να μαζέψω τα κομμάτια μου. Είπαμε θα κάνουμε εξωσωματική με προεμφυτευτικο με πρωτοκολλο που θα σχεδιαστεί για εμάς. Φτάνουμε στο σήμερα. Έκανα το βραχυ πρωτοκολλο με 10 έμβρυα. Σημειωτέον, για πρωτη φορα το σπέρμα ήταν εντελώς φυσιολογικό. Είπαμε δεν μπορεί αυτή θα είναι η τυχερή μας. Όμως, προχωρησε σε βλαστοκύστη μόνο ένα.. Πολυ καλή βλαστοκύστη αλλά οι γιατροί απογοητευμένοι. Περίμεναν πανω από 5. Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον είναι η ποιοτητα των ωαριων και αυτό δεν αντιμετωπίζεται. Αντε να κάνω άλλη μια προσπάθεια αλλά αν ξανασυμβεί δεν έχει νόημα να προσπαθω με τα δικά μου. Είμαι σε άθλια κατάσταση από χθες. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλο αυτό το σκαμπανεύασμα τυχαίνει σε μένα και όσο περνάει ο καιρός τα νέα γίνονται όλο και χειρότερα. Πείτε μου αν έχετε αντίστοιχες εμπειρίες. Γενικά η παραμικρή γνώμη σε αυτή τη φάση θα βοηθήσει. Μόνο μη μου πείτε ότι κι ένα αρκεί. Βλέπετε ότι οι πιθανότητες δεν είναι μαζί μας από την αρχή. Σας ευχαριστω

Κορίτσι μου καλημέρα πραγματικά έχεις περάσει πολλά κ δύσκολα κ δεν είναι εύκολα να τα διαχειριστείς...εγώ εδώ κ 2 μήνες περνώ κάτι βιταμίνες ...η γιατρός μου μου της έδωσε κ γράφει ότι κάνει τα ωάρια πιο ποιοτικά γιατι κ εγώ έβγαλα 6 αλλά 3 ήταν τα πολυ καλά...κ τη ρώτησα αν θα μπορώ να πάρω κάτι έτσι ώστε να φτάνει η ποιότητα του κ εάν χρειαστεί να κάνουμε κ άλλη φορά να πάρουμε περισσότερα καλά...μου έδωσε δύο βιταμίνες οι οποίες είναι πολύ ακριβές κ οι δύο μαζί 160€...θέλω να πω αν ρωτήσεις τον γιατρό για καμιά βιταμίνη μήπως βοηθήσει με την ποιότητα ωαρίων...μάλιστα η δικές μου λένε μέσα ότι κάνουν ακριβώς αυτό...φτιάχνουν την ποιότητα των ωαρίων...μου φέρνουν αρκετή υπνηλία βέβαια αλλά τι να κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...