Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Troia είπε:

Καλό είναι να ρυθμιστεί, ναι. Είναι σημαντικό το ζάχαρο να είναι σταθερό κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Σώπα ρε πες του (στον 1ο αναφέρομαι). Στον κο. Π. του Γένεσις πήγες;

Εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσετε πρώτα παραδοσιακά όπως σου είπε ο 2ος γιατρός για λίγους μήνες, αν όχι, εδώ είμαστε και ξαναλέμε. Η μεθοδολογία - κατ' εμέ- είναι πολύ συγκεκριμένη όταν είμαστε αντιμέτωποι με την υπογονιμότητα. Αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης, κατά τη γνώμη μου, εσείς δεν ξέρετε καν αν είστε υπογόνιμοι.

Όσο για τις σπερματεγχύσεις, εγώ έκανα 4 πριν προχωρήσω σε εξωσωματική. Έχουν μικρότερο ποσοστό επιτυχίας και οι περισσότεροι θα σου πουν ότι είναι χαμένα χρήματα. Για εμένα ήταν απαραίτητες από ψυχολογικής άποψης, δεν ήμουν έτοιμη να προχωρήσω κατευθείαν σε εξωσωματική, ήθελα το χρόνο μου. Βέβαια τότε ήμουν 38 και όχι 41...Εν τέλει με εξωσωματική πετύχαμε, αλλά αφού είχαμε πάρει το χρόνο μας και είχαμε κάνει πολύ καλή προετοιμασία σε γιατρούς διάφορων ειδικοτήτων (θα τα πούμε αυτά εν καιρώ) και είχαμε προσαρμόσει τον τρόπο ζωής μας στην προσπάθεια. Γνώμη μου όμως, αν πρόκειται να κάνετε σπερματέγχυση να προηγηθεί σαλπιγγογραφία. Για τα συμπληρώματα, συμφωνώ με το γιατρό, αυτή είναι μία σωστή προσέγγιση. Αν θέλεις να βοηθήσεις τον οργανισμό σου σε σχέση με τη γονιμότητα, διάβασε το βιβλίο "it starts with the egg". Μιλάει για τον τρόπο ζωής και πώς αυτός επηρεάζει τη γονιμότητα. Αν θέλεις, σου στέλνω link για να το κατεβάσεις δωρεάν.

Υ.Γ. Συμπληρώματα καλό είναι να πάρει και ο άντρας σου για το σπέρμα του, αλλά πρώτα να επισκεφθεί εξειδικευμένο ουρολόγο.

 

1 hour ago, μάφιν είπε:

Επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων κυρίως. 

Κορίτσια θα πάω να πάρω 1-2 γνώμες ακόμα γιατί δεν μοιυ πολυάρεσε η βθασύνη του γιατρού μου κι εμένα. Έχω κλείσει με serum την επόμενη Τετάρτη. Αν κάποια έχει να μου συστήσει κάποιον γιατρό πολύ θα το εκτιμούσα. Μπορεί να μου στείλει και pm αν δεν θέλει να πει ονομα εδώ.

Μάλιστα κατάλαβα σας ευχαριστώ και τις δυο,γιατί ο γιατρός μου δε μου ανέφερε ότι πρέπει να ρυθμιστεί ,ίσως να μου το πουν και από το κέντρο που έχουμε ραντεβού τη παρασκευή. Εμείς μέχρι στιγμής πριν ανακαλυψουμε το κατακερματισμό έχουμε κάνει 4 μήνες πρόκληση ωορηξιας με femara αλλά δυστυχώς δεν είχαμε αποτέλεσμα . Βέβαια έχουμε καιρό μέχρι να έρθει η ώρα της εξωσωματικής απλά σιγά σιγά ότι μπορώ να κάνω μέχρι τότε να το κάνω. Αν μπορείς στείλε μου και εμένα το link ,σε ευχαριστώ πολύ . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Ria_ είπε:

 

Μάλιστα κατάλαβα σας ευχαριστώ και τις δυο,γιατί ο γιατρός μου δε μου ανέφερε ότι πρέπει να ρυθμιστεί ,ίσως να μου το πουν και από το κέντρο που έχουμε ραντεβού τη παρασκευή. Εμείς μέχρι στιγμής πριν ανακαλυψουμε το κατακερματισμό έχουμε κάνει 4 μήνες πρόκληση ωορηξιας με femara αλλά δυστυχώς δεν είχαμε αποτέλεσμα . Βέβαια έχουμε καιρό μέχρι να έρθει η ώρα της εξωσωματικής απλά σιγά σιγά ότι μπορώ να κάνω μέχρι τότε να το κάνω. Αν μπορείς στείλε μου και εμένα το link ,σε ευχαριστώ πολύ . 

Κοίτα επειδή δεν ειμαι σίγουρη ότι είναι ξεκάθαρο και χάνεται πληροφορία μερικές φορές να σου πω μόνο ότι έγω είχα ζάχαρο, πήγα σε ενδοκρινόλογο, έκανα καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης και βρήκαμε ότι έχω θέμα. Αν δεν έχεις πρόβλημα με το ζάχαρο προφανώς δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι με την ινσουλίνη. 

πρίν από 24 λεπτά , Pagor είπε:

Επίσης να σε ρωτήσω τι εννοείς ήπια διεργεση??? Επειδή εγώ τα ξεκινάω αυτά κ δεν τα γνωρίζω...τι διαφορες υπάρχουν???

Κατάλαβα τι λες .. επομένως αυτό θα κάνω αυριο...ναι ισχύει αυτό που είπες ..έτσι μου είπε εχθές η γυναίκολογος μου...αλλά επειδή με τον άντρα μου είδαμε να αλλάζει η ζωή μας μέσα σε μια μέρα ..είπαμε μήπως το κάναμε εμείς καλού κακού...αφού τώρα μπορούμε .. προληπτικά δηλαδή εμείς..

Δηλαδή Βάλτα στην άκρη να υπάρχουν κ βλέπουμε...έτσι το σκεφτόμαστε εμείς μόνοι μας ..Είμαστε κ λίγο άτυχα κάθε φορά που πάμε να κάνουμε κάτι καλό κάτι στραβό συμβαίνει κ λέμε μήπως να το κάναμε μωρέ...να είχαμε λίγο ήσυχο το κεφάλι μας...δεν ξέρω τι να πω...

Επειδή εγώ έχω πολύ χαμηλή AMH τα πρωτόκολλα με κανονική διέγερση δεν θα με ωφελήσουν οπότε κανώ μια ήπια και το κόστος των φαρμάκων δεν είναι τόσο μεγάλο. Τα κορίτσια έδώ τα ξέρουν καλύτερα εγώ το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να πάρεις λίγο χρόνο να διαβάσεις, να μάθεις και μετά να αποφάσισεις. Τον Δεκέμβριο ήμουν εκεί που είσαι τώρα και θυμάμαι πολύ καλά το συναίσθημα. Πήγα στο γιατρό και μου είπε δεν έχουμε χρόνο πρέπει να δράσουμε άμεσα και να που ακόμα δεν έχω ξεκινήσει γιατί υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που πρέπει να ρυθμίσουμε πρώτα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , μάφιν είπε:

Κοίτα επειδή δεν ειμαι σίγουρη ότι είναι ξεκάθαρο και χάνεται πληροφορία μερικές φορές να σου πω μόνο ότι έγω είχα ζάχαρο, πήγα σε ενδοκρινόλογο, έκανα καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης και βρήκαμε ότι έχω θέμα. Αν δεν έχεις πρόβλημα με το ζάχαρο προφανώς δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι με την ινσουλίνη. 

Επειδή εγώ έχω πολύ χαμηλή AMH τα πρωτόκολλα με κανονική διέγερση δεν θα με ωφελήσουν οπότε κανώ μια ήπια και το κόστος των φαρμάκων δεν είναι τόσο μεγάλο. Τα κορίτσια έδώ τα ξέρουν καλύτερα εγώ το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να πάρεις λίγο χρόνο να διαβάσεις, να μάθεις και μετά να αποφάσισεις. Τον Δεκέμβριο ήμουν εκεί που είσαι τώρα και θυμάμαι πολύ καλά το συναίσθημα. Πήγα στο γιατρό και μου είπε δεν έχουμε χρόνο πρέπει να δράσουμε άμεσα και να που ακόμα δεν έχω ξεκινήσει γιατί υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που πρέπει να ρυθμίσουμε πρώτα.

Κατάλαβα κορίτσι μου...κ εγώ έχω λίγο χαθεί η αλήθεια είναι...η γιατρός δεν μας είπε ότι έχουμε κάτι επείγον να κάνουμε...ότι όλα καλά με εμένα κ περιμένουμε τον σύζυγό τον Ιούλιο να δούμε πως θα έχει πάει...τι να πω...δεν ξέρω...από τι μια έλεγα μήπως να το έκανα για πρόληψη μιας κ είμαι 36 με καλές εξετάσεις κ άστα να υπάρχουν??? Η είναι χαζό όλο αυτό κ βιαστικό για κάτι που είναι να το δούμε κανονικά τον Ιούλιο...κ εκεί θα πάρουμε όλες τις απαντήσεις μας ..δεν ξέρω...τα έχω όλα μέσα στο μυαλό μου ...όλα σωστά μου φαίνονται κ όλα λάθος ταυτόχρονα...δεν ξέρω...σας ευχαριστώ πολύ πάντως κορίτσια μου... πραγματικά βοηθάτε πολύ όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Pagor said:

Κατάλαβα κορίτσι μου...κ εγώ έχω λίγο χαθεί η αλήθεια είναι...η γιατρός δεν μας είπε ότι έχουμε κάτι επείγον να κάνουμε...ότι όλα καλά με εμένα κ περιμένουμε τον σύζυγό τον Ιούλιο να δούμε πως θα έχει πάει...τι να πω...δεν ξέρω...από τι μια έλεγα μήπως να το έκανα για πρόληψη μιας κ είμαι 36 με καλές εξετάσεις κ άστα να υπάρχουν??? Η είναι χαζό όλο αυτό κ βιαστικό για κάτι που είναι να το δούμε κανονικά τον Ιούλιο...κ εκεί θα πάρουμε όλες τις απαντήσεις μας ..δεν ξέρω...τα έχω όλα μέσα στο μυαλό μου ...όλα σωστά μου φαίνονται κ όλα λάθος ταυτόχρονα...δεν ξέρω...σας ευχαριστώ πολύ πάντως κορίτσια μου... πραγματικά βοηθάτε πολύ όλες!!!

Αν αυτή τη στιγμή ήσουν ελεύθερη και με αυτές τις εξετάσεις και ήθελες προληπτικά να ξέρεις ότι τα επόμενα χρόνια θα έχεις την δυνατότητα να μείνεις έγκυος τότε θα σου έλεγα κάνεις πολύ καλά με την κατάψυξη ωαρίων αλλά τώρα είναι τόσο κοντά οι προγραμματισμένες σας προσπάθειες που μάλλον είναι περιττό. Μέχρι να κανονίσετε τα της επιτροπής, να μιλήσετε και με 1-2 γιατρούς πέρασε ο χρόνος. Έτσι ακριβώς πήγε και σε μας. Από όταν πήρα να κλείσω ραντεβού επιτροπής ακριβώς 3,5 μήνες μετά έκανα την πρώτη ωοληψία. Μία φίλη μου αποφάσισε να μην περάσει επιτροπή για να μην καθυστερήσει και τελικά με διάφορα που της βγήκαν στην πορεία ξεκίνησε εξωσωματική 5 μήνες μετά. Θα είχε περάσει 2 επιτροπές, όχι μία. Θέλω να πω ότι βγαίνουν διάφορα απρόβλεπτα, ειδικά όταν ξεκινάς πρώτη φορά. Οι 4 μήνες είναι ότι πρέπει για να κάνεις την προετοιμασία σου, να οργανωθείτε και να ξεκινήσετε άμεσα μόλις και ο σύζυγος σου θα είναι έτοιμος. Και φυσικά το λέω αυτό γνωρίζοντας ότι και η γιατρός σου σε έχει καθησυχάσει από θέμα χρόνου.

  • Μου αρέσει 3

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Αν αυτή τη στιγμή ήσουν ελεύθερη και με αυτές τις εξετάσεις και ήθελες προληπτικά να ξέρεις ότι τα επόμενα χρόνια θα έχεις την δυνατότητα να μείνεις έγκυος τότε θα σου έλεγα κάνεις πολύ καλά με την κατάψυξη ωαρίων αλλά τώρα είναι τόσο κοντά οι προγραμματισμένες σας προσπάθειες που μάλλον είναι περιττό. Μέχρι να κανονίσετε τα της επιτροπής, να μιλήσετε και με 1-2 γιατρούς πέρασε ο χρόνος. Έτσι ακριβώς πήγε και σε μας. Από όταν πήρα να κλείσω ραντεβού επιτροπής ακριβώς 3,5 μήνες μετά έκανα την πρώτη ωοληψία. Μία φίλη μου αποφάσισε να μην περάσει επιτροπή για να μην καθυστερήσει και τελικά με διάφορα που της βγήκαν στην πορεία ξεκίνησε εξωσωματική 5 μήνες μετά. Θα είχε περάσει 2 επιτροπές, όχι μία. Θέλω να πω ότι βγαίνουν διάφορα απρόβλεπτα, ειδικά όταν ξεκινάς πρώτη φορά. Οι 4 μήνες είναι ότι πρέπει για να κάνεις την προετοιμασία σου, να οργανωθείτε και να ξεκινήσετε άμεσα μόλις και ο σύζυγος σου θα είναι έτοιμος. Και φυσικά το λέω αυτό γνωρίζοντας ότι και η γιατρός σου σε έχει καθησυχάσει από θέμα χρόνου.

Κατάλαβα...ναι έχεις δίκιο...αυτό λέγαμε κ τώρα με τον άντρα μου...να αφήσουμε την κρυοκαταψυξη στην άκρη αφού είναι τόσο κοντά κ να ξεκινήσουμε την διαδικασία με την επιτροπή.. πιστεύω ότι αυτό είναι το καλύτερο...σήμερα πήρα τηλέφωνο κ σε βιοατρικη για να κάνει κ το πρώτο σπερμοδιάγραμμα ( βέβαια είναι νωρίς για να δούμε κάτι καλό...μας είπαν μετά τι Ιούνιο η βελτίωση του) αλλά το ζητάει στα χαρτιά...θέλει λέει 2 με διάφορα 75 μέρες..άρα θα πάει την Παρασκευή το δείγμα το πρώτο κ βλέπουμε...μας είπαν να μην δώσουμε σήμασια σε αυτά αποτελέσματα ( αν κ μέσα μου θα ήθελα πολύ να δω καλά) τεσπά άντε καλή μας αρχή κ σε εμάς κ βλέπουμε...να σας πω περίμενα να με ανχωνεσει αυτή η διαδικασία αλλά πιο πολύ με ενθουσιάζει...μετά από όσα περάσαμε λέω τώρα πάμε για κάτι καλό...Σας ευχαριστώ πολύ κ πάλι όλες...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 minutes ago, Pagor said:

Κατάλαβα...ναι έχεις δίκιο...αυτό λέγαμε κ τώρα με τον άντρα μου...να αφήσουμε την κρυοκαταψυξη στην άκρη αφού είναι τόσο κοντά κ να ξεκινήσουμε την διαδικασία με την επιτροπή.. πιστεύω ότι αυτό είναι το καλύτερο...σήμερα πήρα τηλέφωνο κ σε βιοατρικη για να κάνει κ το πρώτο σπερμοδιάγραμμα ( βέβαια είναι νωρίς για να δούμε κάτι καλό...μας είπαν μετά τι Ιούνιο η βελτίωση του) αλλά το ζητάει στα χαρτιά...θέλει λέει 2 με διάφορα 75 μέρες..άρα θα πάει την Παρασκευή το δείγμα το πρώτο κ βλέπουμε...μας είπαν να μην δώσουμε σήμασια σε αυτά αποτελέσματα ( αν κ μέσα μου θα ήθελα πολύ να δω καλά) τεσπά άντε καλή μας αρχή κ σε εμάς κ βλέπουμε...να σας πω περίμενα να με ανχωνεσει αυτή η διαδικασία αλλά πιο πολύ με ενθουσιάζει...μετά από όσα περάσαμε λέω τώρα πάμε για κάτι καλό...Σας ευχαριστώ πολύ κ πάλι όλες...

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς. Για χρόνια την απέφευγα και την φοβόμουν την διαδικασία και όταν ξεκινήσαμε είχα έναν ανεξήγητο ενθουσιασμό και περίμενα με ανυπομονησία το κάθε επόμενο βήμα.
Αφού σας είπαν ότι το σπερμοδιάγραμμα τώρα δεν υπάρχει λόγος να το κοιτάτε τότε να μην στεναχωρεθείς καθόλου από το αποτέλεσμα. Α αν δεν έχετε παλιότερο σπερμοδιάγραμμα εντός έτους τότε το ραντεβού θα πρέπει να είναι 75 μέρες μετά αναγκαστικά, άρα αρχές Μαΐου. Μήπως γι αυτό σε ρώτησε η κοπέλα στο τηλ? 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς. Για χρόνια την απέφευγα και την φοβόμουν την διαδικασία και όταν ξεκινήσαμε είχα έναν ανεξήγητο ενθουσιασμό και περίμενα με ανυπομονησία το κάθε επόμενο βήμα.
Αφού σας είπαν ότι το σπερμοδιάγραμμα τώρα δεν υπάρχει λόγος να το κοιτάτε τότε να μην στεναχωρεθείς καθόλου από το αποτέλεσμα. Α αν δεν έχετε παλιότερο σπερμοδιάγραμμα εντός έτους τότε το ραντεβού θα πρέπει να είναι 75 μέρες μετά αναγκαστικά, άρα αρχές Μαΐου. Μήπως γι αυτό σε ρώτησε η κοπέλα στο τηλ? 

Μάλλον ναι....για αυτό θα το είπε....όχι δεν έχουμε άλλο...άρα θα κάνουμε αυτό τώρα...κ το ραντεβού ποτέ θα πρέπει να το κλείσω για να είμαι εντός των ημερομηνιών??? Δηλαδή να πάρω από τον άλλον μήνα κ μέχρι να έρθει η σειρά μου θα έχουν γίνει κ  τα δυο...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Pagor said:

Μάλλον ναι....για αυτό θα το είπε....όχι δεν έχουμε άλλο...άρα θα κάνουμε αυτό τώρα...κ το ραντεβού ποτέ θα πρέπει να το κλείσω για να είμαι εντός των ημερομηνιών??? Δηλαδή να πάρω από τον άλλον μήνα κ μέχρι να έρθει η σειρά μου θα έχουν γίνει κ  τα δυο...

Φαντάζομαι μπορείς να πάρεις και αύριο και να ζητήσεις το ραντεβού να είναι μετά τις 10 Μαΐου ώστε να είσαι μέσα χρονικά και για τα δύο σπερμοδιαγράμματα.  

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Pagor είπε:

Κατάλαβα...ναι έχεις δίκιο...αυτό λέγαμε κ τώρα με τον άντρα μου...να αφήσουμε την κρυοκαταψυξη στην άκρη αφού είναι τόσο κοντά κ να ξεκινήσουμε την διαδικασία με την επιτροπή.. πιστεύω ότι αυτό είναι το καλύτερο...σήμερα πήρα τηλέφωνο κ σε βιοατρικη για να κάνει κ το πρώτο σπερμοδιάγραμμα ( βέβαια είναι νωρίς για να δούμε κάτι καλό...μας είπαν μετά τι Ιούνιο η βελτίωση του) αλλά το ζητάει στα χαρτιά...θέλει λέει 2 με διάφορα 75 μέρες..άρα θα πάει την Παρασκευή το δείγμα το πρώτο κ βλέπουμε...μας είπαν να μην δώσουμε σήμασια σε αυτά αποτελέσματα ( αν κ μέσα μου θα ήθελα πολύ να δω καλά) τεσπά άντε καλή μας αρχή κ σε εμάς κ βλέπουμε...να σας πω περίμενα να με ανχωνεσει αυτή η διαδικασία αλλά πιο πολύ με ενθουσιάζει...μετά από όσα περάσαμε λέω τώρα πάμε για κάτι καλό...Σας ευχαριστώ πολύ κ πάλι όλες...

Οι σκέψεις που κανεις για τα χρηματα και την επιτροπή κρύβουν την αισιοδοξία οτι θα πετύχεις με την πρώτη εξωσωματική κατι που στην ηλικία των 41 δεν ειναι και το πλεον σύνηθες. Δεν στο γράφω για να σε στεναχωρήσω αλλα για να σου επισημάνω οτι εξωσωματική δεν σημαίνει αυτομάτως εγκυμοσυνη.

Επισης το σπερμοδιαγραμμα μην εύχεσαι να βγει πολυ καλο , γιατι ειναι λόγος να σε κόψουν στην επιτροπή. Εμεις για να βγει το δεύτερο παθολογικό φαντάσου δεν βάλαμε όλο το δείγμα μεσα.

  • Μου αρέσει 4

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pagor said:

Αάαα κατάλαβα...ναι δηλαδή αν μιλάμε για αυτό το ποσό δεν χρειάζεται να περιμένουμε την επιτροπή...εγώ θέλουμε να κάνουμε κρυοκαταψυξη ωαρίων αρχικά μέχρι το σπέρμα του συζύγου να είναι στα οκ του ..κ επειδή τώρα είναι πολύ καλές εξετάσεις κ ποιότητα όπως μου είπαν...σκεφτήκαμε να το κάνουμε προληπτικά... Δηλαδή αν μιλάμε για 350€ μην περάσω ταλαιπωρία με την επιτροπή

Συγνώμη που επεμβαίνω καλή μου, ήθελα απλά να πω για τα ωάρια ότι είναι πολύ ευάλωτα όταν τα παγώνουν μόνα τους. Εγώ το είχα κάνει αυτό προληπτικά στα 38 μου, κατέψυξα 6 από τα οποία γονιμοποιήθηκε μόνο το 1 (και δεν έδωσε εγκυμοσύνη). Μακάρι να το είχα κάνει πριν τα 30 μου, να είχα μια κάβα 20+, τότε θα είχε νόημα. 

Η AMH σου πώς είναι; Αν πιστεύεις ότι θα είσαι καλή αποκρίτρια και θα βγάλεις ένα καλό νούμερο ωαρίων, τότε δοκίμασέ το. Αλλά φουλ διέγερση για λίγα, τα οποία μπορεί να μην τα καταφέρουν στην απόψυξη όταν τα χρειαστείτε είναι μεγάλη δοκιμασία να περάσεις. Βέβαια μπορεί να είσαι τυχερή, κανείς δεν το γνωρίζει αυτό!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις κ οποία ξέρει να με βοηθήσει...πήρα σήμερα τηλέφωνο στην επιτροπή να κλείσω ραντεβού κ να αρχίσω να μαζεύω τα χαρτιά μέχρι τότε κ από εκείνους είπαν ...όχι...πρώτα θα μαζέψεις όλα τα χαρτιά κ μετά θα κλείσεις ραντεβού...λέω οκ..περνώ τηλέφωνο μια κυρία που βοηθάει με την επιτροπή κ μου λέει αυτό πρώτη φορά το ακούω.. δηλαδή αν εσύ μαζέψεις όλα τα χαρτιά μέχρι τον Ιούνιο πότε θα σου κλείσουν ραντεβού τον Οκτώβριο?...τεσπά το προσπερνάνε αυτό κ μου εξηγεί η γυναίκα τι πρέπει να μαζέψω αρχικά για να αρχίσουμε τον φάκελο...μέχρι εδώ καλά...μιλάω όμως με τον άντρα μου κ μου λέει πόσο κοστίζουν αυτά τα φάρμακα αν δεν πάμε με επιτροπή? Δηλαδή αν είναι  να κάνουν 1000€ μου λέει μήπως δεν πάμε με επιτροπή κ το κάνουμε μόνη...αν είναι να κοστίζουν 2000 π.χ να το αρχίσουμε ...κα αυτό μου το είπε γιατί έτσι ουσιαστικά με την επιτροπή πάμε για 8-9μήνες μετά με όλη αυτή την αναμονή...εμείς λέγαμε σε 4 να κάναμε...τεσπά κ ήθελα να ρωτήσω τι κόστος των φαρμάκων...αν γνωρίζει κανένα κορίτσι... δηλαδή αν πάμε μόνοι μας χωρίς επιτροπή πόσο είναι???

Δηλαδή το κόστος των φαρμάκων ρωτάω...αυτό μόνο δεν καλύπτει η επιτροπή του ΕΟΠΥΥ???

Καλησπέρα κορίτσι μου. Είναι στα 1000 τα φαρμακα. Θα έλεγα να κάνεις προσπάθεια να κλείσεις επιτροπή η οποία το πολύ σ 1 με 1.5 θα σου έχει κλείσει το αργότερο. 

1 hour ago, Pagor είπε:

Κατάλαβα...ναι έχεις δίκιο...αυτό λέγαμε κ τώρα με τον άντρα μου...να αφήσουμε την κρυοκαταψυξη στην άκρη αφού είναι τόσο κοντά κ να ξεκινήσουμε την διαδικασία με την επιτροπή.. πιστεύω ότι αυτό είναι το καλύτερο...σήμερα πήρα τηλέφωνο κ σε βιοατρικη για να κάνει κ το πρώτο σπερμοδιάγραμμα ( βέβαια είναι νωρίς για να δούμε κάτι καλό...μας είπαν μετά τι Ιούνιο η βελτίωση του) αλλά το ζητάει στα χαρτιά...θέλει λέει 2 με διάφορα 75 μέρες..άρα θα πάει την Παρασκευή το δείγμα το πρώτο κ βλέπουμε...μας είπαν να μην δώσουμε σήμασια σε αυτά αποτελέσματα ( αν κ μέσα μου θα ήθελα πολύ να δω καλά) τεσπά άντε καλή μας αρχή κ σε εμάς κ βλέπουμε...να σας πω περίμενα να με ανχωνεσει αυτή η διαδικασία αλλά πιο πολύ με ενθουσιάζει...μετά από όσα περάσαμε λέω τώρα πάμε για κάτι καλό...Σας ευχαριστώ πολύ κ πάλι όλες...

Όσο αφορά με το σπερμοδιαγραμμα μπορείτε να το κάνετε και στο κέντρο εξωσωματικης. Ναι μην αγχωνεστε, ολα θα πάνε καλα! 

20 ώρες πρίν, Troia είπε:

Αν έχεις ΣΠΩ ίσως γι᾽ αυτό δεν έκανες ωορρηξία. Επικεντρώσου στην αντίσταση στην ινσουλίνη με τον ενδοκρινολόγο και με αλλαγές στον τρόπο ζωής και ξεκίνα για εξωσωματική (αν χρειαστεί) όταν εκείνος σου δώσει το ΟΚ. Το θέμα αυτό αφορά περισσότερο στην ειδικότητα του ενδοκρινολόγο παρά στο γυναικολόγο. 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ θα πήγαινα κατευθείαν σε εξωσωματικη για να μην χάνω και χρόνο αλλά χρήματα, γιατί θεωρώ από ότι έχω ακούσει πως δν έχει και τόσο μεγάλο ποσοστό όπως η εξωσωματικη. Εγώ πήγα κατευθείαν σ αυτήν. Μην απελπιζεσαι βαλτα κάτω και δες τι πραγματικά θες και νιώθεις εσύ! Εγώ με την σειρά μου θα σου ευχηθώ καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Καντι said:

Οι σκέψεις που κανεις για τα χρηματα και την επιτροπή κρύβουν την αισιοδοξία οτι θα πετύχεις με την πρώτη εξωσωματική κατι που στην ηλικία των 41 δεν ειναι και το πλεον σύνηθες. Δεν στο γράφω για να σε στεναχωρήσω αλλα για να σου επισημάνω οτι εξωσωματική δεν σημαίνει αυτομάτως εγκυμοσυνη.

Επισης το σπερμοδιαγραμμα μην εύχεσαι να βγει πολυ καλο , γιατι ειναι λόγος να σε κόψουν στην επιτροπή. Εμεις για να βγει το δεύτερο παθολογικό φαντάσου δεν βάλαμε όλο το δείγμα μεσα.

Sorry που επεμβαίνω αλλά νομίζω η κοπέλα είναι 36 και όχι 41. Και πάλι σωστή είναι η συμβουλή σου βέβαια απλώς με έπιασε το ψυχαναγκαστικό μου... :rolleyes:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Καντι είπε:

Οι σκέψεις που κανεις για τα χρηματα και την επιτροπή κρύβουν την αισιοδοξία οτι θα πετύχεις με την πρώτη εξωσωματική κατι που στην ηλικία των 41 δεν ειναι και το πλεον σύνηθες. Δεν στο γράφω για να σε στεναχωρήσω αλλα για να σου επισημάνω οτι εξωσωματική δεν σημαίνει αυτομάτως εγκυμοσυνη.

Επισης το σπερμοδιαγραμμα μην εύχεσαι να βγει πολυ καλο , γιατι ειναι λόγος να σε κόψουν στην επιτροπή. Εμεις για να βγει το δεύτερο παθολογικό φαντάσου δεν βάλαμε όλο το δείγμα μεσα.

Ναι κατάλαβα τι λες...εμείς είμαστε 36 βασικά κ οι δύο... αισιοδοξία έχω βέβαια αλλά αυτό είναι γενικά ...σε όλα έχω αισιοδοξία εγώ χαχαχαχα...κάναμε κ τις εξετάσεις όλα καλά βγήκα..ξέρω φυσικά ότι αυτό δεν σημαίνει εγκυμοσύνη αλίμονο αλλά αν ξεκινήσω να σκεφτομαι τα αρνητικά κ με ότι έχουμε περάσει κάηκα...όσο για το σπέρμα ας είναι καλό κ ας μην περάσουν επιτροπή να σου πω δεν μας νοιάζει το χρηματικό...πάμε με επιτροπή βάση ιστορικού του άντρα μου επειδή πέρασε καρκίνο του αίματος πριν 3 χρόνια κ βάση ιστορικού μας είπε ότι μπορούμε να κάνουμε προσπάθεια ...αλλά αν δεν περάσουμε δεν έγινε κ κάτι δεν με στεναχωρήσει ιδιαίτερα...

πρίν από 28 λεπτά , koukouvagia είπε:

Συγνώμη που επεμβαίνω καλή μου, ήθελα απλά να πω για τα ωάρια ότι είναι πολύ ευάλωτα όταν τα παγώνουν μόνα τους. Εγώ το είχα κάνει αυτό προληπτικά στα 38 μου, κατέψυξα 6 από τα οποία γονιμοποιήθηκε μόνο το 1 (και δεν έδωσε εγκυμοσύνη). Μακάρι να το είχα κάνει πριν τα 30 μου, να είχα μια κάβα 20+, τότε θα είχε νόημα. 

Η AMH σου πώς είναι; Αν πιστεύεις ότι θα είσαι καλή αποκρίτρια και θα βγάλεις ένα καλό νούμερο ωαρίων, τότε δοκίμασέ το. Αλλά φουλ διέγερση για λίγα, τα οποία μπορεί να μην τα καταφέρουν στην απόψυξη όταν τα χρειαστείτε είναι μεγάλη δοκιμασία να περάσεις. Βέβαια μπορεί να είσαι τυχερή, κανείς δεν το γνωρίζει αυτό!

 

Ναι όχι βασικά δεν θα το κάνουμε τελικά έτσι είπαμε μιας κ σε 4 μήνες μπορούμε να ξεκινήσουμε κανονικά είπαμε τελικά να μην πάμε έτσι...είναι όλες πολυ καλές οι εξετάσεις μου..εχθές πήγα στην γυναικολόγο κ μου είπε ότι δεν τίθεται καν θέμα κατάψυξη με αυτά τα αποτελέσματα η θέμα βιασύνης σε οτιδήποτε με αυτή την εικόνα με τα δεδομένα που έχουμε τώρα ...εμείς το είπαμε αυτό για θέμα πρόληψης εάν κ εφόσον έχει γίνει κάτι με το σπέρμα του συζύγου... επομένως τώρα είπαμε να περάσουμε επιτροπή κ το βλέπουμε...έτσι κ αλλιώς από τον Ιούλιο η γιατρός μας είπε ότι δεν θα παει καρφί για εξωσωματική ...αλλά ας έρθει πρώτα ο Θεός αυτος ο καιρός...

πρίν από 14 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Sorry που επεμβαίνω αλλά νομίζω η κοπέλα είναι 36 και όχι 41. Και πάλι σωστή είναι η συμβουλή σου βέβαια απλώς με έπιασε το ψυχαναγκαστικό μου... :rolleyes:

Καλέ καθε συμβουλή δεκτή...τώρα εντάξει με τόσες εδώ μέσα δεν μπορεί να θυμάται η κοπέλα πόσο είμαι... χαχαχαχαα....λογικό είναι...εγώ είμαι πάρα πολύ ανοικτή να άκουω γνώμες κ συμβουλές ..ειδικά από κοπέλες που ξέρουν πολλά παραπάνω από εμένα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Κοίτα επειδή δεν ειμαι σίγουρη ότι είναι ξεκάθαρο και χάνεται πληροφορία μερικές φορές να σου πω μόνο ότι έγω είχα ζάχαρο, πήγα σε ενδοκρινόλογο, έκανα καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης και βρήκαμε ότι έχω θέμα. Αν δεν έχεις πρόβλημα με το ζάχαρο προφανώς δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι με την ινσουλίνη. 

Επειδή εγώ έχω πολύ χαμηλή AMH τα πρωτόκολλα με κανονική διέγερση δεν θα με ωφελήσουν οπότε κανώ μια ήπια και το κόστος των φαρμάκων δεν είναι τόσο μεγάλο. Τα κορίτσια έδώ τα ξέρουν καλύτερα εγώ το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να πάρεις λίγο χρόνο να διαβάσεις, να μάθεις και μετά να αποφάσισεις. Τον Δεκέμβριο ήμουν εκεί που είσαι τώρα και θυμάμαι πολύ καλά το συναίσθημα. Πήγα στο γιατρό και μου είπε δεν έχουμε χρόνο πρέπει να δράσουμε άμεσα και να που ακόμα δεν έχω ξεκινήσει γιατί υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που πρέπει να ρυθμίσουμε πρώτα.

Και εγώ έχω κάνει καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης και έχω αντίσταση στην ινσουλίνη ,ζάχαρο θυμάμαι στα 0 είχα 99 και μετά ανέβαινε αν θυμάμαι καλά 120 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ria_ είπε:

Και εγώ έχω κάνει καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης και έχω αντίσταση στην ινσουλίνη ,ζάχαρο θυμάμαι στα 0 είχα 99 και μετά ανέβαινε αν θυμάμαι καλά 120 

α οκ, εγώ ξεκινούσα με 98 και έφτασα 158. μετά πάλι 98 στην τρίτη καμπύλη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...