Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Δυστυχώς δεν την πρόλαβα και την είχε δώσει 

Στο mammyland πριν μιση ωρα ανεβασε μια κοπελα οτι δινει 2 κουτια γκοναλ αν τη προλαβεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Makelen είπε:

Καλη αρχη κοριτσι μου!! Θα ξεκινησεις άμεσα;? ειναι η πρωτη σου;?

Ναι η πρώτη μου είναι. Σ ευχαριστώ κορίτσι μου. Αν προλάβω να πάρω τα φάρμακα δηλαδή, θα ξεκινήσω. Περιμένω να αδιαθετησω τη Παρασκευή. Δυστυχώς όμως θα φτάσω μέχρι την ωοληψια και θα σταματήσουμε γιατί μετά θα κάνω ,loop. Ο γιατρός μου είπε ότι η εμβρυομεταφορα θα γίνει μετά 3,4 μήνες σίγουρα που θα έχω συνέλθει. Τι είναι αυτά τα gonal ρε κορίτσια; Εγώ δεν είδα να μου έχει γράψει στη συνταγή τέτοια φάρμακα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Maroxmarox said:

Είχες συμπτώματα; Πχ πρήξιμο κτλ; Τι να αναμενω δε ξέρω ,

Εγώ ναι είχα πρήξιμο δυσκοιλιότητα πονούσα όταν καθόμουν, ειδικά στην τουαλέτα κατά την ούρηση  , γενικά δεν βολευόμουν και μπορούσα να ξαπλώνω μόνο ανάσκελα στο κρεβάτι γιατί αλλιώς πονούσα ένιωθα το βάρος των ωοθηκών να "τραβάει ". Είχα πολλά νεύρα (λόγο συνεχόμενης δυσφορίας και αβολεψιας)  και με έπιαναν και τα κλάματα, δεν ήθελα να βγαίνω ήθελα μόνο να ξαπλώνω στον καναπέ  και κοιμόμουν από πολύ νωρίς δεν άντεχα ( συνήθως το ξενυχτάω και δεν κοιμάμαι πολλές ωρες ) όσο περισσότερο μπορούσα για να περνάνε και οι μέρες.. βέβαια από ότι φάνηκε έκανα περισσότερες μονάδες (300) από ότι θα άντεχε ο οργανισμός μου αυτό δεν σημαίνει ότι τα παθαίνουν όλες οι γυναίκες ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Natassou85 είπε:

Στο mammyland πριν μιση ωρα ανεβασε μια κοπελα οτι δινει 2 κουτια γκοναλ αν τη προλαβεις 

Δεν μπορώ να συνδεθώ εκεί. Έχω δηλ κωδικούς , συνδέομαι και όταν θέλω να στείλω μνμ γράφει ότι θέλει έγκριση από διαχειριστή. Πχ έστειλα πριν μέρες σε μια κοπέλα που έδινε και το έβαζε σε απόκρυψη. Δεν βγάζω άκρη 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Makelen είπε:

Την 6η μερα που με ειδε, ειχα κανει ηδη 4 ενεσεις των 225. Βρηκαμε 10 ωοθυλακια, 5 σε καθε ωοθηκη, αλλα μικρης διαμετρου ακομα. Απο 5 εως 7 χιλ το καθενα. Την Παρασκευη το απογευμα εκανα gonal 250 αντι για 225 ,και σ/κ μου ειπε να κανω απο 300. Επισης σημερα ξεκινησα orgalutran. Ελπιζω αυριο να εχουμε καλη και ξεκαθαρη εικονα..

Πώς νιώθεις με τις ενέσεις?? Έχεις κάποια παρενέργεια?? 

4 ώρες πρίν, Makelen είπε:

Την 6η μερα που με ειδε, ειχα κανει ηδη 4 ενεσεις των 225. Βρηκαμε 10 ωοθυλακια, 5 σε καθε ωοθηκη, αλλα μικρης διαμετρου ακομα. Απο 5 εως 7 χιλ το καθενα. Την Παρασκευη το απογευμα εκανα gonal 250 αντι για 225 ,και σ/κ μου ειπε να κανω απο 300. Επισης σημερα ξεκινησα orgalutran. Ελπιζω αυριο να εχουμε καλη και ξεκαθαρη εικονα..

Πάντως πηγές πολύ καλά.. τώρα πιστεύω θα χεις τουλάχιστον 15.. εννοειται περιμένουμε νέα σου!! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Ναι η πρώτη μου είναι. Σ ευχαριστώ κορίτσι μου. Αν προλάβω να πάρω τα φάρμακα δηλαδή, θα ξεκινήσω. Περιμένω να αδιαθετησω τη Παρασκευή. Δυστυχώς όμως θα φτάσω μέχρι την ωοληψια και θα σταματήσουμε γιατί μετά θα κάνω ,loop. Ο γιατρός μου είπε ότι η εμβρυομεταφορα θα γίνει μετά 3,4 μήνες σίγουρα που θα έχω συνέλθει. Τι είναι αυτά τα gonal ρε κορίτσια; Εγώ δεν είδα να μου έχει γράψει στη συνταγή τέτοια φάρμακα. 

Καλησπέρα κορίτσι μου!!

Είναι είδος ένεσης όπως είναι οι menopure!!Συνήθως ανάλογα με το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσεις ο γιατρός σου θα σου δώσει ένα συνδυασμό ενέσεων για το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα!Προφανώς ο γιατρός σου σου έγραψε άλλες ενέσεις, τις οποίες συνήθως παιρνουμε από το φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ, όσες έχουμε περάσει από επιτροπη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Giouli36 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!

Είναι είδος ένεσης όπως είναι οι menopure!!Συνήθως ανάλογα με το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσεις ο γιατρός σου θα σου δώσει ένα συνδυασμό ενέσεων για το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα!Προφανώς ο γιατρός σου σου έγραψε άλλες ενέσεις, τις οποίες συνήθως παιρνουμε από το φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ, όσες έχουμε περάσει από επιτροπη!!

Τις menopure μου έδωσε απ' ότι βλέπω. Δε ξέρω όμως των πόσο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Τις menopure μου έδωσε απ' ότι βλέπω. Δε ξέρω όμως των πόσο.

Αυτό θα σου το πει ο γιατρός σου όταν έρθει η ώρα να τις ξεκινήσεις! Η συσκευασία έχει συνήθως 900 μονάδες (υπάρχουν και πιο μικρές, αλλά δεν τις δίνουν για αρχή) και ρυθμίζεις μόνη σου τη δόση, σύμφωνα με τις οδηγίες! Επίσης καλό θα ήταν να τον ρωτήσεις να σου πει όλα τα φάρμακα που πρόκειται να χρειαστείς, ώστε να έχεις χρόνο να τα ψάξεις κι αν κάποιο δεν το βρεις κατευθείαν, να μην αγχωθείς. Όλα βρίσκονται, αλλά γιατί να ζοριστείς? Αν δυσκολευτείς με κάποιο, να ξέρεις ότι συνήθως τα φαρμακεία που βρίσκονται κοντά στα μεγάλα κέντρα έχουν τα πάντα! Καλή αρχή σου εύχομαι!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Laky είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Θα πάω αύριο το πρωί.

Καλη αρχή να έχεις! Η πρώτη σου ;και εμένα η πρώτη μου και εγώ μέχρι ωοληψια θα φθάσω..εσύ εάν επιτρέπεται γιατί θα κάνεις βρυομεταφορα μετά από μήνες; 

2 ώρες πρίν, Σ-1994 είπε:

Εγώ ναι είχα πρήξιμο δυσκοιλιότητα πονούσα όταν καθόμουν, ειδικά στην τουαλέτα κατά την ούρηση  , γενικά δεν βολευόμουν και μπορούσα να ξαπλώνω μόνο ανάσκελα στο κρεβάτι γιατί αλλιώς πονούσα ένιωθα το βάρος των ωοθηκών να "τραβάει ". Είχα πολλά νεύρα (λόγο συνεχόμενης δυσφορίας και αβολεψιας)  και με έπιαναν και τα κλάματα, δεν ήθελα να βγαίνω ήθελα μόνο να ξαπλώνω στον καναπέ  και κοιμόμουν από πολύ νωρίς δεν άντεχα ( συνήθως το ξενυχτάω και δεν κοιμάμαι πολλές ωρες ) όσο περισσότερο μπορούσα για να περνάνε και οι μέρες.. βέβαια από ότι φάνηκε έκανα περισσότερες μονάδες (300) από ότι θα άντεχε ο οργανισμός μου αυτό δεν σημαίνει ότι τα παθαίνουν όλες οι γυναίκες ..

Πιστεύω να είσαι καλά τώρα...Σε ποιο στάδιο είσαι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Δεν μπορώ να συνδεθώ εκεί. Έχω δηλ κωδικούς , συνδέομαι και όταν θέλω να στείλω μνμ γράφει ότι θέλει έγκριση από διαχειριστή. Πχ έστειλα πριν μέρες σε μια κοπέλα που έδινε και το έβαζε σε απόκρυψη. Δεν βγάζω άκρη 

Θέλεις να στείλω εγώ μήνυμα για σένα; Να μου δώσεις κάποιο στοιχείο επικοινωνίας και να πω στην κοπέλα να επικοινωνήσει μαζί σου; Ή το αντίθετο, να επικοινωνήσεις εσύ μαζί της;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Troia είπε:

Θέλεις να στείλω εγώ μήνυμα για σένα; Να μου δώσεις κάποιο στοιχείο επικοινωνίας και να πω στην κοπέλα να επικοινωνήσει μαζί σου; Ή το αντίθετο, να επικοινωνήσεις εσύ μαζί της;

Γιατί όχι Ελένη μου ; Σ ευχαριστω πολύ αν και θα έχουν δοθεί πιστευω. 

Μπορώ εγω να επικοινωνήσω να μην την βάζω σε κόπο.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Γιατί όχι Ελένη μου ; Σ ευχαριστω πολύ αν και θα έχουν δοθεί πιστευω. 

Μπορώ εγω να επικοινωνήσω να μην την βάζω σε κόπο.

Της απάντησα στο ποστ και της ζήτησα να μου στείλει μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Καλη αρχή να έχεις! Η πρώτη σου ;και εμένα η πρώτη μου και εγώ μέχρι ωοληψια θα φθάσω..εσύ εάν επιτρέπεται γιατί θα κάνεις βρυομεταφορα μετά από μήνες; 

Πιστεύω να είσαι καλά τώρα...Σε ποιο στάδιο είσαι; 

Φυσικά και επιτρέπεται. Γι αυτό είμαστε εδώ. Να βοηθήσει η μία την άλλη Μ όποιο τρόπο μπορεί. Το τέστ ΠΑΠ μου έδειξε άτυπα κύτταρα και μετά τη κολποσκόπηση και τη βιοψία ο γιατρός έκρινε πως πρέπει να κάνω μια μικροεπεμβαση στον τράχηλο. Λέγεται loop. Μου είπε πως μετά το τρίμηνο μπορούμε να κάνουμε εμβρυομεταφορα. Έτσι για να μη χαθεί κι άλλος χρόνος θα φτάσω μέχρι την ωοληψια. Είμαι και 39,5 Εσύ; 

3 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Αυτό θα σου το πει ο γιατρός σου όταν έρθει η ώρα να τις ξεκινήσεις! Η συσκευασία έχει συνήθως 900 μονάδες (υπάρχουν και πιο μικρές, αλλά δεν τις δίνουν για αρχή) και ρυθμίζεις μόνη σου τη δόση, σύμφωνα με τις οδηγίες! Επίσης καλό θα ήταν να τον ρωτήσεις να σου πει όλα τα φάρμακα που πρόκειται να χρειαστείς, ώστε να έχεις χρόνο να τα ψάξεις κι αν κάποιο δεν το βρεις κατευθείαν, να μην αγχωθείς. Όλα βρίσκονται, αλλά γιατί να ζοριστείς? Αν δυσκολευτείς με κάποιο, να ξέρεις ότι συνήθως τα φαρμακεία που βρίσκονται κοντά στα μεγάλα κέντρα έχουν τα πάντα! Καλή αρχή σου εύχομαι!!! 

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Τα παρήγγειλα ήδη. Μέχρι τη Τετάρτη θα τα εχω. Τη συνταγογράφηση περιμένω μόνο. Κι ελπίζω να αδιαθετησω τη Παρασκευή και να ξεκινήσω κανονικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...