Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Lilian 28 είπε:

εμβρυομεταφορα μπορείς να κάνεις.. διέγερση δεν μπορείς 2 συνεχόμενους μήνες.. 

α οκ. Σε ευχαριστώ! Διέγερση μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξανακάνεις και γιατί? Ταλαιπωρείται ο οργανισμός?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , μάφιν είπε:

α οκ. Σε ευχαριστώ! Διέγερση μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξανακάνεις και γιατί? Ταλαιπωρείται ο οργανισμός?

Έχω την εντύπωση ένα τρίμηνο πρέπει να περιμένεις.. να επανέλθουν οι ορμόνες και ο οργανισμός!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Lilian 28 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου.. εννοείται θα ρωτήσω!! 

Άντε βρε κορίτσια..όλα καλά θα πάνε... Πολλές πρωταρες είμαστε εδώ... Εύχομαι να μαστε όλες τυχερές.. και να πετύχουμε με την πρώτη!!

Το εύχομαι σε όλες μας! Να πετύχουμε με τη πρώτη !! Καλή δύναμη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα .. σε 5 μερες περιμενω να αδιαθετησω να ξεκινησω διαδικασια εμβρυομεταφορας .. εκανα εξετασεις αιματος σημερα ολα βγηκαν καλα αλλα ρε κοριτσια η tsh μου καλα (2.31) μου πε ο γιατρος τη θελουμε κατω απο 2,5 Τ3 Τ4 καλες anti tpo μια χαρα αλλα τα anti TG μου βγηκαν ανεβασμενα .. μ ειπε οτι με τη tsh μου καλη κ ολα τα υπολοιπα καλα δε χρειζομαι χαπι .. αλλα εγω αγχωθηκα μηπως χρειαζομαι κ παει αδικα η προσπαθεια ;; Εχει τυχει σε καποια αντιστοιχη περιπτωση κ τι της ειπε ο γιατρος της ;;; Εχω σκασει τωρα ολα μα ολα καλα κ τα anti TG μου ανεβασμενα .. φοβαμαι μη μου δημιουργησει προβλημα στη πρωτη μ προσπαθεια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Natassou85 είπε:

Κοριτσια μου καλημερα .. σε 5 μερες περιμενω να αδιαθετησω να ξεκινησω διαδικασια εμβρυομεταφορας .. εκανα εξετασεις αιματος σημερα ολα βγηκαν καλα αλλα ρε κοριτσια η tsh μου καλα (2.31) μου πε ο γιατρος τη θελουμε κατω απο 2,5 Τ3 Τ4 καλες anti tpo μια χαρα αλλα τα anti TG μου βγηκαν ανεβασμενα .. μ ειπε οτι με τη tsh μου καλη κ ολα τα υπολοιπα καλα δε χρειζομαι χαπι .. αλλα εγω αγχωθηκα μηπως χρειαζομαι κ παει αδικα η προσπαθεια ;; Εχει τυχει σε καποια αντιστοιχη περιπτωση κ τι της ειπε ο γιατρος της ;;; Εχω σκασει τωρα ολα μα ολα καλα κ τα anti TG μου ανεβασμενα .. φοβαμαι μη μου δημιουργησει προβλημα στη πρωτη μ προσπαθεια

H tsh είναι άψογη! 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

44 minutes ago, Natassou85 said:

Κοριτσια μου καλημερα .. σε 5 μερες περιμενω να αδιαθετησω να ξεκινησω διαδικασια εμβρυομεταφορας .. εκανα εξετασεις αιματος σημερα ολα βγηκαν καλα αλλα ρε κοριτσια η tsh μου καλα (2.31) μου πε ο γιατρος τη θελουμε κατω απο 2,5 Τ3 Τ4 καλες anti tpo μια χαρα αλλα τα anti TG μου βγηκαν ανεβασμενα .. μ ειπε οτι με τη tsh μου καλη κ ολα τα υπολοιπα καλα δε χρειζομαι χαπι .. αλλα εγω αγχωθηκα μηπως χρειαζομαι κ παει αδικα η προσπαθεια ;; Εχει τυχει σε καποια αντιστοιχη περιπτωση κ τι της ειπε ο γιατρος της ;;; Εχω σκασει τωρα ολα μα ολα καλα κ τα anti TG μου ανεβασμενα .. φοβαμαι μη μου δημιουργησει προβλημα στη πρωτη μ προσπαθεια

Καλημέρα κορίτσι 

 

Εγω έχω hashimoto και όταν ξεκινήσαμε προσπάθειες ο ενδοκρινολόγος με ξεκίνησε χάπι γιατί ήθελε να είναι ελεγχόμενη η τιμή της κάτω από δυο μισή και ιδανικά κάτω από δυο γιατί όταν μένεις έγκυος μπορεί να αυξηθεί και για να είσαι σίγουρη ότι δεν θα έχεις προβλήματα μου είπε να πάρω το χάπι . Τα αντί tg είναι αυξημένα και σε μένα γιατί έχω Χασιμότο καλό είναι να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη γιατί δεν είναι να παίζεις με τον θυρεοειδή στην έγκυμοσυνη 

13 hours ago, Lilian 28 said:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι... Εγώ εξετάσεις θρομβοφιλιας δεν έχω κάνει..  έδωσε σε κάποια αντιπηκτικες κατά τη διάρκεια της διέγερσης..  φοβάμαι για υπερδιέγερση..  φοβάμαι και για θρόμβωση..  γτ είμαι και καπνίστρια... Βέβαια τώρα σχεδόν το χω κόψει.. κάνω 2-3 την ημέρα καθαρά για ψυχολογικούς λόγους!! Ελπίζω μέχρι την εμβρυομεταφορα να μην κάνω κανένα!! 

Εγώ δεν έκανα εξέτασεις αλλά μου έδωσε αντιπηκτικές στην εμβρυομεταφορα για καλύτερη αιμάτωση της μήτρας . Στην διέγερση και εγώ φοβόμουν για την υπερδιέγερση και πρόσεχα την διατροφή μου . Τους το είπα κ όλας ότι φοβάμαι και με είχαν σε στενή παρακολούθηση . Συνήθως το βλέπουν από νωρίς Αν είναι να πάθεις και σου αλλάζουν δόση .Μην ανησυχείς και εγώ έτρεμα από φόβο και τελικά πήγαν όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα

Να ρωτήσω κάτι; Γνωρίζετε εαν ελεύθεροι επαγγελματίες δικαιούνται το επίδομα εξωσωματικής; Γιατί πήρα τώρα στον ΕΦΚΑ και μου λένε ότι μόνο μισθωτοί το δικαιούνται..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μάφιν είπε:

α οκ. Σε ευχαριστώ! Διέγερση μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξανακάνεις και γιατί? Ταλαιπωρείται ο οργανισμός?

Εξαρτάται από την ηλικία. Όσο μεγαλύτερη, τόσο λιγότερο κενό αφήνεις ανάμεσα στις διεγέρσεις. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Natassou85 said:

Κοριτσια μου καλημερα .. σε 5 μερες περιμενω να αδιαθετησω να ξεκινησω διαδικασια εμβρυομεταφορας .. εκανα εξετασεις αιματος σημερα ολα βγηκαν καλα αλλα ρε κοριτσια η tsh μου καλα (2.31) μου πε ο γιατρος τη θελουμε κατω απο 2,5 Τ3 Τ4 καλες anti tpo μια χαρα αλλα τα anti TG μου βγηκαν ανεβασμενα .. μ ειπε οτι με τη tsh μου καλη κ ολα τα υπολοιπα καλα δε χρειζομαι χαπι .. αλλα εγω αγχωθηκα μηπως χρειαζομαι κ παει αδικα η προσπαθεια ;; Εχει τυχει σε καποια αντιστοιχη περιπτωση κ τι της ειπε ο γιατρος της ;;; Εχω σκασει τωρα ολα μα ολα καλα κ τα anti TG μου ανεβασμενα .. φοβαμαι μη μου δημιουργησει προβλημα στη πρωτη μ προσπαθεια

Καλημέρα σου! Anti tg ειναι τα αντισώματα του θυρεοειδή και συνήθως οταν ειναι αυξημένα δηλώνουν αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα, δηλαδή hashimoto. Από μόνα τους αυτά δεν υπάρχει λόγος να σε ανησυχούν. Απο την στιγμή που η TSH ειναι καλή τότε δεν θα επηρεάσουν σε κάτι την ετ. Απλώς θα πρέπει να παρακολουθείς συχνά τον θυρεοειδή σου και κατα την εγκυμοσύνη αλλά και μετά γιατί υπάρχει η προδιάθεση


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Irida Mundo είπε:

Κορίτσια καλησπέρα

Να ρωτήσω κάτι; Γνωρίζετε εαν ελεύθεροι επαγγελματίες δικαιούνται το επίδομα εξωσωματικής; Γιατί πήρα τώρα στον ΕΦΚΑ και μου λένε ότι μόνο μισθωτοί το δικαιούνται...

Γενικά δεν ξέρω πώς την έχουν δει τη δουλειά, αλλά τι νομίζουν, ότι στους ελεύθερους επαγγελματίες τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια? Κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι και έχω απελπιστεί που οι περισσότεροι παίρνουν επιδόματα κι εμείς τίποτα. Είχα ρωτήσει τη λογίστρια μου όταν ξεκινήσαμε τη διαδικασία αν δικαιούμαι κάτι και μου είχε πει όχι, δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, αλλά επειδή έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε, αν ανακαλύψεις κάτι και θυμηθείς να με ενημερώσεις θα σου είμαι ευγνώμων! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Καλημέρα σου! Anti tg ειναι τα αντισώματα του θυρεοειδή και συνήθως οταν ειναι αυξημένα δηλώνουν αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα, δηλαδή hashimoto. Από μόνα τους αυτά δεν υπάρχει λόγος να σε ανησυχούν. Απο την στιγμή που η TSH ειναι καλή τότε δεν θα επηρεάσουν σε κάτι την ετ. Απλώς θα πρέπει να παρακολουθείς συχνά τον θυρεοειδή σου και κατα την εγκυμοσύνη αλλά και μετά γιατί υπάρχει η προδιάθεση

Εσυ δλδ κοριτσι μ τα ειχες αυξημενα αλλα η tsh σου ηταν καλη ; Παιρνεις χαπι τι σ ειπε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , happiness79 είπε:

Γενικά δεν ξέρω πώς την έχουν δει τη δουλειά, αλλά τι νομίζουν, ότι στους ελεύθερους επαγγελματίες τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια? Κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι και έχω απελπιστεί που οι περισσότεροι παίρνουν επιδόματα κι εμείς τίποτα. Είχα ρωτήσει τη λογίστρια μου όταν ξεκινήσαμε τη διαδικασία αν δικαιούμαι κάτι και μου είχε πει όχι, δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, αλλά επειδή έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε, αν ανακαλύψεις κάτι και θυμηθείς να με ενημερώσεις θα σου είμαι ευγνώμων! 

Το κράτος έχει την εντύπωση ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες "κλέβουν" εξ ορισμού την εφορία, οπότε τους τιμωρεί προκαταβολικά...αφού δεν μπορεί να ελέγξει την φοροδιαφυγή, την πλερώνουν ξερά χλωρά, δυστυχώς.

Για ένα 350άρι όμως είναι μεγάλη ξεφτίλα!! Σιγά το επίδομα...δίνουμε 4000 στο νερό και παίρνουμε πίσω 350...αχ βαχ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Natassou85 said:

Εσυ δλδ κοριτσι μ τα ειχες αυξημενα αλλα η tsh σου ηταν καλη ; Παιρνεις χαπι τι σ ειπε;

Εγώ παίρνω χάπι εδώ και 5 χρόνια και εχω ρυθμισμένη την TSH από 2 έως 2,5 πάντα. Χωρίς χάπι θα είχα 5-6. Γι αυτό εσένα δεν σου δίνει χάπι. Τα anti tg και τα anti tpo μου ειναι αυξημένα αρκετά ακριβώς λόγω της θυρεοειδιτιδας. Δεν επηρεάζουν σε κατι την εμβρυομεταφορά, έχω πάει σε 3 ενδοκρινολόγους και έχω ρωτήσει συγκεκριμένα


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Visit a vis είπε:

Το κράτος έχει την εντύπωση ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες "κλέβουν" εξ ορισμού την εφορία, οπότε τους τιμωρεί προκαταβολικά...αφού δεν μπορεί να ελέγξει την φοροδιαφυγή, την πλερώνουν ξερά χλωρά, δυστυχώς.

Για ένα 350άρι όμως είναι μεγάλη ξεφτίλα!! Σιγά το επίδομα...δίνουμε 4000 στο νερό και παίρνουμε πίσω 350...αχ βαχ! 

Αν περάσεις από επιτροπή για φάρμακα, τότε δικαιούσαι τα 350€ μετά την εμβρυομεταφορά (νομίζω μέχρι 2 φορές) 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Εχω προβληματιστει πολυ και θα ηθελα την βοηθεια σας. 9η μερα περιοδου σημερα και εκανα υπερηχο και πρωτη οιστραδιολη. Ακομα δεν εχω παρει οδηγιες απο τον γιατρο μου γτ τους υπερηχους τους κανω αλλου. Εχω λοιπον πολλα ωοθυλακια.. σε σημειο που σταματησαν να τα καταγραφουν. Ειναι πανω απο 25. Αλλα οι διαστασεις δεν ξεπερνουν τα 12.5χιλ. Εχω 9ρια, 10ρια κτλ. αρκετα. Αψογο ενδομητριο: 9.6 ηδη! Και κανω οιστραδιολη.., και μου βγαινει 399! Τι γινεται;? Εχω καταμπερδευτει! Κ φοβαμαι κ την υπερδιεγερση.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...