Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα. Ξερω οτι περασαν μερες που εχω να φανω. Περαν απο 2-3 σχολια που ειχα κανει σε αλλο θεμα, δεν ειμαι ενεργη αυτες τις μερες. Δεν σας εχω παρακολουθησει 100% ούτε ενιωθα καλα για να γραψω. Εδω και 3 μερες ειχα ροζ και καφε στο σκουπισμα. Η γιατρος μου ειχε πει πως ισως συμβει λογω του οτι ειχα εναν δευτερο, αδειο ομως σακο, ο οποιος φαινοταν οτι θα αποβληθει. Εγω ομως ειχα μουδιασει ολοκληρη. Μου ειχε πει.. ξεκουραση, για σιγουρια. Σήμερα πηγα για υπερηχο. Το 'μωρο' ευτυχως ειναι μια χαρα. Ακουσαμε πιο εντονα καρδια σημερα.. κι εχει μεγαλωσει κι αλλο.. και αυτο και ο σακος.❤Ευτυχως αποκολληση δεν υπαρχει. Ο δευτερος σακος ομως δεν εχει φυγει. Δεν ειναι καν αδειος. Εχει και λεκιθικο κ εμβρυο. Χωρις παλμο αλλα κ αρκετα πισω στην αναπτυξη. Ειναι κ χαμηλα στην μητρα, οπότε παλι περιμενουμε να αποβληθει. Η γιατρος είπε οτι δυο σεναρια υπαρχουν. Ή θα απορροφηθεί απο τον οργανισμό ή θα αποβληθεί. Φοβηθηκα να ρωτησω αν θα χρειαστει ισως να επεμβουμε για να το αφαιρεσουμε. Αν ξερει καποια κοπελα τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις.. ας μου στειλει. Μου ειπε επισης οτι επειδη ειναι πιο χαμηλα το δευτερο εμβρυο.. δεν εχει μεγαλο κινδυνο το 'υγιες'. Χαρηκα που ηταν καλα.. Κριμα για το δευτερο.. Φοβος μην παρασυρθει το υγιες.. Αγχος για το παρακατω.. κτλ. Ειμαι αισιοδοξη.. για καποιο λόγο πιστευω στο μωρακι αυτο.. αλλα λιιιγο συγκρατημενα. Θελω να με συγχωρεσετε που δεν σας εχω διαβασει.. Θα το κανω σιγα σιγα.. γτ μαζευτηκαν πολλες σελιδες..! Ελπιζω να ειστε ολες καλα..❤. Αυτα τα νεα μου..❤

  • Μου αρέσει 13
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

26 minutes ago, Kallo said:

Μου είπε ότι δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Απλά επειδή είναι στα όρια του υψηλού και επειδή έχω οικογενειακό ιστορικό και παραπάνω κιλά να πάρω glucophage και ότι θα με βοηθήσουν αυτά τα χαπια. Εσένα για ποιο λόγο σου τα αύξησε τα glucophage @kateriiina25

Εγώ έχω παθολογική καμπύλη με υπογλυκαιμίες στην 2η ώρα και επίσης έχω ΣΠΩ γι αυτό και παίρνω αυτή την δοσολογία. Λένε ότι βοηθάνε πολύ και στην ποιότητα ωαρίων. Για να δούμε... πρώτη φορά θα κάνω ωοληψία μετά την λήψη του glucophage 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, eleonora85 είπε:

Πατε με τις καλυτερες προυποθεσεις!! Μη φοβασαι καθολου!
Γιατι κανετε εξωσωματικη, αν επιτρεπεται; 
Ευχομαι μια μεγαλη χοριακη τη Δευτερα :wink:

Καλησπέρα κορίτσι Μ ευχαριστώ πολύ δυστηχως δν έχουμε μάθει ακόμη τον λόγο ότι έχουμε κάνει βγενει φυσιολογικό έχουμε 1.5 χρόνο κ δν αντέχουμε όλο αυτό το ψυχολογικό κ είπαμε να πάμε κατευθείαν σε εξωσωματική γονιμοποίηση 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Εγώ έχω παθολογική καμπύλη με υπογλυκαιμίες στην 2η ώρα και επίσης έχω ΣΠΩ γι αυτό και παίρνω αυτή την δοσολογία. Λένε ότι βοηθάνε πολύ και στην ποιότητα ωαρίων. Για να δούμε... πρώτη φορά θα κάνω ωοληψία μετά την λήψη του glucophage 

Ευχομαι να πάει καλά και στις δύο μας. Καλό αυτό ότι βοηθάει την ποιότητα των ωαρίων 

πρίν από 16 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσια, υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει ωζους στο θυρεοειδή αλλά όχι θυρεοειδή; 

 

Η μητέρα μου το έχει αυτό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Kallo είπε:

Ευχομαι να πάει καλά και στις δύο μας. Καλό αυτό ότι βοηθάει την ποιότητα των ωαρίων 

Η μητέρα μου το έχει αυτό 

Το έχω και γω,  είχε πει κάποια στιγμή η ενδοκρινολόγος ότι αν μεινω εγκυος θα χρειαστεί θεραπεία γτ οι ωζοι έχουν την τάση να μεγαλώνουν στην εγκυμοσυνη. Έκανα κάποιες εξετάσεις που μ εδωσε γυναικολόγος, ηταν ολα στα φυσιολογικά όρια και μ ειπε κ ο ίδιος ότι είναι καλές. Φαντάζομαι όμως πως αν χρειάζομαι θεραπεία θα πρέπει να το αποφασίσει η Ενδοκρινολόγος. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν θέλω να ξεκινήσω κάποια θεραπεία εν μέσω εγκυμοσυνης, λεω να το αφησω ως έχει.η έστω να μιλήσω με τον γυναικολογο να μου πει κάποιον ενδοκρινολόγο που έχει εκείνος επικοινωνία ώστε να νιώθω ασφάλεια με το τι θα μ προτείνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Μπισκοτακι27 said:

Εάν εγινε η εξωσωματική με απλή IVF μπορει να γινει δηλαδη να γονιμοποιηθουν 2 σπερματοζωάρια σε 1 ωαριο.Πραγμα το οποίο δεν φαινεται μεχρι να γινει ο υπέρηχος.Αν εγινε με icsi συνήθως εκει παίρνουν ενα σπερματοζωάριο για καθε ωαριο.Αν ηταν στον ιδιο σακο και τα μωρακια ειναι ολόιδια τοτε θα εγινε με απλή IVF 

Αυγά βρασμένα γιατι δεν επιτρέπεται;; Αφου εχουν Β12 

Είναι εξαιρετικά σπάνιο δύο σπερματοζωάρια να γονιμοποιήσουν το ίδιο ωάριο και συνήθως μετά το έμβρυο πεθαίνει. Οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο είναι απειροελάχιστες. Επίσης, αν κατάλαβα καλά, η κοπέλα είπε ότι τα κοριτσάκια δεν είναι πανομοιότυπα 

17 minutes ago, Makelen said:

Κοριτσια καλησπερα. Ξερω οτι περασαν μερες που εχω να φανω. Περαν απο 2-3 σχολια που ειχα κανει σε αλλο θεμα, δεν ειμαι ενεργη αυτες τις μερες. Δεν σας εχω παρακολουθησει 100% ούτε ενιωθα καλα για να γραψω. Εδω και 3 μερες ειχα ροζ και καφε στο σκουπισμα. Η γιατρος μου ειχε πει πως ισως συμβει λογω του οτι ειχα εναν δευτερο, αδειο ομως σακο, ο οποιος φαινοταν οτι θα αποβληθει. Εγω ομως ειχα μουδιασει ολοκληρη. Μου ειχε πει.. ξεκουραση, για σιγουρια. Σήμερα πηγα για υπερηχο. Το 'μωρο' ευτυχως ειναι μια χαρα. Ακουσαμε πιο εντονα καρδια σημερα.. κι εχει μεγαλωσει κι αλλο.. και αυτο και ο σακος.❤Ευτυχως αποκολληση δεν υπαρχει. Ο δευτερος σακος ομως δεν εχει φυγει. Δεν ειναι καν αδειος. Εχει και λεκιθικο κ εμβρυο. Χωρις παλμο αλλα κ αρκετα πισω στην αναπτυξη. Ειναι κ χαμηλα στην μητρα, οπότε παλι περιμενουμε να αποβληθει. Η γιατρος είπε οτι δυο σεναρια υπαρχουν. Ή θα απορροφηθεί απο τον οργανισμό ή θα αποβληθεί. Φοβηθηκα να ρωτησω αν θα χρειαστει ισως να επεμβουμε για να το αφαιρεσουμε. Αν ξερει καποια κοπελα τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις.. ας μου στειλει. Μου ειπε επισης οτι επειδη ειναι πιο χαμηλα το δευτερο εμβρυο.. δεν εχει μεγαλο κινδυνο το 'υγιες'. Χαρηκα που ηταν καλα.. Κριμα για το δευτερο.. Φοβος μην παρασυρθει το υγιες.. Αγχος για το παρακατω.. κτλ. Ειμαι αισιοδοξη.. για καποιο λόγο πιστευω στο μωρακι αυτο.. αλλα λιιιγο συγκρατημενα. Θελω να με συγχωρεσετε που δεν σας εχω διαβασει.. Θα το κανω σιγα σιγα.. γτ μαζευτηκαν πολλες σελιδες..! Ελπιζω να ειστε ολες καλα..❤. Αυτα τα νεα μου..❤

Αν η γιατρός σου ήταν καθησυχαστική, τότε κι εσύ μην ανησυχείς κορίτσι μου. Όλα καλά θα πάνε με το μωράκι σου. Σου είπε αν υπάρχει περίπτωση να δώσει εγκυμοσύνη και το άλλο ή είναι εντελώς απίθανο? 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Makelen είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Ξερω οτι περασαν μερες που εχω να φανω. Περαν απο 2-3 σχολια που ειχα κανει σε αλλο θεμα, δεν ειμαι ενεργη αυτες τις μερες. Δεν σας εχω παρακολουθησει 100% ούτε ενιωθα καλα για να γραψω. Εδω και 3 μερες ειχα ροζ και καφε στο σκουπισμα. Η γιατρος μου ειχε πει πως ισως συμβει λογω του οτι ειχα εναν δευτερο, αδειο ομως σακο, ο οποιος φαινοταν οτι θα αποβληθει. Εγω ομως ειχα μουδιασει ολοκληρη. Μου ειχε πει.. ξεκουραση, για σιγουρια. Σήμερα πηγα για υπερηχο. Το 'μωρο' ευτυχως ειναι μια χαρα. Ακουσαμε πιο εντονα καρδια σημερα.. κι εχει μεγαλωσει κι αλλο.. και αυτο και ο σακος.❤Ευτυχως αποκολληση δεν υπαρχει. Ο δευτερος σακος ομως δεν εχει φυγει. Δεν ειναι καν αδειος. Εχει και λεκιθικο κ εμβρυο. Χωρις παλμο αλλα κ αρκετα πισω στην αναπτυξη. Ειναι κ χαμηλα στην μητρα, οπότε παλι περιμενουμε να αποβληθει. Η γιατρος είπε οτι δυο σεναρια υπαρχουν. Ή θα απορροφηθεί απο τον οργανισμό ή θα αποβληθεί. Φοβηθηκα να ρωτησω αν θα χρειαστει ισως να επεμβουμε για να το αφαιρεσουμε. Αν ξερει καποια κοπελα τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις.. ας μου στειλει. Μου ειπε επισης οτι επειδη ειναι πιο χαμηλα το δευτερο εμβρυο.. δεν εχει μεγαλο κινδυνο το 'υγιες'. Χαρηκα που ηταν καλα.. Κριμα για το δευτερο.. Φοβος μην παρασυρθει το υγιες.. Αγχος για το παρακατω.. κτλ. Ειμαι αισιοδοξη.. για καποιο λόγο πιστευω στο μωρακι αυτο.. αλλα λιιιγο συγκρατημενα. Θελω να με συγχωρεσετε που δεν σας εχω διαβασει.. Θα το κανω σιγα σιγα.. γτ μαζευτηκαν πολλες σελιδες..! Ελπιζω να ειστε ολες καλα..❤. Αυτα τα νεα μου..❤

Κοπελα μ, ακριβώς το ίδιο είχε η μαμα μ σε μένα. Ο 2ος σάκος απορροφηθηκε από τον οργανισμό. 

Αρχικά αιματακι, μετα διαπίστωση ότι το 2ο μωράκι δεν τα κατάφερε και μετα απορροφηθηκε από τον οργανισμό, ηταν και σε πρώιμο στάδιο όπως εσύ . Εγω που ήμουν σε αλλο σακο δεν επηρεάστηκα καθόλου! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Angot είπε:

Το έχω και γω,  είχε πει κάποια στιγμή η ενδοκρινολόγος ότι αν μεινω εγκυος θα χρειαστεί θεραπεία γτ οι ωζοι έχουν την τάση να μεγαλώνουν στην εγκυμοσυνη. Έκανα κάποιες εξετάσεις που μ εδωσε γυναικολόγος, ηταν ολα στα φυσιολογικά όρια και μ ειπε κ ο ίδιος ότι είναι καλές. Φαντάζομαι όμως πως αν χρειάζομαι θεραπεία θα πρέπει να το αποφασίσει η Ενδοκρινολόγος. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν θέλω να ξεκινήσω κάποια θεραπεία εν μέσω εγκυμοσυνης, λεω να το αφησω ως έχει.η έστω να μιλήσω με τον γυναικολογο να μου πει κάποιον ενδοκρινολόγο που έχει εκείνος επικοινωνία ώστε να νιώθω ασφάλεια με το τι θα μ προτείνει. 

Το καλύτερο θα ήταν να πας σε έναν ενδοκρινολόγο γιατί πρέπει να τους παρακολουθείς τους οζους και ειδικά στην εγκυμοσύνη όπως είπες. Ναι εννοείται να πας σε γιατρό που θα νοιώθεις εμπιστοσύνη. Είναι πολύ σημαντικό αυτό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Kallo είπε:

Το καλύτερο θα ήταν να πας σε έναν ενδοκρινολόγο γιατί πρέπει να τους παρακολουθείς τους οζους και ειδικά στην εγκυμοσύνη όπως είπες. Ναι εννοείται να πας σε γιατρό που θα νοιώθεις εμπιστοσύνη. Είναι πολύ σημαντικό αυτό 

Έχω εμπιστοσύνη μόνο στον γυναικολογο μου. Αυτό είναι το θέμα. Πρέπει να μιλήσω μαζί του να με στείλει σε κάποιον που έχει εχει εκεινος πάρε δώσε για να εχουν επικοινωνία.  Άρα πιστεύεις ότι δεν θα έπρεπε να τους αφήσω στη μοίρα τους Ε; 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μια ερώτηση…εσεις που δεν αντέξατε μεχρι την 9η μερα μετα την εμβρυομεταφορα με βλαστοκυστες για την Β χοριακη.Στις ποσες μερες μετα την ετ κανατε τεστ εγκυμοσύνης σπιτι ;:razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσια μια ερώτηση…εσεις που δεν αντέξατε μεχρι την 9η μερα μετα την εμβρυομεταφορα με βλαστοκυστες για την Β χοριακη.Στις ποσες μερες μετα την ετ κανατε τεστ εγκυμοσύνης σπιτι ;:razz:

Την 4 από την έμβρυομεταφορα και βγήκε θετικό predictor early-

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ellidr είπε:

Την 4 από την έμβρυομεταφορα και βγήκε θετικό predictor early-

Αχ μην μ λες τετοια κ σημερα ειναι η 4η:rolleyes: θα αρχισω να σκεφτομαι οτι πρεπει να κανω τεστ αχαχαχαχαχά

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Makelen said:

Κοριτσια καλησπερα. Ξερω οτι περασαν μερες που εχω να φανω. Περαν απο 2-3 σχολια που ειχα κανει σε αλλο θεμα, δεν ειμαι ενεργη αυτες τις μερες. Δεν σας εχω παρακολουθησει 100% ούτε ενιωθα καλα για να γραψω. Εδω και 3 μερες ειχα ροζ και καφε στο σκουπισμα. Η γιατρος μου ειχε πει πως ισως συμβει λογω του οτι ειχα εναν δευτερο, αδειο ομως σακο, ο οποιος φαινοταν οτι θα αποβληθει. Εγω ομως ειχα μουδιασει ολοκληρη. Μου ειχε πει.. ξεκουραση, για σιγουρια. Σήμερα πηγα για υπερηχο. Το 'μωρο' ευτυχως ειναι μια χαρα. Ακουσαμε πιο εντονα καρδια σημερα.. κι εχει μεγαλωσει κι αλλο.. και αυτο και ο σακος.❤Ευτυχως αποκολληση δεν υπαρχει. Ο δευτερος σακος ομως δεν εχει φυγει. Δεν ειναι καν αδειος. Εχει και λεκιθικο κ εμβρυο. Χωρις παλμο αλλα κ αρκετα πισω στην αναπτυξη. Ειναι κ χαμηλα στην μητρα, οπότε παλι περιμενουμε να αποβληθει. Η γιατρος είπε οτι δυο σεναρια υπαρχουν. Ή θα απορροφηθεί απο τον οργανισμό ή θα αποβληθεί. Φοβηθηκα να ρωτησω αν θα χρειαστει ισως να επεμβουμε για να το αφαιρεσουμε. Αν ξερει καποια κοπελα τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις.. ας μου στειλει. Μου ειπε επισης οτι επειδη ειναι πιο χαμηλα το δευτερο εμβρυο.. δεν εχει μεγαλο κινδυνο το 'υγιες'. Χαρηκα που ηταν καλα.. Κριμα για το δευτερο.. Φοβος μην παρασυρθει το υγιες.. Αγχος για το παρακατω.. κτλ. Ειμαι αισιοδοξη.. για καποιο λόγο πιστευω στο μωρακι αυτο.. αλλα λιιιγο συγκρατημενα. Θελω να με συγχωρεσετε που δεν σας εχω διαβασει.. Θα το κανω σιγα σιγα.. γτ μαζευτηκαν πολλες σελιδες..! Ελπιζω να ειστε ολες καλα..❤. Αυτα τα νεα μου..❤

Να μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά ❤️ και εμάς το ένα διδυμακι παλινδόμησε την 8η εβδομάδα. Ήταν εκεί το βλέπαμε για αρκετές εβδομάδες, σιγά σιγά απορροφήθηκε. Φοβόμουν πολύ και εγώ μην γίνει ακριβώς αυτό που λες, να το αποβάλλω και να παρασυρθεί και το άλλο μωράκι . Η σκέψη όμως ότι το σώμα μου θα δράσει προφυλακτικά για το μωράκι που μεγαλώνει κάπως απάλυνε τον πόνο μου και το άγχος και πήγαν όλα καλά. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου! :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Μπισκοτακι27 είπε:

Αχ μην μ λες τετοια κ σημερα ειναι η 4η:rolleyes: θα αρχισω να σκεφτομαι οτι πρεπει να κανω τεστ αχαχαχαχαχά

Κανονικά είναι νωρίς εμένα μου έδειξε και 11 μέρα από την έμβρυομεταφορα είχα χοριακη 427 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ellidr είπε:

Κανονικά είναι νωρίς εμένα μου έδειξε και 11 μέρα από την έμβρυομεταφορα είχα χοριακη 427 

 

Εμενα ο γιατρός μ ειπε να κανω β χοριακη 9μερες μετα την εμβρυομεταφορα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...